MODE-SHOW No. 24221 Binnenlandsche briefkaarten weer 3 cent Haagsche politie maakt einde aan de spanning 80ste Jaargang ZATERDAG 11 MAART 1939 STADSNIEUWS EERSTE NEDERLAHDSCHE N.V. HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uniformiteit gewenscht VROOM DREESMANN IM. NOOMEN Telegramtarief met Engeland op vooroorlogsch peil Na succesvolle huiszoekingen twee beruchte Haagsche inbrekers en bekende helersfamilie gearresteerd Dif nummer besfaaf uit VIER bladen EERSTE BLAD De afschaffing der personeele belasting voor motorrijtuigen verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te (betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, vaar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 3.3S per week (.0.18 Franco per post 2:35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndj OOK IN AUTOMATISCHE VERKEERS REGELING. In ons Blad van gisteren spraken wij onze blijdschap uit over de totstandkoming der automatische verkeersregeling nabij de Gijselaarsbank o.a. op grond van de over weging. dat daardoor meer uniformiteit zal worden gebracht In de diverse verkeers- teekens. Een artikel in -De Auto", het officieel orgaan van de K.N.A.C., dat ons juist gis teren onder de oogen kwam. heeft die vreugde eenigermate doen bekoelen, om dat ons daaruit blijkt, dat zelfs met deze automatische verkeersregeling de zoozeer gewenschte uniformiteit niet bereikt wordt in die mate als wel wenschelijk en eigen- Jijt noodzakelijk is. In de Residentie zijn namelijk sedert korten tijd verkeersseinen ingevoerd, waarbij aan het branden van het groe ne licht een andere beteekenis wordt toegekend dan hier ter stede. Ook in andere steden o.a. Amsterdam en Rot terdam is dit het geval. In Lelden is het zóó, dat het groene licht het aankomend verkeer den weg volkomen vrijgeeft zonder er zich over te bekomme ren of dat verkeer na het kruispunt zich rechtuit dan wel naar links of naar rechts 2a,i begeven. In Den Haag daarentegen beteekent het branden van het groene licht: veilig voor het verkeer rechtuit en rechtsaf. Het in eens naar links afbuigen is daar dus niet geoorloofd. Dit verkeer dient zich in Den Haag op te stellen aan den kop van het uit de rechterzijstraat komende verkeer om pas zijn weg te vervolgen wanneer het verkeer uit die zijstraat wordt vrijgegeven Dit verschil in beteekenis tusschen hetzelfde gToene lichtsein in Den Haag en Leiden geeft gemakkelijk aanleiding tot verwarring, om niet te zeggen tot ongelukken. Immers zal een Haagsch chauffeur, die uit het Noordeinde komt en zijn weg neemt in de richting naar het station, zoodra op het kruispunt nabij de Gijselaarsbank voor zijn richting het groene hcht gaat branden, zich naar de in Den Haag geldende begrip pen opstellen aan den kop van het verkeer op het Rapenburg-Oost, terwijl hij volgens de Leidscbe regeling het volste recht heeft om meteen links af te slaan. Wanneer zijn voertuig een truck met aanhangwagen is. zal hij door die opstelling het achter hem komende verkeer in niet geringe mate belemmeren en aldus op stoppingen veroorzaken, welk gevaar nog wordt vergroot door de omstandigheid, dat hij door de plaats, welke hij op het Rapen- Om teleurstelling te voorko men, moeten wij tot onzen spijt mededeelen, dat voor onze beide Mode-Shows op Maandag en Dinsdag a.s. géén toegangsbewijzen meer verkrijgbaar zijn. BEROEPEN. De heer I. de Tombe, candidaat alhier ontving een beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Doeveren (N.-Br.). LEIDEN 899 (Ingez. Med.) burg-Oost inneemt, onmogelijk kan zien. wanneer het verkeer uit die richting wordt vrijgegeven, zoodat hit bovendien een sta- !n-den-weg is voor het aldaar opgestelde verkeer. Voordat de regeling op dit punt geauto matiseerd werd. deed zich een dergelijke situatie ook wel eens voor. doch dan was er altijd onmiddelijk een verkeersagent aanwezig, die er den autobestuurder op kon wijzen, dat hij zonder wachten links af mocht buigen. In de toekomst zal de mogelijkheid van een dergelijke correctie niet bestaan, ter wijl het te allen tijde verkeerd blijft dat hetzelfde sein voor tweeërlei uitleg vat baar is. In Den Haag is tei- aanduiding dat, óók het naar links afbuigende verkeer mag doorrijden, onder de groene lamp een naar links wiizende groene pijl aangebracht welk tegelijkertijd met het groene licht ver schijnt en verdwijnt. Terwilfc van de dringend noodzake lijke uniformiteit in de automatische verkeersregeling, bevelen wij een der gelijke aanduiding ook voor onze stad aan. Het is beter van het begin af aan dezelfde gedragslijn te trekken dan eerst de weggebruikers op te voeden in het Leidsche systeem met de daaruit voortvloeiende onaangename gevolgen tijdens een rit door Den Haag en om gekeerd. Wij geven deze regeling den autori teiten in ernstige overweging. KRUIDENIERSEXAMEN. Naar wij vernemen is onze stadgenoot drs. A. v. Vianen aangewezen tot lid van de commissie belast met het afnemen van het vakexamen te Rotterdam in April a.s. DE SCHRIJVERSBRUG. Burgemeester en Wethouders der ge meente Leiden hebben aan den aannemer Th. L. J. Zitman alhier opgedragen, het sloopen van den onder- en bovenbouw van de bestaande Schrijversbrug, het maken van den onderbouw voor een ophaalbrug, het maken van een vaste toeleidende brug, het bouwen van een bedieningshuisje en het uitvoeren van bijbehoorende werken, voor den som van f. 55.500. Over een brandverzekering be hoeven wij niet te spreken, die hebt U al. Maar een levensver zekering? Tóch is Uw gezin meer waard dan Uw inboedel! BIJKANTOOR LEIDEN, BREESTRAAT 10a Telef. 302 823 Na 6 uur 2479. (Ingez. Med.) Verlaging interlocaal telefoontarief in onderzoek. In 1937 is door invoering van het stuivers- port, weder het vooroorlogsche tarief be reikt voor een binnenlandschen brief. Se dert dien is het Staatsbedrijf der P.T.T. er op bedacht gebleven den terugkeer ook van andere postale tarieven tot dit tariefpeil te bevorderen. De algemeene bedrijfstoestand maakt het mogelijk hiertoe thans over te gaan, in verband waarmede tot wijziging van de navolgende tarieven is besloten, zulks met ingang van 1 April a.s.: 1. Het tarief voor een briefkaart in het binnenlandsche verkeer wordt gebracht van 4 op 3 cent. welk tarief tevens van toepassing wordt in het grensverkeer met België en Duitschland en in het verkeer met de overzeesche gewesten per landmail c.q. zeepost. 2 Het Nieuwsbladtarief bij abonnement in het binnenlandsch verkeer en in dat met de overzeesche gewesten bij ver zending per zeepost wordt: voor een gewicht van niet meer dan 55 gram cent; van 55 t.m. 85 gram 3/4 cent; van 85 t.m. 115 gram 1 cent; van 115 t.m. 150 gram 11/4 .cent; van 150 t.m. 180 gram l'/« cent; van 180 t.m. 210 gram 1 3/4 cent; van 210 t.m. 250 gram 2 cent en verder voor elke 50 gram of restend gedeelte daarvan 'It cent meer. Het aanteekenrecht wordt verlaagt» van 15 tot 10 cent. alsook het vaste recht voor postpakketten met aangege ven waarde. 75 pet. van de buit is terecht. alles, benevens het feit, dat een aantal juweliersgereedschappen werd gevonden, duidde er op, dat de handel in tweede hands meubelen voor de .bewoners niet de hoofdzaak was. Bij onderzoek van het bovenhuis trof men een groote hoeveelheid goederen aan, wejke waarschijnlijk van winkeldiefstallen afkomstig zijn, n.l. vele coupons stoffen en dames- en heerenondexkleeding. Bovendien vond men nog een tasch met gouden beugel, waarin zich een gouden beursje bevond, een byouteriekistje met brillianten oorknoppen, eenige brillianten ringen, een brillianten hanger en een hoe veelheid gouden ringen. Een nieuwe reis koffer en een nieuwe actentasch, die zich in het bovenhuis bevonden, zijn vermoe delijk eveneens van diefstal afkomstig. In aansluiting op hetgeen wij heden in het 3e blad vermelden, omtrent zeven arrestaties der Haagsche politie, verne men wij dat er vijf hiervan zonder resul taat zijn gebleven, doch de beide anderen hebben de moeite ruimschoots beloond: deze hebben licht gebracht in tal van Haagsche inbraken. De eerst aangehouden koopman J. Des wuer woont samen met zijn ouders in het Perceel Scheldestraat 70. De politie heeft listeren in den loop van den dag in dit Pand. een winkel in tweede hands meube len met achter- en bovenwoning, een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Hierbij Meek, dat de woning vrij luxueus was in- gericht. Niet minder dan vier geldkisten, waarin zich verschillende gouden sieraden fen gouden horloge met ketting, enkele louden zegelringen en een groot aantal Peleeningsbriefjcs bevonden, werden in het achter den winkel gelegen vertrek aangetroffen. In den winkel zelf vond men een partij hotelzilver en een zilveren be- her. Een zeer verrassende vondst wachtte he politie in den kelder. Hier ontdekte ten negen smeltkroesen en verschillende gereedschappen om edele metalen te l?e.'en' benevens eenige weegschaaltjes, hestemd om gouden voorwerpen te wegen, met de daarbij behoorende gewichten. Dit Het politie-onderzoek strekte zich ook uit tot tuin en kippenhok. In den tuin deed men een verassende ontdekking: de schutting, die de afscheiding vormt met den tuin van het aangrenzende perceel, een leegstaande garage, vertoonde sporen van herhaaldelijke overklimming. Bij on derzoek in den belendenden tuin vond men onde>- een hoop afval een hol. afgedekt door tegels. Hoewel dit hol herhaaldelijk gebruikt scheen, bevatte het er» het oogen- biik van het onderzoek niets. Doch de po litie deed nog een ontdekking: een luik in dien tuin gaf toegang tot den kelder van het leegstaande huis. Deze bleek blank te staan met een halven meter water, doch dit was voor de rechercheurs geen bezwaar om ook hier een onderzoek in te stellen. Zij trokken schoenen en kousen uit en waadden door het water, waarbij zij een koffer vonden, die stevig met touwen was vastgebonden. De koffer werd naar boven gesleept en bleek na opening een groote partij tafelzilver te bevatten, ter waarde van ongeveer 1800 gulden, afkomstig van een inbraak in een perceel aan de Stad houderslaan, eerst dezer dagen gepleegd. Daar de bewoners buitensland vertoeven, kon nog geen opgave van de vermiste_ goe deren worden gedaan. In dit geval is de buit wel zeer spoedig achterhaald. Alle aangetroffen goederen zijn naar het hoofdbureau van politie gebracht, terwijl de bewoners van het perceel, de 58-jarige koopman M. Dessauer en zijn 49-jarige echtgenoote M. C, Dessauer—Hamers wer den gearresteerd. Deze familie is een zeer beruchte Haagsche helersfamilie. De andere huiszoeking van de politie betrof een perceel in de Waterloostraat. De bewoner, de 38-jarige behanger N. de Gier. weigerde toegang te verleenen, waar na de politie zich door het forceeren van een deurruit den toegang verschafte. In dit perceel trof de politie een groote tasch met alle soorten inbrekerswerktuigen aan, welke in beslag werden genomen. De be woner werd gearresteerd, evenals een 27- jarige bankwerker. W. C. J. van Wijk ge naamd. De aangehoudenen zijn beruchte Haagsche inbrekers. Voorloopig worden in deze zaak geen arrestaties meer verwacht. Vermoedelijk zullen uit de groote hoe veelheid in beslag genomen voorwerpen meerdere inbraken in Den Haag en elders gepleegd, tot klaarheid worden gebracht. Men kan aannemen, dat thans 75°/o van de buit van verschillende inbraken terecht is. In verband met deze arrestaties die een einde hebben eemmkt aan de groote snanninv. heef' .mmiayei-is van nolitie. de b"er N. G. "an der Mey. giste ren in den loop van den dag gelukwen- schen van vele autoriteiten in ontvangst mogen nemen. 4. Het busrecht wordt verlaagd van f. 3,75 tot f. 2,50 per kalenderkwartaal voor de grootste kantoren en van f. 2,tot f. 1,50 voor de overige hoofdkantoren. 5. Het rcht van afhalen van couranten en tijdschriftn op de grootste kantoren wordt verlaagd van f. 2,50 tot f. 2, per kalenderkwartaal. De door deze tariefsverlagingen noodige wijziging van het postbesluit biedt tevens gelegenheid daarin nog eenige veranderin gen van ondergeschikten aard aan te bren gen. Zoo zal daarin duidelijk tot uiting worden gebracht, dat bestelkaarten voor den boekhandel voortaan ook gegevens mogen bevatten omtrent den duur van een besteld abonnement op een nfeuwsblad of tijdschrift en dat de kaarten houdende mededeeling van de gegevens omtrent het telefoonnummer, welke door aangeslotenen op een telefoonnet voor inlichting van hun correspondenten kunnen worden gebe zigd, als drukwerk kunnen worden ver zonden en tevens dat in gedrukte stukken nu ook de telefoonnummers kunnen wor den gewijzigd, zonder dat deze daardoor hun karakter als zoodanig verliezen. Ook vermelding van het kengetal en het tele foonnet van aansluiting is hierbij geoor loofd. In overleg met den Engelscihen P.T.T.- dienst wordt voorts het telegramtarief in het verkeer met Engeland met ingang van 1 April a.s. verlaagd van 11 'It cent tot 10 cent per woord, waarmede ook hier tot het tariefspeil van 1914 is teruggekeerd. In overeenstemming hiermede, wordt het tarief voor pers- en brieftelegrammen van 6 tot 5 cent per woord teruggebracht (mi nimum 25 woorden! Tenslotte kan worden medegedeeld, dat de mogelijkheid van verlaging der interlo- cale telefoontarieven in onderzoek is. Wan neer daartoe zal worden overgegaan staat nog niet vast. In elk ge-val zal dit niet vóór het volgend jaar kunnen zijn. BINNENLAND. Ermelo stelt terreinen beschikbaar voor een centraal vluchtelingenkamp. (.Bin nenland, 4e Blad). De Haagsche juweelendiefstallen; meer dere arrestaties (3e en le Blad). Ons parlementair overzicht. (3e Bald). AMSTERDAMSCHE BEURS. Kalme handel - Prijshoudende stem ming met weinig koersveranderingen - Amerika vrij vast - Beleggingen stil - Zuid-Amerikaansche waarden willig. BUITENLAND. Zal Duitschland ingrijpen in de twist tus schen Tsjechen en Slowaken? (3e Blad) Rede van sir Samuel Hoare. (Buitenland, le Blad). Italië valt Engeland en Frankrijk aan. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS EERSTE BLAD. LAATSTE BERICHTEN MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET DERDE BLAD. VOOR DE GEMEENTE LEIDEN EEN NADEEL VAN RUIM f. 27.000— De afschaffing van de personeele belas ting voor motorrijtuigen, die in de memo rie van antwoord over de begrooting van waterstaat en het verkeersfonds aan de Eerste Kamer is aangekondigd, zal voor de bezitters van motorrijtuigen alleszins een aangename tijding zijn, maar voor de ge meenten is zij stellig een zeer onaangename surprise. Van de motorrijtuigen krijgen de gemeenten van de Personeele belasting de hoofdsom en de opcenten. Er zijn nog drie andere objecten, waarvan dit het geval is, n.l. de biljarten, pleziervaartuigen en paar den. De motorrijtuigen zijn van deze Tier het belangrijkst. Dat deze bron van inkomsten haar nu wordt ontnomen is een zware slag voor de gemeenten, waar vele motorrijtuigen gedo micilieerd zijn. Als voorbeeld moge dienen, dat de hoofd som van de Personeele belasting op de motorrijtuigen in Den Haag ca. 2 ton be draagt. De opcenten, die daarbij kernen, kunnen gemiddeld op 150 gesteld worden. Dit cijfer aanhoudende, komt men op een bedrag, dat tusschen de 4'It en 5 ton ligt, welk bedrag de gemeente Den Haag zonder compensatie zal derven. Voor de gemeente Rotterdam beteekent afschaffing dezer belasting een vermin derde inkomste van f. 305.000. In Leiden bedraagt het nadeel voor de gemeente in hoofdsom f. 1V700,en inclusief 135 oreenten f. 27/95. terwijl in Oegstgeest deze tegenvaller, bere kend naar den maatstaf van 1938 f. 10.520bedraagt. Voor het geheele land: Meest zwakke veranderlijke wind, later uit Zuidelijke richtingen. Afwisse lend bewolkt. Later toenemende bewolking. Aanvankelijk droog weer, later wellicht eenige kans op regen. Des nachts temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. Overdag weinig verandering in temperatuur. MILITARIA. Met ingang van 11 Maart a.s. zijn de vol gende leerlingen der School voor Reserve officieren der Infanterie, behoorende tot het 4e Regiment Infanterie, aangesteld tot ser geant-titulair: J. M. Aniba, J. M. A. Collee, H. Korsten, J. H. Obenhuysen, F. v. Ingen Schenau, H. Fuld, P. G. G. Frederiks, H, F. Buffart, Y. Feenstra. P. C. de Haas, H. v. d. Linden. M. P. Zaaijer, H. Zierfuss, P. L. Zwarenstein. H. A. Coors, H. Breederveld, L. D. Hageman, G. C. van Riet en J. K. Boogaard. Bij Kon. besluit zijn de reserve-majoors D. K. Schrek en jhr. T. W. M. van Groten huis van Onstein, de reserve-kapiteins K. P. Innemée, W. A. M. Hodenpijl, W. J. Mou- lijn en J. J. Vürtheim, de reserve-eerste lui tenant R. de Rijk en de reserve-tweede lui- nants mr. A. A. H. Stolk, L. N. Vernie en B. Falk, allen van het 4de regiment infan terie overgeplaatst bij het regiment grena diers. De reserve-kapiteins mr. W. J. van Dijk, A. Buining en H. P. L. Lohbeek en de res.- eerste luitenant J. Kalf, eveneens allen van 4 R. I. zijn overgeplaatst bij het regiment jagers. De vaandrig P. F. C. van Geer van 4 R, I. is benoemd tot reserve 2de luitenant bij dit regiment. Op 13 Maart a.s. komt 1/4 gedeelte der onderofficieren van de lichting 1935 voor 24 dagen voor herhalingsoefeningen hij 6P.V.A. onder de wapenen. Op 20 Maart a.s. komt 1/4 gedeelte van de korporaals en manschappen van de lich ting 1935 bij het 6e Regiment Veldartillerit onder de wapenen.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1