BINNENLAND COLO fTAR Een wereld van tegenstrij digheden LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 11 Maart 1939 Vierde Blad No. 24221 'M KNOOP ER IN f io 80sfe laargang Wijziging motorrijtuigen- belastingwet Centraal vluchtelingenkamp te Elspeel Het bezoek van Minister Steenberghe aan Berlijn X het rijwiel voor Uw leven 4650 Minder bevredigende, doch ook hoopgevende symptomen in Amerika Wat wil Duitschland België in moeilijkheden. VOORLOOPIG VERSLAG DER EERSTE KAMER. Aan bet YOorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wij ziging van de Motorry euigenbelastlng wordt om. ontleend: Verscheidene leden verklaarden voor de voorgestelde regeling weinig waardeermg te hebben. Schijnbaar billijk, zal ze nochtans, naar de meening van deze leden, indien toegepast, tot gevolg hebben, dat opnieuw jasten worden Ingelegd op een speciaal vervoermiddel, namelijk de voot goedkoop personen- en goederentransport bij uitstek peschlkte dieselautomobiel. De leden, hier aan het woord, betoogden, dat met name de dieselautomobielen al zwaar zijn belast door de, ten behoeve van het verkeersfonds als bestemmingsheff.ng geheven, motorrijtuigenbelasting. De aan lag er in geschiedt volgens gewichts schalen, hetgeen, gelet op het zware ge wicht van de dieselauto's op deze een extra waren last legt, zoodat bij voorbeeld de dieselautomobiel een niet gering deel zal bijdragen in de f. 23.750.000, waarop de legeering de opbrengst van de motorrijtui genbelasting voor 1939 heelt geraamd. Van deze belasting moet geheel worden afgescheiden de benzinebelasting, waarvan de opbrengst aan de algemeene middelen ten goed komt. Deze belasting treft hoofd zakelijk de motorrijtugen, die met benzine worden gedreven, doch daarnevens alle ander gebruik van ibenzlne, o.m. bij kleine scheepsmotoren, motoren voor de kleine industrie e.d. Op de dieselautomobiel drukt Zij derhalve niet en dit houdt, dus werd erkend, een onbillijkheid in, welke evenwel niet moet worden overschat, aangezien immers de dieselauto bijzonder hoog ls aangeslagen in de motorrijtuigenbelasting. De leden nu, hier aan het woord, namen te dien aanzien het volgende standpunt ln: Of de heffing op de dieselolie ls raad zaam, dan voere men haar in voor alle motoren, door die olie gedreven en belaste men niet alleen de dieselautomoblel. Of een algemeene heffing van een recht op Dieselolie ls niet gewenscht; dan voere men het niet ln met betrekking tot een speciale groep van Dieselmotoren, namelijk die, welke ln automobielen aanwezig zijn, doch stelle evenmin in de plaats er van een heffing, die op andere wijze die groep van motoren extra belast en daarmede onvermijdelijk de gebruikers van Diesel motoren voor andere doeleinden ln een bevoorrechte positie brengt. Eenige leden waren van oordeel, dat het streven van de regeering, de onbillijkheid weg te nemen, welke ls ontstaan doordat tot dusverre de auto's met benzine-motor wel en die met Dieselmotor niet aan een speciale heffing zijn onderworpen, in be ginsel toejulchting verdient. De gekozen modus quo had echter niet hunne instem ming, Deze leden zouden aan een alge meene belasting van de Dieselolie de voor keur hebben gegeven boven de door de regeering voorgestelde oplossing. De leden, hier aan het woord, waren van gevoelen, dat de regeering dit voorstel niet had mogen Indienen, alvorens ten aanzien van de benzine- en de motorrijtuigenbelas ting voorzieningen waren getroffen, waar door aan gemeenten een evenredig deel van de opbrengst dier belastingen ter bestrij ding van het onderhoud van haar eigen wegen zou toevloeien. Sommige leden betoogden, dat de indie ning van dit wetsontwerp veel te laat ls geschied en daarvoor tallooze bedrijven, die Inmiddels geheel op de Dieseltractle zijn Ingericht, voor bijna onoverkomenlljke moeilijkheden plaatst. Vele leden verklaarden zich met de voor stellen der regeering te kunnen vereenigen. ERMELO's RAAD STELT DE TERREINEN BESCHIKBAAR. Gistermiddag ls de gemeenteraad van Ermelo, onder voorzitterschap van burge meester H. M. Martens in spoedvergadering bijeengekomen, ter bespreking van het voor stel tot het in erfpacht geven aan den Staat fan gronden aan den grintweg Elspect Uddel, waar een centraal vluchtelingen- Vamp zai worden gevestigd. De raad ging, toen het voorstel aan de orde kwam, in geheime zitting. Na herope ning werd de voordracht zonder verdere discussie in stemming gebracht en met tien tegen vijf stemmen aangenomen. Het punt in de voordradht, dat het rljlk f. 10 per jaar j® per (h.a. aan de gemeente zou moeten 'betalen, werd gewijzigd in f. 20 per jaar en Per h.a. MR. G. SNOECK HENKEMANS. Benoemd tof voorzitter van den Raad van Arbeid te Amsterdam. Mr G. Snoeck Henkemans, voorzitter ftn den raad van arbeid te Dordrecht, ls gelijke functie te Amsterdam benoemd rulks in de plaats van den onlangs over leden heer Goslinga. Mr Snoeck Henkemans is op 23 Mei 1888 in Den Haag geboren. Aan de Rijks universiteit van Utrecht studeerde hij in be rechtswetenschappen en hij promo veerde daar in 1914. Op 19 Me! 1919 werd bij benoemd tot voorzitter van den raad van arbeid te Delft en op 1 Januari 1933 tot voorzitter van den raad te Dordrecht, DE BRUG BIJ DORDRECHT. Wij hebben dezer dagen al gemeld dat Je geruchten omtrent stagnatie bij den bruggenbouw te Dordrecht onjuist zijn. De minister van Waterstaat heeft het giste- ren bevestigd. In antwoord op vragen van den heer van Sleen zeide hij nog dat de brug in de tweede helft van Juni kan Horden opengesteld. ONTVANGST BIJ MINISTER FUNK. De Duitsche rijksminister voor Econo mische Zaken, Funk, heeft gisteravond te Berlijn ter eere van minister Steenberghe een receptie gehouden, waaraan o.m, werd deelgenomen door den Nederlandschen gezant, jhr. mr. H. M. van Haersma de With, den rijksminister voor Verkeers wezen, Dorpimueller, rijksminister Lam- mers en andere leidende persoonlijkheden uit kringen van ambtenaren, bankwezen en handel. Minister Funk verwelkomde den Neder landschen gast en zeide, dat zijn bezoek reeds daarom bijzonder belangrijk en noodig was, omdat de economische betrek kingen tusschen Nederland en Duitsch- land belangrijk en voor belde partijen met succes ontwikkeld zijn. Spr. gaf uitdrukking aan de overtuiging, dat ook de thans gevoerde onderhandelin gen gebracht kunnen worden tot een voor belde partijen bevredigend slot. Minister Steenberghe verklaarde, ln zijn antwoordrede, dat het uitgebreide Neder- landsch-Duitsche handelsverkeer een deel der veelvuldige en vriendschappelijke betrekkingen tusschen Nederland en Duitschland vormt, welke betrekkingen er een waarborg voor bieden, dat van beide kanten ook de eventueel bestaande verschillende opvattingen met de grootste objectiviteit beschouwd zullen worden. De handelsstatistiek van beide landen toont, dat Nederland den grootsten handels- omzet met Duitschland heeft en dat ook Duitschland met geen ander land een grooteren omzet heeft dan met Nederland. Een saneering van de wereldeconomie kan eerst geschieden, wanneer de belangrijk ste problemen der nationale economie zijn opgelost. De saneering van de nationale huishouding biedt den grondslag voor den wederopbouw van de wereldhuishouding. De bij de onderhandelingen der weder- zyidsche regeeringscommassies getoonde gezindheid vol begrip, geeft spr. het ver trouwen, dat in gemeenschappelijke sa menwerking de wegen zullen worden ge vonden, die de gewenschte uitbreiding der wederzijdsche economische betrekkingen zullen bevorderen. EEN GEBOUWENCOMPLEX VOOR DE P.T.T. BIJ KIJKDUIN. Aan verscheidene ministeries en by het hoofdbestuur der P.T.T, ln Den Haag be staat reeds eenigen ty'd gebrek aan ruimte. Nadat eenige plannen voor uitbreiding en verplaatsing niet doelmatig waren ge bleken is men thans tot een oplossing ge komen Het hoofdbestuur van de P.T.T., thans gevestigd in de beide gebouwen aan de Kortenacrkade. krijgt eerlang een nieuw gebouwcomplex aan het einde van de Laan van Meerdervoort bij Kijkduin. Daar zullen alle diensten van de P TT. worden samengetrokken, omdat het nieuwe gebouw geheel volgens de laatste elschen zal worden Ingericht. De oude gebouwen aan de Kortenaerkade komen dus vrij. Hierin kunnen verschillen de diensten van de ministeries warden ondergebracht. Naar alle waarsehyniykheid zal de situa tie zoo worden, dat het departement van sociale zaken aan de Kortenaerkade een plaats zal krijgen De crisisdiensten van economische zaken worden dan in het hoofdgebouw aan het Bezuidenhout ge bracht. De technische diensten van het departe ment van waterstaat, nu aan het Binnen hof gevestigd zouden eveneens verplaatst worden naar de Kortenaerkade. Het depar tement van binnenlandsche zaken zal dan waarschijniyk met de vrijkomende ruimten aan het Binnenhof worden uitgebreid. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR LUCHTBESCHERMING. In de gisteren gehouden vergadering van het hoofdbestuur van de Ned. Vereeniging voor luchtbescherming werd besloten het rapport van de door den minister inge stelde commissie aan te nemen als nieuwe grondslag voor de werkzaamheid der ver eeniging, behoudens enkele ondergeschikte wyziginger.. Verder hadden de volgende mutaties in het bestuur plaats: De heer Van Lith, die den wensch te kennen gaf als voorzitter af te treden, werd vervangen door den heer Kleyn, tot nog toe penningmeester. Ook de heer De Gaay Fortmans, vice- voorzltter, wenschte zyn functie neer te leggen. In zUn plaats werd aangewezen dr. Van Rooyen. Tot directeur der vereeniging werd aan gewezen mr. H. Boogaardt. te Den Haag. Tot een en ander is besloten onder voor zoover reglementair noodig, nadere goed keuring door de algemeene vergadering. Mr. G. J. BISSCHOP t Te zynen huize ln 's-Gravenhage ls over leden mr. G. J. Bisschop, oud-burgemeester van Batavia en van Hoorn. Mr. Bisschop is 22 Juni 1369 te Huizen geboren. In 1906 werd hy uitgezonden als referendaris by de algemeene secretarie te Buitenzorg. Nadat hy in den loop der jaren verschillende andere functies had vervuld, werd hy in 1916 benoemd tot burgemeester van Batavia, waarmede hy zyn Indische carrière afsloot. Na zyn aftreden aan vaardde hy het burgemeesterschap van Hoorn, welke functie hy tot 1933 heeft ver vuld. Mr. Bisschop is de eerste burgemeester geweest van de hoofdstad van Neder- landsch-Indië. Bij de invoering van de de centralisatie ln 1916 en de invoering der stadsgemeenten werd hy tot deze functie benoemd tegeiyk met ir. De Iongh te Sema- rang en mr. Meyroos te Soerabaya. AANKOOP VAN DOUGLAS-TOESTELLEN IN HET BUITENLAND OPGESCHORT. Naar aanleiding van berichten inzake den bouw van Douglasmachines in Nederland, wordt ons van de zijde van de Nederland- sche vliegtuigindustrie medegedeeld, dat deze onjuist zyn. Wel heeft de Nederland- sche vliegtulgenfabriek Fokker zich tot de regeering gewend met het verzoek van verdere vliegtuigaankoopen in het buiten land af te zien, aangezien de thans door de diverse departementen gevolgde wyze van bestelling voor de Nederlandsche in dustrie geen behoorlijke ontwikkellngsbasis vormt. De regeering wijdt momenteel, zooais uit de mededeelinger. van den minister van waterstaat in de Kamer reeds ls gebleken, aan dit vraagstuk haar byzondere aan dacht. Hangende het in te stellen onder zoek is de aanschaffing van Douglasvlieg- tuigen opgeschorst. De besprekingen tusschen de betrokken partyen duren voort. CENTRALE RAAD VOOR HET ZIEKEN HUIS VERPLEGINGSFONDSWEZEN. De besturen van den centralen bond van ziekenfondsen en de federatie van vereeni- gingen voor ziekenhuisverpleging zyn in principe tot overeenstemming gekomen over een vorm van samenwerking in een centralen raad voor het ziekenfonds- en ziekenhuisverplegingsfondswezen. De voorwaarden dezer samenwerking zui len door de besturen dezer organisaties aan hun respectievehjke algemeene vergaderin gen ter goedkeuring worden voorgelgd. 844 (Ingez. Med.) 'n Droevig geval. Maar onein dig droeviger is het als U ver geet dat Uw pakje Gold Star* Shag leeg is. Stel U voor, da» U het een avond zonder deze: heerlijke shag zoudt moctet» stellen! Vandaar die knoop. Nu snel naar den winkel orr» 'n versch pakje Gold Sftr Shag! 'n Extra Tractaltt. GoldStar Je Luxe, 12 cl. 836 (Ingez. Med.) POSTZEGELONTWERPEN VAN 1852 TOT HEDEN. Gistermiddag heeft Rotterdam's burge meester, mr. P. J. Oud, in het museum Boy mans aldaar, de tentoonstelling van post- zegelontwerpen van 1852 tot heden, ge opend, VRIJWILLIGE BIJDRAGEN VOOR DE VERSTERKING VAN DE DEFENSIE. De volgende giften zyn binnengekomen: f. 0.60 dienstplichtige. Amersfoort; f.400 Ned. Handel My. Den Haag i. o. van mej. P. S. W. S.; f.1 M. Delft: f.100 mej. J v. d. M. Den Haag: f. 100 N. N. Amsterdam. Tot en met deze bydragen werd ontvan gen f. 138.236.06. (Van onzen financieelen medewerker). Het wordt thans wel duidelijk, dat de wereld zich politiek en economisch in een kenteringsperiode bevindt, die hopelijk tevens een louteringsperiode zal blijken geweest te zijn. Voor ons, die ons in dit overgangstijdperk be vinden, is het wel uitermate moeilijk, uit het verwarde kluwen den goeden reddenden draad te trekken. Wij zien wanorde en roering in vele richtingen, zitten min of meer apathisch terneer en vergeten maar al te vaak, dat uit den chaos, in den natuurlijken loop der dingen, weer een nieuwe orde moet ontstaan. Intusschen is het ook weer begrijpelijk, dat, zoolang die nieuwe wereldorde nog geen vasten vorm heeft aangenomen, den waren ondernemingsgeest de domper wordt opgezet. Laten wy alle zuiver politieke factoren, hoewel die tenslotte op het oogenblik alles overheerschend zyn, buiten beschou wing. dan treft men alom zooveel tegen strijdigs aan, dat het niet te verwonderen is, dat velen den draad niet kunnen vatten. Duitschland. Welke beteekenis moet men byv. hech ten aan de „Koloniën of Export"-rede, door minister Goebbels by de opening der Leipziger Messe uitgesproken? Ja, hy maakte ditmaal van zyn hart geen moordkuil en openbaarde hoogst duidelijk den ernstigen toestand, waarin het Duitsch economisch leven als gevolg van autarkie, bewapening en een teveel aan industrialisatie en werkverschaffing is ge raakt. Elk weldenkend mensch zal het Duitsche volk willen helpen, het proces van verarming, waaraan het schhnt over geleverd te zyn, in zyn loop te stuiten. Doch, zoo vraagt men zich af, hoe is het mogeiyk, dat aan den vooravond van de gewichtige Britsch-Duitsche handelsbe trekkingen, die een meedoogenloozen han delsoorlog moeten voorkomen, een ver antwoordelijk Duitsch minister een eco- buitenland wordt geschoven, dat „noch koloniën wil afstaan, noch Duitsche waren wil koopen"? Deze simplistische opvatting en weinig diplomatieke inleiding der han delsbesprekingen hebben dan ook ln Engeland een minder gunstigen Indruk gemaakt en het ls te vreezen, dat, indien Duitschland voortgaat zyn èxportmoei- lykheden uitsluitend toe te schrijven aan de „onwelwillendheid" van het buiten land, er weinig kans ls op een vruchtbare bespreking. En van de vruchtbaarheid dier besprekingen hangt het af, of al dan niet ln vele deelen der wereld een export- oorlog zal worden ontketend, waaronder natuurlyk vooral de uitvoerindustrieën der kleine landen, zooals Nederland, ern stig te lijden zouden krijgen. Amerika. Een schynbare tegenstrijdigheid ont waart men ook in de Vereenlgde Staten en wel ten aanzien van den invloed, dien het duldebjk streven naar verzoening tusschen Administratie en zakenleven op de algemeene bedrijvigheid en den beurs en goederenhandel uitoefent. Velen had den gemeend, dat deze hoogst belangrijke toenadering, die in zekeren zin, zooals ik verleden week schreef, een overschakeling beduidt van Hervorming naar Herstel, zich onmiddellyk zou uiten in een uitge sproken haussestemming. Doch zij ver geten hierby, dat waar eenmaal op grond van den New Deal de regeeringsbemoeients met het bedryfsleven zoo intensief is ge worden, dat zy nagenoeg door alle poriën heendringt, een overgang naar een gema tigder interventiepolitiek niet geheel zon der schokken ln het werk gaat. Het blykt echter, dat in het Congres steeds sterker stroomingen tegen de uitgavenpolitiek tot uitdrukking komen. Ook de jongste ver klaringen van den nieuwen minister van handel Hopkins moeten er tenslotte op wijzen, dat het de regeering thans ernst ls met haar streven, het bedryfsleven te stimuleeren. Schrijver dezes heeft de overtui ging, dat de kentering in Amerika zich geleidelijk in een zich duidelijker af- teekenende nieuwe orde zal openba ren. Het is echter mogelijk, waar schijnlijk zelfs, dat die overgang door verschillende tegenwerkende factoren voorloopig min of meer zal worden ge compenseerd of gecamoufleerd. Zoo ls de bedrijvigheid in enkele Ame- nomisch-agressieve rede houdt, waarbij de rikaansche bechryf stokken nog verre van geheele schuld aan de gedeeltelijke bevredigend: de situatie in de staal- en mislukking van het Vierjarenplan op het petroleumnyverheid byv. laat nog veel te wenschen over. Aan de andere zUde vallen echter tal van hoopgevende symptomen waar te nemen, te weten dé zeer groote activiteit in de Amerikaansche bouw- nyverheid, in de kunstzijde-Industrie en niet te vergeten, de vliegtuigfabrieken. Ook de bedrijvigheid die de Amerikaan sche exporthandel, gesteund in sterke mate door de regeering, "ten toon spreidt, is van verheugenden aard. Tusschen de Vereenigde Staten en Brazilië zal het binnenkort tot een belangrijk verdrag ko men, waarby voor Amerikaansche produc ten een behoorlijk afzetgebied zal worden verzekerd en waarmede aldus aan de te groote Duitsche penetratie paal en perk zal worden gesteld. Engeland. Men behoeft zich evenwel niet blind te staren op de gebeurtenissen in en om de Vereenigde Staten, hoe belangwekkend die voor de wereldeconomie ook mogen wezen. De ontwikkeling der situatie in Engeland vraagt de byzondere aandacht. Er is in Engeland namelijk een duidelyke conjunctuuropleving merkbaar. Of deze nu van zuiver natuurlyken aard is, dan wel mede ls gestimuleerd door de combi natie van ontóaglijke verdedigingsuitga ven en inflationistische geldpolitiek, laat ik tusschenbelden. Onmiskenbaar is in ieder geval de uitgesproken daling van het werk loosheidscijfer over Februari met ruim 142.000 tot 1.896.000, een vermindering van 11.2 pet., die belangrijk gTooter is dan men uithoofde van seizoensinvloe den had verwacht. Bovendien is de daling verspreid over alle bedrijfstak ken, met uitzondering van de kolen mijnen. Zelfs, wat voor Engeland zeer belangrijk is, de textielindustrie deelt in deze opleving, terwijl zij voor de bouwnijverheid bijzonder krachtig is geweest. De practische zekerheid, dat de inkom stenbelasting niet zal worden verhoogd en dat voor het grootste deel der defensie uitgaven zal worden geleend op geld- en kapitaalmarkt, heefthet gunstige beeld dezer conjunctuurverbetering in nog scherper licht doen uitkomen. De Lon- densche beurs Ls dan ook niet nalatig ge weest in het interpreteeren dezer symp tomen. Nadat reeds geruimen tyd de ondertoon der beurs gunstig was geweest, zelfs op dagen wanneer New York en Amsterdam van apathie of reactionnaire tendenzen blyk gaven, heeft zich sedert eenige dagen een duidelyke haussestem ming over practlsch de geheele linie ont wikkeld. Weliswaar blyft de totale omzet in geldswaarde uitgedrukt nog beperkt, doch men beschouwt het als een gunstig teeken, dat het aantal kleine kooporders zich met den dag haast uitbreidt. Frankrijk en Belgic. Ook uit Frankrijk luiden de berich ten gunstig. De monetaire situatie is er beter dan sedert het bewind van Poincaré het geval is geweest. De schatkist behoeft, zich niet langer zor gen te maken, of zij morgen wel vol doende middelen heeft, om aan de cischen van den dag te voldoen, de rentestand daalt de productie neemt toe, terwyi de handelsbalans een by- zonder gunstige ontwikkeling ver toont. Daartegen heeft zich in België een lee- lyke terugslag voorgedaan. De kabinets crisis en ontbining van het parlement zyn niet slechts uitvloeisel van het Vlaamsch- Waalsch conflict, doch in sterke mate ook van den onwil van bepaalde politieke groepen, financieele offers te brengen. Waar men het devaluatiemiddel zoo by de hand heeft, wil men niet weer aan defla tie Een vrij ernstige toestand is thans ontstaan. Groote goudafvloeiingen heb ben reeds plaats gevonden en al is de monetaire, economische en banksituatie aanzienlijk beter dan vier jaren geleden, toen België tot devalutatle werd genoopt, de Schatkist zai op de een of andere wyze binnenkort een bedrag van 2'/: milliard francs moeten vinden. Het is te vreezen. dat, wanneer ook het nieuwe parlement salarisvermindering en belastingvermeer dering weigert, een „aligneering" van den Belgischen franc aan het pond sterling niet zal kunnen uitblijven. Nederland. Zooals verwacht, behoort (voorloopig?) de druk op den gulden weer tot het ver leden. Al ls de wegvloeiing- van „hot mo ney" niet van by zonder ernstigen aard geweest, toch heeft zy haar sporen wel nagelaten. Zoo heeft het totaal van het de laatste twee weken weggevloeid goud ca. 100 millioen gulden bedragen. Ook in de maandstaten onzer groote banken per 28 Februari weerspiegelt zich duidelyk de zwakke houding door den gulden aan den dag gelegd: en wel in een scherpe daling der liquide middelen, een toene ming der saldi bij bultenlandsche banken en een belangrijke vermindering der rekening-courant-saldi. Het is te verwach ten, dat wanneer de rust om den gulden geheel hersteld blykt te zijn, ook aan deze liquiditeitsimpasse weer een eind zal ko men. De Twentsche Bank heeft over het afgeloopen jaar vrij gunstige cyfers laten zien, hetgeen echter grootendeeis uit by zondere omstandigheden (vrijkomen van reserveeringen, geen afschrijvingen tegen debiteuren, lager onkosten) moet worden verklaard. De bruto-inkomsten uit alle bronnen immers zyn belangrijk gedaald en voorloopig ziet het er niet naar uit, dat te dien aanzien verbetering op han den is. De Amsterdamsohe beurs heeft een middenkoers gehouden tusschen New York en Londen, d w z. doorgaans een zeer voor zichtige en terughoudende politiek ge volgd. Een opleving in navolging van Londen kan echter by aanhouding der huidige politieke rust worden verwacht. Zulks klemt te meer, waar de situatie op de goederenmarkten in het algemeen, hoopgevend is. In dit verband valt te wij zen op de gunstige ontwikkeling in de rubber- en suikerindustrie, de verwach ting van groote Amerikaansche aankoo- pen van Sumatra-tabak en. last not least, de bijzonder groote omzetten by de Lon- densche „zichten" van ruwe diamant (barometer doorgaans der wereldconjunc tuur). Ik wil dit overzicht niet sluiten alvorens voldoening te hebben uitgesproken over de beëindiging van het conflict tusschen de Vereeniging voor den Effectenhandel en de Canadeesche regeering, als gevolg waarvan eindelyk no. een periode van ca. 20 jaar Canadeesche waarden weer tot de noteering zyn toegelaten. (Nadruk verboden).

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13