VANGE SALTS De botsing tusschen Tsjechen en Slowaken DE VARKENSHOEDER LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 11 Maart 1919 H.C. ANDERSEN Zal Duitschland ingrijpen? WAAROM EEN VIJAND ALS RHEUMATIEK MET ÉÉN HAND BEVECHTEN, ALS GE ER TWÉÉ HEBT! LUCHTVAART GEVEILDE PERCEELEN Dagbladreclame is niet te vervangen Bepaald duidelijk ls de situatie tusschen Tsjechen en Slowaken niet. Gisteren heeft de radio te Praag een proclamatie gepubliceerd, gericht tot de „Slowaaksohe natie." In deze proclamatie wordt de samenstelling der nieuwe regee ring van Slowakije bekend gemaakt. Hier aan wordt toegevoegd dat de president der republiek gebruik heeft gemaakt van het recht, hem bij de grondwet van Slowakije verleend, om uit de regeering van Slowakije lieden, die het testament van mgr. HLinka niet ln practijk konden brengen, te verwij deren. Hierdoor heeft de president Slowa kije bewaard voor een groot gevaar en strijd tusschen broeders. Vervolgens wordt er op gewezen, dat niets ln den toestand ln Slowakije wordt gewijzigd. HIJ, die beweert, dat Duitschland Slowakije zou willen losmaken van den Tsjecho-Slowaaksohen staat, ls een leuge naar. De nieuwe regeering zal trouw het be ginsel: „Slowakije voor alles aan de Slo waken" handhaven, zonder tekort te doen ean de rechten der anderen. In het bijzonder wil zij samenwerken met de gedisciplineerde en eerlijke Dult- sche bevolking voor de rust ln het land, hetgeen trouwens ook de groote Fuehrer van Duitschland verlangt. De proclamatie besluit met de woorden: „Leve het vrije Slowakije, leve de Tsjecho- Slowaaksche republiek!" Maar de Slowaken hebben een beroep op Hitier gedaan om te Praag te interve- nleeren en de Dultsche sympathie ls voor hen. Het „Hamburger Fremdenblatt" spreekt over een binnenlandsch politieke daad van geweld van den Tsjechischen president der republiek, waarmede hij een einde gemaakt heeft aan grondwettige onderhandelingen met de Slowaken. Volgens de arbitrale uitspraak van Wee- nen. aldus dit blad. heeft de centrale re geering te Praag zich met drievoudigen ernst de taak gesteld om binnen het kader van den geheelen staat volledig rekening te houden met de wenschen der Slowaken en der Oekrainers. De Slowaaksche elschen zijn, voor zoo ver bekend is, niet onbillijk geweest: her ziening van de flnancleele vereffening van den geheelen staat in den zin van een ver gaande Slowaaksche flnancleele autonomie verhoudingsgewijze vertegenwoordiging ln het corps diplomatique en ln het leger van den geheelen staat. Op grond van de Praagsche onderhan delingstactiek ls de Indruk ontstaan, dat tegenover den wil van Bratislava tot een minnelijke overeenstemming door Praag een ultimatieve houding gesteld is. De fl nancleele hulpverleening van den geheelen staat aan Slowakije ls aan voorwaarden vastgeknoopt, die hierop neerkwamen, dat het autonome streven naar zelfstandigheid van Slowakije uitgelegd werd als ilioyali- teit jegens den geheelen staat. Het blad herinnert in dit verband ook aan het „Ingrijpen", dat van den kant der centrale regeering ln Praag gesohied ls in dc aangelegenheid van de autonome Kar- pathische Oekraïne. Dezelfde methoden, al dus schrijft het blad, die thans toegepast worden tegenover Bratislava, zijn ook ln Chust gebruikt. Men ziet hieruit duidelijk aan welke zijde Duitschland's sympathieën zljnl En nog duidelijker komt dit tot uiting ln het volgende: Marmasln, de leider der Duitsohe min derheid, is naar Weenen vertrokken. Voor dien heeft hij een rede uitgesproken tot de Duitschers, die bijeengekomen waren voor zijn bureau. Hij zou o.m, gezegd hebben: „Onze Dultsche volksgroep staat onder be scherming van den Fuehrer, Hitler. ZIJ zal gemeene zaak maken met de Slowaken. teneinde den vrede en de orde ln het land te herstellen. De Duitschers en de Slowa ken hebben te zamen geleefd ln Slowakije en zullen zij aan zij staan." Ook de afgezette minister Durcansky is naar Weenen met een missie van Tlsso. Von Rlbbentrop en Hitler hebben reeds een onderhoud gehad over de kwestie. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat Hitier een conferentie heeft belegd van intieme raadgevers, en dat van de Duitsche legatie in Praag een belang rijk rapport is gekomen. In politieke kringen verklaart men, dat het rijk de nieuwe Slowaaksche regeering niet zal erkennen en het kabinet Tisso zal be schouwen als de eenige wettige regee ring. Voorts wijst men er op, dat de crisis spoedig „op de een of andere wijze" zal worden opgelost. Tenslotte wordt de mogelijkheid voor een krach tig ingrijpen van Duitschland niet bui ten beschouwing gelaten. Het offlcleele orgaan van Slowakije is in toslag genomen. Van bevoegde Slowaaksche zijde wordt over den tegenwoordigen rechtsgrond ver klaard: de duidelijke interpretatie van de wet op de autonomie zegt, dat een Slo waaksche regeering, zoolang zij het ver trouwen van den Landdag geniet, de wet tige regeering, vooral ook tegenover de centrale regeering van Praag, is. De Slo waaksche Landdag heeft op 23 Februari eenstemmig zijn vertrouwen ln de regeering Tlsso uitgesproken en daarmede een grond wettelijke daad gesteld, welke de regeering In Praag moet eerbiedigen. Doet zij dit n'et, dan handelt zij onrechtmatig. De politieke chef van den staf der Hlin- kagarde, Murgas, kon zich voor zijn ar restatie tijdig verbergen. Hij heeft een op- koep tot de Hlinka-garde gericht, waarin jjji o.m. verklaart: „Vannacht is Jegens het s owaaksche volk het grootste verraad ge- P eegd. Teplanski en Slvak zijn verraders, J'e het politieke testament van Hlinka nebben geschonden, Zij en hun lakeien hebben, onder be- «herming van Tsjechische bajonetten, het standrecht over het eigen volk afgekon digd. Het geheele Slowaaksche volk verzet zich als één man tegen de Tsjechische overweldiging." De Engelsche sympathieën zijn aan den kant van Praag. De Times schrijft: het is zeker, dat Tlsso schuld draagt doordat hij niet krachtig is opgetreden tegen de hevige propaganda, welke sinds 10 dagen zich vrij kon ontwik kelen. Die propaganda werd aangemoedigd door het radiostation Weenen en ontving eveneens steun van den Voelkischer Beo- bachter, het orgaan van Goebbels. Even wel schijnt het vastberaden optreden van president Hacha tegenover de separatisten er op te wijzen, dat hij baas ls ln eigen huis, en in staat is de beweging zonder bul- tenlandsche hulp te beteugelen. De diplo matieke redacteur van de Times schrijft: Men geeft zich in Londen volkomen reken schap van de moeilijkheden, waarvoor pre sident Hacha staat, maar men merkt tevens met voldoening op, dat Polen en Hongarije de separatistische beweging niet schijnen te steunen. De Times-correspondent te Ber lijn sluit echter de mogelijkheid niet uit, dat Duitschland de regeering ln Praag op ernstige wijze „tot de orde zal roepen". De Daily Telegraph schrijft: het zou ver keerd zijn, het optreden van Praag uit te leggen als een aanval op de vrijheden van Slowakije. Aan den anderen kant zit in de zen toestand de mogelijkheid voor gevaar lijke internationale verwikkelingen, vooral sedert Invloedrijke Dultschgezinde Slowaken en thans Tlsso zelf, zich tot Duitschland gewend hebben. Men moet afwachten, ln hoeverre de Duitsche regeering voornemens is in dit troebele water te visschen. Parijs steunt Praag onvoorwaardelijk! Intusschen is het tusschen de troepen en de Hllnka-garde tot enkele botsingen ln Bratlslovo gekomen, waarbij eenige gewon den zijn gevallen. Te Ruzomberok, de ge boortestad van HUnka, zouden zelfs vier Tsjechische gendarmes zijn doodgeschoten. De minister van staat Sidor heeft een onderhoud gehad met mgr. Tisso" en ver volgens met Sokol, den voorzitter van den Landdag en andere personen. Hij heeft een radioredevoering gehouden, waarin hij zeide, dat de president der republiek een lijst van vooraanstaande Slowaken had ontvangen, die capabel geacht worden een ministerie te lelden. De toestand zal weldra ophelderen, zoo vervolgde hij, en Slowakije zal weldra weer een regeering hebben. De nieuwe re geering zal sterk zijn, en eensgezind, en zal de veiligheid van elkeen verzekeren. De in cidenten tusschen het leger en de Hlinka- garde schrijft hij toe aan vele misverstan den. Hij eindigde zijn rede met den uitroep: „voorkomt bloedvergieten." Hieruit mag worden afgeleid, dat de z.g. nieuwe regeering van Slowakije dus hoog stens een Interregnum beteekent. Waarom een eenzijdig middel tegen rheu- maüek probeeren als ge Vange Salts, het nieuwe, krachtige middel met dubbele wer king ter beschikking hebt? Rheumatlsche pijnen vinden bijna steeds haar oorzaak ln (1) een overzuring van het organisme en (21 een ophooping van schadelijke stoffen als urinezuur. Thans hebt ge echter een middel tot Uw beschikking, dat de belde oorzaken tegelijk bestrijdt, ni. Vange Salts. De alkalische werking van Vange Salts is zoo sterk, dat het zelfs ln staat ls drie en een half maal zijn eigen gewicht aan zuivere azijn te neutraliseeren. En bovendien spoort Vange Salts lever, nieren en ingewanden aan tot krachtige werking, waardoor scha delijke stoffen snel en radicaal uit het lichaam worden verwijderd. Zoo verdrijft Vange Salts beide oorzaken en zoo zullen ook bij regelmatig gebruik van dit probate middel de pijnen spoedig afnemen om ten slotte geheel te verdwijnen. Wacht er niet mee, de gevolgen van rheumatlsche "pijnen zijn lang niet onschuldig. Pak 't kwaad met beide handen aan en begin nog heden Uw kuur met het middel met dubbele werking, Vange Salts. Prijs 85 cents, voldoende voor een lange kuur. Vange Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 842 (Ingez. Med.) DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen om 7 uur vertrok van Schiphol het Indiëvliegtuig de „Gier". Meegenomen werd 428 Kg. briefpost, 28 Kg. pakketpost en 248 Kg. vracht. Acht passagiers hebben voor deze reis geboekt. Ten overstaan van mr. H. M, A. Coebergh, notaris te Leiden: Huis en erf 4e Binnenvestgracht 44. in bod f. 1525, kooper de heer J. J. Abspoel q.q. te Lei den voor f. 1545; Hulzen en erven Waardgracht 15 en 19, resp. in bod f. 1200 en f. 1000, kooper de heer J. Zit man te Leiden voor resp. f. 1200 en f. 1000; Huis en erf Langegracht 83. in bod f. 1460, kooper de heer N. J. Moonen q.q. te Leiden voor f. 1650. Huis en erf Langegracht 139, in bod f. 900, kooper de heer J. Zitman t-e Leiden voor f. 900. Werkplaats en erf met afzonderlijke boven woning Utrechtsche Veer 25, in bod f. 4750. is niet gegund. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 12 MAART. Leiden Doopsgez. Gem.: Voorm. half elf. ds. P. Dijkema van Amsterdam. Evang. Luth. Gem.: Voorm. half elf, ds. Makkink; in de consistorie, de heer P. Kaste len, hulppred. te Amsterdam. Eglise Wallonne: dlx heures et demie, M. R. Blommaert, pasteur Middelbourg. Geref. Kerk in H.V, (Patrimonium): Nam. 5 uur, dr. J. G. Ubblnk. Ver. v. Vryz. Hervormden (Volkshuis)V.m. half elf, dr. Boersema. Rem. Geref. Gem.: Voorm. half elf. ds. Mis pelblom Beyer. Rozekruisersgenootschap (Z.W. Singel 106): Voorm. half elf, de heer M. A. Verhoog, Vrijz. Kinderkerk (Gerecht 10): Nam. half ppn rfr Rnprftpnifl v'rijz. Chr. Jeugddienst (Gerecht 10): Nam. 7 uur, ds. F. ten Cate. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19): Voorm. half elf, Gez. Mis. Aalsmeer Ned. Herv. Kerk (Dorp)Voorm. 1Ó uur, ds. IJ. Alkema en nam. 6 uur, ds. H. v. d. Linde. Ned. Herv. Kerk (Oost): Voorm. 10 uur, ds. H. v. d. Linde en nam. 6 uur, ds. IJ. Alkema. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. J. Knappersen. Doopsgez. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. K. C. de Lange. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, prof. L. H. v. d. Meijden van Apeldoorn. Aarlanderveen r Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. G. Th. v. Bausekom. Geref. Kerk: Voorm. half tien (H.A.) en nam. half zeven (H.A. en Dankz.), ds. H. Mool- huizen. Alphen aan den RUn Ned. Herv. Kerk (Oudsh. weg) Voorm. 10 uur, dr. J. P. Canne- gieter. Evangelisatie (Hooftstraat)Voorm. half tien en nam. half zeven, den heer A. J. Dekker. Ned. Herv. Kerk (Julianastraat) Voorm. half tien, ds. Stehouwer; nam. half zeven, de heer J. Godthelp. Hulpgebouw (Gouwsluis)Nam. half zeven, ds. Scheers. Kinderkerk „Bethel": Voorm. 10 uur, de heer A. v. Vliet. Geref. Kerk (Hooftstraat) Voorm. 10 uur (H.A.) en nam. 6 uur (H.A. en Dankz.) ds. Hartkamp. Geref. Kerk (Raadhuistsraat)Voorm. 10 u., ds. Bosch; nam. 6 uur, ds. Mulder. Geref. Kerk (De Ruyterstraat)Voorm. 10 u. ds. Mulder; nam. 6 uur, ds. Bosch. Martha-Stichting: Voorm. 10 uur ds. Scheers. Chr. Geref. Kerk (V. Reedestraat)Voorm. half tien en nam. 6 uur, ds. Prins van Am sterdam. Lokaal van Mandersloostraat: Voorm. half tien en nam. 6 uur, de heer Z. Woferlnk van Ederveen. Hillegom Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, cand. Godhelp en nam. 5 uur ds. Eerhard. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, leesdlenst. Ned. Prot. Bond: Voorm. half elf, ds. P. v. d. Veer van Amsterdam. Lisse Ned. Prot. Bond: Voorm. 10.15 uur, ds. D. Dryver van Den Haag. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. W. Th. v. d. Wind van De Kaag; nam. 5 uur, de heer Lefeber, hulppred. Geref. Kerk: Voorm. half tien, ds. J. J. Dyk van Leiderdorp; nam. 4 uur, dr. Th. Ruys Jr. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 4 uur, ds. Ligtenberg. Oud-Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. half drie, leesdlenst. Katwijk aan Zee Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Ingwersen. Lelmuiden Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, geen opgave. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half drie, ds. Aalders. Noordwyk-Binnen Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 uur en nam. half zes, ds. W. W .Siddr* Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zes, ds. H. B. Visser. NoordwUk a. Zee Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur de heer De Groot (zendeling); nam. 5 u. (Jeugddienst), ds. Bronsgeest van Velsen. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. B. Bouma. Geref. Kerk in H.V.: Voorm. 10 uur, dr. Ubbink van Leiden; nam. 5 uur, leesdienst. Noordwjjkerhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien uur en nam. 5 uur, ds. van Noort. Oude Wetering Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. Geerling. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half drie, ds. v. d. Bos. Rem. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Heyn. Rynzaterwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. Hoeuft v. Velsen van Ter Aar. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur, leesdlenst. Rynsburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, dr. K. Brouwer van Oegstgeest; nam. 5 uur,'de heer De Hoop. Kerkzaal: Voorm. half tien, de heer De Hoop; nam. 5 uur, dr. R. B. Evenhuis van Scheve- ningen. Geref. Kerk (Rapenburg): Voorm. half tien, en nam. 6 uur (H.A.), ds. v. d. Loo. Geref. Kerk (Voorhouterweg): Voorm. half tien en nam. 6 uur (H.A.), ds. Morsink. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 5 uur, leesdienst. Ter Aar Ned. Herv. Kerk: Voorm. geen dienst; nam. 2 uur, afscheid ds. Hoeufft van Velsen. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. Warner. NED. HERV. KERK. Bedankt: voor Hei- en Boeicop J. J. Poot te Bunschoten. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: te Nieuwpoort D. Henstra te Haarlem-N. EVANG. LUTH. KERK. Beroepen: te Stadskanaal G. Fafié. cand, en hulppred. te Vlissingen. Aangenomen: naar Edam C. J. Munter, prop. te Epe. BOND VAN PROT. CHR. KWEEK SCHOLEN. Onder presidium van ds. H. C. v.. d. Brink, em. predikant te Hilversum kwam het bestuur van den Bond van Prot. Chr. Kweekscholen te Utrecht in vergadering bijeen. In zijn openingswoord wijdde de voor zitter een gevoelvol woord aan de nage dachtenis van het in Dec. J.l. ontslapen bestuurslid, ds. D. A. v. Hasselen te Den Haag die een der oprichters van den bond was en bijna een kwarteeuw in zijn be stuur zitting heeft gehad. Een woord van welkom richtte de voorzitter voorts tot den heer H. Schilp, directeur van de Chr. Kweekschool te Leiden, die door de Ver. van Onderwijzend Personeel aan Prot. Chr. Kweekscholen als adviseur was be noemd. Tot voorzitter en penningmeester wer den vervolgens herbenoemd de heeren ds. H. C. v. d. Brink en ds. F. G. Petersen, em. predikant te de Punt (Gron.). Als secr. werd benoemd de heer W. J. Visser, oud- dir. der Chr. Kweekschool te 's-Graven- hage. Rapport werd uitgebracht over de po gingen tot vorming van een commissie die financieelen steun bieden zal aan de Vrije Chr. Kweekschool te Leeuwarden. Het bestuur machtigde voorzitter en secretaris tot het nemen van verdere maatregelen ter uitvoering van de op dracht van de algemeene vergadering, ge houden op 10 Oct. J.l. Besloten werd ter gelegenheid van het zilveren jubileum van den bond op 13 Juli as. het Juli-nummer van het orgaan ,„De Chr. Kweekschool" als herdenkingsnum mer te doen verschijnen. Verschillende personen zullen worden ultgenoodigd voor dit nummer een bijdrage te willen leveren. Ds. F. G. Petersen werd afgevaardigd naar de jaarvergadering van de Chr. Psychologische centrale voor school en beroep en de heer W. J. Visser aangewe zen als vertegenwoordiger in de commissie voor de bibliotheek van het Ohr. onder wijs. Copyright P. I. B, Box 6 Coponhogtn Daar stond de prinses nu bulten haar land. Tranen stroomden over haar wangen, de varkenshoeder bromde en het regende, dat het goot. „Och, lk ongelukkig schepsel", zei de prinses, „had Lk mi maar het aanzoek aangenomen van den knappen prins, die mij zuike mooie geschenken zond. O, o, wat ben ik ongelukkig!" De varkenshoeder hoorde deze woorden, kroop achter een boom weg, wreef de bruine en zwarte verf van zijn gezicht, wierp de armoedige kleeren weg en kwam weer voor den dag, nu gekleed als de prins, wiens aanzoek geweigerd was. Hij zag er zóó knap uit, dat de prinses een buiging maakte. „Ik veracht je", zei hij tegen haar. „Je wilde een eerlijken prins niet hebben. De schoonheid van de roos en de nachtegaal begreep je niet, maar een varkenshoeder kussen voor een speelwerkje, dat kon ja wel. Nu moet je maar zien' hoe je terecht komt!" Na die woorden liep de prins door de deur van zijn koninkrijk, dat aan het keizerrijk grensde. Hij sloeg deze achter zich licht, schoof er den grendel op en liet de prinses staan, waar zij stond. Met recht kon die nu zingen „Och, m'n lieve Augustijn, Alles is weg, weg, weg". EINDE. 3—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11