HUIS HOUD WEEK Nader onderzoek naar Centrale luchthaven Personeele belasting op motorrij tuigen vervalt DONDERDAG 9 MAART 1939 No. 24219 STADSNIEUWS Verhooging der wegenbelasting HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 30ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Eén luchtvaartterrein voor ons land onmisbaar (PcJieiitM/lAÜ VtiïnJjuI <mi Jbhfo mtf-fklek tdjn&tdbutrt lufapfa Rijtijdenbesluit spoedig in werking Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: SO ets: per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10, ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque*' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden .97... f. 2.33 per week ......'".'.'.A' f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden *f- portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mndj ZILVEREN JUBILEUM. Van den heer F. J. Barens. Vandaag herdacht de heer F. J. Barens, chef der N.V. Boekhandel en Drukkerij voorheen E. J. Brill zijn 25-jarige werk zaamheid ln dit bedrijf. Allereerst werd de jubilaris vanmorgen gehuldigd door het technisch personeel, namens wie hij toegesproken werd door den heer P. Winterkamp, die hem een schrijf tafel aanbood. Later op den morgen werd de heer Barens door de directie gehuldigd. De heer Th. Vol kers bood hem een enveloppe met Inhoud aan. waarna de heer Wagemans, die als «oordvoerder van het kantoorpersoneel fungeerde, den jubilaris een stoel overhan digde. De heer Wagemans vestigde de aan dacht op de vele veranderingen, die in de afgeloopen 25 jaar ln het bedrijf hebben plaast gevonden en hoopte dat de heer Barens nog lang voor het bedrijf zou mo gen worden gespaard. Van verschillende zijden ontving de heer Barens felicitaties en bloemstukken. NEDERL. VEREEN. VAN HUISVROUWEN. AFD. LEIDEN. lezing door mevr. W. L. Boldingh-Goemans In de groote Nutszaal waren gisteravond de Leldsche Hulsvrouwen opgekomen om te luisteren naar hetgeen mevr. Boldingh- Goemans hun zou vertellen over het boek van Teun de Vries „Stiefmoeder Aarde". De presidente mevr. v. Gilsev. Gelder- malsen heette de spreekster hartelijk wel kom en gaf haar gaarne het woord. Mevr. Boldingh begon erop te wijzen dat Teun de Vries een jonge buitengewone schrijver is, wat ook al blijkt uit zijn boek .Rembrandt". In zijn boeken toont hij een schilderstalent erbij te bezitten. Hij door weeft zijn stof met diepere motieven. Zelf een Frlesche boerenzoon, kent hij dus de materie van „Stiefmoeder Aarde", welk boek geheel in Friesland handelt, door en door. In dit Friesche boek voelt men de ver wantschap met.de Skandinavische schrij vers en schrijfsters. Het doet ons aan Selma Lagerlöff denken. In het boek behandelende de geschiedenis van het geslacht Wiarda van 18601900 lhaken wij een echte boerenbegrafenis als mede een boerenbruiloft mede. Maar ook behandelt Teun de Vries hierin de toenma lige econom. crisis, de stichting van de coö peraties, de opkomst van het socialisme in Friesland onder leiding van Domela Nieu- wenhuls, de staking ln den Beemsterpolder, de verandering in den godsdienst, den gru- welijken toestand destijds in de strafgevan genis in Leeuwarden en den meer dan onvol doenden armenzorg ln die dagen. De hoofdfiguren in het boek zijn de Friesche boer Wiegman Wiarda met zijn groote zucht om te heerschen. Als hij ge voelt dat hij ouder wordt en een ander hem zal gaan overtroeven, kan hij dat denk beeld niet verdragen en beneemt zich dan ook van het leven. Voorts zijn vrouw Swobkje; een zachte deemoedige vrouw die Wiegman 2 zonen en een dochter schonk. De zonen zijn de zacht aardige Tjalling en de zwartharige Jarig; deze laatste Is op en top een Wiarda. Als op een gegeven moment Tjalling zijn vechten als oudste wil laten gelden en een 'Touw Welmoed Volbeda op de boerderij wil brengen, rijdt Jarig met zijn Russische dra ver „Orloff de sjees waarin het jonge paar is gezeten doormidden waarbij Welmoed het leven laat. Jarig komt hierdoor ln de ge vangenis. Na 15 jaren daar doorgebracht te hebben maakt hij bij zijn omzwervingen tennis met Karei Swets. den soclallstischen agitator, die verkondigt aan de arbeiders dat zij moeten vechten om het bezit van de aarde; deze ls rijk genoeg voor allen. Maar de liefde van de aarde is hun ontstolen; de aarde is voor hen een stiefmoeder gewor den. Mevr. Boldingh las verschillende frag menten uit het boek voor. Na de pauze behandelde zij nog het ge- dichtenboek „Hart van Brabant" van den Brabantschen katholieken dichter Antoon van Duinkerken. In zijn verzen vertelt deze dichter graag en goed. Ook uit dit boek Ferden verschillende gedichten voorgedra gen. Mevr. v. Gilse dankte na afloop de spreek ster daarbij de hoop uitsprekende dat de «idsche huisvrouwen nog eens een cursus hdlen kunnen vormen waarbij mevr. Bol dingh hen dieper ln de mooie boeken zal bunnen inwijden. Minister van Buuren deelt in de Me morie van Antwoord aan de Eerste Kamer, inzake de Begrooting van Wa terstaat mede. dat hij, gelet op de vele stroomingen op het gebied van de ont wikkeling der luchthavens in het Wes ten des lands en de wenschelijkheid om bij het doen van verdere stappen te beschikken over een zoo veelzijdig mogelijk inzicht in de verschillende onderdeden van het vraagstuk, in over leg met zijn daarbij betrokken ambt- genooten zich heeft voorgenomen een commissie in te stellen, welke tot taak zal hebben op korten termijn advies over het vraagstuk van een centrale lucht haven uit te brengen. In die commissie zullen de bij deze aangelegenheid be trokken departementen en gemeenten alsmede de K.L.M. vertegenwoordigd zijn. De minister is van meening. dat een verwijt van onvast beleid ln het vraagstuk van een centraal vliegveld der regeering niet met recht kan worden gedaan en dat bij het uitspreken van deze critiek niet voldoende wordt acht gegeven op de twee zijden van dit probleem: de zeer belang rijke vraag, of er voor het groote inter nationale luchtverkeer een centraal vlieg veld dient te komen en de meer practlsche vraag, waar dit zal moeten liggen. Wat nu de hoofdvraag betreft, heeft de regeering er van het oogenblik af, dat het haar met het oog op verschil lende omstandigheden in het begin van 1938 mogelijk leek, ten behoeve van het dichtst bevolkte deel van ons land het groote internationale luchtverkeer te concentreeren op één luchtvaartterrein er naar gestreefd om tot dat doel te geraken. Op de reeds meermalen aan gegeven gronden is de regeering over tuigd, dat die concentratie meer en meer zal blijken een onmisbare voor waarde te zijn voor het behoud van de positie der Nederlandsche luchtvaart in het internationaal verkeer. Zooals werd uiteengezet in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer heeft de regeering het oorspronkelijke denkbeeld van de stichting van een luchtvaartterrein VEELBELOVENDE JONGEN AANGEHOUDEN. De politie heeft een 17-jarigen knaap ingehouden, die in de ouderlijke woning ven muntgasmeter had gelicht. Van den ■"■"•oud een bedrag van f. 1.80. was hij naar te bioscoop gegaan, had lekkernijen ge- techt, enz. Dit ls niet de eerste maal, dat °e jongen met de politie ln aanraking temt. Eenige maanden geleden verkocht hij terscheidene stukken huisraad van zijn ibteder en maakte van de opbrengst goeden Ook zijn patroon heeft hij voor een tedrag van t benadeeld. Hij is ter be schikking van den Officier van Justitie ge teld. bij Leiderdorp ter vervanging van de bur gerlijke luchtvaarterrelnen van Amsterdam en Rotterdam losgelaten, in hoofdzaak op gTond van de overweging, dat de tijdsom standigheden noopten tot een spoedige be slissing omtrent den aanleg van één of meer militaire luchtvaartterreinen ln de kuststreek van Holland. Het departement van Defensie had toen reeds in het bijzon der op het oog een terrein in de omgeving van Katwijk, waarvan de exploitatie toen onvereenigbaar geacht werd met. die van een centraal burgerlijk vliegveld bü Leider dorp. Uiteraard zal de regeering ook letten op de uitspraak, welke de Tweede Kamer door de aanneming van de motie-van der Waerden heeft gedaan. Aan haar voornemen tot het indie nen van een wetsontwerp, beoogendc een samengaan van den staat der Nederlanden en de gemeente Amster dam met het doel het luchtvaartterrein Schiphol als nationaal luchtvaartter rein te exploiteeren, heeft de regeering dan ook niet verder gevolg gegeven. Wat betreft Rotterdam's plannen voor een nieuw vliegveld, moge worden mede gedeeld, dat toen het departement van Defensie na langdurige onderhandelingen met de gemeente Rotterdam van den aankoop van het bestaande luchtvaartter rein Waalhaven had afgezien, een der grondslagen vervallen was. waarop de door den minister in uitzicht gestelde toestem ming tot den aanleg van een terrein in den polder Zestienhoven was gevestigd. De minister verneemt ten aanzien van de door de Tweede Kamer aanvaarde motie van der Waerden zich te mogen bepalen tot deze uitspraak, dat de motie z.i. bedoelt de bijzondere aandacht te vestigen op de belangen ook van Rotterdam bij het inter nationale luchtverkeer. Te dien aanzien is ook in zooverre een wijziging gekomen, dat. zooals de Kamer reeds werd medegedeeld door den minister van Defensie de in Sep tember j.l. aangenomen onvereenig- baarheid van een centrale luchthaven bjj Leiderdorp met een militair lucht vaartterrein bii Katwijk, een punt van nader interdepartementaal overleg heeft uitgemaakt. Resultaat daarvan is geweest, dat die onvereenigbaarheid niet behoeft te worden aangenomen bij het treffen van zekere schikkingen en regelingen, welke nog nader dienen te worden uitgewerkt. C. J. V. PREDIKER 12 la. Geslaagde propaganda-avond. De C. J. V. Prediker 12 la, welke gister avond ln het gebouw Prediker haar Jaar- Uikschen propaganda-avond gaf. had zoo- als gewoonlijk niet over gebrek aan belang stelling te Wagen. Onder hen, die alle zalen van het ge bouw vulden, merkten wij o'.m. op den eere-voorzitter, den heer P. Mazurel en ver scheidene leden van het Bouwfonds en de commissie van toezicht. De heer W. Korswagen, die sedert enkele weken als voorzitter optreedt, las aan het begin van den avond het Prediker-hoofd stuk. waaruit de Vereeniging zich haar naam gekozen heeft. Na woorden van welkom wees spr. er op, dat het vooral in dezen tijd noodzakelijk is. dat de jeugd zich organiseert en tracht elkander tot een hand en een voet te zijn. Daarbij dient in de allereerste plaats de Bijbel richtsnoer te zijn. Ook „Prediker" wenscht de jeugd met den Bijbel bekend te maken. Daarnaast geeft de vereeniging de noodige aandacht aan de algemeene ont wikkeling. Met een opwekking tot een bezoek aan een der onderafdeelingen van Prediker, be sloot spr. zijn toespraak. De geheel gereorganiseerde tooneelclub gaf vervolgens een opvoering van het zen- dingsspel „Onder heete zon" van P. de Boer. Het stuk. dat een indruk gaf van de groote moeilijkheden, waarmede de zending en in het bijzonder de zendelingen te kam pen hebben werd op verdienstelijke wijze gespeeld, alhoewel wij ons toch niet aan den indruk konden onttrekken, dat de op gave wel iets boven het bereik der jeugdige spelers ging. Verder verleende aan dezen avond zijn medewerking het zangkoor .JDejo-Preza" o. 1. v. den heer P. J. Eikerbout, dat met en kele welgekozen nummers zeer goed voor den dag kwam. Te vermelden valt hier vooral het koor uit de Schöpfung van Haydn „Die Hlmmel erzahlen". dat vierstemmig gezongen, een goede auditie genoot en voorts „Rozen uit het Zuiden", Van Joh. Strauss. .Prediker" kan op een welgeslaagden avond terugzien. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: M. H. van Hooft, Breestraat 153 en Maarsmansteeg 19, Leiden. Handel in da- mes- en heerenmode-artikelen. VROOM A DREESMANN LEIDEN. 700 Lngez. Meaj VEREENIGING „TOT STEUN". Ledenvergadering van de afd. Leiden. De afdeeling Leiden van bovenstaande vereeniging hield gisteren haar ledenverga dering ten huizen van mevrouw H. Frent- zenZaalberg. Aan het jaarverslag is het volgende ont leend: Het leden- en begunstigerstal onderging eenigen teruggang, van de leden vermin derde het met vier, van de begunstigers met twee. Het aantal leden bedraagt nu 84, dat der begunstigers 50. Bij het begin van het jaar verzorgde de afdeeling acht pupillen, vier meisjes en vier jongens. Er kwam ééij jongen bij, zoodat nu negen pupillen onder haar hoede zijn. Eén van de in „Boschzicht'' te Apeldoorn ver blijvende meisjes kon in een pleeggezin wor den opgenomen. Eén van de Jongens moest van een pleeggezin worden overgebracht naar „Oud-Veldzicht" in Apeldoorn. Hij maakt het daar nu goed en bezoekt regel matig de Ambachtsschool. De laatst aan genomen pupil werd ln de Rekkensche Inrichtingen geplaatst. De berichten van daar zijn gunstig. Voor een van de meisjes moest een psychiater worden geraadpleegd. Overigens was de gezondheidstoestand van de pupillen goed. Bij de bestuursverkiezing werd het af tredende bestuurslid mevrouw H. J. Wichers RollandetTouw met algemeene stemmen herkozen. Ter jaarvergadering in Apeldoorn zullen mevrouw Wichers Rollandet en mevrouw Tjalsma de afdeeling vertegenwoordigen, terwijl mevrouw Frentzen zich als plaats vervangend afgevaardigde beschikbaar stelde. MfLITARIA. Bij Kon. Besluit is benoemd tot reserve majoor bij het 4e regiment infanterie de eervol ontslagen luitenant-kolonel van het Ned. Ind. leger J. P. Wissema. De reserve-sergeant-majoor-administra teur B. A. W. Voorendt van het 4e regi ment infanterie ls aangesteld tot reserve adjudant onderofoficier administrateur. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer, inzake de Verkeersfonds- begrooting, deelt de minister mede, dat het Rijtijdenbesluit dezer dagen zal worden afgekondigd. De inwerkingtreding van de rijtijden regeling. die langer op zich heeft laten wachten, dan ook de regeering lief ware geweest, zal thans worden bevorderd met ingang van het vroegste tijdstip, dat de verdere administratieve voorbereiding toe laat. Zonder hiermede op de beslissing te dezer zake te willen vooruitloopen. wil de minister ln dit verband toch wel mededee- len. dat hii de inwerkingtreding omstreeks Mei van dit jaar verwacht. De regeering deelde indertijd mede dat zii bii het uitwerken van haar belasting plannen overwoog, de personeele belasting voor motorrijtuigen aanzienlijk te vermin deren of deze heffine af te schaffen met gelnktijdlge invoering van een geringe ver hooging van de andere belastingen, welke Op het motorrijtuig drukken. Die overweging heeft ertoe geleid, dat in de belastingvoorstellen van den minister van Financiën zal worden op genomen een voorstel tot afschaffing van de personeele belasting op motor rijtuigen. waarbij voor plm. 30 pet. van de opbrengst dier belasting compensatie zal worden gezocht in een verhooging met 12"/i pet. van de wegenbelasting voor de voor personenvervoer inge richte motorrijtuigen. Hierbij wordt er op gerekend dat af schaffing van de personeele belasting voor motorrijtuigen een niet onbelangrijke toe- nem ng van het aantal personenauto's tot gevolg zal hebben, waardoor reeds een aanzienlijk gedeelte van het verlies door vermeerdering van de opbrengst van andere belastingen (motorrijtuigenbelasting, ben zinebelasting en invoerrechten) zal worden gedekt. De toestand van 's rijks financiën laat een verminder.ng van de overige lasten welke op het motorverkeer drukken, niet toe. BINNENLAND. Wijziging in het voorbereidend en algemeen vormend middelbaar onderwijs; de plannen van minister Slotemaker de Bruine. (3e Blad). Begrooting Waterstaat en Verkeersfonds; memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. (Binnenland, 3e Blad). Benzinestations op den autoweg Amster damDen Haag. (Binnenland, 3e Blad) De nieuwe belastingplannen der regeering zijn gereed. (Binnenland, 3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Zeer stille handel - Prijshoudende markt - Weinig veranderde koersen - Amerika iets hooger - Beleggingsafdee ling kalm. BUITENLAND. Het communistisch verzet te Madrid nog niet gebroken. (Ie Blad). Hore Belisha over de Engelsche defensie- begrooting. (3e Blad en Buitenland le Blad). Franco kondigt een blokkade af. (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor het geheele land: Aanvanke lijk meest matige, later zwakke tot matige Noordwestelijke tot Noor delijke wind. Afwisselende bewol king, weinig of geen regen. Koude nacht, weinig verandering in tem peratuur overdag. Aan alle posten is gisteravond ge seind: „STORMSEIN NEERHALEN, BLIJFT OP UW HOEDE". CHR. GVMNASL4STENBOND. Uitvoering van „De Spooktrein". Gisteravond vond in de aula van het Stedelijk Gymnasium alhier de opvoering plaats van ,JDe Spooktrein" van Arnold Ridley. De spelers waren leden van den Christen Gymnasiasten Bond, afdeeling Leiden- Onder de talrijke aanwezigen merkten wij op den rector van het Gym nasium, dr. D. E. Bosselaar en verscheidene leeraren. De voorzitter der vereeniging opende den avond met gebed en dankte vervolgens de talrijke aanwezigen en in het bijzonder den rector voor hun komst. Hierna ging het doek open. Het tooneel- stuk kan groot succes hebben mits het goed gespeeld wordt. Veel wordt er van de spelers gevergd, doch wat wij gisteravond zagen, voldeed ruimschoots aan redelijke eischen. Er werd vlot en natuurlijk ge speeld. Hoe komisch was „Teddie Deaken", de vermomde detective en hoe goed werd de rol van „Miss Bowine" vertolkt! Dat het geheel op hoogen prijs werd gesteld, bleek wel uit het zeer hartelijk applaus, dat den spelers ten deel viel. Aan het slot van den avond dankte de voorzitter nogmaals allen voor hun aanwezigheid en in het bijzonder den rector, die het mogelijk maakte, dat deze avond gehouden kon worden. In het bijzonder ging de dank van den voorzitter ook uit naar den regisseur, den heer R. J. J Bronsgeest, aan wien dit goede spel te danken is. Vervolgens sprak de heer Brons geest woorden van dank tot zijn „oud"- rector die dezen avond mogelijk maakte. Ook sprak nog de rector dr. D. E Bosselaar. Hij wenschte de vereeniging geluk met het succes van dezen avond en hoopte dat de leerlingen de „tucht" hunner leeraren even dankbaar zullen aanvaarden als die van den regisseur. D- avond wed besloten met declamatie van het „Wilhelmus" door den heer Bronsgeest. De zustervereeniging U S A bood eveneens gelukwenschen aan.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1