BINNENLAND WAKKER Werkloosheidsbestrijding belangrijkste doel van economisch beleid LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 8 Maart 1939 Derde Blad No. 24218 80ste Jaargang Nederland en Britsch-Amerikaansche handelsverdrag Minister Steenberghe naar Duitschland vertrokken T er aardebestelling mr. F. F. baron de Smeth De gemeenten en de luchtbescherming GEMENGD NIEUWS SCHUDT UW LEVER De „Gelderland" in Den Helder weergekeerd Nieuwe Jachtwet op komst. Bestrijding van de werkloosheid is het voornaamste doel, dat minister Steenberghe zich bij zijn beleid heeft gesteld, zoo wordt in de Memorie van Antwoord over de begrooting van Eco nomische Zaken aan de Eerste Kamer betoogd. Een zeker dualisme in de algemeene eco nomische politiek der regeering is daarbij onvermijdelijk, maar men moet de genomen en de te nemen maatregelen als één geheel zien. Zoo heeft de ervaring in de laatste Jaren stellig geleerd, dat een krachtige ge zonde binnenlandsehe markt een voor waarde is voor een bloeiende volkshuishou ding. In dit lioht moet men de vooreeno men tariefsmaatregelen beoordeelen. An derzijds acht de regeering het echter voor een land met een gecompliceerde econo mische structuur als Nederland gewenscht, dat deze maatregelen een matig bescher mend karakter dragen. Alleen op die wijze ton bereikt worden, dat de binnenlandsehe markt tevens een basis vormt voor een ge zond internationaal handelsverkeer, waar aan Nederland zeker behoefte heeft. Daar uit valt weer te verklaren, dat de regeering meent positieven steun te moeten geven aan den export. Wat de toepassing van de wet op de on dernemersovereenkomsten betreft, de mi nister wenscht niet zoover te gaan, het be drijfsleven van boven af te ordenen. Voor hem bestaan zeer positieve grenzen voor het overheidsingrijpen, zoodat hij allerminst verwacht, dat de overheid overal de gewenschte oplossing zou brengen, dooh de structueele wij zigingen der samenleving zullen het welhaast onmogelijk maken, dat de overheid zich binnen afzienbaren tijd kan terugtrekken van tal van bemoei ingen, die haar werden opgedrongen. De regeering zal haar tot op heden gje- volgde politiek inzake de ordening van het bedrijfsleven onverzwakt voort zetten. Zij wijst dus een rechtstreeksche orde ning van het geheele economische leven af. maar zal er naar blijven streven, de uit het bedrijfsleven zelf opkomende organi- zaties en de door de betrokken bedrijfsge- nooten zelf tot stand gebrachte ordening te stimuleeren en te sanctionneeren, zoo ver het algemeen belang dit eischt,De mi nister is van oordeel, dat de aan geen enkele norm onderworpen vrije concurren tie niet tot de voor het algemeen welzijn meest gewenschte toestanden kan lelden. Ook uit dien hoofde meent hij dus. dat de onderlinge concurrentie in het algemeen binnen zekere grenzen moet worden gehou den of aan bepaalde regels onderworpen. Tot de middenstandspolitiek komen de, wijst de minister er op, dat er groote bezwaren van allerlei aard zijn, hetgeen overigens bij de uitvoering in het buitenland overduidelijk gebleken i9, verbonden aan de bestrijding van de warenhuizen, hetzij door vermindering van het aantal, hetzij door het heffen van extra-belastingen. Het vraagstuk van de verhouding grootbedrijf-klein bedrijf in den detailhandel heeft de aandacht van den minister. Een spe ciaal onderzoek op dit gebied is thans in bewerking. Aanleiding tot verzachting van de voor waarden, w(aarop door de borgstellmgs- fondsen crëdiet wordt verleend, bestaat voorshands niet. Algemeen verbindendverklaring van de o.ndernemersavereenkomst in de mineraal water-industrie stuitte op technische oon- trolebezwaren, zoodat bij de huidige ver- boudigen in deze bedrijfstak een regeling, tooals werd voorgesteld, onvoldoende effect wu kunnen hebben. Handelsverdrag Engeland-Amerika. Omtrent de beteekenis van het Britsoh- Amerikaansohe handelsverdrag van 17 Nov. 1938 zegt de minister, dat hij met voldoe- Nng kennis had genomen van de in dit verdrag opgenomen tariefsverlagingen, die Wet alleen een ruim gebied bestrijken, doch waarbij ook het systeem van de imperiale voorkeursrechten ten deele werd doorbro ken Is dit laatste een punt van princl- Pleele beteekenis, zoo mag men aan den enderen kant niet uit het oog verliezen. Jat het beginsel van de imperiale prefe renties ook bij dit verdrag als stelsel werd Echandhaafd. Indien de minister bij een vorige gele- rjbeid in het verdrag een uitbreiding van net Ottawablok meende te mogen zien, had j«J daarbij speciaal op het oog de mede werking van de dominions aan de tot- !~ndk°ming van het Britsch-Amerikaan- rene verdrag en in het bijzonder het in erband daarmede tot stand gekomen Ï^aoeesch-Amerikaansche verdrag van «eiijken datum, welke een dergelijke groeps- althans de figuur van meerzijdige Jndelspolitleke betrekkingen, vermogen te 'ustreeren. De minister verliest hierbij Jjjt uit het oog, dat de tusschen de ver- JJgspartijen overeengekomen wederzijd- wfte voordeelen ingevolge de werking van *1 Meestbegunstiging niet tot deze groep jeperkt zullen blijven en dat daarbij, over- PJJkomstig het streven van den Ameri- ijjnschen secretaris van Staat, den heer "Well Hul], zelfs uitdrukkelijk de bedoeling heeft voorgezeten, den weg van verminde ring van de handelsbelemmeringen in te slaan. Dit streven gelijk te stellen met bevor dering van den vrijhandel, gaat naar de meening van den minister echter veel te ver. Niet alleen toch vertoont ook het meergenoemde verdrag de duidelijke spo ren van ernstige overweging in hoeverre het nationale bedrijfsleven voldoende be scherming behoorde te behouden, doch ook is door het aanbrengen in menig opzicht van ver doorgevoerde specificaties er voor zorg gedragen, dat de mogelijkheid voor derde landen om van de tariefsreducties mede te genieten zoo beperkt mogelijk is gehouden. Waar dit niet geschiedde is, door een in het verdrag opgenomen algemeene veillg- heidsclausule, de mogelijkheid geopend aan te groote voordeelen, die derden staten krachten de meestbegunst-iging van dit verdrag ten deel mochten blijken te val len, een einde te maken. Het behoeft geen betoog, dat de werke lijke beteekenis van de tariefsconcessies voor den Nederlandschen export in de eerste plaats wordt bepaald door de pro ducten, ten aanzien waarvan deze conces sies zijn verleend, bij welke producten uiteraard de verdragspartijen zelf het voor naamste belang hebben. Hoewel ook de minister van meening is, dat een definitief oordeel omtrent den juisten omvang van het voordeel van de concessies eerst later aan de hand van de practijk geveld kan wor den, heeft hij op grond van een nauw keurige studie wel den indruk verkre gen, dat slechts een zeer klein percen tage van den Nederlandschen uitvoer direct van de tariefsconcessies profijt zal trekken. Tusschen de regeeringen van de staten, welke de verklaring van Oslo van 28 Mei 1938 onderteekenden, vindt geen overleg plaats omtrent een eventueele hervatting van de collectieve besprekingen met het oog op een zekere vermindering van de handelsbetrekkingen. De regeering vindt geen aanleiding hiertoe het initiatief te nemen, aangezien haars inziens de econo mische omstandigheden daarvoor geens zins gunstig zijn te achten. Kort na de totstandkoming van het Britsch-Amerikaansche handelsverdrag, waardoor een vleug van hoop op herstel van betere economische verhoudingen was gewekt, doen zich allerwegen teekenen voor die wijzen op toeneming van protectionisti sche en andere tendenzen, die den Neder landschen uitvoer in gevaar brengen en het noodzakelijk maken, zoowel een krach tige actieve handelspolitiek met betrek king tot den uitvoer te blijven voeren, als ook de positie van den landbouw en de nijverheid op de binnenlandsehe markt te versterken. Het plan-Westhoff, Aangaande de uitvoering van het rap- port-Westhoff zegt de minister, dat zijn departement in samenwerking met het departement van Sociale Zaken doende is de verschillende mogelijkheden, welke er zijn om de uitvoering van de voorstellen van ir. Westhoff in voor den landbouw zoo gunstig mogelijke banen te leiden, onder oogen te zien. De minister hoopt spoedig met een voorstel te komen, dat, rekening hou dende met de hier te lande bestaande toestanden op jachtgebied, aan de wen- schen betreffende een beter economisch resultaat voor de jadhtgerechtigde grondgebruikers of -eigenaars, alsmede aan redelijke verlangens der jagers tot betere ordening van het jachtbedrijf zal kunnen tegemoet komen. In zooverre tengevolge van de nieuwe transferregeling met Duitschland de voor den Nederlandschen crediteur te behalen kapitaalopbrengst lager is dan voorheen, is dit inderdaad te betreuren. Aan te groote toegeeflijkheid is zulks naar de meening van den minister stellig niet toe te schrij ven. De regeering acht onder de gegeven omstandigheden het totale beeld der ge troffen regelingen niet ongunstig, ook al genieten op bepaalde onderdeden eenige Nederlandsche belangen minder voordeelen dan voorheen. Vergeleken met de tusschen Duitschland en andere landen op dit stuk bestaande regelingen steekt de Nederland sche regeling zeker niet ongunstig af. BEZOEK AAN DE LEIPZIGER MESSE EN AAN BERLIJN. De minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, is gisteravond om eenige minuten voor zeven uur van het station Staatsspoor te 's-Gravenhage met den nachttrein naar Duitschland vertrok ken om een bezoek te brengen aan de Leipziger Messe en aan Berlijn. Met den minister maken de reis mede dr. H. M. Hirschfeld, directeur-generaal van handel en nijverheid van het departement van Economische Zaken en dr. F. L. Rut gers, lid en plaatsvervangend voorzitter van de commissie van contact voor econo mische aangelegenheden aan het departe ment van Koloniën. De secretaris-generaal van het departe ment van Economische Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, deed den minister uitgeleide. Zooals gemeld zal minister Steenberghe tij dens zijn bezoek aan Berlijn een bezoek brengen aan zijn Duitschen ambtgenoot, minister dr. Funk. Vermoedelijk zal de minister ook den Duitschen minister van landbouw, Darré, bezoeken, naar hij ons mededeelde. Ook is het niet uitgesloten, dat hij een onderhoud zal hebben met de heer Von Ribbentrop, maar zekerheid hieromtrent had de minis ter nog niet, aangezien onze gezant te Berlijn, jhr. mr. H. M. van Haensima de With, nog bezig is het bezoek aan Berlijn te regelen. Op de begraafplaats te Colmschate, Oos telijk van Deventer, is gistermiddag het stoffelijk overschot van mr. F. F. baron de Smeth, in leven kamerheer en hofmaar schalk van H. M. de Koningin, bijgezet. Om halfnegen vertrok de rouwstoet, be staande uit enkele auto's, van de residentie naar Deventer en tegen één uur reed de stoet de begraafplaats te Oolmsohate binnen. In de volgauto's hadden met de naaste bloedverwanten plaats genomen o.a. F. C. A. baron van Pallandt en mr. C. Droog- leever Fortuyn. In de rouwauto werden meegevoerd een krans van H. M. de Koningin en eenige bloemstukken van familieleden. Jhr. V. E. A Boreel van Oldenailer, op perhofmaarschalk, die H. M. de Koningin bij deze begrafenis vertegenwoordigde, was per hofauto naar Colmschate gegaan. Het officiantenpersoneel en verscheidene an dere leden van het personeel der hofhou ding hadden zich in enkele auto's van de residentie naar Oolmsohate begeven. Omstreeks één uur arriveerde de stoet bij de begraafplaats bij de Ned. Herv. Kerk te Colmschate. De kist met het stoffelijk omhulsel werd grafwaarts gedragen door tien officieren van Hr. Ms. hofhouding. Generaal de Jonge van Ellemeet heeft aan de geopende groeve namens de hof- 1 houding, namens het personeel en als vriend enkele woorden gesproken. (Reeds in een gedeelte van onze vorige oplaag geplaatst). TOESPRAAK VAN MINISTER VAN BOEYEN. In een gisteravond voor de radio gehou den toespraak over het vraagstuk der luchtbescherming heeft minister Van Boeyen gezegd dat besloten is spoedig In de wettelijke voorschriften neer te leggen, de plicht van de burgemeesters om in alle ge meenten een plaatselijke organisatie van particulieren tot stand te brengen, die een onderdeel zal zijn van de groote organisatie van de Nederlandsche vereeniging. Het uit gesproken doel van de plaatselijke organi saties zal niet anders zijn, dan die van de landelijke vereeniging. De plaatselijke af- deelingen zullen de bevolking voorlichting dienen te geven omtrent de luchtbescher ming. Zij zullen voorlichting en instructies op het gebied der zelfbescherming verstrek ken. Zij zullen medewerken tot het leggen van het zoo noodzakelijke verband tus schen de werkzaamheden van de burgerij en de overheidsdiensten. Zoo zullen de krachten, die in moeilijke omstandigheden met elkander samen zuilen moeten werken, nu reeds met elkander in verbinding wor den gebracht en zullen de belangen en de taak, die een ieder onzer in te nemen heeft of heeft te vervullen, worden aangewezen. Pas als dat is geschied is een sluitend ge heel verkregen en zijn wij verantwoord. De centrale overheid zal zich met betrek king tot het vraagstuk van de passieve luchtbescherming van haar taak kwijten. In tal van gemeenten is lofwaardige ijver om, mocht het gevaar los breken, gereed te zijn. SOCIALE VERZEKERING. Kring van Directeuren en Administrateurs van Bedrijfsvereenigingen. Te Amsterdam heeft mr. S. Mok, voor zitter van den raad van arbeid te Leiden, een lezing gehouden voor den kring van directeuren en administrateurs van be drijfsvereenigingen over „de organisatie der sociale verzekering". De vergadering, welke onder leiding stond van mr. M. H. de Jong, werd mede door verschillende vertegen woordigers van ambtelijke verzekeringsor ganen en van organisaties uit het bedrijfs leven bijgewoond. De heer Mok nam bij zijn rede tot grond slag de daaromtrent neergelegde ideeën in het rapport van S.D.A.P. en N.V.V. van 1938 over „sociale verzekering." Aan de gedachtenwisseling namen deel de heeren Koch, Keesing en Van Eek, voor zitters van raden van arbeid, alsmede de heeren F, L. van der Leeuw, ir. J. N. Smit, R. R T. Buning, ir. Y. Kocistra, mr. C. F Haarman en dr. G. F. Fortanier. H. VAN HULZEN TE ZWOLLE OVERLEDEN. Maandagavond is te zijnen huize te Zwolle plotseling overleden de heer H. van Hul zen, die sedert 1924 hoofdbestuurslid en vice-voorzitter was van „De Hanze" in het aartsbisdom Utrecht, en lid van het hoofd bestuur van den Nederl. R.-K. Midden standsbond. De overledene had tevens namens den aartsdiocesanen R.-K. Middenstandsbond zitting in het hoofdbestuur van de katho lieke Jonge Middenstandersvereeniging in het aartsbisdom. ONVOORZICHTIG EEN VOORRANGSWEG OVERGESTOKEN. Ongeluk bij Ridderkerk. Gisteravond omstreeks elf uur wilde op het kruispunt Lagendijk-Rijksweg bij Rid derkerk een gehuwde dame van middelba ren leeftijd, die uit de richting Ridderkerk kwam, den rijksweg oversteken om het aan de overzijde liggende rijwielpad te berei ken. Op hetzelfde oogenblik naderde op dezen voorrangsweg een personen-auto met drie personen. Ten einde een aanrij ding te voorkomen, remde de bestuurder zeer krachtig met het gevolg, dat de wagen eenige malen over den kop sloeg en totaal vernield werd. De heer naast den bestuur der sloeg door de voorruit en werd daarbij gewond. Beide overige heeren kwamen met den schrik vrij. De wielrijdster kreeg een klap van de auto en liep een lichte hersen schudding op. Beide slachtoffers van deze aanrijding zijn naar een ziekenhuis te Rotterdam overgebracht. DE SCHIETPARTIJ TE HOENSBROEK. Een der slachtoffers overleden. De mijnwerker H. J. D„ wonende in de Zandstraat te Hbensbroek, die gistermorgen door zijn kostganger B. in de buik gescho ten werd, is gisteravond in het ziekenhuis te Heerlen aan de bekomen verwondingen overleden. De toestand van zijn zoon Frans, wiens lichaam vier keer doorboord werd, ten ge volge waarvan hij veel bloed verloren heeft, is nog ernstig. De derde gewonde, de kost ganger R. maakt het iets beter, hoewel het niet onwaarschijnlijk is, dat zijn hersens door een der schoten even geraakt zijn. Tel. MACHINIST ONDER STROOM. Op het laatste oogenblik gered. Een uit Peperga afkomstig machinist, die een zg. aardappelstoomer van den eenen landbouwer naar den anderen zou vervoe ren, heeft daarbij in een zeer hachelijke positie verkeerd. Zonder dat hij het wist was het hooge werktuig n.l. met een der draden van het bovengrondsche electrische net in aanraking gekomen en toen nu de man de rem wilde aanzetten, omdat hij van een hoogte af moest rijden, bleek het voertuig onder stroom te staan. De machi nist bleef met zijn hand onwrikbaar aan den rem vastzitten. Op zijn hulpgeroep is een boerenarbeider komen toesnellen, die evenwel, toen hij den machinist wilde los trekken, eveneens werd geëlectrocuteerd. Hij slaagde er nochtans in van het voer tuig los te komen. Na opnieuw de stoute schoenen te hebben aangetrokken is hij er de tweede maal in geslaagd ook de in een steeds hachelijker positie verkeerenden machinist te bevrijden. Het was hoog tijd. De man trok den in nood verkeerenden machinist echter met zooveel kracht van zijn machine, dat hij op den grond werd gesmakt en een schouderfractuur opliep. Een medicus heeft het slachtoffer ver bonden. Hbld. BOERDERIJ AFGEBRAND BIJ GELDROP. Gisteraveond is door nog niet bekende oorzaak brand ontstaan in het achterhuis van de boerderij van den landbouwer H. van Stipdonk in de buurtschap Het Hout onder Geldrop. De vlammen vonden gretig voedsel in de voorraden hooi en stroo, welke in de schuur waren opgeslagen en weldra schoten de vlammen uit het met riet bedekte dak. Men slaagde er in de koeien en varkens in veiligheid te brengen. Het paard kwam echter in de vlammen om. De geheele hoeve werd in de asch gelegd. De brandweer moest zich bepalen tot het nathouden der nabij gelegen boerderij. De eigenaar was verzekerd. VAN VIJF METER HOOGEN STEIGER GEVALLEN EN OVERLEDEN. Te Amsterdam is gistermiddag een ar beider, werkzaam aan het in aanbouw zijn de Amstelstation, van een steiger van vijf meter hoogte gevallen en op den betonnen vloer terecht gekomen, waarbij het slacht offer een schedelbreug opliep. In hoogst ernstigen toestand is de ongelukkige naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis overge bracht, op weg waarheen hij aan de gevol gen van het ongeluk is overleden. Om negen uur vanmorgen is het artille- rie-lnstructieschip „Gelderland", na een verblijf van ongeveer een half jaar in Curagao, onder commando van kapitein luitenant ter zee P. B. M. van Straelen, in de haven van Nieuwediep teruggekeerd. Reeds gistermiddag was het schip op de reede aangekomen, waarna de marinecom mandant, de schout-bij-nacht Jolles, zich met een motorsloep naar de „Gelderland" begaf voor de inspectie. Voorts nam de „Gelderland'" gistermiddag nog deel aan marine-manoeuvres, welke op de reede werden gehouden. Gisteravond mocht het gedeelte van de bemanning, dat geen wachtdienst had, naar den wal Ondanks den kouden wind en het vroege uur waren vanmorgen veel belangstellen den van de binnenkomst in de haven ge tuige. Wij vernamen nog, dat twee leden van de bemanning gedurende deze reis zijn overleden. Tijdens de heenreis overleed een stoker tengevolge van longontsteking en tijdens het verblijf in Curasao is een matroos ver dronken. NIEUWE VESTIGINGSVERBODEN. Voor rijwielbedrtif. brandstof fenh and el en schildersbedrijf. De minister van economische zaken heeft op grond van de vestigingswet kleinbedrijf bepaald, dat het zonder vergunning van dezen minister verboden Is inrichtingen te vestigen in het rijwielbedrijf, den brand- stoffenhandel en het schildersbedrijf. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en T) zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal In Uw Ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber In. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Elscht Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.7B. 2412 tingez. Med.) FAMILIEDRAMA TE HUISDUINEN. Gistermiddag vervoegde zich zekere J. H. die in een logement in Den Helder verblijf houdt, ten huize van zijn familielid H. te Huisduinen, met wien hij geruimen tijd om een erfeniskwestie in onmin ieeft. Na een woordenwisseling kregen de verwanten he vige ruzie, waarbij de 60-jarige J. H. den heer H. met een baksteen op het hoofd sloeg, zoodat deze bloedend ineen zakte. Toegeschoten buren verleenden hem de eer ste hulp. De politie, die ook terstond gewaar schuwd was. arresteerde den aanvaller. Hij is in het hoofdbureau van politie opgeslo ten De toestand van den getroffene is re delijk. Hij verkeert niet in levensgevaar. BRAND IN LIKEURSTOKERIJ TE GRONINGEN. Hedennacht omstreeks drie uur bemerkte een bewoner van de Hoekstraat te Gronin gen, dat er brand woedde in het perceel Visscherstraat 17, waarin de likeur- en bitterfabriek, annex wijnhandel van den heer H. Groenier is gevestigd. Hij alarmeer de de brandweer, die terstond uitrukte en met drie stralen het vuur, dat op de bo venverdieping woedde, waar eenige voorra den lagen en ook het kantoor gevestigd is, aantastte. Daar er juist geperst was, waren deze voorraden aanzienlijk. De brandweer kon niet voorkomen dat dit gedeelte een prooi der vlammen werd, zoodat de schade, mede veroorzaakt door het water, zeer aan zienlijk is. Door de groote rookontwikke ling moesten de spuitgasten van rookmas- kers gebruik maken. Door krachtig optre den kon de brandweer voorkomen, dat de belendende perceelen door het vuur wer den aangetast. Het pand was tegen brandschade verze kerd, doch de aanwezige voorraden slechts ten deele. BUITENLANDSCH GEMENGD. ANTI-SEMIETEN DOOR EIGEN BOM GEDOOD. Gisteren is naar de aula van het Jood- sche kerkhof in Pilsen in Tsjecho-Slowakije een bom geworpen, die te vroeg tot ont ploffing kwam. met het gevolg, dat do beide daders, leden van de jong Tsjechische Vlajka-organisatie. verscheurd werden. De politie heeft terstond talrijke huis zoekingen bij leden -van de Vlajka-organi satie verricht. Eén persoon werd ge arresteerd. BRÜNING AAN DE HARVARD- UNTVERSITEIT. Een bericht in de „Times" meldt uit New York. dat dr. Brüning een permanente aanstelling heeft gekregen aan de Harvard Graduate School of Public Administration. In de afgeloopen twee jaar had Brüning colleges gegeven in de eerste zes maanden van het jaar aan de Harvard-Universiteit en in de tweede helft van het jaar in Oxford. VALSC HE-MUNTERSBENDE INGEREKEND. Voor een millioen dollar biljetten vervaardigd. De autoriteiten van den geheimen dienst te New York verklaren dat zij een valsche- muntersbende ingerekend hebben, met de arrestatie van zes mannen een twee vrouwen. De bende had valsche biljetten tot een bedrag van een millioen dollar vervaardigd. Verklaard wordt, dat deze bende, die, naar men gelooft, de grootste is van de Vereenigde Staten, verantwoordelijk gesteld moet worden voor het meerendeel der valsche bankbiljetten, die de laatste twee jaar zijn uitgegeven. De arrestaties werden verricht tijdens drie bliksemsnelle overvallen door federale agenten, die de installatie der valsche- munters in beslag namen, benevens hon derden nagemaakte biljetten van 5. 10 en 20 dollar. HET ENGELSCHE KONINGSHUIS EN DE VRIJMETSELARIJ. Als opvolger van den hertog van Con- naught is de hertog van Kent gekozen tot grootmeester van de Engelsche vrijmetse larij. De hertog van Connaught, die nu is afgetreden, is 34 jaar lang grootmeester geweest. Hierdoor wordt de nauwe band, die reeds meer dan twee eeuwen bestaat tusschen het Engelsche koningshuis en de vrijmetselarij, voortgezet. De hertog van Kent heeft, evenals zijn beide broers, ko ning George VI en de hertog van Windsor, reeds tal van vooraanstaande posities in de Britsche vrijmetselarij bekleed. HEVIGE SNEEUWSTORMEN IN IRAN. Te Askenar, bij de haven Pahlevi, in Iran, zijn door een feilen sneeuwstorm meer dan honderd huizen, vierhonderd zijde- loodsen en 54 winkels vernield. Ongeveer 250 stuks vee zijn omgekomen. De sneeuw ligt thans bijna twee meter hoog. VIER MILITAIREN ONDER LAWINE BFDOLVFN. Aan de grens van het Zw tsersch kanton Wallis is gisteren een oat'ou lie door een lawine verrast. Van de 22 manschappen konden er 18 gered worden. De vier anderen t.w. drie luitenants en een sergeant, zijn omgekomen.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9