Woensdag 8 Maart 1939 België in den verkiezingsstrijd Officieele Crisispublicatie O Het Meisje met den v Blauwen Hoed A De bekende Hollandsche film. Uit de Rijnstreek Wat met de zaak-Martens millloen gulden bedroeg, terwijl het posteri ty ls gestegen tot 20862. Deze vooruitgang is voornamelijk te danken aan de groote uitbreiding van het aantal rekenlngcou- xanthouders. Het totaal van op 31 Decem ber 1938 bij de bank belegde gelden was f. 968.701,61. De winst bedr-oeg over 1938, bij zeer versterkte afschrijvingen, f. 10.773,42. De rekening en de balans werden op ad vies van de financieele commissie goed gekeurd. De geheele winst wordt gereser veerd. De aftredende leden van bestuur en raad van toezicht, de heeren F, C. Lommerse en p. van Lierop, werden herkozen, terwijl de leden van de financieele commissie, de heeren W. F. Votman, J. M. Goemans en N. j. J. Assendelft herkozen zijn. De heer Koop complimenteerde Bestuur en Baad van Toezicht voor de prettige wijze van vergaderen. De heer J. B. Meskers, lid sinds de op richting, feliciteerde Bestuur en Raad van Toezicht met het succes, dat de bank heeft behaald. De eere-voorzitber de heer Jonk heer herinnerde aan de oprichting der bank, feliciteerde allen met den vooruit gang en hoopte dat het de bank in de toe komst steeds goed zal gaan. De voorzitter sloot de goedbezochte ver gadering, met een woord van dank voor de prettige samenwerking. KATWIJK AAN ZEE. Ouderavond Chr. Mondorgelclub „Concordia". Deze ouderavond werd ln de Oranjezaal van het Jeugdhuis gegeven. Nadat de voor zitter de heer B. Mulder had geopend, speelde het orkest onder leiding van den directeur den heer J. J. v. d. Reïjden uit Leiden de Feestmarsch van v. d. Glas en nor eenige opwekkende marschen. Hierna had onder leiding van drie dirigenten „volkszang" ln de zaal plaats: de vaders en moeders zongen dapper de vaderlandsche liederen mee! Nic. Kromhout en J. Vlieland droegen de samenspraak „Leip Zuurdeeg" voor. De directeur de heer v. d. Reijden sprak zijn voldoening uit over de trouwe opkomst der- leden. Het 10-jarig bestaan van Concordia zal spoedig herdacht wor den. Spr. gaf al vast een kort overzicht van het belangrijke, dat in de 10 jaar is voor gevallen. Het verheugde spr.. dat ln De cember een afdeeling voor de grooteren ls opgericht. Hij wekte tenslotte de ouders op. de vereeniging bij te staan door hun jon gens als lid te doen opgeven. De 5-jarige Keesje Meyvogel oogstte veel succes met het voordragen van een liedje over „Vogels In den winter". Door M. v. d. Bent werd voorgedragen De advocaat", waarna Nic. Kromhout, Jac. van Rijn en Klaas Ros de samenspraak ,.De schoolmees ter en zijn leerlingen" verzorgden. Na ver loting, sprak de heer v. d. Reyden het slotwoord. Jaarvergadering Ned. Chr. Vrouwenbond. De afd. Katwijk hield haar .iaarverga- gerlng in Casa Cara. De presidente liet zingen Lied 281 2 en ging voor in gebed. Tervolgens hield zii een Paaschmedltatie en in aansluiting daarmee droeg mevr. van Beelen-Krygsman een gedicht over het Kruiswoord: ..Vrouw, zie Uw Zoon" en „zie Uwe Moeder", voor. De secretaresse mevr. Bergman-van Ton geren las de notulen. BH de herdenking van het 10-jarig bestaan in October j.l. had zij reeds een overzicht over het grootste ge deelte van het jaar gegeven. Dc pcnning- meesberesse mevr. M. Haasnoot-van Vliet bracht haar financieel verslag uit. Mevr. Kooiker verstrekte mededeellngen over haar bezoek aan zieke leden in het afge- loopen laar. Haar omvangrijk werk wordt door het bestuur en de leden op hoogen prijs gesteld. Na dat verslag wer gezongen: ,,Want God, den Heer, zoo goed, zoo mild". In de plaats van mej. H. van Duyn, die als bestuurslid niet herkiesbaar was. werd gekozen mevr. de Jong. Ten bate van de kas der afdeeling had onder groot enthousiasme een verkoop van pakjes plaats, die de dames hadden mee genomen: de grootste Dakken werden door de secretaresse bil opbod verkocht. Na enkele mededeelingen volgde sluiting door mevr. Dommisse met dankgebed. In den afgeloopen nacht reed een auto van J. de H. uit de Meidoornstraat tegen een boom op den Nieuwen Duinweg. De auto werd aan de voorzijde ernstig be schadigd en is later door den garage houder M. de H. uit de Voorstraat wegge sleept. Onze plaatsgenoot E. Barnard slaagde te Leiden voor het examen stenografie (130 lettergrepen per minuut). N NOG SLECHTS 2 DAGEN 632 NOORDWIJK. Gevonden voorwerpen. Een gouden ring, een heerenhandschoen, een naambordje, een kleerenhanger, een bosje veters, een dameshandschoen, een zwarte poes, een damestasch met Inhoud en een paar handsohoenen. Inlichtingen over bovenstaande voorwerpen worden uit sluitend verstrekt des Woensdags en des Zaterdags van 18 tot 19 uur ten polltie- bureele te Noord-wij k-Binnen. Vergadering H.B.G. afd, Noordwijk. Het Holl. Bloembollen kweekers Genoot schap vergaderde in café „De Beurs", onder groote belangstelling. De voorzitter de heer B. H. M. Braun memoreerde de gevolgen ontstaan door de crisis in het bloembollen rak en het lichtpunt, n.l. de opheffing van tot embargo op Narcissen ln de Ver. Sta ten; eveneens de maatregelen die onlangs werden getroffen met Engeland, in verband wet den uitvoer van darwintulpen, maat, 2"t io. Na de notulen volgde een verslag Jcr beurscommissie uitgebracht door den heer H, Rletmeijer die zich beklaagde over be slechte samenwerking met de beurs commissie te Hillegom. Dit in verband met het feit dat de beursdagen zoowel te Hil- legom als te Noordwiik od Donderdag zijn gesteld; pogingen tot verander'ng hadden tet nog toe geen re-ultaat. Verde- spoord" hij de kweekers aan. de beurs in Noordwij'' 'och vooral beier t-e bezoeken Dit zou den handel bevorderen. De beurscommissie heeft Mn klein batig saldo. De heer A. Vink werd als lid der beurscommissie herkozen. Er is een batig saldo van f. 29.42. Het ledental van het genootschap steeg van 92 tot 99 leden. De voorzitter dankte den secretaris en den penningmeester voor hun vele en accurate werk. Besloten werd op de algemeens vergade ring het voorstel van de afd. Langedijk— Harenkarspel te steunen. Tevens werd be sloten de candidatuur J. W. Slats voor alg. secretaris-admlnistrateur-oropagandist te steunen. Deze behaalde 60 van de 61 st. De heeren L. W. van Sehle, L. J. Steen- voorden en C. van der Niet werden ails bestuurslid herkozen. Als afgevaard'gden voor de a s. algemeene vergadering werden gekozen de heeren H. Edman en H. Riet- meüer en als plaatsvervangers de heeren C. Hoogeveen en H. Ru'grok. Nadat de voorzatter de belde bestuursleden L. W. van Schie en L J. Steenvoorden sooedlg her stel had toegewenscht, volgde een gratis verloting van enkele mooie kamerplanten en tutobouwgereedschappen, alsmede slui ting. Aan het postkantoor alhier en het daaronder ressorteerend ambtsgebied werd gedurende Februari 1939 op de Rijkspost spaarbank in gelegd een bedrag van f. 9357,52 en terugbetaald een bedrag van f. 9620,99. NOORDWIJK BINNEN. Jaarfeest der Geref. Meisjesver. „Martha". De Naaivereeniging „Martha" vergaderde in de Geref. Kerk aan den Vlnkenlaan onder groote belangstelling. De presidente mevr. Hazebroek verwel komde allen, inzonderheid de afgevaardig den der plaatselijke zustervereeniglngen. Na gemeenschappelijk zingen van Psalm 146 5 ging ds. Visser voor ln gebed, waar na de verdere leiding berustte bij de presi dente mevr. Hazebroek. De secretaresse en de penningmeesteresse brachten vervolgens verslag uit over het afgeloopen jaar. Hieruit bleek dat door de dames zeer ijverig was gewerkt. Zij hadden n.l. vervaardigd 123 stuks kleeding, die aan de behoeftige gezinnen al reeds waren uit gereikt. De beide verslagen werden goedge keurd. Een zeer aardig programma volgde na, afgewisseld door samenspraken, eenige tableaux en zang, begeleid op het orgel door den heer Jac. Plaatzer. Voor attrac ties was ook gezorgd en verhoogde de aan gename sfeer van dezen avond. Den heer Zwart sloot met dankgebed. De ver. „Martha" kon wederom op een ge slaagd jaarfeest terugzien. De jaarlijksche wintercollecte ten bate der Diaconie der Ned. Herv. Gem. alhier heeft f. 646,98 opgebracht. VALKENBURG. Bijeenkomst A.R. Propaganda-club. De A.R. Propaganda-olub Groen van Prinsierer" vergaderde ln zaal de Vries. Na opening door den 2en voorzitter en lezing der notulen hield de heer' C. Scho- neveld een inleiding over ..Onze Defensie", waarop een geanimeerde bespreking volgde. Als bestuursleden werden herkozen de heeren K Binnekade. G. v. d. Eijkel en P. Schoneveld. Op verzoek van den burgemeester werden twee leden, n.l. de heeren H. v. Iterson en H. de Wit benoemd als lid eener commissie welke tot taak zal hebben de stille maat schappelijke nooden der Ingezetenen van onze gemeente zooveel mogelijk te lenigen. Na rondvT'aaz volgde sluiting. De collecten der Ned. Herv. Kerk over Februari waren voor de Kerk f. 75,73; de Diaconie f. 44,56; de bussen f. 11.43 terwijl de extra collecte f. 19.45 opbracht. VOORSCHOTEN. De nieuwe schoolarts. Met ingang van 1 April a.s. is tot school arts voor den schoolartsendienst Katwijk, waarbij ook onze gemeente is aangesloten, benoemd de heer P. Vermet. De heer P. Vermet zal zioh met zijn gezin alhier vestigen. Verassching van oud-burgemeester E. Vernède. De verassching van oud-burgemeester E. Vernède zal plaats hebben Vrijdag a.s. in het Crematorium te Velsen, na aankomst van trein 14.14 halte Driehuis-Westerveld. Gedurende Februari werd bij de rijks postspaarbank, in deze gemeente, ingelegd f. 18623.68 en terugbetaald f. 9170.22. ZEVENHOVEN. In de jaarvergadering van de afd Stille Omgang, die onder voorzitterschap van den heer J. Blom gehouden ls, werden de notulen onveranderd vastgesteld. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat de toestand der vereeniging station- nair gebleven is. Het financieel verslag gaf aan een batig saldo van f. 2.02'/i. Besloten werd met de afd. Roelofarends veer. aan den Stillen Qmang deel te nemen. ZOETERWOUDE. De Rattenbestrijding. In de week van 12—18 Februari werd ln deze gemeente de rattenbestrijding ter nand genomen. Door de Centrale Oom missie waren 20 bussen (1 K.G.) rattenver gif en 80 tarwebrooden beschikbaar ge steld. Hiervan waren 7000 kleine pakjes gemaakt en op verschillende plaatsen neer gelegd. Een gedeelte werd ook aan parti culieren uitgereikt, opdat zij deze op de hun bekende rattenplaatsen konden depo- neeren. Uit een ingesteld onderzoek is ge bleken, dat zeer veel ratten het slachtoffer van deze campagne zijn geworden. Voor hen, die met de bestrijding nog wensehen door te gaan, ls nog een beperkte voorraad vergif verkrijgbaar. Bijeenkomst „Herwonnen Levenskracht". Alhier werd een propaganda-avond ge houden van de R.K. Vereeniging tot be strijding der Tuberculose „Herwonnen Le venskracht". Het belangrijkste punt van dezen avond was de film „Zonnebloemen", die een beeld geeft van het leven en de behandeling der T.B.C.-patiënten ln het Sanatorium Berg en Bosch te Bilthoven. Een fraaie en passende omlijsting werd verkregen door dc vertooning van eenige prachtige andere films. ALPHEN. DE EERSTE HUWELIJKSPLECHTIGHEID IN HET NIEUWE RAADHUIS. Plechtigheid met voor wielrijders sensationeelen afloop. Glstermiddaig had iin het nieuwe raadhuis de eerste huwelijksvoltrekking plaats. Ten overstaan van den burgemeseter, den heer P. A. Colijn, werd het huwelijk voltrokken van onze plaatsgenooten den heer en mevr. J. van WijkBergshoef, dis zich te Austra lië zullen vestigen. Zooals te verwachten was, bestond voor deze eerste huwelijksvoltrekking ln het nieuwe Raadhuis veel belangstelling. In tegenstelling met de geruchten maakten het bruidspaar en de familie hun entrée naar de Trouwzaal door den hoofdingang; het publiek verkreeg toegang door den ingang aan den noordelijken gevel. De belangstel ling was evenwel zóó groot, dat ook de naast de Trouwzaal gelegen Commissieka mer voor het publiek werd bestemd Na voorlezing dier huwelijksacte hield de bur gemeester de gebruikelijke toespraak tot het bruidspaar. Tot zoover had deze plechtigheid dus een gewoon verloop, doch voor de velen, die per rijwiel gekomen waren, zou zulks anders uit vallen. Want bulten gekomen bleek, dat een groot aantal fietsen spoorloos verdwenen was. De ontknooping liet niet lang op zich wachten, want de daderes wasde poli tie! Het bleek n.l. dat het verboden is wat echter nergens op duidelijke wijze is aangegeven rijwielen tegen het gebouw of de conciërgewoning te plaatsen. De aan gewezen plaats hiervoor moet zijn aan de achterzijde, o.p de zich daar naast het trot toir bevindende rijwieiblokken. Dit was bij het publiek nog niet bekend en het deed dan ook vreemd aan, dat de politie alle rij wielen weggehaald en opgeborgen had in de garage achter het Raadhuis. Nóg éigen- aardiger werd het, toen het publiek om teruggave verzocht. De afgifte werd gewei gerd en de inspecteur deelde mede. dat men als „strafmaatregel" maar om 3 uur terug moest komen. Of men al aanhield dat men naar zljm werk moest, zooals b.v. een slagersjongen, een juffrouw die speciaal uit Nieuwkoop was gekomen en onmiddellijk terug moest, er bestond géén pardon en men kon, als men aanhield, nog een proces verbaal op den koop toe krijgen. Begrijpe lijk verwekte een en ander veel ontstem ming. Wij meenen daarom goed te doen het publiek er op attent te maken, vooral geen rijwielen tegen het nieuwe Raadhuis be plaatsen, doch daarachter op de hiervoor genoemde plaats. Nlemandi zal hebben ver moed dat deze eerste trouwplechtigheid voor velen zulk een sensationeel verloop zou krijgen. Ai kunnen wij het natuurlijk ten volle onderschrijven, dat do politie orde en netheid handhaven en deze door het publiek dient te worden geëerbiedigd, an derzijds zou toch zeker een waarschuwing voldoende geweest zijn en deze ware meer oip zijn plaats geweest dan deze bijzondere strafmaatregel. Verdronken. De politie kreeg kennis van den burge meester te Moordrecht dat daar was ver dronken onze Dlaatsgenoot G. Jansen, die vermoedelijk in die gemeente door een ongeluk te water is geraakt. De overledene was ongehuwd en ongeveer 35 jaar oud. Mooie uitvoering van „Hou-Vast". De gymnastlekver. „Hou-Vast" hield ln het Nut haar jaarlijksche uitvoering. Als steeds bestond voor dezen Hou Vast-avond zeer groote belangstelling;de zaal was geheel bezet. Na een keurige opmarsch met vaandelgroet, volgde opening door den directeur den heer P. Zuidam. die speciaal donateurs en afgevaardigden van zuster- vereenigingen welkom heette en opwekte lid van „Hou-Vast" te worden. Hierna volgde een vlotte en correcte uit voering van het met bijzondere zorg samen gestelde programma. Reeds met het eerste nummer maakten de dames en de vrouwe lijke adsplranten een goede entrée. Ook de daarop volgende toesteloefeningen werden goed uitgevoerd. Bijzonder fraai was het nummer vrije oefeningen van de heeren. Zeer aantrekkelijk was ook nu het bekende lintenspel der meisjes. Bewonde ring dwongen de brugoefeningen der dames af. Na een serie vlagoefenlngen was een speciaal succesnummer „De Poppenwinkel" De voorstelling der poppenwinkel met daar naast de drie groote doozen waaruit een drietal kleuters achtereenvolgens als boe rin, matroos en een ln een fraai wit ja ponnetje gekleed meisje te voorschijn kwa men, oogstte een daverend succes. Zoowel de winkeljuffrouw als haar cliënte wisten, evenals de poppen zelf. haar rol voortref felijk uit te voeren. Een langdurig applaus was het beste bewijs dat deze voorstelling werd gewaardeerd. Ook de na de pauze uitgevoerde oefenin gen aan hoogrek, brug, knotsoefeningen etc. getuigden van veel oefening, waarmede de leden en hun emlnenten directeur veel succes oogstten. De clou was ook thans de groote rhytih- mlsche fantasie, een nummer waaraan „Hou-Vast" als steeds buitenggewoon veel werk van maakt. Décors, verlichting en uit voering waren voortreffelijk. Rest ons te noemen de goede muzikale begeleiding. De zeer geslaagde avond werd besloten met een prettig bal. BODEGRAVEN. Litteraire avond van den Christelijken Auteurskring. Georganiseerd in het kader van de Boe kenweek werd onder de auspiciën van de fa. W. Karssen en'Zoon, ln „Rehoboth" een litteraire avond gehouden, gewijd aan het tweede lustrum van den Chr. Auteurskring Aan dezen litterairen avond was verbon den een uitgebreide tentoonstelling van het werk der kringleden; boeken, handschrif ten en portretten der schrijvers en schrijf sters namen het geheele podium van „Re hoboth" in beslag. De belangstelling voor dezen avond had gvooter kunnen zijn. Het werd een avond van hoog kunstgenot, waarvan de richting werd aangegeven door een kostelijk speechje van den heer C. Rijnsdorp. schrij ver o.a. van „Koningskinderen" en „Eldert (Van onzen Brusselschen correspondent) Ik was deze week in een Brusselsche- b oscoop. Toen het filmjournaal vertoond werd verscheen ook het .nieuwe rmniste- rie" dat inmiddels al weer was verdwenen, op het doek. Het gelach dat toen uit de zaal opsieeg. is kenmerkend voor den hul digen toestand in België. Men is hier de laatste weken verzeild geraakt in een der- gelijken chaos van ministers, ex-ministers, toekomstige ministers en ex-toekomstige ministers dat het besluit tot ontbinding van het Parlement en het uitschrijven van nieuwe verkiezingen min of meer als een opluchting werkt. In de huidige periode van economi sche en politieke onzekerheid zijn nieuwe verkiezingen met als inzet het nationaliteiten vraagstuk en de sociale tegenstellingen gevaarlijk, maar de laatste weken van steeds wisselende regeeringen en politieke agitatie waren niet minder gevaarlijk en deden daar bij nog eenigszins komisch aan. Het is met de politiek ln België op alle manieren spaak geloopen, gelijk wel blijkt uit de scherpe woorden die Koning Leopold III vindt om de politieke dwalingen van den laatsten tijd die geen anderen uitweg dan de ontbinding laten" te laken. De vorst heeft n.l. na de onderteekening van het ontblndlngsbeslult een brief tot den premier gericht, „een daad van diepe ernst op het oogenblik dat men zich bovenal zou moeten inspannen om de eendracht van het land te verstevigen", gelijk de Koning het uitdrukt. Over de directe aanleiding die tot het ontbindings'oesluit leidde, kan ik kort zijn. Eenerzijds waren het de liberalen, die geen deel willen uitmaken van de regeering zoo lang dr. Martens Academielfd is. anderzijds weken de meeningen van socialisten en Katholieken op financieel gebied zoo uiteen dat voor de stabiliteit van hun comb'natie opnieuw na enkele weken gevreesd moest worden. Bovendien vreesde men dat de „haute finance" zich weinig toeschietelijk voor de schatkist zou toonen zoolang de liberalen in de oppositie bleven. En zoo bevindt België zich op het ge vaarlijke punt. waarop zal moeten blijken of de nationale eenheid bestand Is tegen deze krachtproef der nieuwe verkiezingen. Verschillende persorganen meenen te moe ten betwijfelen dat de uitgeschreven ver kiezingen die volgens het evenredig kies recht plaats vinden, ingrijpende machts verschuivingen zullen brengen. Stippen wii hierbij aan dat de thans ontbonden en in 1936 gekozen Kamer bestond uit 70 soc'a- listen. 63 katholieken 23 liberalen. 20 rexisten, 16 nationalisten en 9 communis ten. De Senaat bestond uit 167 leden waar van 101 gekozen worden door het alge meen kiezerscorps. 44 door de provinciale raden (die bij de komende verkiezingen niet ontbonden en dus geraadpleegd worden) en 22 door coöptatie van den Senaat. Hiervan waren 65 socialisten. 57 katholie ken. 19 liberalen. 12 rexisten 9 Vlaamsche nationalisten en 4 communisten. En wat gaat men nu met de zaak Mar tens tijdens deze verkiezingsperiode be ginnen? De regeering zou deze natuurlijk het liefst wat op den achtergrond zien. Van de voorgenomen enquêtecommissie heeft het Ministerie pierlot dat tot na de verkiezingen aanblijft, afgezien. M!en was er in het Vlaamsche land verre van enthou siast voor en als verzoeningsmiddel om de liberalen tot deelnemine aan de regee ring te bewegen, heeft het plan jammerlijk gefaald. Onder de huidige omstandigheden midden in den verkiezingsstrijd zou de zetel van een dergelijke commissie bo vendien het middelpunt worden, dat de aandacht van de publieke opinie, journal's- ten en politieke partijen zou opslokken en tot hevige agitatie zou lelden. De „Indépen- dance Beige" is van meening dat de poli tieke partijen om de regeering de plicht hebben binnen acht tfagen de zaak Martens op te lossen, het komt er niet op aan hoe. Want de verkiezingen moeten in het helle licht kunnen plaats vinden en de partijen moeten ln volle vrijheid hun programma's tegenover elkaar stellen. Het is eenigszins naief aan te nemen dat van die vrijheid iets terecht zou komen, indien de zaak Martens tot een oplossing komt die één bevolkingsgroep van dit land tot verbitte ring drijft. Neen de zaak Martens ligt nog steeds als een twistappel bere'd en de regeering zal er zich wel voor wachten het vuurtje nog harder te stoken. (Nadruk verboden). Holier", die de vraag beantwoordde „Wat heb je eigenlijk aan litteratuur". Spr. wilde er maar liever niet al te veel over praten; hoe stiller het is rond den schrijver, hoe beter. Eohter is het mooi als er een goede verstandhouding is tusschen den schrijver en het publiek. Niets bijzonders is er aan den schrijver, hij wil slechts een gewoon mensch zijn. Ook wil hij niet teveel praten over het woord Christelijk, in verband met de kunst. Er zijn nu eenmaal vertellers, die hun ge loof niet willen verloochenen, als zij schrijven. Spr. vraagt het werk der schrij vers liefdevol te behandelen. Litteratuur is het beste uit de lectuur, litteratuur wil den smaak veredelen, een litteratuur-ten toonstelling is als een bloemententoonstel ling en ook daar vraagt men toch niet „wat heb je eraan?" Zoo werkt ook de Ohr. auteurskring in d'en taaltuin, bewust van zijn roeping, de talenten wachtend van God. Na dit sobere zelfgetuigenls van den schrijver, las mej. Rie van Rossum uit het Lustrumboek van den kring „Verzeild be stek", haar bijdrage „De .kobold en het paradijs", een fijne sprookjesachtige no velle met veel klank en kleur en vervol gens de heer G. Mulder uit Gorcum het eerste hoofdstuk van zijn nieuwen roman „Een liberaal man", een geestige Friesche schets, die veel goeds deed verwachten. De heer C. G. Karssen dankte de mede werkers. maar kon nog een verrassing aankondigen, deze n.l., dat de voordrachts kunstenaar en dichter Karei J. van Don?, die als gast aanwezig was, had aangeboden een der slothoofdstukken van hetzelfde werk van Mulder te lezen. Ook dit werd een kostelijke voordracht, waarover men zeer voldaan was. Als gast was mede aan wezig de sohrljfster Jo Ypma uit Haastrecht. Vergadering Vereeniging voor Christelijk Bewaarschoolonderwijs. De ver. voor Chr. Bewaarschoolonderwijs vergaderde ln het schoolgebouw. Het jaar verslag van den secretaris, den heer F. Noordhoek, was in dankbaren toon ge steld. De school bloeit, is het geheele jaar door overvol geweest, de gevaarlijke kin derziekte de kinderverlamming ging Bode graven voorbij, de school behoefde geen dag gesloten te zijn. De penningmeester had zwaardere zorgen. Er is dit jaar met kracht gewerkt om de zware schuldenlast uit de duurste jaren in te perken, omdat deze de exploitatie zoo moeilijk maakt en dat werk zal met kracht worden voortgezet. De aftredende bestuursleden, de heeren W. Karssen en M. van Vliet werden her kozen, terwijl gekozen werd de heer T. Henzen. Ir. M. van Ede bracht namens de financieele commissie rapport uit. Naar wij vernemen zal onze burge meester binnenkort een der nieuwe wo ningen aan den Vijver betrekken. ZWAMMERDAM. AUTO TE WATER. Inzittende kon zichzelf redden. De 52-j. houthandelaar L. S.. alhier, reed met de door hem bestuurde personenauto, tengevolge van een defect aan de stuurin richting, van den smallen Nieuwdorperweg nabij de buurtschap „De Tempel", in volle vaart in de Wetering Gelukkig kantelde de auto niet. Pogingen om het portier te openen mochten helaas niet baten. De heer S. behield echter zijn tegenwoordigheid van geest. Na eenigen tijd kon hij het portier raam openen en wist als goed zwemmer, den wal te bereiken, waar hij door inmid dels toegeschoten hulp op het droge werd gebracht. UITPOOTVERGUNNINGEN FABRIEKSAARDAPPELEN. De Nederlandsche Aardappelmeeloentrale maakt bekend, dat zij namens de provin ciale landbouw-crisisorganisaties een aan vang heeft gemaakt met het verzenden van de uitpootkaarten voor fabrieksaardappe len. Er zal naar worden gestreefd alle uit pootkaarten, alsmede de afwijzende be slissingen op verzoeken om een uitpoot- vergunning, vóór 12 Maart a.s. te verzen den. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de bezwaar- en beroepsschrif- tenregeling, welke o.m. inhoudt dat zij, op wier verzoek om een uitpootvergunning af wijzend is beslist en degenen, die zich niet kunnen vereenigen met de hun toegewezen oppervlakte, het recht hebben een bezwaar schrift in te dienen bij het Bestuur der Nederlandsche Aardappelmeelcentrale te Veendam. Dit bezwaarschrift moet binnen veertien dagen nadat de uitpootvergunning of het bericht van afwijzing aan den georgani seerde is verzonden, zijn ingediend. Vóór of op den dag van indiening van het be zwaarschrift moet f. 5 worden gestort op postrekening No. 241487 van de genoemde centrale, tenzij bij het bezwaarschrift wordt overgelegd een bewijs van onvermogen, af gegeven door den burgemeester van de woonplaats van den georganiseerde. In het bezwaarschrift moet nauwkeurig worden omschreven waartegen het bezwaar is gericht en op welke gronden men meent dat een andere beslissing had moeten worden genomen. Het bestuur van de Nederlandsche Aard appelmeelcentrale zal binnen veertien da gen na de indiening van het bezwaarscurift den georganiseerde gelegenheid geven dit mondeling toe te lichten, waarna binnen, veertien dagen een beslissing zal worden genomen. Indien een georganiseerde zich met de genomen beslissing niet kan ver eenigen kan hij bij den Minister van Eco nomische Zaken in beroep komen. Dit be roep moet, onder overlegging van de be slissing van het bestuur der Nederlandsche Aardappelmeelcentrale worden ingesteld binnen veertien dagen na den dag, vermeld; op de kennisgeving van de beslissing inzake het bij het bestuur van de centrale inge diende bezwaarschrift. Indien een bezwaar- of beroepschrift ge grond wordt bevonden ontvangt men het gestorte bedrag van f. 5 terug. Gedurende den tijd welke verloopt tus schen de indiening van het bezwaarschrift en de beslissing van het bestuur der Cen trale of van den Minister is de oorspron kelijke toewijzing voor den georganiseerde bindend. 643 Men kan zich voorstellen, dat de heer S. angstige oogenblikken heeft doorgebracht. De auto is later door een kraanwagen van de garage Boeijenga alhier gelicht en weggesleept. Aanbesteding. De uitslag van de door den architect A. Hensen Jr. gehouden aanbesteding voor den bouw van een woonhuis voor rekening van den heer J. Walraven, aan den Oud- Bodegraafsche weg alhier, is als volgt: P. P. Boers, Hazerswoude f.4312; Ooms en Bekker, Bodegraven f.4199; J. Lewis. Moor drecht f.4160; J. Vjiant, Moordrecht f.4130; J, v. Velde, Gouda f.4098; H. Vermeer, Moordrecht f 4091; H. v. Jolingen. Drie- brugge f.3892; F. Boer, Nieuwevbrug f.3842; P. Bijsterveld, Oudewater f. 3787. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7