LOEB LOEB LOEB LOEB LOEB LOEB LOEB BUITENLAND De opvolging van Hitier Communisten bieden verzet in Madrid LEfOSCH DAGBLAD - Eersie Blad Woensdag B Maart 1939 BREESTRAAT 161 yügemeene Toestand Bij den dood van Miron Cristea Weer kabinetswijziging? voor MEUBELEN voor VLOERBEDEKKING voor RAAMBEKLEDING voor LEDIKANTEN voor MATRASSEN voor GEMAKKELIJKE BETALING Negrin ontsnapt ternauwernood De Republikeinsche vloot te Bizerte ontwapend I DUITSCHLAND. Valt Madrid met of zonder strijd Het motief, dat achter de vorming van den nationalen verdedigingsraad in Spanje zit, ia de wensch geweest om een einde te maken aan den oorlog op een humane en eervolle wijze, aldus heeft generaal Miaja gisteren in een nieuwe radiotoespraak ver klaard. WIJ willen geen nutteloos bloedver gieten meer en alles wat ik, die met u ge streden heeft, wensoh, is u den vrede te geven. Wanneer het gezonde verstand tot ons allen terugkeert, verzeker ik u, dat alles spoedig ten einde zal zijn. Miaja. Maar Burgos toont nog weinig toeschie telijkheid. Voor de radio zeide de woord voerder der nationalisten, dat Franco geen verdrag en geen overgave noodig heeft, om Madrid binnen te rukken, zooals hij Bar celona is binnengerukt. Nu de generalissimus heeft gezegd, dat hij geen enkele voorwaarde zal aanvaar den, kunnen de groote democratieën zich elle humanitaire manoeuvres sparen. Wij nationalisten, aldus voegde de woord voerder hieraan toe, zien de dingen helder. De rooden hebben een reeks opmerkelijke redevoeringen afgestoken. De beleedigingen aan het adres van Negrin en zijn commu nistische trawanten verhullen een verra derlijke bedoeling, welke wij, dank zij dc openhartigheid der democratische pers, met het grootste gemak kunnen doorzien. Wij staan tegenover de laatste bemiddelings manoeuvres. De groote democratieën willen met huichelachtige vriendelijkheid de vleu gels kortwieken van Franco's overwinning en haar onvolledig laten. Wederom willen onze nieuwe vrienden Franco de gelegen- neid verschaffen, om wat zij noemen groot moedig te zijn. Het verraderlijke woord amnestie wordt weer gehoord in de demo- critische pers en gisteren vroegen actieve vrienden van Chamberlain of de Britsche regeering bereid was te bemiddelen. Het is de gebruikelijke ervaring, aldus verklaarde de woordvoerder tenslotte. Zij, die een gevleugelde overwinning vreezen. pogen, nu zij die vleugels niet kunnen kortwieken, tenminste ze te kluisteren met het lood der amnestie. Ofschoon ongetwijfeld een onbloedige bezetting van Madrid verwacht wordt, r.eemt Franco geen risico De nationalisten concentreeren het machtigste leger, dat Spanje ooit gezien heeft, langs het vijan delijke front, klaarblijkelijk in het geloof, dat de bedreiging van zoo'n overweldigende strijdkracht voldoende zal zijn. om een einde te maken aan de vijandelijkheden met een minimum van strijd. Franco heeft reeds een nieuwen burgemeester en raads leden voor Madrid aangesteld. Of de onlusten der communisten in Madrid den aflcoo nog za! bespoedigen? Het leger van Franco ter sterkte van een half mlllioen man. is methodisch opgesteld langs het front. Men weet. dat Madrid aan drie zliden ondermijnd is en ieder huls is een mltrallleumest. Goering in Italië. Goering, die sinds Zondag te San Remo vertoeft, zal tegen het einde der maand naar Rome komen, waar zijn bezoek, dat 2 of 3 dagen zal duren, een officieel karakter zal dragen. Hij zal zich ook naar Sicilië begeven en daarna naar Tripoll. waar hij een ontmoe ting zal hebben met Balbo. ROEMENIË. Boekarest heeft rouwkleed aangenomen. Overal zijn de nationale vlaggen met crêpe omfloerst uitgehangen. In alle kerken wor den rouwdiensten gehouden. In kerkelijke kringen houdt men zich be zig met de opvolging van den patriarch. Volgens de wet moet deze gekozen worden door een kiescollege, bestaande uit afge vaardigden van de gemeenten. Nu het par lement een jaar geleden ontbonden is, zal vermoedelijk thans de patriarch worden ge kozen door den bestuursraad van het front der nationale hernieuwing. De oudste der bisschoppen, de metropoliet van Moldavië, Nicodin. zal ad interim de functie van patriarch vervullen. De ministerraad besloot, dat den over leden patriarch een nationale begrafenis za! worden gegeven. De begrafenis zal Zondag of Maandag ge schieden. Vermoedelijk zal de patriarch begraven worden in de patriarchale kerk van Boeka rest. DANZIG. Regeling voor de polytechnische school. De besprekingen tussohen den Poolschen commissaris en den senaat van Dantzlg hebben geleid tot een overeenkomst, krach tens welke een gemengde commissie zal onderhandelen over het herstel van den normalen toestand aan de polytechnische school. RUSLAND. Zuivering bij de GPoe. De Times verneemt uit Warschau dat Beriya, die in December van het vorige Jaar Jezof als volkscommissaris heeft op gevolgd. de zuivering in de hoogere gele dingen der GPoe voltooid heeft. De chefs der politie in de Oekraine, in wit-Rusland, te Moskou. Leningrad, Swerdlowsk, Jaro- slaf, Dnjepropetrowsk, Stalingrad en ln andere belangrijke centra zijn verwijderd en vervangen door ambtenaren die zich beter kunnen aanpassen bij het „meer ge matigde" regime, aldus de Times, dat kort na het aftreden van Jezof werd aangekon digd. UITLOTING GELDLEENINGEN. Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter algemeene kennis, dat op 17 Maart 1939, des voormiddags 11 uur, ln een der vertrekken van het Gemeentehuls zal worden overgegaan tot uitloting van de achter de navolgende obligatieleeningen vermelde bedragen: 3"/o obligatieleening van 1896, groote f. 1.069.000— f. 16.000.— S'/jV» obligatieleening van 1904 groot f. 500.000.— f. 10.000.— 3 l/4Vi obligatieleening van 1938 groot M.000.000.— f. 34.000.— A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. LEIDEN, 8 Maart 1939. 662 ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Indisch recht: de heer H. Kellerman Del- bel Den Haag) en voor het candldaats- examen Indisch recht: de heer M. Lawa- lata (Lelden). GEREF. KERK. De kerkeraad der Gereformeerde Kerk alhier heeft ln de vacature ds. J. Verkuyl beroepen ds. R. C. Harder te Bandoeng, met verlof hier te lande. CHR. MILITAIR TEHUIS. Ontspanningsavond. Gisteravond werd in het Christelijk Militair Tehuis aan den Morschweg een ontspanningsavond aangeboden aan de militairen van de lichting 1937, die voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn. Ds heer J. P. Mulder opende dezen avond met gebed, waarna het Luther-lied gezon gen werd met begeleiding van orkest. Ook de heeren C. Th. Breebaart en L. Questroo wa-en van het bestuur aanwezig. Verscheidene militairen gaven iets ten be "te ook de heer Mulder hield eenige leuke voordrachten terwijl het Leidsch Salonorkest onder leiding van den heer J. Plu op uitnemende wlize het muzikale ge- o-Tar~rie en een hartelijk apolau' va" d"1 talrijke aanwezigen in ontvangst had te nemen. De avond werd besloten met het zingen van den Avondzang, waarna de heer Mul der voorging in dankgebed. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Naamlooze Vennootschap Technisch Bu reau Jan Mulder. Langebrug 8 a. Lelden. Uittredend President-commissaris iwaarn. dir.)W. de Clercq, Noordwijk, d.d. 17 Aug. 1938. Naar wij vernemen heeft de minister van Bultenlandsche Zaken als leden van de Commissie van advies voor Volkenrechte lijke vraagstukken oa. benoemd de heeren: prof. mr. F. M. baron van Asbeck, bijzon der hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhier en prof. mr. B. M. Telders, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit alhier. Voor het examen ateno-Typen ln de Ned taal, 130 lettergrepen per minuut, af- «enomen door den Alg. Stenografenbonü, slaagden: mej. J. H. M. Klinker, Oegstgeest. Voor Kantoorstenograaf ln de Fransche taal mej C. M. Zandee. Voor Kantoor stenograaf ln de Ned. taal: mej, P. H A Hogendoorn en de heer E Barnard. Kat wijk aan Zee. Voor machinesehrijven di ploma B iten minste 120 regels per uur): de dames J C. Bonnet. E. Devellng. J. Hartelust, G. v. Leeuwen, Luytjes, Voor schoten A. C. G. Pellekoorne. W. F. Per- ouin. W. F. Splinter, J. G. Stlkvoort. W. Wigge" en de heeren W. A. Bodewes, J. E"nte. W. Driegen. J. C v. Duljn. F. J. T. M. Filhry. J. de G-us N. V. Groeninger. •T. de Groot T. L van K-moen, H. Kreft, Oegstgeest P. Mazvel. D. Meirink. Rijns burg, D. v. d. Niet. Noordwijk aan Z66, C. L. Riemens, C. A. Verstraaten. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze alhier. In een pers-conferentie heeft Wiede mann, die thans consul van Duitschland te San Francisco is, verklaard, dat de opvolger van Hitler als Fuehrer reeds.Is aangewezen. De opvolging is volkomen geregeld, zoo zei- de Wiedemann, maar natuurlijk kan lk geen namen noemen. Hy voegde hieraan toe. dat Hitler voelt, dat de zwaarte van zijn taak zijn leven ver kort. Een herderlijke brief. Bij gelegenheid van de verkiezing van kardinaal Pacelli tot Paus heeft mgr. Grö- ber, aartsbisschop van Freiburg in Breis- gau. een herderlijken brief uitgevaardigd, waaraan wij uit de Msb. het volgende ont- leenen: De Duitsche katholieken bidden voor den H. Vader en beloven hem opnieuw eeuwige trouw. Misschien zal men juist nu trach ten, onze aanhankelijkheid aan den Paus en onze verbondenheid met de Roomsche Kerk nog zwaarder op de proef te stellen dan tot nu toe. Misschien zal men voortgaan, het Pausdom en de Pausen te brandmerken als vijanden van de Duitsche geaardheid en misschien zal men opnieuw verklaren, dat ook de nieuwe Paus de ver manende teekens van den tijd niet ver staat, omdat hij blijft vasthouden aan „ver ouderde" leerstellingen, zooals men dat noemt en aan „verjaarde" elschen en over eenkomsten van vroegere Pausen. Wij weten, dat in den tegenwoordigen tijd een aanval op het middelpunt van de Kerk een aanval op Christus en op het ge- heele Christendom beteekent. Wij weten echter ook, wat daarmede in de toekomst op het spel staat voor ons ge- heele vaderland en voor ons volk. Het ls nu eenmaal zoo en de toekomst zal het op nieuw bevestigen: of Duitschland blijft bij Christus en bouwt op Christus als het dra gend element, of Duitschland keert terug tot zijn onmacht, waaruit het door het christendom verlost werd'. De aartsbisschop schrijft vervolgens, dat de nieuwe Paus uit Duitschland als eersten groet geen pronkenden gelukwensch krijgt, maar een mlllloenen malen herhaald Credo en den ernstlgen eed van trouw van een moedig leger, ..dat in den besllssenden gees- tesstrijd liever het leven ln eere opoffert, dan Christus en Zijn Kerk ln halfheid en lafheid te loochenen, of voor een Judasloon te verraden". t ITALIË. Loonsverhooging. In verband met de steeds stijgende kos ten van het levensonderhoud zijn de af gevaardigden van negen vakvereenlgingen overeen gekomen met ingang van 1 Maart de loonen met vijf of tien procent te ver- hoogen. Het tekort op de staatsbegrooting 1936- 1937 blijkt 16.320.000.000 Ure te hebben be dragen HONGARIJE. Te Boedapest is het gerucht ln omloop, dat de regeering wordt gewijzigd. Men spreekt over wijzigingen ten aan zien van de ministers van nijverheid, financiën en landbouw. De bladen maken op ln het oog sprin gende wijze melding van een terugkeer van Imredy. Tenslotte schijnt te zijn besloten, dat baron Vay, een vriend van Imredy, die onderstaatssecretaris ls van het kabinet van den premier, zal aftreden. Ook de functie van perschef aan het kabinet van den premier zai over enkele dagen aan een anderen titularis worden overgedragen. Bij de verkiezing van een president en van vice-presidenten der regeerlngspartij heeft de uiterst-rechtsche strooming een duidelijk succes behaald. Tot president is baron Vay gekozen. De resultaten der ver kiezingen zijn nog niet volledig bekend, doch uit goede bron verneemt men, dat de vier gekozen vice-presidenten allen tot de uiterst-rechtsche strooming behooren. Men is algemeen van oordeel, dat deze resultaten een nieuw oompromis tusschen Teleki en de radicale groep der partij bc- teekenen. ENGELAND. Geen Britsch vreemdelingenlegioen. In het Lagerhuis heeft minister Hore Belisha op de vraag, of hij de mogelijkheid ln overweging wil nemen van oprichting van een vreemdelingenlegioen als een een heid van het Britsche leger, dat open zou staan voor mannen van alle nationalitei ten of nationale minderheden en in het bijzonder vluchtelingen, die in Engeland zijn toegelaten, verklaard, dat de oprich ting van een eenheid, als in de vraag be doeld, ln overweging was geweest, maar dat men niet de meening toegedaan was, dat dit een gunstige koers zou zijn. Op een verdeTe vraag verklaarde Hore Belisha, dat er omstandigheden zijn, waar onder sommige vluchtelingen zich kunnen aansluiten bij een gewone eenheid van het Britsche leger. De regeling van het conflict van Rajkot. Gandhl heeft de ultnoodlging van den onderkoning om een bezoek te brengen aan New Delhi, zoodra zijn gezondheidstoestand het toelaat, aangenomen. In een persoon lijk onderhoud zullen dan de zaken gere geld worden. Uit Bombay wordt gemeld, dat de grond gedachte van de regeling van het Ra) kot conflict is. dat de heerscher van Rajkot be looft een raadgevend lichaam in te stellen. Indien meenlngsverschillen ontstaan, zul len deze aan een hooge juridische aubdrl- telt worden voorgelegd. 647 (Ingez. Mcd.) Militaire documenten uit auto gestolen. Gisteravond zijn belangrijke militaire documenten gestolen uit een auto, die ge parkeerd stond In Cavendish Square te Londen, terwijl de eigenaar, wiens iden titeit niet bekend gemaakt is, even weg was. - Gistermorgen bij het aanbreken van den dag werd de bevolking van Madrid opgeschrikt door het geknetter van ge weren, dat, afkomstig scheen te zijn uit de voorsteden. Drie uur lang werden de knallen soms zeer krachtig gehoord. Weldra werd vernomen, dat zekere communistische elementen ge probeerd hadden te reageeren tegen het aan het bewind komen van den verdedigingsraad. Bovendien hebben, over de geheele stad verspreid, elementen op hulzen gevuurd. Het verkeer, dat werd stilgelegd, werd later hersteld De republlkeinsche luchtmacht begaf zich naar Madrid, om de communisti sche haarden van verzet ln de noordelijke buitenwijken te doen verdwijnen. Sedert Maandagavond verzette zich een groep communisten. Zij hadden zich verschanst ln een blok in aanbouw zijnde huizen. Ge durende den nacht en een gedeelte van den dag zijn gevechten geleverd, waarbij de verdedigingsraad ook van tanks ge bruik maakte. Reeds spoedig bleek, dat de ln verzet ge komen elementen te weinig talrijk waren, om het hoofd te kunnen bieden aan de troepen van het garnizoen, die zich tér beschikking van den verdedigingsraad stelden. In het begin van den middag werd medegedeeld, dat de beweging volko men onderdrukt was. Tijdens de incidenten hebben tot drie keer toe de sirenes geloeid, om te waar schuwen voor dreigende aanvallen van de luchtmacht van Franco. Union Radio hééft een proclamatie doen omroepen, waarin gezegd wordt: „Commu nistische kameraden, de nationale raad waakt over u gelijk over de andere anti fascistische Spanjaarden. Laat u niet over rompelen door menschen. die zeggen uw ideologie aan te hangen, maar zich van hun invloed bedienen, om hun eigen be langen te behartigen met behulp van de offers die gij brengt. Stelt u onvoorwaar delijk ter beschikking van den nationalen raad die het Spaansche volk vertegen woordigt". Om half twaalf zijn boodschappen van Bestelro en kolonel Clprlano voor de radio voorgelezen. Bestelro zegt ln zijn boodschap om.: Soldaten der reoubllek de nationale raad itaaf. op zijn post, in Madrid. Madrid weet niet, waar zich de gevluchte regeering. noch Negrin bevinden. De nationale verdedi gingsraad wil verhinderen, dat de repu- bllkelnsche regeering van Spanje definitief in handen valt van de communisten, die het volk tyrannlseeren. De strijd ls aange bonden. Het ls een strijd tegen de commu nistische tyrannle en het is uitsluitend de schuld der communisten, die, sedert zij aan de macht kwamen, begonnen waren te strijden met medewerking van elemen ten. die onze troepen binnengedrongen waren De eenige wettige regeering der republiek ls de nationale verdedigingsraad" In de omgeving van den verdedigings raad wordt gezegd, dat uit het hardnekkige verzet van sommige communistische haar den tegen den verdedigingsraad blijkt, dat de leiders schuldig waren. ZIJ verdedigden niet het land, doen hun partij. Gedurende twee jaar hebben zij ondermijnend werk verricht vooral in het leger en stuurden zij aan op een roode dictatuur. Dit heeft ongeregeldheden verwekt. Het hoogtepunt van de communistische actie moest de staatsgreep van Negrin worden, welke be- ?;on met het benoemen van communistische elders In verschillende steden, hetgeen aanleiding was tot den staatsgreep van Casado en Bestelro met medewerking van Miaja en alle partijen. De verdedigingsraad hoopt op de hulp van alle partijen om den toestand meester te worden. De hoofdstad biedt thans een vrijwel normaal aanzien. De gemeenteraad van Valencia heeft den gouverneur van de pro vincie verzocht de communistische gemeen teraadsleden te verwijderen. Het volksfront heeft een resolutie aangenomen, waarin de houding van de communisten wordt veroordeeld en wordt gevraagd de communistische partij uit het volksfront te verwijderen. Een passagier van een der vliegtuigen, die te Toulouse uit Spanje zijn aangeko men, heeft verteld van de omstandigheden, waaronder het. ministerie-Negrin uitAlba- cete gevlucht ls. Het nationale comité van de Republlkeinsche Unie was het onmid dellijk met den verdedigingsraad te Madrid eens en de vliegtuigen van de Spaansche luchtvaartmaatschappij werden onder be waking gesteld. Dit gebeurde niet alleen te Albacete, maar ook te Madrid, Valencia en Carthagena Men wilde tot eiken prijs het vertrek van Negrin en de andere ministers verhinderen en stond op het standpunt, dat de leden der regeering voor den krijgsraad moesten verschijnen. Er heerschte echter gedurende verscheidene uren verwarring, doordat de staatsgreep slechts bij eenige ambtenaren bekend was. Zoo hoorden de piloten eerst Van den staa' 'greep, toen zij te Toulouse aankwamen: hun passagiers hadden hen er niet van ln kennis gesteld. Zij waren erin geslaagd ondanks de bewa king van de vliegvelden ln Spanje op te stijgen. Eén vliegtuig werd echter vastge houden en de passagiers werden gearre steerd. Negrin en del Vayo mochten niet te Pa rijs blijven, daar hun aanwezigheid onrust zou kunnen verwekken. Waar zij precies zijn, is niet bekend. Gistermiddag om vijf uur is het Spaaiisch republlkeinsche eskader ter reede van Bi zerte aangekomen, met de vlag der repu blikeinen ln top. Naar schatting zijn 5000 Spanjaarden aan boord dezer schepen ln Tunis aange komen. Tot de burgerpassagiers behooren vele vrouwen, doch weinig kinderen. In het geheel bevonden zich 500 tot 600 burgers aan boord. De Spaansche eenheden zijn ge neutraliseerd door de wegneming van de sluitstukken en grendels der kanonnen.de wapens en de minutle. De schepen staan onder toezicht van eenige Fransche oor logsbodems. Deze vloot bestaat uit de drie kruisers Miguel de Cervantes, Llbertad en Mendez Munez en acht torpedobootjagers Ulloa, Jorge, Juan, Alimlrante Miranda, Escano Lepanto, Abnlrante Antequerra, Almlrante Valdés en Gravlna. De vlootautoritelten te Bizerte bewaren over de maatregelen, die ten aanzien van deze schepen genomen worden, het streng ste stilzwijgen. Naar aanleiding van de aankomst der republlkeinsche vloot voor Bizerte schrijft de Glornale d'Italia, dat Italië niet za' dulden, dat de vloot ln de nabijheid van Sicilië verblijft, „gegeven de bedoelingen, die zij altijd heeft kenbaar gemaakt en die door Frankrijk gesteund worden". De vloot moet ontwapend en aan Franco terugge geven worden, aldus het blad. Republikeinsche vluchtelingen in Algiers. Zes sohepen met 200 uitgewekenen, onder wie 50 vlootofficieren en onderofficieren van het arsenaal te Carthagena. zijn giste ren te Oran aangekomen. Hun werd de toegang geweigerd en zij werden verwezen naar de naburige haven Merselkebir. Later werd nog een volgend schip met 60 vluch telingen en een bemanning van 45 koppen naar dezelfde haven geleld Naar verluidt, werd de toegang gewe'" gerd, omdat de kleine haven van Oran reeds vol is. Veertien republikeinen, onder wie twee kapiteins, vijf luitenants en een sergean van het 93st- rtment, zijn opgeorit opi» mijl buiten Own t- Algiers ge interneerd, alvorens te worden over|S bracht naar het interneer!v" H Perpignan. Zij waren ontsnapt na den van Barcelona. Twee weken leefden zll het bcsch, waarna ril zich wisten meri - 'e maken va" e"n n"1-'"' Oran wilden bereiken. Na vijf daten ran zwalken op een ruwe zee raakte hun oe zlne op Zij werden gered door het Neo landsche ss. „Ulysses", dat de motoroou aan boord heesch en de wapens der m nen ln zee wierp. 2-1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2