Uit de Rijnstreek LEIDSCH DAGBLAD - Tweede B!ad Maandag 6 Maart 1939 V1SSCHERIJ-BERICHIEN NAGEKOMEN BERICHTEN De strij d in Spanj e VRAGENRUBRIEK SPORT Binnenland Buitenland RECHTZAKEN ALPHEN. Vergadering Chr. Hist. Jongerengroep. De Chr. Hist. Jongerengroep hield in ge touw „Bethel" een algemeene ledenverga dering, waarin als spreker optrad ds. G. Ph. Scheers. Na opening door den voorzitter raet schriftlezing en gebed, sprak ds. Scheers over het onderwerp: ,,De Staatkun dige gedachten van Hoedemaker". Spr. schetste de loopbaan van Hoedemaker, waarna hij overging tot de behandeling van diens staatkundige gedachten. De voorz. dankte den spreker, waarna mej. H. v. wie lingen het politiek maandoverzicht uit bracht en de voorzitter met dankgebed sloot. In de bestuursvergadering der AH. Kiesvereenlging werden de bestuursfuncties als volgt verdeeld: mr. A. J. Meijer, voorz.; W. J. v. d. Brink, 2e voorz., E. de Vries, secr.; A Noomen, 2e secr.; W. J. Groenhof, pen- ningm. en G. de Graaf, 2e penningmeester. Gistermorgen had op den hoek Con- cordiastraat—Raadhuisstraat een aanrij ding plaats tusschen een tweetal taxi's, bestuurd door Th. v. d. B. en C. v. D„ bel den alhier. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor, doch beide wagens werden belangrijk beschadigd. Het beeldhouwwerk voor het nieuwe raadhuis is, naar schetsen van den archi tect. niet uitgevoerd door den beeldhouwer J G Versteeg, gelijk abusievelijk vermeld, doch door den beeldhouwer L. G. Ver stoep te Leiderdorp. BOSKOOP. Het a.s. concours van „Excelsior" OVERWELDIGEND GROOT AANTAL DEELNEMERS. Over bovengenoemd, op Hemelvaartsdag en 2en Pinksterdag te houden concours, vernemen wij het volgende: Ofschoon het uitvoerend comité besloten had niet meer dan 30 vereenigirigen tot het concours toe te laten, is thans wegens het overstelpend aantal aanvragen, in overleg met de jury het maximum aantal nl. 42 vastgesteld. Dit is stellig een groote zeldzaamheid! Velen aanvragen moesten bovendien wor den afgewezen. De verwachtingen zijn dus overtroffen. Boskoop schijnt met dit concours wel in het middelpunt der belangstelling te staan. Het is in dit verband ten minste wel tee kenend. dat een te Lekikerkerk gehouden concours wegens gebrek aan deelneming niet kan doorgaan. Voorts kwam van een muziekvereeniging uit Noord-Brabant, die eveneens een concours wil organiseeren, het verzoek binnen om opgave van de adressen der vereenigingen, die „Excelsior" moest afwijzen Deze wil thans bedoelde vereeni- fingen bewerken voor haar eigen concours, daar ook zij hiervoor geen voldoend aantal deelnemers heeft. Bij de sectie Harmonie zijn 13 vereeni- Singen Ingedeeld, waarvan in de 1ste afd. i in de afd. uitmuntendheid 3, ln de eere- afdeeling 1 en in de superieure afdeeling5. Bij de sectie Fanfare ln totaal 29 veree nigingen, waarvan in de 3de afd. 1, in de 2de afd. 8, in de afd. uitmuntendheid 1. ln de ecre-afd. 6 en in de superieure afd. 8. LEIDERDORP. Burgerluie Stand. Geboren: Watte Hendrik z. van H. Zijlstra (a M. Wagensveld. Het bestuur van de afd. Leiderdorp der E. H. B. O. Is als volgt samengesteld: voorz. de heer J. Werner; secr. de heer H. Brinksma: penningm. de heer C. W. Brou wer; alg. adj. zuster de Geus; comm. van materiaal, mej. G. Meerburg. Gevonden een portemonnaie met in houd. Inlichtingen ter secretarie. Bij het agentschap der arbeidsbemid deling staan 97 werkloozen ingeschreven, waarvan 26 steuntrekkenden. LEIMUIDEN. Burgelijke Stand Geboren: Jacobus Gerardus Pteter. Z, van J, J. de Jeu en M. P. Volwater Louise, D. van Vonk en M. Treur Jacobus Gerardus Jozef, Z. van G. P. Verdonk en A. M. van Velzen Ondertrouwd: J. G, van Golsteln 26 j. en E. Verhoeven 21 J., wonende te Uithoorn. Loop der Bevolking. Gevestigd: J. Lek, slager. Nieuweweg. Ergerlijk vervoer van kalveren. Door de politie alhier is tegen B. wonen de te Ter Aar, proces verbaal opgemaakt, wegens het vervoeren van nuchtere kal leen od noodeloos kwellende wijze. Dit keschledde in een bak geplaatst op fiets wielen, terwijl 3 kalveren met gebonden Woten met de koppen bulten den bak ™ngerend op deze wijze werden vervoerd, 'evens werd ln dien bak een dood kalf aan getroffen. n Lelden: P. P. Schrama, n. Hazerswoude; J. k Stam en gez., n. Leiden: M. Koppers, n. joordwijk; J. E H. v. Woerkom, n. Woerden; rn. Frank en gez., n. Amsterdam: M. J. v. touwen, n. Leiden: J. C. Verduin-Zanen en get. n. Leiderdorp; E. A. Vonk" en gez., n. leiderdorp; W. Volmer. n. Naarden; A. C. v. d. ™orn, n. 's Gravenhage; M. v. Egmond. n. wassenaar; J. w. den Eisen. n. Koudekerk a/d 5'in; W. J. v. Kampen, n. Leiden: A. M. Zwet- ™ot, n. Wassenaar; C. H Noort. n. Katwijk; J L. O. Jansen en gez.. n. Rotterdam; J. M. v. «ben, n. Voorschoten: H. M. Klijn. n. Bos- M. Grüter en A. Grliter. n. Leiderdorp; J. v. d. Hoeven, n. Noordwtikerhout; P. "ogewonlng. n. 's Gravenhage; W. M. v. d. '°eg, n. Kaatsheuvel; J. Bakker, n. Leiden. Gedurende de maand Februari is in gemeente een collecte gehouden ten irhfve van de Vereenlglng tot Wertover- taffing aan hulpbehoevende blinden te ■msterdam. De opbrengst bedroeg f. 42,27, ha i -n een zeer m0°' resultaat li. Eer: to'ijlt dankwoord aan de milde gever' "hier dan ook zeer zeker op zijn plaats. Vergadering Ingelanden Kalslagerpolder. In het café van den heer M. Roos te Bil- derdam vergaderde de Ingelanden van den Kalslagerpolder onder Voorzitterschap van den heer H. Schelllngerhout. De Voorzitter opende en herdacht even het overlijden van den heer W. Roest, die ruim 50 Jaren de belangen van den polder als Voorzitter heeft gediend. De heer van Andel, lid van de commissie, belast met het nazien van de rekening 1938 bracht rapport uit. De inkomsten hebben bedragen f.4106 521/!, de uitgaven f. 4606.67'/!, nadeellg slot van f. 500.15. De commissie hoeft de rekening en bescheiden onderzocht en in goede orde be vonden. De rekening is na onderzoek op 20 Febr. j.l door de commissie vastgesteld De Secretaris de heer J. W. de Ren, doet mededeeling van het proces-verbaal van de opneming van kas en boeken door de com missie. De Voorzitter brengt in behandeling de begrooting dienst 1939. Deze sluit ln inkomsten en uitgaven met f. 3776.92'/!. Ondanks enkele tegenvallers is het het Bestuur gelukt ook voor het jaar 1939 de polderlasten te handhaven op f 8.— per H A. Na artikelsgewijze behandeling van de begrooting werd deze conform het voorstel van het Bestuur vastgesteld. Tot leden van de commissie belast met het na zien van de rekening dienst 1939 werden benoemd de heeren M. van Andel, G. de Jong en J. H. Roest. De voorzitter deelt mede. dat nu de pol der tegen fraude verzekerd is bij de N.V. Nat Borg Maatschappij de oude zekerheid stelling van den penningmeester kan wor den ingetrokken. De vergadering besluit aldus. De heer J. de Jong besprak de ringsloot van den Zulder-Legmeerpolder. De Voor zitter deelde mede, dat dit Bestuur reeds aangeschreven ls, om de noodige maatrege len tot verbetering te nemen. Hierna volgde sluiting. Raadsagenda. De Raad komt Donderdag a.s. des v.m. te 10.30 uur in openbare vergadering bij een. 1. Notulen; 2. Ingekomen stukken; 3. Wijziging begrooting 1938 en 1939; 4 Be spreking voorstellen van B. en W. inzake krotopruiming. Vergadering der Dam- en Schaak- vereeniging. De Dam- en Schaakver. „Leimuiden" hield haar jaarvergadering onder voorzit terschap van den heer Ph. Muijs. Deze wees oa. op den mooien vooruitgang van de club in het afgeloopen jaar. Spe ciaal het tweede zevental complimenteerde hij met het behalen van het afdeelings- kampioenschap. Het eerste zevental is ook op den goeden weg en heeft goede kansen. In den nog te spelen wed»trijd hebben zij nog slechts een half puntje noodig. Spr. be treurde het dat deze sport nog niet meer beoefenaren heeft, en gaf den wensch te kennen, dat „Leimuiden" ln ledenaantal nog veel vooruit zal gaan. De heer E. J. Koolhaas, las wegens af wezigheid van den secretaris het jaarver slag. Aan het verslag van den penningmees ter ontleenen wij, dat de inkomsten hadden bedragen f. 142.52, de uitgaven f. 120.17, batig saldo f. 22.35. De controle-commissie bestaande uit de heeren C. P. Beuk en K. Loosbroek ver klaarde alles in orde. De voorzitter dankte den secretaris en den penningmeester voor hun werkzaam heden. De heer E. J. Koolhaas werd als bestuurs lid herkozen; in plaats van den heer Feen- stra werd benoemd de heer R. Appelmelk. De wedstrijdleider feliciteerde het tweede zevental met het behaalde kampioenschap en den heer M. Vastenhout, die het per soonlijk kampioenschap van het tweede tiental behaald had Na vaststelling van een huishoudelijk reglement en rondvraag volgde sluiting. NIEUWVEEN. Oprichting R.K. Zangvereeniglng. Het bestuur van de onlangs In samen werking met Zevenhoven opgerichte R.K. Zangvereeniglng, ls thans vastgesteld. Het bestaat uit de volgende dames en heeren: G. v. Vliet, voorzitter: J Lauwers, secreta ris; mej. v. Trlcht, penningmeesteres voor Zevenhoven en voor Nieuwveen mevr. Haakman-Nannlng. De heer N. Speet werd bibliothecaris. Er kamen nog steeds nieuwe krachten hij. Dirigent van het koor ls de heer G. Speet. Vergadering Land- en Tulnbouwbond. De Land- en Tulnbouwbond, afd. Nieuw veen vergaderde in café Lok. De voorzitter, de heer J. Bakker, las een schrijven voor van het hoofdbestuur, waar in medegedeeld werd, dat alles ln het werk gesteld wordt bij de hoogere instanties om steun te verzoeken. Hierna volgde vaststel ling van een looncontract. De voorzitter zelde, dat, na onderhandelingen met de be sturen van de landarbeidersorganisatie, in principe overeenstemming is bereikt. Voorgesteld wordt: voor volwaardige ar beiders boven 21 jaar, een loon van f. 17 per week, voor de zomermaanden, en f. 15 voor de wintermaanden. Bij arbeid per dag f. 3 of f.2 75 Dit werd goedgekeurd Aan de betrokken besturen zal mededee ling van het genomen besluit gegeven wor den. Na rondvraag volgde sluiting. OUDE-WETERING. Bazar Remonstrantsch Dames- en Jongerenclub. De Rem. Dames- en Jongerenclub heeft te Rijnzaterwoude in het Nutsgebouw een tweedaagschen bazar gehouden. Ds. Heijn, Rem. predikant hoopte, dat de prijzen enz. goed hun weg zouden vinden. De eerste middag was speciaal bestemd voor de kinderen; de dames, welke met de grabbelton belast waxen, hadden dan ook druk werk 's Avonds vermaakten men zich met schieten, sjoelen, visschen, enz. Ook op den tweeden avond was het gezellig druk. De heeren N. Breedtjk piano i, Zelde- thuis (accordeon) en P. Breedijk (slag werk), allen uit Leimuiden, verleenden mu zikale medewerking. De vereeniging kan op een goed geslaag den bazaar terugzien; de opbrengst bedroeg ongeveer f.300. De heer W Timmers dankte allen, die tot het welslagen hadden medegewerkt. RIJNZATERWOUDE. De heer A. de V. aan den Bilderdam heeft dezen winter voor de tweede maal een witte mol gevangen. TER AAR. Jaarvergadering Chr. Oranjevereeniging. Onder voorzitterschap van den heer J. v. Vliet Wzn. werd de jaarvergadering gehou den van de Chr. Oranjevereeniging. De voorzitter wijdde eenige waardeerende woorden aan de nagedachtenis van den heer Hendrikse, in leven bestuurslid der vereeniging. De secr., ds. Warner, bracht jaarverslag uit, waarop de bestuursverkie zing volgde. In de vacatures in het bestuur werden gekozen de heeren F. van Leeuwen en C. Valk. Het penningmeesterschap kwam in handen van den heer H. Hegeman. Ds. Warner hield een toespraak over „Vijf begaafde eerstelingen", waarin da karakters en begaafdheden van Prins Wil lem I. Maurits. Frederik Hendrik, Willem n en Willem III naar voren werden gebracht. Ds. Heemskerk sloot met dankzegging. Propaganda-avond Chr. Hist. Kiesvereen. De Chr. Historische Kiesvereeniging be legde een propaganda-avond in „Jonathan" waarbij als spreker optrad -de heer Reijers. burgemeester van KAmerik. Nadat de heer H. de Vos. de voorz., met .gebed had ge opend, gaf spr. een uiteenzetting over de beteekenis der Statenverkiezingen, waarbij hij zich meer in het bizonder bepaalde tot de taak en het werk der Statenleden om tenslotte stil te staan bij de Chr. Hist be ginselen. Spr. eindigde met de opwekking deze beginselen verder uit te dragen, ten einde ook in de Staten deze beginselen krachtiger te doen doordringen. De voorz. dankte den spreker voor diens duidelijk betoog en sloot de bijeenkomst. Jaarvergadering Stille Omgang. Een aantal leden van de Ver. Stille Om gang vergaderde in het Parochiehuis. De heer J. A. Koeleman opende, waarop ge beden werd voor de zielerust van den over leden paus. De secretaris, de heer H, Vol- gering, bracht een jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het ledental 259 bedraagt. Aan het einde van het vereenigingsjaar kon een batig slot van f. 75.94 worden vastgesteld. Pastoor Bilars besprak de pauskeuze en hield een causerie met lichtbeelden over „De Kerken van Rome". De voorz. besprak de deelneming aan den omgang op 11 Maart as. De heer Koeleman werd herkozen als bestuurslid. Nadat enkele gezangen waren uitgevoerd en een korte rondvraag was ge houden, sloot de voorz. de vergadering. IJMUIDEN, 6 Maart. Loggers: IJm. 204 met f. 350; KW. 155 met f 440' KW. 48 met f. 370; KW. 38 met f. 1090; KW 86 met f. 1390; KW, 101 met f. 480; KW. 89 met f. 340; KW. 175 met f. 380; KW. 75 met f. 460; KW. 56 met f. 890;KW. 166 met f. 340; KW 55 met f. 380; KW. 47 met f. 350; KW. 3 met f. 1150; KW. 107 met f.390; KW. 59 met f 380 KW. 62 met f. 310: KW. 178 met f. 390; KW 177 met f. 460: KW. 91 met f. 330; KW. 108 met I. 330; KW. 27 met f. 230; KW. 112 met f 340; KW. 69 met f. 490; KW. 14 met f 390' KW. 49 met f. 720; KW. 125 met f. 290: KW 132 met f. 570; KW. 105 met 1. 340: KW. 104 met f 380: KW. 46 met f. 340: KW. 52 met f 320' KW. 110 met f. 330; KW. 127 met f. 480; KW 130 met f. 570; KW. 36 met f. 850; KW. 16 met f. 1400; KW. 19 met 1. 1000. Kotters: E. 57 met f. 1130; E. 503 met f. 850; E. 451 met f. 980. E. 369 met f, 1200; E. 51 met f. 1040. Trawlers: Prótinus, IJm. 85 met f. 2790. VERWACHTE SCHEPEN. Thulsstoomende voor de Dlnsdagmarkt: .Rotterdam". IJm. 112. Vangst 100 manden schelvtsch. 100 manden braadschelvlsch; 70 m. radio; 25 m. wijting; 70 m. gul en kabeljauw; 20 m. koolvisch; 15 m. poon; 10 m. platvisch. Totaal 410 manden benevens 130 stuks stijve kabeljauw. „Poolzee". IJm. 77. Vangst 200 manden gul en kabeljauw; 20 manden varia. Totaal 220 manden benevens 600 stuks stijve kabeljauw. Dirkje" R.O. 53, 700 kisten haring. P. C. H. S. Een pas moet U aanvragen aan het Gemeentehuis. Rapenburg 12—14. Kosten f. 7,50. U moet twee pasfoto's meebrengen. W. v. d. T. te NWendt U tot het Fransche Gezantschap. Smidtsplein 12, Den Haag. Voor Frankrijk heeft U een pas noodig. Voor België een bewijs van Nederlandschap. J. D. te L P. v. d. Ham. Oldenbarneveldt- laan 101. Den Haag. Het adres van den heer Doeve is ons niet bekend. VOETBAL. UIT AALSMEER. De uitslagen waren: Aalsmeer I—De Ger maan I 1—1; A.F.C. VIII—Aalsmeer V 4—0; Aalsmeer-Adspiranten—Swlft-Adspiranten 2—6. HANDBAL. UIT AALSMEER. Olympia I speelde een thuiswedstrijd tegen Rapiöitas I uit Haarlem. De uitslag was een 3—1 overwinning voor Olympia I. DAMMEN. AALSMEER II—FAHRENHEIT I 11—9. Aalsmeer II speelde haar e rsten bondswed strijd tegen Fahrenheit was: M. Meyer (A.)G. de Vente (F.) 11; E, BarthelG. van Duinen 20; D. v. d. Schil den—A. Wynveen 02; P. PietJ. Hoogenberk 0—2; J. Piet—H. ter Horst 2—0; A. Been—P. v. d. Gregt 02; G Rni^^-P. Ouwerkerk 2—0; C. H. Goossens -J. ter Ho/st. 2—0; J. Keswlel— J. Verboog 2—0; G. Eveleens—D. Buma 0—2. Totaal 11—9. DOOR DEN TREIN GEDOOD. Vanmorgen omstreeks zeven uur werd langs de spoorlijn, nabij den onbewaakten overweg en den Kapelweg te Belfeld 'L.i, het verminkte lijk van een man gevonden, die klaarblijkelijk door den sneltrein VenloRoermond van half zeven was overreden. De rijksveldwacht stelde een onderzoek ln. waarbij bleek, dat men te doen had met het stoffelijk overschot van een broe der van het missiehuis te Steyl. MINISTER J. A. DE WILDE. De minister van financiën, mr. J. A. de Wilde, heeft vanmorgen zijn ambtsbezig heden hervat. LEIDER DER DCITSCHE MINDERHEID UITGEWEZEN. De „Express Poranny", het Poolsche re- geerings-orgaan, bericht, dat de Poolsche autoriteiten geweigerd hebben de verblijfs vergunning van dr. Kohnert. den leider van de ..Deutsche Vereinigung", de organi satie van de Duitsohe minderheid in Polen, te verlengen. Het blad voegt hieraan toe, dat dr. Kohnert, die van Duitsche nationa liteit is, het land moet verlaten wegens zijn nationaal-socialistische propaganda. In Duitsche kringen in Polen wordt ver klaard. dat dr. Kohnert Poolsch burger ls en zelfs reserve-officier ln het Poolsche leger. DE VERSTERKING VAN GUAM. De Amerikaansche senator Walsh, de voorzitter van de senaats-commissie voor vloot aangelegenheden, helt verklaard dat op het oogenblik niet zal worden aange drongen op versterking van het eiland Guam. De commissie heeft het vraagstuk weder om behandeld, nadat het Huis van Afge- «aardigden het voorstel had verworpen. Men veronderstelt, dat de verklaring van Walsh beteekent. dat het voorstel voo- de huidige zitting van het congres van de baan is. JAPANNEEZEN BEZETTEN ANLOE. Uit Hankau wordt gemeld dat de Japan- neezen de strategisch belangrijke stad Anloe aan het groote kanaal in Midden- Hoepeh hebben bezet. TERECHTGESTELD WEGENS SPIONNAGE Vanochtend te vijf minuten voor zes is de Fransche luitenant ter zee Mare Aubert van den torpedojager .Vauquelin" die wegens spionnage ter dood veroordeeld was te Toulon gefusilleerd. De bijzondere rechtbank voor de verde diging van den Italiaanschen staat heeft Scarpa Antonio vroeger zee-officier in Oostenrijk-Hongarye en later off'cier in dienst der Italiaansche marine, wegens militaire spionnage veroordeeld tot degra datie en fusilleering in den rug. Hij is van daag bit het aanbreken van den dag te rechtgesteld. Er waren vier andere beklaagden: twee hunner zijn veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid, twee tot dertig jaar gevan genisstraf. AANBESTEDING. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben heden aanbesteed: het graven van een om legging van de Sassenheimervaart, het maken van oeververdedigingen, het maken van een gedeelte weglichaam en het bag geren van de nieuwe en de bestaande vaart, alsmede het verrichten van bijbe- hoorende en bijkomende werken ten be hoeve van den aanleg van het wegvak: nieuwe rijksweg Oegstgeest-Haarlemmer- meerpolder-Sassenheim ln de gemeente Sassenhelm. De laagste inschrijving was van J. H. van Berghem Jr., te Noord wijk aan Zee voor f. 49.100. PRINSES VAN ASTURIE SCHENKT IIET LEVEN AAN EEN DOCHTER. De prinses van Asturle, de kroonprinses van Italië, heeft vanochtend het leven ge schonken aan een dochter. DUITSCHE KARDINALEN BIJ DEN PAUS De Paus heeft vanochtend de Duitsche kardinalen Schutte, aartsbisschop van Keulen, Bertram, aartsbisschop van Bres- lau, Faulhaber, aartsbisschop van Muen- chen, en Innitzer, aartsbisschop van W\;- nen, ontvangen en zich bijna een uur met hen onderhouden. Vervolgens werd kardi naal Verdier, aartsbisschop van Parijs ont vangen. HET AFGEVEN VAN EEN PAS DOOR EEN BURGEMEESTER. Een Amsterdamse he kantoorbediende, die naar Frankrijk wilide gaan, doch geen geld had om een nieuw paspoort te betalen, had een oud paspoort dusdanig met inkt be werkt, dat aan de grens niet meer kon worden nagegaan of het al dan niet geldig was. Hij moest zich voor den politierechter verantwoorden en werd vrijgesproken. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie teekende hooger beroep aan en op 9 Nov. j.l. verklaarde het Amsterdamsche Ge rechtshof den kantoorbediende alsnog schuldig en veroordeelde hem tot 4 maan den gevangenisstraf onder aftrek van pre ventieve hechtenis. Daarop stelde de kantoorbediende cas satie-beroep ln. Daarbij ls o.m. betoogd, dat het Hot art. 231 Wetboek van Strafrecht, verkeerd had toegepast, door te beslissen, dat een door den burgemeester van Am sterdam afgegeven paspoort een volgens de Nederland.sehe wet rechtsgeldige reispas is, i erwijl nergens in de Nederlandsche wetge ving het verstrekken van paspoorten aan Nieuw offensief in voorbereiding De voorbereidingen tot een nieuw offen sief van Franco welke begonnen zijn na de verovering van Catalonië, worden voort gezet. In het begin van deze week zal ach ter het front hard worden gewerkt. Men schijnt het denkbeeld van een onmiddel lijk algemeene overgave te moeten opgeven en men schijnt slechts rekening te kunnen houden met plaatselijke opstanden, zooais te Carthagena. Te Burgos schijnt men van meening, dat een overwinning met de wa penen in de toekomst geen ruimte zal laten, voor besprekingen. De omwenteling te MadrW Toen gisteravond de Journalisten te Madrid naar gewoonte te negen uur naar het hoofdkwartier kwamen om inlichtingen te vragen, vonden zij buiten het gebouw een sterke wacht, terwijl een groot aantal auto's voorstonden en nog steeds aanreden Zij werden in de wachtzaal gelaten, waar zij tot middernacht bleven, om vervolgens te worden ultgenoodlgd te luisteren naar de radiorede van de leden van den defen sieraad. Vervolgens werden zij door kolo nel Casado ontvangen, die zeide: „Gij hebt een historischen nacht beleefd, wij zijn overtuigd Spanje en de republiek een dienst te hebben bewezen". Op een vraagt omtrent den opstand te Carthagena zeide hij, dat de vloot niet in opstand is gekomen tegen de republiek, doch tegen de regeering, welke geen macht meer had. Tijdens zijn onderhoud met de journa listen werd kolonel Casado verscheidene malen aan de telefoon geroepen. Eerst door generaal Manuel Matallana. den chef van den generalen staf. Casado zette uiteen wat was geschied. Vervolgens had hij eer. te lefoongesprek met Paulino Gomez Saenz, den ex-minister van binnenlandsche zaken, wien hy zeide: „Iedereen is in ops'and, rond mjj staan vertegenwoordigers van alle partijen en vakvereenlgingen, behalve de communisten. Allen zijn u moe. Gij verte genwoordigt het volk niet, want ge zljt geen regeering. Gij regeert met uw driecn het land". Tenslotte had hij nog een telefoonge sprek met Mlaja, die hem niet goed scheen te begrijpen. Casado noodigde den generaal uit naar Madrid te komen. Uit alle deelen van het linkschc Spanje kreeg kolonel Casado betuigingen van aan hankelijkheid en vertrouwen. De nieuwe defensieraad. In den nieuwen defensieraad vereenigt zich rond Casado en Besteiro een aantal mannen van goeden wil. Het doel is te strijden tegen het offensief, dat wordt voorbereid door de tegenstanders en iedere wanorde te voorkomen. De raad heeft tot zijn beschikking het leger en de arbeiders organisaties. De oud-president van de Cortes, Besteiro geniet een groote moreele autoriteit Hij heeft den gtheeien burgeroorlog te Madrid gewoond en heeft zich niet met politiek ingelaten. De vertegenwoordiger van de U.G.T., Wencelao Carillo, behoort tot de richting van Largo Caballero. Hij is de eerste dagen van de verdediging van Madrid onder staatssecretaris van binnenlandsche zaken geweest. Eduardo Vals en Manuel Gonzales Ma rin zijn militaire leden van de anarchisti sche vakbeweging. De eerste heeft van het begin van den burgerloorlog het verdedi- gings-comité van de C.N.T. geleid en is bekend om zijn koelbloedigheid en organi satie-talent. Vannacht heeft ook kolonel Cipriano Mera, bevelhebber van het vierde leger corps en lid van de C.N.T. voor union radio gesproken. Hij zeide o.a.: „Verraad heeft ons een deel van ons vaderland doen ver liezen. Dit heeft zijn hoogtepunt bereikt in de misdadige houding van Juan Negrin, die strijders en arbeiders onwaardig re geerde en die geen ander doel had, dan het verzamelen van de nationale schatten en te vluchten, terwijl het volk aan den vijand werd overgeleverd. Thans wil een bevel hebber van het leger, een eerlijk zoon van het volk. het volk verdedigen. Vanaf he den heeft Spanje één regeering en één doel: „vrede", doch een eerlijke vrede, ge grondvest op rechtvaardigheid en broeder schap. Indien ongelukkigerwijze onze stem niet zou worden gehoord, dan zullen wij op onzen post blijven tot den dood om de onafhankelijkheid van Spanje te verdedi gen." Belastingvrijdom voor kerkelijke bezittingen. Krachtens een te Burgos gepubliceerd decreet zullen alle vaste goederen van co kerk, zooals kerkgebouwen, kloosters, se minaries, scholen en landerijen geheel van belasting zijn vrijgesteld. Dit dicreet maakt een einde aan de republikeinsche antl- cleriale wetten. Als voorwaarde voor de be lastingvrijdom wordt gesteld, dat de ker kelijke bezittingen niet door de geestelijk heid tot persoonlijk voordeel worden ge ëxploiteerd. Republikeinsche oorlogsschepen aan de Algerijnsche kust? Volgens te Parijs ontvangen inlichtingen heeft de republikeinsche vloot, bestaande uit drie of vier vrij groote schepen en eenige kleine eenheden, gisteren de haven van Carthagena verlaten. Vanochtend voe ren de schepen langs de Algerijnsche kust in Oostelijke richting. den burgemeester van eenige gemeente ls opgedragen. De Hcoge Raad heeft dit cassatieberoep heden verworpen. DE MISHANDELING VAN Mr. BLAUPOT TEN CATE. De Hooge Raad heeft heden verworpen het cassatieberoep van den landbouwer M B. te Kootwijk, die. na eerst door de recht bank te Zutphen veroordeeld te zijn tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 6 maanden, in hooger beroep door het Ge rechtshof te Arnhem is veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar onvoorwaarde lijk wegens mishandeling van nif. Blaupot ten Cate. 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7