lEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 6 Maart 1939 Kringdag Luthersche Jeugdkring Zilveren jubileum Laatste Berichten Binnenland Een bureau stellingbouw van de genie opgericht Buitenland Reactie op de rede van Goebbels BEURSO VERZICHT miKI VELE JONGEREN UIT ZUID HOLLAND BIJEEN. In de Luthcrsclie Kerk werd gisteren fen kringdag van den Lutherschen Jeugdkring in Zuid-Holland gehou den. Vele jongeren uit deze provincie t»rcn tegenwoordig. In de ochtenduren werd de godsdienst oefening. welke het karakter van een Jeugddienst droeg, bijgewoond. In dezen gerist ging voor ds. H. C. Zwahler, eimer, predikant der Evang. Luth. Gemeente. Als overdenkingswoord voor deze ure was ge- jaren Joh. 12 24 „Voorwaar, voorwaar ik zag UIndien de tarwekorrel niet in de oarde valt en sterft, zoo blijft zij alleen; maar indien het sterft, brengt zij vele michten voort." Na afloop van dezen dienst werd groeps- «Mvijze een bezoek a«ui de voornaamste Oenen,,vaardigheden van onze stad ge- tracht, waarna allen zich aan een ge meenschappelijke koffietafel vereenigden. In de middagsamenkomst, welke te half drie aanving en om. door de predikanten De Wit van Delft en Gröntoh van Bode- naven werd bijgewoond, heeft ds. C. Rie mers. Luth. predikant te 's-Gravenhage, «sproken over „De Oxford-beweging". Vooraf vond een korte liturgische dienst maats, welke geleld werd door den voorzit ter van den kring, den heer Van Rooijen ran Rotterdam. In een toespraak wees de heer Van Rooijen daarna nog op hietnioole werk. dat in den loop der jaren door den kring is verricht. Verder toonde spr, de noodzakelijkheid aan, dat jonge menschen gaan staan tegenover het Kruis van Gol gotha en dat zij zich indachtig zijn de jak, welke hen door God op de schouders 2 gelegd. Woorden van dank richtte spr. tot den ierkeraad der Luthersche Gemeente, die ojn volle medewerking aan dezen dag beeft willen verleenen. Ook de Leidsche jongeren dankte spr. voor alle voorberei dende werkzaamheden, Met nadruk wees de heer Van Rooijen er terder op, dat er een zeer nauw contact moet zijn tusschen Kerk en jeugd. Moge het zoo nog eens worden, dat het jeugd- rerk een onderdeel gaat vormen van de tiak. waarvoor zich de kerk geplaatst ziet. Tenslotte stond Spr. stil bij de beteekenis tan den ki'lng ln het bondsleven waarbij hij ook de taak en de roeping van dien kring nader uiteenzette. De Oxford-beweging. Os C. Riemers, die vervolgens sprak over de Oxford-beweging, zeide allereerst, dit hij in het werk van deze beweging ziet, dat God de wereld en de mensohheid nog met heeft los gelaten. God is nog bezig met ons. Temidden van den nood van de len tijd komt Christus tot ons. Volgens spr. is het voor de Oxford-bewe ring een zeer belangrijke factor geweest, at men over het algemeen het Christen dom van het leven en de daad wenschte te ..en. De gedachte om door redeneering het Christendom aannemelijk te maken, maakt plaats voor het geven van getui- pnij. Uitvoerig weidde spr. dan uit over het «ltstaan van de Oxford-beweging, die niet uit een kring van menschen is voortge komen maar waarvan dr. Prank Buchman de stichter was, die zich zelf weer gedre- ien wist door den Heiligen Geest. Nadat ipr. een levensbeschrijving van £r. Frank Buchman had gegeven, wees hij er op, dat de Oxford-beweging over de geheele we- ifld haar invloed doet gelden. In tegen- nelling met het Christendom, dat vaak zoo dor, mat en zuur ls, kenmerken de getui- Senis-samenkomsten van de Oxford-bewe- ?ing zich door hun vrome, opgewekte stem- r-njen. Het gaat ln deze bijeenkomsten '..'sluitend om Christus en de leiding van den H. Geest, lb. Riemers zette voorts uiteen, dat het door de Oxford-groep zeer diep gevoeld is. dat er geen leven genoeg is ln het Chris tendom zooals dat zich thans openbaart. Het leeken-apostola&t en de gemeen schapszin dienen volgens de groep meer tot openbaring te komen. De groep ls er 'oor zich zelf van overtuigd, dat er moet tomen een luisteren naar God (stille tij den). voorts, dat er niet alleen een berouw W de zonde moet zijn. maar ook een weken met die zonde en dat er belijdenis tan schuld moet zijn voor God en de men den. Verder dient er een volstrekte over ige te zijn. Spr., die de komst van de Oxford-bewe- tinz ziet als een golf van eeuwigheids '"en. wees er op. dat deze beweging een iorm ,an zichtbaar Christendom ln zich draagt. Vooral de jeugd, die niet veel van dotma's moet hebben, kan bij deze beweging 'oo goed terecht. Naast veel waardeering heeft ds. Riemers °ok eenige critiek. Zijn grootste bezwaar is rel. dat men ln de groep te gemakkelijk •gen zaken bloot legt. Het intieme leven 'inschen man en vrouw en het gezin tordt veelal op de publieke tribune ge- Wacht. In den stillen tijd gaat zoo heel huw Iets van ontheiliging schuilen. Daar- 'oor dient gewaakt te worden. veel wordt volgens spr. ook ln de Pocpsbeweging over de verlossing en te tdnig over de verzoening gesproken. Ook dient op het gevaar gelet te worden, "at men de dingen gaat maken. Het evan- M'e is met zoo populair, dat men er als eén slag de massa voor warm kan JJicn en men spreken kan van: Nleuw- Jiie.land looot van stapel. Veel ls er in J* z-'oep dan ook dat Amerlkaansch van is. In tegenstelling tvermede hebben LJ te bedenken, dat Gods rijk niet komt uiterlijk vertoon maar juist stil zijn ,e'gaat De gToep heeft, volgens spr.. wat te veel fjtr de Handel'neen der Apostelen ge- :"-n en te wein'g naar de brieven van 'blus. J?'?. wordt bij de groep God te veel ge- Wt en te weln g geheiligd en ged end. Jjll dienen bil alle crlt'ek echter wel te °™wken dat door het werken van de *0 het Christendom dichter bij de men- v ;s komen te staan, H'ervan kan ook i'Kcrk nog leeren. Zij vergete noo t dat het "kmischvan de groep met het s'at'sch* ■J de Kerk samen zal dienen te gaan ®t is voorts een verdienste van de b'dbeweglng dal zii de menschen tot kL. 'crus brenjrt En dan moeten wil 'foral denken aan hen. die, opgevoed VAN DEN HEER J. VAN STADEN. De heer J. van Staden. De ohef van de afdeeling behangerij en beddenmakerij, bij Vroom en Dreesmann alhier, de heer J. van Staden, herdacht j.I. Zaterdag den dag, dat hij vijf-en-twlntlg Jaar geleden als behanger bij deze firma ln dienst kwam. Des morgens werd de jubilaris op het prlvékantoor toegesproken door de directie, waar hem onder hartelijke gelukwenschen, een gouden horloge en een enveloppe met inhoud werden overhandigd. De huldiging door het personeel had in verband met de Zaterdagsohe drukte eerst hedenmorgen plaats. Voor den aanvang van den werktijd werd de feesteling ont vangen op de z.g. tapijtafdeeling. waar het volldige personeel van de behangerij, be nevens tal Van dames en heeren, behoo- rende tot andere afdeelingen, aanwezig waren. De heer Van Staden werd allereerst toe gesproken door den heer H. Möller. alge meen bedrijfsleider, die in een hartelijke toespraak den jubilaris schetste als een uitstekend vakman, die met voldoening mag terugzien op een kwarteeuw van ijver volle plichtsbetrachting. Hierna werd het woord gevoerd door een der behangers, die de verdiensten van den jubilaris duidelijk ln het licht stelde en vooral wees op zijn promotie van behan gersknecht tot leider der afdeeling. Namens het personeel bood spreker hem, na een hartelijken gelukwensch, een ge schenk aan, bestaande uit een tafel met kleed, twee fauteuils en vier stoelen. Zichtbaar onder den Indruk bracht de jubilaris dank voor gelukwensch en ge schenken. Hierna werd hem door alle aanwezigen de hand gedrukt, waarmede deze huldiging eindigde. De rest van den dag bracht de jubilaris in den huiselijken kring door. in het Christendom, daarvan afgeweken zijn en door de groen weer in aanraking met God worden gebracht en zoo den weg naar de kerk terugvinden. Voor hen. die echter nog nooit met het christendom in aanraking zijn geweest, is de kennismaking met Oxford wel weer Iets anders. Dan dient opgepast te worden, dat zii geen christen dom aanvaarden, dat nog niet geheel en al een christendom ls. Spr. eindigde met de verwachting uit te spreken, dat het nog eens zoo moge worden, dat op den duur de groep kan verdwiinen na eerst haar heilzaam werk te hebben gedaan waardoor de menschen tot God en de Kerk zijn teruggebracht. Nadat de heer van Rooyen ds. Riemers voor zijn lezing had bedankt, werd een kopje thee geserveerd, waarna nog een op voering van een leekenspel ,.De groote schat" plaats vond. Me]. M. G. van Brakel (alt) en een zangkoor wisselden dezen dienst met toe- passelljken zang af. Tenslotte volgde sluiting van dezen kringdag. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Filmvoorstelling „De Roman van een Valschen Speler". In haar reeks van Zondagochtendvoor stellingen gaf de afdeeling Leiden van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling gis termorgen een fllmbijeenkomst, waar de bekende Fransche film „De roman van een valschen speler1' werd vertoond. Een uitgebreid journaal en een korte toe lichting over den aard en de hoedanigheid van deze eigenaardige rolprent gingen aan de hoofdfilm vooraf. Reeds de eerste meters van „De roman van een valschen speler" geven al een aN wijking van het gewone type van een film. In een vlot tempo wordt kennis gemaakt met de verschillende spelers en reeds deze prettige afwisselende voorstelling is een prachtige vondst van den regisseur Sacha Guitry, die reeds dertig jaar tooneelerva- ring achter den rug heeft, doch in korten tijd voortreffelijk heeft leeren om te gaan met de camera en de microfoon. De historie is vol humor en soms een tikje weemoedig. Als in een droom ziet de hoofd persoon zijn leven terug, dat reeds op twaalfjarigen leeftijd een groote verleiding bracht, waarvoor hij bezweek: acht stuivers nam hij uit de toonbankla. Van een bijzonderen invloed is dit eerste vergrijp op zijn verdere leven, dat steeds een worsteling was om eerlijk te blijven, doch hem telkens opnieuw voor onweer staanbare verleidingen bracht. Eenmaal on eerlijk rijk geworden, komt op lateren leef tijd de wensch om eerlijk te zijn en te blij ven hetgeen hem lukt. doch hem tevens ruïneert. Alle feiten en voorvallen worden door den regisseur en speler Guitry op een onnavolg bare wijze van commentaar voorzien, waar door een vertelde levensgeschiedenis ont staat. geïllustreerd door de beelden. De film krijgt daardoor een eigenaardige en onder houdende bekoorlijkheid, die echter aan de toeschouwers geen lichte elschen stelt. DE BENOEMING VAN DR. H. B. G. CASIMIR. Tot bijzonder hoogleeraar in de natuurkunde. Naar aanleiding van de benoeming van dT. H. B. G. Casimir tot bijzonder hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit alhier, schrijft men ons het volgende: Door deze benoeming, die vanwege het Leidsch Universiteitsfonds is geschied, ls tevens de opvolger aangewezen van prof, G. Holst te Eindhoven, die dit bijzonder hoogleeraarschap sinds Februari 1930 heeft bekleed en die zich onlangs helaas genood zaakt heeft gezien dit ambt neer te leg gen. Professor Hoist's zorgvuldig voorbe reide colleges, die op het wetenschappelijk aspect van physisch-technische problemen betrekking hadden, mochten zich terecht ln een Intensieve belangstelling verheugen en zijn besluit om zich terug te trekken, beteekent een gevoelig verlies voor het on derwijs. De Leidsche universiteit mag zich echter gelukkig rekenen, dat zij thans den zoo bekwamen Jongen geleerde, die dr. Casimir is, nog nauwer dan voorheen aan zich verbonden zal zien. De groote gaven van Casimir trokken in zijn eerste studentenjaren al spoedig de aandacht van professor Ehrenfest. Zoowel onder leiding van dezen grooten geleerde en paedagoog als later onder die van Niels Bohr te Kopenhagen ontwikkelde Casimir zich ln korten tijd tot een der beste ken ners van de in het teeken der quantum- theorie staande moderne theoretische na tuurkunde; zijn proefschrift, dat hij nauwelijks 22 jaar oud1 ln 1931 verde digde, getuigde daarvan op welsprekende wijze. Gedurende de daaropvolgende jaren, welke hij gedeeltelijk in het buitenland doorbracht, verscheen van zijn hand' een aantal weldoorwrochte en belangrijke stu dies op het gebied der moderne atoom theorie. maar tevens had hij de gelegenheid te toonen, hoe hij geheel in den geest zijner groote leermeesters ln staat was het ideaal van eendrachtige samenwerking in de wetenschap daadwerkelijk te bevor deren op grond van zijn klare onbevan genheid en zich aan anderen gevende men- schellj kheld. Een nieuwe en in verband met zyn huwelijk met een experimenteel natuur kundige, niet geheel onvoorbereide phase ln zijn wetenschappelijke loopbaan brak in 1936 aan. toen hij als conservator van het Kamerlingh Onnes laboratorium onder lei ding van professor W. J. de Haas zich op de experimenteele zijde van de physica wierp, In de 2'/z jaar, die sindsdien zijn verloopen, mocht het hem reeds gelukken op belangrijke wijze tot onze kennis van de verschijnselen bij de laagst bereikbare temperaturen bij te dragen. Mede dank zij zijn inzicht ln het doordringen van de we tenschappelijke methodes bij de behan deling van technische problemen, mag men de beste verwachtingen koesteren omtrent de beteekenis, die zijn optreden tot de do- centenschaar der Leidsche Universiteit voor de opleiding der studenten in de natuur kundige wetenschappen zal hebben. LEIDSCH JAARBOEKJE. Uitgave van „Oud-Leiden". Bij de drukkerij P. J. Mulder en Zoon ls verschenen het Jaarboekje voor geschiede nis en oudheidkunde van Leiden en Rijn land, tevens orgaan van de Vereeniging Oud-Leidenkortweg Leidsch Jaarboekje geheeten. waarvan deze uitgave reeds het 31ste deel ls. Na een kort voorwoord van den voorat - ter der redactie, dr. J. E. Kroon, is het jaar verslag over 1938 van den secretaris, den heer A. Bicker Caarten opgenomen. gevolgd door een opsomming van het bestuur, di verse commissies, naamlijsten van leden en begunstigers, een korte kroniek van Leiden en Rijnland, de „In Memoriants", een arti kel van dr. D Schoute over Boerhaave, van W. F. Leemans over twee Warmondsche oude hofsteden; van H. J. Jesse over het huis Breestraat 58; van prof. mr. A. N Mo lenaar over de beperking van kinderarbeid in fabrieken; van dr. C. A. Crommelin over Leidsche leden van het geslacht van Mus- schenbroek; van W. van Iterson over de borgtochten van den heer Jacob van den Woude; van W. J. J. C. Bijleveld over Boerhaave's schoonzoon; van L. A. Driessen over een patroonfeest van Katoendrukkers voor 100 jaar en van R. van den Ende over een Leidsch notaris en een wijnzaak, enz. Voor wie de geschiedenis onzer stad ter harte gaat, bevat, dit boekje wel veel lezenswaardigs I VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Op den Zaterdagavond j.I. door de V.V.M georganiseerde lezingavond heeft ir. N. J. Kruisinga. architect B.N.A. gesproKen over de Westersche bouwkunst in Indië. De voorzitter, de heer J. Freeke. heette alle aanwezigen hartelijk welkom en gaf daarna het woord aan Ir. Kruisinga. Waar de heer Kruisinga dezeifde lezing korten tijd geleden hier ter stede hield voor de Ver. tot bevordering der Bouw kunst, zullen wij ons ditmaal van het ver slag geven onthouden. Aan het einde van deze lezing dankte de voorzitter ir. Kruisinga voor zijn interes sante lezing, welke den aanwezigen een duidelijk beeld heeft gegeven van de bouw kunst en de schoonheid van onze grootste en mooiste kolonie. CANDIDATEN DER R. S. A. P. Voor de Statenverkiezingen. De Rev. Soc. Arbeiders partij heeft voor de a.s. Statenverkiezingen voor de provin cie Zuid-Holland de volgende candida'en- lijst vastgesteld: 1, A. Menist; 2. W. F. Dolleman; 3 W. Smid; 4, J. Hoofdman; 5. P. v. Beek; 6. J. Slemerink; 7. C. de Jong v. Gerdingen; S. P. Langenberg; 9. J. Ruitenburg; 10 P. Ol denburg; 11. D Groeneveld; 12. S. Visser- Dekker; 14. P. Wieringa; 15. C. Vrins; 16. mej. de Roode; 17. A. Hoogendoorn; 18. C. van Essen; 19. D. W. v. d. Bos. Lijstaan voerders zijn voor kieskringen Leiden Delft en Den Haag: W. F. Dolleman: Gouda: A. Menist; Dordrecht en Ridder kerk; W. Smid. RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN. De politie alhier heeft aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld den 34-ja- rlgen alhier woonachtigen H H., als ver dacht van rijwieldiefstal. H. heeft zich reeds meermalen aan diefstallen, van rijwielen schuldig gemaakt. Door de firma J. P. van Berge Henegou wen ls in het pand Hoogewoerd 9 een filiaal geopend. In den winkel op de Aalmarkt zal men zich in de toekomst speciaal toeleggen op den verkoop van radiotoestellen. In den nieuwen winkel zullen deze toestellen wel iswaar ook verkocht worden, doch hier zal men zich ln het bijzonder speciallseeren op verlich tings-artikelen en alle mogelijke electrische apparaten. Het filiaal op de Hoogewoerd is zeer smaakvol ingericht, volgens het ontwerp van de behangerij en stoffeerderlj van de fa. P. v. d. Klugt. In de Stedelijke Werkinrichting zijn ln de afgeloopen week opgenomen: Maan dag 27 Febr 57; Dinsdag 28 Febr.57; Woensdag 1 Maart; 55; Donderdag 2 Maart 56; Vrijdag 3 Maart: 54; Zaterdag 4 Maart. 57 volwassen personen. Totaal 341 personen TER VOORBEREIDING EN UITVOERING VAN PLANNEN BETREFFENDE GRENS- EN KUSTVERSTERKINGEN. In de vergadering van de Eerste Kamer van 22 Februari j.I. heeft de minister van defensie medegedeeld, dat binnen zeer kor ten tijd een belangrijke reeks grensverster- klngen zal worden uitgevoerd tot een aan tal. dat een veelvoud zal zijn van het cijfer 250, door het liberale Kamerlid mr Ridder van Rappard genoemd. De voorbereidingen, zoo voegde de minister aan deze mededee- ling toe, zijn goeddeels getroffen, zoodat straks over de geheele linie, d.w z. over het geheele grensgebied van ons land. Oost, Zuid en aan de kust, overal gelijktijdig kan en zal worden gewerkt. Naar wij thans vernemen is opgericht een bureau stellingbouw, ressorteerende onder den inspecteur der genie, kolonel F. A. Vaillant, dat de taak van de genie bij de voorbereidingen en uitvoe ringen van deze versterkingen, beeft overgenomen. Als hoofd van dit bureau is aangesteld de gepensionneerde gene- raal-majoor van het Indische leger. L. C. A. v. d. Kasteeie, die inspecteur der genie in Nederlandsch-Indië is geweest. Reeds zijn eenige ingenieurs en middel- .bare technici (opzichters) ln dienst van dit bureau getreden, dat ongeveer een jaar zal functionneeren De genie ls zoo zwaar belast in deze dagen, aldus vernamen wij, o.a. met den bouw van kazernes, dat het gewenscht werd geoordeeld, een apart bureau voor deze werkzaamheden op te richten. Op dit oogenblik werkt de genie reeds met ongeveer 500 tijdelijke krachten, die uit het burgerlijk leven zijn geworven. JUBILEUM J. GOEDKOOP. Veertig jaar directeur van de Kromhoutfabrieken. De heer J. Goedkoop herdacht heden zijn veertigjarig jubileum als directeur van de Kromhout motorenfabriek D. Goedkoop Jr., N.V., aan de Ketelstraat in Amsterdam- Noord. Gedurende de eerste twintig Jaar stond deze telg van de scheepsbouw-famllie Goed koop met zijn broer D. Goedkoop, thans directeur van de Ned, Scheepsbouw Mij., aan het hoofd van de Kromhout fabriek, toen nog slechts een scheepsbouwwerf. De tweede periode voerde hij echter alleen de leiding over de fabriek, die zich de laatste jaren meer specialiseerde op de fabricatie van motoren, oorspronkelijk uitsluitend voor schepen, later in het bijzonder voor auto's. Vanmorgen werd den directeur in de groote hal der fabriek een treffende hulde gebracht. Na door een eerehaag in gezel schap van zijn familie de zaal binnengetre den te zijn, werd de jubilaris door talrijke personen toegesproken. In de eerste plaats dankte de bedrijfs- chef. de heer Huese, tevens voorzitter van het huldigingscomité, den heer Goedkoop voor zijn leiding, gebaseerd op het beginsel: verdraagzaamheid, het verdragen van el kanders meening. Hierna sprak de jrocuratiehouder, de heer A. v. d. Tuin, die namens het personeel een paneel aanbood van de oude stad Amster dam in 1882, vervaardigd door den heer Sijmons, benevens een fotoalbum. De heer Goedkoop werd hierna door nog een aantal andere leden van het personeel, gehuldigd, waarna de jubilaris gelegenheid kreeg voor de hem gebrachte hulde dank te zeggen. Talrijke genoodigden. onder wie de commissarissen der fabriek, die ïaGr in de directiekamer hun hulde brachten, woonden deze plechtigheid bij. De Britsche pers. De Britsche pers is niet tevreden over de rede, welke minister Goebbels heeft ge houden bij de opening van de Leipziger Messe. De Daily Telegraph noemt het een rede, welke de moeilijkheden nog ver groot De taak van Stanley en Hudson te Berlijn zal niet vergemakkelijkt worden voegt hieraan toe, dat, Indien Goebbels zijn hoorders alle feiten had willen onthullen, dan had hij moeten zeggen, dat de moeilijk heid om Duitschland te voorzien van de noodzakelijke levensbehoeften en kleine luxe lag in de groote uitgaven voor de bewapening, welke de helft van het natio nale inkomen verslinden. Indien de Dult- sche regeering zoo bezorgd ls voor den levensstandaard van het volk. dan heeft zij slechts te beantwoorden aan het voorstel van Chamberlain om een einde te maken aan den bewapeningswedloop Ook de Dally Mali bespreekt de rede in dezen zin. Dormesson schrijft in de „Figaro" dat in dien Duitschland, niettegenstaande zijn rijkdommen, systeem en discipline, zulke moeilijkheden ondervindt, dit een gevolg is van de astronomische uitgaven voor de be wapening. Schacht, die meer nationalist is dan wie ook, heeft hiertegen gewaar schuwd. AMSTERDAM, 6 Maart. De Amsterdamsche effectenbeurs onder scheidde zich heden wel niet door omvangrijke affaire, maar verscheidene aandeelensoorten gaven toch weer eenige beweging te zien en daarbij bestond een goed prijshoudende stem ming, terwijl de tendenz voor enkele specialitei ten zelfs vast kon worden genoemd. Koninklijken lieten zich bijvoorbeeld weer eens van hun goeden kant kennen en trokken, na enkele punten hooger te zijn Ingezet, onder beurstijd nog een kleinigheid aan. waarbij vrij wel aanhoudend in een open hoek werd gehan deld. Van de Industrieelen trokken Unilevers de attentie doordat die wederom eens de noo- tiige affaire te zien gaven. Tijden achtereen is dit aandeel verwaarloosd geweest, zoodat eenige handel onmiddellijk in het oog viel. Er open baarde zich daarbij goede vraag, zoodat een koerswinst van eenige punten kon worden ge boekt. waarbij zich klaarblijkelijk ook eenige vraag voor Engelsche rekening voordeed. Een en ander hield verband met het feit, dat eenige geaffilieerde ondernemingen van het Uni- leverconcern bevredigende cijfers hebben gepu bliceerd en konden overgaan hetzij tot ver hooging. hetzij tot hervatting van dividend-be taling. A.K.U.'s waren verwaarloosd en onver anderd. In de Philipsaandeelen werden maar weinig transacties afgesloten, waarbij de koers na prijshoudende opening, een kleinigheid in zakte. Voor Suikerfondsen bestond slechts geringe belangstelling en de berichten, dat de NJ.V.A.S. haar exportlimites voor Brltsch-Indië met 10 cent heeft kunnen verhoogen en tevens in de gelegenheid was een flinke afdoening te be werkstelligen, sorteerde maar weinig effect. H.V.A.'s waren goed prijshoudend. De omzetten waren echter klein. De incourante soorten kon ken zich meerendeels een kleinigheid verbeteren De- affaire in Rubberfondsen beperkte zich. voor zoover tenminste uiterlijk te bemerken was tot Amsterdam Rubbers, die tusschen 212 pet. en 213 pet. golden. Voor de incourante soorten kwamen noteeringen op onregelmatige wijze tot stand, waarbij koerswinsten echter de overhand hadden. De Tabaksafdeeling was stil. De Deli-aandeelen waren prijshoudend en niet veel veranderd. Voor Scheepvaartpapieren be stond slechts geringe attentie. Scheepvaartunies bewogen zich iets boven het peil van de vorige slQtkoersen. Onder diversen werden aandeelen Kwatta iets hooger genoteerd, hetgeen verband hield met de reorganisatievoorstellen. Voor Indische Tram wegwaarden bestond een kleine vraag. Het zakenverkeer op de Amerikaansche markt was van kalmen aard. De Staalaandeelen, de Koperfondsen en de Spoorwegwaarden werden op bescheiden voet verhandeld. De koersen vormden voor de bezitters dezer papieren een kleine teleurstelling, aangezien in de meeste gevallen op een lichtelijk verlaagd niveau werd verhandeld. De beleggingsafdeeling was stil, De Neder - landsche staatspapieren waren prijshoudend met slechts fractioneele koersveranderingen. Voor Brazilianen bestond wederom een vaste stem ming. Zoowel voor lokale rekening als voor Lon- densche gegadigden werd eenig materiaal uit de markt genomen, hetgeen moest worden be schouwd als de nawerking van de berichten omtrent monetaire samenwerking tusschen de Ver. Staten en Brazilië. Voor Duitsche fond sen was de stemming dooreengenomen prijs houdend. De obligatiën uit de Young leening. werden, na prijshoudende opening, later op den middag iets lager genoteerd. WISSELKOERSEN. Londen 8.83 3/8; Berlijn 75.60; Parijs 4.99''t Brussel 31.70; Zwitserland 42.80; Kopen hagen 39.45; Stockholm 45.50: Oslo 44.40; New York 1.38 3/8; Praag 6.46; Lire bank papier 5.72,/j. Prolongatie Part. disc. 1/8: Daggeld 1/4; Registermarken 31 3/4; Handels Spcrr- marken 8Va; Reismarken 49Va; Bankpapier 24.5/16. ROTTERDAM, 6 Maart. Aanvoer totaal 1958. Vette runderen 645; Vette kalveren 278; Nuch tere kalveren 16; Schapen en lammeren 543; Varkens 476. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kw. 70. 2e kw. 60. 3e kw. 36—46 ct.; Vette ossen 64. 58. 3646 ct; Vette kalveren f. 1.00. 90, 60 70 ct; Varkens ilevend gewicht) 49. 48. 46; Schapen 47. 41. 30 ct; Lammeren 54. 45. 40 ct. Prijzen per stukSchapen le kw. f20. 2e kw. f. 18. 3e kw. f. 16; Lammeren 20, 15. 11. Vette koelen en ossen aanvoer onveranderd, handel traag, prijzen voor eerste kwal. iets lager, overigens onveranderd; Vette kalveren aanvoer ruimer, handel lui. prijzen constant tot f. 1.10; Schapen en lammeren, aanvoer iets korter, handel redelijk, prijzen lammeren iets hooger, overigens onveranderd; Varkens aanvoer veel kleiner, handel tamelijk, prijzen hooger. Eenige partijen schapen voor export verkocht. ROTTERDAM, 6 Maart. Buitenlandsche granen. (Op de conditiën van ae Rotlerd. Graanbeurs, bij minstens 5 last gezond, boordvrij). Stemming goed prijshoudend. Rogge (per 100 K.G.) Bahia Blanca 75 76 K.G. aangekomen f. 8.60. La Plata 72/73 K.G. disp. f. 8.60. Poolsche (gedenatureerd 72/73 K.G. f. 6.50. Zuid-Rusische 76Z77 K.G. disp. f. 8.70. Gerst (per 2000 K.G.) La Plata 64 65 K.G. disp. f. 160, stoomend f 160 La Plata 68 69 K.G. stoomend f. 162. Ame rikaansche No. 3 disp. f. 158. Roemeensche 62/63 K.G disp. f. 158.50. Poolsche 70/71 K G aangekomen f. 159. geladen gestoomd f. 160. Zuid-Russische 65 K.G disp. f 160. Idem 70/71 K.G disp. f.166. Mais (per 2000 K.G.) Gele La Plata disp. f.166, stoo mend f. 165.50165. La Plata cinquantino disp. f. 190. stoomend f. 184. Amerik. gele No. 2 disp. f. 160, stoomend f. 159.50. Gele Braziel disp. f. 180, stoomend f. 160. Donau- Galfox disp. f. 155. Idem Besarab disp. f. 157. Idem Galfox stoomend f. 154. Boekweit (per 100 K.G.) Poolsche Herr- schafts disp. f. 8. Manchocrijsche disp. f. 9.10. Binnenlandsche granen .per 100 KG.) Haver f. 5.75-—6.50. Gerst Chevalier f. 7.75 8.10. Gerst Winter f. 7.50—7.80. Rogge f 7 <5 8.00. Peulvruchten (per 100 K.G.» Liwten, 21. groene f.9—10.40. Schokkers f. 10.50—12.15.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3