BINNENLAND ASPIRIN LEIDSCH DAGBLAD - Derde Bfad Maandag 6 Maarf 1939 Vereen, v. Nat. Veiligheid H.C. ANDERSEN DE VARKENSHOEDER Vele onbewaakte overwegen krijgen lichtseinen De „Klipfontein" te water Tunnels bij Velsen Zorg Aspirin huis te hebben! Mr. J. P. de Meij ere overleden Herv. (Gereformeerde) Staatspartij liecleh£anct l/ei&yf 287177 Uit Ned. Oost-Indië ton minder frequent behoeft te zijn dan op het oogeniblik. Vereemigt de minister van Waterstaat zich met het advies van den Economlsdhen Raad dan zal over de uit voering van dit plan, waarvan de kosten op rond 10 mlllioen zijn geraamd, nog nader overleg gepleegd moeten worden met het provinciaal bestuur van Noord-Holland en met het gemeentebestuur van Amsterdam, tot in dezen wel de eerstbelanghebbende is. (Tel.) RUIM NEGENTIG FLIKKERLICHTEN BINNEN EEN JAAR IN WERKING. Naar wij destijds hebben gemeld zouden de Nederlandsche Spoorwegen zooveel mo- fcelijk flikkerlicht-Installaties doen aan brengen bi] de gevaarlijkste overwegen, ten en ander overeenkomstig het systeem tot bij Steenwljk wordt toegepast. Thans zijn, naar wij vernemen, bij de Alkmaarsche User en Metaalgleterij voor 75 overwegen soortgelijke flikkerlichten besteld. Reeds nu Zijn er vijf in gebruik, twaalf zijn er in uitvoering. In totaal kan men aldus 92 overwegen voorzien, waarbij dan begrepen rijn twintig installaties die door de K. N. A. C. worden geplaatst in overleg met de N S. De nieuwe installatie is zoodanig ont worpen dat 45 flikkeringen wit licht per minuut worden gegeven wanneer men vei- "g kan oversteken. Daarentegen zal bij de nadering van een trein een rood signaal jn werking komen, dat grooter frequentie ielt, nl. 90 flikkeringen. Mocht onverhoopt een weigering in het- apparaat optreden dan korrV een geel licht te voorschijn. Verder hoorden wij, dat men nog aange drongen heeft op een korten leveringstijd, Joodat men te Utrecht verwacht dat nog binnen het jaar bij de genoemde 92 onbe waakte overwegen althans de ergste ge varen zullen zijn geweken. Hbld. Het nieuwe schip voor de Vereenlgde Ne derlandsche Scheepvaartmaatschappij te «s-Gravenhage, de „Kllpfonteln", dat be stemd is voor den dienst op Zuid-Afrlka, js Zaterdagmiddag om tien over drie, na dat de eehtgenoote van jhr. mr. F. Bee- laerts van Blokland de traditionele doop plechtigheid met champagne had verricht, sepr vlot van stapel geloopen. Er heerschte een bijzonder groote drukte op de uitgestrekte werven van de firma P. Smit aan den Kreekweg. Reeds om twee uur waren zeer velen op de terreinen, ten einde een kijkje te nemen in de groote motorenhal van de werf. Nadat om tien over drie het fraaie schip met een diepe neiging ln zijn clement was gekomen, begaven de aanwezigen zich naar een der ruimten ln het kantoorgebouw. Hier waren zeer velen uit scheepvaartkrin gen te Rotterdam bijeen. Als eerste voerde het woord de heer D. G. van Beuningen. lid van de directie van de werf. Spr. drukte ïijn dank uit aan de V.N.S. voor het ge schonken vertrouwen en hoopte, dat het zusterschip van de „Kllpfonteln", de Oranjefontein", hetwelk op de vrijgeko men helling gebouwd zal worden, even voorspoedig voltooid zal zijn. Aan dit schip, zoo zeide spr., werkten ongeveer duizend man van de werf en voorts nog tweehon derd, hetgeen met de „Oranjefontein" weer evenzoo zal zijn. Dearom ook ls spr. de V.N.S. dankbaar, omdat met den bouw van deze schepen Nederlandsche scheepsbou wers arbeid hebben gekregen. Ook mevrouw Beelaerts van Blokland bracht spr. dank, terwijl hij haar als blijvende herinnering aan deze bijzondere gebeurtenis een fraai bewerkt zilveren presenteerblad aanbood De heer J. B. van deT Houven van Oordt beantwoordde namens den raad van be heer van de Ver. Ned. Scheepvaartmaat schappij de rede van den heer van Beu ningen. Tenslotte verzocht de gezant van de Unie van Zuld-Afrika, dr. H D. van Broekhuy- zen het woord, om ln de Zuld-Afrlkaan- sche taal te wijzen op het groote belang, dat zoowel Nederland en zijn land er bij hebben, om de handelsbetrekkingen zoo hecht mogelijk te doen worden. In een geestigae speech karakteriseerde spr. dit en hij eindigde met een heildronk op de steeds groeiende liefde tusschen belde stamver wante naties. VOOR TREIN- EN AUTOVERKEER. Waarschijnlijk kan thans zeer spoedig een definitieve beslissing in zake den tun nelbouw bij Velsen te gemoet worden ge zien. De minister van Waterstaat had over de verschillende plannen, welke ontworpen zijn voor den bouw van een tunnel bestemd voor het autoverkeer, al dan niet ln com binatie met een tunnel voor het spoorweg verkeer, onder het Noordzeekanaal, advies gevraagd aan den economischen raad. Naar wij vernemen Is dit advies on langs uitgebracht en heeft de Economi sche Raad zich uitgesproken voor den gecombineerd en bouw van twee tun nels. Hierdoor is Inderdaad de kans in belangrijke mate gedegen dat eerlang de spoorbrug bij Velsen zal verdwijnen, hetgeen een belangrijke verbetering beteek ent voor de verbinding van Am sterdam met de zee. De eenige belem mering welke dan nog overblijft is de Hembrug. Het plan tot de uitvoering waarvan, naar het zloh laat aanzien, nu wel besloten zal worden omvat, naar wij meenen te weten, den aanleg van twee tunnelkokersde eene, met een ruimen tweebaansweg van 8 meter breedte, voor het autoverkeer, de andere bestemd voor het spoorwegverkeer. Het langzaime asverkeer, wielrijders en voetgangers, zullen gebruik blijven maken van het bestaande pontveer, dat uiteraard HERDENKING EERSTE LUSTRUM VAN DE „MAANDAG-CENT". Schoolkind steunfonds voor t.b.c.-bestrijding. Hedenmorgen omstreeks tien uur heeft de heer C. H. W. van der Ven, ln tegen woordigheid van den heer Jan A. v. Zut- phen, voorzitter van „Zonnestraal" te Hil versum, ter gelegenheid van het eerste lustrum van de „Maandagcent", het school kindsteunfonds ter bestrijding van tuber culose in Nederl.-Indlë. een krans gelegd aan den voet van monument van Koningin Emma te Baarn, als posthume hulde voor Haar zegenrijken arbeid in dienst van de tuberculosebestrijding, Toen, tijdens de felle crisis in 1934 er ter Sumatra's oostkust vrijwel geen middelen voor tuberculosebestrijding waren, deed, de vereenlging tot bestrijding van t. b. c. ter Sumatra's Oostkust een beroep op de ge hele bevolking van dat gewest. De heer C. H. W. van der Ven was toen hoofd eener Hollandsch-lnlandsche school te Pema- tang-Siantar ln de Bataklanden en opper de het Idee, de schoolkinderen eiken Maan dag een cent te doen offeren voor de t.b.c.- bestrijdlrtg. Hij bracht dit Idee ln uitvoering en na een Jaar namen meer dan vierhon derd scholen ter S. O. K.. bijna alle lnland- sche, aan de actie van den Maandagcent deel. waardoor belangrijke bedragen bin nenkwamen en te Medan, Voornamelijk met deze gelden, een consultatiebureau kon worden geopend. Ook van de andere zijde, van ondernemingen en overheid, kwam hulp en naar het voorbeeld van den Maan dagcent stelden particulieren voor school kinderen het „Maandagdubbeltje" in. Alvo rens Indlë te verlaten maakte de heer van der Ven een reis ter propageering van zijn denkbeeld, tengevolge waarvan de Maan- dagcentactie in geheel Nederlandsch-Indië werd ingesteld en thans gecentraliseerd ls in het Centraal Maandagcent Comité te Batavia. GALLO-GERMAANSCHE OVEN ONTDEKT. Terwij] werklieden van de steenfabrieken dier firma Daal te Tienray (L.) bezig waren met het afgraven van klei, werd een Gallo- Germaansche pottenbakkersoven ontdekt. Jammer genoeg was deze echter zeer be schadigd Men kon echter nog duidelijk zien dat de buitenkant van den oven met kei- steenen was afgezet, terwijl er eein massa scherven in de omgeving lag verspreid De oven zelf was totaal Ineengezakt. De plaats van de vondst is gelegen onder Megelsum, gemeente Meerio. In de achttiende eeuw vond men ln de zelfde omgeving, op eenige honderden me ters afstand van de nieuwe vindplaats ver wijderd, eveneens een pottenbakkerij. Men kon toen nagaan dat hierin borden en scho tels werden vervaardigd, waarvan er een drietal nog in het Rijksmuseum te Amster dam bewaard wordt. HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEP! 513 (Inger. Med.) In 67-jarigen ouderdom ls gisteren na een korte ziekte te zijnen huizen te 's-Ora- venhage overleden mr. J. P. de Meljere, oud-secretaris-generaal van het departe ment van justitie. De heer de Meijere was 5 Nov. 1871 te Deventer geboren. Hij studeerde aan de universiteit van Amsterdam en promo veerde aldaar op een proefschrift over ar tikel 24 der gemeentewet. Na korten tijd advocaat en procureur te zijn geweest, werd hij ln 1901 ln verband met de voor bereiding van de uitvoering van de kin derwetten door zijn vroegeren leermeester, prof. Cort van der Linden, toen minister van justitie, aan diens departement werk zaam gesteld als tijdelijk buitengewoon ge- employeerde. Met ingang van 1904 volgde de benoeming tot hoofdcommies. Einde 1905 werd hij bevorderd tot referendaris en in j December 1911 tot administrateur. In 1918 werd hem de persoonlijke titel toegekend van directeur-generaal van het gevange nis- en rijkstucht- en opvoedingswezen. Van April 1909 tot Augustus 1922 was hij rechter-plaatsvervanger bij de arrondisse- ments-rechtbank te 's-Gravenhage. Met ingang van 1 Jan. 1933 volgde zijn benoe ming tot secretaris-generaal en met in gang van 1 Der. 1937 werd hem als zoo- danig eervol ontslag verleend. De heer de Meijere was lid van het col lege van curatoren van het Evangelisch Luthersch Seminarium en was verschei dene jaren lid van de synode en van de synodale commissie der Evangelisch-Lu- the scbe kerl:. Mr. de Meijere was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Commandeur ln de orde van Oranje-Nas- sau en ridder 3de klasse in de orde van den gouden halm van China. Ds. LINGBEEK LEGT HET VOORZITTERSCHAP NEER. Zaterdagmiddag heeft de Hervormde GereformeerdeStaatspartij te Utrecht haar jaarlijksche algemeene vergadering gehouden, voor de laatste maal onder lei ding van ds. C. A. Llngbeek, die in zijn openingswoord mededeelde, dat hij beslo ten had. zich als zoodanig terug te trekken, niet alteen wegens zijn leeftijd, maar ook om redenen van gezondheid. Ds. Lingbeek hield vervolgens een rede naar aanleiding van 2 Cor. V vs. 13. De verschillende jaarstukken werden goedgekeurd. Het jaarverslag van den secretaris maakte melding van een terug gang van het ledental en een opheffing van verschillende af deelingen, maar de actie tegen het reorganisatievoorstel van de Ned. Hervormde kerk heeft de belangstelling van de partij ln breeden kring doen toenemen. Het aantal abonné's op Staat en Kerl: stijgt den laatsten tijd gestadig. Ds Ling beek zal er de redactloneele leiding van blijven voeren. Het financieele verslag ver meldde een flink batig saldo over het afge- loopen Jaar. De aftredende hoofdbestuursleden wer den herkozen. In de plaats van den heer D. B Michon, uit 's-Gravenhage. die om gezondheidsredenen zijn bestuursfunctie neerlegde, en ds. J. Wlllemse. uit Gronin gen, die door den dood aan de partij was ontvallen, werden tot leden van het hoofd bestuur gekozen mr. H. L Hrmthoff. te Am sterdam. en ds. K, H. E. Gravemeljer. te 's-Gravenhage. Vervolgens hield ds. K. H. E Gravemeljer een korte toespraak, naar aanleiding van de schriftwoorden: GIJ zijt het zout der aarde. Ds. H. O. Roscam Abblng. uit Arn hem, sprak over: kerkelijk en staatkundig Nederland en het werk van Christus ln onze dagen. Ds. A. C. G. den Hertog, uit Rotterdam, sprak een slotwoord. (U. D.) Tienhoven in zijn openingswoord den na druk legde op het belang van de molens uit defensie-oogpunt. In tijden van oorlog of binnenlandsche moeilijkheden zoo zette hij uiteen zijn electriciteit-scentrales en andere gecentraliseerde drijfkrachten ge makkelijk buiten werking te stellen De windkracht is echter door geen mensche- lijke inmenging tegen te houden, terwijl de kwetsbaarheid deT molens, die overal in het land verspreid zijn, gering ls. Onoor deelkundige opruiming van molens al dus de voorzitter zal ln moeilijke dagen ten zeerste worden betreurd. De opengevallen bestuurszetels van wij len den heer Hoefer en den heer Boonstra, die bedankt heeft zullen op voorstel van het bestuur; ingenomen worden door de heeren C. Boonebakker en H. Trouwen, voorzitter van den R.K. Molenaarsbond ..St. Victor", terwijl aan mej. Caro, ad junct-secretaresse, in verband met het vele nuttige werk. dat. zij voor de vereenlging heeft verricht, eveneens een plaats ln het bestuur werd aangeboden. De periodiek af tredende bestuursleden werden bij accla matie herkozen. Vervolgens werden certificaten uitgereikt als bewijs van waardeering aan een aantal eigenaar van molens, molenaars en mo lenbouwers voor hetgeen zij deden voor het behoud van den Hollandschen molen. On der hen bevonden zich de heer Dekker te Lelden, uitvinder van een nieuw systeem windmolen en de heer Chr. Bremer, die op verzoek van de Zuid-Afrikaansche regee ring een reis naar Afrika maakte teneinde de door de Nederlandsche regeering ge schonken wieken op de Zuid-Afrikaansche molen „De Groote Schuur" te plaatsen. Steunt Luchtverdedigingsfondsf Postgiro Den Haag ten name van DE NEDERLANDSCH—DUITSCHE HANDELSBETREKKINGEN. Van 20 Februari tot 4 Maart zijn te 'sGravenhage besprekingen gehouden over hel Nederland'ch-Duitsche handelsverkeer Beide delegaties zullen thans verslag aan hun regeeringen uitbrengen oveT het ver loop van de besprekingen. Deze zullen op 13 Maart te Berlijn worden voortgezet. VEREENIG ING „DE HOLLANDSCHE MOLEN". In aansluiting aan hetgeen reeds ls ge meld omtrent de jaarlijksche algemeene vergadering van de vereenlging „De Hol- landsche Molen" kan nog worden meege deeld, dat de voorzitter, de heer P. G. van NEDERLANDSCHE VEREENIGING TOT BEOEFENING VAN HET ADMINI STRATIEF RECHT. Zaterdagmiddag heeft in het Jaarbeurs gebouw te Utrecht de oprichtingsvergade ring plaats gehad van de „Nederlandsche verêeniging tot beoefening van het admi nistratief recht". De vergadering, die door een kleine 100 personen werd bijgewoond, stond onder leiding van prof. mr. C. W de Vries, later van mr. F. L. G. Z. M Vonk de Both. In zijn openingswoord sprak prof. de Vries er zijn vreugde over uit dat zoo velen aan de oproep gevolg hebben gegeven, n.l. ongeveer 160 personen, waarvan de grootste helft aanwezig was. Van de afwe zigen waren velen verhinderd, doordat zij aan de feesten ln Lelden moesten deel nemen. Spr. herdacht daarna twee cory- pheëen op het gebied van het administra tief recht, die bij de voorbereiding van deoe vereeniglng betrokken waren en die ons aldus spr. kort geleden zijn ont vallen, n.l. mr. dr. H. Vos en prof mr. F G. Scheltema. Na te hebben stilgestaan bij het onderwerp dat de aanwezigen als groep samenbrengt, nl. de belangstelling 8882 ttngez. Med.) voor het administratief recht, deelde hij mede, dat zich uit de oprichters een voor- loopig bestuur had gevormd, dat zich met de organisatie der vereenlging tot op dezen dag heeft belast. Dit voorloooie bestuur bestond, behalve uit prof. de Vries, uit: dr. C. van der Berg, prof. dr. G. van den Bergh. mr. dr. E. J. Beumer. prof. mr. A. L. de Block, prof. mr. p. Lieftlnck, mej. mr. J. D. Revers, mr. dr. A. A. van Rhijn. mr. H. M. L. H Sark. mr. dr. A. L. Scholténs, mr. dr. F. L. G. Z. M Vonk de Both en. mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwljk.- Hierna hield prof. C. W. de Vries een rede, getiteld: „Vragen op het gebied van het administratief recht". REGENT VAN MAGELANG ONTSLAGEN. BUITENZORG. 6 Maart. IAneU/AN.P.T, De regent van Magelang. R. A. A. Danoe- soegondo is uit zijn betrekking ontslagen. Nader zal worden beslist of dit ontslag zal worden verleend al dan niet met het prae- dlcaat eervol. Copyright t.LS 9o« 6 Cop«oSppPo .Neen, dat vind ik niets aardig", zei de prinses en zij liep meteen door. Maar toen- zij enkele passen gedaan had, speelden de belletjes opnieuw zoo ilef het wtjerje van „O, mil lieve Augus tijn, alles is weg, weg, weg", dat zij weer bleef staan luisteren. „Hoor eens", zei de prinses tot een der andere hofdames, „ga hem eens vragen of hij het pannetje niet af wil staan voor Hen kussen van één van mijn hofdames". .Neen", antwoordde de varkenshoeder, ,jk wensoh er tien kussen van de prinses zelf voor te heibben. Wil zij dat niet, welnu, dan behoud ik m'n pannetje." „Hè, wat is dat vervelend!" riep de prinses. „Goed, ik zal hem die tien kussen geven, maar dan moeten jullie voor me gaan staan, zoodat niemand ons kan zien." Zoo gezegd, zoo gedaan. De hofdames stelden zich voor de prinses en den varkenshoeder op, hij kreeg tien kussen en zij het begeerde pannetje. 3—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11