LAATSTE BERICHTEN [EID5CH DAGBLAD - Eersfe Blad Vrijdag 3 Maar) 1939 Binnenland Felle brand in den Haarlemmermeer Baron de Smeth bij auto-ongeluk om het leven gekomen De Paus-keuze Buitenland Gandhi is een nieuwe hongerstaking begonnen Stadsnieuws Uit de Rijnstreek BEURSOVERZICHT DAGBLADRECLAME MARKT Graanpakhuis, woning cn kantoor uitgebrand. SCHADE RUIM VIJFTIGDUIZEND GULDEN. Vanochtend heeft een felle brand de opslagplaatsen, woning en kantoor van de N.v. Wijk—Catz' zaadhandel aan den Cruqiusdijk te Haarlemmermeer geheel verwoest. Omstreeks tien uur had in de droogka- mer van het pakhuis, dat geheel met graan en zaad gevuld was door nog niet bekende oorzaak een explosie plaats. Er ontstond brand en de vlammen grepen direct snel om zich heen. Zij vonden gretig voedsel in de groote voorraden graan en zaad. On middellijk waarschuwde men de brandweer uit Haarlemmermeer. Toen zij ter plaatse kwam, had het vuur reeds een zoo grooten omvang aangenomen, dat ook de brand weer van Heemstede ter assistentie werd geroepen. Inmiddels waren de vlammen overgeslagen naar de silo, het voorgebouw en de woning. Met alle kracht bestreed men het vuur, dat in de voorraden graan en zaden en de houten gebouwen gretig voed sel vond. Met zeven stralen werd water ge geven. doch men kon niet verhinderen, dat de pakhuizen, woning cn kantoor een prooi der vlammen werden. Eén groote loods, waarin veel regeeringsgraan was opgesla gen, bleef gespaard. Van den inboedel van het huis en kan toor heeft men nog iets in veiligheid kun nen brengen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De schade bedraagt ruim vijftigduizend gulden. De firma was tegen brand- en be drijfsschade verzekerd, zcodat het perso neel, dat uit dertig man bestaat, geen tchade ondervindt. REÜNIE VAN OFFICIEREN VAN DEN OUDEN HOOFDCURSUS TE KAMPEN. Bij de reünie van oud-volontairs van het Instructie-bataljon te Kampen, welke in den zomer van 1038 is gehouden, wel'd door enkele officieren-deelnemers, uit den aard allen oud-hoofd-curslanen het plan geop perd, in 1939, het jaar, waarin het 70 Jaar geleden zal zijn, dat de hoofd-cursus werd opgericht, een reünie te houden van offi- cieren-oudhoofdcurslanen. Er is een comité gevormd ten einde onder de oogen te zien of en op welke wijze aan het plan uitvoering zou kunnen worden gegeven en dat comité stelt zich thans voor de reünie te houden op 22 en 23 Augustus. Secretaris van het comité ls de heer C. A. H. L. Wüst, te Soest (Molenstraat 8). In den afgeloopen nacht omstreeks twee uur ls de kamerheer en hofmaarschalk van H. M. de Koningin mr. F. F. baron de Smeth op de Koningskade te Den Haag ter hoogte van den Dierentuin bU het overste ken van den rijweg door een personenauto aangereden en tegen den grond geworpen. Baron de Smeth brak daarbij het rechter been, terwijl het linkerbeen werd versplin terd. Bovendien bekwam hij een schedel fractuur. In zeer ernstlgen toestand is hij naar het ziekenhuis aan den Zuidwal ver voerd. waar hij vanmiddag Ls overleden. Voor nader onderzoek is de auto, welke werd bestuurd door een 31-Jarigen bewoner van de Prinses Madestraat, te Den Haag door de politie in beslag genomen Omtrent de schuldvraag is nog niets vastgesteld. Mr. F. F. baron de Smeth Ls in 1887 ge boren. In 1912 werd hij commies ter provinciale griffie van Overijssel. In 1915 volgde zijn benoeming tot burgemeester van Ferwer- deradeel, ln 1918 tot burgemeester van Sas- senheim, ln welke functie hij tot 1920 bleef. In de Jaren 1922 en 1923 was hij secretaris en procuratiehouder van de Hollandsche Bank voor de Middellandsche Zee te Con- stantinopel. Van 1922 tot 1924 was hij gezantschaps attaché werkzaam gesteld aan het kabinet van den minister van Buitenlandsche Za ken. In 1924 was hij burgemeester van Schoonhoven. In 1925 volgde zijn benoe ming tot kamerheer en hofmaarschalk van H. M. de Koningin. Baron de Smeth is oud-reserve-ritmees ter van het eerste regiment huzaren. Hij v/as lid van den Hoogen Raad van adel, of ficier in de Orde van Wasa van Zweden, ridder in de Orcle Polonia Rcstituta, groot- officier van de Eikenkroon van Luxemburg en drager van het Grootkruis van de Orde van Leopold II van België. HAAGSCHE rOLIHE BOEKT SUCCESSEN TEGEN FIETSENDIEVEN. De Haagsche politie heeft de laatste week enkele mooie successen geboekt ln den strijd tegen de rljwleldieven. Niet min der dan zes van deze lieden heeft zij aan gehouden, drie hiervan werkten in complot. Het operatieterrein van deze lieden iyas de residentie, terwijl het afzetgebied het Westland was. De gestolen fietsen werden opgeknapt en van de nummers ontdaan, waarna m 'verschillende plaatsen in het Westland café's werden bezocht, waar de karretjes verkocht werden. Sinds Augustus werkten de aangehoude nen op deze wijze, waarbij een paar fiet sen per dag van de hand werden gedaan. NEDERLANDSCHE WERKLOOSHEIDS- RAAD. Jljemeene vergadering tc 's Gravenhage. Vandaag ls te 's Gravenhage in een der falen van het departement van sociale faken een algemeene vergadering gehouden van den Nederlandsche werkloosheidsraad. In de ochtendbijeenkomst werd het jaar verslag over 1938 vastgesteld en den pen ningmeester décharge verleend over het linancleel beheer 1938. Daarna werd een wijziging van het huis houdelijk reglement goedgekeurd, noodig geworden door de ln de vorige vergadering tot stand gekomen wijziging der statuten, waarop de Koninklijke goedkeuring is aan- jevraagd. De vergadering werd daarna geschorst tot na den middag, waarna de heer ir. M. C. E. Bongaerts. lid van de Tweede Kamer een inleiding hield over den Invloed van te demografische verschuiving op de werk loosheid. IIET VRAGEN VAN ZENDTIJD DOOR DEN NED. HERV. RADIO-OMROEP, Naar aanleiding van de vragen van het Tweede Kamerlid Krijger ln verband met het vragen van zendtijd door den Ntderl. Herv. Radio-Omroep heeft de minister van binnenlandsche zaken medegedeeld, dat de beantwoording van deze vragen niet bin nen den gebrulkelliken termtin van 30 da gen kan geschieden, aangezien het advies, hetwelk hij terzake aan den radloraad vroeg, nog niet door den minister werd ont vangen en de minister ook overigens de overweging van deze aangelegenheid nog moet voorbehouden. DOODELIJK ONGEVAL IN STAATSMIJN „EMMA". Vanochtend omstreeks half acht is de achttienjarige sleeper P. Florax uit Hoens- woek ln de ondergrondsohe werken van de «aatsmijn „Emma" te Heerlen tusschen raee mijnwagens bekneld geraakt tenge volge waarvan hij onmiddellijk overleed. ..DE VEREENIGDE ZANGERS". Tot dirigent van het Mannenkoor .De «feenlgde Zangers" is benoemd de heer •an van 't Hoff muziekleeraar en koor- thgent te Voorburg. VAKONDERWIJS VOOR KRUIDENIERS. Onder leiding van het Ned. Instituut voor vakopleiding van Kruideniers, dlr H. Ra- baker. te Groningen zijn thans in amen- wrking mpt de diverse organisaties op ffuideniersgebled door liet geheele land od h olaatsen de mondel'nge cursussen aan gingen ter ople ding voor het kruide- f'a-Wamen hetwelk in October a.s. zal ™den afgenomen. Er worden o.a cursus- J® Schrijd en te Leden. Den Haag Haar- Gouda. (,,,u binnenkort de vestigingswet ook op ,ja' ^'deniersbedrijf wordt toegepast, be- 'oor dit vakonderwijs veel animo. PERHIMPOENAN INDONESIA. Sado V-stuurswlfsellng de dezer dagen Im vonh- is het bestuur van de oolitieke oonesische organlsat'e ln Nederland T'h'mpoenan Indones a" als volgt ea- JWeld: voorzitter: Sidartawan secre- s-oennlngmeester: S Iidrem comm's- llnti Goenara, secretariaat?- en admin - .he-aches: Duivenvoorde?traat 63 freest. ri„-D"«dag a.s. hoopt de heer M. v. d. jj ®n den dag te herdenken dat hij voor 4 Bp in dienst trad bij de heeren J. v. «Sr Cn Zoon' boekbinderij, Hartesteeg Gandhi Ls een hongerstaking begon nen om kracht bij te zetten aan de actie der bevolking van Rajkot voor een meer democratlschen regeerings- vorm, waartegen de vorst van dezen staat zich verzet. Als laatste maaltijd heeft de mahatma gebruikt een kop warme geitenmelk met brood, tomaten, gekookte groenten en sinaasappelen. Gandhi is thans 70 Jaar. De bevolking van de stad Rajkot ls uit sym pathie met de mahatma een dag In staking gegaan. (Gandhi had een ultimatum gezonder, aan den heerscher van Rajkot en hem 24 uur gelaten om te antwoorden op zijn voor stellen voor een minnelijke schikking van het conflict tusschen den vorst en zijn onderdanen. Aangezien het antwoord niet binnenkwam, is Gandhi weer, evenals bij vorige gelegenheden, tot een hongerstaking overgegaan. Aan den vorst van Rajkot was verzocht een regeeringsvorm in te voeren, welke aan zijn volk een stem gaf in het bestuur Begin Februari was reeds een actie van burgerlijke ongehoorzaamheid ontstaan om den elschen kracht bij te zetten, doch Gandht had de actie afgelast, teneinde i persoonlijk stappen te doen. Bij meer dan één gelegenheid, waar groote politieke be langen op het spel stonden, is Gandhi, zelfs met gevaar voor zijn leven, In honger staking gegaan). Gandhi begon zijn hongerstaking in te genwoordigheid van een aantal journalis ten en een groote menigte mannen vrou wen en kinderen. HU begon zijn vasten met een gebed te 12 uur ln den middag: een uur later werd een brief ontvangen van den vors: van Rajkot Thakore Saheb. waarin deze met redenen omkleed u'teen- zette. waarom hij het verzoek van Gandhi niet kon Inwilligen. Gandhi zeide ten aanzien van dezen brief, dat hij olie op het vuur is. Pius XII voor de radio. Vanmiddag te negen minuten over twaalf iItaliaanschen tijd) sprak Paus Plus XII zijn eerste boodschap tot het geheele katholieke volk uit voor de radio Hij sprak vier en een halve minuut, waarna hij zijn zegen gaf. Hij hield een hartstochtelijk pleidooi voor den vrede tusschen alle landen, alsmede voor rechtvaardigheid, liefde en eensgezind heid. Hij bad, zeide hij. dat alle vol ken mogen komen tot welvaart en vooruitgang in de beschaving. De Paus sprak met een heldere, duidelijke stem. Na den pauselijken zegen werd een korte Latljnsche hymne gezongen. De Italiaansche bladen laten in hun be schouwingen over den nieuwen Paus vooral uitkomen, dat hij een harde werker ls. In de negen jaren van zijn ambt als staats secretaris stond hij altijd om zes uur op. Een uur later bevond hij zich aan zijn schrijftafel, waar hij bleef werken tot hal* twee en soms zelfs tot half drie. Na een uiterst eenvoudlgen maaltijd begaf hij zich altijd per auto naar het Pinoio of naar het park op den heuvel Mario, waar hij vaak een wandeling maakte. In het Vaticaan teruggekeerd, hetvatte hij zijn werkzaam heden. De bladen publiceeren voorts een gesprek met een leeraar van 80 jaar. die den tegen- woordlgen Paus onder zijn leerlingen telde aan het staatslyceum te Rome, voordat hij op het seminarie kwam. De leeraar herinnert zich den iongen Pacelli nog zeer goed daar hij begaafd was met een levendige intelligentie, grooten IJver en studiezin. Een vroegere medeleer ling van den Paus aan het lyceum, die thans advocaat lf verklaarde in een pers- gesprek dat Pacelli zich onderscheidde door zijn brillante intelligentie, zijn sterken wil, zijn onkreukbaarheid, zijn goed karak ter, zijn goede manieren en hoffelijkheid, en dat al zijn vrienden ervan overtuigd waren, dat voor hem een groote toekomst was weggelegd. Volgens de „Messagero" zou de vroegere staatssecretaris bij de derde stemming met algemeene stemmen tot Paus gekozen zijn. Hieruit zou blijken dat ook de kardinalen Bogglanl en Marchetti-Selvaggianl, die wegens ongesteldheid hun „cellen" niet hadden verlaten, hun stem op Pacelli heb ben uitgebracht, die na ziln verkiezing niet vergat zich naar de patiënten te begeven. Door den naam Pius XII te kiezen, heeft de nieuwe paus, zoo vervolgt het blad, wil len te kennen geven zco te willen heeton, omdat bijna zijn geheele kerkelijke loop baan gevallen is onder twee pausen van dien naam, en vooral uit erkentelijkheid jegens Pius XI. die hem altijd zijn gene genheid heeft getoonct. Vblgens de traditie 'moet de niéuwe Paus op den Zondag volgBiifie op zijn verkiezing gekroond worden] maar daar men nog slechts twee dagen van den Zondag af is en men geen tijd heeft cm alle voorbereidselen voor de grcotsche plechtigheid te treffen, ze 1 de kroning plaats vinden op Zondag 12 Maart. Behalve Itallaansch en Latijn, spreekt Pius XII vlot Dultsch, Spaansch, Engelsch, Portugeesch, Fransch en Hongaarsch. De bladen wijzen erop, dat de deugden van goedertierenheid en liefdadigheid, die ook den nieuwen Paus sieren, de voorspelling van Malachlas schijnen te bevestigen, vol gens welke de 232e Paus op den stoel van Sint Petrus zou ziin een „pastor angelicus". DUITFCHE ORGANISATIES IN HET MEMELGEBIED. De leider der Duitschers in "het Memel- coblcd, dr. Neumann, heeft een arbeids front naar het model van het Duitsche arbeidsfront opgericht. Leider daarvan is Monten. lid van het. directorium. Alle Duitsche arbeiders zijn uitgenoodigd toe te heden en in de eerste drie dagen hebben zich drieduizend personen als lid opgegeven. Op 21 Februari is een organisatie voor de Hitler-jeugd opgericht, waarvan alle jonge Duitschers tot 18 jaar lid moeten zijn. I ZWITSERSCHE JOURNALISTEN MOGEN VOORLOOPIG BLIJVEN. Volgens een bericht van het Zwltsersche Telegraaf-Agentschap heelt het Italiaan- sche ministerie van buitenlandsche zaken den Zwltserschen gezant te Rome mede gedeeld. dat de drie Zwitsersche journa- 1 listen, die bevel hadden gekregen Italië te verlaten, voorloopig te Rome kunnen blij ven. GEDENKPENNING EEUWFEEST L. S. C. De koninklijke Begeer te Voorschoten heeft in samenwerking met de Eeuwfeest- commissie van het Leidsche Studenten corps een gedenkpenning uitgegeven, waar van het ontwerp werd vervaardigd door het Corpslid, den heer J. L. Heldring. De voorzijde toont twee studenten uit 1839, die elkaar, staande voor de vijf ge kruiste pijlen, de hand drukken, terwijl aan de achterzijde het slot van Molewater's stichtingsrede wordt geciteerd. De penning ls uitgevoerd in zilver en brons. FRANSCH-BRITSCH-AMERIKAANSCH PROTEST TE TIENTSIN. De consuls-generaal van Frankrijk en Engeland te Tientsin hebben een krachtig protest doen hooren tegen de Japan- sche actie om een onder stroom staande versperring rond de Britsche en Fransche concessie te Tientsin op te richten. Hoewel er geen Amerikaansche con'cessie te Tientsin is, heeft ook de consul-generaal van de Vereenlgde Staten geprotesteerd. Naar verluidt, hebben de Japannt-ezen maatregelen genomen om alle Japansche onderdanen en Chincezen, die Japan wel gezind zijn. uit de concessies te verwij deren. JAPANSCH-ENGELSCH INCIDENT GEREGELD. Het incident van 21 Februari nabij de j grensplaats Tsjoem-Tsjoen, waar een Ja- j pansch militair vliegtuig per vergissing bommen liet neerkomen op Britsch gebied, is, volgens een officieel bericht uit Hong kong, op vriendschappelijke wijze tusschen de Britsche en Japansche autoriteiten bij gelegd. Een vertegenwoordiger van de Ja pansche expeditietroepen in Zuid-China heeft gisteren jegens den gouverneur van Hongkong zijn leedwezen uitgesproken. De Japanneezen hebben voorts een schadever goeding van 20.000 dollar uitgekeerd. HAZERSWOUDE. De beteekenis der Chr. Vakorganisaties. In een hier gehouden lande.rbeidersver- gadering heeft burgemeester A. Warnaar de samenwerking bepleit tusschen Protes tanten en Katholieken Door het werk van mannen zooals Groen van PrinSterer, Kuyper, Schaapman en Talma, Poel en anderen, werd de volksgeest omgezet. Spr. zette dan de bedoeling van alle Chris telijke vakorganisaties, zoowel R.K. als Protestantsrh uiteen Men verwerpt den klassenstrijd. Men wil opkomen voor de rechten van den arbeider, maar men doet dit als christen. Spr. wekte alle arbeiders op zich aan te sluiten, en het doel voor oogen te houden: „Draagt elkanders las ten". maar ook de werkgevers om niet lan ger afwllzend of aarzelend la staan tegen over de arbeidersorganisaties en het col lectief contract 'Christelijke vakorganisatie is. evenals alle christelijke actie niet alleen het be lang van een bepaalde groep, maar een volksbelang van groote beteekenis, princi pieel zoowel als practisch De heer Salman, hoofdbestuurder van den R.K. Landarbeidersbond sprak een op wekkend slotwoord. Vergadering Geitenfokvcr. „H. G. V." Onder leiding van den heer A'or. van Luijk vergaderde de Geitenfokver ..H.G V." in de lunchroom van den heer H. v. d. Spek aan het Zwaantje. Verslagen van secretaris en penning meester we-den uitgebracht. Er is een batig saldo van f. 19.34 Pet Besfiïur werd als volgt samengesteld: W. de Bleeker 1ste vcorz., Abr van Luyk ?e voorz C. Bos 1ste seer., G. de Groot 2e secr„. L. van Gorkum 1ste penn., L. Harkes 2e oenn. en J. Bos commissaris. De contributie bedraagt voer 1939 75 cent Het dekgeld 50 cent oer geit. De heer L van Forkum bracht als afge vaardigde van de vergadering te Rotterdam verslag uit. De melkcontrole zal gehouden worden van 2 geiten, en wel bij die van J. de Graaf en L. van Gorkum. Na rondvraag volgde sluiting. Vergadering Cbr. Jongel. Vereeniging „Eere zij God". De Chr. Jongel. Vereen. ..Eere zij God" vergaderde in „het oude Raadhuis". De voorzitter de heer Jac. Kroon open de. na het zingen van Ps. 150 1 en 3. De heer A. Fabermehl hield een inleiding op een bijbelbespreking over Joh. 17 Verslagen van secretaris en penning meester werden uitgebracht. Het programma bevatte tevens het onderwerp: Godsdienst in het maatschap pelijk leven", gehouden door den heer D. de Vogel en een onderwerp over: „Moham med en de Islam", dat door den heer Joh de Bruin werd behandeld. Ter afwisseling werden voordrachten en een improvisatie-wedstrijd gehouden. Onder de belangstellenden was ook bur gemeester A. Warnaar, die warmen dank bracht voor het werk der J.V. De heer P. de Vogel sloot met dankgebed. AMSTERDAM. 3 Maart, De handel op de Amsterdamsche Effecten beurs was heden wederom van kalmen aard, maar desniettemin ontwikkelde zich in eenige rubrieken toch nogal wat beweging. De stem ming was daarby goed prijshoudend tot vast te noemen. Van aanbod was geen sprake meer, en daartegenover waren evenmin groote koop orders voorhanden. Maar er was toch voldoende vraag om de noteeringen een kleinigheid naar boven te sturen. Bepaald nieuwe factoren, welke ten aanzien van de iondsenmarkt naar voren konden wor den gebracht, waren er wel niet. maar in aan merking dient te worden genomen, dat de tènüenz gisteren was vertroebeld door ge ruchten, die achteraf bleken geheel te zijn verzonnen, zoodat de markt zich thans geheel vrij kon ontwikkelen, zonder kwade invloeden. In de Amerikaansche waarden ontstond een matige affaire in de Staalaandeelen. Anaconda's en diverse spoorwegshares. Bijna algemeen werd boven de prijzen van gisteren gehandeld. Het publiek trad op bescheiden voet als kooper op, terwijl ook voor Londensche rekening een enkel stukje uit de markt werd genomep. Een en ander vas ruimschoots toereikend om een verbetering te voorschijnt te roepen. De handel op de locale markt was. zooals ge zegd van een rustig karakter. De koersen leg den echter een uitgesproken neiging tot op- loopen aan den dag. Op de afdeeling der In- dustrieelcn waren vooral de Philipsaandeelen goed gedisponeerd. Reeds dadelijk werd verscheidene procenten boven het slot van gisteren afgedaan en ge leidelijk aan liep de koers naar boven, waarbij vooral later in den middag nogal wat bedrij vigheid tentoon werd gespreid en tenslotte een koerswinst van een tiental procenten kon wor den behaald. Unilevers en Aku's gaven slechts geringe affaire te zien, maar waren evenwel goed van toen. Unilevers konden zich een drietal punten verbeteren. De handel in suikerfondsen was van minimale proporties. H.V.A.'s werden hooger Ingezet, doch daarna verstreken verscheidene tapes alvorens wederom een transactie kon worden afgesloten. De Incourante soorten waren goed prijshoudend, waarbij nu en dan eenige affaire was te zien in den hoek van vorsten landen. De tabaksafdeeling lag verlaten de koersen waren niet noemenswaardig gewijzigd. Scheepvaartpapieren profiteerden van de alge meene verbeterde beurstendens. Scheepvaartunies konden het gisteren gele den verlies vrijwel geheel achterhalen, en het zelfde kon worden gezegd van aandeelen Kon. Ned Stoomboot My. De petroleumafdeeling was stil. Koninklijke waren goed prijshoudend maar bewogen zich tusschen zeer nauwe grenzen, Juist iets boven het peil van gisteren. De rubberafdeeling had een kalm voorko men. Amsterdam Rubbers konden een avance van een paar procenten boeken. Voor de in courante soorten was de belangstelling gering en de koersverschillen welke moesten worden opgeteekend, waren daarmede in overeenstem ming. Voor beleggingen werd weinig attentie aan den dag gelegd. De groote bedragen, welke uit hoofde van couponbetaling en aflossing door het rijk zijn betaald, hebben tot dusverre nog weinig aanleiding gegeven tot herbelegging in het eerste-rangs materiaal. De Nederl. Staatspapieren waren weinig veranderd. De koersbeweging was onregelmatig. Voor Fmnsche fondsen bestond bijna geen be langstelling. De Duitsche markt was lusteloos. WISSELKOERSEN. Londen 8.82 1/4 18.823 '41Berlijn 75.50 (75.57 1/21. Parijs 4.99 (4.99 1/21. Brussel 31 63 131.681. Zwitserland 4278 (42.77). Ko penhagen 39.421/2 (39.421/2). Stockholm 45.47 1/2 (45.47 1/2). Oslo 44.35 (44.75). N.- York 1.83 1 '4 I 88 5/16)Praag 6.44 6,44). Lire 5.75. Prolonagtie 1/2. Part. disc. 1/8. Daggeld 1 4. Reglstermarken 3113/16. Cre- diet Spermarken 8 1/2. Reismarken 49 1/2. Bankpapier 23 5/8. Tusfchen haakjes zijn de koersen van, gisteren. vy oncentreer op hel krachtigste reclame-middel DE RONDE-TAFEL-CONFERENTIE. In gezaghebbende Joodschc kringen ver luidt dat de voorstellen van de Br.tsche regser ns niet als bindend moeten worden beschouwd. De regeer'ng blijft bereid met Joden tegenvoorstellen ;e bespreken zooals ls eedaan met de Ara":icren. Het Joodsche comité vin de ^onfe^ntie zal in een vere-f dering welke hedenochtend gehouden zou worden beslissen of het al dan niet gerechtvaardigd is de besprekin gen. welke in het begin van de week zijn afgebroken, te hervatten. LEIDERDORP. Vereeniging voor Zlekenhuisverplegmg Leldgrdorp-Zoeterwoude (H. R.) Deze vereeniging hield ln „Irene" haar jaarvergadering. Da vooratter, de heer L. C. Snel opende, waa~na de secretaris, de heer Klaver, de notulen las. Uit het ver slag van den penningmeester, den heer v d Poel bleek, dat de Inkomsten over 1938 waren 'f. 10831.55 cn de uitgaven f. 10721.93, voordeelig saldo f. 106.82. Het bezit der ver eeniging was op 31 Dec. 1938 f. 11044,73 Het aantal leden aan het eind van het jaar be droeg 4062 De flnancieele commissie bracht verslag uit bij monde van den hee' van den heer van Wijck. Tot nieuw lid van deze commissie werd benoemd de heer D. Koek. De aftr. bestuursleden, de heeren A Catz. W Bosman en I J Klaver werden herkozen Het bestuurs'id. de beer W. Hoo- gervorst, had schriftelijk bericht gezonden ln verband met zijn leeftijd liever niet voor een herkiezing ln aanmerking. De voon sprak woorden van waardeevlng voor de wijze, waarop de heer Hoogervorst zijn be stuursfunctie steeds had vervuld. In zijn plaats werd gekozen de heer W. Hennip- man Door het bestuur was wederom voor gesteld. om enkele weken vrijstelling van contributie te verleenen, indien de kasmid delen dit toelaten. Dit vond alg. Instem ming. Nadat verschillend( mededeellngen gedaan waren, volgde sluiting. ZOETERMFER. Alhier heeft uit de georganiseerde winkeliers een comité gevormd tot bevor dering der contante betaling. Daartoe worden aan het publiek gratis zegels, die waarden hebben, verstrekt. Reeds vele win keliers gaven zloh hiertoe op. LEIDEN, 3 Maart Veemarkt. 14 Stieren per stuk f. 210260. per KG. (levend gewicht) 52 —58 et. handel mat; 158 Kalf- en Melkkoeien f. 190—280. mat: 171 Varekoeien e.a. f. 110185, tam; 126 Vette kóeien f. 180—290. 48—72 ct., t, vl.; 22 Vette kalveren f. 61—110, 00—93 ct, stroef; 431 Nuchtere kalveren slacht t. 48, stroef; 200 Vette schapen f. 16—26. 344*v mat; 1311 Vette lammeren f. 1020. 42—52 ct. mat; 43 Zeugen f. 4065. iets vlugger; 403 Mestvar- kens f. 1835. rtiat; 385 Biggen f. 8—12, vlug ger; 4 Paarden; 121 Bokken en gelten f. 48. Kaasmarkt. 3 Maart. Goudsche kaas lé soort f. 24L—25S per 50 K.G., idem 2e soort f. 23—24 27 partijen: Leidsche kaas le soort f. 21 23j2. 6 partijen. Handel matig. AARLANDERVEEN. 2 Maart. Eierenveiling. Kippeneieren f 2.30—3.70; Eendeieren f. 2,60— 3,00 per 100 stuks; Kaas 2426 ct. per pond. BODEGRAVEN. 2 Maart Eiervelling BTK.V. Aanvoer 13.964 kippeneieren, wit 2.903.30, bruin 3.203.40; Eendeneieren 2.803.90. HOOFDDORP. 2 Maart. Granen en Zaden Boerennoteeringen i Rogge 7.407.60: Chev, Gerst 7.75—8.10; Wintergerst 7.40—7,60; Haver 6 20—6.40, Duiveboonen 11 12 V*Paarde- boonen 9.909 40; Groene erwten 8.75—9.75; Vale erwten 16—18; Gele mosterd 16—17; Ka- nariezaaci 7 50—8; Karwljzaad 25—26: Blauw maanzaad 29—30. LEEUWARDEN. 3 Maart. Zuivel: Nagelkaaa 1817; Goudakaas 2534; Edammerkaas 19 21; Aanvoer 2725: Veilingboter f. 1,36—1.33 per K.G.; Aanvoer 4 6. 1,12 vaten. Commissie 81. Vereeniging van Zuivelmaatschappijen: Edsmmeskaas 20 plus f. 8,50—9 per 100 K.G.; idem 40 plus f. 16.50—17. Goudschekaas 20 plus f. 8.50—9: idem 40 plus f. 1617: Volvette 40 plus f. 2222.50; Broodkaas 40 plus f. 16,50 17 Leidschckaas 20 plus f. 99,50. Stemming kalm. NIEUWVEEN. 2 Maart. Kippeneieren; Aan voer 1818 stuks, prijs per 100 st. f. 2,75—3,50; Gapseleren: aanvoer 20 stuks, prys pak' stuk 6 Cent. VOORHOUT. 2 Maart Slachtkozypen f0.80 145; jonge konijnen 2040 ct.; oude kippen tot 55 ct.: duiven tot 11 ct. Alles per stuk. VOORSCHOTEN, 1 Maart '39 Veilen V.P.V. Kippeneieren f, 3,50—3.70; Kuikeneleren f. 3 20 —3.40; Eendeieren f. 3,00—3.20 per 100; Konij nen f. 1,26; Kippen 65 ct.; Duiven 16 c. per stuk. WOUBRUGGE 2 Maart. Aanvoer 1800 eieren. Prijs kipeieren f. 2.90—3,10, eendeieren f. 2.60— 2,60 per 100 'stuks.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3