RAADSELS Een reis om de wereld ons santje je ook elke week veel te lezen geeft. Elke week zijn je hondjes weer iets verder opgeschoten; elke week een honden nieuwtje! Bea van der Kooi Zoo bracht Wims verjaardag jou ook een extraatje, en wel in den vorm van een fijn latertje. Marietje Lieshout Ik vind het niet erg, maar kan je niet bij de „Goede oplossin gen" plaatsen; daarvoor moet je er min stens drie goed hebben. Ook steeds je leef tijd onder de raadsels. Wim Rienstra Nog gefeliciteerd, al komt dit achteraan. Jij bent ook flink ver wend. Op een verjaardag mag dat, niet waar? Paul Rienstra Fijn voor Wim, dat hij nog een cadeautje te goed heeft. Dat geeft een heel aangenaam staartje aan zijn ver jaardag. Corrie Bakker Het nieuwe handwerk wordt een snoezig geheel; echt voor zak- doèkjes, met fijne, zachte kleurtjes. Ik zie duidelijk, hoe het wordt. Kora Key Op welke schaatsen sta je hei iefst? Ik hoop mooie rapportcijfers van te zullen lezen. Tweetal Overduyn Jullie begrijpen, waarvan ik heel veel geniet. En een harte lijk groetje hierbij voor allen, Annie Olivier De uitvoering is heel mooi geweest. Dat hoor ik nu van jou, en heb ik al van meerdere kanten gehoord. Weer veel genoegen op 8 Maart. Wout van Heel -- —Alweer een raadsel van jou; heb je dit zelf in elkaar gezet? Welbedankt. Drietal van Driel Henny, wat heb jij een goeden verjaardag gehad! Je hebt zoo veel gekregen, dat je weer wekenlang pret tig kunt spelen. Elly Sloos Dan zul je wel eens een beetje terug moeten plagen tegen dien groo- ten broer. Prettig, dat je weer wat vertelt. Nu nog op tijd insturen. (Tot Dinsdagmor gen 9 uur). Jopie Poptie Die cijfers mogen gezien worden. Blijf zoo goed je best doen. Ook op tijd zijn met je brief. (Zie hierboven). Dikkie de Man Als je geen nieuws weet. stuur je alleen de oplossingen in. Er is niet altijd wat te vertellen! Bedankt voor je raadseltje. Willem Verver Dat werd een spannen de beslising tusschen die beide hyacinthen. Rika de Graaf Voor jou mijn harte lijke gelukwensehen voor je verjaardag. Ik hooo on een nrettigen dag voor je. Jullie begrijpt, dat ik onmiddellijk eindig na zoo'n lange correspondentie. Tot den volgenden keer. Allen hartelijk gegroet door jullie Raad seltante, Mevr. M. J. BOTERENBROOD. (In de raadsels wordt uitsluitend de nieuwe spelling gebruikt). voor allen om uit te kiezen: de groteren vier; de kleine ren drie goede oplossingen. X. Ingezonden door Mientje de Water. Mijn geheel noemt een weg in Leiden van 16 letters. 1, 2, 3. 4. 5. 6. 7 is een hoofdstad van een provincie. 8. 5. 6. 11. 12, 14 is een dier. 10. 15 is geen nee. 14. ïsi 16 's een weggetje. 14. 15. 13. 9 een edel- knaao. II. Ingezonden door Niek Bakker en Ann'e Schipper. Van Niek B.: Welk dier lees je uit onder staande letters? aabejkluw Van Annie S.: En welk dorp in Noord- Holland uit de volgende? keennbboer m. Ingezonden door Willie van der Laken. Mijn geheel is een plaats in Zeeland van 10 letters. 1, 2 is een wintervoertuig. 3. 4, 5. 9 10 betekent: zich iets toeëigenen 2 6' 5 is een sterke drank. 7. 10 is een 'voor zetsel. Een 8, 1, 2 is een bü. Na duizend gevaren te hebben doorstaan, was ondank Olivier's loon. De vorige week hebben we gezien, hoe Olivier van Noort en zijn mannen op het kleine eiland Santa Clara aankwamen, waar de zieken herstelden Na een rust van twee weken werd de reis voortgezet en de straat Magelhaes bereikt. Het admiraalschip „De Eendracht" steven de vooruit, maar het sohip van den vice- admiraal van Ylpendam bleef achter en veranderde plotseling van koers. Van Noort zag de manoeuvre met ver bazing en toen van Ylpendam aan het ge- seinde bevel te volgen geen gehoor gaf. haalde Van Noort hem met .De Eendracht" in en gelastte hem bij den admiraal aan boord te komen. Toen de weerspannige ook thans nog weigerde te gehoorzamen, werd hij gevangen genomen en door den krijgs raad veroordeeld, op het onherbergzame Vuurland uitgezet te worden. Met een paar brooden en een weinig wijn werd hij op het barre eiland achtergelaten, en men heeft nooit iets van hem vernomen. Ook in de straat Magelhaes hadden de Hollandsche schepen met tegenwind te kampen, en het duurde twee maanden, voordat zij den uitgang bereikten. Twee vaartuigen hadden op klippen schipbreuk geleden en moesten achtergelaten worden. Aan de kust van Ohili werden onze zee lieden door Indianen vriendelijk ontvangen en op een feestmaal onthaald, waarbij een soort maïsbrandewijn, chlncha, zeer in den smaak der Hollanders viel. Hun geestdrift voor dezen drank bekoelde echter eenlgs- zins, toen zij hoorden, dat de maïskorrels door oude vrouwen fijngekauwd werden, om de gisting te bevorderen. „Hoe ouder de vrouwen, des te sterker de chinoha!" zeiden de kenners. Ten Zuiden van het einland Santa Maria maakte de „Eendracht" een Spaansoh vaar tuig buit. dat hier kruiste om de Spaansch- Chtleensche vloot in Valparaiso te waar schuwen. indien zich vreemde schepen In de nabijheid vertoonden. Een andere Spaansche galjoen werd ten Zuiden van Valparaiso gekaperd. Nu werd het eerste schip vrijgelaten. Het vertrok met spoed naar het Noorden. Toen het uit het gezicht was. vertelden de gevangen matrozen van het Spaansohe galjoen aan van Noort, dat het vrijgegeven schip 52 kisten vol goud aan boord had. Dat was een verpletterend bericht voor onzen admiraal, die nu zijn goedhartigheid verwenschte. Hij gaf direct bevel het Spaansche galjoen te doorzoeken, maar er werd niets gevonden. Nu zette Van TV. Ingezonden door Zusjes Harteveit. Wien kan men het best een geheim toe vertrouwen? V. Ingezonden door Annie Labordus. Een ruitjesraadsel. Van boven naar be neden en van links naar rechts komen dezelfde woorden te staan. 1. meisjesspeelgoed. 2. een familielid. 3. wat vele mensen eten. VI. Ingezonden door Flip Slouten. 't Is rood en plat. En altijd nat Het heeft voor huis. Een enge kluis. 't Wordt bewaakt waar het zit. Door soldaatjes in het wit. VII. Ingezonden door Wout van Heel. Een slak wil boven op een paal kruipen, die 30 voet hoog is. Elke dag kruipt zij 5 voet naar boven, elke nacht zakt zij 4 voet. Op welken dag is zij boven? vni. Ingezonden door Hannie de Wekker. Mijn geheel staat op een fles. Laat men mijn eerste letter weg. dan ben ik een eiland in het IJselmeer. Noord onverwijld koers naar liet Westen omdat hij vernomen had, dat een grooté Spaansche oorlogsvloot in aantocht was. Na een paar maanden werden de Mariannen- eilanden bereikt. Deze eilanden worden ook de Ladronen genoemd, omdat de bewoners brutale dieven zijn (ladrone dief). Dit moest ook Van Noort ervaren. De kerels kwamen onbeschaamd aan boord en stalen alles wat los en vast was. Daarom lichtte de admiraal spoedig het anker en richtte den steven naar Manilla. Hier be leefden onze helden een zonderling avon tuur. In Manilla lag een sterk Spaansoh Een Hollandsche bootsman in een monnikspij stond hem te woord. garnizoen. Van Noort heesch de Spaansche vlag, waarop een paar Spaansohe officieren aan boord kwamen, om het sohip te onder zoeken. Een Hollandsch bootsman, die goed Spaansoh sprak, had een monnikspij aan getrokken en stond hen te woord. Hij ver telde hun, dat de bemanning bestond uit Franschen, die van den Koning van Spanju vergunning gekregen hadden Manllli te bezoeken. Maar de officieren wantrouwden hem en verlangden den brief des Konings te zien. Groot was hun verbazing, toen Van Noort hun een papier toonde met de hand- teekening van prins Maurits van Nassau. Toen had je de poppen aan het dansen. Twee groote Spaansche schepen enterden de „Eendracht" en een groot aantal sol daten sprong aan boord. Op het dek van het admiraalschap werd woedend ge vochten. De Hollanders werden voet voor voet teruggedrongen en begonnen den moed te verliezen. Toen dreigde de admiraal de lont in het kruit te steken en vriend en vijand met sohip en al in de lucht te laten vliegen. De wanhoop gaf den Hollanders nieuwen moed. Als tijgers wierpen zij zich op de Spanjaarden, die nu haastig het dek ont ruimden. Door een paar goed gemikte kanonscho ten op korten afstand werd een van de belde Spaansohe galjoenen tot zinken ge bracht en de andere zwaar beschadigd. De vijandelijke soldaten en matrozen redden zich door zwemmen naar den wal. Nu liet Van Noort alle zeilen bijzetten en verdween weldra uit het gezicht van Manilla in Wes telijke richting. Hij werd niet achtervolgd. Het gevecht had hem 31 man gekost, waar van 5 gesneuveld. Achtereenvolgens deed bij de Zuidkust van Borneo en Cheribon op Java aan om een lading specerijen in te nemen. Maar de handel in deze haven was toen bijna geheel verloopen, zoodat hij onverrichter zake weer het ruime sop koos. Om de Kaap de Goede Hoop zeilende, zette hij koers haar Holland. In de buurt der Kaap Ver- dische eilanden kwam hij een Hollandsche schip onder bevel van Jacob v. Heemskerk tegen, op reis naar Indië, en van hemkree? Van Noort het eerste bericht van de over winning bij Nieuwpoort. Nog in hetzelfde jaar bereikte „De Een dracht" eindelijk Rotterdam. Van de 243 man, die uitgezeild waren, keerden slechts 45 terug. De reeders waren zeer ontevreden over Van Noort, omdat hij geen schatten meebracht, en zij gaven hem kort en bon dig zijn ontslag. Dat was de dank van deze heeren aan den trouwen, onverschrokken zeeman, die gedurende drie lange jaren een zware verantwoordelijkheid gedragen en zijn leven aan duizend gevaren blootgesteld had. R. 0.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 22