Kardinaal Pacelli tot Paus gekozen „Op de boerderij" Nieuws Hij neemt den naam aan van Pius XII De ouders van Ex-Keizer Wilhelm LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 3 Maart 1939 Vierde Blad No. 24214 SOste Jaargang De nieuwe Paus Indrukken van de Pauskeuze Een goed recept tegen verkoudheid en hoest RECHTZAKEN Een dieren-opera van Walt Disney DISnEY* STAATSSECRETARIS Kardinaal Eugenio Pacelli is gekozen tot Paus. Hij heelt den naam van Pius XII aangenomen. De stemming, die de benoeming van Pacelli tot Paus tengevolge heeft gehad, geschiedde om 17 uur 30 Romeinschen tijd. Enkele oogenblikken na de telling der stemmen stegen witte rookwolken op uit den schoorsteen der Sixtijnsche kapel, waarmede den volke bekend gemaakt werd dat de kerk een nieuwen Paus had. Terstond bevestigden de luidsprekers op de basiliek en op den zuilengang het heugelijk nieuws. De ontzaglijke menigte belangstellenden, die van heinde en verre was samengestroomd om deze historische oogenblikken bij te wonen, barstte in luid en blij gejuich int. Het gejuich duurde den geheelen tijd tot op het oogenblik waarop de oudste kardinaal-diaken in de loggia verscheen, teneinde den naam van den gekozene bekend te maken. Een diepe stilte daalde neer over de massa en duidelijk weerklonk de stem van den kardinaal over het onmetelijke Sint Pieterplein: „Habemus Pontificem" (Wij hebben een Paus), ge volgd door de mededeeling dat de zeereerbiedwaardige heer Eugenio Pacelli tot Paus was gekozen en zich den naam van PIUS XII had gegeven. Toen barstte het gejuich: „viva il papa" eerst recht uit. Een merkwaardige bijzonderheid is wel, ij toevallige omstandigheid dat kardinaal Pacelli luist op zijn verjaardag tot Paus leiKBen is Kardinaal Pacelli. thans Paus XII, is 63 jaar geworden. Zoodra de verelschte meerderheid van Hemmen voor Pacelli vaststond, werden de ieuren der Sixtijnsche Kapel geopend en serden de secretaris van het conclaaf en ie ceremoniemeesters binnengelaten. De laidinaal-deken, omringd door de kardi- ulen, de hoofden der orden, priesters en diaken, begaf zich naar den gekozene en soee hem in het latijn: „Aanvaardt gij we verkiezing tot Paus?" Toen Pacelli be- - "vend geantwoord had, werden alle bal- takijnen boven de zetels der kardinalen vet één beweging neergehaald, met uit- smdering van het baldakijn boven den setel van Pacelli. Vervolgens vroeg de deken vellen naam hij als Paus zou dragen. Intusschen maakte de secretaris van het nnclaaf de officieele acte op van de ver- beting en de aanvaarding daarvan. Ter- itond daarop begaf de gekozene zich. ver sneld van zijn conclavisten, naar een kleine zaal, waar reeds voor den aanvang Tan het conclaaf de pontificale kleedU ge reed lag. Men bekleedde Pacelli met deze pauselijke kleederen, waarna hij plaats nam op den stoel aan den voet van het altaar Sixtijnsche kapel. In volgorde van tncienniteit trokken vervolgens de kardi- palen langs den nieuwen Paus. Zij kusten tem den voet, daarna de hand. die hij ophief. Na deze plechtigheid ging de Paus over tot de zegening van het altaar. Benige oogenblikken later werd de uitslag aan het volk bekend gemaakt. De klokken van de basiliek luidden krachtig. Daarop verscheen de Paus in de loggia, gekleed in pauselijk gewaad, tot verleening van den zegen Urbi et Orbi. Alle klokken van den Sint Pieter beierden, terwijl de Paus de zegeningslormule uitsprak en het teeken des Kruises maakte boven de op het Sint Pietersplein geknielde menigte. Reli gieuze gezangen klonken over het plein. Om 18 uur 30 trokken Pius XH en zijn gevolg zich terug van de loggia terwijl de menigte bleef juichen en zingen. Eugenius Pacelli. die als Pius XII den Stoel van Petrus zal bestijgen werd te Rome op 2 Maart 1876 geboren uit een familie van juristen. Zijn vader was deken van de consistorie-advocaten, zijn broer Franceso voerde namens Paus Pius XI de onder handelingen met den Itallaanschen staat omtrent de Romeinsche kwesties en het concordaat en was bij de onderteekening op 11 Februari 1929 aanwezig. Deze broer werd later de rechtskundige adviseur van den Vatikaanschen Staat, in welke functie hij na zijn dood werd opgevolgd door zijn zoon Carlo. Eugenius Pacelli ontving zijn weten schappelijke opleiding op het Ooilegio Oapranica te Rome en op het Semlnario Romano waar hij als een uitstekend stu dent uitmuntte, vooral in de rechten en in de diplomatische wetenschap. Na zijn priesterwijding werd hij r^eds spoedig mlnutant op de congregatie der buiten gewone kerkelijke aangelegenheden. Zijn geheele carrière maakte hij verder op de staatssecretarie terwijl hij ondertussehen nog les gaf aan de Pauselijke Academie voor adellijke geestelijken. Onder den la- teren Paus Benedictus XV. Giacomo Delia Chiesa. toen substituut aan de pauselijke staatssecretarie. werkte hij als onder secretaris en werd later tot pro-secretaris benoemd. In 1917, toen de post van nuntius te München door het heengaan van den la- teren Kardinaal Früwirth leegkwam. werd hij daar als nuntius benoemd en ontving hij uit de handen van den Paus Benedictus XV de bisschopswijding. In deze functie wekte hij veel voor het uitwisselen van de krijgsgevangenen en voor de oorlogsslachtoffers. Den 29 Juni 1917. had hti zün eerste ontmoeting met den Duitschen Keizer en speelde een groote rol in de vredespogingen van den Paus in dat jaar. In 1918. op het einde van den oorlog, was hij een van de weinigen van het corps diplomatique, die in Duitschland achter bleven. Ziin groote taak was het voorbereiden van een nieuw concordaat met Beieren, dat het oude van 1817 moest vervangen. Ondanks vPel oppositie slaagde hij erin dit concordaat in 1920 tot stand te brengen. Ondertussehen was hij in 1920 benoemd tot nuntius te Berlijn, waar hij ook het concordaat met het Duitsche rijk tot stand bracht. In het consistorie van 16 December 1929 werd hij door Pius XI tot kardinaal be noemd en hij volgde kardinaal Pietro Gas- parri als staatssecretaris op in het jaar 1930. terwijl hij een paar maanden later werd benoemd als aartspriester van de aartsbasiliek Sint Pieter. In zijn functie van staatssecretaris kwam hij voor moeilijke vraagstukken: de kwes tie van Malta tusschen de bisschoppen en de Engelsche regeering. de eerste geloofs vervolging in Spanje. In 1931 wist hij de moeilijkheden over de katholieke actie tusschen Kerk en Italiaansehe regeering in der minne te schikken. In 1933 en latere jaren volgden ondanks het concordaat tusschen het Derde Rijk en de Kerk. de moeilijkheden tusschen het Vatlkaan en de Duitsche regeering. Het groote vertrouwen, dat Pius XI in hem stelde, bleek duidelijk uit de gewich tige zendingen, welke de Paus hem op droeg. In 1934 was hij pauselijk legaat op het Internationaal Eucharistisch Congres te Buenos Aires en in 1935 te Lourdes. In 1936 maakte hli een lange reis door de Vereenlgde Staten, waar o.a. zijn groote rede voor de algemeene Amerikaansche persvereenigtng een grooten indruk maak te. In 1937 nam hy namens den Paus deel aan de groote feestelijkheden van de in wijding der basiliek ter eere van de H. Theresia te Lisieux. waar wederom ziyi groote en schitterende redevoeringen den weg openden voor een betere verhouding tusschen Kerk en Fransche regeering. In 1938 was hij nog eens pauselijk legaat op het Internationaal Eucharistisch Congres te Boedapest Pius XII ls de 262ste Paus. Terwijl de keuze van het conclaaf in politieke kringen te Parijs goedgekeurd en te Washington toegejuicht wordt, zijn om trent 1 de verkiezingen van den nieuwen Paus te Berlijn en Rome nog geen uitge sproken commentaren geleverd. Te Parijs is men algemeen van oordeel, dat Pius XII de politiek van zijn voorgan ger zal voortzetten. De Reuter-correspondent te Washington seint, dat de vriendschapsbanden, die Pacelli daar heeft aangeknoopt, de popu lariteit van zijn verkiezing verzekeren en dat men te Washington van meening is, dat Pacelli in de komende jaren zijn di plomatieke kundigheid zal gebruiken bij de kritieke opgaven, waarvoor de kerk zich in verschillende landen, in het bijzonder Duitschland. Oostenrijk en Spanje, gesteld ziet. De Reuter-correspondent te Berlijn her innert eraan, dat de nieuwe Paus dikwijls in de Duitsche pers heftig is aangevallen als een vijand van het Duitsche Rijk. en dat hij in een serie artikelen, die verleden jaar in de Angriff, het blad van Goebbels. werd gepubliceerd een vertegenwoordiger genoemd werd van een ziekelijke generatie en van een zieltogende bourgeoisie. De Romeinsche correspondent van Reuter telefoneert, dat onder de Romeinen een jubelstemming heerscht en dat men de menschen op straat kan hooren zeggen: „hü is onze Paus. een Romeinsche Paus". Voor het eerst sinds 218 jaar is een te Rome geboren kardinaal gekozen. De laat ste Romein was Innocentius XIII in 1721. Of echter de verkiezing van Pacelli in fas cistische kringen zeer in den smaak valt, is niet geheel zeker, indien men rekening houdt met een recent artikel in de Rela- zioni International!, waarin verklaard wordt dat het voor Pacelli moeilijk zou zijn de stemmen van de Italiaansehe kardinalen op zich te vereenigen. Reuters correspondent te Burgos telefo- In een paar minuten zelf gemaakt. Onder de hoestsiropen, die wij beproefd hebben of ln onze omgeving hebben zien gebruiken, is er geen enkele die gemakke lijker zelf te maken is en die zoo'n snel re sultaat geeft als de volgendeNeem 1/4 liter heet water en los hierin op een eetlepel suiker of stroop. Voeg hierbij den inhoud van een 30 grams-fleschje Vervus (dubbel geconcentreerd), dat U bij eiken apotheker of drogist tegen den vastgestelden prijs van 75 cent kunt koopen. De dosis is 4 lepels per dag (volwassenen een eetlepel, kinde ren een dessertlepel). Knip dit receptje uit en bewaar het goed. 325 (Ingez. Med.) SABOTAGE EN NALATIGHEID BIJ DE VERDUISTERINGSOEFENING. De Rotterdamsche rechtbank heeft gis teren uitspraak gedaan in de zaken van hen, die veertien dagen geleden hebben te recht gestaan terzake van sabotage en na latigheid bij de verduisteringsoefening van 19 Januari. Zij veroordeelde den 29-jarigen bouwkun digen opzichter G. B. van D. uit IJsselmon- de tot een week gevangenisstraf, den 51- jarigen machinist P. van Z. uit LJsselmon- de tot f. 20 boete subs, tien dagen hechte nis, den 39-jarigen slager W. L uit Dssel- monde tot f10 boete. subs, vijf dagen hech tenis. den 33-Jarigen arbeider P. V. V. S. uit IJsselmonde tot f. 5 subs, vijf dagen hechtenis, den 37-jarigen onderwijzer G. H. G. uit IJsselmonde tot f. 10 boete subs, vijf dagen hechtenis, den 31-jarigen on derwijzer K. S. uit IJsselmonde tot f. 10 boete subs, vijf dagen hechtenis, den 33- jarigen bankwerker F. V. uit IJsselmonde tot f. 10 boete, subs, vijf dagen hechtenis, den 55-jarigen bakker H. V. uit IJsselmon de tot drie dagen gevangenisstraf en den 37-jarigen scheepsteekenaar H. T uit IJs selmonde tot f. 10 boete, subs, vijf dagen hechtenis. EEN HEERLIJKE DRANK. 328 (Ingez. Med.) neert. dat de verkiezing van Pacelli vol doening heeft gewekt in Spanje, waar er aan herinnerd wordt, dat het tijdens zijn ambtsperiode als kardinaal-staatssecretaris was. dat het Vaticaan Franco heeft erkend. KRONING VAN DEN PAUS 12 MAART? Na zich uit de loggia te hebben terugge trokken keerde Paus Pius XII naar Six tijnsche kapel terug waar hij. na van ge waad te hebben verwisseld en langdurig te hebben gebeden, plaats nam in de seda gestatoria om voor de tweede maal het eerbetoon van de kardinalen in ontvangst te nemen. De Paus begaf zich vervolgens naar de zaal der gewijde gewaden, waar hij de pontificale kieedingstukken aflegde en den bisschopsmantei met de groote stola omhing, waarna hij zich terugtrok in de appartementen, die hij reeds als staats secretaris bewoonde. Men gelooft, dat de kroning van den nieuwen Paus Zondag 12 Maart zal ge schieden. niet minder dan 25 uittreksels van «lende opera's ter Illustratie, ontpopt '!i'. Disney's korte film „Farmyard Sym- th°ny" zich als een tintelende en hoogst 'Huisante parodie op populaire opera- cementen. zijn bij voorbeeld versohillende be- «tde duetten gecombineerd, om een haan '-(jn hennetje gelegenheid te geven hun hartsgeheimen te verklappen, als ln een echte opera de andere érvoetige en gevleugelde bewoners van de '■é'derij de plaats van het koor innemen, "et is wel aardig te weten dat toen deze Symphony gemaakt zou worden, tal- 'eekenaars van de Disney studio's ge- i'üjk er op uittrokken om een bekende ^toonstelling, die in de buurt van iwood gehouden werd, te bezoeken, v* autoriteiten stonden toe, dat Disney's tcn er vrijelijk de levende have tee kenden en filmden, zoodat gedurende vele dagen de 16 mm camera's snorden en J rappe handen met de teekenstift over het papier schetsten. „Farmyard Symphony" bracht talrijke problemen met zich mee wat de synchroni satie betrof, daar het bleek hoe moeilijk het was imitators te vinden die ln staat waren bij het zingen de karakters van de stem men der dieren te handhaven. Ten slotte bleek slechts 1 man hiertoe capabel, zoodat een gecompliceerde geluids opname-methode gevolgd moest worden, waarbij de Imitator bij iedere opname 1 stem imiteerde en naderhand de diverse stemmen, b.v. die van den stier, de gans, het varken, den ezel, enz. gemengd moesten worden tot een harmonisch gezang. „Farmyard Symphony" is evenals „Sneeuwwitje" volgens het Technicolor Multiplane systeem opgenomen, dat de film een diepte-effect verleent. farmyard symphony Dit is een opname van een vorstelijk huwelijk uit „Sixty Glorious Years", een grootsoh opgezet filmwerk van de intieme persoonlijke gebeurtenissen die in de hoog ste kringen tijdens de regeering van Koningin Victoria plaats vonden. Dit is echter geen afbeelding van het huwelijk van de zoo populaire Engelsche koningin, maar van een meisje dat later keizerin van Duitschland werd. Het is Victoria, de kroon prinses, het eerste kind uit het huwelijk van Koningin Victoria en Prins Albert. De bruidegom is Prins Frederick van Pruisen, de latere Frederiok n van Duitschland. Ex-keizer Wilhelm is hun kind. Pamela Standish vervult de rol van de prinses en Olaf Olsen die van Frederick in deze film, die geregisseerd werd door Herbert Wilcox. ZARAH LEANDER EN TSJAIKOFSKI. De nieuwe Zarah Leander-film der Ufa „Es war eine rauschende Ballnacht", die thans onder regie van prof. Carl Froe- lich wordt gemaakt, is voor een belangrijk gedeelte gebaseerd op de muziek van Peter Iljitsj Tsjaikofski. Dezer dagen zijn een aantal muziek-opnamen gemaakt in de Berlijnsche Philharmonie, waar Theo Mackeben (voor film- en radiobelangstel lenden geen onbekende) het 85 man sterke orkest van de Staatsopera heeft gediri geerd. Onder meer zijn fragmenten opge nomen van de magistrale. Vierde en Zesde Symphonic, het G-Dur Pianoconcert, stuk ken uit balletten (Caisse Noisette) en uit de opera „Eugen Onegin". Voor Zarah Leander heeft Theo Macke ben een oorspronkelijke, suggestieve Russi sche Romance geschreven, die past bij het prachtige donkere timbre van haar stem. Aan de opera-soli verleenen bovendien de bekende tenor Willy Domgraf-Fassbander en de sopraan Maria Tüscher hun mede werking.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13