BUITENLAND Troepen opgeroepen De installatie van burgemeester mr. N. Vernède LEfDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 3 Maart 1939 Töjjaf/ VISSCHERli-BERICHTEN Algemeen? Toestand Kardinaal Pacelli tot Paus gekozen Spanje Feeststemming te Zoetermeer De koloniale eischen BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN ITALIË. Spoediger dan verwacht werd, is een Paus gekozen. Reeds den eersten dag van het conclaaf kreeg kardinaal Pacelli de ver- eischte 2/3 meerderheid! Hij heeft den naam van Pius XII aan genomen Het feit, dat de trouwste medewerker van den overleden Paus tot zijn opvolger is be noemd wettigt het gevoelen, dat het college van kardinalen door de snelle verkiezing van Pacelli duidelijk zijn goedkeuring en steun heeft verleend aan de actie van Pius XI, die er voortdurend op uit was den vrede onder menschen en volken te bewa ren en de heiligste godsdienstige en men- schelijke waarden te behoeden. Het is een zeldzaamheid, dat een kardi naal-secretaris den stoel van Petrus be klimt! En dat nog wel juist op zijn ver jaardag De Fransche pers huldigt eensgezind de verkiezing van kardinaal Pacelli. De Matin" kondigt aan, dat de nieuwe Paus tot devies heeft gekozen „opus justi- tiae pax" ide vrede is het werk der recht vaardigheid). In de „Jour" en de „Echo de Paris" her innert Bailby aan de woorden van kardi naal Pacelli, toen deze op 13 Juli 1937 als pauselijk legaat in de Notre Dame sprak over de „bovennatuurlijke zending van Frankrijk in de wereld". Massif schrijft in de „Petit Parisien" dat de taak van den nieuwen Paus zwaar is. Zonder twijfel zal hij deze evenwel met gelijken ijver, verstand en onvermoeide ac tiviteit vervullen, welke hij steeds heeft ge toond. Donnadieu schrijft in de „Epoue" dat hij evenals zijn voorganger een krachtig waker voor de eeuwige waarheid zal zijn. Hij zal niet wankelen bij de verdediging van de wetten der kerk tegen het materialisme en de goddelooze leer. hetzij deze komt van Moskou. Berlijn of Rome. De „Aube" bericht uit Rome, dat Paus Pius XII tot staatssecretaris gekozen zou hebben mgr. Maglione, oud-nuntius te Parijs. In de „Populaire" schrijft Brossolette.dat Pacelli is gekozen, niettegenstaande het veto van de „Telegrapho" en niettegen staande de campagne, welke de fascisten tegen hem hebben gevoerd, of misschien juist dank zij dit veto. Havas heeft ook verschillende politici naar hun oordeel gevraagd, Louis Marin (rep. federatie) herinnerde er aan, dat kardinaal Pacelli tegenover zijn werktafel een schilderij had hangen van het geboor tehuis van Jeanne d'Are. In de keuze van den naam Pius XII ziet Marin een blijk, dat de nieuwe Paus het werk van zijn voor ganger zal voortzetten. De socialist Grum- bach en de centrum-man Flandin zijn van hetzelfde gevoelen. Ook Delbos (sov. rad.) en Berenger, de voorzitter van de commissie van buitenlandsche zaken uit den Senaat, spraken zeer waardeerend over den nieu wen Paus. In Duitschland is reserve duidelijk waar neembaar. De „Deutsche Allgemeine Zei- tung" schrijft, dat aan de verkiezing een bespreking is voorafgegaan of tot hoofd van de katholieke kerk een zielzorger en herder of een politicus en diplomaat geko zen zou moeten worden. De beslissing is op het laatste gevallen, hetgeen natuurlijk geen invloed heeft op de eigenschappen van zielzorger van den nieuwen Paus. Het blad citeert vervolgens de woorden, welke de nieuwe Paus eens tot Duitsche pelgrims heeft gericht: „In moeilijke tijden leven is, in het licht der eeuwigheid gezien, niet zoozeer een plaag als wel een genade van God. Held haftig leven is meer waard dan gemakke lijk leven". Deze modern aandoende woorden zoo schrijft het blad zijn karakteristiek voor den mensch zoowel als voor den kerkvorst en wanneer zij een brug slaan tot het be grijpen van de groote opgaven van onzen tijd, dan zal de verkiezing van een politi cus gerechtvaardigd zyn. In de hoop. dat de nieuwe Paus den strijd van zijn voorganger voor den vrede, per soonlijke vrijheid en godsdienstvrijheid voort zal zetten, juicht de Britsche pers eensgezind de verkiezing van kardinaal Pa celli toe. De bladen wijzen er op, dat de verkiezing beteekent.. dat de krachtige po litiek van Pius XI den steun had van de kardinalen. De „News Chronicle" en de „Daily Ex press" zien in de verkiezing een overwinning van de democratie en een voortzetting van de politiek van Pius XI, een politiek welke de rechten en waarde van het individu verdedigt tegen de eischen van de totali taire staten. De „Daily Telegraph" schrijft, dat dooi de ongewoon snelle keuze is gebleken, dat er geen werkelijk verschil van opvatting bestond bij de kardinalen en hoewel de verkiezing van den staatssecretaris tot Paus een zeer ongebruikelijke gebeurtenis is en zeke.e stemmen voor het conclaaf wezen op de wenschelijkheid een niet-politieken Paus te kiezen, zullen weinigen critlek le veren op de voorzichtigheid van het heilig college om rekening te houden met de we reldwijsheid als eerste noodzakelijkheid voor hem, die zetelt op den Heiligen Stoel. Er bestaat geen twijfel of Paus Pius XII verlangt de hartelijke betrekkingen tus- schen den Heiligen Stoel en zijn vaderland te handhaven, doch door zijn groote reizen over beide halfronden en zijn persoonlijk contact met vele staatslieden, is een zuiver Italiaansche opvatting niet mogelijk. De „Times" schrijft, dat het natuurlijk is. dat de kardinalen een voortzetting van de politiek verlangden boven herderlijke verdiensten en een goed geestelijke, die tevens een kundig diplomaat is. die de politiek van het nieuwe Europa kent, kozen om het schip van Petrus over de golven te sturen. De Italiaansche pers merkt op, dat de be noeming geenerlei verrassing gewekt heeft, aangezien vele stemmen Pacelli reeds had den genoemd als den man, die voor dezen hoogen post bestemd was. De „Giornale d'Italia" wijst er op, dat het conclaaf in vrijheid gehouden is en dat „niets, direct noch indirect verwarrend heeft kunnen werken op den geest van hen, die zich voor bereidden tot de benoeming van een op volger van Pius XI". Hetzelfde blad zegt. dat „alle Italianen hun eerbiedige gedach ten richten naar den nieuwen Paus en er zeker van zijn, dat de leden van het Hei lige College zich niet vergist hebben in hun keuze." Het schrijven, waarin de regeering van Burgos agrément verleent voor de benoe ming van Pétain, bevat zeer waardeerende woorden aan het adres van Pétain, die ge durende den Rif-oorlog met generaal Fran co heeft samengewerkt. Ook de Duitsche pers wijdt waardeeren de woorden aan Pétain. Het feit, dat de maarschalk zich, ondanks zijn hoogen leef tijd, nog voor zijn vaderland ter beschik king stelt, wordt zeer geprezen. In Italië ziet men deze benoeming als een aanwijzing, dat Frankrijk groot belang hecht aan de militaire kwesties. Evenwel ontbreekt in de Italiaansche pers de kri tiek niet. De „Popoio di Roma" acht de be noeming een „moreele pressie" en een „handige manoeuvre". Dit is ook de mee ning van de „Lavoro Fascista", die den na druk legt op de vriendschapsbanden, welke Pétain en Franco verbinden. De Spaansche regeering te Burgos heeft de benoeming van Hodgson tot Britsch zaakgelastigde zoolang geen ambassadeur benoemd zal zijn, goedgekeurd. Verder wordt de hertog van Alva Spaansch zaak gelastigde te Londen. De leider der Spaansche socialistisch ra dicale partij, Marcelino Domingo, oud-mi nister, is gisterochtend in een hotel te Tou louse overleden. Hij was op weg van Parijs naar Perpignan ziek geworden. Gistermiddag heeft te Madrid het be stuur van de republikeinsche unie verga derd. Besloten is aan alle onderdeden van de partij een aansporing te zenden, de tot nu toe gevolgde politieke lijn vast te hou den en de band tusschen de verschillende iien van het volksfront te versterken. Tenslotte wordt nogmaals het vertrouwen in de republikeinsche regeering betuigd. TELEKI EN CSAKY NAAR ROME. Uit particuliere bron wordt vernomen, dat de Hongaarsche minister-president Te- leki zich op 5 April naar Rome zal begeven voor een officieel bezoek. Hij zal vergezeld zijn van den minister van buitenlandsche zaken graaf Csaky. Reuter meldt uit Rome, dat oproepingen zijn gepost voor naar men schat tusschen de 60.000 en 200.000 soldaten. Hierdoor wor den de lichtingen van 1915 tot 1913 onder de wapenen geroepen. Deze vier lichtingen uit de oorlogsjaren zijn de kleinste van het Italiaansche leger tengevolge van het lage geboortecijfer tijdens den oorlog. In bui tenlandsche kringen is te kennen gegeven, dat de handhaving van de militaire effec tieven de eenige reden is van de oproeping van deze vier lichtingen en dat andere lichtingen zijn gedemobiliseerd. Van officieele zijde wordt gesproken van een volkomen normale oproeping van de lichting '18 en manschappen van de drie vorige jaren, die vroeger als ongeschikt zijn afgekeurd. ENGELAND. Begrootingscijfers Sir John Simon ziet zich geplaatst voor de grootste uitgaven, welke in vredestijd ooit van de schatkist zijn verlangd en die een bedrag van 1250 millioen pond sterling te boven zullen gaan, wanneer hü volgende maand de begrooting voor het volgend jaar zal indienen. Daar de regeering besloten heeft, een bedrag van 350 millioen pond van dit be drag. op grond van de wet op de defensie- leeningen op te nemen, zal het bedrag, waarvoor de belastingbetaler verantwoor delijk is, worden verminderd tot iets meer dan 900 millioen, of waarschijnlijk minder dan het totaal der gewone uitgaven voor het loopende jaar, die geraamd worden op 945 millioen. Om deze reden wordt het als zeker be schouwd. dat er geen verhocging van de inkomstenbelasting noodig zal zijn. RUSLAND. Kroepskaja ter aarde besteld. Het groote plechtigheid is in tegenwoor digheid van Stalin en vele regeeringsper- soonlijkheden met militaire eer het stoffe lijk overschot van Kroepskaja, de weduwe van Lenin, bijgezet. De urn met haar asch werd in den Kremlin muur ingemetseld, waarna drie salvo's werden gelost. VEREENIGDE STATEN. Senator Harrison cischt verlaging der uitgaven. De democratische senator Pat Harrison voorzitter van de senaatscommissie voor financieele aangelegenheden, heeft gister avond op de noodzakelijkheid gewezen, dat de leiders van het congres eendrachtig een campagne zullen voeren om de federale uitgaven met minstens 10 pCt. te vermin deren. Hij waarschuwde, dat men voor een groote economische verwarring zal komen te staan, indien niet onverwijld de gewone uitgaven worden verlaagd, en niet een nog krachtiger besnoeiing wordt toegepast op de uitgaven voortvloeiende uit de wetten voor openbare steunverleenlng. Harrison gaf te kennen, dat hij zich zal verzetten tegen het voornemen van pre sident Roosevelt om de wettige grens van de nationale schuld te verhooeen van 45 milliard tot 50 milliard dollar. Bijna tezelfder tijd heeft het departe ment van financiën aangekondigd, dat het loopende tekort van de federale regeering thans 2.200.267,596 dollar bedraagt, hoewel nog slechts twee-derde deel van het hui dig" dienstjaar is verstreken.' De verklaring van Harrison wordt in breede kringen geïnterpreteerd als het tee- ken voor de vorming van een anti-uitga ven bloc in het congres. De versterkte m vloed der republikeinen en de wensch van het congres naar toenadering tot het za kenleven duidt, zoo meent men, op een nieuw conflict tusschen de voor- en tegen standers van de uitgavenpolitiek der re geering. TSJECHO-SLOWAKIJE. Gedeelte van de goudreserve naar Duitschland. De kwestie der overdracht van een ge deelte van de goudreserve van Tsjecho-Slo- wakije aan Duitschland is geregeld in een overeenkomst tusschen de beide regeeuu- gen. Volgens uit betrouwbare bron ontvan gen inlichtingen zal Tsjecho-Slowakije Duitschland goud ter waarde van 390 mil lioen Tsjechische kronen afstaan. De goud reserve van Tsjecho-Slowakije bedraagt thans 2360 millioen Tsjechische kronen. H Vervolgens sprak de heer Scheer namens de A R. Raadsfractie en sprak de hoop uit. dat de burgemeester zal slagen. Spr. noem de het burgemeesterschap een aangenaam ambt. omdat de burgemeester de eerste burger der gemeente is. een eenvoudig ambt en een verantwoordelijk ambt omdat de nooden der gemeente op de schouders wor den gelegd. Aan critlek. aldus spr., zal het niet ontbreken. Dat is niet erg als het maar opbouwende critiek is. Ik wensch u geluk met uw promotic het wordt u van harte jJtgegund. Ik denk hierbij aan den Psalm: „Wij steken het hoofd omhoog en zullen de •eerkroon dragen." U wordt heden de kroon op het hoofd gezet doch ik hoop dat u dit ziet zooals de psalmist het zien n.mj. „Door u door u alleen". Niet wij maken onze promotie doch alleen God. Als gij uw taak zoo aanvaard, dan zal het zeker tot tevredenheid zijn. De heer Smits wenschte den burgemees ter geluk namens de R.K. raadsfractie en hoopte dat door zijn beleid het tot bloei der gemeente mag zijn. De heer v. d. Tas feliciteerde den burge meester en hoopte dat hij zijn taak mag zien en aanvaarden in Gods licht. De heer Dekkers feliciteerde ook met de benoeming en vroeg den burgemeester bijzondere aandacht te willen schenken aan werkloozen en woningbouw. wordt voorkomen en bestreden door het probate IflflAI f en onschadelijke middel Bij alle opofh en drog. vanaf f 0.80 p flac. (excl O.B.) 330 (ïngez. Med.) DUITSCHLAND Schuschnigg vrij In welingelichte kringen te Weenen ver neemt men. dat Maandag j.l. besloten is, definitief af te zien van het Instellen van een rechtsvervolging tegen oud-bondskan selier Schuschnigg. Men is van oordeel, dat de oud-kanselier binnen enkele weken het hotel Métropole te Weenen, waar hij gevangen gehouden wordt, zal mogen verlaten en dat hij zich zal terugtrekken in een klein plaatsje in boven-Oostenrijk. Sinds 27 Februari heeft zijn echtger.oote vergunning hem een uur per dag te bezoe ken in Hotel Métropole. DIENST VOOR DS. NIE.MOELLER. In de kerk van ds. Niemoeller te Dahlem, is gisteravond een drukbezochte dienst ge houden ter gelegenheid van het feit, dat deze predikant een jaar geleden in een concentratiekamp werd opgesloten. In zijn preek heeft ds. Dress in het kort aan het droeve gebeuren van een jaar geleden her innerd. De gemeente, zeide hij, wist waar om zij in zoo grooten getale ter kerke was getrokken. De gemeente bad voor de vier predikanten in „Schützhaft" en de vijf, die in afwachting van de behandeling van hun zaak. in de gevangenis zitten Verscheidene delegaties van de Evangelische gemeenten in Pruisen woonden den dienst bij. POLEN. STELLINGEN VAN HET KAMP DER NATIONALE UNIE. Het bestuur van het kamp der nationale unie heeft achttien koloniale stellingen aangenomen, waarbij in het bijzonder wordt geconstateerd, dat Polen toegang moet hebben tot de koloniale gebieden op gelijke wijze als de andere groote mogend heden in Europa, De Poolsche deelneming in het bezit aan koloniale gebieden over een behoorlijke uitgestrektheid zal bijdra gen tot de ontwikkeling van den wereld vrede De tegenwoordige economische om standigheden van Polen, voortvloeiend uit het feit. dat Polen gescheiden is van de bronnen der grondstoffen, maken een nor male ontwikkeling van het land moeilijk en staan de natuurlijke toeneming van de Poolsche bevolking in den weg. De Poolsche I koloniale eischen berusten ook op de over weging. dat in deze wereld, in het bijzonder in Afrika, voldoende gebied is, waarvan de ontginning en bevolking een ernstige bij- j drage zouden leveren voor de uitbreiding der cultuur en beschaving Overigens moet, aldus het kamp der nationale unie, het bezit van koloniale ge bieden niet v/orden bepaald door toeval en voorrechten. Het recht koloniën te bezitten moet vooral worden erkend tegenover de naties die er werkelijk behoefte aan heb ben. De koloniale eischen van Polen moeten niet worden vereenzelvigt met den eisch ten aanzien van de Joodsohe emigratie, aldus het kamp der nationale unie. In vervolge op ons verslag betreffende de installatie van mr. Vernède, burgemeester van Zoetermeer zij nog het volgende ge meld: Nadat de heer G. van Straalen den bur gemeester geluk gcwenscht had sprak de burgemeester als volgt: Rede van den burgemeester. Mijn eerste woord in deze vergadering zij een woord van eerbiedigen dank tot H. M. de Koningin, dat Zij mij wel tot burgemees ter dezer gemeente heeft willen benoemen en tot Hare raadslieden, die deze benoe ming wel hebben willen bevorderen. In de maand December van het vorige iaar werd Zoetermeer opgeschrikt door de tijding, dat burgemeester Middelburg de gemeente zou gaan verlaten en thans eenige maanden later bevind ik mij als uw nieuwe Voorzitter in uw midden. Ik bevroed, wat er op dit oogenblik bij velen uwer omgaat. Mijn voorganger, een man van groote en veelzijdige ervaring, had zich in deze gemeente geacht en bemind weten te maken. Hoe zal het zijn opvolger ver gaan? Ik begrijp dan ook, dat mijn taak niet gemakkelijk zal zijn. waar zulk een uitnemend man vóór mij hier als burge meester heeft gearbeid. Vol vertrouwen vat ik echter mijn nieuwen werkkring aan, vol vertrouwen, dat wij in onze vergaderingen die sfeer van samenwerking zullen schep pen, die noodig is voor een juiste beharti ging der gemeentebelangen. De vriendelijke woorden, waarmede wethouder Van Wel mij welkom heeft geheeten en waarvoor Ik hem van harte dank zeg. doen mij zien, dat mijn vertrouwen niet misplaatst is. Het ambt van burgemeester is een mooi maar uiterst moeilijk ambt. Mijn vader bekleedde het niet zoover van hier, gedurende veertig jaren, terwijl nu zes jaar geleden ik tot die functie geroepen werd. Ik ben dus wel eenigs- zins op de hoogte van het schoone dat het pad des burgemeesters kan tooien, maar ook de moeiten en zorgen zijn mij niet verborgen gebleven. Vooral in een tijd, die wij thans hebben, waarin zoo talloozen moeten worstelen om maat schappelijk niet ten onder te gaan, waarin ook de geestelijke nood zoo on noemelijk groot is, is de burgemeester de man, waarvan zooveel wordt ver wacht. maar die lang niet altijd uit komst geven kan. Zoo zijn de moeilijk heden vele, bevredigende oplossingen echter zeldzaam. Van Wel is mij dat zooeven nog heel dui delijk gebleken. Gij zult het daarom van mij begrijpen, dat, waar ik nog zoo weinig op de hoogte ben van de toestanden in deze Wie uwer zal het daarom niet als een groot voorrecht hebben gevoeld, dat wij in deze bange tijden een Vorstin bezitten, die door Haar woord Haar volk den weg wees tot innerlijke vernieuwing en het aanspoor de tot eenheid boven alle verdeeldheid? Moge dit Koninklijk woord geen ijdele klank blijven, maar laten wij ook in Zoe ter meer ons opmaken om liet ingang te doen vinden op elk terrein des levens. De gemeente Zoetermeer heeft wel een geheel ander karakter, dan het eiland Ro zenburg, Uit de woorden van wethouder De heer en mevr. Vernède tijdens de hartelijke ontvangst te Zoetermeer. gemeente, ik hier nog geen plannen kan ontvouwen en ook nog niet kan mededee- len, hoe ik sta tegenover de verschillende vraagstukken, die in deze gemeente op den voorgrond treden. Ik kan echter wethouder Van Wel en u mijnen heeren raadsleden de verzekering geven, dat ik een open oog zal hebben voor de belangen van alle takken van bestaan van bedrijvig Zoetermeer. Ten aanzien van enkele punten moge ik nog een korte op merking maken. In de eerste plaats de positie van het College van B en W. in den Raad. Ik ben van meening, dat B. en W. r.aar buiten zooveel mogelijk moeten optre den als een homogeen College, dat leiding weet te geven, en dat zoo min mogelijk laat blijken van een meerder- en een minder heid. De besluiten en voorstellen zullen dan wel eens het gevolg zijn van een compro mis, maar ik geloof, dat onze gemeenten groote behoefte hebben aan een ongebro ken leiding van het College van B. en W. En voorts kan ik nu reeds zeggen, dat een tweetal onderwerpen hier mijn bijzondere aandacht zal hebben. In de eerste plaats dé werkloosheid. Per manente werkloosheid is een van de groote geeselen van dezen tijd. Daarom zou onder 't oog moeten worden gezien, of, in verband ook met de plannen van de regeering dienaangaande, hier niet regenereerend kan worden opgetreden. Voorts zal ook de financieele positie van de gemeente mijn speciale aan dacht hebben. Of er middelen gevon den kunnen worden, om Zoetermeer financieel weer wat krachtiger te ma ken, kan nog moeilijk worden beoor deeld, maar zoolang in een gemeente de maximale belastingen worden ge heven, is dit een onderwerp, waaraan men maar niet zonder meer voorbij kan gaan. Zoo juist sprak ik mijn vertrouwen uit In den geest van samenwerking, die in om vergaderingen zal heerschen. Wat het Cn) lege van B. en W. betreft, op aangenam» wijze heb ik met de beide wethouders en met den secretaris kennis gemaakt en lï ben er dan ook zeker van, dat een goede verstandhouding in de vergaderingen van het dagelij ksch bestuur niet zal ontbreken Ik doe een beroep op de medewerking van den secretaris, wiens jarenlange ervarin» in deze gemeente voor mij een groote steun zal zijn, terwijl lk reken op de IJver en toe wijding van de ambtenaren ln dienst der gemeente. Ik van mijn kant geef hun de verzekering, dat hun belangen steeds miln aandacht zullen hebben Zoo aanvaard ik dan thans mijn ambt. Moge God mij de kracht geven in deze gemeente te arbeiden naar Zijn wil. Ik heb gezegd. Burgemeester Vernède zelde een leerza- men dag te hebben, na alle wenschen die hij gehoord heeft. Spr. dankte allen voor hun welkomstwoorden en gelukwenschen. Het deed spr plezier dat er velen uit Ro zenburg aanwezig waren. Spr. deed een beroep op de wethouders, raadsleden en bevolking door welwillendheid en toegene- gendheid te toonen. Zoo wil spr. met Gods hulp en van zijn vrouw het ambt aanvaar den en verzoekt hem in de gebeden te ge denken. Spr. bracht hierna dank aan het comité van ontvangst, waarna de voor zitter van het comité van ontvangst den Burgemeester en mevrouw Vernède uitge leide deed en de vergadering werd gesloten Na afloop begeven zich allen naar hotel De Gouden Leeuw", waar een drukke re ceptie plaats vond, terwijl des avonds 7 uur een diner werd gegeven ten eere van bur gemeester en mevrouw Vernède waaraan door velen werd deel genomen. DE VISCHOMZET IN IJMUIDEN IN FEBRUARI. Trawlers minder, loggers meer dan verleden jaar. Uit de cijfers van den omzet in den RiJto- vischaïslag gedurende de maand Februari 19J» blijkt, dat de trawlers ruim t. 37.000 bij verleden Jaar ten achter bleven. De gemiddelde reisbe- sommingen waren ongeveer gelijk, maar er werden door de trawlers 12 reizen minder ge- maakt. De gemiddelde reisbesomming der trawlers was f 2705 tegen f.2735 in Februari 1938, die der loggers resp. f.775 en f.660. hetgeen voor laatstgenoemde categorie een vooruitgang be teekent van niet minder dan 17 De loggers zetten het Jaar wel bijzonder gunstig in. want ook Januari leverde voor deze schepen een mooi resultaat op. Ook de motorkustvlsscners hebben aardig meegeholpen, het omzetcyier op peil te houden, immers de opbrengst van ae door deze schepen aangevoerde visch verdub belde. Er kwamen in Februari binnen: van de trawl- en zeevischzegenvisscherU (160) stoom- en motortrawlers met f.joju'j (f. 437.498), 203 (211) motorloggers met f. 157.jiw '.139.233). 364 (214) motorkustvisschers met 37.616 (f. 18.809). 19 (7) open booten net 391 (f.72) en 6 (6) Deensche motorkotters met, f.3841 (f.3885) w Van de drijfnetvisscherij kwamen binnen Engelsche drifter (12) met f.940 (f. 14.054). In de eerste twee maanden kwamen o.a. Dui nen 305 (322) stoom- en motortrawlers met 857.679 (f. 840.630). 342 (359) motorloggers met 1.287.255 (f. 253.211). 541 (321) motorkustvis schers met f. 72.275 (f. 318.63). 2G '27) motorkotters met f. 27.742 (f. 24.160) en drW- letvischors: 27 (28) stoomloggers met I.IJ.'JJ f. 11.774). 38 (25) motorloggers met f. 15.527) en 22 <20) Engclsche drifters met 14 819 <f. 14.051). ln De opbrengst der consignaties bearoeg^i Februari f.9569 (f 5574) en in de twee eerste maanden samen f. 16.839 (f. 14.051). (Tusschen haakjes zijn geplaatst decui van het overeenkomstige tijdvak in 193b). VISCHPRUZEN. IJMUIDEN. 3 Maart* Tarbot 82—74 ct. per K.G.; Tong f. Wjjrfl!? idem; Groote schol f. 13.60 per 50 kV, schol f. 16,50 idem: Zetschol f. 33—22 Idem. Kleinschol f. 28—7,50 Idem; Bot f. 7,W-'.'Ï idem; Schar f. 9,00—3.80 idem; Kleine gulf: idem: Wyting f. 10,50—3.60 idem: Versci haring f. 5,50—4.60 Idem: Kabeljauw f. 42.5U-" per 125 K.G.; Leng f. 1,80 per stuk mondcIli TreilersHolland 3. IJm 179 110 "Ja"S!0.' f. 1620: Ewald IJm 48. 700 manden. I. Kotter E. 322 met f. 1540 cn KW. 92 met i. Logger KW. 163 met f. 520. GEBOREN: Frank, z. van M. v. Ginneken en A. Weststrate. OVERLEDEN: C. Klijn hsvr. van L. Dolle, 57 jaar V'p, Hout. hsvr. van J. Fallaux, 73 Jaar Andersen, hsvr. van P. v. d. Reijden, 69 H. Vinkestijn, z., 8 jaar. 2—~3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10