BINNENLAND doetje cjoed! LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 1 Maart 1939 Derde Blad No. 24212 Werk! Minister waarschuwt tegen angststemming over de Defensie 80ste Jaargang De gezinsuitgaven Uit Ned. Oost-Indië De heer F. H. de Hoog overleden ,Vloot en Landmacht tellen tegenwoordig mee" Het initiatief-ontwerp der N.S.B. GEMENGD NIEUWS INVLOED van indirecte belastingen en landbouwcrisisheffingen. Bij de algemeene Landsdrukkerij ls een publicatie van het Centraal Bureau voor be statistiek versohenen, waarin de bedra gen berekend zijn, die uit de gezinsuitgaven aan de overheid toevloeien uithoofde van indirecte belastingen en landbouwcrisis- helfingen, die op de verbruikte artikelen rusten. De berekeningen zijn gebaseerd op de gegevens omtrent de besteding van het inkomen, verkregen door het onderzoek dat hieromtrent door het Centraal Bureau ln de jaren 1935 en 1936 bij 598 gezinnen, gevestigd in verschillende deelen des lands is ingesteld en zij zijn voor de verschillende welstandsklassen, bij bedoeld onderzoek onderscheiden, afzonderlijk uitgevoerd. Naast het totaalbedrag der heffingen ls ook berekend het bedrag, dat uitsluitend uit de uitgaven voor voeding voortvloeit, terwijl de aan directe belastingen betaalde bedragen mede zijn opgenomen. Uit de uitkomsten blijkt, dat bij toene ming van den welstand, met de stijging ran de uitgaven voor verbruik de bedragen der indirecte belastingen wel belangrijk toenemen, doch in veel mindere mate dan de toeneming der uitgaven. Eenzelfde de- gressie doet zich. zelfs in sterkere mate, voor bij de landbouwcrisisheffingen. Een en ander is begrijpelijk ais men bedenkt, dat de indirecte belastingen voor een groot deel, en de landbouwcrisisheffingen vrij wel uitsluitend, op de uitgaven voor voe ding betrekking hebben. Op de onontbeer lijke voedingsmiddelen brood en vetten drukt in alle welstandsklassen meer dan 15 pOt. van het totaal der crisisheffingen, dat ln de gezinsuitgaven berekend is. Uit gedrukt in procenten van het inkomen va- rieeren de indirecte belastingen van de laagste Inkomensklasse (beneden f. 14001 lot de hoogste klasse (boven f. 60001 van 5.4 pCt. tot 3,2 pCt., de landbouwcrisisheffingen ran 3,6 pCt. tot 1.2 pCt. Een geheel ander beeld vertoonen uiteraard de directe be lastingen. De overeenkomstige percentages rijn hier 1,5 en 13,5. De totale druk van in directe belastingen, landibouwcrisisheffin- gen en directe belastingen gezamenlijk loopt in de inkomensklassen beneden f 3000 ran 10,5 tot 11,9 pCt. van het Inkomen en bedraagt in de klasse f. 4000f. 6000 14,9 pCt, ln die boven f. 6000 17,6 pCt. Interessant is ook de vergelijking van de bedragen aan indirecte belastingen, land- bomvcrisisheffingen en directe belastingen, berekend in de uitgaven van enkele kleine en enkele groote gezinnen binnen iedere welstandsklasse. Bij eenzelfde inkomen moeten de groote gezinnen 1.6 tot 2,3 maal zooveel op hun uitgaven voor voeding in de belastingen en beffingen bijdragen als de kleine. Ais gevolg van den kinderaftrek is het bedrag der directe belastingen vbor de groote gezinnen aanmerkelijk geringer dan voor de kleine. Het totaal van indirecte be lastingen, directe belastingen en crisLshef- 'ingen blijft echter steeds voor de groote gezinnen het hoogst. KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM Vóór de reis van Hare Majesteit naar Brussel? Naar de ..Standaard" verneemt, zou het lil het voornemen van de Koningin liggen cm in den loop der maand Mei as., vóór Haar reis naar België. Haar jaarlijksch owoek aan de hoofdstad te brengen. Een officieel bericht hiervan is echter ten stad- mii2e niet ontvangen. Met den voortgang der restauratie in Mt Koninklijk Paleis op den Dam wordt mermee rekening gehouden en het schema die restauratiewerken is zoo opge- S, v 1 dat.eerst na het bezoek van H. M. y koningin ln Mei as. weer in vollen omvang zal worden aangepakt, waarna najaar 1940 zal duren eer de restauratie geheel voltooid zal zijn. DE BURGEMEESTER VAN OOTMARSUM. Hij solliciteert naar zijn eigen vacature. ,k?°"r den burgemeester van Ootmarsum, Th' van Bönninghausen, l,™ ,™et 1 Maart ontslag als burgemeester bs in een adres aan de Koningin ltenen m een au<uënt'e willen ver- H'i verklaart een slachtoffer te zijn van gepaard aan politieke oïï, ming- Verder zegt Jhr. von Bön- sWa J^nVdat hiJ nlet 'n staat werd ge- rliinï?? behoorlijk te verdedigen. vWg heeft hiJ een adres gezonden, tM u solliciteert naar de thans va- Ookna 'ekking van burgemeester van ÜREENIGING VAN KLEINHANDELAREN IN LEDERWAREN „KOLECO". l(dm„Vereeniglng van Kleinhandelaren in Jirasn "i •■Ko'eco", kwam bijeen in -wasnapoLsky" te Amsterdam. Cr«f!°°5zi^r' de heer t«n Cate uit sioort, hield een korte openingsrede, faariM 11C1U CCIi upeiungsieae, hanrti? ?1J, °P enkele, voor den lederwaren- 'Moei belangrijke punten wees. besprekingen van huishoudelijken bm-Jy81" aan de orde een rapport," be- "t klein bed uJepassing van de vestigings- litanie; Uo'aard m werd de inhoud van dit rapport 72?* en werd het bestuur opgedragen verdere stappen te doen. leteriA0 werden uitvoerig besproken de Ibiriw*8." en betalingsvoorwaarden van de ''«kanten. br» ver8adering gaf als haar meening te 'initff131 men zlch ernstig diende te felerw gen de eerste poging, om ook de warenbranche aan banden te leggen. iüf~tuur werd dan ook verzocht, nadere It J™ bn de vereeniging van fabrikanten .hes de haagsche dierentuin wordt niet opgeheven. Naar aanleiding van onderhandelingen inzake verkoop van den Haagschen Dieren tuin onder de voorwaarde, gesteld door de nieuwe eigenaresse, dat zij met de ge meente tot overeenstemming komt omtrent de wijze van bebouwing van het terrein, vernemen wij, dat, indien de transactie slaagt, de vennootschap, die tot nu toe de exploitatie van den geheelen tuin de dieren inbegrepen beheert, deze exploi tatie zal trachten voort te zetten op een andere plaats in de gemeente 's-Graven- hage. omtrent de keuze waarvan echter nog geenerlei beslissing is genomen. Het Ko ninklijk zoölogisch botanisch genootschap ls hiertoe nog ln overleg met het gemeente bestuur. De Haagsche dierentuin zal derhalve, in dien de verkoop van de onroerende bezit tingen doorgaat, niet worden opgeheven, doch met zijn levende have zoo mogelijk naar een ander terrein in de residentie worden verplaatst. bbddags werd gezamenlijk een excur- Dolv ftcoanicuiljlt, CCIl CALUi !>.j» ™uden naar de kofferfabriek „Hol NADERE VOORZIENINGEN INZAKE DE TANDHEELKUNDE. De heer Van der Putt c.s. heeft op het wetsontwerp houdende nadere voorzienin gen inzake de tandheelkunde eenige amen dementen voorgesteld, waarmede wordt beoogd ook diengenen gelegenheid te geven aan het vooronderzoek, resp. examen, deel te nemen, die, ofschoon hun bewijzen van vestiging waren geviseerd, niet toegelaten zijn geworden tot het examen, bedoeld in de wet van 18 Mei 1929. Deze personen, vier in getal, hebben steeds de volledige tand prothese toegepast en oefenen thans nog zelfstandig praktijk uit. Deze amendementen zijn mede-ondertee kend door de leden Tilanus, Bakker-Nort, Suring. Andriessen en I. H. J. Vos. Voorts heeft de heer Van der Putt c.s. een amendement voorgesteld, beoogende ook aan diegenen gelegenheid te geven aan het vooronderzoek, resp. examen deel te nemen, die, ofschoon zij vóór 10 Juni 1913 de volledige tandprothese toepassen, om een of andere reden in 1925 geen visum op hun bewijs van vestiging hebben,aange vraagd of dit niet ontvingen. Na onder zoek is gebleken, dat het hier betreft 19 personen die allen vóór 1920 zelfstandig gevestigd waren en 'thans nog een eigen praktijk hebben. INDIË-DAG TE TILBURG. Onder groote belangstelling en in tegen woordigheid van vele vooraanstaande fi guren uit verschillende kringen is heden te Tilburg de door de Katholieke Economische Hoogesohooi georganiseerde Indië-dag ge houden. De bijeenkomst werd geopend door den rector-magnificus der hoogeschool. prof. dr. J. E. de Quai. Verder werd het woord gevoerd door den heer Max van Poll, die sprak over „Econo mische samenwerking". begrafenis gep. luit.-generaal j. h. hardenberg. Op de begraafplaats Nieuw Eik en Dui nen te Den Haag is gistermiddag onder zeer groote belangstelling het stoffelijk over schot van gep. luitenant-generaal J. H. Hardenberg, oud-commandant der lucht- vaartafdeeling en oud-inspecteur der in fanterie. ter aarde besteld. Ter begrafenis waren gekomen een de putatie van den generalen staf. van de inspectie der infanterie, regiment jagers en van de militaire luchtverdediging en zeer vele hoofdofficieren. In de aula wijdde een zoon, de heer H. F. C. Hardenberg. eenige woorden aan de nagedachtenis van den overledene. MINISTER DE WILDE VERLAAT ZIEKENHUIS. De minister van financiën, mr. J, A. de Wilde, is thans in zooverre hersteld, dat hij gistermiddag het diaconessenhuis Bro- novo te Den Haag. waai- hij verpleegd werd, heeft kunnen verlaten. Het is nog niet be kend, wanneer Baron van Lynden, die eveneens in Bronovo is opgenomen, naar huis zal kunen terugkeeren. DE BRUG BIJ DORDRECHT. De heer Van Sleen heeft de volgende vragen gericht aan den minister van wa terstaat: 1. Is het waar, dat opnieuw stagnatie ten aanzien van de voltooiing van de brug over de Oude Maas bii Dordrecht is opgetreden? 2. Wanneer vraag 1 in bevestigenden zin mocht worden beantwoord, wil de minister dan mededeelen, waaraan deze nieuwe ver traging is te wüten? 3 Is de minister in staat en bereid den juisten datum van oplevering van de brug te Dordrecht met de bijkomende werken mede te deelen? EERSTE KAMER. De Eerste Kamer zal Dinsdag 7 Maart te half negen bijeenkomen ter behandeling van eenige wetsontwerpen, waaronder dat betreffende de kosten van deelneming aan de wereldtentoonstelling te New York. Woensdagmiddag te één uur zal de open bare vergadering worden voortgezet. Aan de orde is dan de lustitiebegrooting voor 1939. HIJ WAS VOORZITTER VAN HET INDO- EUROPEESCH VERBOND. BATAVIA. 1 Maart. (Aneta). De voor zitter van het Indo-Europeesch verbond, de heer F. H. de Hoog, is in het ziekenhuis te Bandoeng, waar ilij, nadat hij door een beroerte was getroffen, werd opgenomen, overleden. ..Koopt tandpasta uit eigen land, Dat geeft meer werk in Nederland." „rVOROL" De Nederlandsche tandpasta. 223 (Ingez. Med.ï De heer de Hoog was een van de mar kantste figuren in Nederlandsch-Indië. Als voorzitter van het I.E.V., welke functie hij sinds 1928 bekleedde, heeft hij dag en nacht gewerkt voor die organisatie, welke onder zijn leiding uitgroeide tot een zeer Wijlen de heer F. H. de Hoog. krachtige, welke de belangen van den Indo- Europeaan voorstond zooals tevoren nooit het geval was geweest. Het is dan ook voor een zeer groot deel aan hem te danken dat de status van den Indo-Europeaan is gekomen op het peil, hetwelk thans is bereikt. Hij bezocht de H.B.S. te Soerabaja en deed daar reeds als knaap van zestien jaar eindexamen. Al spoedig kwam hij bij de S.S. in dienst. Zijn eerste Europeesch verlof besteedde hij aan zijn verdere ontwikkeling. Hij bekwaamde zich toen namelijk voor het zoogenaamd groot-ambtenaars-examen, dat hij ook met succes aflegde. Dit ontsloot voor hem de poort naar een hooger positie. Mede door zijn intelligentie en nauwgezette plichts betrachting bereikte hij dan ook bij de S.S. de functie van hoofd-ambtenaar. Als vertegenwoordiger van het I.E.V. ln den Volksraad sinds 1923 heeft hij de be langen van Indië en van het I.E.V. ver dedigd waar hij hiertoe maar gelegenheid vond. Slagvaardig en goed spreker als hij was, had hij steeds de aandacht van dit college. Wijlen de Hoog had tevens zitting in het college van gedelegeerden. De overledene was ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en officier in de Orde van Oranje-Nassau. 7603 (Ingez. Med.) (Van onzen parlementairen medewerker) De Regeering houdt vast aan haar vlootplan dit is ook nu weer geble ken: zij gaat niet verder. Beter is te zeggen: aan haar vloot - politiek, aan haar voornemens met be trekking tot de defensie. Dit heeft zij den laatsten tijd her haaldelijk medegedeeld. Nog slechts en kele dagen geleden deed zij het bij monde van den Minister van Defensie in de Eerste Kamer. Gisteren kwam de Minister van Koloniën het in de Tweede opnieuw bevestigen. Deze politiek heeft de instemming en den steun van den Landvoogd. De vraag is nu: koestert men vertrouwen in de Regeering? In de Nederlandsche en in de Indische? Zoo ja, dan stake of tem- pere men de actie om nóg meer kruisers, nog meer dit en nog meer dat, de actie ook om slagschepen. Want bereiken doet men daarmede thans toch niets. En het zal de kracht van het land en van Indië niet ver sterken, wanneer men maar blijft betoo- gen, dat het niet genoeg is en dat er meer moet zijn. De Rëgeering kan ook geen ijzer met handen breken; behalve dat zij de uit voering van haar eigen voornemens vol doende acht, is er deze nuchtere werkelijk heid. dat er geen geld is. Generaal Bajetto gaf dit in tweede instantie toe. En zoolang men in Indië wel rijst en ln Nederland wel boerekool. maar geen guldens en rijks daalders kan verbouwen, moet men met die nuchtere werkelijkheid rekening houden. En het eeuwige refrein, dat Indië te kort wordt gedaan, begint bepaald vervelend te worden: vandaar de zachte wenk, die mi nister Van Dijk reeds aan Indië gaf, terwijl hij tegelijk liet zien hoeveel er op het oogenblik op stapel staat. De Regeering aoht haar plannen voldoende en heeft voor verder-gaande geen duiten; aldus de si tuatie. Minister Weiter heeft zich gisteren bij de rede van zijn ambtgenoot Van Dijk vol komen aangesloten. Ook hij stelde in het licht hoeveel er op het oogenblik gedaan wordt. Tusschen de 40 en 50 eenheden zijn onder handen en de uitrusting en oefening daarvan vormen een groote taak. De reserve van de schepen wordt geheel bemand. De Minister ver klaarde met volle overtuiging: onze vloot telt mee. en het is thans absoluut prae- matuiur om over nóg verder-gaande plan nen te spreken, want die zouden toch niet verwezenlijkt kunnen worden, om de be kende redenen. Wij moeten en mogen zei de Minister mr. Joekes na bovendien niet alles op defensie zetten. Slagschepen zou den, laat ons zeggen, per exemplaar 60 a 70 millioen gulden kosten, en een beman ning van 1300 1 1500 man. Ook het leger wordt steeds sterker; het wordt beter uit gerust en in het personeel-tekort wordt voorzien, zoodat de Minister durfde ver klaren, dat de landmacht tegenwoordig naast de vloot meetelt. Wij werken hard aldus hoorde men achter de woorden des Ministers en hebt nu vertrouwen in ons! Overigens keurde de Minister het af, dat er getracht wordt een soort angst stemming te kweeken en persoonlijk verklaarde hij niet te gelooven in agressieve bedoelingen van Japan, een land, waarmede wij „eeuwenlange vriendschap" onderhouden. Er was nog een motie-Stokvis over het eeuwige onderwerp van de verdeeling der vlootkosten. De voorsteller wijzigde haar zoo, dat zij om een nadere overweging van een andere verdeeling vroeg, mede door de instelling van een commissie, maar in dezen nieuwen vorm werd zij met 48 tegen 31 stemmen verworpen. Er voor stemden socialisten, communisten en vrijzinnig-de mocraten. nationaal-socialisten en de christen-democraat Posthuma. Tenslotte gingen de militaire afdeelingen der Indische begrooting er zonder hoof delijke stemming door; alleen de commu nisten bleken tegen. Toen was de behandeling der Indische begrooting afgeloopen. In Indië werkt men al aan de nieuwe! BELASTING OP MOTOR- EN RIJWIEL VERKEER. In de tweede helft dezer vergadering nam de Kamer het initiatief-ontwerp der NB B. inzake wijziging van de belasting op het motor-verkeer en afsohaffing der rij wielbelasting in behandeling. Reeds nu kan voorspeld worden het stond trouwens vóór het debat al vast dat het ontwerp met overgroote meerder heid zal worden verworpen; vermoedelijk stemt alleen de NS B. er voor. Alle sprekers (de heeren Bongaerts, Wa genaar. Ebels, Van den Tempel en Wijn koop) verklaarden zich tegen het ontwerp. Bijna zonder uitzondering erkenden zij, dat het wegverkeer te zwaar is belast, en dat hierin verandering dient te komen (enke len voegden er bij, dat de rijwielbelasting dient te worden afgeschaft), maar zij oor deelden. dat dit niet bij een zoo primitief en slecht voorbereid initiatief-ontwerp kon gebeuren, dat bovendien de voornemens en plannen der Regeering zou doorkruisen. De afgevaardigden wenschten dus deze plan nen, gebaseerd op een uitgebracht commis sie-rapport, af te wachten. Bovendien wezen zij er op, dat het ontwerp De Mar- chant een gat in de begrooting zou slaan van niet minder dan 40 millioen gulden, zonder dat het daarvoor dekking aanwees. Dit waren niet de eenige bezwaren; het ontwerp betoogden de sprekers ver schuift de belasting feitelijk van het luxe- naar het bedrijfsverkeer, en (politiek argu ment) het is een manoeuvre: de politiek zei de lieer Van der Tempel ligt er dui men dik bovenop. De heer De Marchant et d'Ansembourg heeft dit alles bestreden: hij ontkende dat er politieke bedoelingen aan het ontwerp ten grondslag lagen; hij achtte het billijk om de rijwielbelasting af te schaffen en de motor-belasting te verminderen en hij meende, dat de 40 millioen grootendeels ge vonden zouden kunnen worden door reor ganisatie van en bezuiniging op de spoor wegen en door een belasting op de waren huizen. Heden voortzetting. grieksch stoomschip in de spaansche wateren vergaan. Nederlandsche waarnemer ongedeerd. Naar ontvangen berichten van de „Board for non-intervention" te Londen, zou het Grieksche s.s. „Loulis" in de Spaansche wa teren vergaan zijn. De zich aan boord be vindende Nederlandsche „Observing offi cer", Van Echten, bleef ongedeerd. het hielp toch niet. Bestolen Haagsche juwelier vond het overbodig de politie te waarschuwen. In den afgeloopen nacht heeft een nacht waker ln de Spuistraat te Den Haag een. uitgezocht terrein voor inbrekers, een in braak ontdekt in een byouteriezaak. Mai- son Modern geheeten. De nachtwaker zag. dat een vitrine was opengemaakt en dat et verschillende voorwerpen uit waren gesto len. terwijl op straat tal van sieraden ver spreid lagen. De eigenaar, de heer Poons, werd door den waker gewaarschuwd. Hi! wenschte echter geen aangifte bij de politie te doen. Naar hij ons vertelde, is er reeds ettelijke malen bij hem ingebroken, zonder dat men er tot heden in geslaagd is den dader aan te houden. Dit heeft den heer Poons in een zoodanige moedelooze stemming gebracht, dat hii zich blijkbaar de moeite om aan gifte te doen. wenschte te besparen. De waarde van het gestolene is overigens niet belangrijk. Tel. auto door sneltrein gegrepen. Bestuurder ternauwernood aan den dood ontsnapt. Op den onbewaakten overweg te Zalne, nabij Zwolle, is gisteravond een auto, be stuurd door den heer Van der Bent uit Zwolle, door den sneltrein Groningen Zwolle, die ter plaatse dezen overweg kruist, gegrepen. De heer Van der B. kwam uit de richting van de stad rijden en keek, toen hij den overweg naderde, naar links. Hij was in de veronderstelling, dat van dien kant een trein naderde. Desondanks reed hij lang zaam den overweg op. zonder te bemerken dat de sneltrein uit Zwolle naderde. Eerst op het allerlaatste oogenblik werd hij dit gewaar en had nog juist gelegenheid om uit den wagen te springen en zich in veilig heid te stellen. Een oogenblik daarna ver morzelde de trein de auto, welke over een afstand van 300 M. werd meegesleurd. Hoe wel de heer Van der B. ongedeerd bleef, was hij dermate overstuur, dat men hem naar een ziekenhuis moest overbrengen om weer op verhaal te komen. De trein had onge veer 15 minuten vertraging. nOLZMANN MOET ONS LAND VERLATEN Naar wij vernemen heeft de Regeering tegen medio Maart as. aan M. Holzmann, ..industrieel" te Amsterdam, het verblijf in Nederland ontzegd, zoodat hij het land zal moeten verlaten. Men zal zich herinneren, dat H. verleden jaar op last van de Haag sche Justitie in zijn woning in het Alb. Hahnplantsoen te Amsterdam gearresteerd werd, daar vermoedens van meineed in een civiele procedure en ook andere verdenkin gen tegen hem gerezen waren. Hij moest toen echter weer in vrijheid worden ge steld. doch werd sindsdien als ongewenschte vreemdeling beschouwd, terwijl thans zijn verblijfsvergunning niet meer verlengd zal worden. „Hbld." IN SCHEEPSRUIM GEVALLEN. Gisteravond om kwart voor tien is aan boord van het bij de Nederlandsche dok maatschappij te Amsterdam liggende sa. Crijnssen van de K.NB.M. de 26-jarige V. uit Rotterdam, ambtenaar van het classi ficatiebureau Unitas, aldaar, in het ruim gevallen en vrijwel op slag gedood. KIND VERDRONKEN. Gistermiddag is het driejarige dochtertje van den arbeider B. Dekker te Borger- compagnie (Gr.), in een onbewaakt oogen blik bij de ouderlijke woning te water ge raakt en verdronken. BUJTENLANDSCH GEMENGD. duitsche BOMMEN. Ten aanzien van de bommen met vloei bare zuurstof, welke naar verluidt door Duitschland worden gebruikt, heeft de wapendeskundige van de Glenn Martin vliegtuigfabrieken in Amerika, Lester Balow verklaard, dat hij en zijn medewerkers reeds 20 jaar geleden proeven hebben ge nomen met deze springstof. De Vereenigde Staten hebben dit wapen niet ingevoerd, omdat het „van geen nut" was en ómdat de proeven „gevaarlijk" waren. Lester Balow verklaarde verder, dat deze bommen ..de zee kunnen zuiveren van alles wat drijft". Hij heeft films, welke hij wil toonen aan de commissie voor militaire zaken, waarop men kan zien hoe berghellingen als Niaga- ra-watervallen omlaag stroomen. De rot sen worden door deze bommen niet opge blazen, doch verkruimelen. NIEUWE EXPEDITIE NAAR DE ZUIDPOOL. Lincoln Ellsworth is voornemens, in Ja nuari 1941 een nieuwe expeditie naar het Zuidpool-gebied te ondernemen Hij wil een kamp opslaan bij de Zuidpool en daar den geheelen winter blijven, teneinde met twee metgezellen waarnemingen te doen. De expeditie zal vermoedelijk met twee vliegtuigen van Walvischbaai vertrekken Ook is Ellsworth voornemens, het 81.000 vierkante mijl groote gebied ten Zuiden van Prinses Elisabeth-land, dat hij on langs heeft opgeëischt voor de Vereenigde Staten, „het Amerikaanscbe hoogland" te noemen. TRAM BOTST TEGEN BOOM. Te Boston (V. St.) is een tram ontspoord en tegen een langs den weg staanden boom gebotst. Vier voetgangers en een trampassagier werden gedood dertig pef» sonen werden gewond.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9