i Marmerwerken: Gedenkboek van het Leidsche Studentencorps wm Ém V.O.N.K. P 1 LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 1 Maart 1939 VISSCHERIJ-BERICHTEN SPORT CORRESPONDENTIE ILLUSTRATIE UIT HET GEDENKBOEK: Reünisten (VerHueli) ,.Waar zijn de haren daar jij je kam in brak?" ,.Waar zijn de tanden daar jij de botten mee brak?" „Waar zijn de handen daar jij poken mee brak?" „En waar zijn de ouweheeren daar jelui den gek mee stak?" In vrijwel alle seizoenen van het jaar vindt de wandelende burger van de Sleu telstad in zijn straten meer of minder wel gedane figuren, die uitgedost in een ver schoten regenjas, met wandelstok in de hand, een bijzonder aspect aan de stad verleenen. De straatjeugd roept hen met „sag Sjors" na. winkeliers groeten hen. deftige burgers lichten amicaal den hoed, want bloeit niet de Academieborrel op Amicitia ja, een ieder weet, dat dit „studenten" zijn. Het gebouw in de Bree- straat is evenzeer bekend, er schijnen nog altijd Leidsche „joffers" te zijn, die een straatje omloopen uit vreeze deze plaats te moeten passeeren: evenwel wat er zich afspeelt, blijft aan de fantasie en de in omloop zijnde en daardoor groeiende ge ruchten overgelaten. Wist in de maand Februari van dit jaar tot groote verontwaardiging van mijn zeer Leidschen kapper een burger niet de juiste beteekenis van den achtsten Februari en werd vanmiddag in de Breestraat het op- hijschen van het Corpswapen aan een volijverigen winkel niet begroet met den uitroep „kijk eens het vaandel van Ami citia", een dergelijk gebrek aan kennis van zaken zal ik bij u. waarde lezer, niet ver onderstellen. Zoo zijn u misschien de uiter lijke verschijningsvormen van het Corps welbekend en ge hebt op een of anderen hoogtijdag de heilige hallen van Minerva betreden, toch zal dikwijls de zin van vele gebruiken u ontgaan zijn en bij u den Indruk hebben gewekt van een in traditio nalisme verstarde eenheid. Niet dat van u gevraagd wordt in het Gedenkboek van het Leidsche Studenten corps een dorre reeks van gebruiken met de verklarende toelichting daarop te door worstelen. neen veelmeer ademt het ge- heele boek zoozeer den geest van het Corps, dat duistere punten vanzelf voor u opge helderd worden. Wellicht gaat ook het Corpslid het geheele Corpsleven meer als een eenheid zien, dan hij wel voor moge lijk had gehouden. De uitgave van het boek is naar het uiterlijk en naar inrichting goed verzorgd. Vooral de keuze der platen is te loven. Zoo dikwijls beantwoordt een afbeelding van een feit, dat in de herinnering ligt als bijzon der geslaagd, niet aan de gekoesterde voor stelling In de platenreeks van het Ge denkboek zullen reünisten en Corpsleden hun tijd zien herleven. De platen uit de historie zijn zoo gekozen, dat een goed beeld van den behandelden tijd wordt ver- In verband met het 100-jarig bestaan van het L.S.C. is heden bij h. e. Stenfert Kroese's Uit gevers MU. N.V. alhier een ge denkboek verschenen. Neven staand geven wij daarover het oordeel van een corpslid. kregen, zonder te vervallen in een herha ling van Frank en Wiardi Beekman: De Geschiedenis van het Leidsche Studenten corps. Men zou kunnen verwachten, dat in de uitgave van het Gedenkboek het ge vaar van een herhaling van deze zoo breede uiteenzetting van de geschiedenis van het Corps gelegen zou zijn; niets is minder waar. Zonder het misschien te bedoelen, wordt door de beschrijving van de pijlers van het Corps: de groentijd, Academie, dis puten en. gezelschappen en de Sociëteit zoozeer een doorsnee gegeven door de hon derd jaren, die het Corps in huldigen vorm bestaat, dat de beschrijving in dit boek evenzeer voor het heden als voor het ver leden kan gelden. Nemen wij enkele dingen in oogen- schouw. want er is te veel om alles te be spreken. De „Memoranda van den Praeses Collegii", waarmee het boek aanvangt, wor den telkens afgewisseld door kleine epi sodes uit het dagelijksch leven van den Leidschen student, die zoozeer treffen, dat men deze met recht, als juweelen van schil derkunst kan betitelen. Den dag der bur gerij wil ik u citeeren: wat zou dit anders kunnen zijn. dan den derden October?: „Gij valt en staat weer op, zij valt, gij raapt haar op. Naast u valt een professor. En het verbaast u niet. Dat is het vermaarde hos sen en deinen. Tenslotte, uitgeput verlaat gij belden den hosvloer en zoekt elders vermaak. De dag van hutspot, optocht en traditioneele haring. De dag dat alles kan en mag. De dag van Leiden's ontzet, 3 October". De getrouwheid en de vriendschap, die spreekt uit de woorden gericht tot de die naars van het Corps maken het waard deze te memoreeren. „De Corpsgetrouwen, levende geheugens van het Corpsleven, burgers van Leiden en dienaars van het Corps, wie zijn meer dan gij gehecht aan traditie, opgenomen in den stroom van het Corpsleven met zijn grilligheden, late uren, maar ook zijn hartelijkheid en dwaze grap pen, gij zijt een der sterkste pijlers van ons Corpsgebouw". De verhouding tot de Academie hoe zou dit geliefde onderwerp van officieele speeches in dit boek kunnen ontbreken? wordt duidelijk behandeld in een zeer lezenswaardig artikel van de hand van Mr. W. H. Fockema Andreae. Zonder te verval len in niets zeggende vaagheden wijst hij op de wisselwerking tusschen Corps en Academie. De groentijd, de tijd van angst en zor gen voor vele ploerterijen voor „hunne" heeren is. daar ook uitwassen scherp wor den gelaakt, in prijzenwaardige objectivi teit geteekend. Alleen al déze schildering maakt het waard, dat dit gedenkboek ge kocht en gelezen wordt, zoozeer ruimt het wanbegrip en misverstand op over deze voor het Corpsleven zoo noodzakelijke in stelling. jammer is dat drukfouten, vooral in na men en in voornamen, dit boek ontsieren. Niettemin brengt deze uitgave voor stu dent en reünist zoozeer een herleving van zijn tijd, dat het, als het in zijn hand ge legd is, hem niet toestaat op te houden met lezen en bladeren. Evenzeer schenkt dit boek in diermate ook den burger een dieper inzicht in wezen en vorm van den studentenmaatschappij, dat het ons past samenstellers en Corps onze hulde te bren gen voor deze uitgave. Moeilijkheden der Almanak-redactie bij het samenstellen der trekschuitdienstregeling (VerHueli)). „Ik zei ommers as jij na Den Haag mot, dan kan je nou in de .schuit, wat kan jou die andere schellen. Gossie maine, Sak! wat vint". hebben Dat blijve ons voor allen tijd be spaard! Zich vervolgens in het bijzonder wen dende tot de eere-leden van het Corps, de leden van vroegere Collegia, herinnerde spr. aan de genoegens en moeilijkheden van dat Collegiumjaar en hij constateerde daarbij, dat hun arbeid niet tevergeefs is geweest, want 't Corps verkeert in bloeien- den welstand. In welke mate eereleden aan dien wel stand hebben bijgedragen, de competentie tot dit oordeel wil spr. zich ontzeggen. Moge ieder voor zichzelf de volle overtui ging hebben zijn beste krachten in dat jaar ten dienste van het Corps gesteld te hebben. Doch enkelen wil spr. hier met name noemen, zij die als weinig anderen door hun prestige en populariteit het Corps om hoog gestuwd hebben, zij die in moeilijke jaren met allergrootsten tact de juiste lei ding hebben gegeven. Hun is het Corps om hun persoonlijkheid en kwaliteiten er kentelijkheid verschuldigd en hulde zou hun deel zijn ware het hun vergund hier in ons midden te vertoeven. Het heef' niet mogen zijn. Na Molewaier, reeds genoemd en nim mer te vergeten, herdenken wij den onver- beterlijken Haverschmidt. Geen die als hij de ware humor in het studentenlied be zongen heeft, De rijkdom van zijn geest, de schittering van zijn woorden, zij zijn ons in zijn lied bewaard. Ook Heemskerck was een der grooten van Collegium en Corps. Beroemd om de Latijnsche rede uitgesproken ter eere van den driehonderd sten dies der Academie, voortreffelijk lei der van het Corps, heeft hij ook later aan getoond, dat wie eens Leidenaar geweest is. zijn hart voor eeuwig heeft verpand. Met waardigheid verdedigde hij het Corps, toen dit gewikkeld was in onverkwikkelijke verhandelingen in de Staten-Generaal. Nog eenmaal treedt hij op om namens de reünisten het Corps te danken voor de ontvangst van het lustrum in 1925. Met dankbaarheid vereeren wij zijn nagedach tenis. Ook Coster zij in deze rij vermeld. Als strijder voor zijn idealen kenden hem zijn tijdgenooten en voor zijn Idealen strijdend is hij heengegaan, gevallen op de Elands laagte in den Boerenoorlog. Tot dezen wil spr. zich beperken, slechts dezen weinigen hier noemen, opdat hun namen mogen spreken vanaf dezen kathe der, vanwaar zij zelve eens gesproken heb ben tot hun Corps. Dat zij voortleven in het hart van een ieder, die zich Corpslid noemen wil. Tenslotte richtte spr. zich tot de leden van het Corps Op dezen dag een eeuw geleden, aldus spr., werd uit den chaos van den strijd het Collegium geboren. Een Corpsvergade ring als deze was toen hier verzameld en vreugde heerschte over het bereikte resul taat. Slndsdiend, jaar in Jaar uit, werd deze plaats op den katheder een-, tweemaal jaarlijks ingenomen door den praeses en de vergadering, in rumoer of stilte, hoorde naar zijn woord. Spr., die het voorrecht heeft hier weer te staan nu een eeuw ver streken is, richt het woord opnieuw tot U met een verzoek. Zij, die het Corps bestuurden in die eeuw, zijn hier tegenwoordig, of in per soon of in den geest. Zij zijn gekomen om te zie n naar U, die thans dat Corps vormt. Een jaar lang elk hebben zij gestreden, hebben zij hun tijd en krachten ingespan nen voor den bloei en welvaart van het Corps. Hun volle aandacht is thans U gewijd met de onuitgesproken vraag: „Iloe is het Corps van thans; is onze erfenis 'ocheerd zooals wij hoopten?". Het antwoord is aan En meer dan hulde in de schoonste woorden kunt gij Uw hulde uiten in de daad. Het eeuwfeest is thans officieel geopend. Van heden af zal een uitbundig feest een aanvang nemen, een feest ter eere van ons honderdjarig Corps en van zijn eeuw oud Collegium. Toont in dat feest dan Uw bezieling en Uw geestdrift, beantwoordt met Uw feestelijke daad die vraag en laat de vreugde stijgen van heden af steeds hooger tot een daverende climax bij de ontvangst van de reünisten. Geen be ter hulde kunt Gij brengen aan de eere-leden en nooit zal hun voldoening grooter zijn dan te beseffen: „Het Corps, al is het anders dan in onzen tijd, wij vinden het terug in bloei en welstand, immer jong en immer krach tig, geestdriftig en enthousiast en we tend hoe een feest te vieren. Dat zal een schoon begin zijn in de tweede eeuw, zoo vare dan opnieuw de Corpsvloot uit, de Corpsvlag wapperend in top, een nieuwe eeuw in het ver schiet; dan zullen zij die het Colle giumschip bemanden weten: „Al was de wind niet altijd gunstig, de zee ge vaarlijk, wij hebben goed gekoerst, de vloot, het Leidsch Studenten Corps vaart wel!". DE WIELERWEDSTRIJD VAN MORGEN. De Commissaris van Politie schrijft ons hierover het volgende: De wedstrijd wordt morgenochtend ge houden op het traject SteenschuurDoeza- straatRaamsteegGarenmarkt en vangt aan te 10 uur v.m. In verband daarmede is van 9.30 uur v.m. tot ongeveer 12 uur d.a.v. de wedstrijdroute verboden voor het rij - verkeer. Het gedeelte b'nnen de route is tijdens den wedstrijd afgesloten Alleen in geval var. noodzaak van men te voet daar binnen komen of dit gedee'te verlaten. Echter slecht od (wee punten n.l. in do Doeza- straat nabii de Raamsteeg en in de Raam- j steeg nabij de Garenmarkt. De politie I regelt dit oversteken van de rijbaan. Het publiek, dat den wedstrijd wil zien. wordt aangeraden in de Doezastraat of op de Garenmarkt zijde Arbeidsbeurs te gaan staan. Daar is voldoende ruimte. Het Van der Werfpark is eveneens zeer gunstig, daar op den waterkant van het Steenschuur geen publiek wordt toegelaten en men der halve vanuit het Van der Werfpark zeer goed en rustig den wedstrijd kan volgen. Het Steenschuur wordt als opstellingsplaats zeer sterk ontraden, omdat de trottoirs al daar voor het grootste gedeelte zijn aan gewezen voor de genoodigden en anderen daar niet worden toegelaten Het publiek dient zich achter de touw- afzettingen op te stellen en indien geen touwafzetting aanwezig is. op de trottoirs. COMMISSIE INZAKE HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING. Aan het verslag over 1938 van de Com missie inzake Huishoudelijke Voorlichting afd. Leiden, ontleenen wij het volgende: In den loop van het jaar waren voor de kook- en naaicursussen 400 deelneemsters ingeschreven. De deelneemsters betaalden een cursus geld van 2 cent per avond; de deelneemsters der naaicursussen bovendien 5 cent per avond als tegemoetkoming in de kosten van de te verwerken stoffen De cursussen werden gegeven door gedi plomeerde leerkrachten, daarbij zoo noodig geassisteerd door leerlingen der Vakscholen en leden der verschillende Vrouwenbonden. De ontvangsten bedroegen f. 1471.69'/, en de uitgaven f. 1529.95. Nadeelig saldo f. 58.25'/!. TERAARDEBESTELLING VAN DEN HEER A. J. DEN HOLLANDER. Hedenmiddag vond op de begraafplaats ,-Rhljnhof" de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer A. J. den Hollander, die dezer dagen na een korte ongesteldheid op bijna 78 jarigen leeftijd hier ter stede overleed. De over ledene was gedurende 30 jaar dagelijksch bestuurder van den A.N.W.B. en o.m. pen ningmeester van de vereeniging tot Bevor dering van Vreemdelingenverkeer, oud-lid van de Commissie tot Wering van School verzuim en oud-waarnemer rentmeester van het Hoogheemraadschap Rijnland. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op: mr. P. A. Pynacker Hordijk. Dijkgraaf, mr. J. Slag ter secretaris van Rijnland, de heeren N. C. F. van Glnkel. voorzitter. B. de Koning. E W. Wichers Rollandet, beiden bestuurs leden van V.V.V., technisch en administra tief personeel van Rijnland, do heer P W. Huivenaar, bedrijfsleider van V.V.V. en an der personeel, J. B. de Beaufort uit Zeist, dir. N.V. Landbouwbank Utrecht, waarvan de overledene agent was en vele vrienden en kennissen. Toen de kist in de groeve was neder- gelaten trad mr. p. A. Pynacker Hordijk naar voren, die namens het bestuur van Rijnland aan deze geopende groeve wilde getuigen van de goede eigenschappen, die de overledene bezat. Steeds heeft hij met volle kracht en met de meeste toewijding zijn persoon aan Rijnland gegeven. Altijd bereidwillig voor een leder. Wij hebben hem gekend, aldus spr. als een hoogstaand mensch en hem leeren waardeeren. Spr. bracht hem dank voor al datgene hij voor Rijnland heeft gedaan. Vervolgens werd het. woord gevoerd door den heer N. C. F. van Ginkel, als voorzitter van V.V.V. die aan de groeve van „onzen trouwen den Hollander" als voorzitter van Vreemdelingenverkeer namens het Bestuur een kort woord wilde spreken en dezen bes sten vriend een laatsten groet ten afscheid brengen. Een kort woord omdat hij wist, dat de overledene niet anders zou hebben gewenscht, wars als hü was van uiterlijk betoon In zijn veeljarige werkzaamheid heeft hij steeds blijk geven van zorgzaamheid. Ruim 35 jaren heeft hij de functie van penning meester der vereeniging vervuld met een onvergelijkelijken ijver en nauwgezetheid, altijd gereed om te doen wat er te verrich ten was, geheel belangloos en op een wijze met een zorg alsof het hemzelf gold. Het bestuur verliest in hem een trouw en aangenaam medewerker, wiens adviezen en inzichten noode zullen worden gemist, een medewerker die niet zoo gemakkelijk te vervangen zal zijn, iemand op wien men altijd kon rekenen. Hij ruste in vrede. Hierna werden levende bloemen in het graf gestrooid, waarna de zoon van den overledene de heer J. F. A. den Hollander uit Groningen allen aanwezigen dank zegde voor de betoonde belangstelling en in het bijzonder den beiden sprekers, die de goede eigenschappen van den overledene schet sten. Een tweetal kransen dekte de kist o.a. een van de Vereeniging van Vreemde lingenverkeer. Op weg naar de begraafplaats heeft de stoet enkele oogenbllkken stil gehouden voor Rijnland. EXCURSIE „NATUURGENOT". Gisteravond brachten de leden van de Aquarium- en Terrarlumhoudersvereenlging „Natuurgenot" een bezoek aan den heer A. H. Dros, Fruinlaan alhier, om diens collectie aquaria te bezichtigen. Na een woord van welkom van den heer Dros werd eerst het groote aquarium met 750 liter inhoud be zichtigd en daarna 3 andere aquaria van ieder 150 liter inhoud om te besluiten met een kijkje bij de technische installatie. Het was in één woord „af". Met een woord van dank door den voorzitter voor de genoten gastvrijheid werd afscheid genomen. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (Febr. 19391 ingelegd f. 364.834.57 en terugbetaald f. 349.504.09; 146 nieuwe inleg gers zijn ingeschreven en 110 boekjes wer den geheel uitbetaald. Het te goed der 19180 inleggers, inclusief 1606 deelnemers aan den Afhaaldienst be droeg einde Februari 1939 f. 9.288 229.72. In 5406 posten Is in deze maand door den Afhaaldienst ontvangen f. 15 924.50 ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candldaatsexamen Indisch recht mej M. J Boes (Den Haag) en voor het doctoraal examen wis- en na tuurkunde hoofdvak scheikunde de heer R. E. J. Z'eck (Scheven'ngen)do-toraal examen rechten de heeren C. M Briët (Haarlemi en J. A. de Ranitz (Den Haagi: candidaatsexamen wis- en natuurkunde letter A de heer J. Wieten (Rumpen, L.). VESTIBULES WINKELPUIEN SCHOORSTEENMANTELS VENSTERBLADEN ENZ. H00GE M0RSCHWEG 148 TEL. 2/60 (31 (Ingez. MeC.) KONIJNENSPORTVEREENIGING „LEIDEN EN OMSTREKEN". Gisteravond hield bovengenoemde ver eeniging onder zeer groote belangstelling een ledenvergadering in café „Royal". Na goedkeuring der notulen en behan deling der ingekomen stukken, stelde de voorzitter namens het bestuur voor, op Hemelvaartsdag 18 Mei a.s. in „Bloemen- lust" te Rijnsburg een nationalen Jong- dierendag te organiseeren. Dit voorstel werd met groote meerderheid van stemmen aangenomen. Door bedanken van den lieer A. Hooge- vegt werd in zijn plaats als bestuurslid ge kozen H. E. Ohristiaanse. Het bestuur is thans als volgt samen gesteld: J. Rol, voorzitter; H. Peter, secre taris, Buchtsteeg10 A Leiden; C. C v. der Gugten, penningmeester; C. J. van der Aar en H. E Christiaanse. De secretaris deelde mede dat de heer Rol voor den Raad van Beheer is geslaagd voor keurmeester B. De heer W. van der Bent, keurmeester C, slaagde voor 7 nieuwe rassen. Na de pauze hield de heer Rol een leer zame causerie over het Belgisch haas konijn (Belgian Hare), een sportras bij uitnemendheid. Een levend exemplaar werd op tafel ge bracht om een en ander te kunnen verdul delijken. Na verschillende vragen beantwoord te hebben werd deze vruchtbare en geani meerde vergadering door den voorzitter gesloten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: N.V. Leidsche Handelsvereenlging, Korte Mare 2. Lelden, grossierderij en engTos- handel ln comestibles enz. Import van fruit. Nieuwe Commissaris: T. Knape, Was senaar. Naamlooze Vennootschap van Cranen- burgh en Heringa's Bajetfabriek. Vliet 15, Leiden. Procuratie verleend aan: J. W. Heringa en P. C. Knaap, Lelden. (Beper kende Bepalingen). PAARDENSPORT. WEDSTRIJDEN LEIDSCHE OFFICIERS JACHTVEREENIGING. Zaterdag 11 Maart te halfdrie zal door de L.O.J.V. een open cross-country worden uitge schreven te houden op het landgoed Duinrel De lengte zal ongeveer 3 K.M. bedragen, de hoogte der hindernissen max. 1 meter en de breedte max. 2 meter. Deze wedstrijd zal bestaan uit drie groepen n.m. groep a: Equipes van ruitervereenigingen; groep b: ruiters individueele deelname met eigen-, gehuurde- of rijkswedstrfjdpaarden en groep c: ruiters met rijkspaarden. Deze laatste groep alleen voor leden der L.O.J.V. Mevr. R. v. K. Waar van eenige organisa tie nog geen sprake is, kunnen wij aan Uw stUK geen plaats verleenen. VERWACHTE SCHEPEN. Thuisstoomende voor de Donderdagwmarkt: ..Jacq. Clazine" IJm. 10, vangst: 15 m. scnei- visch, 40 m. braadschelvlsch, 50 m. radio. 15 m. wijting, 30 m. gul en kabeljauw. 20 m. platyiscn, 25 m. tarbot, 40 m. wol en poon. Totaal 235 nu en 650 stuks stijve kabeljauw. Utrecht IJm. 73, vangst onbekend. GROOTERE VISCHOMZET TE IJMUIDEN. De vischomzet ln Februari in den rfjksvlsch* afslag te IJmuiden bedroeg f. 610.598 tegen f. 619.126 ln Februari 1938. ,0 De omzet in de eerste twee maanden yan iw» was f. 1314.569 tegen f. 1219.876 in hetzelfde tfja- vak van verleden jaar. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN. 1 Maart. Tarbot f. 0.90—0.80; Tong f. 1.32—0.70; Heil bot f. 1.20—0.90 per kg.: Griet f.32—18: Groo e schol f.14—10.50; Middel schol f.2616: Zet- schol f.35—24; Kleinschol f. 27.50—7; Bot f.7.5U 4.50; Schar f. 12—5.10; Tongschar Mf-f' Poontjes f. 7.50—5.20; Groote schelvlsch t.s*r 28; Middel schelvlsch f.35—20; Klelnmidff.1 schelvisch f.2518; Kleine schelvlsch f. 20--* j KI gul f 17—11; Wijting f. 7.40-4.10: Makreei f. 12.50—5.20; Versche haring f. 5.80—4.20 per w kg.; Middel hake f.57 per 126 kg.. KleinmMO» hake f.18; Kleine hake f. 11.50-7.80 per 50 Kg- Kabeljauw f.5424 per 125 kg.; Vleet f.3.w£" 2 60; Leng f2.60— 1; Koolvisch f. 1.05-0.15 stuk; Rog f.2112 per koop. s750' Besomming trawlers: Haarlem IJm. 9 t 5,3 Neptunus IJm. 87 f.2110; Jenny Elsa UmTTlT f.2160; Zeeleeuw IJm. 29 f. I960: Christine 2 f.3310; Zwarte Zee IJm 94 f.3170; Aneta Wg 82 f.2950; Adelante IJm 19 f. 2990; Hercuwj IJm. 196 f.2900. De Hoop IJm. 46 f.2670; uiw RO. 53 f.2990; Norma Maria. IJm. 6 f.484". Deensche kotters; E. 26 f.1180; E. 329 r.«w' E. 15 f.1150; F.N. 29 f.660. „_u „a Besomming logers: KW. 78 f.1750; SCH. f. 870.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2