BtieP' BINNENLAND LEID5CH DAGBLAD, Dinsdag 28 Februari 1939 Derde Blad No. 24211 AKKERTJES Pas op voor de zwendelaars! 79ste Jaargang Ondersteuning ingevolge de Armenwet V erbindendverklaring heeft vertraging Ned. Bond van Groenten-, Fruit en Aardappelenexporteurs Minister Steenberghe naar Berlijn GEMENGD NIEUWS Indische kunst te Parijs (Vari onzen correspondent! In een hoekje van Parijs' rustige en voorname wijk Passy kan men sinds heden «n merkwaardige tentoonstelling bezoe- ten die de belangstellenden verweg uit de gurópeesche beschaving wegvoert naar een heel andere wereld, waar ook beschaving heerscht, maar die voor onze Westersche be°rippen soms zeer eigenaardig is Die tentoonstelling ls voor ons, Nederlanders, aes te belangwekkender, daar zij betrek king heeft op den dans In Nederl.-Oost jndië, maar dan Indlë niet beperkt tot Java en Ball, wier choreographic aan velen onzer tenminste eenigermate bekend is, maar zich uitstrekkend ook over minder bekende ge bieden, de binnenlanden van Sumatra, De lebes en Nias. Deze tentoonstelling, georganiseerd In de Archives Internationales de la Danse toont ons de rijke documentatie, die de heer Rolf de Maré. zoo bekend in de na-oor- io«sche choreographische wereld, met me vrouw Claire Holt en een cinema-operateur op zijn langdurige zwerftochten door In donesië verzameld heeft. Ons Indie was voor hem. zooals hii zelf enthousiast erkent een geweldig rijk observatieterrein, te meer. waar hij er twee door geheel verschillende invloeden onderschelden danswijzen leerde kennen: de dansen op Java en Bal! die zeer kennelijk onder Hindoe-invloed staan en die op de overige eilanden, waar vooral het animistisch element overheerscht. Dit zuiver choreographlsch oogpunt zijn de belangwekkendste documenten de films die door den heer de Maré gedraaid zijn, prachtige kleurenfilms, die ons voe ren naar de begrafenisplechtigheden bij de Batakkers in het binnenland van Su matra, naar een bruiloft bij de Menang- Kabouwers op Sumatra's Oostkust, naar de krijgsdansen van Celebes en de wonderlijk- gracieuse vogeldansen van Nias. waar bre.- de armzwieren de statige vlucht van den adelaar of rustelooze vingerbewegingen het licht gefladder der rijstvogels nabootsen. Het is zeer zeker een niet geringe verdien ste van den heer de Maré naast Java en Bali, waarvan de teere kunst der heilige hofdansen alom vermaard zijn, ook min der bekende streken bezocht te hebben, roodat nu ook de onvermoede rijkdom der choreographische kunst bij de Batakkers, de geraffineerde en expressieve kunst der dan seressen van Nias en de wilde ceremonies der krijgers van Celebes door wonderlijk goedgeslaagde kleurenfilms aan ons ge openbaard ls geworden. Die films, die, hoe goed ook, toch slechts een beeld der werkelijkheid geven, worden afgewisseld door de werkelijkheid zelve, fragmenten uit heilige dansen der Javaan- sche hoven, uitgevoerd door enkele Indo nesische studenten uit Lelden, die met goed begrip voor Westersche opvattingen die fragmenten hebben uitgekozen, die door hun actie ook door het Europeesche publiek ten volle gesmaakt kunnen worden. Dat tij hierin ten volle geslaagd zijn. heeft de donderende ovatie wel bewezen, die zij Zondagavond na de gala-voorstelling onder voorzitterschap van den Nederlandschen gezant te Parijs, jhr. dr. Loudon, in ont vangst mochten nemen. TAN DE dertien aanvragen inzake EEN' C.a.o. slechts fén ingewilligd. In een nota naar aanleiding van het verslag over de aanvullingsbegrooting van sociale zaken voor 1938 schrijft de minister: Zooals reeds bli de schriftelijke en mon delinge behandeling van de rijksbegrooting 'oor 1939 is uiteengezet zijn verschillende omstandigheden oorzaak dat de behajide- l'ug van aanvragen tot verbindend verkla- flje van bepalingen van collectieve ar beidsovereenkomsten tot dusver meer tijd vorderde dan in de toekomst het geval zal behoeve te zijn. Van de dertien aanvragen, wlke in het tijdvak 1 April—31 December 1938 zijn Ingediend ls er één lngewill'gd. enkele andere gevallen, waarin de ver bindendverklaring niet kon worden ver kend, ls overleg gepleegd met de aanvra- fers' hetgeen geleid heeft of nog zal le'den 'ot wijziging van de betreffende collectieve arbeidsovereenkomst en indiening van ren nieuwe aanvrage. Het laat zich aan- ncn. dat de afdoening van de overige aan razen binnenkort zal sunnen plaats heb- «n en dat dank zii den belangrijken voor- weidenden arbeid die tot dusver is ver- richt in den vervolge in vele gevallen een spoediger behandeling mogelijk zal zijn. cijfers over 1938. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft eenige recente cijfers gepubliceerd betreffende ondersteuning met geld of met levensbehoeften Ingevolge de armenwet, verstrekt door de gemeentebesturen en de burgerlijke instellingen in de 53 gemeenten met meer dan 20.000 Inwoners. Uit deze publicatie blijkt o.m., dat in Januari 1938 68 516 gezinnen en 28.866 al- leen-wonenden e.d. min of meer geregeld werden ondersteund, welke aantallen in Juli 1938 tot respectievelijk 62 684 en 27.785 terugliepen en in December 1938 resp. 68,291 en 29.467 bedroegen. Misschien tegen de verwachting in blijkt uit de cijfers, dat de Invloed van zomer en winter op de aan tallen behoeftigen, die ongevolge de armen wet ondersteund werden, in 1938 niet groot was. Bedoelde invloed was voor de alleen- wonenden e.d. nog geringer dan voor de ondersteunde gezinshoofden. Het totaal der ondersteuningsuitgaven bedroeg in het 4de kwartaal f. 10 921.618 en in het 3de kwartaal f. 9 482.788: de ver meerdering beliep dus in het 4de kwartaal f. 1 438.830 of 15,7 pCt. Deze sterke ver meerdering werd o.m veroorzaakt door s|ijging van het aantal ondersteunden, ver strekking van Kerstgaven en van brand stoffen, in het bijzonder gedurende de hevige vorstperiode in December 1938 In totaal werd in 1938 voor ondersteuning met geld of met levensbehoeften door de gemeenten met meer dan 20.000 Inwoners f 41,1 millioen uitgegeven. Hiervan kwam f. 31 millioen voor rekening van de 7 ge meenten met meer dan 100.000 inwoners (met een totale bevolking van 2,4 millioen). Door de overige 46 gemeenten, met een totale bevolking van 2 millioen, werd f. 10,1 millioen voor ondersteuning besteed. De uitgaven bedroegen in Januari f. 3,4 millioen en liepen terug tot f. 2.9 millioen in Juni. In December waren de ondersteu- ningsuitgaven het hoogst, n.l. ruim f, 3,7 millioen. de melkprijs. In aansluiting aan het bericht van giste ren aangaande de verlaging van den melk prijs wordt medegedeeld, dat de inkoop prijs van melk af boerderij van Zondag a s. af voor de eerste klasse melk zal bedragen f. 7.50. De koorts daalt onmiddellijk, De besmetting wordt gestuit, De ziekte-duur wordt ingekort. Steeds goede resultaten met: Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS Per koker van 13 stuks - 12 stuivers Per doos van 2 stuks - 2 stuivers 8959 Cfngez. Med.) algemeen'e vergadering. Gistermiddag kwam de Alg. Ned. Bond van Fruit-, Groenten- en Aardappelen exporteurs in jaarvergadering te den Haag bijeen. De voorzitter, de heer H. J. Krui denier Jzn.. wees er in zijn openingswoord op, dat zich voor den export weinig gun stige perspectieven openen. De plannen tot verbetering van den toestand in den tuin bouw aanroerend, zeide spr., dat de export, zonder welken de tuinbouw staat of valt, bij die plannen dient te worden ingescha keld Gelukkig is gebleken, aldus de voor zitter, dat de tuinbouw tot samenwerking bereid ls. Nadat enkele huishoudelijke punten wa ren afgehandeld sprak de secretaris van den bond, mr. Luc. Schenderling, over: „Onze taak voor 1939". Spr. wees op de veranderde structuur van den internatio nalen handel en on de overheidsbemoeiing in eigen land. welke organisatie van het bedrijfsleven noodzakelijk maken. Alleen door middel van de organisaties kunnen onze wenschen en bezwaren naar voren worden gebracht, kan medewerking worden gegeven bij eventueel noodzakelijke orde ning, en kan ook worden gewaakt tegen te ver gaande ordening. Nu allerwege wordt ingezien, dat de crisismaatregelen van langeren duur zullen zijn en een blijvende bedrijfsordening wordt overwogen, is de tijd aangebroken om de positie van den. handel onder het geheel van maatregelen te herzien. Ook de moeilijkheden, waar mede de handel worstelt, zullen in aan merking moeten worden genomen, en de belangen van den handel zullen mede grondslag van de ordening moeten ziin. Wij wenschen ons in geen enkel opzicht te mengen in aangelegenheden, dia uitslui tend op het terrein der productie liggen: wij moeten echter volledige medezeggen schap opeischen voor alle maatregelen, die betrekking hebben op handel, afzet en export, aldus spr. Tenslotte hield spr. een krachtig pleidooi voor samenwerking op basis van gelijkheid met den tuinbouw. Bij de rondvraag werd de aandacht ge vestigd op de ruchtbaarheid die in de laat ste jaren gegeven wordt aan den Colorado kever, die hier reeds meer dan vijftig jaar bekend is. Men acht deze „reclame" een groote fout van Wageningen, waardoor de belangen van den tuinbouw en den export geschaad worden. De voorzitter merkte op, dat er over deze materie reeds overleg gaande is. een nieuw schip voor de holland— australië-lijn. In de Maashaven te Rotterdam heeft gistermorgen ligplaats genomen het m.s. „Abbekerk" een zusterschip van het in September 1938 bij de Vereenigde Neder- landsche Scheepvaartmaatschappijen in gebruik genomen m.s. „Arendskerk". Beide schepen werden gebouwd op de werven van de firma F. Schichau te Dantzig. Dat deze bouw op een Duitsche werf geschiedde, is het gevolg van het feit, dat de Nederland- sche maatschappij Javatabak voor den Duitschen handel vervoert. Op 21 Februari maakte het nieuwe m.s. „Abbekerk" van Dantzig uit den officieelen proeftocht, die aan alle gestelde verwach tingen voldeed. De proefvaart duurde een dag, waarna het schip koers zette naar Hamburg, waar dadelijk geladen werd. Door omstandigheden n.l. moet de „Abbe kerk" reeds in den namiddag van 2 Maart a s. vertrekken en het schip zal voorloopig in den dienst op Oost Azië worden ingezet. Later zal het schip zijn bestemming vol gen: den dienst op Australië. de wereldtentoonstelling te new-york. Inzending van den Rijkswaterstaat. Op de wereldtentoonstelling te New-York zal de Rijkswaterstaat een maquette expo- seeren, waardoor de strijd van ons lage land tegen de overheersching ran de zee wordt uitgebeeld. Deze maquette, welke thans bij de ma chinefabriek A. Fonteyne te Schiedam is opgesteld, vertoont den plattegrond van Nederland mt een gedeelte van de ons om ringende landen. De plattegrond is geheel van koper en heeft een lengte van acht meter bij een breedte van vijf en een halven meter Het vervaardigen van de maquette is uitbesteed aan de jongere werkloozen te Rotterdam, naar plannen gemaakt door den heer J J. Schell. Het geheel ls geplaatst in een bassin met water, zoodat, behalve de begrenzing door de Noordzee, ook de diverse plassen en ri vieren zijn aangegeven. Langs den wand van het bassin bevindt zich een mechanisme, dat automatisch om de vier minuten in werking treedt. De Noordzee vertoont dan den golfslag, zooals die door een hevigen storm wordt veroor zaakt: het waterniveau stijgt en het grootste gedeelte van het land komt onder water. Een bordje, automatisch verlicht, kondigt aan: storm en hoogwater veroor zaken catastrofe. Dan houdt de golfslag op. een gedeelte van het water stroomt weg en men leest: drooglegging van land beneden den zeespie gel. Nog meer water vloeit af en men weet, dat de tegenwoordige toestand ls bereikt. Tenslotte ziet men de drooglegging van de Zuiderzee. Zoo krijgt de Amerikaan een juisten in- dnik van de gesteldheid van Nederland en men twijfelt er dan ook niet aan. of de ontwerper, ir. J. van Veen, zal met deze msouette veel succes hebben Als devies voor het geheel is gekozen, de Zeeuwsche spreuk: „Luctor et emergo: ik worstel en kom boven". Op 11 Maart a.s. zal de maquette naar New-York worden verscheept, om daar ge durende zes maanden de Nederlandsche waterbouwkunde te demonstreeren. burgemeesters. Bij Kon. Besluit ls aan F. J. de Zee. op zijn verzoek met ingang van 1 Mei eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Veendam en is aan G. W. Stroink, op zijn verzoek met Ingang van 27 Maart eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Steenwijkerwold en is aan T. Nauta. on zijn verzoek met ingang van 1 Mei eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Dantuma- deel. franco'S vertegenwoordiger in den haag. De vertegenwoordiger van het Franco bewind hier te lande heeft gisteren het gebouw van de Soaansche legatie aan het Plein 1813 no. 4 te Den Haag officieel over genomen, ter gelegenheid waarvan de Soaansche vlag daar thans is uitgestoken. het werk van de stichting „nederlands volkskracht". Gistermiddag is het eerste „schippers- kamp" van de stichting „Nederlands Volks kracht", dat gevestigd is aan boord van het opleidingsschip „Koningin Wilhelmina" van het onderwijsfonds voor de scheep vaart te Amsterdam, in tegenwoordigheid van vele belangstellenden officieel ge opend. J® regeerlngspersdienst meldt: Het bestuur van de Leipziger Messe heeft Qer* minister van economische zaken uit- Senoodigd de Messe te bezoeken De mi ester heeft deze uitnoodiging aanvaard Jï!za' van deze gelegenheid gebru'k maken JjnDuitschen ambtgenoot dr. Funk te «dyn een bezoek te brengen. meer comfort in de derde klasse BIJ de ned. spoorwegen. Naar wij vernemen zal door de Nederl. TOrwegen de Inrichting der derde klasse "hngrijk verbeterd worden; zoo zullen de houten banken vervallen en zul- I™ de zitplaatsen en rugleuningen met wer bekleed worden, terwijl in de hoe- Cl1 armleuningen worden aangebracht. douw 15 Mei a.s. zullen de eerste tien ver- de rijtuigen gereed zijn. Het stieven •■'directie is om de derde klasse accomo- op alle lijnen ook tusschen Utrecht te verbeteren. Zü vestigen zich meestal in de groote steden, maar hun bedrijf oefenen zü uit op het platteland, waar zij door hun gladde praatjes en hun uiterst betrouwbaar voorkomen de meeste slachtoffers vinden. (Van een bijzonderen medewerker). Dossiers, dikke dossiers zien wij, vol met brieven, waarin bezwendeld Nederland zijn nood klaagt aan een man, wiens afdeeling, ondergebracht in het Amsteröamsche hoofdbureau van politie, door hem zelf al tijd met den alleszeggenden naam „han- delszwendel" betiteld wordt, zij het dan dat deze niet officieel is. Inspecteur Dijk stra, de „schrik der zwendelaars" weet, dat de klaagbrieven in de meeste gevallen te laat komen. De zwendel heeft dan reeds plaats gehad, de bedrogene is een groot aantal illusies en een groot of klein bedrag aan geld armer, benevens een bittere er varing rijker geworden. Voor hen kan niets meer gedaan worden en hun brieven geven alleen aanleiding tot het inschrijven in de registers van nieuwe firma's. Zóó komen inspecteur Dijkstra en zijn drie recher cheurs aan hun inlichtingen, d.w.z. ten deele. Want zoo langzamerhand heeft de naamlooze afdeeling zich voldoende be kendheid verworven om uit alle deelen van ons land brieven, met verzoeken om in lichtingen, te ontvangen. Dat Ls dan de tweede manier, waarop de hoofdstedelijke politie bekend raakt met de zwendelfirma's en zwendelaars! „De meeste kennen wij hier al," zegt de inspecteur en er gaan dan ook honderden gelijkluidende brieven de deur uit naar de inlichtingenvragers over één en dezelfde firma. Maar het gebeurt natuurlijk ook dat wij olotseling op een vreemden naam stuiten. Wat wij dan doen? Een onderzoek instellen, waarbij altijd een bezoek aan de betrokken firma gebracht wordt. Daarbij vragen wij om verschillende gegevens, die in 9 van de 10 gevallen ook verstrekt wor den en deze controleeren wij zooveel mo gelijk. Uit die controle blijkt of wij met zwendel te doen hebben of niet. Is dit wel zoo. dan adviseeren wij natuurlijk om niet met die firma in zee te gaan. Maar daar naast waarschuwen wij de zwendelaars ook zelf, daarbij dreigende met de publicatie van een waarschuwing in de dagbladen. In sommige gevallen is dat wel voldoende, maar vaak ook wordt die waarschuwing in den wind geslagen. En dan verschijnt de waarschuwing prompt. Soms komen zij zich daarover nog beklagen ook! Dat was o.a. het geval met een in Amsterdam wonende promotor, die van meening was, dat wij hem „zochten". Hij is zelfs naar een an dere plaats verhuisd, waarbij wij er zorg voor droegen de politie aldaar van zijn aankomst, te verwittigen. Dit laatste moest vroeger altijd gebeuren. Soms kregen wij wel eens uit verschillende plattelandsge meenten brieven, waarin menschen zich beklaagden over een in de hoofdstad ge vestigde firma, waarvan de eigenaar hen eigenlijk had opgelicht. Wanneer wij de zaak dan ter afwikkeling aan de plaatse lijke politie overgaven, bleek deze er ech ter niet bijster goed weg mede te weten, zoodat wij dan een proces-verbaal toege zonden kregen waarmede niet veel te be ginnen was. Toen dus in de practijk bleek, dat een en ander bezwaarlijk was. hebben wij het zoo geregeld, dat één onzer recher cheurs zelf met de gedupeerden gaat spre ken. Wanneer een zwendelaar in enkele, dicht bij elkaar gelegen dorpen heeft ge werkt. dan is er wel iets tegen hem te be ginnen. Daarvoor moeten wij dus over vol doende adressen beschikken van gedupeer den, die voor een fleschje met rommel, ter waarde van enkele centen, f. 1.— betalen, omdat zij dan het recht krijgen het voor f 1.50 te verkoopen Zwendelaars, of het nu de leurders langs de huizen betreft, dan wel de in een auto er op uit trekkende heer, werken altijd met rommel. In Amsterdam is een Chemisch- Pharmaceutisch Bureau, dat een ver- chroommiddel in den handel brengt, waar mede „elk koperen voorwerp verchroomd kan worden," De firmant trekt er met een auto op uit naar de dorpen, waar hij een winkelier, den smid of den wagenmaker de alleenvertegenwoordiging aansmeert, mits deze onmiddellijk 30 of meer fleschjes, te gen f. 1.— per fleschje, koopt. Zij mogen het dan voor f. 1.50 verkoopen, terwijl de firma daarnaast nog reclame za! maken door verspreiding in het dorp van een brochure over het wondermiddel, met het adres van den vertegenwoordiger erop ver meld. De zwendelaar praat misschien 10 minuten, demonstreert het middel, dat in derdaad goed lijktJa. voor een half uur of een uur. Want enkele urer. na zijn vertrek blijkt het verchroommiddel, waar in salpeter en kurk zitten, een koperen voorwerp geheel uitgebeten te hebben. Dan zit de agent-afnemer met zijn 30 fleschjes, die vanzelfsprekend niet terug genomen worden. Soms ook wel, omdat het per slot van rekening maar betrekkelijk weinig slachtoffers zijn, die de nolitie in het geval mengen, of die persoonlijk tot een onder houd met den eigenaar der firma komen. De stichter van hetzelfde bureau brengt ook een haarverfmiddel „Haroline" in den handel. Weet u, waar dit uit bestaat? Uit sla-olie met een kleurstof. Dat heeft hij ons zelf verteld, omdat hij wist, dat wij hem niet konden aanpakken. En zoolang hij er voor zorgt, dat hij niet in dezelfde plaats 2 alleenvertegenwoordigers aanstelt want dan kan hem oplichting ten laste gelegd worden en wanneer hij het ge luk heeft dat er uit verschillende plaatsen niet dezelfde klacht over zijn te handige practijken binnenkomt, kunnen wij hem niet veel maken. De practijk wijst dat ook ai uit, omdat van de 1000 zaken, waarin wij een onderzoek instellen, 10 a 15 ver dachten op de plaats komen waar zij, evenals oplichters, behooren: de gevange nis! Het gaat er ons voornamelijk om. den zwendelaars zooveel mogelijk te beletten actief te worden. Het bestaan van onze afdeeling alleen al is dan ook al een be strijding. Jammer genoeg, dat wij gedu peerden, die vaak huilend hun nood komen klagen, ongetroost naar huis moeten stu ren. Voor degenen, die komen klagen, na dat zij gedupeerd zijn, kunnen wij weinig of niets doen. Alleen trekken wij leering uit hun geval, zoodat er tenminste voor komen kan worden, dat de zwendelaars meer slachtoffers maken. Dubbel jammer is het daarom, dat de menschen over het algemeen zoo weinig aandacht schenken aan onze publicaties, of er voor terugdein zen, de politie op de hoogte te brengen." Er wordt daar in het oude hoofdgebouw van politie in Nederlands hoofdstad, hard gewerkt. In een vertrek met 3 bureaux be laden met papieren en dessiers, wordt dag in, dag uit, de strijd tegen den zwendel gevoerd. Al moge het succes dan niet altijd volkomen zijn, al gaan in veel gevallen ce heeren zwendelaars vrij uit, toch bljft al leen op deze wijze de mogelijkheid bestaan de activiteit van deze „heeren" te belem meren. En daarmede is al veel gewonnen! belgische consul gewond. Tengevolge van een auto-ongeluk bij Maastricht. Gisteravond omstreeks half acht reed een auto. bestuurd door den heer Hustinx, Belgisch consul te Maastricht, op den rijks weg onder de gemeente Beek (L.) met flinke vaart tegen een aldaar stilstaanden vrachtwagen, geladen met grint. De botsing was zoo hevig, dat de aan rijdende wagen geheel werd ingedrukt. De heer H. werd ernstig gewond vooral aan het gelaat en is nadat een dokter het eer ste verband had gelegd, naar het zieken huis Calvariënbere te Maastricht over gebracht. kind liep den rijweg op. Door auto doodelijk gewond. Gistermiddag liep het zesjarig zoontje van de weduwe MolenslootMoreval in de Gasthuisstraat te Kaatsheuvel onverwacht den rijweg op, om een wegrollenden bal te pakken. Op hetzelfde oogenblik naderde een autobestelwagen van den borstelhandel V., uit Roosendaal. Ondanks krachtig remmen kon de bestuurder een aanrijding niet meer voorkomen. De jongen kreeg een ern stige schedelbasisfractuur, waaraan hij en kele uren na het ongeluk bezweek. ernstige val. Gisternamiddag is de 40-jarige visscher- man J. R., wonende aan de Boeistraat te Scheveningen. van een 4'/i meter hoogen muur der Scheveningsche buitenhaven op de bazaltbeschoeiing gevallen. De man, die aan toevallen lijdende was, is met een schedelbasisfractuur in zeer ernstigen toe stand naar het Roode Kruis Ziekenhuis vervoerd. BUITENLANDSCH GEMENGD. cholera-epidemie in afghanistan. In Afghanistan heerscht, naar vernomen wordt, een cholera-epidemie. Van Iraansrhe o verheidszij de is thans bevel gegeven tot preventieve inentingen in verscheidene Oost-Iraansche steden (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie;. Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE RIJN- EN SCHIEKAD* Geachte Redactte» Het antwoord gegeven aan den heer Wilmer door den wethouder van Fabricage over het stofvrij maken van de Rijn- en Schiekade, zou ons, R. en Schiekade-bewoners In een lach doen schieten, als het onderwerp niet zoo ern stig was. „De weg zou in den winter te gevaar lijk worden." Ik vraag, is dat nu in den winter niet het geval? Juist door het herhaaldelijk op brengen van het fijne grint, dat van den water kant wordt weggehaald, wordt de weg op som mige plaatsen zoo tonrond, dat het voor fiets rijders zelfs zeer gevaarlijk is bij het tegenko men van auto's. Afglijden kan dan niet uit blijven. Voorts gaf de Weth. de verzekering, dat toen de aanwonenden er zich vestigden, er geheel geen weg was. Ja. mhr. de Wethouder, dat is zoo: doch toen liepen er jagers met paarden. Maar nu gaan er jagers met auto's over. Deze uitlating van den Weth. vind ik zoo onbedacht, dat ik moet gaan twijfelen aan den ernst van den Weth. op dat oogenblik. Ook kwam weer het argument naar voren, dat verschillende eigenaars niet willen mede werken. Willen B. en W. hier met 2 maten meten? Hebben B. en W. overal waar de wegen ver beterd zijn den grond voor niets gekregen? Van enkelen mogelijk wel en zoo is het aan de R, en S.-kade ook. En vraag ik mij af. waarom heb ben B. en W. dan dien kosteloozen grond niet overgenomen? Er waren toch bij allen geen be zwarende voorwaarden? Het motorverkeer langs de R. en Schiekade is in de laatste twee jaar zoo vermeerderd, dat verbetering niet kan uit blijven. Het is jammer, dat door het steeds weer naar voren brengen van hetzelfde argument door B. en W.. de gedachte bij de aanwonenden heeft post gevat, dat het B. en W. niet ernst is en verbetering van den weg nog wat op de lange baan geschoven moet worden, mede door de groote kosten, welke er bij komen voor diep- riool. kabels en niet te vergeten de gasleiding, die zoo slecht schijnt te zijn, dat vele lantaarns meerdere malen maar half of in het geheel niet branden. Mijnheer de Redacteur, ik hoop met deze regelen bewerkt te hebben, dat de verbetering van de Rijn- en Schiekade bij hen. die daar over te beslissen hebben in gedachte zal blijven. U dankend voor de opname. P. DE WOLF. Mijnheer de Baron, u moet me niet kwalijk nemen, maar de andere kandelaar is bij den goudsmid!"

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9