Gemeenteraad van Katwijk IEIOSCH DAGBLAD Tweede Blad Dinsdag 28 Februari 1939 Een niet belangrijke agenda Gaan de plannen voor een Jachthaven niet door! Verkouden - Grieperig r ampo lucht op on geneest I LISSE. DE RUSLAND-TENTOONSTELLING IN DE NED. HERV. KERK. Tegren het Bolsjewisme. Ter inleiding op de Rusland-tentoonstel- ilne Godsdlenst-Gezin-Gezag" werd ln de Ned Herv. Kerk een Wijdingssamenkomst «houden, georganiseerd door het plaatse- U Rusland-Comité. Wij merkten o.a. op burgemeester jhr. mr. F. J. C. M. van Rij- tkevorsel en andere autoriteiten. Dr Th Ruys Jr., Geref. pred., zette uit- wn dat het bij deze tentoonstelling gaat om den geestelijken strijd die er gestreden wordt. Dr. Ruys wees op de roeping en ver antwoordelijkheid van de geheele Chris tenheid om gezamenlijk een dam op te werpen tegen den stroom van ongeloof en revolutie. De heer J. Goudzwaard van Rotterdam sorak over het karakter van den geestelij ken strijd. Hij bezag het Bolsjewisme niet als een politieke strooming doch inderdaad al s een strijd tegen het geloof aan God. Het gaat in den strijd die het Bolsjewisme voert, niet tegen verkeerde daden van de kerk of personen, maar tegen God en Christus. Godsdienst en geloof aan God wordt door de communisten beschouwd als iets minderwaardigs en zelfs opium voor het volk genoemd. Men wordt gedwongen om God te verloochenen of den honger dood te sterven. Ook na de wijziging van de Grondwet in 1929 is de toestand niet verbeterd. Er is vrijheid van alles, doch alléén als men „ja" wil zeggen op alles wat Stalin zegt en het Stalinisme leert. Wat wij moeten doen en nog kunnen doen voor de stervende kerk van Christus ln Rusland, werd medegedeeld door dr. F. J. Krop van Rotterdam. Wij moeten niet in de eerste plaats geven, maar studee- ren. leder naar de gaven, die hij van God ontvangen heeft. Wij moeten studeeren omdat het communisme in elk land weer In een andere gedaante ootreedt. Dat is juist het gevaarlijke. De striid is een strijd op leven en dood. zooals door het com munisme zelf is gezegd. Dr. Krop drong aan op daadwerkelijken steun voor de noodlijdende Christenen in Rusland en verzekerde dat alles wat gegeven wordt zeker voor 95"/» ln goede handen komt. Met een opwekkend woord besloot dr. Krop zijn gloedvol woord. Ds. A. Ponsteln, Chr. Geref. pred., besloot met de vraag: „wat zullen wij tot deze din gen zeggen?" Wij hebben dezen arbeid te dragen in ons gebed Wij moeten strijden' in de mogendheden des Heeren. De weg stervende Christenheid roept ons toe: „helpt ons en redt ons! Laten wij met onzen arbeid voortgaan en zoo wij nog niets deden, laten wij dan onze helpende hand bieden van nu af aan! Ds. Ponstein ging tenslotte in smeekgebed voor, waarna Gez. 156 vers 1 gezongen werd. De officieele opening. Na deze wijdingsdienst werd in het ge bouw van de Ned. Herv. Kleuterschool de Tentoonstelling in tegenwoordigheid van genoodigden officieel geopend, Dr. F. J. Krop gaf een toelichting, waar na de Burgemeester er op wees. dat het in Rusland Staatszaak is. de Godsdienst te weren. In ons land moet het echter Staats zaak zijn de Godsdienst te behouden. Wil vinden in de bestrijding van het Bolsje wisme een prachtige gelegenheid om ir practijk te brengen het mooie woord van onze Koningin tot geestelijke en moreele herbewapening. Dr. Krop sprak een slotwoord. Weth. P. Warmerdam over Gemeentepolitiek Voor de R.K. Propaganda-club hield weth, P. Warmerdam Cz. een causerie over de Gemeentepolitiek. Achtereenvolgens handelde weth. War merdam over de werkverschaffing, 't werk- loozenvraagstuk, de woningpolitiek de teondpolitlek, de tarievenpolitiek voor gas en water. Spr zeide een warm hart te hebben voor de belangen der arbeiders en wil steeds zijn volle medewerking verleenen om hun be hagen te verdedigen. Weth. Warmerdam bad waardeering voor de goede samenwer- jbng tusschen den Burgemeester en den Raad en bracht tevens een eeresaluut aan den heer J. C- de Haan Gemeente-Secre taris. Huisbroettentoonstelling Buurtschap ,.De Engel". In het Vereenigingsgebouw aan de Beek- burg had de officieele opening plaats van de Huisbroeitentoonstelling voor 't Buurt- thap ,De Engel". Na een openings- en welkomstwoord tprak wethouder P. Warmerdam Cz. Ren schrijven van verhindering was in- fekomen van burgemeester jhr. mr. van MJCMvorsel. Een woord van dank werd gebracht aan de jury. wethouder Warmerdam zeide, dat de "jugemeester zeer tot zijn leedwezen hier •"et kon zijn. doch zeer veel interesse heeft ™or het werk van den huisbroei. Met groote waardeering sprak hij over het vele werk, aat achter deze tentoostelling verborgen *\.Uit deze tentoonstelling spreekt liefde fa ijver voor het bloembollenvak welke ™od geeft voor de toekomst. Er is nog "langstelling voor het mooie bloembollen- ™k en dat is zeer te prijzen. Zij die het ?!te m het vak zijn, hebben ook de beste fansen voor de toekomst. Spr. hoopte dat telen in dit mooie werk belang zullen "ben. Een bezoek is deze uitnemend ge- wede tentoonstelling overwaard. De uitslag is als volgt; nyacinthen: 1 J. Grimbergen Jr.; 2. M. JrJJf! 3. Jan Grimbergen; 4. Job v. d. jT'i,5- Gebr. Zwetsloot; 6. J. Grimbergen VMeeuwen; 8. H. Hoogervorst Dz.; L Onderwater; 10. P. Edelaar; 11. C. Narcissen; 1. L. Onderwater; 2. Job v. d. S c H Hogervorst Dz.; 4. Gebr. Zwei- 5, Jac. Grimbergen: 6 A. Meeuwen: Meijer; 8. C. Bakker, bw» n: J°h v- d- Peet: 2. Jac. Grim- Gz.: 3. Gebr. Zwetsloot: 4 H. Ho- *2.; 5. Jan Grimbergen; 6. M. Jr o't7' a Meeuwen: 8. J. Grimbergpn L Onderwater; 10. C. Bakker 0ft»Vussen: 1- Job v. d. Peet: 2. Jac. OmwÜ1??11' 3' J- Grimbergen Jr.; 4. L. Plater; 5 P Edelaar. km w vermeld ng met prijs van de 7 W- van Ruiten. «olie vermelding M. v. Beek. De gemeenteraad van Katwijk kwam gisteravond in openbare vergadering bij een. Afwezig waren de heeren v. Tongeren gn Meerburg. De notulen werden goedge keurd. Mededeeling is ontvangen dat aan de Eerste Katwijksche Autobus Onderneming vergunning tot 31 December 1940 ls ver leend voor het vervoer van vlsschers naar IJmuiden. Vlaardingen. Scheveningen en Maassluis. De commissie van toezicht op de Open bare Bewaarschool heeft medegedeeld, dat zij en bloc is afgetreden, daar zij meent, dat het gemeentebestuur niet voldoende aan haar wenschen tegemoet komt. De voorzitter merkte hierbij op, dat In de vo rige raadsvergadering reeds is besloten aan verschillende wenschen der commissie te gemoet te komen. Een verzoek van de Chr. Handel- en Middenstandsvereeniglng om den verkoop van levensmiddelen op het kampeerterrein te verpachten werd om advies ln handen van B. en W. gesteld, daar de bedoeling van de verzoekers uit hun schrijven niet duidelijk blijkt. Bij de behandeling van dit verzoek kwam den verkoop van verschillende artikelen op het kampeerterrein even ter sprake. Door eenige leden werd aanmerking gemaakt op het feit dat de verkoopers 10% van hun ontvangsten aan den kampwachter moe ten afstaan. De voorzitter antwoordde hier echter op dat deze aanmerking op een misverstand berust. Slechts voor de goe deren. die via de cantine worden verkocht komt 10% aan den kampwachter. Hij heeft daar weTk voor te doen en het is niet meer dan billijk, dat hij daarvoor wordt beloond. Iedereen is echter vrij om vóór het kamp te verkoopen wat hij wil, tegen prijzen die hem goeddunken. Bij de behandeling der gemeentebegroo- ting werd een voorstel tot het instellen van een tweetal raadscommissies, die tot taak zullen hebben bij Ged. Staten ver hooging der wethouderssalarissen te be pleiten en een herziening van de salaris sen van het gemeentepersoneel te over wegen, aangenomen. Thans werden de commissies samenge steld In die betrelfende de salarissen der wethouders werden benoemd de heeren Schoneveld van Tongeren en van der Zwan, terwijl ln de herzieningscommissie werden gekozen de heeren Grimbergen, Meerburg, van Rijs, Schoneveld en van Tongeren. Tot lid van dc schattingscommissie voor het grondbedrijf werd benoemd lr. J. H. de Bruyn, directeur van gemeentewerken. Een voorstel om eenige perceelen grond onderhands te verhuren werd goedge keurd. Evenals andere jaren werd ook thans be sloten aan de bijzondere scholen een voor schot te verleenen op de vergoeding waar op zij volgens de onderwijswet recht hebben Op 30 November J.l. werd door den raad op voorstel van den heer van Tongeren besloten de vervaldagen der betalingster mijnen van dc straatbelasting, ten gerieve van de belastingplichtigen, te stellen op 1 Aug. en 15 Nov. Thans boden B. en W de gewijzigde verordening aan, die zonder discussie werd goedgekeurd. De nieuwe verordening is reeds dit jaar van kracht. Vastgesteld werden de bijdragen der ge meente. die moeten worden betaald aan de plaatsen waar scholen dcor Katwijk sche kinderen worden bezocht. Ten behoeve van den luchtbeschermings dienst vroegen B. en W. den raad een cre- diet van f. 1000.beschikbaar te willen stellen. Uit dezen post zullen o.m. de reeds gemaakten kosten verduisteringsoefening 19 Januari f, 100.aanschaffing gasmas kers, kosten aanleg proefschuilloopgïaaf en wijziging luchtbeschermingsplan in ver band met den aanleg van een militair vliegveld) worden bestreden. De heer Schoneveld maakte er bezwaar tegen, dat de heer Bloot hier f. 100.extra ontvangt. Spr. Is van meening. dat het sa laris van den heer Bloot te laag ls, doch dit mag niet op deze wijze worden ver holpen, Met aanteekening dat de heeren Schoneveld en Hoek tegen waren, werd het crediet toegestaan. Medegedeeld werd. dat de N V. Bouw- en Exploitatie Mij. „Zeebad Katwijk" heeft aangekocht het woonhuis van de wed. W. A. Rijken, aan de van Wassenaerkade. Het huis zal worden afgebroken, waarna een nieuwe woning zal worden gebouwd. Het ligt in de bedoeling der N.V. bij afgraving van het talud te komen tot een terrasaf- slultlng van het voorgelegen terrein tot aan den hoek van het Waaigat en tot doortrekking van het trottoir tot aan het zelfde punt Door de N V. is verzocht van gemeentewege f. 1000 in de kosten bij te willen dragen. Dit verzoek werd nadat en kele toelichtingen waren gegeven, Inge willigd. In de begrooting voor den Schoolartsen- dienst 1939 werd een verandering aange bracht evenals in de gemeentebegrootin- gen 1938 en 1939. Hieronder is begrepen een post ter financiering van de ratten bestrijding. Een onderzoek heeft uitgewe zen, dat de bestrijding speciaal in Katwijk aan den Rijn zeer noodzakeliik is. Het ligt in de bedoeling te ontsmetten te Katwijk aan den Rijn: het gedeelte Rijn tusschen Trambrug en de ziisloot naar het Seminarie met den zijtak naar de Zan derij en de Vliet; te Katwijk aan Zee: de Buitensluis met inbegrip van den Kanaal kant aan de Meerburgkade en een zestal erven in Parlevlietstraat en Zuidstraat. Ten slotte zal aan het Seminarie gevraagd worden het Seminarieterrein te ontsmetten De kosten bedragen f. 240.Hpt werk zal worden uitgevoerd door den heer van den Oever. Een aantal belastingreclames werd over eenkomstig het advies van B en w. afge handeld. Door de winkeliersvereniging „Altijd Paraat" is eenigen tijd geleden verzocht de precarioverordening zoodanig te wijzigen, dat de A P.-vlaggen niet belast worden. Dit verzoek is voor prae-advies in han den van B. en W. gesteld, die thans mede deelden geen aanleiding te hebben kun nen vinden om dit verzoek in te willigen. B. en W. zijn n.l. van meening dat de vlag gen belast moeten worden in de eerste plaats omdat zij boven gemeentegrond hangen en in de tweede plaats omdat zij reclame beoogen. Het betreft hier. zoo zeg gen B. en W. verder, een zuiver zakelijke belasting, waarbij dus met de persoonlijke omstandigheden van den eigenaar geen rekening kan worden gehouden. Reden voor vrijstelling van belasting is er in dat geval slechts indien de aanwezigheid der voorwenen het algemeen belang dient. Dit doen de vlaggen niet en daarom kunnen B. en W. dan ook geen vrijheid vinden om de verordening te wijzigen. De heer v. d. Marei zou £en winkeliers gaarne zooveel mogelijk terwille willen zijn. De heer Schoneveld stemde volkomen in met het advies van B en W. Ook hij zou het verzoek gaarne inwilligen, doch indien dit gebeurt zullen ook verschillende andere verzoeken, die zeker zullen komen, niet kunnen worden afgewezen en zou de ge heele verordening op losse schroeven ko-s men te staan. De heer v. d. Zwan zou den winkeliers wil len aanraden inplaats van vlaggen emble men op hun winkels aan te brengen, dan heeft men niets met de precario-verorde- ning te maken. Tenslotte werd het prae-advies van B. en W. z. h. st. aanvaard. In de verordening op het beheer van het grondbedrijf werd een wijziging aange bracht in verband met een reeds eerder in de verordening op het grondbedrijf aan gebrachte verandering. Bij de rondvraag werden geen belang rijke kwesties ter sprake gebracht. Om negen uur ging de raad in geheime zitting waarin o.m. gelegenheid bestond het zoo juist gereedgekomen uitbreidingsplan te bespreken. Verfraaiing der Hoofdstraat. In de Hoofdstraat wordt een wandeltrot toir aangelegd en wel op die plaatsen waar zulks nog steeds niet kon geschieden, om dat men nog geen toestemming kon ver krijgen van diverse hulseigenaren. Nog en kele perceelen en de Hoofdstraat zal ge heel voorzien zijn van een mooi wandel- trottoir. Het nieuwe Postkantoor. Naar wij vernemen hebben Ged. Staten van Zuid-Holland, hun goedkeuring ver leend aan de voormalige burgemeesterswo ning in te richten tot Postkantoor. Om streeks 1 April as. hoopt men met dezen verbouw gereed te zijn. De Chr. Gem. Zangver. „Voorhout'®- Gemengd Koor", heeft besloten deel te ne men aan het Zangconcours, dat op 2den Pinksterdag te 's-Graveland gehouden zal worden. Volgens de laatste telling staan bij de Gem. Arbeidsbemiddeling ingeschreven 474 werkloozen tegen 454 in dezelfde week van 1938. NOORDWIJKERHOUT. Dit jaar zal „De Stille Omgang" voor deze gemeente plaats hebben ln den nacht van 12 Maart a.s. De stichting „De Voorzienigheia", al hier zal in November van dit jaar 75 jaren bestaan. Dit feit zal feestelijk worden her dacht. In hotel Gouwenberg sprak dc heer Jan Oostdam over het interessante onder werp: „De geschiedenis van ons eigen dorp". OEGSTGEEST. Hedenmorgen omstreeks half acht is een met zakken meel beladen vrachtauto, bestuurd door C. R., wonende te Hazers- woude. tengevolge van het slippen tegen een lichtmast gereden op den vluchtheuvel aan de halte Rijnzichtweg nabij de R.K. Kerk. De lichtmast is totaal vernield, ter wijl ook de auto schade bekwam. De politie heeft proces-verhaal opge maakt. RIJNSBURG. Een jeugdige tippelaar! Het 4-jarig zoontje van den heer Den H. aan de Meyhoomstraat, had de ouder lijke woning verlaten en bleek tot grooten schrik der ouders onvindbaar, 's Avonds kwam bericht uit Leiden.dat de politie hem daar had opgespoord. Het knaapje was al wandelend in Leiden terecht gekomen. Tot onderwijzers aan de Kon. Wilhel- minascfhool alhier zijn benoemd de 'heeren J. Hilverda te Sneek en Ohr. v. d. Linde te Vollenhove. SASSENHEIM. GRONDAANKOOP ZOU TE DUUR ZIJN. Naar wij vernemen, heeft de Commissie die advies moet uitbrengen omtrent de in richting en de exploitatie van een Jacht haven aan de Sassenheimsche vaart nabü den nieuwen Rijksweg haar rapport inge zonden. De commissie moet tot de con clusie gekomen zijn, dat het niet gewenscht is tot den aanleg van een jachthaven over te gaan, daar de toegang tot die haven (de Sassenheimsche vaart) niet breed genoeg is. Om met een zeiljacht te kunnen lavee- ren is een breedte van minstens 40 meter noodlg en om dit te kunnen verkrijgen, zou grondaankop noodig zijn. De prijs die ge vraagd wordt zou zoo hoog zijn, dai van een gunstige exploitatie geen sprake kan zijn. Daarom adviseert de commissie niet tot stichting van een jachthaven over te gaan. Gecombineerde Ringvergadering, In het lokaal van de Geref. Kerk werd de gecombineerde Ringvergadering der Geref. Meisjes- en Jongelingsvereeniging gehouden. De bijeenkomst werd geleid dooi den waarn. voorzitter, den heer A. J. Ver- steegt van Hillegom. Na afdoening der huis houdelijke zaken, hield ds. P. D, Kuiper een lezing over: „Is er verschil van wer king van den H. Geest voorheen en thans?" Op duidelijke wijze zette hij de beginselen der Buchmannbeweging, Möttlingen en de Pinkstergemeente uiteen. Na de pauze werd een 24-tal vragen gesteld en zeer uitvoerig beantwoord. Nadat de voorz. den spreker dank gebracht had voor zijn uiteenzetting, sloot ds. Kuiper den avond. Raadsagenda. De gemeenteraad vergadert a.s. Donder dag, des middags halfdrie, ter behandeling van de volgende agenda: 1. Notulen en ingekomen stukken. 2. Verzoeken een voorschot over 1939 van de besturen der Bijz Scholen 3. Nadere vast stelling rekening 1937. 4. Wijziging begroo ting 1938 en intrekken reeds genomen be sluit tot wijziging begrooting 1939. 5. Wijei- ging begrooting 1939. 6. Benoeming leden Hoofdstembureau en stembureaux. 7. Re clames hondenbelasting. 8. Reclame straat belasting. 9. Loon los personeel en werktij den vast en los personeel. 10. Benoeming lid Burg. Armbestuur. 11. Wijziging Amb tenarenreglement. 12. Aanleg parallelwegen in Ter Leede langs den Provincialen Weg. 13. Overdracht aan de Provincie van ge meente-eigendom 14. Overdracht van 56 vierk. M. van de Beukenlaan in Ter Leede aan den heer Jac. v. Reisen. 15. Woning complex „Amerika". De door B. en W. vastgestelde kiezers lijst bevat de namen van 2862 stemgerech tigde personen. Alhier zal de tweede uitkeering van het kindertoeslagfonds in het Bloembol- lenbedrijf plaats hebben Donderdag 9 Maart in het K.S.A.-gebouw. VALKENBURG. In de Gemeentezaal vergaderden de lidmaten der Ger. Kerk te Katwijk a. d. Rijn, welke in onze gemeente wonen, zulks met medeweten van den Ger. Kerkeraad, Dc mogelijkheid werd besproken tot het houden van eigen kerkdiensten. Een com missie van 5 personen werd benoemd, ten einde de plannen nader uit te werken. Een en ander staat in verband met de noodza kelijke uitbreiding van de Ger. Kerk te Katwijk a/d. Rijn. VOORHOUT. VERGADERING CRISIS B-CO.MITE. DDan Dampo inwrijven en diep inademen. Pot 50, Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten*: 162 (Ingez. Med.) Wijziging in het verstrekken van extra-hulp B-steun. Ten gemeente-huize vergaderde boven genoemd comité. De bijeenkomst werd ge opend door den voorzitter, burgemeester mr. G. F. v Berckel, die speciaal welkom heette den heer Sierenterg de Boer verte genwoordiger van het Dep van Sociale Zaken, die een uiteenzetting gaf omtrent de wijze, waarop de Regeering liet verstrek ken van den z.g. B-steun wenscht te zien uitgevoerd De heer Sierenburg de Boer dankte de leden voor hun vele werk gedurende de af- geloopen jaren. Met B-steun wordt bedoeld, de steun in natura, beperkt tot kleeding, schoeisel en beddegoed. Bij de bepaling nu, welke werkloozen voor de hier bedoelde ondersteuning in aanmerking komen, zeide spr, dat als „algemeene regel" er als voort vloeisel van practische ervaring het eerst die werkloozen worden beoordeeld, die over een tijdvak van 12 maanden de grootste periode van werkloosheid hebben moeten doorstaan. Alhoewel spr. de vroegere zienswijze van het comité, ten aanzien van de besteding der gelden kan begrijpen, kan spr. toch riet zijn zienswijze deelen. want alle gezinnen kunnen niet over één kam geschoren wor den. Vandaar dat huisbezoek het comité de helpende hand zal moeten bieden en door het departement, als onmisbaar element bij de ondersteuning wordt geëischt. Het huisbezoek zal met tact moeten geschieden. Hierna gaf spr zeer veie voorbeelden van de nieuwe regeling. Spr hoopte, dat het pl. comité bereid is, den eerder Ingeslagen weg te verlaten, om aan de wenschen en voor schriften der regeering uitvoering te geven. De voorzitter dankte den heer Sierenburg de Boer voor zijn van zulk een groot sociaal gevoel sprekende woorden- De heer P. N. Vester betuigde als verte genwoordiger van het steunorgaan zijn adhaesie met de nieuwe toepassing en bracht vooral ook het kleine gezin onder de aandacht. De voorzitter zeide dat de comité-leden volkomen met den wensch van de Regee ring Instemmen en aan de nieuwe regeling hun volledige medewerking zullen geven. Hierop volgde sluiting. Bijeenkomst R.-K. „E.H.B.O." De voorzitter de heer M. P. A. Meissen, opende deze eerste, goed bezochte vergade ring der R.-K. E.H.B.O.-vereeniging. Spr. wees erop. dat het voorloopig gevormde bestuur zijn benoeming voor één jaar heeft aanvaard, met uitzondering evenwel van den heer B. P. Schulte, wegens aanvaard bare verontschuldigingen. De functies zijn als volgt verdeeld: Voorzitter, de heer M. P. A. Meissen; secr. de heer H. A. Allard; penningm. de heer A. W. Deutekom. Het huishoudelijk reglement werd hierop on gewijzigd vastgesteld. In verband met de overweldigende be langstelling voor den te houden cursus, deel de de voorzitter mede, dat het bestuur plannen beraamt om tot splitsing over te gaan. De cursus zal onder leiding staan van dokter H. A. G. Bots, bijgestaan door mej. Gré Bots en de heeren F. Rltzen van Warmond en A. W. Bots, alhier. De con tributie voor leden, welke niet aan den cursus deelnemen is op f. 0 05 gesteid. ter wijl het tweede lid van ieder gezin auto matisch is vrijgesteld van contributie-be taling. Ook niet-katholieken kunnen als z.g. hospitant-leden deelnemen. Een col lecte tot aanschaffing van materiaal en verband, bracht f,6.60 op. WARMOND. Oprichting R.K. Land- en Tuinbouwbond. In hotel de Stad Rome vergaderde het comité, dat zich ten doel heeft gesteld te komen iot oprichting van een afdeeling van den R.K. Land- en Tuinbouwbond onder leiding van den heer C. Zwetsloot. Deze begroette inzonderheid den kapelaan en den spreker. Den heer G. Vergouwen leexaar aan de R.K. Landbouwwinterschool te Voor hout. memoreerde, dat het juist 25 jaar ge leden is, dat hier werd overgegaan tot op richting van een afdeeling van den R.K. Middenstandsvereeniglng „De Hanze". De heer Vergouwen sprak dan over .Bemes ting". Op eenvoudige en duidelijke wijze werd vernomen, hoe men zijn producten door een doelmatige bemesting ln kwaliteit kan doen toenemen. Deze uiteenzetting werd dan ook zeer gewaardeerd. De volgende heeren werden hierop als bestuurslid gekozen: F. Vergeer. P. Ver- sluijs Azn. Th. de Vroomen Azn. J. P. v. d. Hulst en L. J. van Noort. Met groote meer derheid van stemmen werd als voorzitter gekozen de heer Th. de Vroomen Azn., als vice-voorzitter de heer F. Vergeer, als secretaris J. P. v. d. Hulst, als penning meester P. Versluljs Azn. en als lid de heer L. J. van Noort. De nieuwe voorzitter de heer Th. de Vroomen dankte het Comité van Actie voor de wijze waarop het de totstandkoming van deze organisatie had voorbereid. Speciaal dankte spr prof. Cleophas die hierdoor een van zijn idealen ziet verwezenlijkt en den heer Zwetsloot, voorzitter van het comité van voorbereiding Na rondvraag volgde sluiting dezer ge animeerde bijeenkomst. Vergadering „Draagt Elkanders Lasten". De Onderlinge Glasverzekering „Draagt Elkanders Lasten" alhier, hield in hotel „de Stad Rome" onder voorzitterschap van den heer F. Slager haar algemeene verga dering. De voorzitter opende, waarna de notulen van den secretaris onder dankzeg ging werden vastgesteld. Hierna bracht de penningmeester de heer J. Uit den Boo gaard zijn financieel verslag uit. De ont vangsten hadden in 1933 bedragen f. 129.65 en de uitgaven f. 70.84, batig saldo f. 58.81. De rekening en bescheiden waren nagezien door de heeren W. Oudshoorn en C. Bree- dijk die alles in volkomen orde bevonden. De penningmeester werd onder dankzeg ging gedéchargeerd. De heeren Slager en Uit den Boogaard werden met alg. st. her kozen; de eerste als voorzitter. Op voor stel van het bestuur werd besloten de thans geldende premie voor 1939 te hand haven. Voorts werd besloten dat nieuw toe te treden leden alleen een behoorlijke op pervlakte kunnen verzekeren, ten genoege van het bestuur. Hierna werd besproken de kwestie met betrekking tot de verwar ming van spiegelruiten bij heerschende vorst. De ondervinding heeft aangetoond, dat hieraan voor de verzekering belang rijke risico's verbonden zijn. Op voorstel van den voorzitter werd besloten in der gelijke gevallen geen uitkeering te geven. Een voorstel om den volgenden winter we derom een feestavond te organiseeren vond algemeene instemming. Na rondvraag volgde sluiting. Schoorsteenbrand. In de gemeente ging plotseling de mare dat brand was uitgebroken in de woning van den heer C. Paardenkooper. Eenige brandweerlieden waren spoedig ter plaat se en constateerden dat het hier een schoorsteenbrand betrof die gelukkig nog tijdig, zonder hulp der brandweer, ge- bluscht kon worden. WASSENAAR. Ouderavond Kleuterschool Zijllaan. In het schoolgebouw werd een ouderavond gehouden van de Kleuterschool aan de Zijl laan. Na begroeting door de voorzitser van het schoolbestuur, mevrouw Van Schaik Dobbelmann, de vertooning van filmpjes bij diverse gelegenheden van de kleuters op genomen en mededeelingen over het wel en wee der school door den penningmeester, den heer Tijen, sprak mejuffrouw Onger- Iboer, leidster van het Medisch-Paedagogisch Bureau te Den Haag, over opvoedingsproble men, waarbij zij vele nuttige wenken gaf om vervolgens te komen tot 'beantwoording van de vragen haar door de ouders gesteld. De presidente bracht haar bij de sluiting hartelijk dank. ZOETERWOUDE. LANGDURIGE YERKEERSSTAGNATIE BIJ DE LEIDERDORPSCHE BRUG. Wanneer wordt de Rijn uitgediept? Gistermiddag was het verkeer zoowel te water als te land voor de zooveelste maal geheel gestremd bij de Leiderdorpsche brug, die over den Rijn ligt. Een groote Rijn-aak, diep geladen met steenkolen, lag midden onder de brug aan den grond vast. Niet minder dan anderhalf uur lag daardoor het verkeer geheel stil. Vele auto's keerden en gingen langs Leiden heen. doch de neringdoenden en het pu bliek ondervonden van een en ander ont- zettenden last. Velen vroegen zich dan ook af. hoe lang het nog zal duren, alvorens de Rijn op dit punt zal worden uitgediept. 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7