LAATSTE BERICHTEN De Maart-Sterrenhemel in 1939 LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 28 Februari f939 Binnenland Tweede Kamer. Buitenland De Belgische crisis Uit het Britsche Lagerhuis De erkenning van Franco De versterking van de Britsche vloot SPORT Stadsnieuws BEURSO VERZICHT WARKI t MMCIITW ^W In de Tweede Kamer kreeg de heer Wijn- jioop heden toestemming om vragen te stellen over medewerking in den nood der Spaansche vluchtelingen. De lieer Rost van Tonningen (n.s.h.) ver zocht vragen te mogen stellen aan den mi nister van justitie of, en zoo ja, welke straf vervolgingen de minister bereid is in Oss veder op te vatten. In zijn toelichting wees spr op mededeelingen van den voorzitter der Eerste Kamer, waaruit de waarschijn lijkheid is gebleken, dat de zaak Oss niet voor Paschen in de Tweede Kamer zal wor den behandeld. Het algemeen belang eischt volgens spr. dat de bevolking worde beveiligd. BOVENWONING TE SNEEK UITGEBRAND. Vanmorgen is aan de Koopmansgracht te Sneek een bovenwoning, bewoond door de familie C. Brandsma en toebehoorend aan den heer R. de Jager, uitgebrand De brand is vermoedelijk ontstaan door het omvallen van een brandend petroleumstel op een oogenbllk, dat niemand thuis was. Hoewel de brandweer spoedig aanwezig was. kon deze niet verhinderen, dat de bovenverdieping geheel uitbrandde. Ook de Inboedel ging verloren. Het bened'eniperceel kreeg veel waterschade. Alles was ver zekerd. Het huis staat vlak bij de oude jacht haven, waaruit men de jachten, met het oog op het brandgevaar, haastig verwij derde. Schade werd hier echter niet aan gericht, HET VOORBEREIDEND HOOG ER EN MIDDELBAAR ONDERWIJS. Het eigen eindexamen voor middelbare Montessori- en Dalton-scholen. Naar wij vernemen zal het wetsontwerp, waarbij een nieuwe regeling inzake het voorbereidend hooger en middelbaar onder wijs wordt voorgesteld, en waarbij voor middelbare scholen met een bijzonder leer plan en bijzondere leermethode het eigen eindexamen mogelijk wordt gemaakt, bin nenkort. bij de Tweede Kamer worden in gediend. HEYMANS EN ROUS TE SINGAPORE. De sportvliegers Heymans en Rous zijn hedenochtend uit Mergui vertrokken en na een tusschenlanding te Alorstar te 6 uur t. te Singapore geland. Ook vandaag werd hun vlucht door fraai weer be gunstigd. Zij zijn voornemens morgen hun tocht voort te zetten en zij hopen het einddoel ;e bereiken. Zij verwachten, in dien de om standigheden gunstig zijn, morgenmiddag omstreeks half vijf te Batavia aan te komen. Vanochtend heeft de Belgische koning een aanvang gemaakt met zijn besprekin gen ter oplossing van de regeeringscrisis. Hij heeft achtereenvolgens de voorzitters vn Senaat en Kamer, Moyersoen en Huys- marns, minister van staat van Overbergih, den minister van buiterxlandsche zaken in het demissionaire kabinet. Soudan, minister van staat Devèze en verder Max en Carton de Wiart ontvangen. Bij het verlaten vam het paleis zeide Huys- mans er van overtuigd te zijn. dat een man als Spaak ..de aangelegenheid zou kunnen regelen". Hij ontkende in het bezit te zijn van het ontslag van dr. Martens. Devèze verklaarde bij het betreden van het paleis, dat de liberalen niet aan de regeering zullen kunnen deelnemen, zoo lang de kwestie-Martens niet op bevredi gende wijze geregeld i6. Spaak werd vanmiddag te Brussel ver vacht. CUBA TEGEN TOTALITAIRE SYSTEMEN. Pajes, de leider van de meerderheid op Cuba, heeft een voorstel ingediendom alle partijen met totalitaire denkbeelden of met leerstellingen, welke de repuiblikeinsche of democratische beginselen bedreigen, onwet tig te verklaren. Reeds zijn onlangs de nat. socialistische, fascistische en communisti sche partijen onwettig verklaard. DE KATHEDRAAL VAN ROUAAN DOOR DUIVEN BEDREIGD. De Normandische commissie voor schoone kunsten heeft verslas uitgebracht over den toestand van den kathedraal .Notre Dame" to Rouaan. In dit verslae wordt gezegd dat de kostbare gevel van het gebouw en de beelden aan den gevel met ondergang worden bedreigd door de tallooze duiven, dto er huizen. In de laatste tien jaar is yeni? heiligenbeeld ernstig beschad'gd doordat een duivenfamilie er haar nest heeft gekozen. Aangezien Rouaan vele duivenlief hebbers herbergt, zoekt men "ans naar een oplossing waardoor zoowel ?e kerk als de duiven gespaard zouden «unnen worden. Men heeft Chamberlain in het Lagerhuis gevraagd, of hij bereid was. een wereld conferentie ter bespreking van den inter nationalen toestand bijeen te roepen. De premier antwiordde. dat de Britsche regeering gelooft dat een duurzame vrede slechts kan worden verzekerd door een regeling, welke beperk.ng der wapening en verwijdering van de belemmeringen voor den internationalen handel inhoudt. Daar voor zou een aanzienlijke voorbereidende arbeid noodig zijn. Chamberlain herinnerde het huis er aan. dat hij reeds eerder uit eengezet heeft waarom hii het tijdstip voor een dergelijke conferentie nog niet geko men acht. Zoodra ik het mogelijk acht, aldus de premier, een conferentie bijeen te roepen die eenige kans op succes kan heb ben. zal ik het doen". Hij verklaarde, de zaak nog niet met de regeering der Vereenigde Staten te hebben besproken, doch daartoe te zullen overgaan zoodia hij het nuttig zou achten. Butler heeft medegedeeld, dat Halifax, toen hij kennis kreeg van het Italiaansche voornemen tot versterking van het garni zoen in Libye. den ambassadeur te Rome heeft opgedragen te verklaren, dat de Britsche regeering het zou betreuren, indien de Italiaansche regeering zich verplicht zou voelen, af te wijken van het program ma van vermindering der troepensterkte in Llbye dat was aangekondigd in de nota wisseling van April. De Italiaansche minister van buitenland- sche zaken heeft toen met klem verklaard, dat slechts defensie-doeleinden tot de ver sterking aanleiding gaven en dat de sterkte van het garnizoen opnieuw onder de loupe zou worden genomen, wanneer de normale toestand zou zijn teruggekeerd. Henderson merkte od. dat de versterking, hoewel geen schending van de letter der overeenkomst, apert in strijd is met den geest ervan. De defensie-leeningwet is in tweede lezing aangenomen. Het Labourlid Pethik Lawrence diende een amendement in waarin ..de betreurens1 waardige noodzaak van een weergaloos defensie-program" erkend wordt, doch waarin tevens verklaard wordt, dat de wet vooraf dient te worden gegaan door doel treffender maatregelen tot coördinatie van de diensten, organisatie van de bevoorra ding en uitschakeling van buitensporige particiuliere winsten. Dit amendement werd met 232 tegen 117 stemmen verworpen. De minister-president van Australië, Lyons, heeft medegedeeld, dat de regeering besloten heeft de regeering van Franco de jure te erkennen. De „Svenska Dagbladet" heeft door zijn correspondenten den ministers van buiten- landsohe zaken van de Scandinavische lan den doen vragen, welke houding zij zuilen aannemen ten aanzien van de erkenning van Franco. De Noorsohe minister van buitenlandsche zaken verklaarde, dat de positie van de Scandinavische landen, die vertegenwoor digers te Burgos hebben, anders is, dan de positie van Frankrijk, dat niet vertegen woordigd was. Toch verklaarde de minister te gelooven, dat binnenkort de Scandina vische landen elkaar zullen raadplegen in zake de erkenning van Franco. De Deensche minister, Munch, verklaar de, dat de Scandinavische landen op de conferentie van Helsingfors besloten heb ben de ontwikkeling van den toestand af te wachten, alvorens een besluit te nemen. Hij voegde hieraan toe, dat van de zijde van Franco niet werd aangedrongen op on middellijke erkenning. De Finsche minister. Rekko, zeide: „Wij bezien den toestand met kalmte en nemen een afwachtende houding aan". BEGROOTING GEPUBLICEERD. De nieuwe begrooting voor de Britsche vloot, welke vandaag is gepubliceerd toont een totaal van 153.666.681 pond sterling. Het aantal officieren, matrozen, leerlin gen en mariniers bedraagt 133.000, met 976 man van de marine-politie, in vergelijking met 146 500 en 913 In 1938 Van het bedrag van 153.666.681 pond ster ling wordt 84.267.681 pond verstrekt bij een resolutie, welke thans bij het parlement in behandeling is. Dit laat nog over 69.399.000 •pond sterling, een vermirpdering van 27.718.500 pond aterling bij de vorige be grooting. Het bouwprogramma behelst twee slag schepen, een vliegkampsehip, vier kruisers, twee flotilles torpedojagers (zestien sche pen), vier onderzeeërs, twee escortevaar tuigen, tien mijnenvegers, een groote mij- nenlegger, een depotschip voor torpedo booten. een kanonneerboot voor rivieren, een hospitaalschip, zes motor-torpedoboo- ten, twee verdedigingsschepen voor ver sperringen, een sleepboot voor het slepen van schietschijven en een aantal kleinere vaartuigen Ook zal een nieuw koninklijk jacht op stapel worden gezet ter vervanging van de „Victoria and Albert", welk jacht in 1901 gereed is gekomen. Men stelt zich voor 80 millioen te verkrij gen uit een leening, tegen 30 millioen het vorig jaar. De minister van marine heeft in een verklaring, welke bij de marine-begrooting is gevoegd, verklaard, dat de mobilisatie van de vloot in September 1938 vlot is ver- loopen. De meeste schepen van de reserve waren aanzienlijk voor den vastgestelden tijd zeeklaar en een van de meest verblij dende verschijnselen noemde Stanhop>e het voorbeeldige patriotisme van het reserve-personeel, dat onmiddellijk den oproep beantwoordde met groote bereid willigheid. ONTPLOFFING IN EEN STEENKOOLMIJN Tengevolge van een mijngasontploff'ng bij Heraclea (Turkije) zijn 35 mijnwerkers van de buitenwereld afgesloten. 23 werden gedood, twee gewond en tien licht ge kwetst. MILITAIREN IN PALESTINA GECONSIGNEERD. In verband met de golf van terreur, welke gisteren over het land is eegaan. zijn aUe militaire eenheden in Palestma gecon signeerd. Een aantal extremistische Joden is gearresteerd. BEGRAFENIS VAN DEN HEER P. M. BLEEKSTIJN. Hedenmiddag vond op de begraafplaats „Rhijnhof" de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer P. M. Bleekstijn, die gedurende meer dan 50 jaar bode van het bekende Studenten muziekcorps „Sempre Crescendo" was en dezer dagen na een kortstondige ziekte op 82-jarigen leeftijd overleed. Onder de aanwezigen merkten wij os. op: het Collegium van het L.S.C., bestuursleden en oud-bestuursleden van het studenten muziekcorps S. C„ o.a. de heeren E. J. Rosen Jacobson, praeses en H. K. Roes- slngh, ab-actis en jhr. mr. F. Bakker uit Den Haag, oud-president van S. C. Aan het graf werd het woord gevoerd door jhr. mr, F. Bakker, die oude herin neringen oplhaaide en den overledene een trouwen wachter van S. C. noemde. De volgende spreker was de heer E. J. Rosen Jacobson. die namens „Sempre" woorden sprak van dank en getuigde van de buiten gewone toewijding van den overledene. Spr. dankte hem voor alles wat hij voor S. C gedaan heeft. Eer. schoonzoon dankte namens de fa milie alle aanwezigen voor hun belangstel ling, in het bijzonder het Collegium en S. C. Een zoon van den overledene dankte eveneens voor de belangstelling. Een tweetal kransen van het Collegium en „Sempre" dekte de kist. Hierna werden levende bloemen in het graf gestrooid. S. DE BOER Azn. In den ouderdom van 80 jaar is alhier overleden de heer S. de Boer Azn die vah 19051919 voor den Vrijheidsbond zitting had in den gemeenteraad en in die kwa liteit o m. deel uit maakte van de commis sie voor den Markt- en Havendienst, het Openbaar Slachthuis en de commisie van onderzoek van bezwaarschriften tegen be lastingaanslagen. Voorts had hij van 1900—1928 zitting in het bestuur der Vereeniging voor Schooi,-; kindervoeding en -kleeding, waarvan hij verscheidene jaren de nauwgezette pen ningmeester was. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal a.s. Donderdag om 12 uur ge schieden op de begraafplaats nabij het Groene Kerkje te Oegstgeest. SCHAATSENRIJDEN. GONNE DONKER GEDISQUALIFICEERD OP DE 5000 METER. EEUWFEEST L. S. C. Een deputatie van het bestuur der Bil- jartvereeniging „Haagweg" (clublokaal A. van Hartevelt), welker leden van tijd tot tijd de biljartqueues met Corpsleden heb ben gekruist, heeft hedenmiddag in de so ciëteit ..Minerva" aan het Collegium van het jubileerende L. S. C. een wandbord aangeboden voorstellende een biljart met toebehooren, waaraan een oorkonde was toegevoegd. De voorzitter, de heer W. Pe terzen, hield daarbij een toespraakje, waar op de praeses collegii antwoordde. Ster 'f, 3* flkwn*. «rl Ster 'ft 2* grootte Ster 'ft 1* gr. m Melkweg WIE WORDT FRANSCH GEZANT IN BURGOS? „De .Excelsior" meldt, dat Peyrouton «tas Fransch ambassadeur in Buenos res de meeste kans maakt om in deze te worden benoemd in Bursros «totor acht. men ook de benoeming van generaal Nogues resident-generaal in ■wokko die gisteren door Bonnet ontvan- '8. niet uitgesloten, In dat geval zou ttouton hem te Rabat vervangen. Nevenstaand kaartje stelt voor den ster renhemel op 1 Maart 1939 ln Nederland des avonds te acht uur Middelbare Tijd. is gelijk aan 6 h 35 min. SterretJJd. DE ZON. De declinatie van de Zon is op 1 Maart 7 gr. 49 min. Zuid en op 31 Maart 30 gr. 55 min. Noord; de mid daghoogte neemt der halve. voor 52 gr. N. Br. (Utrecht) toe van 30 gr. 11 m. tot 41 gr. 55 m.; de Zon komt den eersten dezer maand bij ons op om 6 h 48 m en gaat on der om 17 h 38 m.; de laatste der maand zijn deze waarden 5 h 40 min. opk. en 18 h 30 min. ond.. zoodat de dagboog op onze breedte toeneemt van 10 h 50 min. tot 12 h 50 min. De dagen len gen derhalve in Maart volle twee uren, ten gevolge van de zgn. tijdvereffening is dit aan den zonsonder gang alleen slechts voor 1 h 52 min. te bemerken. DE MAAN. De schijngestalten der Maan zijn: 5 Maait Volle Maan: 12 Maart Laatste Kwarier, 21 Maart Nieuwe Maan en 28 Maart Eerste Kwartier: de eerste en de laatste dezer schijn gestalten zijn op ons kaartje te zien. de rest valt er buiten. DE PLANETEN. Mercurius. de binnenste planeet, van niet bijzondere helderheid en als regel te dicht bij de zon slaande om door den amateur geob serveerd te worden, heeft 17 Maart zijn grootste Oostelijke elongatie (18 gr. 3') be reikt en is dan misschien wel, bij helderen avondhemel en vrij uitzicht, als sterretje van de grootte 0,0 te zien. Venus (m 3.7) en Mars (m 0,8) vallen ver buiten onze kaart van den avondsterren hemel; eerstgenoemde is dew maand morgen- Wetteliik logetcorcven bi] bet Bureau Industriecleo idom onder No. 64222 r.nKiEKv VtlUE HUW (I LWJSTE KN&RT1ER 9 MIEUWE MMN VENUS MAES 0 JUPITER ZTjTD Maart 1939 SATURNUS ster, in den Schutter, Steenbok en Waterman, laatstgenoemde dito dito in Slangendrager en Schutter. Jupiter (m —1,6) staat wel erg dicht bij de zon.maar is aan het einde der maand in de mogenschemeringt, laag in het Oosten, waar neembaar. Saturnus (m 0.8), de planeet met de in teressante ringen, is de eenige die deze maand behoorlijk zichtbaar op ons kaartje voorkomt. Hij staat in de Visschen. AIGEMEENE OPMERKINGEN. Den 21en Maart. kort. nadat de zon door den meridiaan gegaan is, bereikt zij het zgn. lente punt van den Dierenriem: dan begint dc 'astronomische) lente (om 12 h 49 inin.). Dit h eft geen andere beteekenis, dan dat dag en nacht dan even lang zyn; met de indeeling van het jaar ln weerkundige seizoenen heeft het niets tc maken. Een protest tegen haar toegewezen. Gisteravond, na beëindiging van de wereld kampioenschappen hardrijden vpor dames, heeft mevr. Nehringova Polen» een protest ingediend tegen Gonne Donker, omdat onze landgenoote na een val op de 5000 M. in de bocht de ver keerde baan had genomen. Dit protest werd toegewezen, zoodat Gonne Donker gedisqualifi- ceerd werd op de 5000 M. Het gevolg was voorts dat zy ook haar tweede plaats in de algemeene rangschikking verloor en het eindresultaat moest worden herzien. Wat was er gebeurd? De val op de 5000 M. geschiedde in een der buitenbochten. Gonne Donker is vervolgens naar binnen gegaan en bij de volgende bocht rechtuit gereden, zoodat zü dus opnieuw de buitenbaan nam. Hiertegen heeft mevr. Nehringova geprotesteerd. Intusschen blijft Gonne Donker in het bezit van den eersten prijs op de 500 M.. den gedeel- den tweeden en derden prijs op de 3000 M. en den derden prfjs op de 1000 M. Het eindresultaat werd na toewijzing van het protest als volgt: 1. en wereldkampioene Verne Lesche 239.793 pnt.; 2. Lisa Salmi 252,506 pnt.; 3. Laura Tamminen 252,786 pnt.; 4 Karin Willberg 268,650 pnt.; Sofia Nehringova 269.750 pnt.; 6 Anna Lisa Tuominen 274,866 pnt.; 7. mej. Niemlnen 277,940 pnt. beurstijd trokken de koersen bijna over geheele linie wat aan. De beleggingsmarkt was stil en prijshoudend voor de Nederlandsche staatspapieren, waarbij de koersen echter niet veel veranderd waren. Voor Fransche fondsen bestond vrijwel géén belangstelling. De Duitsche markt was stil en aan den ongeanimeerden kant. WISSELKOERSEN. Londen 881 (8.741/*): Berlijn 75.37V2 (74.85): Parijs 4.98'/* (4.94l/«); Brussel 31.62Vi (31.44); Zwitserland 42.75 42.35); Kopenhagen 39.35 (39.05); Stockholm. 45.42j/ï (45.05); Oslo 44.30 (43.95)New York, 1.88 (1.86 9/16Praag 6.43 (6.40); Lire Bankpapier 5.75 (5.85). Prolongat e Part disc. 1/8; Daggeld 1/4; Reg stermarken 3011/16; Handels- sperrmarken 8 3/16; Reismarken 48''s: Bankpapier 22 3/4. Tusschen haakjes zijn de koersen van» gisteren. AMSTERDAM. 28 Febr. De kleine aarzeling, die gisteren te New York viel waar te nemen, werd te Amsterdam voo: kennisgeving aangenomen en oefende hoege naamd geen deprimeerenden invloed uit. Aan het Damrak kon heden integendeel een vaste stemming worden geconstateerd, die klaarblij kelijk moést worden toegeschreven aan de betere beoordeeling van. de internationale politieke verhoudingen en aan de veronderstelling, dat de Amerikaansche beurzen het zich in de Ver. Staten baanbrekende herstel spoedig duidelijk zullen weerspiegelen. Hoewel de affaire nog geenszins druk was te noemen, had de markt toch niet meer een doodsch voorkomen. De han del was over het geheel genomen van kalmen aard. doch diverse fondsensoorten gaven toch eenige affaire te aanschouwen en daardoor werd op de markt een licht stempel van acti viteit gedrukt. Op de lokale markt was nogal wat te doen in Koninklijken, die na onmiddellijk op een hooger peil te zijn ingezet, onder matige om zetten een stijgende lijn volgden en onder beurs tijd eenige procenten konden avanceeren. Voor de Amerikaansche petroleumaandeelen was de belangstelling niet groot. Rubberaandeelen gaven eveneens duidelijke teekenen van leven, in het bijzonder Amsterdam Rubbers, die zich onder beurstijd geleidelijk aan naar boven konden werken. Voor lokale reke ning bestond nogal vraag. Ook de meeste incou rante soorten konden zich verbeteren. De Suikermarkt bleef niet achter. De handel in H.V.A.'s was van rustigen aard, doch dit vormde geen beletsel voor een koersstijging van een paar punten, nadat bij de opening reeds dadelijk eenige procenten boven het vorige slot was gehandeld. Ook in Vorstenlanden ontwik kelde zich een kleine affaire, waarbij eveneens een opgaande lijn werd ingeslagen. De incou rante soorten waren goed prijshoudend. De affaire in Industrieelen was van beschei den omvang. De Philipsaandeelen liepen lang zaam aan omhoog, nadat de koers bij den inzet gelijk was aan den vorigen slotprijs. Unilevers konden een kleine koerswinst binnenhalen. A.K.U.'s. die nu en dan in een open hoek wer- de verhandeld, kregen eveneens een voordeelig verschil te boeken. Voor Scheepvaartpapieren was de animo niet groot. De Indische lijnen. Koninklijke Booten. Oude Vaarten en enkele outsiders kwamen des niettemin iets hooger te liggen, De Tabaksafdeeling was stil en vertoonde niets bijzonders. De Amerikaansche waarden waren goed ge disponeerd en trokken zich van de reactie die voor diverse aandeelen in New York viel op te teekenen. niets aan. Bijna algemeen werd boven de prijzen van gisteren gehandeld en daarbij werd vooral aandacht geschonken aan de bekende toonaangevende Staalaandeelen, Anaconda's en diverse spoorwegshares. Onder LEIDEN, 28 Febr. Vette varkensmarkt. Aan voer totaal 184 stuks, waarvan 180 zwaai en 4 licht soort; Prijs per KG. levend gewicht 45 4647 ct. voor zwaar soort. Handel tamelijk. LEIDEN, 27 Febr. Groentenveiling enz. Roode kool f. 6.608.30; Savoye kool f. 6.107.30, Boerenkool- f. 1921Rapen f. 34.70; Prei f.10—3.40; Kroten f. 3.30—4.56; Kroten, gek. f,4—8; Uien f. 1.70—5.90; Peen f. 1.90—8.10: Spruiten f.6—32; Andijvie f.30—31; Witloof f.8 27; Spinazie f.2136 per 100 KG. Salade f. 5.406 per 100. Pieterselie f.89; Selderie f. 5.307.20; Rabarber f.46; Raapstelen f2.90 3.40 per 100 bos. BOSKOOP. 27 Febr. Veiling ..De Bosk: Vei ling". Diversen p. bos: Cerasus Hisakura (kers) le soort 220310 ct.; idem 2de soort 120170 ct.; Prunus-triloba 5076 ct.; Forsyhiatakken 130150 ct.; Azaleamollustakken. le soort 170 260 ct.. idem 2de soort 130150 ct.; Seringen- bloemen le soort 86102 ct.. idem 2e soort 4871 ct.; Sneeuwballen 5075 ct.; Mahonja- blad 811 ct.; Rhododendronbloemen 42 ct.: idem Pink Pearl 110120 ct. Diversen p. stuk: Bloeiende Azalea's 5963 ct.; Funkia'k 6—9 ct. BODEGRAVEN. 28 Febr. Aangevoerd 66 patrijen Goudsche kaas. alle met R.M.. totaal 20.970 stuks, wegende 26.730 Kg. le srt- met R.M. 25—36; 2e srt. met R.M. 23.50—24.50. Han del matig. HAZERSWOUDE, 27 Febr. Aangevoerd 7948 eieren. Prijs kipeieren f.33.50 per 100; eend eieren f. 33.15 per 100 stuks. KATWIJK AAN DEN RIJN. 27 Febr Roode kool f. 6.80—7.10; Uien f. 4—5.75 per 1Ó0 K G. Waspeen f.11.85; Kroten 60—75 ct. per kist van 20 KG. Knolselderie A f. 1012.90 per 100 stuks. NIEUW VENNEP. 27 Febr. Eierenveiling 16.220 v openeieren 33.60; 940 Eendeneieren 2.70—3; xvonijnen 70—90. NAALDWIJK. 27 Febr. Bond Westland. Spi nazie 2435 ct;; witlof 1521 ct. per K.G kro ten 45 ct; uien f. 1.151,25; spruiten f. 3.00 3.10; boerenkool 90 ct. per bak; dunsel 31—37 ct. per 2 K.G.; kelen f. 2,202,90; peterselie f. 14.00-15.00; radfjs f. 7.30—7,60; Rabarber f. 5.00; selderij f. 4,50—5,50; eieren f. 3,30—3.50 per 100; prei f. 7.4—12.90 per 100 K.G. PURMEREND, 28 Febr. Gem Kaasbeurs Verhandeld 18 partijen, weg., 25.000 Kg. Handel matig. Hoogste prijs 21. Kleine boerenkaas 3—21. Volvette 1—25. Boter 1.40—1.47. Runderen Aanvoer 476 stuks. Vette koelen 6269: Gelde koeien 100160; Melkkoeien 180 —260; Stieren 4652; Paarden 80160; Vette kalveren 6595; Nucht. slachtkalveren 711; Nucht. fokkalveren 1117; Vette slachtvarkens 4347; Mag. varkens 1828; Biggen 816: Schapen 2228; Bokken 311; Kippeneieren 33.30; Eendeneieren 2.65; Oude kippen en hanen 371440; Konijnen 0.301.60; Eenden 40. Coöp. Centr. Eierveiling Purmerend G.A. 75.000 Eendeneieren 2.802.85; 80.000 Kippen eieren 65/66 Kg. 3.55—3.40; 63 64 Kg. 3.25—3.30; 60/62 Kg. 3.05—3.20; 58/59 Kg. 3—3.10; 56 57 Kg. 3—3.85; 53 55 Kg. 2.95—3; 50 52 Kg. 2.80— 2.90. ROTTERDAM. 28 Febr. Veemarkt Aan voer 269 paarden. 4 veulens, 965 mag. runderen. 862 vette runderen. 30 vette kalveren. 121 gras kalveren. 2123 nucht. kalveren. 358 schapen en lammeren. 6 varkens. 60 bokken en geiten Per Kg.: Vette koeien 72. 60. 36—46; Vette ossen 66. 58. 3646; Stieren 64. 54. 58; Vette kalveren 100. 90, 6070; Schapen 47. 41. 30; Lammeren 52, 45. 40; Graskalveren 50. 40; Nucht. kalveren 30. 25. 20; Slachtpaarden 53, 43. 33. Per stuk: Schapen 20, 18, 16; Lammeren 19. 15. 11; Nucht. slachtkalveren 714. 6, 4; id. fokkalveren 22. 18. 15; Slachtpaarden 230. 190, 110; Werkpaarden 340, 270, 130; Hitten 250 190, 120; Stieren 270, 200, 140; Kalfkoeien 275.' 205. 150: Varekoeien 195. 160. 140; Vaarzen 175. 155. I 115: Pinken 145. 115. 95; Graskalveren 50, 35. 25; I Biggen per week 10. 8. 5 Omschrijving: Vette koeien en ossen, aanvoer groote, h. zeer kalm. pr. als gisteren; Stieren aanv. als v.w.. h. flauw. pr. als v.w Vette kalveren aanv. gew.. h. matig. pr. als gisteren; Schapen en lammeren, aanv. ruimer, h. lui, pr. als gisteren; Nucht. slacht- en fok kalveren. aanv. flink, h matig. pr. iets stijver; Paarden aanv. z. ruim. h. matig, beste soorten werkpaarden en hitten iets duurder; Kalf- en Melkkoeien, aanv. grooter, h. stroef, pr. terug loopend; Varekoeien aanv. als v.w., h. sleepend, pr. constant: Vaarzen en pinken, aahv. matig, h. lui, pr. stabiel; Graskalveren aanv. als v.w., h. traag, pr. onveranderd; Bokken en geiten aanv. iets grooter, h. vlug. pr. onveranderd. RIJNSBURG. 27 Febr. Groentenveiling Aardappelen 6070 ct.; Kroten 6075 ct.; Waschpeen f. 1.201.60: Roode kool f. 5.50—7; Gele kool f.57.30: Uien f.45.50; Knolselder(j A f.13—16; idem B f.8—12; Witlof f. 0.1&—0.22. RIJNSBtTfcG. 27 Febr. Bloemenveiling Copland 1622; Bartigon 1829; Pitt 2026; Elisabeth 23—28; Le Nótre 20—26; Weber 18-22; Castor 2326; Goudvink 3642; Murillo 12 16; Theeroos 14—20; Van der Hoeff 16—24: Ibis 1216; Prins van Oostenrijk 1318: Cra- moisie brillant 1417: Gele Prins 1518: Due de Berin 1114; Convellaria 2.202.60; Crocus blauw 1.60—2.10. ROTTERDAM. 27 Febr. Binnenl. Granen Haven f. 6—6.60; Chev. Gerst f. 7.75—8.10; Win- tergerst f. 7,50—7.80; Rogge f. 7 507.90; KI er. erwten f. 9—10.40. prima grove tot f. 10.55; Schokkererwten f. 10.5012.25. uitgezochte par tijtjes en Jumboka's er boven; Br Boonen f. 30 35; Duivenboonen f. 10.5013,50: Ged. Paar- deboonen f. 8; Voerlijnzaad f. 8 25925. zaai hoorger; Karwzaad f 2326.25 inclusief; B. Maanzaad f. 2729.25 inclusief. Alles per 100 K.G. Netto. WESTLAND. 27 Febr. Coöp. Westl Snijfroe- menveiling 27 Febr. Spectrum f. 3.10—5 80; Salmon f2.404.40. rose f. 2,704.40 wit f. 2 40 —4.30; gemengd f. 3.00—5.70: Calla f. 17.00— 20 00: Gerbera f. 6.80 per 100; Plumosa 21—23 ct; Sprengerie 21—33 ct; Anemonen 2540 ct; Narcissen 817 ct; Copland 16—21 ct; Pose Copl. 22—34 ct: Irissen 3255 ct: WiHiam Pitt 17—24 ct: Albino 48 Gele Prins 13—14 ct; mr. van der Hoeff 16—19 ct; E'.ectra 20 cent: Muri'lo 1316 ct. per bos. ZOETERWOUDE 27 Febr Eierveilin- Aan gevoerd 2700 eieren Prijs kir >eren f. 3.20—2 50; eendeieren f2.702.80: kaas 29 ct. p pond - Pluimvee: kippen 2045 ct.; hanen 50 ct.; ko» nijnen f. 0.651.15 per stuk. 3—I

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3