TRIUMPH TOURINGCARS RAAM- BEKLEEDING LOEB is TRIUMPH ELTAX 666 - LEIDEN VITRAGES, WEEFSTOFFEN, VELOURS LEID3CH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 28 Februari 1929 WOENSDAG AVOND AVOND DAARBIJ BEHOORT DE NIEUWSTE IN UITGEBREIDE KEUZE DE BESTE Ic SIGARET VOOR RREESTRAAT 161 De strijd in het Verre Oosten MILITARIA. De wachtmeesters-capitulant J. Siegers, G. Nijhof, J. van der Scheer, G. J. Heer sink en P. F J. Verstraaten van het 5e Reg. veldartillerie te Amersfoort zijn overge plaatst naar het 6e Reg. veldartillerie al hier. Op Donderdag 16 Maart zal. ingevolge beschikking van den Divisie-Commandant de zilveren medaille voor 24 jaar dienst worden uitgereikt aan den wachtmeester der le klasse A. van Waard van het 6e Regiment veldartillerie. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen Geneeskunde mej. C. L. M. Jamin (Rot terdam en de heeren A. G. Bicker (Den Haag) en J. A. Cohen (Den Haag) en voor het doctoraal examen Romaansehe taai en letterkunde de heer R. G. Ch. van Beek (Haarlem). terdags des middags van halfdrie tot vier uur geopend voor oud-leerlingen en kunst vrienden. Wij kamen er op terug. COLLEGIUM L.S.C. Het nieuwe Collegium van het Leidsche Studentencorps, dat na het Eeuwfeest zal optreden, is als volgt samengesteld: P. R. Beelaerts van Blokland, praeses: H. F. van Panhuys. ab-actis; E. L. C. Schiff, quaestor: N. J. Westplam van Hoorn van Burgh, assessor I; J. M. Kielstra. assessor II 172 (Ingez. Med.) OPENING EENER TENTOONSTELLING. Werk van wijlen J. H. Wattez. Onder zeer groote belangstelling werd gistermiddag in de H.B.S. voor Meisjes aan de Garenmarkt een tentoonstelling ge opend van werken van wijlen den heer J. H. Wattez. in leven leeraar aan deze school. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij op onzen burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuvzen. den inspecteur van het Middelbaar Onderwijs, dr. Van den Ent, dr. Van Es als voorzitter van de commissie voor het Middelbaar Onderwijs, de heeren dl'. Schalkwijk en dr. Boks, respectievelijk oud-directeur ett directeur van de Gem. H.B.S den heer Ellens directeur van de school voor Kunstambacht te Amsterdam, van wien de overledene voor 25 jaren tee- ken- en schilderonderricht kreeg en vele anderen. De directrice van de H.B.S. voor Meisjes, mej. dia. Van Hoorn heette alle aanwezi gen hartelijk welkom, in het bijzonder den burgemeester, den inspecteur van het M. O. en de nabestaanden van den heer Wat tez. Zij roemde het initiatief en de orga nisatie van den heer A. J. M. van Dijk. leeraar der school, die van oordeel was, dat deze tentoonstelling hier op haar juiste plaats was en geen moeite heeft ge schroomd, alles tot stand te brengen. De geheele opzet is geweest, onzen oud-collega dichter bij ons te brengen en zijn beeld in scherper omlijning te bewaren. Daarop nam de heer Van Dijk het woord, om het wezen van den overledene in en kele sprekende lijnen te schetsen. Hij wees daarbij op drie factoren: de heer Wattez was een zeer bescheiden mensch, hij was een Zeeuw, en hij bezat als Calvinist een diepgewortelde christelijke geloofsovertui ging. Bescheidenheid, zich zelf op den achter grond houden, was als mensch en als kun stenaar wel zijn grondkenmerk. Hij liep met zijn kunst niet te koop, en stelde zich met alle nederigheid en met reserve. Doch zoodra hij zich aan die kunst wijd de, dan week alle bescheidenheid en werk te hij met élan en forschen durf gebaseerd op een volrijp en diep weten en begrip. Dan ontplooide hij als een stoere Zeeuw zijn kracht. En ten slotte sprak zijn Chris telijk principe, dat niet transigeerde, doch zich sterk richtte op het eigen geziene. Zijn beteekenis ligt tusschen het impres sionisme en het expressionisme, de beide polen waartusschcn Wattez zich bewoog. Hij leefde in zijn werk; hij beleefde de uit bundigheid van het schoone en gaf in ma gistraten vorm uiting aan het geluksmo ment der schepping. Wattez is heengegaan; toch leeft hij hier voor ons en dat is het wonder dat wij het geluk van den kunstenaar mede beleven. Laat ons luisteren naar zijn stem en in ons opnemen de schoone beelden van zijn ziel. Dan zullen wij onze vreugde aan dit werk beleven en zal het ons alten ten zegen zijn. Vervolgens sprak de burgemeester de openingsrede uit. Toen ik, aldus spreker, van mej. Van Hoorn de heusche uitnoodiging ontving, deze tentoonstelling te openen, heb ik geen oogenblik geaarzeld aan het verlan gen te voldoen. Als ik aarzeling heb ge kend, dan is het omdat ik helaas niet het voorrecht heb gehad, den heer Wattez per soonlijk te kennen. Doch de bedoeling was zoo sympathiek, dat ook deze aarzeling werd overwonnen. Midden in den winter is de heer Wattez gestorven, in den tijd toen de school stil stond. De omstandigheden verhinderden, dat de deelname bij dit overlijden groot kon zijn. Nooit tijdens zijn leven had deze man door zijn bescheidenheid de hulde ontvangen die hij verdiende. Daarom is het zoo uitermate sympathiek hem deze posthume eer te bewijzen. Meer dan 20 jaren heeft hij de gemeente trouw en met zijn beste krachten uitstekend gediend. In een vak. dat vele moeilijkheden mede brengt en dat weinig geschikt is de aan dacht te boeien van de niet wetenden, is hij geslaagd zijn leerlingen iets bij te bren gen, soms veel. soms heel veel, naar aard en aanleg. Het innerlijk conflict van den kunstenaar. die het liefst zijn schoone visies vertolkt, en den leeraar die moet leeren teekenen, is hem niet gespaard ge bleven. Boven dezen innerlijken tweespalt heeft hij zich uitgeheven door met de uiterste nauwgezetheid zijn plicht te ver vullen en zich buiten het dwingend ver band der lessen aan de kunst te wijden, zich te uiten als fijn, gevoelig en knap kunstenaar. Het is goed. dat deze tentoon stelling tot stand is gekomen. Er is nu gelegenheid hem te eeren en vooral zijn leerlingen kunnen thans aanschouwen, wat zij in hem verloren hebben, zijn innerlijke teven, dat in hem woonde. Ten slotte nam dr. Kühler, schoonzoon van den overledene het woord om eenlge hartelijke woorden van dank te spreken voor de groote piëteit betoond tegenover zijn schoonvader, waarbij hij in het bij zonder dank bracht aan den burgemees ter. den heer Van Dijk en mej. Van Hoorn. De tentoonstelling is 's Woensdags en 's Za- GOL'DEN DOCTORATEN. Zaterdag 4 Maart a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat mr. J. J. Moll te Dordrecht, oud-griffier van de Arrondissementsrecht bank aldaar, aan de Rijksuniversiteit te Leiden promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid. Op denzelfden dag zal het vijftig jaar ge leden zijn dat mr. J. C. baron Creutz, oud kantongerecht, thans wonende te Arnhem, aan de Leidsche Academie promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid. (Ingez. Med.) CHR. WIJKVER. STAALWIJK. Ds. D. Kuilman opent den bazaar. Mocht het bestuur van de Chr. Wijk- vereeniging Staalwijk bij de herdenking van het vijf-en-twintig-jarig bestaan van vele zijden welgemeende belangstelling on dervinden, niet minder was dat het geval bij de inrichting van den jubileumbazaar, welke hedenmiddag in het wijkgebouw aan de Heerenstraat is geopend Een zeer groote verscheidenheid van artikelen is hier bijeengebracht. Het is of de vele vrienden van ..Staalwijk" er op uit zijn om door middel van dezen bazaar het bestuur een „jubileum-opbrengst" te be zorgen. Doen wij een greep uit de zeer geva rieerde collectie bazaar-artikelen dan noe men wij hier allereerst de vele fraaie en nuttige handwerken, waaronder een prach tige sprei waaraan een 74-jarige dame 1 jaar heeft gewerkt. Verder zijn er huis houdelijke en gebruiksvoorwerpen, co mestibles enz., enz. Dat ook op dezen bazaar de attracties niet vergeten zijn, ligt voor de hand Het Dames-bazaar-comité, dat zich met zooveel toewijding aan de inrichting van een en ander gegeven heeft, heeft eer van zijn werk, dat echter pas dan aan zijn doel beantwoordt indien alles in „klinkende munt" is omgezet. Onder de zeer vele aanwezigen, die hedenmiddag de openingsplechtigheid bij woonden, merkten wij o.m. verscheidene wijkbestuursleden op. De voorzitter van het wijkbestuur, ds. D. Kuilman, heette uit naam van het Dames bazaar-comité de vele aanwezigen harte lijk welkom. Het verheugde hem zeer. dat ondanks vele roepstemmen om hulp voor allerlei aard, de zijne niet onbeantwoord is gebleven. Als hij denkt aan alles wat reeds aan giften en mooie artikelen, kleine en groote is binnengekomen, dan kan het Ba zaar-comité niet anders dan zeer tevreden zijn. Wij hebben meer gekregen dan we durfden verwachten. Hierin ligt zeker ook een goede belofte voor de komende 3 ba- zaardagen. Wel is onze tijd nog een zeer zorgvolle, maar spr. hoopte toch, dat we aan het eind van den bazaar beschaamd mogen worden over de som. welke aan den penningmeester kan worden afgedragen tot een gedeeltelijke aflossing van de f. 11.000, die nog steeds op het gebouw rust. Spr. vertelt in dit verband het één en ander over allerlei jeugdwerk, dat door de uit breiding van deze wijk zeker op aanpakken wacht. Wil dat gelukken dan is het noodig. dat we voor de toekomst niet al te zwaar onder geldzorgen gebukt gaan. Hiermede verklaarde hij dezen oazaar voor geopend en noodigde hij de aanwezi gen vriendelijk uit om in de groote zaal van het wijkgebouw al het tentoongestelde in oogenschouw te nemen. LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand f. 10.246,93 aan den Rijksontvanger afgedragen, benevens f. 205,81 aan den Ge- mente-Ontvanger. EEN WERKGEMEENSCHAP VAN EN VOOR WERKLOOZEN. Lezing van den heer J. Bazen. Gisteravond hield de heer J. Bazen, voor zitter der Dordtsche Werkgemeenschap Door Arbeid Welvaart" een lezing in het Volkshuis aan den Apothekersdljk. Spr. werd ingeleid door den heer L. Se- gaar Wij hebben niet de pretentie, aldus de heer Bazen dat wij in Dordrecht het probleem van de werkloosheid hebben oo- gelost, wij hebben slechts een organisatie in elkaar gezet, waarmee wii hopen te be wijzen, dat ook de arbeid der werkloozen op zichzelf in staat is welvaart te schep pen. Dus niet afnemen van anderen en zelf aanwenden, maar nieuwe welvaart, verwekt door de thans braak liggende ar- be'dskracht. kennis en ervaring. Ons expriment is er aanvankelijk op ge richt om de werkloozen te laten werken voor de werkloozen zóódat de rest der be volking daarvan zoo weinig mogelijk nadeel ondervindt. Om een begin te maken worden twee groote lijnen gevolgd: le. Zooveel mogelijk arbeid ten behoeve van de werkloozen en hun gezinnen, door werkloozen laten verrichten. 2e. Zoover mogelijk alle producten die zii nood e hebben, betrekken zonder geldelijke winst. Als vaste principes in de organisatie gelden; le. iedere godsdienstige of politieke over tuiging wordt geëerbiedigd; als gevolg hier van moet ieder zich in de Werkgemeen schap onthouden van elke propaganda voor of tegen eenige godsdienstige of politieke richting; 2e. alle arbeid wordt gelijk gewaardeerd; 3e. gelijke verdeeling der gezamenlijke productie; arbeidsplicht, door toetreding aan vaard; 5e. geleidelijke afschaffing van geldelijke winst. Voor verrekening is ingesteld een bijzon der credietstelsel. dat werkt zonder geld, waarin de waarde wordt uitgedrukt in punten En op die basis is dan ook van de overheid toestemming verkregen om met een aantal leden te beginnen, zonder dat het steunbedrag, dat deze leden genieten, zal worden verminderd met de meerdere welvaart in en door de samenwerking be reikt. Spr. hoopte door deze lezing iets te mogen bijdragen tot den uiteindelijken op- bonn- van een goed systeem om de in wer kelijkheid slechts ..bevroren" arbeidskacht. die schuilt in de massa werklooze arbeiders, werklooze intellectueelen en uit hun be staan gestcoten kleine zelfstandige onder nemers. te ontdooien en tot nieuwe wel vaart aan te wenden. Tracht aldus spr. ook hier eenige menschep bii elkaar te krijgen om te beginnen. Na de pauze behandelde spreker de in gekomen vragen waarbij hi) gelegenheid kreeg op enkele onderdeelen uitvoerig in te gaan. Na afloop gaven zich enkele per sonen op, om ook hier ter stede tot stich ting van een dergelijke gemeenschap te komen. (Ingez. Med.) CLARA DOZY-SCHOOL. NED. REISVEREENIGING. Jaarfeestviering der Leidsche afdeeling. Onder voorzitterschap van den heer J. A. A v. d. Horst hield de afd. Leiden van de Ned. Reisvereeniging gisteravond in den foyer van hotel „Den Burcht" de jaarver gadering, tevens 28ste jaarfeestviering. De voorzitter heette de talrijke aanwezi gen hartelijk welkom en deelde mede. dat de ruiterafdeeling een feestavond geeft op 4 April. Nadat de notulen der vorige vergadering onveranderd waren vastgesteld, deelde de secretaris mede, dat 'het ledental per 1 Ja nuari bedraagt 1066 en 17 juniorleden. De heer Joh. Geytenbeek bracht hierna verslag uit over het afgeloopen jaar, waarbij in de eerste plaats het afgewerkte pro gramma werd gememoreerd en de oprich ting der diverse onderafdeelingen de revue passeerde. Aan het financieel verslag van den pen ningmeester. den heer P. Susan, ontleenen we. dat er een saldo is van f. 619.40. Beiden functionnarissen werd door den voorzitter dank gebracht voor hun werk zaamheden. Als lid van den raad van afgevaardigden deed de voorzitter vervolgens eenige mede- deelingen uit de vergadering van het hoofd bestuur. Naar het zich laat aanzien, zal het financieel resultaat over het afgeloopen jaar een saldo van rond f 32.000 opleveren. In voorbereiding is de oprichting van N R V.-groepen in kleinere plaatsen van het land. welke weliswaar geen stemrecht zul len hebben, doch bij elkaar gebracht wor den om lezingen of excursies te houden. Zeer vermoedelijk zal het H.B. aan de algemeene vergadering voorstellen een ge zinscontributie in te voeren, waarbij het hoofd van het gezin f. 1.75 contributie be taalt en de overige leden f. 1. De hierna volgende bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredende leden, de heeren v. d. Horst en H. Th. v. d. Starre, bij acclamatie werden herkozen. De heer v. d. Horst werd tevens herbenoemd als lid van den raad van afgevaardigden, terwijl het dagelijksch bestuur werd afgevaardigd naar de jaarvergadering. Er volgde nog een verkiezing voor leden van de kascommissie, een enkele vraag werd bij de rondvraag gesteld en beantwoord, waarna het officieele gedeelte ten einde was en het verdere gedeelte in gezellig samenzijn werd doorgebracht. Allereerst trad op mevr. van der Starre de Jong, die zich in een ernstige voordracht als een uitstekende declaniatrice deed ken nen. Maar zij werd misschien nog overtrof fen door mej. Cor Bouterse, uit Rotterdam, die kostelijke „Vlaamsche humor" van Felix Timmermans en Guido Gezelle ten gehoore bracht. Het verdere gedeelte van den avond werd gevuld met onderlinge wedstrijden en aar dige gezelschapsspelen, afgewisseld door een dansje. LEIDSCHE HENGELAARSVEREEN. „HENGELSPORT". Jubileumuitvoering. Bovengenoemde vereeniglng heeft haar zevende lustrum herdacht in de groote zaal van den Burcht. Nadat de voorzitter de heer de Water de bijeenkomst had geopend, werd hem namens den Leidsche Henge- laarsbond een clubvlag aangeboden, terwijl verschillende zusterverenigingen bloem stukken en bekers ten geschenke gaven. Daarna werd den heer de Water door den secretaris namens de vereeniging een gou den ring aangeboden in verband met zijn 25-jarig jubileum als voorzitter. Het verdere deel van den avond werd ge vuld door het optreden van duo Klaase en Flora uit Rotterdam met liedjes en voor drachten, het dubbel-mannen-kwartet ..Inter Nos" (dir. de heer Kok) en de Leid sche Accordeonver. „D.V.V." (dir. de heer van Wouw). Na dit optreden, dat veel succes oogstte, werd de avond besloten met een geani meerd bal onder leiding van den heer J. Visser. De dansmuziek werd verzorgd door de Roto Colour Players o. 1. v. den heer Coster. De vereeniging kan op een zeer geslaag den avond terugzien. Ouderavond. Gisteravond werd de ouderavond gehou den van de „Clara Dozy" school Oude Rijn 174, uitgaande van de Ver. voor Ohr. Frö belscholen. Met het zingen van psalm 25 2 werd deze vergadering geopend, waarna de waarn. voorzitter de heer G. H. Pothuis een gedeelte van Psalm 78 las en voorging in gebed. Hij heette alle ouders hartelijk wel- kom en sprak zijn blijdschap erover uit. dat een groot aantal ouders aanwezig is. Hij herinnerde er aan dat deze school tot voor kort bestuurd werd door den kerkeraad der Geref. Kerk. doch sinds 1 Jan. 1938 is zij door den kerkeraad aan de Ver. voor Chr. Fröbelscholen overgedragen, die reeds twee andere scholen exploiteerde. Evenals aan de andere scholen, heeft het bestuur ge meend, ook hier ouderavond te houden om den band tusschen huis en school te ver sterken. Hierna verkreeg het hoofd der school mej. v. Steenwijk het woord die de vraag behandelde: Waarom stuurt U Uw kleuters naar de Fröbelschool? Velen heb ben beweerd dat we vooral het jonge kind niet met godsdienst moeten vermoeien. Maar Gods Woord zegt: Laat de kinderkens tot Mij komen, en hoe zouden ze tot Hem gaan, wanneer niemand hun den weg wijst. Gods groote liefde gaat uit tot het kind. Hoe kunnen we dat beter aan het kind dui delijk maken dan door de Bijbelsche verha len zelf te laten spreken Dan leeft het kind mee. Deze taak is ook voor de onder wijzeressen moeilijk en verantwoordelijk. Wij vragen dan pok Uw steun. Uw gebed, want alleen God die ons de kinderen gaf om te lelden en op te voeden, kan ons de, kracht schenken, dit naar Zijn wil le ver richten. Met stille aandacht werd naar deze inleiding geluisterd en het hartelijk applaus was zeker verdiend. Namens de ouders sprak de heer v. Lunteren een woord van dank aan het bestuur en personeel voor wat zij in het afgeloopen jaar voor de school en 178 (Ingez. Mrcij AQUARIUM- EN TERRARIUMHOUDERS- VEREENIGING „NATUURGENOT". (Ingez. Med.) kinderen hebben gedaan, en bood namens de ouders van deze school een poppenkast aan. De voorz. dankte alle ouders hartelijk voor deze groote verrassing. Na het gebruik van een kopje thee, werd het werk der leer lingen bezichtigd, gevolgd door de eerste opvoering van de poppenkast. Tot slot wer den door de Lichtfabrieken eenige films vertoond, o.a. van het 25-jarig jubileum van den Reinigingsdienst. De voorzitter dankte allen die hebben medegewerkt aan het welslagen van dezen ouderavond, waarna de heer Schipper met dankzegging sloot. Propaganda-filmavond. Bovengenoemde vereeniging afd. Leiden van den Ned. Bond van Aquariumvereeni- gingen hield gisteravond in huize „Feen- stra" haar derden propaganda filmavond in dit. seizoen. De vergadering werd geopend door den voorzitter der vereeniging, den heer A. B Donk, die allen een welkom toeriep in het bijzonder aan de heeren de Jong en H Dirkzwager uit Utrecht, die de verzorging van het programma op zich genomen had den. Na een mededeeling van organisatorische strekking was men genaderd tot den hoofd schotel van het programma, n.l. een lezing verduidelijk door fllmvertoojilng over het onderwerp Vischvijanden tusschen daph- nia's. De spreker, de heer H. Dirkzwager zette aan de hand van een 18-jarige ondervin ding in voor allen duidelijke bewoordingen uiteen de verschillende vijanden die onder daphnia's voorkomen. Men moet, aldus spr., onderscheid maken tusschen de dieren, die een gevaar opleve ren voor groote visschen, zooals waterwant sen, waterkevers en libellen larven, en de dieren, die aan jongbroed in kweekaquarla schade kunnen berokkenen. Dezen laatste zijn bijv. de Hydra's zoetwaterpoliepeni en planaria's, die met de daphnia's in het aquarium binnen gebracht kunnen worden. Ook cyclops zijn niet zoo onschuldig als velen wel veronderstellen. Hierna gaf spre ker eenige proefondervindelijke bestrij- (Ingez. Med.) dingsmethoden en de resultaten daarvan. Als meest afdoende noemde spreker de elec- trische bestrijding met lage spanning en hooge stroomsterkte. Na de pauze werd de film vischvijanden tusschen daphnia's ver toond. Allereerst zag men dat de kleine en oogenschijnlijk onschuldige kevers en lar ven, die door grootere visschen gegeten worden, zelf groote daphnia-consumenten zijn. Later, na grooter geworden te zijn, verscholen achter waterplanten vallen deze larven groote visschen aan en dooden de zen, zelfs eten ze visschen op. De vertoo- ning van de film duurde pLm. 50 min. De voorzitter bracht in welgekozen be woordingen den spreker dank voor zijn bui tengewone voordracht en filmvertooning en hoopte hem spoedig wederom voor de ver eeniging te mogen aankondigen. Te circa half elf sloot de voorzitter de vergadering. LEIDSCHE JEUGDRAAD. 148 (Ingez, Med.) KLEUTERSCHOOL GORTESTRAAT. Openbare les. Het was een feestelijke middag gisteren voor de „Kleine School" aan de Gorte straat. Vele ouders en genoodigden waren hier te samen gekomen, om de openbare les bij te wonen. Zeer zeker zullen zij geen spijt van dit bezoek hebben gehad. Onder de gezellige tonen van de piano kwamen de kleintjes binnen marcheeren om heel leuke zangspelletjes ten beste te geven. Wat waren ze vol aandacht, wat gaven ze zich spontaan in hun versjes en spelletjes! En wat hadden ze mooie teekeningen ge maakt, uit papier prachtige voorwerpen getooverd en schitterende figuren geplakt. Dolblij waren de kleintjes, toen de ver snaperingen kwamen en ze in eigen ge vlochten mandjes bovendien nog lekker nijen mochten meenemen. Het was een wèlgeslaaede middag, waarop met groote voldoening door het hoofd. mej. Pels en hare helpsters mag worden teruggezien. Na afloop van dezen feestelijken middag werd aan mej. Pels namens de ouders een prachtige azalea aangeboden. Piopaganda-bijeenkomst. De Leidsche Jeugdraad heeft een propa- ganda-bijeenkomst gehouden in de Burcht. Om 8 uur openden de Haagsche jeugd groepen den avond met een speciaal voor dit doel geschreven introductie, die op suggestieve wijze de jongeren aanspoorde om deel te nemen aan het vakbondsjeugd werk. Hierna heette de voorzitter van den Leidschen Jeugdraad, Bert Bodenstaff. de aanwezigen hartelijk welkom. De bedoeling van dezen avond is om een indruk te geven van het werk, dat er in de diverse vakbondsjeugdgroepen gebeurt. Hij hoopte. dat hierdoor vele jongeren zich tot het werk aangetrokken zullen voelen en z>(* in de rijen der actieve vakbondsjeugdleden zullen scharen. Voor de pauze werd een programma van zang, muziek en leekenspel afgewerkt.. Na de pauze voerden de Haagsche jeugdgroepen het door Willem v. Iependaal geschreven tooneelstuk: „De Poort aan den Zandweg" op. Hiermee eindigde deze goed bezochte propaganda-bijeenkomst, waarop de Leid sche Jeugdraad met voldoening kan terugzien. EVACUATIE-OEFENING OP HET GYMNASIUM. Eenigen tijd geleden hebben alle scholen hier ter plaatse van het gemeentebestuur een aanschrijving gekregen, waarin ver zocht werd met de leerlingen het snel ver laten van de sohool te beoefenen, teneinde in oorlogstijd bij luchtalarm de school gebouwen vlug te kunnen ontruimen. Hedenmorgen werd een dergelijke oete- ning onder leiding van den conrector, ar de Jong, op het Gymnasium gehouden. Tijdens het tweede lesuur werd door o leeraren het doel van de oefening ulw®, gezet, terwijl daarna op een onverwacri oogenblik met behulp van de claxon aia werd gegeven; 95 seconden later bevon zich niemand meer in de school. Vo)"011? rustig en in goede orde verlieten alienj gebouw, zoodat de oefening als volkom geslaagd mag worden beschouwd. Regeling te Sjangb31- Het antwoord van den gemeenteraad jan de Internationale nederzetting van oJ hai op de Japansche voorstellen tor strijding van het terrorisme is in beg aangenomen. H er In zijn antwoord verklaart de i» zich mede accoord, dat de Japans-■« sulaire politie haar medewerking bij het tegengaan van anti-Japanscne^ roristische demonstraties in de nea ting- 2-1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2