STADSNIEUWS Het eeuwfeest van het L.S.C. 79ste Jaargang DINSDAG 28 FEBRUARI 1939 No. 24211 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN* Aanbieding van het geschenk der burgerij 25 jaar gemeente-ontvanger Het Spaansche vraagstuk bijna opgelost Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht ICCNICl f* NICUW/ LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarlet. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden 1.2 3$ per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndj Poto Van Vliet. De leden vain het Collegium en de Beuwfeestcommissie luisteren aandachtig naar de toespraak van den heer A. de Koster tijdens de aanbieding van het geschenk der burgerij aan het L.S.C., zijnde een <*pen rijtuig, dat men ten deele rechts op de foto ziet. Onder groote belangstelling, zoowel van de zijde van de burgerij als van het Corps heeft hedenmiddag in den tuin achter de Sociëteit „Amicitia" de aanbieding plaats gehad van het ge schenk der burgerij aan het Leidsche Studentencorps ter gelegenheid van zijn 100-jarig bestaan. Als woordvoerder van het comité uit de burgerij, waarvan ook de eerevoorzitter, bur gemeester van de Sande Bakhuyzen aanwe zig was, trad op de heer A. de Koster, die ongeveer als volgt sprak Toespraak van den heer de Koster. Het Is mü een bijzonder voorrecht om In deze dagen, waarin het feit herdacht wordt, dat het L.S.C. een eeuw geleden is opgericht, getuigenis te mogen afleggen van de goede verstandhouding, die er be slaat tusschen dat Studenten-Corps en de Leidsche burgerij. Wanneer men, als ik, te Leiden is gebo ren, ondervindt men van zijn prille jeugd af, welk een groote plaats het L.S.C. in neemt ln de harten en gedachten van de leidsche jeugd. Hoe duidelijk herinner lk mij welk een groote belangstelling wij jon gens koesterden voor de Sociëteit Minerva, waar het zoo dikwijls levendig toeging en waar zooveel geschiedde, waardoor onze aandacht getrokken werd. De optochten van de eerste-jaars-stu- éenten op den 8sten Februari waren voor ons een jaarlijks wederkecrende gewichtige gebeurtenis, terwijl het groenen, dat in mijn jeugd veel meer op straat plaats vond dan tegenwoordig, ons menig vrooüjk dogenblik bezorgde. Duidelijk is dat voor ons. zoowel op jeug digen als op lateien leeftijd, de maskera des hoogte-punten vormden in de samen dring van studenten-corps en burgerij. Hoe lang te voren en hoe lang daarna Raakte niet de maskerade, als voorn? am- gebeurtenis der lustrumweek, het mid delpunt uit van alle gesprekken. Maar naarmate de Leidsche burger opgroeit en juister observeert, al hetgeen hem heen gebeurt beseft hij eerst hcht, dat niet alleen bij feestelijke gele- sMheden die goede verstandhouding tot "«drukking komt. Het dringt tot hem door gedurende het grootste deel der ach- ër ons liggende eeuw, het L.S.C. boven alen en niet in de laatste plaats, hartelijk beeft deelgenomen in het wel en wee van k'dsche bevolking. wi) mogen hier slechts herinneren aan Jbweie feiten als: de hulp-verleening tij dens de cholera-epidemie; de groote som- beschikbaar gesteld voor liefdadige gdd'^nhen: de deelneming getoond bij den "«huisbrand en het aandeel in de 3- «hober-herdenking. «n van de prijzenswaardige eigenschap en van het L.S.C. is dat. hoezeer het op gezonde wijze gevolg geeft aan de j^anhërende tijdsomstandigheden he' in menig opzicht vasthoudt aan oude tradities. 9 Een dezer tradities is dat, waar het Col- yum naar buiten toe optreedt, het zich J* vervoermiddel bedient van het al-oude en rijtuig. 'oor de Leidsche burgerij zou het Col- S'um ha.-.st niet n-.eer het Collegium zijn, nnser het bij plechtige gelegenheden meer verscheen in de zoo Imposante "^K-karos. Deze overweging heeft ons geleid bij de keuze van het geschenk dat de Leidsche burgerij, waaronder zich ook vete ingezete nen van Oegstgeest geschaard hebben, aan het L.S.C. wenscht aan te bieden als blijk van de uitnemende en hartelijke verstand houding. die er tusschen deze beiden be staat en met den wensch, dat dit rijtuig no6 vele jaren het Collegium bij tal van plechtige gelegenheden zal mogen voeren langs de straten en grachten van Leidens veste. Spr. bood vervolgens het geschenk aan, waartoe ook het paardentuig en een zweep behoorden en dat nog vergezeld ging van een oorkonde met lijst der deelnemers, zoomede van een geldbedrag, dat zal worden besteed voor de inrichting van een archief- en ten toonstellingszaal Dankwoord van den praeses Collegii. De praeses Collegii, de heer F. E. Vlielan- der Hein. aanvaardde het geschenk met een toespraak, waarin hij er allereerst aan herinnerde, dat lange jaren geledein de bur gerij voor het probleem werd gesteld: be lastingvrijdom of academie. De burgerij koos o wonder, zei spreker de acade mie. Spr. wil op dezen dag de vraag niet stellen of zij dit op dit oogenblik nóg zou kiezen en of zij nooit spijt heeft gehad van haar keuze. Want mèt de academie kwa men ook de studenten en het staat wel vast, dat dezen het de burgerij niet altijd even gemakkelijk hebben gemaakt. Straatgevech ten waren vroeger aan de orde van den dag en ook de ethymologisch-moeilijk-verklaar- bare scheldnaam „spoelhonden" voor de corpsleden getuigt van weinig waardeering van de zijde der burgerij. In de latere jaren is de verstandhouding veel verbeterd en momenteel is de verhouding wel in het beste stadium gekomen. Het Corps voelt zich en wil altijd blijven een onderdeel der burgerij en wie de goede harmonie zou trachten te verstoren, zou derhalve een spaak tusschen de eigen wielen steken. Het is niet toevallig, dat deze plechtig heid plaats vindt in de burgersocieteit en evenmin, dat die sociëteit ..Amicitia" heet. Moge. aldus spr., de amicitia" tusschen het Corps en de burgerij steeds hechter wor den en hij besloot met woorden van wel- gemeenden dank voor de voortreffelijke wijze, waarop het comité zijn ar'oeid heeft georganiseerd en den gevoelens der burgerij tastbaren vorm heeft gegeven. Voorzitter 3 Oct. Ver. spreekt. De voorzitter der 3 October-Vereeniging. de heer W. van der Laan ze.de dat deze vereen ging n.et mag ontbreken, wanneer het L.S.C. een hoogtijdag viert. Beide dan ken hun bestaan aan het Beleg van Leiden en de herdenking van het Ontzet neemt in beider leven een groote plaats in. In vroeger jaren gaf hei LS.C. steeds leiding aan het 3 Octo'oerfeest; in 1823 organiseerde het he. zelfs zelfstandig. Na 1836 heeft de 3 October-Vereen'ging die taak overgenomen, doch steeds had de praeces-Collegii zitting in het bestuur. Vooral in de laatste jaren is deze vorm van samenwerking uitermate vruchtbaar geweest en spr. hoopt dat deze goede ver houding vele iaren bestendigd blijft. Als stoffelijk blijk van waardeering bood de heer van der Laan tenslotte een zestal lichtblauwe oluimen voor de paarden van het Collegium aan. Praeses Collegii dankt andermaal. De heer Vlieiander Hein zeide. dat de viering van het 3 Octoberfeest voor den Leidschen student een van de aangenaam ste plichten is. Persoonlijk en mede uit naam van al zijn voorgangers kan spr. getuigen van een buitengewoon prettige samenwerking in het bestuur der 3 October Vereeniging. Wli waren aldus besloot spr al blij geweest fnet één pluim, hoeveel te meer nu wij er zes gekregen hebben. En al houden wij er niet van met andermans veeren te pronken, in dit geval wenschen wii toch. dat de vee- ren der 3 October Vereeniging ons Colle- giumrijtuig nog lang zullen sieren! Na deze luide toegejuichte redevoeringen namen de heer de Koster, de praeses- Collegii en een tweetal andere leden van het collegium in het rtiluig plaats en ver trokken onder hoera-geroep voor een rond rit door de stad. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn. dat onze gemeenteontvanger, de heer H. Filippo W. Fzn.. zijn ambt als ontvanger der ge meente Harlingen aanvaardde. Over dit jubileum mag niet worden ge zwegen, nu de heer Filippo zijn gaven en krachten gedurende het belangrijkste deel van deze periode 'sedert 16 November 1923) aan onze stad heeft gegeven op een wijze, die alle lof verdient. Het behoorlijk waarnemen van het ont vangerschap is, vooral in deze tijden, een allesbehalve gemakkelijke opgave. De financiëele verhouding tusschen rijk en gemeenten, noodzakelijke bezuinigingen en vereenvoudiging, nieuwe verordeningen en wijziging van verordeningen, zijn alte- maal onderwerpen, welke grondige studie en nieuwe problemen ten opzichte van uit voering en administratie meebrengen. De belangen van publiek en gemeentekas zijn niet altijd met elkaar in overeenstemming. Deze belangen nauwkeurig tegen elkaar af te wegen en daarbij recht en billijkheid te be trachten, stelt vaak voor puzzles, die niet gemakkelijk zijn op te lossen, vooral als men niet koud en onbewogen staat tegen over de vele moeilijkheden, waarin menig een gedurende de laatste jaren is komen te verkeeren. De waarneming van deze func tie eischt een complex van vele goede kwa liteiten. De jubilaris heeft bewezen deze kwalitei- Frankrijk en Engeland hebben Franco's bewind de jure erkend. President Azana is tbans officieel af- afgetreden. De overgave van Madrid heet aanstaande. (Men zie het 4e Bladi ten te bezitten en op uitnemende wijze ten bate van de gemeente en - voorzoover dat mogelijk was van het publiek te kunnen hanteeren. Zijn onkreukbare eerlijkheid en accura tesse staan op den voorgrond. Ieder, die met hem in aanraking komt (en hoevelen zijn er dat in den loop der jaren geweest! van welken stand of kleur hij ook zij kan bij voorbaat rekenen op een onpartijdige, ob- De heer H. Filippo W. Fzn. jectieve behandeling van zaken. Want de jubilaris is absoluut afkeerig van alles wat zweemt naar ..aanzien des persoons". Ook zijn ambtenaren spreken met waar deering over dezen chef, die een vlotte ac curate behartiging van de werkzaamheden eischt, doch daarnaast een open oog heeft voor de persoonlijke belangen en omstan digheden van zijn ondergeschikten, een wel willendheid en soepelheid, welke weldadig aandoen en waardoor een prettige gezonde sfeer wordt geschapen, welke zelfs door buitenstaanders, die slechts even met het kantoor kennis maken, wordt opgemerkt. Hij verstaat de kunst om door een gemoe delijk woord en tactisch optreden de goede verstandhouding te handhaven. Ook op kerkelijk en philantrophisch ge bied laat de heer Filippo zich niet onbe tuigd. Reeds veie jaren is hij de ijverige secretaris van de Gemeente-Commissie van de Ned. Herv. Kerk en de afdeeling Leiden van de Zuid-Hollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis". En al bleven ook de teleurstellingen en moeiten des levens hem niet gespaard, als de heer Filippo aan het eind van deze periode den weg overziet, dan kan hu in elk opzicht tevreden zijn. Tevreden, maar bo venal dankbaar. De heer Filippo is er de man niet naar om in het middelpunt van de belangstelling te staan. Daarom heeft hij zich aan elke officieeie huldiging onttrokken. Het kost zelfs moeite hem op den dag van morgen binen de muren van onze Sleutelstad te houden. Zijn bescheidenheid en eenvoud zijn overhecrschende factoren en daarom gaat hij maar het liefst onopgemerkt den gewonen dagelij kschen levensgang. Wij BINNENLAND. De strijd tegen de zwendelaars (3e Blad). Propaganda voor hamsteren door particu lieren. (3e Blad). Bezwaren van werkgevers tegen de regeling van den kinderbijslag. (4e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Vaste markt - Iets levendiger handel - Oploopende koersen - Amerika hoo- ger - Beleggingsmarkt kalm. BUITENLAND. De moeilijkheden ter Palestijnsche confe rentie. (4e Blad). Nog steeds anti-Duitsche demonstraties in Polen. (4e Blad). Het Belgische kabinet Pierlot afgetreden. (Buitenland. 4e Blad). Geen anti-Joodsche maatregelen in Japan. (Buitenland, 4e Blad). Voor het geheele land: Krach tige, tijdelijk stormachtige, Zuide lijke tot Zuid-Westelijken wind. Zwaar bewolkt tot betrokken met eenigen regen. Iets zachter des nachts, overdag iets kouder. Hedenmorgen werd geseind aan alle posten. „WEEST OP UW HOEDE." twijfelen er echter niet aan of velen zullen met dezen gang van zaken geen genoegen nemen en deze welkome gelegenheid aan grijpen om op spontane wijze van hun warme hartelijke belangstelling en waar deering te doen blijken. Het worde den jubilaris vergund om nog vele jaren met vreugde en opgewektheid I zijn ambt te vervullen. N.V. HET NEDERLANDSCH TOONEEL. De Thompson Brothers, circusspel ln vijf bedrijven van Serck Roggers. Hoewel misschien niet meer in die mate ais eenige decennia van jaren geleden, blijft het circusleven toch nog altijd een bijzondere bekoring oefenen op het mensch- dom. Het laat zich derhalve verklaren, dat ook het tooneel nog geregeld uit den rij ken voorraad stof blijft putten, die dit domein eigen it. In hoevele schakeeringen is het circus al niet ten tooneele gevoerd! Roggers heeft het aanzienlijk aantal stuk ken nog met een vermeerderd, doch, laat het ons direct mogen constateeren, het is lang niet de minste. Hij is er in geslaagd een nieuw thema aan te snijden en dit bovendien op alleszins tooneelmatige wijze. Nu en dan kan men zich afvragen, of hij den gang van zaken niet ietwat te veel in onwaarschijnlijke richting dirigeert, doch tenslotte kan men toch zijn visie accep teeren. goed volgehouden ais zij wordt en krachtig wordt uitgewerkt. Men heeft hier als het ware te doen met een psychologisch geval uit de rijke verscheidenheid van cir- cus-artisten, met een trapeze-acrobaat met een zeer gevoelige ziel. die scherp rea geert op het ongeval, dat tot onderwerp van dit tooneelstuk is gekozen. Charles, een der beroemde Thompson- brothers. wier nummer behoort tot de glansnummers van het circus-program, krijgt vlak voor de voorstelling twist met zijn compagnon om een mei je; hij ziet zijn liefdesdroom in rook vervliegen. Juist dien avond „mist" hij zijn medewerker, dien hij voelt neerstorten in de diepte af glijdend langs zijn vingertoppen. Van opzet weet Charles zich vrij, maar toch er zijn drie donkere seconden in zijn geest, waar van hij zich niets herinnert, toen alles zwart was voor zijn oogen.Kan hij dus toch, onbewust, schuld hebben aan den val? Hij kan het niet met zich zelf in het reine brengen en vlucht weg, nooit zal hy meer de trapeze aanraken. Wanneer hij, teruggekeerd, zijn medewerker wil opzoe ken, blijkt deze reeds weg te zijn. waar heen? Men weet het niet. Charles, de wijsgeer-acrobaat, vindt een nieuw empooi als clown en juist het melan cholieke in hem doet zijn nummer uit groeien tot een nummer van wereldrepu tatie. Zijn vroegere partner laat hem ech ter nimmer met rust, wroeging, althans wroetende onzekerheid, doet hem rusteloos zoeken tot hij hem eindelijk ontdekt in Amerika. Ook als clown, doch door zijn misvormdheid, gevolg van den rampspoe- digen val, gebleven op lager plan. Eerst wil hij zich dan terugtrekken voor zijn trapeze- Dartner, doch de vrouw, die hij zich einde lijk na een leven van teruggetrokkenheid en eenzaamheid heeft veroverd, brengt de oplossing: een nieuwe combinatie! Op alleszins boeiende wijze is dit gegeven uitgewerkt; de aandacht blijft steeds ge spannen, zelfs al kan men niet altijd, zoo als gezegd, geheel aanvaarden, dat het circus-risico zoo zwaar blijft drukken. De eer daarvoor koirrt ontegenzeggelijk toe aan de uitbeelding, die Louis de Bree aan Charles weet te geven. Zagen wij dezen acteur meestal slechts in komische rollen maai' dat was dan ook perfect de overtuiging, dat hij heel wat meer in zijn mars had. wordt in deze bijzondere fijn- geestige uitbeelding wel bijzonder overtui gend bevestigd. Zijn creatie is een juweeltje van tooneelspeelkunst. Feitelijk draagt hij het gansche stuk al leen. al dienen The Frenkel en Anton Roemer als zijn ongelukkige partner en als roofdierendresseur. later als klein direc- teurtje geprezen door hun overtuigend spel. Eveneens de manager van Frits van Dijk de artiste van Myra Ward en de echt- genoote van Miss Elout mogen genoemd worden De circussfeer en later die van „het nummer met reputatie" waren prach tig getroffen onder de voortreffelijke regie van Defresne. De zesde abonnementsvoorstelling was wel een zeer gelukkige. De volle zaal heeft het aan blijken van waardeering niet laten ontbreken Scène uit het laatste bedrijf.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1