BUITENLAND dmfi&iecltLj SANATOGEN Nouveauté's in Zijde en Sfof LOTISICO TREKT 6 MAART De erkenning van Franco KANTOOR LOTISICO KEUKENMEISJE LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Dinsdag 28 Februari 1939 Redactie 1507. Directie en nen.n moesY STAdministratie2500 MIDZ A-ZAAK Stotfenhuis en Manufadurenhande! Algemeene Toestand Azana afgetreden Geen Joden-vervolging Kabinet Pierlot afgetreden VRAGENRUBRIEK Onze telefoonnummers ER IS MAAR EEN C. TH. BREEBAART ZOON Frankrijk en Engeland hebben thans Inderdaad Franco's bewind de jure erkend. Twijfel, dat dit gebeuren zou, bestond er niet meer. In Engeland verdedigt de conservatieve pers unaniem deze geste, de oppositie noemt deze erkenning een „groote schande". In Frankrijk zijn het alleen de socialisten en communisten, die nog critiek oefenen. M;n verwacht daaT, dat Mussolini spoedig met zijn eischen voor den dag zal komen. Overigens meent men, dat thans de tijd voor een pacificatie gekomen is. De .Excelsior" verneemt, dat de post-, telegraaf- en spoorwegverbindingen onmid dellijk hersteld zullen worden, dat alle mili taire en burgerlijke uitgewekenen, die thans in Frankrijk zijn, naar Spanje kunnen terugkeeren en met clementie zullen be handeld worden, uitgezonderd de misdadi gers en de autoriteiten die voor die misda den verantwoordelijk zijn. De regeering van Burgos, zoo verneemt het blad verder, heeft haar vroegere ver klaringen herhaald betreffende de beginse len van absolute onafhankelijkheid en ter ritoriale onschendbaarheid van Spanje en Eijn overzeesohe bezittingen, met name wat betreft de terugtrekking der buitenlandsche vrijwilligers. In een officieuze nota van Burgos wor den de Spaansche goederen opgesomd, welke naar Frankrijk zijn gebracht «dert 18 Juli 1936 en welke de Fransöhe regeering aan Spanje terug zal geven. Hierop staan o.a. het oorlogsmaterieel en de vSapenen, welke na den terugtodht uit Catalonië naar Frankrijk werden gebracht, de schepen en kunstvoorwerpen, welke in Frankrijk wer den ondergebracht. Verder zijn beide landen overeengekomen, dat de noodige maatregelen genomen zul len worden om iedere actie tegen de rust in den natuurstaat te beletten. De minister van binnenlandsche zaken van Burgos, Serrano Suner, heeft een in terview toegestaan aan den correspondent van de „Voelkisöhe Beobachter". Hij heeft hierin o.a. gezegd, dat Barce lona geheel gebolsjewiseerd was en men moet zich niet laten misleiden door de enthousiaste ontvangst. De bevolking is po litiek en moreel ziek en zal als zoodanig behandeld worden. Ten aanzien van den geest van het nieuwe bewind in Spanje, zeide Suner, dat deze geest katholiek is, welke eenheid gaf aan de beweging, doch dit beteekent geen poli tieke afhankelijkheid van Rome. Men is niet bereid alle grillen van Rome te volgen. Suner gaf de grenzen van de geestelijke macht van de kerk en de politieke macht van den staat aan. Het is gerechtvaardigd de godsdienstige en moreele opvoeding over te laten aan den priester, doch de politieke opvoeding is aan de beweging. Tenslotte zeide hij, dat niet vergeten zal worden, dat Duitschland en Italië niet ge aarzeld hebben in de onzekere tijden te helpen. Nu de overwinning zeker is, komen de nieuwe vrienden in massa; zij zullen goed worden ontvangen, doch men zal on derscheid weten te maken. Ter gelegenheid van den terugkeer van Franco te Burgos na het offensief in Cata lonië hebben ongeveer 100.000 personen voor zijn residentie gedefileerd onder het zin gen van nationale liederen en kreten als „Arriba Espana, Franco". Franco verscheen op het balkon en hield een toespraak, waarin hij o.a. zeide: ,,De overwinning werd niet behaald op onze broeders, doch op de internationale macht en het communisme. Het is de overwinning van de Jeugd en van Spanje". Verder gaf hij uiting aan zijn dankbaar heid jegens Portugal, Italië en Duitschland voor de hulp, verleend sedert de eerste dagen van den opstand. Ook zeide hij er kentelijk te zijn voor de erkenning van zijn regeering door Frankrijk en Engeland. Deze toespraak werd luide toegejuicht. Wat zal Madrid thans doen? Er verluidt, dat nogmaals een beroep zal worden ge daan op Engeland om te bemiddelen. Burgos schijnt op overgave te rekenen. Naar in militaire kringen verluidt, heeft de rechtsche legerleiding den intooht in Madrid tot in alle details voorbereid. Co lonnes met levensmiddelen zijn tot dicht bij Madrid aangekomen. Voorts werden in het land achter het front gToote collectes gehouden voor de verzorging van de bevol king van Madrid, wanneer de rechtschen de macht zullen hebben overgenomen. President Azana heeft een schrijven gericht tot den president van de Cortes, Martinez Barrio, waarin hij zijn ont slag aanbiedt als president van de Spaansche republiek. Azana schrijft, dat sedert het oogenblik, waarop de generale staf van de republi- keinsche troepen de nederlaag onvermij delijk achtte, hij een voorstander was van het snel sluiten van een wapenstilstand. Dit was niet alleen zijn eigen meening. volgens zijn eigen geweten, doch ook de meening van de meerderheid van het Spaansche volk. Bij het verlaten van den Spaanschen bodem trad hij niet onmldel- lljk af, aangezien hij van meening was, dat een goed oogenblik was aangebroken om vredesonderhandelingen te openen. Nu evenwel Frankrijk en Groot-Brittannië de regeering van generaal Franco de jure hebben erkend, is geen mogelijkheid meer open voor onderhandelingen of actie van zijn kant. Manuel Azana werd in 1880 geboren. Hij studeerde rechten, doch spoedig begaf hij zich in de politiek. In 1923 werd hij lei der van de Accion Republicana. In het eerste republikeinsche kabinet Zamora (19311 was hij minister van oorlog. Korten tijd later werd hij zelf met de leiding der regeering belast. Herhaaldelijk moest hij wijzigingen in zijn kabinet brengen, doch ook in vele andere opzichten was de re- geeringsperiode van Azana zeer onrustig. In 1932 kondigde hij de autonomie van Cata lonië af. Eenige jaren later werd hij tot president gekozen. Ook als schrijver heeft Azana bekend heid verworven. Zeer bekend is zijn Bijbel vertaling. JAPAN. De Japansche minister van buiten landsche zaken, Arita, heeft in ant woord op een in het lagerhuis Mj de debatten over de begrooting gestelde vraag medegedeeld, dat in Japan geen discrimineering zal worden toegepast jegens Joodsche bewoners of emi granten. Arita zeide, dat Japan nimmer tegenover buitenlanders ddscrlmineering (heeft toege past door middel van wetten of in feite. Met het oog op de aandacht, welke het toe nemend aantal Joden in het Verre Oosten trekt sinds de regeering vorigen herfst be sloten heeft haar politiek jegens de Joden vast te stellen, zeide hij, dat deze politiek geen discrimineering van Joden beoogt. In overeenstemming met de nieuwe politiek, aldus de minister, zullen de Joodsohe be woners van Japan precies op dezelfde wijze worden behandeld als de andere buitenlan ders, terwijl in Japan aankomende Joden onderhevig zullen zijn aan immigratie- wetten, evenals dit met andere buitenlan ders het geval is. Hun zal echter nimmer toegang worden geweigerd alleen omdat zij Jood zijn. BULGARIJE. De territoriale eischen. Koning Boris zal vandaag zijn terugreis uit Italië te Belgrado onderbreken om een bezoek te brengen aan prins-regent Paul. met wien hij, naar men in politieke kringen veronderstelt, vooral zal spreken over den door de conferentie der Balkan-entente te Boekarest geschapen toestand. Koning Boris zou reeds 's avonds zijn reis naar Sofia voortzetten. Belangrijk is, dat het den bladen kort geleden nog niet toegestaan was, ook maar de minste toespeling te maken op territo riale eischen van Bulgarije. Thans worden deze kwesties door de geheele pers openlijk behandeld. Na de conferentie te Boekarest heeft men in bepaalde Bulgaarsche kringen de neiging, ^e staten van de Balkan-entente in twee groepen in te deelen. In de eene vallen die, ten aanzien waarvan Bulgarije bepaalde eischen te stellen heeft, d.w.z Roemenië en Griekenland, in de andere Joegoslavië en Turkije, waarop Bulgarije zijn laatste hoop schijnt te stellen voor het verkrijgen van voldoening in het kader van den Balkanbond. Belangwekkend is in dit opzicht een arti kel in de Slovo, dat de gunstige commen taren in de Turksche pers over Bulgarije weergeeft en waaraan wordt toegevoegd Turkije kan in de BalkangeschiHen als scheidsrechter optreden, want het heeft geen territoriale eischen en meent, dat men door wederzijdsche concessies tot overeen stemming kan komen. De laatste mogen niet alleen van moreelen aard zijn en ieder weet, dat ze gedaan moeten worden. Huiszoekingen bij prof. Tzankof. De politie heeft huiszoekingen gedaan bij den oudpremier, prof. Tzankof, wiens broer gearresteerd is. Deze maatregelen zijn genomen in verband met een bijeenkomst van vrienden van den professor te Lodt. Twee personen zijn in de provincie geïn terneerd. BELGIË. Hetgeen men voelde aankomen, is ge schied: de regeering Pierlot is afgetre den. De socialisten weigerden beslist de plannen van minister Gutt te aan vaarden, vooral ten aanzien van de 5 pCt. salarisverlaging en daarmede was het pleit beslecht. De laatste regeeringsdaad van minister president Pierlot is geweest het samenstel len van een commissie, welke is belast met het onderzoek in de zaak Martens. Deze commissie bestaat uit drie personen: de procureur van het hof van cassatie. Ge- sche, de advocaat-generaal van het hof van cassatie, Hayoit de Termicourt, en de voorzitter van het hoog militair gerechts hof, Vendekelder. De vraag is: wat nu? Heden zal de ko ning de besprekingen inleiden. Onze Brusselsche correspondent telefo neert ons heden het volgende: Het 21ste kabinet, dat na den wereld oorlog aan den politieken horizon van België verscheen, het kabinet-Pierlot, is al weer heengegaan. Ditmaal volgde het ver- aanvangen. Over de bestaansmogelijkheden van dit ministerie heeft wel niemand zich illusies kunnen maken. Men weet hoe het gevormd werd om in afwachting van een oplossing der zaak-Martens een financieel en economisch program op te stellen en uit te voeren. Reeds de vorming gaf aanleiding tot groote moeilijkheden. Hoe kon dat ook anders bij een samenwerking tusschen de vertegenwoordigers van de groot financiers en de groot-industrieelen met de socialis tische voormannen? Deze wankele regee- rings-ploeg moest wel bij de eerste wind vlaag door de politieke partijen omver ge worpen worden. Slechts de vrees voor het nieuwe heeft de nederlaag van de regeering Vrijdag j.l. na het sluiten der debatten over de regeeringsverklaring nog eenige dagen uitgesteld. Het heette, dat de regee ring heden voor de Kamer zou verschijnen en daar zou sterven of verder leven. Wij hadden die woorden wel meer gehoord. In plaats van te sterven op het veld van eer is de regeering er gisteravond tusschenuit getrokken. Officieel is de aanleiding de volgende Donderdag heeft de minister van finan ciën, de heer Gutt, voor de Kamer een vrij pessimistisch beeld van de Belgische staats financiën opgehangen. Het tekort op de begreoting over 1938 zou volgens hem meer dan duizend millioen francs bedragen. Ook dit jaar voorzag hij een tekort en aange zien er voor het loopende jaar op een lec- ningsbehoefte van 2'/t milliard francs moet worden gerekend en alleen hieraan kan worden voldaan als er vertrouwen heerscht, moet het mes in de wonde gezet worden om weldra het begrootingsoverwicht te herstellen. Nog voor 1 Juli beloofde de re geering daartoe voorstellen in het parle ment te zullen doen maar in afwachting hiervan wilde zij reeds met 1 April alle daarvoor in aanmerking komende staats uitgaven met 5 pCt. verlagen en wel In de eerste plaats de salarissen en pensioenen, uitgezonderd alle werkloosheidsuitkeerin- gen. invaliditeits- en ouderdomspensioenen Hierbij is de regeering op verzet der socia listen gestuit. Het is de oude strijd tus schen vóór- en tegenstanders van deflatie, die hier met bitterheid wordt gestreden. Waar is de sterke man, die al de weerspan nige schapen weer terug kan leiden onder zijn veilige hoede Mej. D. van L. Dergelijke adressen kun nen wij U in deze rubriek niet' verschaffen; daartoe dienen onze advertentiekolommen. weer Heengegaan. Ditmaal woigae net ver- 7t"l i n O HO O Kook de drie 6 cents Karei I sigaren, BERTENJA FAVORIET, ENORM en STANDAARD, «nel 'andacht en spreek dan Uw oordeel uit over 'waak, melange en model. Hoe ook Uw beslissing UUvalt, driemaal is scheepsrecht en.... Telef. 1156 - Oude Singel 142 - Leiden - Giro 165422 Aan iederen kooper wordt binnen twee dagen na de trek king gratis en franco de Officieels Trekkingsliist toegezonden KARELI Mooi glanzend en ook dof, Hebben wij zoo juist ontvangen In de kleur, naar Uw verlangen Wdüt U zich even tot ons wenden Dan zullen wij U gaarne Stalen zenden. MARE 92 - LEIDEN - TELEF. 544. (Opgericht 1886). 3—4 Drie keer jaarlijks houdt Fortuna Een receptie in Den Haag De receptiegangers komen (Dat is te begrijpen) graag. Zij ontvangt haar vele gasten In 'n eenvoudigen „salon", Zij serveert hun géén „gebakjes", Maar een kansje cp een ton. Dat zijn heerlijk zoete koekjes, Die men makkelijk „verteert", Uit een hééle groote trommel Wordt zoo'n koekje geserveerd. Typisch is dat men de Gastvrouw Nóóit eens zélf aanschouwen zal, En tóch is ze stééds aanwezig, Hier en daar en óveral. Waarom blijft zij liefst onzichtbaar, Deze wonderlijke Vrouw Omdat anders ieder manmensch Haar ten huuw'lijk vragen zou. En zij wil zelfstandig blijven, Niet gebonden zijn acm „één" Vrouw Fortuna ként haar roeping Zij leeft voor „Het Algeméén". Iedereen geeft zij een kansje, En slechts hij wordt genegeerd, Die haar onbeleefd behandelt En die haar zijn rug toekeert. 164 CLINGE DOORENBOS v. tg. g. v. gevraagd te Voor schoten, tegen 1 April (Holl. of Duits). Genegen met 2de meisje samen te werken bij aJleen wonende dame. Brieven Bur. v. d. Blad onder no. 5969a. Het Zenuwsterkend Voedsel AEG /AM PYR-STOFZUIGER Het merk met wereldreputatie, illeen in Nederland bijna 85000 in ge- •ruik. Drie uitvoeringen i Prijzen van 44,- tot ƒ105,-. Verkrijgbaar bij eiken goeden installateur. DEKIKSPLE1M 24 AMSTERDAM i"\ Tat is Sanatogen toch een heerlijk versterkingsmiddel VV en vooral voor kinderen. Juist wat een kind zoo noodig heeft - zuivere, natuurlijke bouwstof voor zijn groeiende, veeleischende lichaam. Van het eerste begin af, is de heilzame, opwekkende invloed merkbaar. Het gaat al dadelijk beter eten en de zenuwsterkende invloed van Sanatogen komt verder tot uiting in diepen, rustigen slaap, waaruit het verkwikt en vroolijk ontwaakt. Na enkele dagen ziet het er veel gezonder uit en het gewicht neemt toe. Als U tobt met de kinderen - laat ze dan Sanatogen gebruiken. - Het draagt zoo on noemelijk veel bij tot een voorspoedige ont wikkeling van hun lichaam en zenuwgestel. tt c. 1- M.» arts te G-, schrijft: „Met Sanatogen Heb ik goede ^uitaten verkregen bi'hmr: Ten met bleekzucht Zi, beginnen beter en worden weer krachtig

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 15