Verkoudheden Franco door Frankrijk en Engeland de jure erkend De Palestijnsche conferentie De anti-Duitsche betoogingen in Polen LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 28 Februari 1939 Vierde Blad No. 24211 Werkgevers opperen bezwaren tegen kinderbijslag 79sie Jaargang LAND- EN TUINBOUW op Het verzet der Joden gespecialiseerde fiL® w iCKS behandelingen WICKS VlCKS Vatro-kol Regeeringen blijven rustig De Fransche ministerraad heeit met algemeene stemmen beslo ten, de regeering van Franco de jure te erkennen. In het Engelsche Lagerhuis heeit de Engelsche premier mede gedeeld, dat ook de Britsche regeering besloten heeft het bewind van Franco de jure te erkennen. De gedachtenwisselingen, die te Burgos in een sfeer van de openhartigste hartelijk heid gevoerd zijn tusschen Jordana en Berard, hebben de beide regeeringen in staat gesteld tot overeenstemming te komen over de haar interesseerende kwesties Bijgevolg heeft de Fransche regee ring zich bereid verklaard, de nationale regeering den terugkeer te vergemak kelijken van de aan de Spaansche natie behoorende goederen. De beide regeeringen hebben haar gemccnschappclijken wil beves tigd, om betrekkingen van goede nabuurschap en vriendschap te ves tigen. Morgen zal te Hendaye een conferentie worden gehouden tusschen de vertegen woordigers van Frankrijk en Spanje over het hervatten van het spoorwegverkeer tusschen beide landen. De regeering van Franco heeft reeds consuls benoemd te Marseille, Bordeaux en Bayonne. De houding van anderen. Argentinië, Egypte en Llthauen hebben Franco eveneens erkend. Tijdens een persconferentie heeft de Amerlkaansche staatssecretaris Huil ver klaard, dat de Vereenigde Staten alle pha- sen der mogelijkheid eener erkenning van Franco bestudeeren. Deze bestudeering IJT Franco. In de motiveering van het Britsche be sluit, verklaarde Chamberlain, dat de regeering de positie van Spanje en de ge dragslijn, die zij had te volgen in het licht der gegevens, waarover zij beschikte, zeer nauwkeurig heeft overwogen. Als gevolg van den val van Barcelona en de verovering van Catalonie, is Franco thans in het bezit van het grootste deel van Spanje, zoowel op het vasteland, als daarbuiten. In het door hem beheerschte gebied bevinden zich de meeste industrie centra en de meeste bronnen van pro ductie. Zelfs wanneer de republikeinsche strijd krachten in den zuidelijken sector eenig vertoon van tegenstand zouden blijven bie den, Is het aan geen twijfel onderhevig, dat het hier een laatste faze van den strijd zou betreffen, waarvan slechts verder verlies aan menschenlevens het gevolg zou kun nen zijn. Bovendien lijkt het de Britsche regeering onmogelijk de republikeinsche regeering. die verstrooid is en geen gevestigd gezag meer uitoefent, als Spaansche regeering te erkennen. In dezen zin heeft men formeele stappen gedaan. De Britsche regeering, aldus Cham berlain, heeft met voldoening kennis genomen van Franco's openlijke ver klaringen, volgens welke hij en zijn regeering vastbesloten zijn, de traditio- neele onafhankelijkheid van Spanje te verzekeren en sleehts maatregelen te nemen tegen degenen, die van crimi- neele delieten beschuldigd worden. De verklaring van Chamberlain werd door de meerderheid met gejuioh, door de oppositie met gejoel en kreten als .schan de" ontvangen. Attlee antwoordende, verklaarde Cham berlain, dat de regeering besloten had om hem en Halifax de eindbeslissing te laten over de erkenning van Franco, Dit besluit was tijdens het weekend genomen. Attlee merkte toen op, dat het besluit toch wel eerder genomen was. aangezien Daladier Vrijdag in het Fransche parle ment zijn desbetreffende verklaring heeft afgelegd. Een lid der Labouroppositie riep op dit oogenblik uit, dat Chamberlain in staat van beschuldiging moest worden ge steld als verrader. Voortgaande zeide Attlee: Chamberlain heeft niet het recht om het huis te mis leiden Spr. beweerde dat het besluit van de regeering om Chamberlain en Halifax te machtigen de eindbeslissing te nemen tij- genomen was om het Lagerhuis daar de vorige week van in kermis te stellen. Chamberlain ontkende, dat hij het La- terhuis misleid heeft. De door hem afge legde verklaring was volkomen accuraat. Attlee antwoordde hierop, dat hij zijn maatregelen zou nemen om vragen over miitenlandsche politiek in het Hoogerhuls te doen stellen, „waar ik er zeker van ben, dat ik een juist antwoord zal krijgen." In antwoord op een verdere vraag zeide Chamberlain nog, dat de erkenning van Franco, onvoorwaardelijk is. Hij voegde hieraan toe, dat morgen in het Lagerhuis debatten hierover zouden worden gevoerd. De Labourpartij heeft het voornemen een motie van wantrouwen in de regee- 'mg in te dienen. In deze motie wordt ver gaard, dat de erkenning van de regeering fan Franco een beleediging vormt ..van de Je'tige regeering, een grove Inbreuk Is op de internationale tradities, en een verder eadium aangeeft van de politiek, die ge stadig bij alle democratische landen het vertrouwen ln de goede trouw van Groot- Bntannië vernietigt". De kennisgeving van het besluit der Brit- ™e regeering om Franco te erkennen is lormeel aan Franco medegedeeld door den hertog van Alva te Londen en den Brit- atjen agent te Burgos, Hodgson, De Brit- scbe regeering heeft ook den naam voor gelegd van den voorgestelden nieuwen ambassadeur. Verwacht wordt, dat het 'echtsche agrément morgen of Woensdag W afkomem Berard's zending. Op voorstel van Lebrun heeft de Fran- •ePe ministerraad Berard gefeliciteerd met "e gelukkige wijze, waarop hij zich van zijn heeft gekweten heeft echter nog niet een stadium bereikt, waarin een aankondiging gedaan kan wor den. Het staatsdepartement houdt, als ge bruikelijk. dagelijks contact met Roosevelt, die de vlootmanoeuvres bijwoont aan boord van den kruiser Houston. Hull wilde liever geen commentaar leveren op de erkenning van Franco door Groot-Britannië en Frankrijk, alvorens hij meer wist omtrent de omstandigheden, waarin deze erkenning was verleend. De algemeene indruk in welingelichte kringen is, dat de Vereenigde Staten, hoe wel zij waarschijnlijk eventueel denzelfden koers zullen volgen als Groot-Britannië en Frankrijk, zich moeite geven niet den in druk van ongepaste haast te wekken. Men herinnert er aan. dat de Vereenigde Staten de Spaansche republikeinsche regeering eerst vier dagen na Groot-Britannië en Frankrijk hebben erkend. Naar ln welingelichte kringen vernomen wordt, zijn er twee redenen waarom de Vereenigde Staten waarschijnlijk niet al te veel haast zullen maken met het erkennen van Franco. De eerste is, dat Washington met belangstelling afwacht, welke politiek Franco zal volgen ten aanzien van de lan den. die door cultureele banden met Spanje verbonden zijn. Iedere poging van het nieuwe Spanje, m Zuid-Amerika fascis tische propaganda te gaan voeren, zou op verzet van de zijde der Vereenigde Staten stuiten. De tweede is, dat de regeering der Ver eenigde Staten met belangstelling afwacht, hoe Franco zijn overwonnen landslieden behandelt. Men hoopt, dat Spanje aan een tijdperk van geweiddadlgen wederopbouw zal ontsnappen, doch als het mocht komen tot bloedige wraaknemingen tegen de repu blikeinsche leiders en partijgangers, zou er een krachtige strooming zijn voor het achterwege laten van de erkenning. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Mtfn palm vertoont enkele witte en bruine plekken. Wat daaraan te doen? MeJ. B. te L. Antwoord: Wa.sch uw palm elke week met lauw zeepsop, de bladeren aan den vóór- en achterkant. Doe bi) dit zeepsop een scheutje brandspiritus. De bruine punten vormen zich door droge lucht. Zet dagelijks het raam gedu rende een halfuur open. Dit ook met het oog op het aquarium. Vraag: Mijn zwarte aalbessen bloeien jaar lijks. maar geven geen vrucht. Wat kan daar van de oorzaak zijn? W. J. te V. Antwoord: Uw grondsoort zal hier een rol spelen, uw bessen zullen flink gemest moe ten worden. Geef. zoo mogelijk stalmest en spit hiervan een flink laagje ondiep, onder. Geef daarna per 10 vlerk. Meter 5 ons korrelmest <12 x 10 x 18) en werk dezen ondiep onder. Bij gebrek aan stalmest kunt u ook het dubbele geven van genoemden korrelmest. Als bovenge noemde is gegeven, strooi dan. eveneens per 10 vlerk. Meter 2 kilo gebluschte kalk en werk deze ondiep in den grond. Vraag: Mijn moerbei laat de vruchten te vroeg vallen. Wat is hieraan te doen? W. J. te V. Antwoord: Mest uw boom flink. Geef bovengenoemden mest en voeg hieraan toe per 10 vlerk Meter 1 kilo patentkali. Zorg er voor. De natuurlijke vitaminen in zuivere levertraan zijn niet te vervangen. Jecovitol bevat per cmJ een gegarandeerde minimum hoeveelheid van 600 Internationale Eenheden vita mine A en 100 Internationale Eenheden vitamine D. Let dus steeds op het merk: 168 mocades-stheeman l pharmacia (Ingez. Mod.) dat uw boom niet te dicht in het hout zit en wordt uitgedund. Veel zon is hier noodig om de vruchten goed op kleur te krijgen. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". W VapoRub VOORKOMT v«le vwlioodtieJ» Een paar druppels in de neus gaten bij het eerste niezen EINDIGT vlug vtrkoudhadt" Wrijf deze verdampende zalf op keel. borst en rug 167 (Ingez. Med.) r- overeenstemming met de diploma te traditie zal de directeur van de af- eeing politieke aangelegenheden van het j™sterie van buitenlandsche zaken belast oraen te Burgos kennis te geven van deze wnning. dc benoeming van een Fran- "Sn ambassadeur zal in den loop der '^geschieden. ^et volgende communiqué !s gepubli- De Poolsche en Duitsche studenten te Danzig zijn gisteren opnieuw verwikkeld geraakt in wanordelijkheden aan de poly technische school. De Duitsche studenten trachtten nJ. de Poolsche te verwijzen naar de achterste banken van de collegezaal, waarop een gevecht ontstond, dat eindig de met de verdrijving der Polen uit het gebouw. Vier Poolsche studenten werden in arrest gesteld, doch later weer in vrijheid gesteld. Hun is een boete opgelegd van 120 gulden. De vice-president van den Senaat van Danzig Huth, heeft een vertegenwoordi ger van het commissariaat-generaal van Polen een verbale nota overhandigd, waar in de regeering van Danzig er bij de Pool sche regeering op aandringt, haar afkeu ring uit te spreken over de door leden der Poolsche studentenorganisatie Bratr.ia Po- moc te Danzig aangenomen resolutie, wel ke in de Poolsche pers is gepubliceeid, ten einde daardoor de spanning weg te nemen, die de betrekkingen van goede buurschap tusschen beide stagen vei troebelt. Wanneer de Danzigsche autoriieiten niet tusschenbeide komen tot herstel van de orde, zal Polen verplicht zijn tot een passende actie over te gaan. De Poolsche regeering heeft tevens verzocht de colleges aan de polytech nische school te onderbreken. Er wordt geen aanduiding gegeven van wat de passende actie zou kunnen zijn in geval een onbevredigend ant woord werd gegeven, men denkt ech- ter, dat zij den vorm zou aannemen van strenge represailles tegen dc Duit sche studenten in Polen, misschien van hun uitsluiting van de Poolsche universiteiten. Te Posen is het gisteren voor de derde maal tot betoogingen gekomen in de za kenwijk. Weer werden in twee bekende Duitsche zaken de ruiten kapot geslagen In Kattowitz is uit Teschen bericht ont vangen, volgens hetwelk ook in het Olsa- gebied anti-Duitsche betoogingen voorge komen zijn. Bij een groot aantal Duitsche zaken in Teschen en Trzynietz werden de etalageruiten ingegooid. De studenten der universiteit in Krakau hebben een stoet georganiseerd, die een pop mededroeg, welke Beek voorstelde, die een kleinen Hitier op zijn schouder droeg, wel ke hem in het. oor fluisterde. De stoet wilde naar het Duitsche consulaat trekken, doch werd door de politie tegengehouden. Vijan dige kreten tegen den minister van bui tenlandsche zaken werden gedurende on geveer twee uur uitgeschreeuwd. De Duitsche ambassade te Warschau wordt streng bewaakt. De straat is volle dig afgezet. De Poolsche regeeringspers publiceert naar aanleiding van de anti-Duitsche be toogingen klaarblijkelijk door den minis ter van buitenlandsche zaken geïnspireer de artikelen. .Nooit zal de straat invloed kunnen uitoefenen op de politiek van de regeering", aldus in genoemde pers. „De Poolsche rjgeering heeit alle maatrtgelen genomen, om in de toekomst een einde te maken aan alle onzinnige bctoogingen in zekere Duitsche kringen te Danzig. De re geering beschikt over voldoende middelen, om haar wil cp t.c leggen, doch de betoo gingen in Polen hebben de taak der re geering bemoeilijkt. De betoogers hebben Polen een slechten dienst bewezen, want hun optreden zal door een pers, welke Polen vijandig gezind is, worden misbruikt. Zonder twijlel zal men binnenkort eer. nieuwe serie aanvallen op ue bvitenland- sche politiek van Polen zien." De jeugd wordt tenslotte aangespoord dit voor oogen te houden en een bewijs te geven van nationale discipline. In. plaats van maar raak te manifesteeren. De Deutsche Diplomatisch Politische Korrespondenz schrijft dat de interne strijd tusschen Danzigsche en Poolsche stu denten, ondanks provoceerenóc uitlatingen dezer laatsten in het rijk gelaten ter ken nis zijn genomen. Weinig zelfverzekerdheid hebben daar entegen zekere Poolsche kringen aan den dag gelegd, die het hebben klaar gespeeld, de excessen oer Poolsche studenten te pro- voceeren. Het zou echter wel de opvatting van alle zich van hun verantwoordelijkheid bewuste politici zijn, aldus de Korrespondenz, dat het niet aan studenten is, politieke richt lijnen te geven, vooral wanneer deze hun politieke onrijpheid zoowel door hun pro gram als door het spectakel, dat zij maken, bewijzen. Voor het overige, aldus vervolgt de Kor respondenz, heeft men er in Duitschiand kennis van genomen, dat de Poolsche mi nister van buitenlandsche zaken direct na de incidenten tegenover de Dultschen am bassadeur het leedwezen en de veront schuldiging der Poolsche regeering heeft uitgesproken en de verzekering heeft gege ven, dat een herhaling van dergelijke inci denten zou worden verhinderd. Ook is vast te stellen, dat een groot deel der Poolsche pers de excessen scherp ver oordeelt en dat reeds de eerste maatregelen zijn genomen, om de schuldigen ter ver antwoording te roepen. Duitschiand en Polen, d.w.z. niet slechts een van beide naties, hebben er in ieder geval een welgemotiveerd belang bij, dat hun politiek, die door vooruitziende staats lieden ten bate van hun landen werd inge leid, niet wordt doorkruist door onverant woordelijke of onrijpe vredeverstoorders, doch wordt voortgezet, niet om te misluk ken door moeilijkheden, welke zeer zeker bestaan, doch om deze te overwinnen en op te lossen. In antwoord op vragen van Atllee heeft minister MacDonald in het Britsche Lager huis verklaard, dat de Britsche delegatie ter Palestijnsche conferentie den Arabi- en Joodschen delegaties afzonderlijk een reeks voorstellen had voorgelegd betreffen de oplossing van het Palestijnsche pro bleem. Deze voorstellen vormen nog het onderwerp van besprekingen in beide con ferenties. In het tegenwoordige stadium dier be sprekingen, aldus de minister ben ik met in staat, een openbare mededeeling over de voorstellen te doen Helaas zijn onvolledige en in eenige be langrijke opzichten misleidende berichten ln de pers gepubliceerd, welke beweren den inhoud weer te geven van deze voorstel len. In Palestina zijn deze berichten reeds oorzaak geweest van ernstige incidenten. Ik zou op het Lagerhuis en op het pu bliek hier en in Palestina een beroep willen doen. om een oordeel over de richtlijnen der thans overwogen oplossing op te schorten, tot een gezaghebbende verklaring daarover is afgelegd. Dit zal geschieden te juistertijd wanneer de onderhandelingen met de Arabische en Joodsche delegaties verder gevorderd zijn. Od verdere vragen wees MacDonald er allereerst op, dat de onderhandelingen nog voortduren en vorderen. ,,Ik hoop", zoo zeide hij, „dat geen gevolgtrekkingen zul len worden gemaakt in de eene of de an dere richting uit mijn weigering een ver klaring af te leggen op dit oogenblik". MacDonald gaf de verzekering, dat de Palestijnsche politiek niet kan worden ge wijzigd, voor het lagerhuis zijn goedkeuring daaraan had gehecht. De tegenstand tegen de voorstellen van de Britsche regeering is in Joodsche krin gen nog gestegen. Het Joodsche comité heeft vastgesteld, dat de voorstellen der Britsche regeering geen grondslag bieden voor verdere onder handelingen. Reuter verneemt nog in gezaghebbende kringen, dat het Joodsche besluit wordt ge motiveerd met de overweging dat de re- geeringsvoorstellen zwijgen over de ver klaring van Balfour dat zij geen rekening houden met de plannen voor een Joodsch nationaal tehuis in Palestia dat zij een veroordeeling der Joden tot een perma nenten minderheidsstatus inhouden, dat zij geen melding maken van het beginsel van niet-overheerschine door een der partijen, dat zij in het geheel geen aandacht schen ken aan de oude historische aanspraken der Joden in Palestina en dat zij een schending zijn van de Britsche en inter nationale beloften, aan het Joodsche volk gedaan. Verbroken zijn de besprekingen echter niet. Naar den indruk van politieke persoon lijkheden, heeft het schrijven van Ibn Saoed aan Chamberlain de balans de vorige week doen doorslaan ten gunste van de Arabieren maar heeft de interventie van den Amenkaanschen gezant, Kennedy bij Halifax het evenwicht ten gunste van de Joden hersteld. Tijdens zijn onderhoud met Halifax zou Kennedy, volgens geloofwaardige bron, de aandacht van den minister van buiten landsche zaken gevestigd hebben op den slechten indruk, die in Amerika gewekt is door hetgeen bekend is geworden over de Britsche voorstellen en zou hij er krachtig op hebben aangedrongen, dat het beginsel van een Joodsch nationaal tehuis geëer biedigd zal worden bij de oplossing, die tot stand zal komen. Hoewel het Britsch-Amerikaansche ver drag van December 1934 uitsluitend ten doel heeft de rechten der Amerikaansche burgers in Palestina te waarborgen, is het duidelijk, zoo doet men uitkomen, dat de Britsche regeering noodzakelijk rekening moet houden met de opinie in de Vereenig de Staten bij de geheele oplossing van het Palestijnsche probleem en dat de inter ventie van Kennedy, hoewel zij geenszins een dreigend karakter droeg, de Joden heeft kunnen aanmoedigen in hun houding van tegenstand tegen de Engelsche voor stellen en den nadruk van Britsche zijde heeft kunen opwekken op het „vlottende" en voorloopige karakter van de vorige week gedane voorstellen. De onzekerheid ten aanzien van de toe komst der Engelsch-Joodsche onderhan delingen wordt in politieke kringen uitge legd als een aanwijzing, dat de Joodsche manoeuvre op zijn minst gedeeltelijk is geslaagd en voortgezet zal worden, ten einde een maximum aan concessies van de Arabieren te verkrijgen. Men is echter van meening. dat. het belangrijkste punt is, dat de onderhandelingen niet onderbroken zijn. Aanslagen in Palestina. In een officieel communiqué wordt ge zegd. dat sedert Zondag veertien aanslagen zijn gepleegd. Onder de Arabische bevolking ziin 32 menschen om het leven gekomen en vijftig gewond. Ook twee Joden zijn gewond. Bii een botsing ten zuiden van Jaffa zijn twee Britsche soldaten gewond, een derde is gesneuveld. Volgens latere berichten zijn nog vier personen omgekomen en twee gewond bjj nieuwe aanslagen. Zij vreezen nieuwe loonlast van f. 15 millioen. Het Verbond van Nederlandsche Werkgevers heeft een adres doen toe komen aan de leden van de Tweede Kamer, waarin eenige opmerkingen warden gemaakt, verband houdende met het wetsontwerp inzake kinder bijslagverzekering. Het verbond stelt voorop, dat het dit wetsontwerp uitsluitend wil bezien uit een oogpunt van practische bedrijf spolitiek. Kinderbijslagen en lage loonen behooren bii elkaar, zoo zelfs, dat het verbond niet wil ontkennen, dat de kinderbijslagen een loondrukkende tendenz hebben. Het treft, dat de minister voorstelt een algemeen geldende, wettelijke verplichting te dezer zake In te stellen, terwijl op dit oogenblik slechts een klein percentage ar beiders kinderbijslagen ontvangt. Schakelt men het overheidspersoneel uit. dan hebben op 2 million werk nemers circa 127.000 personen in voor komende gevallen recht op een kinder bijslag of wel op het totaal ruim 6 pet. De beteeken s van het ingediende 'wets voorstel komt door deze cijfers wel in een geheel ander Ücht te staan dan de memo rie van toelichting doet voorkomen. Een zou moeten gaan gelden, ofschoon een soortgelijke en veelal aanmerkelijke minder vér gaande regeling slechts geldt voor circa 6 pet. dezer arbeiders. Men bedenke, dat de loonpolitiek een uiterst gevoelige materie is en dat volgens den tot dusver over het algemeen gevolgden gedachtengang alleen dan voor de overheid aanleiding kan bestaan tot ingrijpen, wan neer bepaalde regelingen gelden voor de overgroote meerderheid van de betrokken arbeiders en die regeling zonder bindend verklaring van overheidswege anders ge vaar zou loopen. doordat enkelen zich af zijdig houden. Het wetsontwerp wil echter de kosten van de wettelijke kinderbijslagregeling geheel door de werkgevers laten be talen. Dit beteekent een nieuwe loon last op de bedrijven, dien het verbond, den landbouw inbegrepen, schat op circa f. 15 millioen per jaar. Het verbond vertrouwt dat de Kamer zich ernstig zal willen afvragen, of het gerechtvaardigd is het bedijfsleven een dergelijken last van circa f. 15 millioen per jaar op te leggen, terwijl toch de minister ook nog voornemens is met een wettelijke werkloosheidsverzekering te komen, in welker kosten volgens het voor-ontwerp de ondernemers ook zullen behooren mede te betalen. Dit doet de vraag rijzen of de Kamer ti et goed zou doen de behandeling van dit wettelijk verplichte kinderb islagregeling ontwerp aan te houden tot dat he' def ni- zou Immers beteekenen dat voor 94 pet tieve plan van den minister van Sociale van de arbeiders, in het particuliere bedrijf Zaken betreffende werkloosheidsverzekering werkzaam, een verplichte kinderbijslag I bekend zal zijn.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13