Uit de Rijnstreek LÊIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 23 Februari 1939 NAGEKOMEN BERECHTEN Gemesstaad van Leiden Redactie 1507 Directie en Administratie2500 Binnenland Buitenland RECHTZAKEN Half ziek - Hangerig Antwoord van B. en W. Onze telefoonnummers tijdsgewricht, dat de menschen moeten «orden wakker geschud. We hooren de alarmschellen van Spanje. Abessynië en China. Het zijn groote en ernstige tijden, get gaat er om, de mannen en vrouwen onderscheiden in godsdienstige en poli tieke richtingen te binden aan de gioote traditie van de Nederlandsche vrijheid; die hebben wij als democraten te bestendigen. De N S B. komt in de Kamer met kleinig heden. zooals de afschaffing van het rij wielplaatje om dan te kunnen freewheelen naar het heuvelachtig terrein van Berch- tesgaden (applaus). Tsjecho-Slowakije moet zich nu richten naar Berlijn; wij die nen waakzaam te zijn. De werkloosheid moet krachtig bestreden worden, want de geest van défaitisme grijpt duizenden, vooral de jongeren aan. Nederland let op uw zaak! Houd wat ge hebt, tracht het te bewaren! Het Tweede Kamerlid de heer H. van Houten, behandelde het onderwerp: „Drei gende gevaren, eensgezinde afweer". Deze wees er op, dat het nat. socialisme en het fascisme als tijdsverschijnselen niet te on derschatten zijn. Door stembusuitslagen moet men zich niet laten verleiden tot de meenlng dat het nat. socialisme in Neder land definitief op den terugweg is. Het ontstaat door afval van God. Zeer uitvoe rig besprak hij de beteekenis van den .beider", wien men blindelings moet vol gen, en de religieuze vereering, die hem ten deel valt. Dit is satanisch, demonlsc. Spr. onderschat et gevaar niet van de dic tatuur, die een vruchtbaren voedingsbodem vindt, nu honderdduizenden den zegen van den arbeid niet kennen. Er dient een krachtig verweer te zijn en ernstig gezocht te worden naar de beste methoden tot ver weer. De Christen kan onmogelijk de dic tatuur aanvaarden. Het Christendom sluit uit de absolute heerschappij van den eenen mensch boven den anderen. Elke dlctoriale beweging is een onchristelijke. Er is sa menwerking noodig van allen. Spr. bepleitte ten slotte een radicale bestrijding der werk loosheid. De voorzitter dankte de sprekers en wekte op tot toetreding tot E. D. D. Voor beroep bedankt. Ds. M. Heikoop te Utrecht heeft voor het beroep naar de Geref. Gemeente alhier be dankt. De cohllecte langs de uizen voor het „Indisch werk" van het Ned. Bijbelgenoot schap heeft f. 207.62 opgebracht. In de geheel gevulde zaal van den heer Gesink werd door de Ned Smalfilm- Centrale uit Amsterdam de Hollandsche geluidsfilm vertoond: „Uit het leven van Dik Trom". De guitenstreken van Dik Trom vielen bij de jeugd goed in de smaak. Tengevolge van het schieten met zwaar geschut in de Zuidduinen vlak bij onze gemeente, zijn gisteren verschillende ruiten van woningen in de Varkevisser- straat kapot gesprongen. OEGSTGEEST. Ver. Gemeentebelang Oegstgeeet. De Vereeniging „Gemeentebelang" heeft een lezing georganiseerd in „Het Witte Huis waarvoor veel belangstelling be stond. Als spreker trad op dr. Joh. van der Spek, uit Poortugaal, geneesheer-direc teur ^der psychiatrische inrichting „Maas- oord". Na een kort inleidend woord van den voorzitter, den heer C. Rühl, was het woord aan den spreker, die als onderwerp voor rijn lezing had gekozen; „De psychologi sche verschillen van man en vrouw". Spr. gaf eerst een uiteenzetting over het verschil in schepping van man en vrouw, zooals dat verhaald wordt in het eerste Bijbelboek Genesis. Na aandacht geschonken te heb ben aan de toewijding der vrouw t. o. v. den man, stond spr. uitvoerig stil bij de psycho logische eigenschappen der vrouw. De vrouw bijv. weet sfeer te scheppen, zij weet haar huis te maken to een „heim". Ver volgens besprak spr. de plaats der vrouw in de Middeleeuwen en noemde daarna de SMsneipatte der vrouw, na de oorlogsjaren '914—1918, Zelfs in die oorlogsjaren werd reeds getracht de ledige plaatsen der man nen door vrouwen te doen vervullen. In dit verband wees spr. op het boek „Gij vrouwen van straks". Betreffende de „geestelijke verhouding" tusschen man en vrouw zei de spr. o.a., dat de man een zekere „ver- wonsdrift" over zich heeft, waarvan hij laak zelf het slachtoffer wordt. Het leven van den man kenmerkt zich door een groote onrust. De vrouw neemt een pas sieve houding aan; de man daarentegen is actief. De vrouw is gemakkelijk onderhevig aan suggestie en hypnose, in tegenstelling ro' den man. Spr. wees tenslotte op de Wcho-analyse en in dit verband op enkele uitspraken van dr. Freud. Na de pauze werd het gesproken woord dader toegelicht met enkele lantaarn plaatjes. De bijeenkomst werd dooi- den heer HUM met een kort woord gesloten, nadat enkele vragen waren gesteld. RIJNSBURG. De Rattenbestrijding. Onder leiding van den gemeen te-opzich- *r is hier ter plaatse een aanvang ge- Si? met de rattenbestrijding. Reeds zijn veie slachtoffers gemaakt. Jaarvergadering Ger. School vereeniging. ?ere Vereeniging vergaderde in deEmma- nool. De voorzitter de heer A. v. d. Mey, "wnde, waarna uit het jaarverslag van J? secretaris, den heer Alb. Noort bleek, 'aan een drietal leerkrachten een lang- u'lg ziekteverlof moest worden verleend aan den heer A. Bouman, mej. de Wit mej. Lammers. dun plaatsen werden tijdelijk ingeno- I "oor den heer Van Krimpen en de mes v d. Molen en Heukels. De heer M. "bar vierde onder groote belangstelling !»n 40-jarie jubileum net aantal leerlingen op de Emmaschool Bft of en 0D de Julianaschool 288 j' Bestuur onderg.ne eenlge wijz'g'ng j,,r "et aftreden van de heeren J Heems- bcV" D. v. Egmond. Hun plaatsen wer- mgenomen door de heeren G. D. Kralt I 111 c- v. Klaveren. I BRAND IN TEXTIELFABRIEK TE HELMOND. Vanmorgen heeft een felle brand gewoed in het fabriekscomplex van de N.V. textiel fabriek voorheen Diddens en van Asten aan den Kanaaldijk te Helmond. Bij de reparatie van een machine in de krempelza&k ontstond kortsluiting en in een oogwenk grepen de vlammen om zich heen. Terwijl het personeel trachtte met emmers water het vuur in zijn snellen loop te sluiten werd de vrijwillige brandweer ge alarmeerd, die met de motorspuit spoedig ter plaatse was. Met twee stralen werd water gegeven en het duurde niet lang of de brand was bedwongen. Het bleek, dat alle acht spinmachines nagenoeg geheel door het vuur waren ver woest. Bovendien liep de copspinnerij wa terschade op. Van het gebouw is een houten afschei ding gedeeltelijk weggebrand Van .de dak ramen is niet veel heel gebleven. Als gevolg van den brand zijn tweehon derd arbeiders en arbeidsters tijdelijk werkloos doordat de copspinnerij en weverij hun grondmateriaal. dat zij uit de thans uitgebrande krempelzaal ontvangen, voor- loopig moeten missen. De schade bedraagt ongeveer twee ton. De firma was op beurspolis verzekerd. VIER DOODEN EN GROOTE SCHADE DOOR TORNADO. Ambtenaren van het steuncomité ramen de door een tornado in het ten oosten van Windsor (Ver. St.i gelegen landbouwgebied aangerichte schade op 75.COO dollar. Vier personen zijn in den storm omgekomen en 96 zijn gewond. DE OVERVAL MET GEWELDPLEGING TE HAAKSBERGEN. Het gerechtshof te Arnhem bevestigt het vonnis tegen den hoofddader. Het gerechtshof te Arnhem heeft van daag uitspraak gedaan in de zaak tegen J. J. M-, koopman te Helmond, die verdacht wordt de hoofddader te zijn van den over val met geweldpleging op de bewoners van een boerderijtje te Stepelo, gemeente Haaksbergen in den nacht van 30 op 31 Mei van het vorige jaar. Verd. was deswege door de rechtbank te Almelo veroordeeld tot 3 j. gevangenisstraf met ter beschikkingstelling aan de regee ring. Het gerechtshof heeft dit vonnis be vestigd. De penningmeester, de heer H. v. d Gug- ten bracht het financieel verslag uit. Uit gaven voor rekening van het Ri.ik f. 23 647.61voor rekening der Gemeente f. 5791.61. Het kapitaal der Vereeniging bedraagt f. 29.743.18, Dat is f.400.— meer dan het vorig jaar. De heeren Joh. Schoneveld en H. de Mooy bevonden de boeken in orde. In plaats van de aftredende bestuurs leden. de heeren D Ladan en J. v. Iter.ron werden gekozen de heeren J. Heemskerk Cz. en A. Zandbergen Az. VALKENBURG. Door de afd. Valkenburg van den Ned. Bond van Chr. Fabr. en Transportarbei ders is met de N.V. Schelpkalkfabrieken een collectieve arbeidsovereenkomst tot stand gekomen, waarbij een loonsverhoo- ging werd ingevoerd. VOORSCHOTEN. Tentoonstelling van bloeiende hyacinthen. Voor het eerst wordt hier een tentoon stelling gehouden van getrokken en bloelen de hyacinthen. die door een commissie uit de leden van de afd. der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur aan de schoolkinderen waren verstrekt als geplante bol in een pot. Een commissie, bestaande Uit de heeren J. Eggink alhier. A. Hoogeveen. Wassenaar en F. Limburg. Sassenheim heeft thans de inzendingen beoordeeld De heer B Hoogwerff Kroon sprak een woord van welkom o.a. tot burgemeester M. F. Berkhout en echtgenoote de com missie voor huisbroei uit Wassenaar, 'de hoofden en onderwijzend personeel der scholen en de commissieleden der tentoon stelling, de heeren B. Hoogwerff Kroon, A. van Santen, J. H. Eigeman en A. Q. Does- wijk. De voorzitter der commissie zette het doel van deze tentoonstelling uiteen n.l. het kweeken van de liefhebberij voor de bloemen, niet in de laatste plaats bij de jeugd. Spr. dankte het onderwijzend per soneel en de hoofden voor de medewerking en de milde gevers, waardoor dit doel kón worden bereikt. Burgemeester Berkhout dankte spr. voor het beschikbaar stellen van het lokaal en de verleende medewer king. de Gebr. Eggink voor de royale mede werking. Spr. werkte op. de liefhebberij voor planten en bloemen in Voorschoten op hoog peil te brengen. Burgemeester M. F. Berkhout verrichtte hierna de opening Hij dankte den heer Hoogwerff Kroon voor zijn stand met cacteeën en wenschte de commissie met het succes geluk. De zilveren beker (wissel- prijs) beschikbaar gesteld door den heer B Hoogwerff Kroon werd gewonnen door de R.K. Jongensschool. De 2e orijs een leg penning besch kbaar gesteld door de com missie werd gewonnen door de Ned. Herv. school. De mooiste blauwe hvaeinth gewonnen door no. 831 de moolsto rose door no. 71 i J v Leeuwen O L schoo'i en de moo's e witte door nn 531 IA v. Boheemen. F K. Jongensschool' Wat de tart "ui eren te- treft werd de 'e rrijs gewonnen door no. 1233 (Coqs Berkhout) en de 2e prijs door |no. 931. I Met Mijn'hardtjes vlugge verbetering. Doos 30 en 50 ct. 8869 flngcB. Med.) ALPHEN. REORGANISATIE DER N.V. STOK- KOUDEKERK AAN DEN RIJN. GEMEENTERAAD. (Zitting van hedenmiddag) Benoeming van vijf Ambtenaren van den Burgerlijken Stand, uitsluitend belast met het sluiten van huwelijken. (33) Benoemd worden de heeren H. L. J. Tobé, W. v. d. Laan, F. Eikerbout, mr. N. G. Geel kerken en F. A. Schilthuizen Sr. Voorstel tot het wederom verlengen van de tijdelijke opdracht aan Mej. J. G. Lecker tot het geven van onderwijs in de Fransche taal aan het Gymnasium. (34) Conform besloten. Voorstel tot het verkoopen van het perceel Oude Vest No. 137, kadastraal bekend gemeente Lelden. Sectie H No. 3628 aan A. J. Langeveld. te Lelden. (35) Conform besloten. WETHOUDER VAN STRALEN. Wethouder VAN STRALEN vervolgt zijn afgebroken rede. Juist om de verarming over de gansche linie is hij voor behoud van de schoolkin dervoeding tijdens de vacanties, alleen om een paar duizend gulden te besparen voor gesteld. In vele gevallen ziet hij in af schaffing een gevaar en wel voor de aller armsten, daar de inkomsten daar voor het allernoodzakelijkste zelf onvoldoende zijn. Met eenlge cijfers licht spr. dit toe. Hoe op andere wijze hierin is te voorzien, heeft wethouder Tepe ook niet kunnen aantoo- nen. Er is gesproken over moreele en gees telijke herbewapening, doch spr. vreest, dat dit in de practijk nog niet mee zal vallen. Wordt de offervaardigheid algemeen vaar dig over ons volk, dan zal heel wat kun nen geschieden, doch uit.'ervaring weet spr. dat dit juist niet meevalt, spr. verwijst naar de opbrengst van enkele collecten. Laat ons echter hopen, dat het beroep der Koningin baat zal geven, kon met worden verkregen, zoodat de wer- te werk. bijna het dubbele van vroeger. Een billijker steunaftrek is gevraagd, doch kon niet worden verkregen, zoodra de wer kers slechts weinig voordeel hebben geno ten. In het kort zet spr. dan uiteen hoe hoe bij fraude bij den steun gehandeld wordt en hoe het gaat met den steun van werkloozen, die zich van elders hier ves tigen om dit aantal gering te houden. Het streven is de samenwerking tuschen beide steun-lichamen wordt verbeterd.. Spr. be antwoordt vervolgens eenige opmerkingen van den heer Snel en mevr. Braggaar, ver zekerend. dat zoover gegaan wordt als kan, maar dat men aan vaste regelen is ge bonden. De spaar-regeling sluit z.i. de armsten, die het het meest noodig hebben, uit daar zij niet kunnen sparen, terwijl het sparen door anderen onbillijkheden schept ten aanzien van hen. voor wie het niet geschied. Daarom oordeelt hij deze re geling nog altijd onsympathiek. Over werkverruiming en werkverschaf fing wordt zeer verschillende geoordeeld. Verweten is zelfs het college zoo weinig te doen aan werkverschaffing als gevolg van de weinige sympathie van spr. als wethou der (zie de rede van den heer Knibbel. De meeste werkverschaffingsobjecten liggen op het platteland, in de steden wordt het moei lijker. en in verhouding staat Leiden er dan ook niet zoo slecht voor als beweerd. Spr. geeft een lijst van werken, in werkver schaffing sinds 1931 uitgevoerd, waaruit blijkt, dat er toch nog wel iets is gedaan en voorts, dat de mogelijkheden uitgeput ra ken. Dat blijkt uit het werkprogram van het college en uit het weinige, uit den raad genoemd. De mogelijkheid van deelneming aan de centrale werkverschaffing wil spr. in aan sluiting met zijn voorgangers, niet bevorde ren om de gezinnen niet uit elkaar te ruk ken. Principieel wijst spr. voor zich werkschaf- fing af doch niettemin aanvaardt hij het voor zekere werken en dan voor alle arbei ders, niet alleen voor de arbeiders uit de groep, daarvoor bij uitstek geschikt. Werk verschaffing mag geen gewoonte worden, gelet op het gevaar, dat dan alles in werk verschaffing zal worden gegeven. Zie het loon-verschil voor de arbeiders, vooral de vak-arbeiders, ook al is de regeering ietwat soepeler geworden. Wellicht zal echter een oplossing door de regeering eerlang worden gevonden, men is reeds daarmede doende. Spr. zou het zeer hard toejuichen, want de werkverschaffing van thans haait de arbeiders niet uit de werkloosheidssfeer. Of in den omtrek van Leiden Leidsche Werkloozen te plaatsen zijn. is in onderzoek en wellicht zullen een 500600 zoo onder dak zijn te brengen, 's Avonds zullen zij dan weer thuis zijn. Werken voor steun heeft bij den minister weinig sympathie, daar hij de voorkeur geeft aan werkverschaffing. Door werkverruiming zal men de arbei ders hier niet kunnen plaatsen, dit kan alleen door krachtige medewerking van het rijk en daarom betreurt spr. dat inzake het overwegvraagstuk geen schot komt. Eerst na de reorganisatie van het Werk fonds is een beslissing te verwachten, het geen nog wel eenigen tijd zal duren. Door de herscholing bij de firma Zaal berg is veel bereikt, 76 arbeiders namen deèl. waardoor groote bedragen zijn bezui nigd. In die richting zullen B. en W. dili gent blijven. Spr. hoopt 100 jeugdige werk loozen in de textiel te kunnen overbren gen. Ook de avond-textiel-school aan de Ambachtsschool zal spoedig kunnen be ginnen. HUYZEN's VRUCHTENSAP- EN JAM- FABRIEK. Overplaatsing: der fabricage-afdeeling naar Eist. Naar wij vernemen, zal de N.V. Vruch tensap- en Jamfabriek Stokhuyzen alhier met ingang*van 1 Maart geheel georgani seerd worden. De fabricage zal voortaan geschieden door de N.V. Ned. Vruchten- conservenfabriek J. L. L. Taminiau te Eist (Betuwe), terwijl de verkoopafdeeling on der onze gemeente zal blijven ressorteeren. Vanzelfsprekend zal van een en ander vermindering of algeheel ontslag van fa- brieks- en kantoorpersoneel alhier het ge volg zijn. Aan hoeveel personen echter ontslag zal worden aangezegd, kon de Di rectie ons niet mededeelen, daar hierover momenteel nog beraadslaagd wordt. Het is ongetwijfeld te betreuren, dat deze fabriek althans wat de fabricage der pioducten betreft voor onze gemeente verloren gaat. Van de hier destijds geves tigde 4 bloeiende vruchtensap- cn jarnfa- brieken blijft er thans nog maar één over. Bovendien was de N.V. Stokhuyzen ecu fabriek met een bekenden naam, die hier reeds in 1882 werd opgericht. Er zijn ar beiders. die reeds bijna 40 en één zelfs 50 jaren aan deze fabriek werkzaam zijn. Gedurende de winterperiode bestaal het personeel, behalve de tot den buitendienst behoorende vertegenwoordigers en agen ten. uit 12 personen. In de zomermaanden is dit aantal echter veel meer. Bijeenkomst St. Geref. Partij. De Kiesver. der Ï5t. Geref Partij verga derde in het Verenigingsgebouw Juliana- straat. Als spreker trad op de heer J. van Bochoven van Zeist over ..Keuchenius als Staatsman en Christen". Na gemeenschap pelijk zingen van Ps. 25 vers 2 en gebed, opende de voorzitter, de heer D. v. Leeu wen, na voorlezing van een Schriftgedeelte uit Jeremia. De heer v. Bochoven schetste dan het leven van Keuchenius. Treffend zette hij uiteen de groote kwaliteiten van den man, die voor ons Protestantsch en Calvinistisch volskdeel op de bres heeft ge staan en daarbij steeds is opgekomen tegen het samengaan van de Chr. paitijen met Rome. Gevolg was dan ook dat hij zich steeds tegen de coalitie heeft verzet. Spr. wekte op tot steun aan die mannen, die, evenals Keuchenius, zich het Evangelie van Jezus Christus niet schamen en daarvoor ook in het openbare leven durven uitkomen. BOSKOOP. Het Pomnstation der Boskoopsche bron waterleiding thans gereed gekomen. De raad heeft met den burgemeester, mr. Verkerk, een bezoek gebracht aan het Waterleidingbedrijf der Boskoopsche bron- waterleiding te Hazerswoude. De dir. der Gemeentebedrijven, de heer A. E. Stijkel, zette de tot stand gekomen verbouwing en den bouw van de ontmanganingsfilters uit een. De nieuwe filterinstallatie is het re sultaat van proefnemingen en heeft geheel aan de verwachtingen beantwoord. Opval lend was te zien hoe groot het verschil in kleur is van het water, zooals dit vroeger werd geleverd en zooals het thans gedis tribueerd wordt. Vroeger was de kleur eenigszins geel, thans volkomen helder. Waren de in 19321933 gebouwde ge bouwen geheel van beton, bij het thans gebouwde complex is een beton-geraamte gebouwd, opgevuld met nageperste gele steenen, waardoor een fraai bouwwerk is verkregen. Dan gaf de directeur een overzicht over de 31 jaren, welke het bedrijf thans be staat, hierbij opmerkend, dat door dit be drijf in de laatste 18 jaren f. 330.000.— in de gemeentekas gestort kon worden. Hierop werden de werken bezichtigd. De raden van die gemeente welke water van Boskoop betrekken, zullen eerstdaags mede in de gelegenheid gesteld worden een be zoek aan het Pompstation te brengen. Praatavond Chr. .Hist. Kiesvereeniging. Voor de Chr. Hist. Kiesvereeniging „Vrij heid en Recht" hield mr. J. J. R. Schmal een praatavond in „Salvatori". Besproken werd de samenwerking met andere partijen, de ordening, de soms te ver doorgevoerde splitsing bij het bijzonder L. O., de Zon dagsrust en -heiliging, enz. Nadat verschil lende vragen beantwoord waren, sloot de voorzitter, de heer F. van der Mast. deze geanimeerde bijeenkomst onder dank aan den spreker voor zijn helder betoog. GEMEENTERAAD Verhooging der opcenten Personeele Belasting met 25. De raad vergaderde. Aangenomen en goedgekeurd Werd de doortrekking der waterleiding, gelegen in het voorste gedeel te ran de Parklaan, hetgeen noodig is ge bleken. In verband met een te lagen druk van de waterleiding ln Laag-Boskoop. De kosten hiervan zijn geraamd op f. 2100,—. Voorts het maken van een nieuwe bron bij het pompstation van de bronwaterleiding te Hazerswoude. zulks naar aanleiding van het feit. dat een oude bron bezweken is. Hiervan zijn de kosten geraamd op f. 950. Belde bedragen komen ten laste van het vernieuwingsfonds. Tot slot volgde, de hoofdschotel, n.l. het punt belasting ver hooging. De voorzitter zeide, het gevoelen van Ged. Staten te deelen, in verband met het ver krijgen der goedkeuring op de gemeente- begrooting 1939. Nadat enkele raadsleden Inlichtingen hadden gevraagd en o.a. om progressie was vezocht in verband met de minder finan cieel draagkrachtigen werd met alg st be sloten de orcenten op de personele be lasting met 25 te verhoogen en te brengen op 175. T-Ticrna sluiting. In de vecture van me' d: Ruyter die als zoodanig heeft bedankt, is tot secreta ris van de afd. Boskoop der Liberale Kies vereeniging benoemd de heer Nawün. Een korte agenda. De Raad vergaderde. De voorzitter zeide zich gedrongen te gevoelen om te herinneren aan de rede, welke onlangs door H. M. de Koningin voor de radio werd gehouden Ofschoon van een bepaalde geste niet mag worden gesproken, mogen wij toch constateeren, dat ook in onze gemeente dit Koninklijk woord met groote ingenomenheid werd be luisterd, terwijl met groote dankbaarheid mag worden gewag gemaakt van de wijze waarop H. M de Koningin getuigenis af legde van Haar Geloof en Godsvertrouwen. In onze laatste bijeenkomst mocht ik met groote erkentelijkheid spreken over de wijze waarop door particulieren en Instel lingen wordt bijgedragen om het lot van velen onzer medemenschen te verzachten. Op dit punt mag ik dus, geloof ik, zeggen dat in onze gemeente de moreele plichten worden nagekomen, doch overigens kan ieder mensch uit de Koninklijke rede deze leering trekken, dat het noodzakelijk is. zich zelf telkens weer te bezien en in het bijzonder na te gaan, of de houding, welke men aanneemt tegenover zijn medemen schen de juiste is. Eenige ingekomen stukken, w.o. de goed keuring der gemeente-begrooting 1939, werden voor kennisgeving aangenomen. Het voorschot aan het bestuur der Ned. Hen', school over 1939 Ingevolge art. 101 der LO. wet 1920 werd vastgesteld op f. 1729.54. De voorzitter lichtte toe het voorstel om de gestelde zekerheid door den gemeente ontvanger op te heffen, zulks in verband met de aangegane Fraude-verzekering bij de F.O.G. Naar aanleiding van een in de vorige ver gadering gedane vraag van den heer van Vegten over het uitdiepen van de Lage'- waardsche Wetering in werkverschaffing zeide de voorzitter, dat hieraan nog veel vastzit en dat hierover nog nader moet worden gesproken De heer Lieverse achtte het wel wenschelijk, dat hiermede eenlge spoed wordt betracht, opdat men tijdig met dit werk kan beginnen. De heer Oppelaar informeerde over het verstrekken van steun aan arbeiders die wegens de vorst niet kunnen werken. De voorzitter antwoordde dat de Minister be sloten heeft, dat in zulk een geval de steun mag worden uitgekeerd. De heer Lieverse vroeg naar een zoo juist verschenen circu laire van den Minister over de loonen ln werkverschaffing. De voorzitter antwoord de, dat deze nog niet in zijn bezit is geko men. Hierna volgde geheime zitting. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Geboren: Jozef Paulus. z. van C. Bos en W„ K. Lemckert. De heer W. H. Bosscha, vroeger vo lontair ter secretarie alhier, thans werk zaam aan de Gemeentesecretarie te Baarn, is aldaar bevorderd tot adjunct-commies. Het aantal personen alhier voorko mende op de kiezerslijst is 1638. LEIMUIDEN. Comité Geestelijke en Moreeie Herbewapening. Onder leiding van den Burgemeester is met enkele personen uit de gemeente een bespreking gehouden, welke heeft geleid tot de vorming van een voorloopig comité voor geestelijke en moreele herbewapening. Dit comité zal zien. op welke wijze aan den oproep van H. M. de Koningin tot toepas sing van de gedachte der geestelijke en moreele herbewapening uitvoering kan worden gegeven. Zilveren jubileum „De macht van het kleine". In de groote zaal van het „Wapen van Leimuiden" had de herdenking plaats van het 25-jarig bestaan der afd. Leimuiden van de „Macht van het kleine", de ver. voor lijders aan vallende ziekten té Haarlem en Heemstede. Een groot aantal belangstel lenden was aanwezig. Ds. G. Aalders open de door te laten zingen Ps. 105 vers 1 en ging voor in gebed. Vervolgens las hij Mar kus 9 van vers 14 tot 27, de geschiedenis van den maanzieken jongeling. In verband met deze bijbelwoorden werd een uiteen zetting gegeven van het werk der inrich tingen. Broeder Smit uit Heemstede gaf een uiteenzetting betreffende het mooie werk der inrichting. Ter opluistering werd ver toond de Oranjefilm. De heer Smit her dacht ook het feit. dat de collectante mej. Molenaar reeds 18 jaren aan de vereeni ging is verbonden voor Bilderdam en Vrie- sekoop. Als collectanten van deze afdeeling zijn werkzaam de dames A. de Rijk, Gré Breedijk en W. van 'tWoud. Deze afdeeling telt thans 50 leden, welk ledenaantal toch minstens op 100 gebracht kan worden. De wensch werd uitgesproken, dat dit nog eens in vervulling mag gaan. Verschillende voor werpen. welke door de verpleegden in de werkinrichtingen zijn gemaakt, werden in. de zaal verkocht ten voordeele der inrich ting. Broeder Smit eindigde met dankgebed. NIEUWKOOP. De Gem. Zangver. „Amicitia" gaf een tweede uitvoering van het zangspel „Ma rijke van Scheveningen", bijgewoond door vele toehoorders. De koorleden, gekleed ln Scheveningsche visscherscostuums. gaven goed verzorgde tusschenzangen ten beste, waardoor mede het spel zeer goed slaagde. De hoofdrolspeelsters ontvingen als blijk van waardeering bloemen. TER AAR. Stemming Bloklandscbe en Korteraarschc Polder. Voor het verkiezen van een bestuurslid voor afd IV van den Korterpc-rchen en B'ck'.andschen Polder bad een stemming plaats. In de bestaande vacature, ontstaan door de verkiezing van den heer Joh van Eijk Dzn. tot voorzitter van den polder, werd gekozen de heer C. JL Besemer. 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7