BUITENLAND ELTAX-BUS LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 23 Februari 1939 Het zilveren Jubileum van „Staalwijk" Algemeene Toestand Ontspanningen zijn zichtbaar De beste verbinding tusschen alle stadswijken HERDENKINGSDIENST IN DE MAREKERK In verband met het zilveren jubileum van de Chr, Wijkvereeniging „Staal wijk" was gisteravond in de Marekerk een herdenkingsdienst belegd. In deze plechtigheid, waarvoor groote belangstelling bestond, traden als sprekers op, prof. dr. H. M. van Nes, die de thans jubileerende vereeniging als eerste voorzit ter heeft gediend eh ds. J. G. W. Goedhard herv predikant te Zeist, die van 19221928 voorStaalwijk alswijkpredikant optrad, ter wijl de tegenwoordige wijkpredikant ds. D. Kuilman het slotwoord sprak. Medewerking verleende het Jeugddienstkoor „Jubilate Deo". Deze herdenkingsure werd geopend met het zingen van ps. 103 1 en 9. Schrlflezing van Jes. 55 en gebed. Na zang door „Jubi late Deosprak prof, dr. H. M. van Nes over: „Vijf-en-twintig jaar geleden". Spr. herinnerde eraan, dat hij in de plaats van wijlen prof. dr Plooy, die dit liever niet wenschte, in 1914 voorzitter van „Staalwijk" werd en wees er op. dat van de eigenlijke werkers uit de beginperiode van de wijkvereeniging alleen de heer Bandel en spreker nog maar in leven zijn. Vervolgens toonde spr. aan, dat het voor den pastoralen arbeid van den predikant hoog noodzakelijk is. dat dit werk een cen traal middelpunt vindt in een wijkgebouw. Spr. die het heerlijk vindt, dat wijkgebou- wen aan terrein winnen, zou het ten strengste veroordeelen, als zulks zou gaan ten koste van de kerk. Heel goed is het als de bijbellezingen in de wijklokalen worden bezocht, maar dit mag niet leiden tot een voorbijloopen der kerk. Menschen brengen tot Jezus, aldus spr., is het mooiste werk, dat in een wijkgébouw kan geschieden. Spr. eindigde met er op te wijzen, dat de zegen van Staalwijk is, dat Gods Woord niet ledig zal wededkeeren, Ds. J. G. W. Goedhard, die vervolgens sprak over „Opbouw", zeide dat het van het wijkbestuur zeer goed gezien is. dat dit jubileum geplaatst wordt in het midden der kerkelijke gemeente. Nadat spr. gewezen had op de groote en doelmatige werkzaamheden van de wijkver. Staalwijk en op het mooie wijkwerk van ds. Joh. W. Groot Enzerink, memoreerde hij de na zijn vertrek tot stand gekomen uitbrei ding van Staalwijk. Groote bewondering heeft spr. voor den arbeid van ds. Kuilman, zijn opvolger, die in het Leldsche Predik beurtenblad. dat spr. geregeld leest, een interessant feuilleton schrijft onder het wijkhoofd V en den titel „Het honderd-gul den-plan". Na vervolgens enkele herinneringen uit zijn Leidschen tijd opgehaald te hebben, wees hij e rop, dat stellen wij ons de vraag wat geschiedt er in het wijkgebouw, het antwoord moet luiden: bedienihg van het evangelie en allerlei vorm. Dit werk, wat Wij doen als dienende den Heere, is opbouwend. De geloovigen hebben een taak, die op kin derlijke wijze volbracht dient te worden. Jezus Christus is het fundament van onzen opbouw. Op Hem zullen wij bouwen. Hij is de zin en de beteekenls van het werk. Ge- looven wij daarin, dan kunnen wij, al is het soms op de derde of vierde plaats, rustig ons werk doen. Ds. Goedhard besloot zijn toespraak met de bede, dat Gods goedheid over Staalwijk en over allen rijkelijk verspreid moge wor den. Na tusschenzang van Ps. 89 1 sprak ds. D. Kuilman het slotwoord, naar aanleiding van de woorden „Trouw blijven". Waaraan en aan Wien, aldus spr., moeten wij in onzen Staalwijk-arbeid trouw blij ven? Vasthoudende aan de algemeene christe lijke Kerk hebben de oprichters der Chr. wijkvereeniging hun liefde tot de Ned. Herv. Gemeente steeds tot uiting willen brengen. Dit zullen wij niet vergeten. En ook thans zullen wij trouw blijven aan den geest van de algemeene kerk van Jezus Christus en door dien Geest geleid onze schouders zetten onder *t werk der Ned Herv Gemeente. Dat deze samenkomst in de Marekerk is belegd, is geen vorm, doch een uiting van trouw aan de Ned. Herv.. Ge meente. van welke gemeente „Staalwijk" in de afgeloopen 25 Jaar meerdere malen steun heeft mogen ondervinden Nadat ds. Kuilman hartelijk had dank gezegd voor al den steun, die van zoovele zijden werd ontvangen, zeide hij, dat Staal wijk zich voelt staan in het midden der Ned Herv. Gemeente God make ons in Staalwijk trouw en schenke ons Zijn ge nade, opdat wij eenmaal, staande aan het eind van ons leven mogen zeggen- „Hier ben ik Heer, doe Gij met mij naar Uw wel behagen". Met het zingen van „Wij buigen ons oot moedig neer, voor U, gezalfde Vorst en Heer" werd deze herdenkingssamenkomst, na zang van ..Jubilate Deo" en dankgebed van ds. Kuilman, gesloten. de vliegdlenst beschikte over slechts 18 toe stellen in eerste linie. De andere wapens waren niet beter van de moorddadige be zuiniging afgekomen. In den Volksraad is op de regeering zeer felle critlek geleverd over deze roekelooze verwaarloozlng van het leger, dat zelfs bij relletjes niet in staat zou zijn de spoorwegen te bewaken. Slechts de technische organisatie, de werk plaatsen. projectielenfabriek enz. heeft de legerleiding intact kunnen houden en daar aan is het dan ook te danken, dat de her opbouw thans in zoo'n snel tempo kan plaats vinden. In enkele jaren hebben geweldige veran deringen plaats gevonden, de vuurkracht der infanterie werd door aanschaffing van mo derne wapens verhoogd, de artillerie en de luchtafweer werden sterk uitgebreid, de genie werd gemoderniseerd en de vlieg- dienst werd enorm versterkt. Overal in In- die, midden in de rimboe, werden vliegvel den aangelegd, waardoor het mogelijk is op alle punten van den Archipel vliegtuigen tegen een eventueelen vijand in te zetten. Over de uitbreiding van de vloot is men in Indië zeer ontevreden en de oorzaak van de verwerping der kostenverdeeling tusschen Indië en het moederland vindt dan ook zijn oorzaak in het wantrouwen, dat men in Indië heeft in de Nederlandsche vlootplan- nen, die men in Indië totaal onvoldoende acht. In Nederland ziet men helaas ln leger en vloot nog steeds onproductieve krachten, doch wat denkt men dan van justitie, poli tie en administratie? Niemand zal de nood zakelijkheid hiervan ontkennen, daar zij immers dienen om den staat ln het leven te houden. Dit is ook de taak van leger en vloot, want wie zal geld willen steken ln een industrie, die niet beschermd is tegen een eventueelen buitenlandschen aanval? In Indië ziet men de noodzaak van een sterk leger en een krachtige vloot reeds lang in. Men vraagt daar niet zooals in Nederland „wat kunnen we betalen", doch men zegt daar „wat hebben we noo- dig. dat zullen we betalen". Het is de mooie doch zware taak van het N.J.V. alle Nederlanders van het primaire belang van een krachtig defensie-apparaat, zoowel hier als in Indië. te overtuigen. Na deze rede werd de film van het Indi sche leger vertoond, die een uitstekend beeld gaf van het leven en de oefeningen van den militair in Indië. JAAR FEESTVIER ING NED. BLINDENBOND. NATIONAAL JONGEREN VERBOND. Film over het Indische leger. De afd. Leiden van het Nat. Jongeren Ver bond hield gisteravond in den Burcht een filmavond over het Indische leger. Vóór de vertooning aanving hield kolonel A. A. G. Feuilletau de Bruyn een korte rede Hij werd ingeleid door den voorzitter van het N.J.V., den heer Cohen Tervaert. Deze avond, zoo zeide spr is belegd ter herdenking van het 10-jarig bestaan. Wanneer wij bij dit jubi leum even stilstaan, dan is dat niet met groote vreugde, want daartoe bestaat zeker geen aanleiding. Weliswaar is in de geestes gesteldheid van zeer vele Nederlanders een verandering ten goede gekomen, doch deze verandering is niet normaal, maar geboren uit nood. Het zal de taak van het N.J.V. zijn een gezond nationaal bewustzijn aan te kv-eeker Kolonel Feuilletau de Bruyn gaf hierna een kort overzicht van den herbouw van het Indische leger gedurende de laatste 3'/: ja'r. In 1935 telde het geheele leger in Indië, militie en landstorm Inbegrepen ongeveer 50.000 man. waarvan 24.000 op Java. De geheele artillerie telde 42 stukken en Een mooie avond. Gisteravond werd ln de geheel gevulde Stadszaal de 12e jaarfeestviering gehou den van de afd. Leiden van den Ned Bllndenbond. Deze bijeenkomst werd geopend door den heer L. T. Rombout. wien het ten zeerste verheugde, dat de Ned. Blindenbond voor een uitverkocht huis propaganda mag ma ken voor zijn mooi streven. Spr. begroette in het bijzonder 4en wethouder van Soci ale Zaken den heer J. J. v. Stralen, de leden der Commissie van Beheer der Blin- denwerkinrichting en den directeur den heer Mlzée. Speciaal beval hij aller be langstelling aan voor de fraaie etalages van artikelen, die door de blinden zijn ver vaardigd Hij wees er op, welk een moei lijke strijd gevoerd moest worden, voor dat de werkinrichting tot stand kon ko men. Dit geschiedde, nadat de noodige propaganda was gemaakt door den heer v. d. Berg en door spreker, nu 2 jaar ge leden, met den steun van het gemeentebe stuur, waarvoor spr. zijn hartelijken dank betuigde Ook dankte hij den directeur en de leden der Oommissie v. Beheer. Hij hoopte, dat, wanneer op 15 Maart as. de proeftijd zai zijn verstreken, met dit mooie werk zal kunnen worden voortgegaan. Want voor een blinde is doelloos rondzwal ken verschrikkelijk. Spr. wees er voorts op, dat het Accordeongezelschap D.V.V. en de humorist. Willy Derby geheel belangloos aan dezen avond hun medewerking zou den verleenen. Nadat D.V.V. onder de enthousiaste lei ding van den heer D. van Wouw eemge nummers op uitstekende wijze had gespeeld was het woord aan den propagandist den heer J. v. d. Berg, die ln een indrukwek kende rede, het doel van den Bond schet ste en daarbij uitvoerig uiteenzette, dat de blinden het als een reoht beschouwen, dat ook voor hen door de regeering de noo dige sociale voorzieningen worden getrof fen De 4000 blinden in ons land beschou wen zich als volwaardige menschen, zijn klein in getal, zwak van invloed, maar hebben noodig den moreelen en daadwer kelijken steun van alle weidenkenden. Hij verheugde zich ten zeerste over de aller wegen betoonde sympathie met het lot der blinden, en beschreef in het het bij Kin der de tragiek der oude en arme blinden. Doch de blinden vragen geen medelijden, maar willen wijzen op hetgeen zy kunnen, zij wenschen geen doffe berusting, maar arbeid, opdat ook zij hun krachten en ga ven tot ontplooiing kunnen brengen Van Staatswege wordt voor hen nog niets ge daan. doch de Ned Blindenbond is uitge groeid tot een organisatie, waarvan kracht uitgaat. Spr. wekte op tot steun aan den Bond: het gaat er om, of men verantwoor delijkheid wil dragen tegenover zijn mede- mensch. Met toelichtingen van den heer v d. Berg, die zelf blind is, werd nierop de in teressante film „Wakende Oogen ver toond, die het prachtige werk van de geleide-honden in beeld brengt. Hierop zong Willy Derby een aantal lie deren en oogstte daarmee een uitbundig succes. Speciaal zijn nieuwe lied „Scheiden doet lijden", waarvan onze stad de primeur had, werd door de gansche zaal spontaan meegezongen. Zijn gezellige praatjes en vooral ook zijn optreden als schoolmeester, sloegen enorm in Uit dank werden hein door den heer Rombout twee kleerenborstels vervaardigd in de Werkinrichting, aangeboden, waar voor Willy Derby zijn hartelijken dank betuigde. Na de pauze volgde de vertooning van de bekende film „Het Licht in de verte" en deden wederom Willy Derby en het gezel schap D. V. V. zich hooren: dit gezelschap ontving van den voorzitter als dank een fraaie zilveren palmtak voor het vaandel. Deze mooie avond, die zooveel hartelijk medeleven met het prachtige werk van den Ned. Bllndenbond openbaarde, heeft stel lig nieuw medeleven met de blinden gewekt en mag als een groot succes voor de Leid- sche af deeling bestempeld worden! DE GROOTE SLENKEN VAN DE OUDE WERELD. Lezing van prof. dr. H. Cloos. Prof. dr. H. Cloos uit Bonn hield gister avond in liet geologisch Instituut alhier voor de Philosophische Faculteit der Leid- sche studenten een lezing, die tot titel had: „Die groszen Graben der alten Welt," Alle bekende slenken hebben dit gemeen, dat de randbreuken conserveeren onder de gezonken schol. Deze richting van de breu ken maakt het onmogelijk, om het ont staan van slenken te verklaren door zljde- lingschen druk in de aardkorst. Prof Cloos demonstreerde door middel van een film een aantal laboratorium proeven over het ontstaan van slenken. Wel is waar geven deze proeven geen uitsluit sel over de oorzaken, waardoor in de na tuur slenken ontstaan, maar wel geven zij een Indruk van de wijze, waarop het ver schijnsel tot stand komt. Door zijdelingsehe rek bleek het mogelijk slenken na te boot sen, die in vele details met de werkelijk heid overeen komen. Zoo ontstonden b.v. nooit doorloopende randbreuken. Al worden deze op kaarten dikwijls aangegeven, ze zijn nooit met zekerheid vastgesteld. In tegendeel bleken ze overal, waar nauw keurig gekarteerd kon worden, te ontbre ken De randzone wordt gevormd door een groot aantal korte breuken. Bij andere proeven bleek het mogelijk om door een geschikte keuze van de fac toren radiale spleten in een laagpakket te doen ontstaan, door dit geleidelijk te welven. In de natuur gaat dit volgens prof. Cloos samen met het ontstaan van slen ken. De vertakkingen, waarin een sLenk zijn natuurlijk einde vindt, kwamen ook bij de proeven te voorschijn. Zoo eindigt de groote Oostafrikaansche slenk in de slenken van de Roode Zee en de Golf van Aden, de Rijndalslenk in de Hessische slenken en de slenk van de Benedenrijnsche laagvlakte. De Roode Zee is vroeger wel beschouwd als een overgang tusschen slenk en een Oceaan, zooals Wegener die zich ontstaan dacht door het uit elkaar drijven van de continenten. De Roode Zee blijkt echter een normale slenk te zijn van buitengewone afmetingen. Prof. Cloos denkt zich de slenken nu ontstaan door het Inzakken langs spleten, die ontstaan bij geleidelijke opwelving van groote kristallijne gebieden. Zoo ligt de groote slenk van Oost-Alrika werkelijk in een opgeheven gebied, dat tegenwoordig nog een topografische culminatie vormt. Gebieden, waar de kristallijne ondergrond door zeer dikke pakketten jonge sedimen ten bedekt wordt, zooals oude geosynclina- len, kennen geen slenken. Bij vrijwel alle slenken treden vulkani sche verschijnselen op. Na het bovenstaan de is dit begrijpelijk. De spleten maken het opstijgen van magma uit de diepte moge lijk en aan de oppervlakte kan dit aanlei ding geven tot vulkanisme. Bij de proeven ontstonden de spleten op onderling regel matige afstanden. Én het is nu een sterk argument voor de opvattingen van prof. Cloos. dat in slenkgebieden vulkanische verschijnselen ook op onderling regel matige afstanden voorkomen. Evenals de continenten hebben ook de oceanen hun starre schollen, waar alle factoren gunstig zijn voor het ontstaan van slenken. Prof. (Soos vermoedt dan ook, dat de Midden-atlantische rug geheel te ver gelijken is met het opgeheven Oost-Afrika. CHR. HIST. UNIE. Lezing van drs. G. C. van Niftrik. De Ohr. Hist. Klesvereeniging en de Chr. Hist. Vrouwengroep hielden gisteravond ili newijkgebouw Rehofooth een gecombi neerde vergadering, in welke samenkomst drs. G. C. van Niftrik, Ned. Herv. predikant te Rijnsburg gesproken heeft over „Het Koninkrijk Gods en onze politiek". Na gebruikelijke opening en het lezen van Matth. 7 1—20 heeft de presidente van de Vrouwengroep, mej. M. Langman een op wekkend woord gesroken en enkele mede- deelingen gedaan. Drs. Van Niftrik begon met er op te wijzen, dat het Koninkrijk Gods een groot heid van de andere zijde is, die onbezoedeld moet blijven en geenszins heeft te maken met onze politiek. Onze politiek is van deze zijde, is de sfeer van het compromis, is een menschelijke zaak. Het Koninkrijk Gods is de sfeer van God. Wij hebben, aldus spr., afgeleerd te den ken, dat elke christelijke actie bevorderlijk is voor den opbloei van het Koninkrijk Gods, zelfs zijn er, die Chr. politiek voor onmogelijk houden. En toch is er verband tusschen Koninkrijk Gods en chr. politiek. Voortgaande wees spr. er op, dat velen een doel in het leven hebben Ook politieke partijen hebben dit, maar vaak is dit doel enkel menschelijk waarbij gesproken kan worden van afgietsels van het Koninkrijk Gods; men zoekt een doel in den mensch en in deze wereld. Hoofdzaak voor christelijke politiek is het Koninkrijk Gods niet naar beneden te halen in onze sfeer. Bijbelsche bezinning is noodzakelijk! Getuigd zal moeten worden van het Koninkrijk Gods ook door middel der chr. politiek. Christendom alleen in de binnenkamer is volstrekt onmogelijk. Geen prediking van het Koninkrijk Gods is waar achtig als het zich niet inlaat met de Koninkrijken dezer aarde. De wil Gods moet gepredikt worden aan allen. Ook op het politieke erf, omdat er gevaar voor kerk en staat bestaat. Speciaal geldt dit voor het Nat. Socialisme. Zou het Nat. Soc. de over hand krijgen, dan hebben recht en vrijheid afgedaan: de kenmerken van den Staat vallen dan weg. Dit beteekent ook weer niet, dat de democratie verheerlijkt wordt; een heid door democratie is geen eenheid. Nadat spr. dan een oogenblik bij de theorieën van het Nat. Socialisme had stil gestaan, wees hij er op, dat een strijd tegen het Nat. Soc. is een strijd vóór de kerk. Zijn rede samenvattend kwam spr. tot de conclusie, dat er verwantschap bestaat tus schen Koninkrijk Gods en politiek, voorts dat er afstand bestaat tusshen Koninkrijk Gods en politiek en tenslotte dat het doel der chr. politiek is, dat in ootmoed en kracht het Koningrijk Gods bevorderd worde. Een uitgebreide discussie volgde op deze lezing, waarbij drs. Niftrik op enkele onder geschikte punten nog breeder inging. Met een waardeerende toespraak is in deze sa menkomst nog afscheid genomen van den penningmeester den heer De Geus. Hierbij werd hem een blijvend aandenken overhan digd. Chamberlain zet zijn actie voor „een vrede door kracht" met kracht voort, zie zijn jongste rede (3e Blad). Het beeld van ons werelddeel wordt ontegenzeggelijk iet wat rustiger, al is het nog te vroeg om te juichen. Op een in de American Club te Parijs gegeven diner heeft de Fransche minis ter-president Dalaaier verklaard: „Ikmoet herhalen, dat Frankrijk nooit zal toege ven, hetzij aan bedreiging met geweld, het zij aan een afperslngstaktiek. Wanneer het gaat om de onschendbaarheid van ons grondgebied, zijn wü vastbesloten te genover alle bedreigingen stand te hou den. Niettemin, aldus Dalaaier, zijn wij bereid, in een geest van wederzijdschen goeden wil en bij doeltreffende controle maatregelen, deel te nemen aan elk op recht streven naar beperking en zelfs ver mindering der bewapening." Tot degenen, die het diner bijwoonden, behoorden o.a. de Amerikaanse he ambassa deur Bullitt, de hertog van Windsor, mi nister Bonnet en generaal Gamelln. De Roemeensche minister Grafenou heeft nog als voorzitter van den Balkanbond gezegd na de sluiting der conferentie: „Ik verheel u niet en ik geloof, dat mijn collega's het hierover met mij eens zijn dat een optimistische toon uit deze besprekingen is opgekomen. Zeker, wij geven ons rekenschap van den ernst van den toestand. WIJ gelooven echter in som mige uitlatingen, waaronder men de be langrijke recente redevoeringen moet re kenen van eenige leidende staatslieden, teekenen te zien van ontspanning en op heldering. Het spreekt vanzelf, dat wij er prijs op stellen, om tot deze ontspanning bii te dragen met geheel ons hart en al onze krachten. Wie kracht zegt, zegt een dracht en ook het hart wijst ons den weg naar broederlijke samenwerking. Wanneer ik spreek over ontspanning en vrede, denk ik vooral aan de volkeren, die van nabij nog kort geleden de ontzetting en de onrechtvaardigheden hebben gekend van den oorlog. Wij hopen, dat de lente met de zon geluk en vrede aan Spanje zal terugbren gen. Wü zijn bereid in de mate onzer mid delen bij te dragen om het volk van Spanje te helpen de wonden te verbinden en levenskrachten te hervinden". Inmiddels is Franco reeds door Turkye erkend. Over zijn onderhoud met generaal Jor- dana op heden zeide de Fransche bijzon dere afgezant Bérard o.a.: Wij zullen met den minister van buiten- landsche zaken verschillende kwesties rege len, die wü aangesneden hebben tijdens onze vorige gedachtenwisselingen Ik verwacht, dat de besprekingen Vrij- d a ia vond geëindigd zullen zijn. Het is mo gelijk, dat onze besprekingen door eenig accoord gesanctionneerd worden. Ik kan echter geen nadere bijzonderheden geven Ik zal daarna onmiddellijk naar Parijs te- pugkeeren. Het is waarschijnlijk, dat Zaterdag een besluit der Fransche regeering zal vallen, waardoor het opnemen van officieel contact, dat zal geschieden tusschen vertegenwoordigers der beide regeeringen, definitief zal worden. Franco en Mussolini hebben telegrammen van hulde gewisseld De Duce verzekerde opnieuw, dat de Itailaansche troepen ter beschikking blijven tot de definitieve over winning is behaald. De schuld van het reohtsche Spanje aan Italië wordt op 2 milliard goud-guldens geschat! In een interview met de „Voelklsche Beo- fa achter" zeide generaal Solchaga, de com- candant van het legercorps uit Navarra: Het Spaansche leger neemt thans weer de plaats in, welke het toekomt. Het ka rakteristieke van dit leger is de infanterie. De Spaansche Infanterie heeft haar oude] vroeger zoo hoog geprezen deugden terug gevonden. Aan de zijde van Franco staan acht tot negenhonderd duizend man onder de wapenen, in den sector Valencia-Ma drid liggen ongeveer 500.000 man en bin nenkort zullen deze belden één leger vor men, zoodat het Spaansche leger in de toe komst ongeveer twee mlllioen man zal tellen. Bovendien beschikt het Spaansche leger over de modernste wapens en de manschappen kennen de nieuwste oorlogs techniek. Tijdens den burgeroorlog zijn aan beide zijden de meest moderne wapens be proefd. Hierbij wees generaal Solchaga vooral op het luchtdoelgeschut van 8 8 cM. Over het leger van de regeerlng-Negrln zeide generaal Solchaga, dat deze man schappen ook Spanjaarden zijn en de ge lijke gevechtskracht hebben als de recht- sche troepen. Men heeft daar evenwel ge brek aan subalterne officieren. Een Amerikaansch denkbeeld. Groote belangstelling is in de Vereenlgde Staten gewekt door een nieuw boek, Union Now getiteld, geschreven door een der be kendste Amerikaansche bultenlandsche correspondenten, Clarence Strait, die daar in een vereeniging bepleit van de wereld democratieën. Strait oppert het denkbeeld, dat voor een oplossing der wereldproblemen de demo cratieën zich vereenigen onder een gemeen schappelijke regeering voor zaken, die be trekking hebben op de buitenlandsche poli tiek. waarbij zij haar eigen regeeringen zouden behouden voor binnenlandsche aan gelegenheden. Deze unie zou naar de mee ning van Strait zóó machtig zijn, dat geen andere natie of groep het zou wagen er een aanval op te doen. De democratieën, die de schrijver met name noemt, zijn: de Vereenlgde Staten, Groot-Brittannië, FrankTijk, Canada, Ne derland, België, Australië, Zweden, Zwitser land, Denemarken. Finland, Ierland Noor wegen, Zuid-Afrika en Nieuw Zeeland. De unie zou een gemeenschappelijk bur gerschap, een gemeenschappelijke defensie, en gemeenschappelijke valuta, douane en communicatiesystemen hebben, doch zou waarborgen, dat elke democratie het recht heeft haar binnenlandsche zaken volgens eigen gewoonten te besturen. Onnoodig te zeggen, dat dit plan nog tot de „vrome wenschen" moet worden gere kend! BELGK. Het kabinet Pierlot. Het kabinet Pierlot is er in geslaagd een regeeringsver klaring op te stellen, die hedenmiddag in het parlement zal worden afgelegd. De ministers hebben den eed af gelegd. Minister-president Pierlot zal tevens mi nister vam landbouw zijn. Richard is mi nister van economische zaken en den mid denstand. terwijl Gaston Heenen, honorair vice-gooiverneur-generaal van den Congo, de portefeuille valn koloniën zal beheeren. Men blijft de positie van het kabinet als zwak beschouwen. De Kamer nam het ingediende ontwerp tot inwilliging van aanvullende credieten voor 1937 en 1938 aan met 103 tegen 26 stemmen en het wetsontwerp op voorloo- pige credieten voor drie maanden met 75 stemmen tegen 31 en 23 stemmen blanco. De senaat heeft laatstgenoemd wetsont werp aangenomen met 95 stemmen tegen 13. De ontwerpen waren nog ingediend door de regeering Spaak. 3155 (Ingez, Med.) MILITARIA. Bij Kon. Besluit zijn met ingang van 1 Maart a.s. de reserve 2e luitenants J. A. Burgers, jhr. E. W. de Jonge en D. E. P Scholte. allen van 6 R.V.A. benoemd tot reserve-eerste-luitenant. Gistermiddag is een 51-jarige dame uit Voorschoten in een winkel aan de Boter markt uitgegleden, waarbij zij zoo onge lukkig terecht kwam dat zij vermoedelijk het linkerbovenbeen brak. De Eerste Hulp dienst vervoerde haar naar het Academisch Ziekenhuis. In overleg met het Ministerie van Sociale Zaken en door bemiddeling van den gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken alhier is door B en W van Warmond onze stadgenoot de heer W. Lagendijk aange wezen voor de werkzaamheden verbonden aan de invoering van het persoonskaarten- stelsel aldaar. DUITSCHLAND. Het gemiddelde inkomen Uit de statistieken van het arbeidsfront van 1934 blijkt, dat 63 procent van de ar beidende bevolking ln Duitschland een jaarlijksch inkomen beneden 1200 mark heeft. Sindsdien is vermoedelijk het inko men niet gestegen, gezien de herhaalde verklaringen van Hitier en andere leiders dat de Dultsche industrie en handel nog geen hooger loon konden betalen. Van bovengenoemde 63 procent was een vijfde gehuwde mannen. Van de arbeidende bevolking verdient verder 29 procent tusschen 1200 en 3000 mark per Jaar en 8 procent meer dan 3000 mark. TSJECHO-SLOWAKIJE. Polen en Slowakije. De betrekkingen tusschen Polen en Slo wakije worden geleidelijk weer normaal. De besprekingen, welke door verscheidene Slo- waaksche en Poolsche commissies gevoerd zijn, hebben geleid tot het opstellen vaneen ontwerp voor een Poolsch-Slowaaksch ac coord, dat aan de regeeringen te Warschau, Bratislawa en Praag zal worden voorgelegd. Dit ontwerp voorziet in: 1. Definitieve ratificatie van de Poolsch- Slowaaksche grenzen, 2. Het instellen aan de universiteit van Krakau van een Slowaakschen leerstoel en aan de universiteit van Bratislawa van een Poolschen leerstoel. 3. Bevordering van het toeristenverkeer tus schen de beide landen. 4. versteviging der economische banden ei in het bijzonder de ontwikkeling van n handelsverkeer ten behoeve van Gd)"1 en Bratislawa. De positie der Duitschers. De Lidove Noviny meldt, dat afge de Kundt spoedig naar Duitschland trekken en bij zijn terugkeer een ontwe r statuut voor de Dultsche minderheid Tsjecho-Slowakije zal indienen. DANZIG. Poolsche bladen verboden. De Poolsche bladen „Kocrjsr (Gdynia) en „Illoestrowany Koe' 'itli zienny" zijn te Danzig voor een verboden, daar zij naar sezePj gruwelpropaganda en ophitsende ben tegen Danzig en het Dultsche rij* bliceerd hebben.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2