LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 21 Februari 1939 Gemeenteraad Alphen Mislukte inbraak RECHTZAKEN POLITIE WAS OP HAAR HOEDE. Het was de politie bekend geworden, dat men van plan was tijdens de afwezigheid van de inwoners in te breken in café Cen traal aan den Vlietweg Op den bewusten «vond toen de eigenaar en zijn familie „aar een tooneeluitvoerlng waren en het rafé tot 11 uur door een ander werd waar- aenomen, lieten twee agenten zich inslui- ?en Nauwelijks hadden zij zich verdekt ongesteld of de inbrekers kwamen door forceering van het kelderraam het café binnen. Men liet de heeren een poosje hun gang «aan doch «ergens vonden zij iets van hun gading- Toen zij tenslotte in de slaapkamer kwamen werden ze gegrepen. Het bleek dat de politie een goede slag geslagen had, want beide broers B. en F. van der Beek, wonende in de Veenestraat genoten de voortdurende belangstelling Zoowel van de politie alhier, als van die uit den omtrek. Benige inbrekerswerktuigen werden in bun bezit gevonden. Na verhoor zijn ze naar de marechausseekazerne te Den Haag overgebracht. Verdacht van medeplichtigheid zijn verder nog aangehouden M. H. en S. van den Broekweg. Na verhoor zijn zij op vrije voe len gesteld. Luchtbescherming. /Uhier zal een iuchtbeschermingscursus worden gehouden Men kan zich aanmelden bij architect de Regt Veurschestraatweg alhier. De rattenbestrijding. Hu Zaterdag j.l. de rattenbestrijding was algeloopen. was de bouwkundig opzichter de heer Hoenselaar. welke de leiding heeft jehad, zoo bereidwillig eenige gegevens daarover mede te deelen. Aan het werk is deelgenomen door 20 werkloozen. Het resultaat is geweest, dat op verschillende plaatsen reeds honderden doode ratten zijn gevonden, doch een veel grooter aantal zal volgens den heer Hoen- Klaar den dood wel in greppel... spleten enz hebben gevonden. Over het resultaat is men niet ontevreden. Jaarvergadering „Groene Kruis". Onder leiding van den heer L. Warmolts hield de afdeeling van het „Groene Kruis" haar jaarvergadering in hotel „De Zwaan". Goedgekeurd werden de jaarverslagen van secretaris en penningmeester. Het leden tal steeg van 345 tot 366. Het batig slot 'bedroeg f 925. Vastgesteld werd de be- rooting 1939 met een eindbedrag van I f 2932 72. Goedgekeurd werd het jaarverslag van de I wmmissle van materiaal. In 54 gevallen I lerden 40 stuks materiaal uitgeleend. De I rerpleegster, zuster Becker, heeft 1649 be- I rocken afgelegd. I Herkozen werden als bestuursleden de Iheeren van Alkemade, C. Deurloo en J. Ixoerts. I Tot afgevaardigde en plv. naar de alg. I 'Tracering der Z.H. Vereen, werden resp. I i enoemd de heeren L. Warmolts en J I Koerts. Burgerlijke Stand. Bevallen: M. J. Rozenburg geb. Dongel- I mans. d C. W. Langeveld geb. van Veen. d. Gevonden', bruine actetasch, grijze I handschoen, groen lederen motorhand- :choen. nieuw heerenvest, bruin lederen -otorhandschoen, paar beenpijpen, paar rrbreide handschoenen. Adres bureau van I politie. Alhier heeft onder groote belangstel de kerkelijke inzegening en officieele I opening plaats gehad van de nieuwe sta- imramenfabriek van den heer J. C. Koop aan den Broekweg. Burgemeester Keyzer sprak, na een wel komstwoord van den heer J. C. Koop, de 'peningsrede uit, waarna nog verschillende ndere sprekers het woord voerden. In het bijzonder is bij deze gelegenheid gewezen (p de groote beteckenis van dc ontwikke ling der industrie voor de uitbreiding der TOkgclegenheid. LISSE. De werkloosheid. Bij den agent der Gem. Arbeidsbemidde- I ™g staan thans ingeschreven 494 werkloo- I itn tegen 515 in dezelfde week van 1938. 1 -Onze plaatsgenooten mej. D. Slottje en w A' TromP slaagden te Den Haag voor ■W examen coupeuse en costumlère. NOORDWIJK. Rede van burgemeester Colijn - Officieele opening van het nieuwe Raadhuis door den Commissaris der Ko ningin op 4 Maart a.s. - Voorstel tot verhooging der opcenten op de hoofdsom der Personcele Belasting. De raa/d van Alphen vergaderde. Na opening met gebed, sprak de voorzitter een nieuwjaarsrede uit. Hieraan ontleenen wij: De werkloosheid is in 1938 belangrijk afge nomen. Het gemiddeld aantal ingeschre venen bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs bedroeg 813, belangrijk lager cijfer dan se dert 1931 het geval was. Wijst deze vermin dering der werkloosheid op een onmisken bare opleving in de onderscheiden indus trieën, ook het bouwbedrijf heeft zijn aan deel daartoe bijgedragen. Het aantal afge geven bouwvergunningen bedroeg 119 tegen 47 in 1937. In nauw verband hiermede staat ook de verkoop van bouwgrond tot een be drag van f. 76.521,50 tegen f. 53.927 in het voorafgaande jaar. De loop der bevolking vertoonde, na een periode van betrekke- lijken stilstand weder eenige stijging. Het cijfer van 18.941 wijst op een toename van 111. Het debiet der gemeentebedrijven was als volgt: Het gas gaf een vermeerdering van 0,347o, electriciteit 16,4%; het water daarentegen een vermindering van 3,2%. Over het geheel is de afzet bevredigend. Door verschillende oorzaken komt onze ge meente onophoudelijk voor nieuwe uitgaven te staan. Verschillende voorzieningen kun nen niet langer worden uitgesteld. Daarbij komt, dat nog belangrijke werken op uit voering wachten, zooals het rioleeringsplan en de zuiveringsinstallatie. Ook het Brug- gestraat-vraagstuk zal in de toekomst niet onbelangrijke offers eischen. Deze rede werd door den heer Rubing be antwoord. De notulen werden onveranderd goedge keurd. Inzake de officieele opening van het Raadhuis deelde de burgemeester mede, dat B. en W. in overleg met den archi tect ir. Blaauw, besloten hebben, de officieele opening te doen plaats heb ben op Zaterdagmiddag 4 Maart a.s. om halfdrie. De opening zal worden verricht door den minister van Staat en Commissaris der Koningin in de Prov. Zuid-Holland, jhr. v. Karnebeek. Omtrent de ingekomen stukken volgde geen bespreking. Bij de voorstellen inzake wijziging van het besluit tot verdeeling der gemeente in stemdistricten en tot aanwij zing van stemlokalen, zoomede de benoe ming van de leden en plaatsv. leden van de stem bureaux, informeerde de heer Groe nendijk, waarom geen soc.-dem. waren aangewezen. Ook komt de heer Den Uijl niet meer op de lijst voor. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. bij de volgende vaststelling van een en ander zeker nota zullen nemen. Het voorstel inzake het ver zoek van het bestuur der R.K. School te Aarlanderveen. om beschikbaarstelling van gelden voor de aanschaffing van een trap- naaimachine werd aangenomen. Hierna kwamen aan de orde de wijzigin gen der instructies voor den gemeente-ont vanger; vaststelling nieuwe instructies voor den directeur en den boekhouder der wa ter- en liohtbedrijvenwijziging aanvulling ambtenarenreglement; idem brandweer verordening; idem sal a ris verordening; nieuwe verordening betreffende den bur gerlijken stand en instelling van een spaar fonds voor personeel op arbeidsovereen komst werkzaam en wijziging der verorde ning op de arbeidsovereenkomsten. De heer C. Koren vroeg nogmaals lan gere openstelling in de middaguren van het raadhuis. De vcorz. antwoordde, dat men tct een uniforme regeling moest ko men en het nieuwe raadhuis ook van half- twee tot halfdrie geopend zal zijn, wat de heer v. Kleef een verandering ten goede achtte. Z. hoofd. st. volgde aanneming van het voorstel van B. en W. inzake intrekking van de aanwijzing van het gebouw Juliana- straat als Huis der Gemeente en inzake naamgeving aan het complex vóór- en ter weerszijden van het nieuwe raadhuis. Over het voorstel inzake de heffing van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting volgde een langdurige bespreking. De heer Groenendijk zeide, dat de bui over Alphen losgebroken is en 'n paniek gebracht heeft. Hij drong aan op progressie; in dit verband zou spr. het een daad van geeste lijke herbewapening noemen, als zulks door de beter gesitueerden zou worden gedragen. De heer v. Kleef erkende het jammerlijke van dit voorstel. Ook hij is voorstander van progressie, doch z.i. Is zulks nu niet meer mogelijk met het oog op den tijd. De heer Lam informeerde naar de oorzaak der stij ging van de uitgaven. De heer Ruijzzenaars vroeg waardoor is komen vast te staan, dat de begrooting 1939 niet goedgekeurd zal worden. Hij wil wachten op de wijziging der financ. verhoudingswet en de begrooting 1940. Den heer Bergshoef verwondert deze verhooging niet: hij vroeg zich af. of het met het oog op de toekomst reeds nu niet van belang is, naar nieuwe inkomsten uit te zien. Kan het niet anders, dan zou hij in de toekomst desnoods tot salarisverla ging willen overgaan. De heer Verdonk meende, dat deze verhooging de aantrekke lijkheid als woongemeente niet zal verhoo- gen. Hij wees op de lasten voor winkelzaken en bedrijven. Tevens wil hij de Ver. voor Ned. Gemeenten vragen meer aandacht te schenken aan de slechtere toestanden, die voor de gemeenten zijn ontstaan door de financ. verhoudingswet. Hij vroeg of het bedrag niet. op andere wijze is te vinden. Het uitgetrokken bedrag voor den weg der Gouwe zal b.v. dit jaar nog niet noodig zijn. Tevens wees hij op de buitenwijken die toch al in een ongunstiger positie verkee- ren door het classificatie verschil. De heer Ruting bepleitte eveneens invoering van één classificatie voor de geheele gemeente. De voorzitter gaf een gedocumenteerd en breedvoerig antwoord en wees er op, dat het in zekeren zin juist ls, dat dit voorstel onverwacht komt. Er is steeds gezegd, dat dit in aantocht was. Hij moet opkomen tegeji de mecning. dat Alphen in de put zit of een zinkend schip is. Men is de laatste jaren door belasting verlaging verwend ge veest. In luxe gemeenten wordt aan diver- sé belastingen zeker evenveel of nog meer betaald, waarbij spr. wees op de straat belasting etc. in dergelijke gemeenten. Bij de indiening van de begrooting voor 1939 hebben Ged. Staten gevraagd met welk batige saldi men 1940 hoopt te openen; dat wordt de laatste jaren steeds gevraagd. Gebleken is dat de uitkomsten van 1938 niet gunstig zouden zijn. zoodat bij een be spreking ter Prov. Griffie bleek, dat de goedkeuring voor de begrooting 1939 zou worden onthouden, als men nu reeds niet begon met de financieele nositie te verster ken. f. 102.000 of f. 85,000 beteekent niet minder dan 30 opcenten op de P.B., de be doeling is nu door een technische wijziging de belasting voor 1939 f 7600,hooger te ramen en het batig saldi met dit bedrag lager te ramen. De opmerkingen van den heer Groenendijk veroordeelde de voorz. scherp. Hij wees er op, dat door de S.D.A.P,. steeds op verhooging der uitgaven werd aangedrongen. Na een breedvoerige uiteenzetting der finanoieën wees spr. er op, dat er sinds 1934 ruim f. 100,000 meer wordt uitgegeven. Het is dus begrijpelijk, dat Ged. Staten aandringen op tijdige maatregelen. B. en W. zelf zijn hiervan overtuigd en zullen zich niet achter de autoriteiten in Den Haag verschuilen. De post onvoorziene uit gaven moet men intact houden. Een clas sificatie zal geen succes hebben. Spr. drong met klem op onveranderde aanneming van het voorstel aan. Na een lange discus sie werd tenslotte het voorstel ongewijzigd aangenomen; mevr. Houtmanv. d. Schee en de heeren Groenendijk en C. Koren stemden tegen. Z. st. volgde de aanneming der voorstellen i.z. grondverkoop; aankoop van een perceeltje voetstraat: verhuring woning Dorpstraat 51 en wijziging ge- meentebegrootingen diensten 1938 en 1939. Na de rondvraag ging men over in ge heime zitting. Verplichte inzending der St. Joseph ge zellen. kasbroei: le prijs G. Vink. 2e Alb. Mulder. Verplichte Inzending R.K. Volksbond, huisbroei: le prijs P. Hoogervorst, 2e J. van Abswoude, 3e A. van der Poel, 4e J. A. van der Zalm. Vrije inzending, huisbroei: le prijs Theo de Ridder, 2e J. van Abswoude. 3e C. van Dijk. Vrije inzending, kasbroei: le prijs J. Rak horst, 2e P. Hoogervorst. 3e C. Soeteman. Vastenavondfeest „Sociëteit Fortuna". De Sociëteit Fortuna hield haar jaarlijk- sche vastenavond uitvoering, in de voor dit doel keurig versierde zaal van café-restau rant Flora in de Kerkstraat. Nadat „Hofenks Melody makers" enkele nummers hadden ten beste gespeeld, sprak de heer H. van der Voort een openings woord. Dan werd de leiding overgedragen aan den bekenden humorist-conferencier „Max van Laarhoven" in samenwerking met de soubrette Hetty van Gelder, beiden uit Am sterdam. Zij hielden allen gezellig bezig. Ook toonde Max van Laarhoven een goed bal- letmeester te zijn. Een daverend applaus volgde dan ook steeds, wanneer een van beiden was opgetreden. Het was reeds mid dernachtelijk uur toen het klokje van ge hoorzaamheid sloeg! Deze humoristische en beschaafde feest avond van Sociëteit Fortuna is wederom een groot succes geweest! Oe opening der R.K. Huisbroei- ten toonstelling. Gistermorgen stroomde het Juvenaats- traouw vol met genoodigden ter bijwoning an de tentoonstelling de Hukasch (huis-, "f en schuurbroel van bloembollen). J~P?'aan Abeln heette allen welkom, In •et bijzonder deken J. H. W. Borsboom. die 14de .Hukasch" zou openen. Als direc- hn 7" Katholieke Jeugdwerk dankte rj' Abeln alle medewerkenden. De deken in u Pr dan °P. dat het woord .Hukasch" I™* zóó bekend geworden is, dat kxih Praat over „vandaag gaan wij hu- r?™eii". Spr. wees op de mooie resul- I >m„n e<? verzocht om nog meer medewer- ÏJj- 5°°r deze Hukasch wordt de liefde het vak bij de jeugd aangekweekt. HuSasch is sinds vorig Jaar vooruit gaan vooral in qualitelt. mie kap, Abeln als directeur, en Jraarde vervolgens deze tentoonstelling Seopend. eer CasPers dankte den deken, den W,. kaP- Abeln, de arrangeurs, de M°oU en A. van Dijk en de jury- B de heeren J, C. van der Meer, C. »t 011 en Cor van Zonneveld. Hierna m,te deken J. H. W. Borsboom de fraaie I iTn.b!t- SLS-N luidt als volgt: brr»i, inzending der K.J.C. huis- todt a prljs Leo dc Ridder' 2e J- Brede- v '5-C. Heemskerk, 4e B. Steenvoorden, Gl„k. "°°gervorst, 6e C. van Riel. 7e L 8e Joh. Schelvis. ..Hlichté inzending der K.J.C. kasbroei: rpii, T '""CriUiHB o.\s- aoouauci. u Sjper de Mo°d' 2e A- Vink Czn., 3e inzending der St. Joseph ge le Li ™'SDr°el: le prijs Theo de Ridder, I Peschler, 3e D. Zonneveld. NOORDWIJK BINNEN. In de groote zaal van Hotel Royal, al hier was door den eigenaar de heer Haiders gearrangeerd de gevierde humorist Willy Derby. Voor dit optreden bestond groote be langstelling. _1J Nadat men bijzonder van zijn program ma had genoten, volgde een geanimeerd bal onder leiding van den heer J. J. Zuiderduin. De muziek werd verzorgd, door „The Bemel- man-band and his Boys". NOORDWIJKERHOUT. In hotel Gouwenberg gaf de K.J.M.V. een ouderavond. Eerst werden er 15 nieuwe leden geïnstalleerd, waarna de avond op gezellige wijze werd doorgebracht met tooneel, voordrachten en zang. Er was veel belasgstelling. Liefdadigheidsconcert. In de Ned. Herv. Kerk werd een concert gegeven door den heer L. van Gelderen uit Leiden (viool) en onzen dorpsgenoot, den heer Cor Wassenaar. Een keurig programma, bestaande uit werken van Job. S. Bach en Richard Wag ner werd ten gehoore gebracht voor een aandachtig luisterend publiek. De opbrengst der collecte kwam ten goede aan de Kerkvoogdij. Begrafenis van den heer J. v. d. Voort. Op de R.K. Begraafplaats van St. Victor, had een ontroerende plechtigheid plaats. Nadat eerst, een plechtige Solemneele Mis was ongedragen in de St. Victor Kerk, werd onder" groote belangstelling aan den schoot der aarde toevertrouwd, het stoffelijk over schot van wijlen den heer J. v. d. Voort. Dc familie Geversvan Kethel en Spalandt van Groot-Leeuwenhorst vertoelt. momen teel ln het buitenland, doch afgevaardig den en vertegenwoordigers, waaronder leden van de families jhr v. d. Poll en jhr. van Tets van Goudriaan. kwamen mede. de laatste eer bewijzen, aan den trouwen dienaar, die gedurende 60 jaren al het lief en leed ln de familie meemaakte. Kajrelaan van Adlichem verrichtte dc kerkelijke plechtigheden. Tooneel uitvoering. In calé „De Zwaan',' werd een tooneel- uitvoering gegeven, waarvan de opbrengst geheel ten goede kwam aan de ontspan ning en ontwikkeling der werkloozen De vereen. „Oefening baart kunst" "oer- de Felix Offer" op. De zaal was uitver kocht. OEGSTGEEST. In aansluiting op de het vorig jaar gehouden lezingen over: „De groote Pyra- mide" door ds. v. d Vegte. hebben enkele ingezetenen het initiatief genomen eenige lezingen te doen houden, alle min of meer daarop betrekking hebbende. Zij vonden den heer ir. J. J C. van Dijk hiertoe bereid. De eerste lezing is gisteravond in „Het Witte Huls" alhier gehouden. De heer A. Veenstra opende de bijeenkomst, las voor Jeremia 33 van het 14e vers af tot het einde en begroette den heer van Dijk, die hierna sprak over: „De verloren Stammen" RIJNSBURG. Burgerlijke Stand. Geboren: Elisabeth, D. van D. Lindhout en E. Ravensbergen Getrouwd: J. de Rover jm. 27 j. en Chr. A. Slothouber jd. 24 j. Overleden: J. v. Kralingen. Loop der bevolking. Gevestigd: Joh. SI ui van Leiden H. van Tol en gezin uit Delft W. Koster uit Leiden A. Prins, geb. v, d. Niet uit Noordwijk. Vertrokken: M. J. Pauw naar Oegstgeest W. Passchier naar Katwijk A. D. J Jonker naar Enschede A. Goemoet naar Willeskop (U.) R. Heemskerk en gezin naar Noordwfjk T. de Mooy en gezin naar Valkenburg. Van gemeentewege is thans een aan vang gemaakt met het snoeien der boomen langs de Vliet. Voor de beide Ned. Herv. J. V. en het Zendingscomite trad op de heer De Neef, zendeling onder de Papoea's van Nieuw Guinea met het onderwerp: „Bijbel en Kerkklok in Papoealand". Mede door spr. rijke ervaring en bees tige verteltrant was zijn rede zeer boeiend. Nadat ds. van Niftrik. voorzitter van het Zendingscomite. een slotwoord gesproken had sloot deze den leerzamen avond met dankgebed. SASSENHEIM. Tonknuppel wedstrijd. De bewoners van de Poellaan zijn spor tief en weten het nuttige met het aange name te vereenigen. Zoo hebben zij een vereeniging opgericht, die ten doel heeft het ouderwetsche „Tonknuppelen" te be oefenen. Reeds spoedig was het ledental niet minder dan 25. De vereeniging was er, de lust om eikaars krachten te meten ook. maarhet geld ontbrak. Ook hier werd wat op gevonden. Men ging met een lijst rond en het resul taat was. dat Zaterdag j.l. reeds de eerste wedstrijd kon worden gehouden. Deze vond onder groote belangstelling plaats op de .Geitenwei", het feesterrein der Oranje- vereeniglng. De heer J. C. de Haan zette het doel der vereeniging uiteen; hij hoopte dat deze eer ste ontmoeting door meerdere gevolgd zou worden en wenschte den deelnemers veel succes. Hierna werd tot den strijd over gegaan. De uitslag luidde als volgt: le pr. A. Schrama; 2e J. Waasdorp; 3e Y. de Jong; 4e A. Schrama; 5e J. Waasdorp en 6e C. Poll. De prijzen bestonden uit carbonade. Elk lid ontving een troostprijs. Aanrijding. Doordat de chauffeur van een auto nabij' het Postkantoor de richtingaanwijzer uit stak. was een achter hem rijdende motor- Tijder van meening. dat de auto een lij- weg zou inslaan en wilde haar dus achter om passeeren Hij had evenwel buiten de wispelturigheid van den chauffeur gere kend, want deze stopte plotseling, zoodat een aanrijding onvermijdelijk was. De motorrijder smakte tegen de straat, doch kwam er met eenige lichte verwon dingen af. Het motorrijwiel werd nogal beschadigd. In het buitenland verongelukt. Tijdens een zakenreis in Amerika is de oudste zoon van de familie van Reisen (villa George) te New York een auto-onge val overkomen. Hij is aan de gevolgen daarvan overleden. De netto-opbrengst van den gehouden Oliebollendag ten bate der T B C-bestrij ding heeft een netto bate van f.205 16 op gebracht. De tooneelclub der St. Josephgezellen gaf een zeer goed geslaagde en druk bezochte voorstelling in het KS.A.-gebouw. Opgevoerd werd het blijspel „De Held van het witte Doek" waarom hartelijk gelachen is. Het stuk werd goed vertolkt; de uitvoerenden oogstten een dankbaar applaus. VALKENBURG. Vergadering Ned. Chr. Landbouwbond. De Ned. Chr. Land-bouwbond vergaderde in de zaal de Vries. De voorzitter, de heer P. J. v. Duijn, opende door te lezen ps. 133, waarna hij voorging in gebed. Na lezing der notulen, welke vastgesteld werden, deed de voorzit ter mededeeling van de besprekingen, welke gevoerd waren met de werkgeversorgani saties uit Valkenburg, Rijnsburg en Kat wijk. Hadden wij gehoopt de uitspraak van den arbiter dit jaar te continueeren, aldus spr., zulks was niet mogelijk, omdat er van werkgeverszijde bezwaren werden gemaakt. Ook dit jaar staat dus weer een arbitrale uitspraak te wachten, hetgeen spr. ten zeerste betreurde Vervolgens deed de voorzitter mededee ling over het T.B.C. fonds „Draagt elkan- derslasten", waaruit bleek, dat te Valken burg over 1938 ruim f. 600 uitgekeerd is aan sanatoriumkosten en versterkende middelen voor leden en huisgenooten van den N.CH.B. Alle bestuursleden werden herkozen, zoo dat het bestuur thans bestaat uit de hee ren P. J. v. Duijn, voorz., M. de Mooij, secr., P. Zwaan, jjenningm.; H. Imthorn, D. Dol- dersum en A. v. Dijk. bestuursleden, terwijl in de vacature Slootweg gekozen werd J. Varkevisser. Na rondvraag volgde sluiting. Voor het kiescollege der Ned. Herv. Kerk zijn herkozen de heeren H Haantjes. P. A. Verhaar en H. v. d. Nagel Sr. Als tijdelijk onderwijzeres aan de school met den Bijbel ls benoemd de heer Roovers uit Rijnsburg. VOORHOUT. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacobus Bernardus Johannes, z. van J P. Schulte en J. M. Reeuwijk Siinan Pieter z. van J. v. d. Wilden en A. H. de Ridder. Overleden: Maria Turnhout, echtgenoote van J. Witteman. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Overtreding Arbeidswet. Gistermorgen moest voor het Kantongerecht alhier terecht staan, de directeur van een werk plaats voor graniet bewerking in Den Haag, terzake dat hij zonder vergunning van den Rijksinspecteur van de werkloosheidsbestrijding en den minister van Sociale Zaken gedurende 8 dagen in Leiden Italiaansche granietbewer kers werk had laten verrichten. Op verzoek van den raadsman mr. Peters kreeg eerst het O.M. het woord en eischte 8 maal f. 5,boete of 8 maal 3 dagen hechtenis. De raadsman wees er allereerst op. dat hieraan een voorgeschiede nis verbonden was. Twee Leidsche firma's had den eerst deze Italiaansche granietbewerkers in dienst gehad, maar daar door den heer Knetsch, controleur der Arbeidsinspectie alhier geen verdere arbeidsvergunningen werden verleend, had zijn cliënt een N.V. in Den Haag opgericht, waar toen de Italiaansche granietbewerkers te werk waren gesteld. Aan den rijksdienst- voor arbeidsbemiddeling waren toen werkvergunnin gen aangevraagd, waarop door den rijksdienst mondelinge toestemming was verleend, ook wat Leiden betrof. Toen later in Leiden aan den controleur van de arbeidsinspectie om werk vergunning werd gevraagd, was het antwoord: ,,Er zijn hier ook 21 Nederlandsche arbeiders, die met granietbewerking op de hoogte zijn", zoodat de werkvergunning geweigerd werd. Bij nader onderzoek door zijn cliënt, bleek er slechts één werkman van de 21 te zijn, die met vloerleggen bekend was. In repliek wees het O.M. er op. dat de Arbeidswet streng toegepast wordt, teneinde de Nederlandsche arbeiders te beschermen. Gelet op de omstandigheden had het O.M. evenwel niet acht maal f. 25. maar acht maal f. 5 boete geëischt. Daar echter de Arbeidswet overtreden is. persisteerde het O.M. bij den eisch. De raadsman wees er op. dat de rijksdienst geheel ln strijd met de wet gehan deld had en vroeg een zoodanige boete, dat hooger beroep voor de Haagsche Rechtbank mogelijk is. Over acht dagen zal de kanton rechter schriftelijk vonnis wijzen. Verkeer met moedwil gestagneerd. C. S. uit Oude-Wetering moest terecht staan, omdat hij met zijn vrachtauto moedwillig het verkeer van de autobus Leiden—Nieuwe en Oude Wetering van Maarse en Kroon gestagneerd had. De chauffeur van deze autobus, de heer H. Dijkgraaf, verklaarde dat hij tot Oud-Ade voortdurend signalen had gegeven om te pas seeren. Hoewel er vier uitwijkplaatsen aan wezig waren, had verdachte zich nergens wat van aangetrokken en was kalm tot Oud-Ade voor blijven rijden. Ook de chauffeur J. van Arkel. die zich achter de autobus van den chauffeur Dijkgraaf had bevonden had niet kunnen passeeren. HU verklaarde dat verdachte geweigerd had om van de uitwijkplaats gebruik to maken en met moedwil het verkeer ge stagneerd had Het O.M. vond dat verdachte zeer onbehoorlijk had gehandeld en eischte f. 20 boete of veertien dagen hechtenis. Uit spraak f. 15 boete op vijf dagen hechtenis. Een inwoner van Den Haag moest terecht staan, omdat hij met zijn auto, hoewel de doorgang in dc Dorpsstraat te Oegstgeest niet vrij was. toch gepasseerd was, waardoor hy een groentewagen van den heer J. van Vliet uit Rijnsburg had aangereden, die hierdoor be schadigd werd en waarvoor de heer v. Vliet een civiele vordering van f. 11.40 indiende. Eisch f. 15 boete of vyf dagen hechtenis en toewij zing der civiele vordering a f. 11.40. Uitspraak conform. VOORSCHOTEN. Vergadering Comité „Paardensport". In Hotel Deurloo heeft het Harddraverij- Comité „Paardensport" onder groote be langstelling zijn jaarvergadering gehouden onder leiding van den heer J. J. Dijkman, voorzitter. Na de voorlezing der notulen werd het door den leden betreurd, dat zjj dit jaar geen gelegenheid hebben gekregen om een demonstratie op het gebied van de paar densport te geven. De voorzitter antwoordde, dat dit op een misverstand berustte en sprak den wensch uit dat in de toekomst weer actief zal wor den deelgenomen aan de feestviering ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin. De heer J. J. Dijkman werd als bestuurs lid herkozen en tot voorzitter gekozen, welke functie door hem, onder dankzeg ging, werd aanvaard. Na rondvraag werd deze geanimeerde vergadering gesloten. Dc werkloosheid. Bij het agentschap der arbeidsbemidde ling staan deze week als werkzoekenden In schreven 100 personen. Dit aantal is ge lukkig dalende. Gevonden voorwerpen: autodopsleutel; wollen shawl; kettingje met hangertje. In lichtingen bij de politie op werkdagen tus- schen 910 uur voorm. In verband met een, op Woensdag 15 Februari 1939, des namiddags omstreeks 1 uur, op den Leidscheweg nabij Ter Wad ding plaats gehad hebbende aanrijding tus- schen een vrachtauto en een personenauto, worden zij. die daarvan getuigen waren, o.a. een kruideniersbediende of bakker met transportrijwiel, verzocht zich bij de politie alhier te willen aanmelden. WARMOND. De R.K. candidaten voor de Prov. Staten. De uitslag van de in deze gemeente ge houden stemming voor de groslijst voor leden van Prov. Staten luidt als volgt: Mr. Bolsius 305 st.; Loerakker 331 st.: v. Berkel 213 st. v. d Geest 228 St.; v. Haren 207 st.: Lefeber 303 st.; Lombert 88 st.; v. Mil 57 st.; Neefjes 49 st.; Paardekooper 80 st,: v. Reisen 130 st,: Schrama 67 st. WASSENAAR. Tegen auto opgeloopen. Op den Storm van 's Gravesan-deweg is het 12-j. meisje T. bij het oversteken, tegen een auto geloopen, bestuurd door den heer S.. waardoor zij een hersenschudding opliep en diverse kneuzingen bekwam. Dr. Hubbe- ling verleende de eerste hulp. waarna zij naar haar nabijgelegen woning werd ge bracht. ZEVENHOVEN. Loop der Bevolkinp. Vertrokken: A. Oskam naar Alphen a. d. Rijn. Burgerlijke Stand. Gehuwd: J. de Bruin en J. Verburg. 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7