ELTAX-BUS Buffalo - een kraan van een Amerikaan! BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Dinsdag 21 Februari 1939 De beste verbinding tusschen alle stadswijken A Igemeene Toes ta nd De economische besprekingen „Die Stem" niet het eenige volkslied Betooging en anti-betooging TEREENIGING „LUCAS VAN LEIDEN Lezing over Koningin Christina van Zweden. Voor de Vereeniging ..Lucas van Leyden" heeft dr W R Juynboll. privaatdocent in de kunstgeschiedenis aan de Rijks Univer siteit alhier, een voordracht gehouden in het Rijksprentenkabinet over het onder werp: ..Koningin Christina van Zweden en haar verhouding tot de kunst". Aan de hand van verschillende voorbeelden werd geïllustreerd, hoe Christina van Zweden heeft bijgedragen tot het opvoeren van het geestelijk niveau in haar vaderland. Spr. haalde aan welke geleerden Christina aan haar hof heeft weten te verbinden en noemde de namen van Claudius Salmasius. Iraak Vosshis en Nlcolaas Helnsius. De hof schilders van Christina waren David Beck en Sébastlen Bourdon. Na haar afstand van den troon reisde de vorstin door dc Nederlanden naar Italië Tijdens haar ver blijf te Brussel maakte zij kennis met Leopold Wilhelm van Oostenrijk, evenals zij een hartstochtelijk kunstverzamelaar. Na haar officieelen overgang tot het katholicisme vestigde Christina zich te Rome. aiwaar zij behoudens enkele onder brekingen tot haar dood toe gewoond heeft In het Palazzo Riario, sinds de achttiende eeuw verbouwd en thans de zetel van het Museo Corsini. heeft Christina zich geheel aan het artistieke en litteraire leven van de stad Rome gewijd. Bovendien onderhield zij geregelde correspondentie met talrijke geleerden In het buitenland. Spr. lichtte de begaafdheid van Christina nader toe en wees in het bijzonder op de veelzijdigheid hal-er belangstelling. Ook voor de muziek en het theater heeft Christina veel gedaan. Zoowel Arcangelo Corelll als Alessandro Scarlatti heeft de koningin begunstigd op een tijdstip, dat dezen nog geheel bekend waren. De rijke kunstverzamelingen werden na den dood der koningin verspreid Een deel van haar teekenlngen werd in 1784 voor de Teylerstichting te Haarlem aangekocht. Haar schilderijen, grootendeels uit de ver zameling van Keizer Rudolf H afkomstig, bevinden zich thans voor een belangrijker deel in Engeland, haar collectie munten vonden in de Bibliothèque Nationale een plaats, haar antieke beelden sieren thans het Prado te Madrid. De rijke ikonographie der koningin werd aan de hand van lichtbeelden vertoond, terwijl spr eindigde met Christina's plaats aan te wijzen, die zij in den tijd van de barok in Rome heeft ingenomen. UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis dat een plan tot her ziening van het plan van uitbreiding voor de Gemeente Leiden ten aanzien van gronden, gelegen ten Zuiden van den Was sen aarscheweg, met ingang van 22 Febru ari a.s. tot en met 7 Maart d a.v. voor een ieder ter inzage zal liggen ter gemeente secretarie (afd. Algemeene Zaken). A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. Leiden, 21 Februari 1939. 8799 3155 (Ingez. Med.) NED. ROODE KRUIS. Ledenvergadering van den Kring Rijnland In -Het Witte Huis" te Oegstgeest is gisteravond de algemeene ledenvergadering gehouden van de afd. Rijnland van het Ned Roöde Kruis. De voorzitter prof. dr. G. O. E. Lignac verwelkomde in het bijzonder den burge meester van Oegstgeest, den heer A. J. v. Gerrevink. De notulen der vorige vergade ring werden onveranderd vastgesteld. Uit het jaarverslag van den secretaris. den heer J. H de Bruyn vermelden wij o.m. het volgende: De w.n. voorzitter dr. H. J. M. Boonacker en mevr. Lotsy-Lebret traden beiden uit het bestuur wegens vertrek naar elders. Aan beiden werd dank en hulde gebracht, de eerste wegens zijn verdiensten op het gebied van E.H.B.O., de laatste wegens haar toegewijde belangstelling in aïlb Roode Kruis-aangelegenheden. In het bestuur werden, wegens uitbrei ding van de af deeling met Warmond en Sa^senheim eenige nieuwe leden opgeno men Alle cursussen hadden een regelmatig verloop en zijn in October j.l. wederom aangevangen in diverse plaatsen Er wer den 41 eenheids-diploma's en insignes uit gereikt. Aan de doctoren werd voor hun belanglooze medewerking hartelijk dank gebracht. Met 19 man is in October de Transport- colonne aangevangen onder leiding van dr. J. Zeldenrust. Aan dr. G. J, Rijkmans. die 6 jaar de colonne heeft geleid, werd daarvoor dank betuigd. De collectes hebben iets meer opge bracht dan het vorig jaar. Door vertrek is het ledental iets terug geloopen waartegen over staat dat er 170 nieuwe leden werden geboekt. De afdeeling telt thans 450 leden. Een groote uitbreiding wordt wenschelijk en mogelijk geacht. De voorzitter bracht den secretaris dank voor zijn uitvoerig en keurig samengesteld verslag. Bii monde van den heer H. C. de Graaf bracht de kascommissie een gunstig ver slag uit, waarop de penningmeester voor zijn uitstekend beheer werd gedéchargeerd. De begrooting 1939 werd in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op f. 1031.59' 1 met een batig saldo op 31 December 1939 groot f. 549.5®"!. Tot leden van de kascommissie 1939 wer den benoemd de heeren M. C. v. d. Burg, H. v d. Leeden en H. de Groot, allen te Oegstgeest. Op voorstel van het bestuur werden in het bestuur opgenomen: mej. E. C. Hoo- gendoorn arts te Oegstgeest; voor Valken burg: mevr. P. de Wilde-Koolaard; voor Warmond: mevr. M. H. G. Ketelaar-Peek en dr. H. A. G. M. Walenkamp Jr voor Pas'enhelm: mevr. D P. M. Gouverneur- Heüng en C. R Zyerveld schoolarts. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering van het Ned. Roode Kru's werden benoemd prof. dr. G. O. E. L'gnac en de heer J H. de Bruyn. Bij e.v verhin dering zullen twee andere bestuursleden als pl"*svervangers optreden. Hierna volgde sluiting de vergadering. UITVOERING IN „ENDEGEEST" C.A. Gisteravond werd in de Ontspannings zaal van Endegeest een uitvoering gegeven. Medewerkenden waren mej. Julie Ardesch van Hamel en de heeren K v. d Togt en H Degens (zang), mej. A. Koppen (dans), mevr. E. WeilandKloots en de heer van Wouw (piano) en de heer D. H. Walburgh Schmidt, (viool), Zoowel de vocale als de instrumentale nummers oogstten een dankbaar applaus. De Wethouders van Onderwijs, van Sociale Zaken en van Financiën zijn, in verband met de behandelng van de ge meente-begrooting. verhinderd morger spreekuur te houden. EERSTE LEIDSCHE E.H.B.O.-BRIGADE Propagandawedstrijd in „Oud-Hortuszicht" Gegil ên angstgeschrei klinken op, van alle kanten komen menschen toesnellen, want er is een ongeluk gebeurd.... Een onvoorzichtige autobestuurder heeft een botsing veroorzaakt, er zijn gewonden, misschien zelfs dooden, er moet hulp ge boden worden! De verstandigsten snellen naar de telefoon, want van wie wordt de dringend noodige hulp verwacht? Wie zal met kennis van zaken en voorzien van de vereischte hulpmiddelen in den kortst mo pelijken tijd op de plaats des onheils zijn om het lijden der getroffenen te verzach ten, grooter onheil te voorkomen en te zorgen voor doeltreffende medische hulp? Gelukkig waren gisteravond in „Oud- Hortuszicht" verschillende groepen van de E. H. B. O., alsmede de doktoren bijeen om den ongelukkigen de eerste hulp te verleenen. Er waren wielrijders met ge compliceerde beenbreuken, anderen die ter nauwernood aan den dood waren ontko men. Later op den avond zijn nog enkele zwaar gewonden binnen gebracht, met. in wendige ver.bloedingen. En alsof al deze ongevallen nog niet voldoende waren, ble ken tevens enkele personen door bom scherven te zijn getroffen. Een waar slag veld dus! Voor allen heeft de E. H. B. O. door snel handelen weer getoond een or ganisatie te zijn, die in velerlei opzicht van groot nut kan zijn. Er zou hier zeker van een noodlotsavond gesproken kunnen worden, indien het hier niet de groote propagandawedstrijden gold, die door de Eerste Leidsche E.H.B.O.-bri gade waren georganiseerd. Na afloop sprak dr. M. D. Horst, direc teur van den Gem. Gen. Dienst en als hoofd] urylid nog zeer waardeerende woor den tot alle medewerkende groepen. Juist in deze dagen vond spr. hierin een gevoel van gerustheid en beschouwde hij het werk als het beste in den lande. Spr. hoopte dat deze brigade op den ingeslagen weg zal voortgaan, tot bescherming en hulp van onze burgerij. Ook dr. E. Renaud, hoewel niet zoo mild gestemd, sprak woorden van waardeering voor het vele en goede op dezen avond naar voren gebracht en vond het werk als geheel nog steeds vooruitgaande. De uitslagen luidden: Groep van Leeu wen, 30 en 10 pnt.; groep mevr. Asbauw Bruvée, 30 en 7 pntGroep Bergers, 30 en 7 pnt.; Groep mej. Plomp, 28 en 9 pnt.; Groep Groffie, 28 en 7 pnt.; Groep v. d. Kraan, 27 en 7 pnt.; Groep mej. Kalvey, 25 en 6 pnt. Spanje en de Fransch-Italiaansche wrijving. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Rectificatie Brandstof-Centrale. Oude Vest 9, Leiden. Handel in brandstoffen; te vens rijwielfabriek en handel in rijwielen en onderdeelen onder den naam „De Globe" Rijwielfabriek „De Globe" en handel in rijwielen is overgegaan aan W. Dusoswa en verplaatst naar Koninginnelaan 2 a; het bestelkantoor Brandstof-Centrale is ver plaatst naar Levendaal 84. Filiaal Oude Vest 9, blijft onveranderd. JONGEREN VREDES ACTIE. De afdeeling Leiden der J.V.A. hield haar tweede-ronde-avond. De voorzitster opende met het voorlezen van de boodschap van het hoofdbestuur aan de leden. Hierin kwam als hoofd gedachte naar voren: „De zin van ons streven ligt ln de moge lijkheid van een practische vredespolitiek en een volksweerbaarheid zonder oorlog. Het verleden toont die mogelijkheid en voor het heden zijn er uitspraken van staaatslieden en economen, daden van arbeiders, burgers en boeren, die met de uitvoering reeds een aanvang maken". „Ons direct en practisch doel is: die mogelijkheden grooter te maken door de kennis er van en het geloof er in te ver werven en te verbreiden". Daarna volgde de practische werkver- deeling en bestelling van het materiaal. In April zal ter afsluiting van de actie een gewestelijk week-end in Leiden ge organiseerd worden. VEREENIGING VAN VROUWELIJKE STUDENTEN. Het bestuur der Vereeniging van Vrouwe lijke Studenten te Leiden is voor het jaar 1939—1940 als volgt samengesteld: Mejuffi'ouw N M. Ekker praeses, mej. H. Ribbius, ab-act's, mei. C. C. van Alphen quaestrix, mej. W J. Stehouwer. assessor I en mej. C. E. de Visser, assessor II. A.s. Zaterdag zal de heer A. Bakker den dag herdenken, waarop hij 40 jaar ge leden in dienst trad bij de N.V. v.h. R. M. Beuth en Zonen, alhier. In de Spaansche kwestie is niet veel ver anderd. De president der Spaansche repu bliek, Azana, heeft een telegram van Ne- grin ontvangen, waarin hem uit naam van de republikeinsche regeering wordt ver zocht, zoo spoedig mogelijk naar Madrid te komen, ter verzekering van een normaal, constitutioneel werken der regeering. Het telegram voegde hieraan toe. dat de open bare orde volstrekt verzekerd is en dat de bevolking instemming heeft betuigd met het door de regeering genomen besluit. Verder is vernomen, dat Azana gisteren een telegram aan Negrin heelt gezonden, waarin hij nogmaals zijn standpunt ten gunste van een wapenstilstand uiteenzet. Volgens Havas wordt te Parijs bevestigd, dat Azana bereid zou zijn af te treden, wanneer de republikeinsche regeering de formeele verzekering zou krijgen, dat geen represaillemaatregelen genomen zullen worden. Een groep officieren van den republi- keinschen generalen staf en leden van de Cortes zijn uit Toulouse per vliegtuig naar Valencia vertrokken. Voor hun vertrek zeiden zij vastbesloten te zijn den strijd voor de vrijheid voort te zetten, totdat Spanje zijn onafhankelijk heid herkregen zal hebben. Berard en Hodgson blijven in contact met hun regeeringen en met Burgos Men gelooft, dat lord Perth de aandacht van Ciano heeft gevestigd op felle aanval len op Frankrijk in een recent nummer van de Relazione Internazionale. Er ver luidt verder, dat Ciano geantwoord heeft, dat de ItaiiaanSche regeering niet verant woordelijk kan worden gesteld voor de dooi de pers aangenomen houding. Men meent echter, dat lord Perth het duidelijk ge maakt heeft, dat het op prijs zou worden gesteld, wanneer te juister plaatse iets zou kunnen worden gezegd om het tot uit drukking brengen van extreme opvattin gen te ontmoedigen. In het Britsche Lagerhuis heeft Butler medegedeeld, dat de regeering er van in kennis gesteld is, dat de Italiaansche troe pen in Llbye met 30.000 man versterkt zul len worden, waardoor de sterkte gelijk zal zijn aan die. welke bestond ten tijde der teekening van het Britsch-Italiaansche ac- coord. De Britsche regeering zal krachtens de Britsch-Italiaansche overeenkomst volledi ge inlichtingen over deze troepenbeweging ontvangen. De Italiaansche regeering heeft de versterking gemotiveerd met de veilig heid van Libye. De arbeidersafgevaartiigde Henderson zeide den Italiaanschen maatregel als een inbreuk op de overeenkomst te beschou wen, doch Butler antwoordde hierop, dat de regeering de overeenkomst tot het ver minderen aer troepensterkte is nageko men Attlee stelde vervolgens de vraag, of de vermindering dan in de overeenkomst be doeld was ais een, die weer ingehaald kon worden. Daarop antwoordde Butler, dat de over eenkomst is nagekomen. Bij het sluiten van het accoord was het niet de bedoeling dat de bepaling van. voortdurende gelding zou zijn. Hij gaf toe, dat de sterkte van het Itali aansche garnizoen na aankomst van de 30.000 man bijna even groot zou zijn als ten tijde van het sluiten der overeenkomst. Henderson verklaarde, dat hij het ant woord als onbevredigend beschouwde en bij de eerste gelegenheid op de zaak zou te rugkomen. VERBOUWING SCHRIJVERSBRUG. Heden aanbesteed. De directeur van Gemeentewerken heeft lieden aanbesteed: het maken van een hulpbrug, het sloopen van den onder- en bovenbouw van de bestaande Schrijvers- brug, het maken van den onderbouw voor een ophaalbrug, het maken van een vaste toeleidende brug, het bouwen van een be dieningshuisje en het uitvoeren van bijbe- hoorende werken. Er was als volgt inge schreven: N.V. van Splunders Aannemings- Mij., Ridderkerk: perc. B f. 70.700; Fa. Rietveld en Verduyn, Papendrecht: A. f.69 900, B. f. 70.300; H. C. Heemskerk en W. Oudshorn, Leiden: A. f.68 700, B. f. 66.200; O. Linel, Soestdijk: A. f.68 200; B. f. 68.350: M. Bijker, Haarlem f.67000, B. f.69000; Alg. Aannemingsbedrijf ir. Krikke Bilthoven: A en B. f. 66.900; J. Kuipers Zurich: A. f. 66.000; W. en H. Visser, Lem mer: A. f. 65.300, B. f. 66.600; Fa. H. van Driel, Koudekerk: A. f. 65.800, B. f. 66.900; C. Godschalk, Leiden: A. f. 65.760, B. f. 66.760: W. van Zuilen, Zwolle: A. f. 65.640, B. f. 65.890; N.V. Rijswijksche Betonbouw, Rijswijk: A. f. 65.500, B. f.66 500: A. Voor dauw, Zoeterwoude: A. f. 63.000, B. f65.000; A. J. de Later, Oegstgeest: A. f. 61.700, B. f. 62.900; Fa. Gebrs. S. A. en J. den Ouden, Oestgeest f. 60.800. B. f. 60 600; P G. de Jong, Oegstgeest: A. f. 60.780, B. f. 62.780; Fa. Bik en Breedeveld, Leiden: A. en B f. 60.250; L. P. v. d. Geer en A. Th. Stuif zand, Leiden: A. f. 59.000. B f. 57.500: Aan nemingsbedrijf E. de Boer, Delfzijl: A. f. 58.900, B. f. 60.700; Fa. E. van Antwer pen en Zn., Meppel: A. f. 58 500, B. f. 59.500; J. Schaap, Hoogezand A f. 58.600, B. f. 60.850; S. J. v. d. Ruit, Leiden: A. f55950, B f. 54.500; Th. L. J. Zitman, Leiden f.55 500; W. F. Marcelis, LeidenA. f. 54.000 B. f. 52 600. Voorts is aanbesteed het vernieuwen van de door brand vernielde lokalen No. 26 en 27 van de voormalige Hooge Burger School aan de Pieterskerkgracht No. 13 en het uitvoeren van eenige bijkomende werken. Hiervoor was als volgt ingeschreven: C. J. van Valderen. Leiden f.9363; N.V. „Zandvoort" te Zandvoort f.7779; K. 3urgy Leiden f 7760; P. H. Meyers en Zn„ Oegst geest f. 7700; Th. G. Barthen, Leiden f 7654; Fa. J. van Riet, Leiden f.7600; H. C. Bou- ter en A. J. Harteveld, Leiden f 6966, A. J. Langeveld. Leiden f.6890; D. Kaay en Zn Leiden f.6530. De gunning werd aangehouden. Fransche parlementsleden hebben giste ren een bezoek gebracht aan Londen en besprekingen gevoerd met de oppositie partijen. Roosevelt's verklaring. De geheimzinnigheid rondom president's Roosevelt's verklaring is nog niet geweken. Te Washington toont men zich echter niet pessimistisch. De activiteit der Westelijke mogend heden en de verklaringen van Roosevelt blijven het onderwerp vormen van com mentaren in de Duitsche pers. De Deutsche Allgemeine Zeitung meent in de groote democratieën een crisis van verwaandheid te ontdekken, die volgens het blad zou volgen op de na de accoor- den van Muenchen gekomen terneergesla genheid. Het uitzenden van senator Bérard naar Burgos, de aanwezigheid van den Britschen admiraal Osborne in den Balkan, de herbewapening van Frankrijk, Groot- Brittanje en de Vereenigde Staten, de reactie der betrokken mogendheden op de bezetting van Hainan, lijken het blad zekere teekenen voor deze psychologische transformatie. „Onze eigen vriendschap pen zullen in ieder geval slechts verstevigd worden door een dergelijke druktemakerij", zoo besluit het blad, „en de gemeenschap pelijke doelstellingen zullen er slechts des te gemeenschappelijker om worden nage streefd Juist omdat wij de krachtsinspan ning, die ontplooid wordt door het front van den tegenstander niet onderschat ten, is het mogelijk, dat wij in het belang van den algemeenen vrede wenschen, dat dit front er voor waakt geen verwaandheid te toonen". Chamberlain heeft gisteren in het Engel- sche Lagerhuis medegedeeld dat de regee ring haar pogingen om de internationale bet rekkingen te verbeteren blij f t. voortzet ten en dat einde Maart de secretaris voor overzeeschen handel Hudson een- bezoek aan Moskou zal brengen om de oeconoml- sche relaties tusschen Engeland en de Sovjet Unie te bevorderen. Hudson zal via Berlijn en Warschau naar Moskou reizen en terugkeeren via Helsing- fors. Gezien de handelsbalans tusschen Engeland en Finland is men van meentng dat de handelsbetrekkingen tusschen deze beide landen zeker verbeterd kunnen worden. In verband met de komende besprekingen tusschen vertegenwoordigers van de Brit sche en de Duitsche industrie, welke men, aldus Havas uit Parijs, in verband brengt met de huidige I-'ran.sch-Duitsche commer- ceele onderhandelingen, bespreekt de Temps de mogelijkheden van een „toenadering tot oeconomische samenwerking, opgevat en uitgevoerd in den geest zelf van de accoor- den van Muenchen". De Temps schrijft, dat „het belangrijk is, dat men zich openhartig oriënteert in dezen zin" en voegt hieraan toe „iedereen geeft er zich rekenschap van, dat Duitschland ern stige moeilijkheden ondervindt van flnan- cieelen en oeconomischen aard. dat alle lap middelen. waartoe men zijn toevlucht kan nemen om in het dringendste te voorzien geen zekere, duurzame geneesmiddelen zou den kunnen brengen voor de offers, die een groot volk zich moet opleggen om de mill taire uitgaven te dragen, welke verre de eigen hulpbronnen te boven gaanMen begrijpt, dat het uiterst moeilijk is, nu de herbewapening voltooid is, van systeem te veranderen, zonder zich bloot te stellen aan het gevaar, vooral ten aanzien van de orga ndeat-ie van den nationalen arbeid, wan orde te brengen, in wat is tot stand ge bracht en functionneert in het kader van den natlonaal-socialistischen staat. Toch mag men niet verhelen, dat het voortduren van dezen staat van zaken, dank zij maatregelen, die uitsluitend door de omstandigheden worden Ingegeven, ten slotte dreigt te leiden tot ernstige verwik kelingen van algemeenen aard en in ieder geval, dat een oprechte vredespolitiek er niet door wordt begunstigd. Juist omdat Engeland en Frankrijk vrede willen, omdat zij er voortdurend op uit zijn gunstige voor waarden in het leven te roepen voor een vruoh'tbare samenwerking op internationaal plan. zijn zij bereid om waarbij van zelf spreekt, dat zij ook voor alles te waken hebben voor de -bescherming van eigen be langen voor Duitschland- den noodge dwongen del-icaten overgang te vergemak kelijken van- de tegenwoordige -bewapenings- oeconomie naar een normale staatshuis houding. En dan moet men nog de zeker heid hebben, dat iedere aldus begrepen samenwerking inderdaad beantwoordt aan de eischen van een redelijke politiek en dat zij in staat moet stellen practisch toet doel te bereiken, dat men haar stel-t." Wiedemann, die onlangs tot consul-gene raal te San Francisco benoemd werd, zal zich vandaag te Hamburg naar New York inschepen. Wiedemann heeft Vrijdag j.l een langdurig onderhoud gehad met rijks kanselier Hitler. 8774 (Ingcz. Med.) ZUID-AFRIKA. VOORSTEL VAN MALAN AFGEWEZEN. Het van de voortrekkers-eeuwfeesten in Pretoria uitgegane voorstel om „die stem van Suid Afrika" officieel als het eenige volkslied der unie te erkennen, heeft een naklank gehad ln den volksraad, waar dr. Malan, de leider van de oppositie, verzocht, het voorstel te aanvaarden. Het antwoord van de regeering was, dat het verzoek van de eeuwfeestgangers slechts verontwaardiging kan oogsten en de zaak ln de partijpolitiek sleept. Het voorstel van Malan werd bij hoofdelijke stemming ver worpen. VEREENIGDE STATEN. Pittmann tegen de totalitaire staten In een radiorede heeft de voorzitter van de senatoriale commissie van bultenland- sche zaken, senator Pittmann de totalitaire staten beschuldigd de wereld te willen over- heerschen. „Heeft niet de politiek van bevrediging niet alleen Tsjecho-Slowakije overgeleverd aan de genade van Hitier, doch ook Polen, P.oemenië, Zuid-Slavlë en Turkije? Wat wordt gedaan om zijn pogingen deze landen onder zijn overheersching of zelfs te ver overen te stuiten? Wat kunnen Nederland en Denemarken doen ten aanzien van de eischen van Hitler? Wie twijfelt eraan, dat Hitler in zijn programma heeft geschreven de overheersching van de Oekraine en zelfs van Siberië, wanneer men slechts „Mein Kampf" leest?" Spr. is van meening, dat het beter is een paar dagen eerder te sterven in de verdedi ging van Christendom, rechtvaardigheid en vrijheid, dan langer te leven in lafheid. De politiek van bevrediging heeft niet alleen geen succes en leidt tot den ondergang, doch is ook immoreel. Na een aanval op Japan, dat volgens Pitt mann streeft naar de overheersching in Oost-Azië, hierbij Ingesloten de eilanden in den Stillen Oceaan, sprak hij over Mussolini. Deze is door de kracht der omstandigheden naar de as BerlijnRomeTokio gedreven en zal hier wel in blijven. Spr. maakt tenslotte de Amerikaansche isolationisten belachelijk. Hij zeide, dat een krachtige verdediging van de Amerikaansche rechten over de ge- heele wereld het beste middel is om de Vereenigde Staten buiten een oorlog te hou den. De Amerikanen zijn bereid te sterven in de verdediging van die goederen, welke zij hooger achten dan het leven. De politiek van Roosevelt, zoo zeide hij, Is er op gericht: „bondgenootschappen te ver mijden, doch onderdrukten regeeringen alle hulp te geven, welke de Vereenigde Staten wettelijk kunnen geven zonder In oorlog te komen." Ter gelegenheid van een betooging van den Amerikaansch-Duitschen bond In Ma dison Square te New-York had zich een menigte van ongeveer honderdduizend anti-nationaal-socialisten in de omgeving verzameld om te protesteeren. Men han delde hiermede niet overeenkomstig den raad van den burgemeester van New-York deze bijeenkomst „te schuwen als de pest". Het verkeer werd door de protesteerende betoogers geheel geblokkeerd. Zes personen werden door de politie gearresteerd. De betooging in Madison Square garden werd bijgewoond door ongeveer 20.000 na- tionaal-socialisten. Zij werden bewaakt door een politiemacht, welke door een poli tieofficier voldoende werd genoemd om een revolutie te bedwingen. Vele vrachtauto's met traangasbommen werden gereed gehouden. Aangezien bij het uitgeven der toegangs bewijzen een strenge selectie was toegepast en bij de ingangen een strenge controle werd uitgeoefend, waren alleen leden van den bond en sympathiseerenden toegelaten. Het onderwerp van de redevoeringen van Fritz Kuhn en de overige redenaars was: „verdediging van Duitshland tegen de in ternationale Joodsch-Marxistische aanval len". Niettegenstaande de strenge controle bleek toch één tegenstander de vergadering bij te wonen, want tijdens de rede van Kuhn poogde een man den spreker te na deren. Hij werd evenwel door de persoon lijke lijfwacht van Kuhn geslagen en ge- trapt. Op het oogenblik, dat de „S.A." met hun opgerolde vanen de vergadering verlieten, werden zij buiten met gejoel door de vijan dige menigte ontvangen Een handgemeen ontstond, waarin een twintigtal personen werd gekwetst. FRANKRIJK. Spionnage in Somaliiand. Verscheidene Italianen en in- niingen- zoo wordt gemeld, zijn te Djiboeti gearres teerd, beschuldigd van spionnage. Het on derzoek deir politie wordt voortgezet en er verluidt, dat nog verdere arrestaties ver wacht worden. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2