s STADSNIEUWS Minister De Wilde heeft auto-ongeluk DINSDAG 21 FEBRUARI 1939 No. 24205 Ernstig ongeval aan den Lisserdijk Dif nummer bestaat uit VIER Maden HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79s!e Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het zilveren jubileum van de Wijkvereeniging „StaalwijK" EERSTE BLAD Auto te water geraakt - Twee personen verdronken Eeuwfeest Leidsch Studentencorps Aanrijding bij Montfoort Reorganisatie bij Glos en Leembruggen verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk Jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f- jjortokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> EEN DRUK BEZOCHTE RECEPTIE. Bij de receptie, welke de wijkvereeniging .Staalwijk" gisteravond in haar wijkge- bouw aan de Heerenstraat ter gelegenheid van haar zilveren jubileum hield, is dui delijk gebleken hoe deze wijkvereeniging in het midden van de belangstelling der Ned. Herv. Gemeente staat. Behalve zeer vele personen, die bij het wijkwerk ten nauwste betrokken zijn. woonde ook een groot aan tal afgevaardigden van kerkelijke vereeni- glngen deze receptie, die tevens het karak ter van een eenvoudige 'herdenking droeg, bij. Tallooze bloemstukken en een palmen- versiering gaven de zaal, waar deze plech tigheid plaats vond, een feestelijk aanzien. Vermeld dient ook te worden de verlichting, welke beschikbaar was gesteld door den directeur van den Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst en die dienst had ge daan bij het door dit lichaam onlangs ge- derde jubileum. Het feestelijk samenzijn werd geopend met. het zingen van Ps. 68 10, waarna ds. D. Ku»lman, voorzitter van het wijkbestuur, Ps 138 voorlas en in gebed voorging. Mevrouw T. RensinkZaalberg, die den avond met zang opluisterde, zong een gees telijk lied. waarna ds. Kuilman een kort overzicht gaf van de 25 jaar van Staalwijks bestaan. Herdenkingswoord van ds. Kuilman. Spr. knoopte zijn mededeelingen vast aan de beantwoording van drie vragen over het ontstaan, de ontwikkeling en het doel van de Christelijke wijkvereeniging „Staalwijk". Op 20 Februari 1914, aldus ds. Kuilman In zijn overzicht, werd ten huize van ds. Briët op de Breestraat de wijkvereeniging opgericht. Nadat spr. herinnerd had aan de inge bruikneming van het gebouw op 16 Febr. 1915. wees hij er op, dat de thans jubi lerende'wijkvereeniging de derde is in de rij van dezelfde Hei-vormde vereenigingen la onze stad. Ze is niet door den Kerkeraad of de Gemeente-Commissie in het leven ge roepen, maar door particulieren en draagt oog steeds al de kenmerken daarvan. Vervolgens sprak ds. Kuilman over de ontwikkeling der vereeniging. In verband Wermede wees hij op de kinderkerk. Zon dagsschool, vrouwenkrans, ziekenzorg. meisjesclu,b, driehoekwerk, zangkoor, col- lecte-busjes-werk, eereddenst, Staalwijk- blad, bibliotheek en verder op het verleenen van onderdak aan verschillende zelfstan dige vereenigingen. Spr. had grooten lof voor de bijzondere trouwe medewerking, welke zijn voorgan gers, ds D. Plooy en ds. Goedhard, en hij fteeds van een groote schare helpers en rclpsters hebben ontvangen. Zij maakten "oor hem het werk gemakkelijk en tot Iets Eioois en dankbaars. Tenslotte sprak spr. over hef doel der "aikvereeniging, sober saamgevat in de notulen onder deze woorden: behartiging "an de godsdienstige en maatschappelijke belangen in het stadsgedeelte Staalwijk- "joewijk. Dit omvat ontzettend veel en ..Staalwijk" is zich bewust hier zeer veel te lort te schieten. Vandaar haar dank aan den directeur "an M. H. en den secretaris van den Ar menraad voor vaak ontvangen hulp en raad en daad voor velen in deze wijk. Dankbaar *•55' 00'c voor t*en steun' welke hij in zijn wijkwerk van vele zijden mag ondervinden. ®Pr' is er van overtuigd, dat er in deze rilk hoog noodig een Hervormde Kerk en -school moeten komen. Met den wensch, «at Gods zegen ook voor de toekomst op tSs k mo,?e rusten en dat die velen ten wede moge komen, eindigde de voorzitter 'in toespraak. Andere sprekers. zang van mevr. T. Rensink was er ge lt?™1^ aan'biederi van gelukwen sen, waarvan zeer velen gebruik maak- *1. Als eerste spreker voerde ds. M. Otte- «nger namens den Kerkeraad der Ned. "erv- Gemeente het. woord. Spr. sprak 4, <len wensch uit, dat God nog vele in gunst en ontferming op Staalwijk ™>ke neerzien. Ock namens de wijkveree- •ging van Wijk IV bood spr. felicitaties aan. Dr. G. Brouwer, voorzitter van de Ned. vh" Diaconie, wees in zijn toespraak op "erband, dat er tusschen Diaconie en 'Ikvereeniging bestaat. Groote vaa rdeo- J1® heeft de diaconie voor het werk van aalwijk. Spr. sprak den wensch uit, dat r, - lichamen nog lang en hartelijk mo- n samenwerken tot heil van zeer velen. v^ariens de oudste wijkvereeniging der <h,i„ ,erv Gemeente, de wijkver. „Leven- ten '30o<' heer Jac' Wilbrink geluk- tiwrt n aan' Me' bÜzon<iere sympathie Óm .spr' he*' werk van Staalwijk gevolgd. ™jh. deze wijkvereeniging de eerste ver- "■Sihg is geweest, die hem bij zijn komst In Leiden, nu bijna 25 jaar geleden, om medewerking gevraagd heeft. Spr. besloot met den wensch, dat God Staalwijk rijkelijk moge zegenen. Voor de ondersoheidene wijfcvereenigin- gen boden achtereenvolgens de gelukwen- schen aan de heeren C. Bloot voor wijk II, J. F. de Heer namens wijk HI en J. de Groot namens wijk VIII. In een sympathieke toespraak, waarin hij het werk van Staalwijk in het algemeen en dat van ds. Kuilman in het bijzonder memoreerde, bood hierop de heer Kres na mens de onderafdeelingen enkele geschen ken aan. Vervolgens voerden nog het woord de heeren Nieuwenhuyzen voor de Kinder kerk. C. Wilbrink, namens oud-catichisan- ten, Knotter namens vele belangstellenden in de wijk, J. J. Muyzer, v. d. Berg namens het college van Ouderlingen, H. W. de Nic voor den Ohr. Bond in de Kleedingindustrie en C. Vermeer namens de Leidsche Chr. Harmonie-Vereeniging. Alle sprekers, die hun groote waardeering uitspraken voor den arbeid van ..Staalwijk", deden hun ge- lukwenschen van een stoffelijk blijk van belangstelling vergezeld gaan. Aan het einde van den avond heeft ds. Kuilman alle sprekers bedankt voor hun hartelijke woorden en voor de aangeboden geschenken. Nadat de samenkomst met gebed was gesloten maakten zeer velen, w.o. ds. Joh. W. Groot Enzerink en de heer Bernard van de Wijikver. „Pniël", van de gelegenheid ge-, bruik het bestuur geluk te wenschen. In de voorzaal van het gebouw werden ververschingen rondgediend. MISSIE-AVOND IN DE STADSGEHOORZAAL. De groote Stadsgehoorzaal, waar gisteren een avond ten bate van de R.K. missie in Britsoh Indië werd gegeven, was reeds lang voor den aanvang geheel met belangstellen den gevuld. Kapelaan Schrama opende den avond met een kort welkomstwoord. In het bijzon der heette spr. welkom monseigneur Beckers pastoor Beukers en pastoor Smitz, alsmede, eenige andere geestelijken die door huil aanwezigheid blijk van belangstelling ga ven. Na het eerste optreden der St. Odo-kna- pen„ die onder leiding van kapelaan A. E. M. Paap eenige mooie zangnummers uit voerden. hield mgr. W. Bouter, bisschop van Nellore (Br. Ind.i een rede, waarin spr. het leven en werken van de paria's in Britsch Indische missie schetste. Na de pauze werd het leven in de missie van Nellore door de film aanschouwelijk voorgesteld, waarbij de bisschop explica ties gaf. De St. Odo-knapen deden zich onder leiding van hun directeur nog eenmaal hooren, waarna kapelaan Schrama een dankwoord sprak. Vannacht te 3 uur heeft aan den Lisserdijk onder de gemeente Lisse een tragisch ongeval plaats gehad, dat twee menschen het leven heeft gekost. Gisteravond had in het café van den heer Faas aan den Lisserdijk een Vas tenavondfeestje plaats. Een tweetal personen uit de gemeente Hillegom, de gebr. P., ongeveer 25 en 26 jaar oud. wilden laat in den nacht nog aan dit café een bezoek brengen. Zij namen daartoe een taxi van de „Flora-Taxi- onderneming" te Hillegom. De chauf feur H. nam een kennis mede, zekere I. uit Hillegom, die naast hem ging zitten De gebr. P. namen achter in de auto plaats, welk gedeelte afgesloten was van het voorste gedeelte van den wagen. Toen men te ongeveer kwart voor drie bij het café van den heer Faas kwam, was dc zaak gesloten. Zij probeerden den café-houder te wekken, om nog het een en ander te gebruiken, doch deze weigerde en deed de zaak niet meer open. Er schoot voor de nachtelijke bezoe kers thans niets meer over, dan huis waarts te kceren. De chauffeur wilde de auto draaien doch reed hierbij van den dijk af in het water van de Ring vaart van dc Haarlemmermeer. De chauffeur H. kon zich uit de auto red den door een toevallig openstaand por tierraam, dat geopend was wegens den zwaren mist. Hij heeft toen in de groote eenzaamheid om hulp geroepen, waarop een visscher aankwam. Deze wist door het toesteken van een stok I., die naast H. zat. uit de auto te bevrijden. Op dezelfde wijze trachtte men de gebr. P. te redden. Dit bleek echter totaal onmogelijk te zijn, daar de oever ter plaatse steil is. Ook zelf deden de gebr. P. alle mogelijke moeite zich te redden, doch zii konden hierin helaas niet slagen. Onmiddellijk werd hierop de Fa. Cam- menga gewaarschuwd, welke met een kraanwagen spoedig aanwezig was. De auto werd gelicht en de gebr. P. er uit gehaald. De inmiddels gewaarschuwde dokter J. M. van Dijk uit Lisse, poogde door kunstmatige ademhaling de dren kelingen weer bij te brengen, doch alle pogingen om de levensgeesten weer op te wekken waren tevergeefs. Beide slachtoffers bleken reeds overleden te zijn. De chef der politie van Lisse, de heer van Warmenhoven, was direct op de plaats des onheils aanwezig. Deze gaf later het onderzoek over aan de politie van de gemeente Haarlemmer meer. Begrijpelijkerwijs heeft dit ongeval aan den Lisserdijk, doordat velen ge alarmeerd werden, groote consternatie en ontroering verwekt. Dc lijken van de twee omgekomen personen, twee kellners uit Hillegom. zijn naar het lijkenhuisje te Hoofd dorp overgebracht. In verband met het na derend Eeuwfeest van het Leidsche Studentencorps maken wij in ons Blad van heden een aanvang met de publicatie van een vijftal artikelen, waarin een over zicht wordt gegeven van het ontstaan en de ontwikke ling van het Corps in de afgeloopen honderd jaar. Verwondingen niet ernstig. Minister nu-. J. A. de Wilde. Op den provincialen weg Montfoort De Meern. on de brug over den IJssel, zijn vanmorgen omstreeks half negen, twee auto's, doordat een der wagens tengevolge van de gladheid van den weg slipte tegen elkaar gebotst. In een der wagens, komende uit de richting Den Haag, zaten de minister van financiën mi. J, A. de Wilde en de administrateur, hoofd van den rijks gebouwendienst, J. c. E. baron van Lynden, die zich op weg naar Gronin gen bevonden. Minister de Wilde liep eenige snij- wonden aan het voorhoofd op. doch deze zijn niet van ernstigen aard. Baron van Lynden klaagde over in wendige pijnen en had eveneens snij- wonden aan het gelaat. Be de heeren werden ondergebracht in de nabti de plaats van het ongeval gelegen boerderij .Reehorst" Daar heeft dr. F. Verheijden, uit Montfoort den minister verbonden en baron van Lynden voorloopig onderzocht. Hij gaf toestemming, dat zij naar Den Haag terugkeerden. De minister had per gewone auto kunnen reizen doch daar baron van Lynden over pijn in den rug klaagde achtte men het beter dat de terugkeer per ziekenauto geschiedde. Met een dergelijk voertuig zijn de heeren daar op naar de residentie gereden. Zij zijn daar omstreeks 12 uur aan gekomen en in het diaeonessenhuis Bronovo" opgenomen, waar de wonden zijn gehecht. Bij onderzoek bleek ver der dan baron van Lynden geen in wendige kneuzingen heeft bekomen. De toestand van beide gewonden is gunstig. In de auto, waarmede die van den minister in botsing is gekomen, zaten eenige militairen. Deze wagen werd ernstig beschadigd. ONJUISTE GERUCHTEN OVER ALGEMEEN ONTSLAG. Naar aanleiding van geruchten, welke hier ter stede de ronde doen als zou aan het geheele personeel der sajetfabriek van Clos en Leembruggen met ingang van 1 April a.s. ontslag zijn aangekondigd, heb ben wij te bevoegder plaatse nadere inlich tingen ingewonnen, waarbij ons het vol gende werd medegedeeld: Inderdaad wordt op 1 April a.s. een aan vang gemaakt met een algeheele reorgani satie van het bedrijf, welke o.m. de aan schaffing van nieuwe machines en wellicht zelfs nieuwbouw zal omvatten. Als gevolg daarvan heeft ook onder het personeel een reorganisatie plaats, in verband waarmede aan een deel van het personeel met name aan hen, die op maandsalaris werkzaam zijn het voorbehoud van ontslag is gemaakt. Dit deel omvat ongeveer dertig per sonen. Deze aanzegging houdt evenwel nog niet in, dat zij inderdaad alle dertig ontslagen zullen worden; de uiteindelijke vorm van het gereorganiseerde bedrijf speelt hierbij een groote rol, zoodat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat een deel van hen, zij het wellicht op andere basis en in andere func ties, in het dienstverband opgenomen blijft. BINNENLAND. Is het crisisuitvoerbesluit onverbindend?; procedure voor de Haagsche rechtbank. (4e Blad). Vergadering te Utrecht van veevoederfa brikanten en -handelaars. (Binnenland 3e Blad). Ha lelsmissic in November per K. L. M. vliegtuig naar Zuid-Afrika. (Laatste Berichten, le Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Ongeanimeerde markt - Weinig zaken - Geringe mutaties - Amerika iets lager - Beleggingsmarkt kalm. BUITENLAND. Zal Azana aftreden als president van het linksche Spanje? (Buitenland, le Blad) De komende economische besprekingen. (Buitenland, le Blad). De Balkanraad bijeen te Boekarest. (Bui tenland, le Blad). Pierlot heeft in België een kabinet gereed. (Buitenland, le Blad). Senator Pittman weer op het oorlogspad. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. EEUWFEEST LEIDSCH STUDENTENCORPS. Lunapark gaat niet door. De Eeuwfeestcommissie van hel L°idsche Studentencorps deelt ons mede, htt Lunapark, hetwelk als onderdeel van de feestelijkheden ter gelegenheid van net 100-jarig bestaan op het Schuttersveld zou worden ingericht door omstandigheden buiten haar wensch en wil geen doorgang zal kunnen vinden. Verschillende factoren hebben tot dit besluit geleid. De voornaamste was wel dat er van de zijde der exploitanten in ver band met het jaargetijde en het rfsi'.o van slechte terreinsgesteldheid, weinig animo tot inschrijving bestond, hetgeen var,zL.f- sprekend de daaruit voortvloeiende baten voor de E. C. ongunstig beinvloeddc. Lr Commissie voert onderhandelingen 'en- einde Voor het Lunapark een andere at tractie in de plaats te stellen. Voor het geheele land: Zwakke tot matige, later toenemende Zuidoostelijke tot Zuidelijke wind. Aanvankelijk half tot zwaar be wolkt, later toenemende bewol king. Aanvankelijk weinig of geen regen, later toenemende kans op regen. Vooral des nachts zachter. HET VERSTREKKEN VAN BOEKEN AAN MINDERJARIGEN. De Commissaris van Politie vestigt nog maals de aandacht op de op 6 April 1938 afgekondigde verordening „op het ver strekken van boeken enz. aan minder jarigen beneden den leeftijd van 18 jaar door openbare leesbibliotheken". Aangezien geacht kan worden, dat be langhebbenden thans maatregelen hebben kunnen nemen tot het nakomen van de in die verordening vastgestelde voorschriften, zal met de intensieve controle een aan vang worden gemaakt. Zij, die meenen, alsnog voor een onthef fing. bedoeld in artikel 3 der veordening in aanmerking te kunnen komen, zullen zich zoo spoedig mogelijk met een schrif telijk verzoek tot Burgemeester en Wet houders dienen te wenden. DE VERKIEZING IN DEN R.-K. STATENKRING. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het Candidaatsexamen Rechten: de heeren J. de Jongh van Arkel (Leiden). A. W. Thöne (Bloemendaal) voor Doctoraal examen Rechten: de heer A. D. Vas Nunes, (Leiden). Candidaatstelling voor de Prov. Staten. De uitslag van de verkiezing voor de candidaatstelling voor de Provinciale Sta ten der R.-K. Staatspartij in den Staten- kring „Leiden", luidt als volgt: 1 Mr E. J. M. Bolsius te Leiden 3947 stemmen; 2. B. N. Loerakker te Hillegom 3922 st.: 3. J. W. A. Lefeber te Lisse 3226 st 4. A C. van Berkel te Wassenaar 2918 St.; 5. W. P. van der Geest te Leiderdorp 2575 st.; Mr. C. C. A. van Haren, te Was senaar 2481 st. De zes andere candidaten behaalden het volgend aantal stemmen: P. A. Reisen. Voorhout. 116-1: J. C. Schra ma. Sassenheim 1033: A. C. Paardekooper, Zoeterwoude 1016; H. Lombert. Leiden 924; H. J. van Mil. Zoeterwoude 740; S. W. Neef jes, Noordwijk 696.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1