De Leidsche begrooüng voor 1939 LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 21 Februari 1939 Vierde Blad No. 24205 De eerste dag van het debat 79sie Jaargang De heer van Eek opent De leider der R.K. fractie De A.R. leider Pleidooi van Moskou Eenlingen aan het woord Tegen werkverschaffing en kou „MIJNHARDTJES' De 2e R. Katholiek Schoolkindervoeding Nadat de raad de kleine agenda had af gedaan, werd begonnen met de behandeling der begrooting. Evenals vorige jaren opent de heer van Eek de rij der sprekers. De heer VAN ECK begint te wijzen op oen grooten ernst der tijden en dat moet raad=aamvaard aansporen het leed zooveel mogelijk te ver- VOORZITITSR het huren van gemeente-zalen enz., be kende stokpaardjes van spr., die hij nog eens op bekende wijze verdedigt. Bij benoemingen mogen geen bepaalde richtingen worden uitgesloten, al staat hij niet voor een precies uitgerekende ver houding; wel echter dient er rekening mede te worden gehouden, zooals ook is geschied bij de samenstelling der commissie voor het Middelbaar Onderwijs, klakkeloos door personen zijn be- iiiüideren. In de eerste plaats denkt spr. aan de werkloozen, doch voorts aan de velen, ,n0™d' geen Ichtmgen. die lage loonen hebben, aan den midden- De heer v. ECK dat is onjuist! Maar r, |waarom nu bij het curatorium van het nïfïtoï Gymnasium anders gehandeld? Daar is Het lijden is niet alleen stoffelijk, doch ook cq- fractie uitgeschakeld en daarbii zaï geestelijk, waardoor velen tot wanhoop p Iracue uitgeschakeld en daarbij zaï vervallen en vatbaar worden voor machts- ideéen etc. Al dit leed vindt geen natuurlijke oor zij zioh niet neerleggen. Zij eischt ook daar ei kenning harer richting tot deze eisch is verwezenlijkt. Natuurlijk wil de fractie blijven bevor- uak, integendeel. Er is van alles meer dan ,,r van unrHon of.nr.viimnnrH *i'< deren den overgang naar het socialisme genoeg oi kan worden geproduceerd. Te veel kapitaal ligt werkloos, zooals president Roosevelt het zeide. De voortbrengingsma- chine moet daarom in beweging worden ge steld volgens een vast plan tot heil der mensehheid. Spr. citeert het Chr. Hist. Weekblad in dit opzicht, waarin wordt aan gedrongen op een groot plan in plaats van kieine maatregelen, zooals het plan van den Arbeid. Zie ook R.K. uitlatingen. Waarom nikt men dus zijn partij niet de hand van die zijde? Waarom houden de chr. partijen toch zich zoo krampachtig vast aan het hard- lochtige kapitalisme? Hadden de arbeiders dier partijen maar wat meer te zeggen! Verwijten zal spr niet, daarmee komen we niet verder. Alleen opwekken om ge meenschappelijk op te treden. Dat is wat noodig is. Maar wat zijn partij in het par lement voorstelt tot leed-vermindering, wordt door de chr. partijen afgewezen, al behoort ons land nog tot de rijke, in ver houding misschien nog wel als een paradijs te beschouwen. Zal de actie voor de nieuwe gemeenschap ran R.K. zijde verbetering brengen? Spr. zal het afwachten. Dat de klassenstrijd moet worden afgewezen, zal, zegt men, de consequenties zijn. De SD.A.P. is ook niet voor den klassenstrijd, doch ziet deze als noodzakelijk, gelet op de verhoudingen. Zij wil echter gaarne dezen strijd helpen ver achten of wijzigen, wanneer dit mogelijk tal zijn. Behoort ook de medezeggenschap niet tot de middelen? Waar samenwerking mogelijk is zal zijn partij die verleenen, als SD.AP. natuurlijk. Het gebied van den raad is beperkt, doch Invloed trachten uit te oefenen op de rijks politiek is eisch anders verzaken wij onze taak, daar de raad nader staat tot het volk ban het parlement en dus beter de nooden kent. Art. 128 der gemeentewet verstevigt zijn standpunt. Dc politieke verhoudingen hebben deel nemen zijner partij aan het dagelijksch bestuur der gemeenten noodig gemaakt en dit is aanvaard. Telkens wordt er gezegd: toen jelui oppositie waart, spraken en handelden jelui anders dan nu. Dat is 'och natuurlijk, anders zou de oppositie peen oppositie zijn. Zoodra de oppositie deelneemt aan het bestuur, is de vrijheid gedeeltelijk opgeheven. In beide opzichten zijn echter grenzen, zoowel voor een oppo sitie als in beperking der vrijheid. Hoewel spr, ook betreurt dat niet meer is te doen, is spr. toch tevreden, hetgeen de SD.A.P wethouders in samenwerking tot tand hebben gebracht gelet ook op de ver slechterde tijdsomstandigheden. Een drietal punten van S D.A.P. politiek wil spr. naar voren brengen: lo. de wel- vaartspolitlek van het plan. tegenover de bezuinigingspolitiek der regeering. Het plan Westhof is nog niet te overzien, maar be nut voor een deel toch ook op de prin cipes van het plan van den arbeid. Terloops noemt spr. echter eenige bezwaren. Zijn partij wil zoover mogelijk urgent 'wen en zal daarom niet deelnemen aan actie tegen het koningschap, al blijft de partij principieel de republikelnsche ge tochte getrouw. Dat het koningschap een burcht kan zijn tegen het fascisme, is juist. Joch ieder koningschap is geen burcht voor behoud van de democratie. Dat de gemeentebesturen zoo weinig wer- zooals is geschied bij Waterleiding-overne ming en instelling Radio-dienst. In die richting moeten wij voortgaan. Voor goed gemeentebeheer is z.i. ook be slist noodig medezeggenschap, zoowel aan den voet als aan den top. De eerste is hier reeds vrij goed, doch er blijven toch nog wenschen en vandaar zijn voorstellen In deze materie, waarvan spr. er een heeft overgenomen van den heer v. d. Voort. Spr. oordeelt deze noodig, gelet cp het feit. dat men de dienstcommissies liefst zoo weinig mogelijk bijeen roept. Principieele zijden zijn hierbij niet aanwezig. Inzake medezeggenschap is spr. niet on geduldig, gezien hoe hij in 1925 al invoering vroeg, terwijl hij thans slechts een nader onderzoek vraagt naar de vraag, of de tijd en de omstandigheden er al rijp voor zijn. Eenheid over de idee zal men wel nooit krijgen, dus waarom dit onderzoek niet te aanvaarden? Spr. gaat vervolgens nog even in op de loon-politiek. Spr. is wel voor verschil, doch niet voor de thans bestaande verschillen, waardoor een „intellectueele klasse" wordt geschapen. Daarom is de partij tegen extra belooningen voor deze hoog-bezoldigden. Spr. neemt het dan op voor den heer Schüller, waar deze sprak van „schijn" in zake onverschilligheid van B en W. voor het gereed-komen van het Stadhuis. Dat kan men scherp noemen, doch het ant woord van B. en W. oordeelt spr. beleedi- gend en daartegen protesteert spr. namens zijn fractie (Daar werd gesproken van „be schuldigingen van dergelijk allooi") Tot slot verdedigt spr. nog eens krachtig liet socialistisch ideaal, met e 11e rechten, doch ook zijn plichten, vragend begrip der overige partijen, zooals de S.D.A.P begrip heeft voor gerechtvaardigde wenschen van anderen, zulks tot versterking der eenheid van ons volk. De heer WILMER is overtuigd zich niet schuldig te maken aan „politiek misbruik" als hij begint met te wijzen op den oproep van H. M de Koningin tot geestelijke en moreele herbewapening, omdat daarin ook wordt aangegeven waarop iedere gemeente politiek. ook dus te Leiden, moet berusten, overtuigd dat ons volk zijn rechten wil be houden. doch de excessen van het partij wezen beu is, die radicaal moeten worden uitgebannen. Het is beter dan het vroeger was, doch in'de onderlinge verhouding der partijen moet nog veel veranderen ten goede. De Koninklijke woorden „eerlijkheid, ver trouwen en liefde" moeten richtsnoer zijn. Daarmede is evenwel niet in strijd verde diging en bestrijding van standpunten Spr. wil de gemeente-politiek dan in hoofdlijnen bespreken in verband met de volgende vier punten: lo. indirecte belastingen; 2o. directe belasting; 3o. de gemeentelijke steunverleening: 4o. de bestrijding der werkloosheid. Ad 1. De R.K. fractie wil zooveel moge lijk rekening zien gehouden met de draag kracht der ingezetenen. Bij de lichttarieven Hjkt hun dit echter voorloopig onmogelijk. a helaas. De S.D.A.P. heeft in tegenstelling ktn konden uitvoeren, is mede een oorzaak tot voorheen medegewerkt aan verhooging werkloosheid. Van 300 tot 130 millloen der tarieven. Dat de oppositie de zaken h]n de cijfers van 1930 tot 1937 voor alle tomeenten samen gedaald. Dat beteekent '00Ooo arbeiders zonder werk! anders beziet dan zittend achter de groene tafel, oordeelt spr een dwaasheid, een der excessen der partyen-colitiek waaraan het Zooveel mogelijk moet Iedere gemeente zoo bij uitstek gevaarlijk is zich nog vast iUSv?e n0°digc werken doen uitvoeren zoo m's hier de tunnel aan den Rljnsburgerweg. votoprulming etc. Spr. erkent echter, dat ™r dat gedaan wordt wat mogelijk bleek, jok door steun aan particulieren, herscho ol en aankoop van industrie-terrein. Spr. beveelt, zie Zweden, nog eens werk- urruiming aan boven werkverschaffing. De te leggen. Juist zulke uitspraken ondermij nen de democratie waarvan spr. een warm voorvechter zich noemt In 1935 verdedigde de heer van Eek ta riefsverlaging in 1938 verhooging. De heer VAN ECK: U vergeet de veran derde omstandigheden. De heer WILMER: dat is niet van be- jnotieven daarvoor werden door hem In het teekenis. bovendien moesten zij worden J™" opgesomd. Maar als de omstandlghe- dan dwingen in een bepaald geval? "trof het inderdaad een enkel plan, spr. ™»over de bezwaren heen kunnen stappen, werkverschaffing dreigt gewoonte te in, een systeem, en daartegen heeft Pr. bezwaar, al denkt zijn fractie hierover eensgezind. 'Reeds geplaatst in een deel onaer vorige oplaag) JS?Wordt het Plan van den Arbeid ont- ^svst«mindaar0nlV00r2f»!la"in^Vaol "O —«ai r,i hl. em der werkverschaffing, al wil lyge uitgaven lijkt spr. moeilijk doch toch ooic niet |j n0Olt V°°r werkverschaff'n? zal het z.i. moeten geschieden wil men voorzien Ad 2 Spr onderschrijft de houding van B en W. dat de belastingen zoo laag moe ten worden gehouden als kan. Hooge be lastingen ziet spr. als een kwaad voor de Sleutelstad, maar staan hooger belangen op het spel. dan mag men niet terug deinzen. Dan moet verhooging worden aanvaard als het minste van twee kwaden. Overeenstemming in dit opzicht zal ech ter wel niet geheel verkregen kunnen worden. Bezuinigen op sociaal nlet-noodzake- cism-6 middel 'n den strijd tegen R... v -"*"6="drijvende blijven. "^mg der werkloosheid is z.i. cok Andere voorstellen om de •te middel in den strijd tegen het sluitend te kunnen maken d L zie naar Finland! laanvaarde belast'ngverhoog ng zijn niet af- begrooting dan de reeds In el newi r uiiciiiu: Iter» tweede Plaats zullen wij hebben te gekomen zoodat het voorstemmen zijner 'like rJa. behoud van onze grondwette- fractie daarmede al verantwoord is. lep „Sf- dle zelfs in Rusland ontbre- Ad 3. De uitgaven hiervoor zijn verhoogd. Wd'del van de totalitaire staten. Door Is dat omdat een S.D.A.P.'er de leiding Mtlem» t - oontact-commissies kan z.i. de heeft? Geenszins. Wel heeft hij waardee- Tot hiw a'beitl worden verhoogd. ring voor het door hem verrichte werk. Mt rtp,Loud van die rechten behooren z.i. De regeering heeft z.L in hoofdzaak daar- l'H t^(0rstelle"' door hem 8ed®an inzake toe het initiatief genomen. De R fractie te' niet -1 .van optochten op Zondag en 's slechts tegen voorstellen d'e het geld uitsluiten van zekere partijen bij willen halen uit zakken, die het niet kun nen missen, anders zal zij verdere sociale verbetering gaarne steunen. Waaruit kan men concludeeren dat bij samenwerking de toestand zou verbeteren? Zie het resultaat van de laatste vier jaar met soc. dem. wethouders. Zeker zy hebben niet ondergedaan voor hun collega's van nu of vroeger doch is er wat veranderd? Spr. betreurt het niet invoeren van den spaar-dienst bij M. H. Ad 4. Spr. ziet het meeste heil in po gingen die beoogen de normale werkgele genheid te verhoogen zelfs boven het uit voeren van groote werken. Spr. hoopt, dat B. en W. op hun weg zullen voortgaan zoowel wat het eene ah het ar.dere be treft, want e{ gebeurt veel op dit terrein. Echter niet meer dan onder colleges, waar in geen soc. dem. zaten. Ernst en opgewekthe'd bij hun werk z et men bij ieder lid van het college. De heer Verwey zeide op een vergadering hier ter stede dat men toch wel kon zien dat de S D A P. geen débacle-politiek voerde. Af gezien van het feit dat de soc dem wet houders hier geen meerderheid hebben stelt spr. hiertegenover een uitlating van Albarda dat men nog greoter teleurstelling zou oogsten dan bij een débacle-pol t ec zoo men mede g ng regeeren! En de eischen der S.D.A.P. van vroeger bleken ook hier onmogelijk, nu zij mede bestuurt! Spr verdedigt voorts de idee der contact- comm'ss'es. die z.i. goed werk zullen kun nen verrichten. Samenwerking tusschen leiding en per soneel lijkt hem noodzakelijk zoo uitge breid mogelijk, doch het voorstel v Eek een onderzoek in te stellen naar de moge lijkheid van invoering lijkt hem ontydig daar men niet weet wat er onder mede zeggenschap wordt verstaan. Dat moet eerst concreet of althans concreter vast staan. In de dienstcommissies is reeds veel mo gelijk, heeft hy ontdekt bij bestudeering der verordening, daar ieder hoofd van dienst iedere week toegankeiyk is voor be spreking van den dienst Het recht van petitionneeren wordt niet ontkend, doch z i is het niet redelijk, wan neer een raad wil gaan ingrijpen in wat der regeering en van het parlement is, anders zouden er zooveel parlementen komen als er gemeenten zyn. Tot ondergang der de mocratie. Reeds thans wordt te veel ge sproken. De rechtsche partijen hebben al vele jaren lang het kapitalisme beperkt. Wat is de arbeidswet en de sociale wetgeving anders? Tot slot plaatst spr. nog eenige opmer kingen Eerst dat de politie te veel proces verbaal opmaakt by te goeder trouw be gane overtredingen. Daarop antwoorden B en W. dat te weinig wordt geverbaliseerd. Dat staat zoover van spr. af, dat er niet over te debatteeren is. Spr. is overtuigd dat door de samen werking der rechtsche partyen vaak ge steund door enkele kleine fracties, veel is behouden vcor Leiden's cultureel belang. De heer BEEKENKAMP meent, dat van het subjectieve oordeel afhangt, of men de j laatste zittingsperiode van vier jaren al dan niet geslaagder kgn noemen, dan vroe ger. Maar bovendien, wat voor belang heeft de gemeente by het trachten een ant woord te geven'1 Veel en terecht wordt geklaagd over de fouten van het democratische stelsel laat men in dit op zicht de hand eens steken in eigen boezem! De raadszitting wordt vaak misbruikt om door middel der pers invloed te oefenen naar builen of om Tweede Kamertje te spelen, om het verwerpen van voorstellen omdat ze van andere zyde komen, of om het debat te ontsieren door grofheid en lompheid Dat sluit echter natuuriyk geenszins uit, dat men principes tegenover principes kan, zelfs moet stellen. De behandeling der begrooting hier ter stede is veel later dan volgens de wette- lyke voorschriften. De bezwaren zyn nog pas gebleken bij de belastlng-verhooglngs- voorstellen. Spr. vraagt of daarin geen ver betering is te brengen. Hier moet toch ook mogelijk zijn wat elders geschiedt. Spr. wendt zich dan tot de S.D.AP Wa ren destyds haar voorstellen aanvaard dan zou de stad weinig minder dan geruïneerd zyn. Dat wordt nu maar verdoezeld, de S.D.A.P. heeft zyn draal genomen van op positie- tot regeeringsparty. Gelukkig dat hier altijd een degelyke ouderwetsche fi- naneieele politiek is gevoerd! Wat zijn de verdiensten van wethouder Verwey? Spr citeert den heer Polak om dat te doen uitkomen, zich aansluitend bij den lof voor het niet verder springen dan mogeiyk is- Spr. pryst het voorstel tot bezuiniging inzake schoolkindervoeding van de meer derheid van B. en W.. Het geven van voor bereidend lager onderwijs is niet verplicht, dus late men dit over aan het part. initia tief en spr. beveelt het Utrechtsche stelsel aan in dezen. Hy zal een voorstel indienen, tenzy de wethouder alsnog een nauwkeurig onderzoek wil doen instellen. Vreemd blijft spr oordeelen dat by zoo krachtigen achteruitgang der werkloosheid het cyfer van verleenden steun etc. met 14 pet. stygt. Hy erkent, dat de regeering door haar maatregelen meer helpt, doch zooveel blyft hem onbegrijpelijk. Van 4301 werkloozen zijn er hier 20 in werkverschaffing. Dat steekt toch wel zeer ongunstig af bij het landscijfer, naar hy nader uiteengezet. Hier moesten er 1265 in werkverschaffing moeten zyn. Spr. dringt daarom op meer diligentie aan bij B en W. Zie b.v. het Overweg-vraagstuk, dat hy zeer geschikt oordeelt. Laat de S.D.AP het verzet toch staken. Werken is altyd beter dan stempelen en lediggang. Aan de centrale werkplaats voor jeugdige werkloozen zyn dingen van ernst.igen aard geschied. Spr. wil echter eerst af wachten wat de wethouder zal mededeelen voor hierop nader in te gaan. Spr. wil niet meewerken om Leiden te maken tot proefkonyn inzake medezeggen schap, waarover nog weinig of niets vast staat. Over de voorstellen Schüller zal hy zich zyn standpunt nog voorbehouden. Veel lykt hem het intrappen van een open deur. Of zitten andere motieven voor? Gaarne hul digt hij dit lid der C. v. F. echter voor zijn vele werken en vasthoudendheid, al is hy niet altyd met hem eens, gelijk b.v. in de aanhoudende klacht over te langzaam vorderen van den Stadhuisbouw. Spr. dringt bij hem aan op de zelf-overwlnning van matiging. Gaarne stemt spr. in met den wensch naar toepassing van de idee der geestelyke en moreele herbewapening ook in de ge meentepolitiek, louterend als karaktervor mend als deze zal werken in het ware ge meentebelang waardoor zal kunnen ont staan een parlementaire aristocratie. Hierna even voor half zes schorsing. AVONDZITTING. De heer v. WELZEN bespreekt allereerst de stratenkwestie van Rijnstraat en omge ving en verdedigt voorts het voorstel Jon- geleen tot water-zuivering in de Zyl. Wat betreft de zelfbeperking van den raad en het achterwege laten van bespre king van regeeringsmaatregelen. spr. schaart zich aan de zijde van den heer v. Eek. dat de raad ook in dit opzicht wel de- geiyk een taak en een plicht heeft; zelfs on geacht hoe andere partijen daartegenover staan. Afgezien natuurlijk van een te-veel, waardoor de waarde van dit recht zou ver loren gaan. Spr. erkent dat er parlemen taire excessen zijn door het trachten elkaar vliegen af te vangen waardoor de parle mentaire strijd aan waarde verliest. Ook de vraag wie het meest doet etc. is weinig aan lokkelijk. maar de partijenstrijd. gebaseerd op de beginselen als van zelf komen de klassen daarbij in het geding en zooals door spr. altijd gevoerd kan te allen tijde den toets der critiek doorstaan Z.i. moeten de bedrtjfstarieven geregeld worden naar den maatschappelyken wel stand der gezinnen, niet naar de grootte, doch het lykt hem toch dat een schraal be gin van overeenstemming tusschen hem en de R K. aanwezig mag worden geacht. (Ge lach). In tegenstelling tot bezuiniging op sociale uitgaven waarvan spr. niets wil weten. Door indirecte belastingen wordt een groote druk gelegd op kringen, die het niet dragen kun nen. Dat de gemeenten daaraan kunnen doen. is Iets anders Bezuiniging op schoolkindervoeding oa ophelfing tijdens de vacantie behalve de Kerstvacantie wyst spr. scherp af. Zy toont volgens den directeur van den Ge neeskundigen Dienst een bestuurs zelfge noegzaamheid der commissie die grenst aan het belachelijke. Werkloozenzorg zou feitelyk rijkszorg moeten zyn. dat heeft desbetreffend rap port wel geleerd. Spr. maakt dan een uitstapje naar sovjet- Rusland. waar z.i. het parlementaire stelsel hooger trap heeft bereikt dan in welk kapi talistisch land ook De heer HESSING: hoeveel partijen zijn er dan? De heer v. WELZEN: dat is daar onnoo- dig. cmdat er nog maar één klasse is! De NS B mag z.i. niet op denzelfden voet worden behandeld als de andere partijen en daarom wil hij deze uitsluiten van het huren van stadsgebouwen. Hij doet daartoe een amendement op het voorstel van Eek. Met de voorstellen van de SD.A.P zal spr. meegaan speciaal met die van den heer Schüller. die steeds baanbrekend werk heeft verricht. Spr. noemt eenheid tusschen S.D AP. en communisten noodzakelijk, zooals trouwens van de gansche arbeidersmassa, dat heeft de heer v. Eek vergeten te memo- reeren. De heer KEY wijst op de moeilijkheid de begrooting sluitend te maken; hij prefe reert daarbij directe belastingverhooging boven indirecte, vooral gelet op de huidige onder-consumptie waardoor de lichttarie ven z. i. beslist verlaagd dienen te worden. Spr. hoopt, dat de van regeeringswege aan gekondigde veranderingen daartoe aanlei ding mogen zijn. Spr. behandelt voorts nog eenige losse punten, als vervanging^ der trams door bussen, de wenschelijkheid tot verbetering van den spoorwegovergang, etc De heer WÜRTZ zal zich evenals andere jaren van politieke beschouwingen ont houden, daar zij z. i. in den raad niet thuis hooren. Een overtuiging die meer en meer veld wint, daar de zakelijke belangen daar door worden vertroebeld, tot nadeel van de stad. Maar de erkenning hiervan zal voor loopig nog wel tot de vrome wenschen be hooren. De soc. dem. wethouder is een be lastingverhooging niet ontkomen, hetgeen geen verwondering kan wekken, gezien de stijging der uitgaven voor steun etc. van jaar tot jaar. Slaagt men er niet in, die stijging tot staan te brengen, dan zal ver dere verhooging noodzakelijk worden. Heb ben B. en W. al een plan om die stijging tegen te gaan, mede door bestrijding de werkloosheid? Evenals andere jaren is spr. tegen de halveering der premies voor het Ongevallen fonds. Spr. ziet gaarne een na dere verklaring over de grondpolitiek van het college, gezien het Ingezonden stuk in ons blad en verzet zich tegen het aanstel len van menschen met behoorlijke inko mens in bijbaantjes, voor zoover B. en W. daaraan iets kunnen doen. De heer SNEL sluit zich aan bij hen die lof hadden voor het college van B. en W. op het gebied van opheffing van verkeers- moeilykheden, waardoor tevens stadsver- fraaiing wordt bereikt. Op het gebied van werkverruiming en werkverschaffing is spr. minder tevreden. B. en W. hadden de regeering z.i. meer werken voor uitvoering moeten voorleggen althans in werkverruiming, of is dat ge schied? De werkverschaffing wordt toch te zeer uitgebreid tot normaal werk. dat daarvoor feitelyk niet ln aanmerking mocht komen. Voor werkverruiming staat zelfs niets op het program! Alleen ter wille van de financiën houdt men zich aan werkverschaffing en spr. komt daartegen op. nog eens de redenen opsommend waar om werkverruiming verre de voorkeur ver dient boven werkverschaffing. Als de zaken nog niet zoo loop en als de S.D.A P. begeert, is dit in de eerste plaats de schuld by den leider der regeering; dit aan den heer Beekenkamp. Spr. behandelt dan eenige kwesties der werkloozen, om dan te komen tot den Stadhuisbouw, waar de gang van zaker. met teveel ïydzaamheid is aangezien, waardoor arbeidersbelangen in het gedrang zyn ge komen. Vier maanden heeft het werk zelfs vrywel stilgelegen, n.l. van September tot verdrijft U snel en zeker met Koker 12 stuks 50ct. Proef doosje 2 stuks 10ct. 8769 (Ingez. Mod.) Februari Opzet was gemiddeld 100 men schen te laten werken, het laatste jaar was het hoogste cyfer per maand nog geen 50! Veel is te lang aangehouden. Het tempo ware gemakkelijker op te voeren geweest ten bate der Leidsche arbeiders, terwyl nu de buitenlandsche heeren hebben geprofi teerd. Spr. dringt aan op de laatsten scherp tor te zien Do arbeidsvoorwaarden etc. voor de taxi- verhuur-maatschappijen eischen een snelie regeling Deze kwestie hangt nu al van 1937 en spr. hoopt dat B. en W. nu zullen in grijpen. Bij den dienst van sociale zaken gaat het te streef waardoor M. H. te zwaar wordt belast. Er is ook te weinig samen werking tusschen beide diensten tot na deel der gemeente. Spr. betwist dat het noodig is losse transportarbeiders tweemaal per dag te laten stempelen. De heer BERGERS constateert, dat de soc. dem. wethouders niet hebben kunnen voldoen aan de beloften, daar ook zij van een gulden geen rijksdaalder konden ma ken. Spr. kan met het gevoerde beleid echter wel tevreden zijn. Voor een samen gaan van soc. dem. en R.K. zal nog heel wat moeten gebeuren en veranderen Spr. blijft tegen optochten op Zondag. Spr. geeft een becyfering, dat de slacht huis-tarieven vooral voor varkens niet verlaagd kunnen worden zonder verlies, eerder zelfs met winst, en hij dringt aan dat nog eens te bezien. Ook met het oog op verruiming der werkgelegenheid. Spr. neemt het op voor de commissie voor ae schoolkindervoeding tegen de verklaring van dr. Horst, blykbaar gebaseerd op een oude controverse met dit bestuur. De com missie doet haar werk met lust en volko men gratis en dan zoo'n ongemotiveerd® beschuldiging! Mevr. BRAGG-AAR-DE DOES is niet be vredigd inzake de meiklever an tie op school en vraagt een nader antwoord. Dat er bij de werkloozen, trots den steun geen arbeidsschuwbeid bestaat, zooals de heer Knibbe eens meende, is wel bewezen bij het sneeuw-opruimen. Men vergete toch naast de zorg voor de financiën ook niet de zorg voor de werk loozen. En spr. durft met voldoening terug te zien op de laatste periode van 4 jaar, sinds er soc.-dem. wethouders zijn, die in velerlei opzicht toch een beteren geest heb ben gekweekt in tal van diensten, spr. geeft voorbeelden en hebben gedaan, wat mogelijk bleek bij de huidige omstandig heden. Veel blijft er nog te wenschen, het zij erkend, doch men is gebonden. Dat bij M. H. veel fouten voorkomen, ontkent spr. Het bereiken van den leeftijd van 66 jaar mag h.i. geen reden zijn tot terugvoering naar M. H. waarna spr. het opneemt voor den .steun aan zieken. Bijbaantjes hooren h.i. in de eerste plaats aan de werkloozen, niet aan gepen- sionneerden etc. Toepassing der spaar-regeling is prac- tisch onuitvoerbaar bij M. H. Dan de schoolkindervoeding. De meer derheid van B. en W. wil de vacantie-voe- ding afschaffen tijdens de vacanties be halve de Kerstvacantie met het oog op de bezuiniging. Spr. wil aannemen, dat de meerderheid dit laatste als beslist noodig zag, maar hier is het h.i. in strijd met christelijke liefde en zorg. Vooral de groote gezinnen zullen er door lijden. Wat blijft er bovendien over van vacantie-verster- king, wanneer den kinderen het eten wordt onthouden. Slechts 25 pCt. zou deelnemen aan de vacantie-voeding, doch tijdens de Kerstvacantie namen ruim 800 kinderen deel van de ruim 1400. En zelfs 25 pCt. acht spr. nog te veel om tot afschaffing over te gaan. Hoe noodig het eten wordt geoordeeld, bleek tijdens de schoolsluiting bij de kin derverlamming toen zelfs 1 portie nog werd gehaald, ook in gezinnen, waar het anders niet wordt gebruikt. Het advies van dr. Horst is dan ook ab soluut afwijzend voor afschaffing. Overi gens onderschrijft zij niet diens uitlating over het bestuur, voor hetwelk spr. uit eigen ervaring alle waardeering heeft. Bovendien zijn de nonnen om voor toe lating tot de voeding in aanmerking te ko men. al zeer hoog gesteld. En thans gelden nog dezelfde normen als in 1932! Spr. citeert de heeren Wilmer en Ber gers uit 1935, toen dezen tegen afschaffen waren en spr. hoopt, dat dezen ook nu niet veranderd zullen zijn. Vrees heeft spr. ook in de naaste toe komst, dat zal worden gepoogd terug te komen op het besluit, schoenen te ver strekken in plaats van klompen. De heer ELKERBOUT zegt. dat men in het algemeen den drang tot bezuiniging toejuicht. Komt het echter tot voorstellen dan wordt het moeilijker. De vereeniging voor Schoolkindervoeding zag feitelijk geen mogelijkheid tot bezuiniging, slechts wan neer de raad wilde terugkomen op genomen besluiten. B.v. od terugkeer tot klompen, waartoe het wellicht noodgedwongen zal moeten komen, gezien het feit. dat vele ge zinnen de schoenen niet kunnen onderhou den, spr. geeft cijfers daaromtret (14 pCt. was voor den tijd op). Het bestuur wil nog I eenigen tijd aanzien en spr. begrijpt dat. I Dan de voeding in de vacanties. Slechts i ?5 pCt. neemt daaraan deel. terwijl de kos- ten hoog ziin door meerdere uitgaven voor toezicht. Z.i. kan hier dus bezuinigd wor- cen. Het is ncodzaak. Voor het bestuur heeft spr. groote waardeering vooral nu hij het werken daarvan van nabij heeft I kunnen gadeslaan. I Het verwondert spr dat. nos geen be- I slissing is genomen ten "n«.7len van het open terrein aan dc Herengracht. Hij dringt op spoed aan met het oog op de werkverruiming. Hierna wordt de zitting geschorst tof hedenmiddag.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13