BINNENLAND^T^'^ Ons Kort Verhaal IEIDSCH DAGBliD lerde Blad Dinsdag 21 Februari 1939 De zware weg Gwitsersche reis van het Prinselijk Gezin Overbrenging gebouwen Artillerie-inrkhlingen Het Holland house te New-York Nederland als zeevarende natie VERTREK UIT DRIEBERGEN— RIJSENBL'RG. Omtrent het vertrek van het Prinselijk gezin naar Zwitserland wordt nog gemeld, dat het Prinselijk paar met Prinses Beatrix gistermiddag te ongeveer half drie per auto van het paleis Soestdijk vertrok. De Prins bestuurde den wagen, de Prinses zat naast hem en achterin zat jkvr. Feith met de kleine Prinses. Geheel onopgemerkt hebben de Prins en de Prinses plaats genomen in den inter nationalen trein op het station Driebergen- Rijsenburg. Verwacht was. dat zij zich per auto van het paleis Soestdijk naar Utrecht zouden begeven om daar in den internatio nalen trein naar Bazel plaats te nemen. Aan dezen trein was in Utrecht een spe ciale slaapwagen gekoppeld. Om 2.44 ver trok de trein van het station Driebergen. KOSTEN VAN AANKOOP TERREIN. ENZ. TE HOOG GEACHT. Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de verhooging van de kosten voor het Staatsbedrijf der Artillerie-Inrich tingen voor 1938 is het volgende ontleend: Hoewel zij met den Minister dislocatie van de gebouwen der Artillerie-Inrichtin gen noodzakelijk achtten, gaven toch vele leden uitlr.g aan hun verwondering, dat juist het administratiegebouw naar elders zal worden verplaatst. Zij meenden, dat de administratie van het bedrijf in het alge meen in de onmiddellijke nabijheid van dat bedrijf gevoerd moet worden en niet op een uur sporens daar vandaan. Wil men dislocatie, dan verplaatse men één of meer fabrieksafdeellngen naar elders. In dit verband werd nog gevraagd, waar om juist in de gemeente 's-Gravenhage de administratie gevestigd zou moeten wor den. Ware het niet mogelijk, een der in Delft leegstaande Rijksgebouwen tot admi nistratiegebouw in te richten? Overigens achtten deze leden de geraam de bedragen van f. 120.000 voor den aan koop van een terrein van f. 225.000 voor den bouw en van f. 30.000 voor den aan koop van twee perceelen. bestemd voor dienstwoningen en garage, zeer hoog. Zij vreesden dat deze uitgaven, alsmede die voor de overbrenging van de laboreer- werkplaatsen naar elders, de exploitatie rekening ongunstig zullen beïnvloeden, zoodat de kosten van de materiaalvoorzie ning der weermacht zullen stijgen. Sommige leden merkten op. dat de toe neming van de door de Artillerie-Inrich tingen uit te voeren opdrachten slechts een tijdelijk karakter draagt. Is het wel verantwoord, zoo vroegen deze leden, voor deze tijdelijke drukte een nieuw gebouw met dienstwoningen en ga rage te stichten? Kan voor den korten tijd, dat deze drukte zal duren, niet een admi nistratiegebouw worden gehuurd? Omtrent het voorstel tot den bouw van laboreerwerkplaatsen werd gevraagd, of hiervoor niet met een lager bedrag dan f 225.000 kan worden volstaan, of met het oog op de tijdelijke drukte niet een fabrieksgebouw kan worden gehuurd, dan wel een leegstaand rijksgebouw ingericht. Het bestuur van de Holland House Cor poration is samengesteld uit Nederlanders en Amerikanen. Er bevinden zich in Ame rika tal van bekwame Nederlanders en door deze rondom het Holland House bijeen te brengen, kunnen zij grootsche dingen be reiken. De Amerikanen zijn trotsch op de historische banden, die hen met Nederland verbinden. Hier in Nederland zelf kunnen zakenlieden en ondernemers tot het wel slagen van het doel der Holland House Cor poration bijdragen door hun kantoren, agentschappen en filialen In New-York te vestigen in het Holland House, opdat dit niet genoodzaakt zal zijn. anderen, die geen belangstelling voor Nederland hebben, te laten proflteeren van de voordeden, welke het Holland House den Nederlanders wil bieden. Aan het jaarverslag 1938 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotter dam ontleenen wij het volgende: De Nederlandsche koopvaardijvloot was op 30 Juni 1938 2.852 012 registerton bruto groot de netto vermeerdering sedert 30 Juni 1937 bedraagt 217.691 ton bruto. Neder land bleef hiermede onder de zeevarende naties od de achtste plaats met 4.27 pro cent van het wereldtotaal. Wanneer echter alleen met voor de groote vaart geschikte scheepsiuimte wordt gerekend en ook de tankschipruimte buiten beschouwing blijft dan bedraagt de wereldvloot 30 183 946 ton bruto en komt Nederland met 1.556.226 ton om 5.16 procent op de zesde plaats. De Nederlandsche scheepswerven bouw den op 31 December 1938 aan 96 zeeschepen metende 247 077 ton bruto tegen 92 schepen met 298 938 ton op 31 December 1937. Het aandeel van Nederland in de over de ge- heele wereld onder handen scheepsruimte is gedaald van 9.96 procent op 31 December 1937 tot 9.26 procent op 31 December 1938. Voor de onder handen motorschepen is het aandeel in ons land verminderd van 14 89 procent tot 13 23 procent. De productie van de Nederlandsche werven gedurende 1938 omvatte 142 zeeschepen met 239.845 regis terton bruto, tegen 112 zeeschepen met 183.509 ton in 1937. Het aantal aanvragen voor nieuwbouw was in 1938. vergeleken met 1937, dalend. De werven waren echter, dank zij belangrijke opdrachten van het departement van Defensie, behoorlijk van werk voorzien. GEESTELIJKE EN MOREELE HERBEWAPENING. De Commissaris der Koningin in Gelder land heeft met een aantal vooraanstaande personen uit de provincie een bespreking gehouden, welke heeft geleid tot de vorming van een voorloopig studiecomité, dat onder de oogen zal zien op welke wijze aan den oproep van H.M. de Koningin tot toepas sing van de gedachte der geestelijke en moreele herbewapening uitvoering kan wor den gegeven in provinciaal verband. WERKZAAMHEDEN NOORDOOSTPOLDER HERVAT. Met de hervatting der inpolderingswerk zaamheden van den Noordoostpolder is te Lemmer weer een aanvang gemaakt. Het syndicaat Noordoostpolder hoopt dit jaar met den ringdijk gereed te komen. Bovendien moeten er nog 3"> K M. kanaal, deel uitmakend van het hoofdkanaal, door den polder, worden gebaggerd. MR. KNIBBE SPRAK OVER „DE TOEKOMST VAN DEN ZELFSTANDIGEN. PARTICULIEREN HANDEL". In het jaarbeur-cstaurant te Utrecht is een groot aanta vee .oederfabr .kanten en -handelaren uit e oorden van het land bijeengekomen, ter vaststelling van de richtlijnen, volgens welke de belangen van de zelfstandige ondernemers in dit bedriif tem dden van de maatschappelijke en eco nomische evolutie van dezen tijd zullen dienen te worden behartigd. De vergadering was bijeengeroepen door de commissie samengestelde veevoeders" uit den Nederlandschen bond van graan- ?n meelhandelaren, welks voorzitter, de heer J. P. F. Janssen, uit Amsterdam, in een kort openingswoord uitdrukking gaf aan zijn voldoening over de gToote belang stelling die onder fabrikanten en hande laren in den lande bleek te bestaan voor het onderwerp, dat door de commissie aan de orde is gesteld. Spr. wilde naar aanle ding van geruchten, die de ronde doen nog eens nadrukkelijk vastleggen dat de vergadering geenszins het karakter van een protest- vergadering zou dragen. Evenmin was zij gericht tegen welke andere vereeniging van bedryfsgenooten ook. Mr. dr. P. G. Knibbe. secretaris van de kamer van koophandel te Leiden, sprak vervolgens over ..De toekomst van den zelfstandigen, particulieren handel, on danks dreigende gevaren". De heer Knibbe maakte in een korte ge schiedkundige inleiding een vergelijking tusschen de positie van den handel In vroegere eeuwen en thans Sinds de autar- kistische gedachte van het buitenland ons land noodzaakte maatregelen te nemen, die den handel aan banden legden, zijn er verscheidene fouten begaan Wij hebben het te goed willen doen. Wij zijn begonnen met te trachten den graanverbouw weer loonend te maken, waarbij aanvankelijk de noodzaak om den export in stand t» houden over het hoofd is gezien. Toen men tot dit inzicht kwam. was men gedwongen veel ingrijpender maatregelen te nemen, dan noodig zouden zijn geweest, wanneer men van den aanvang af den export als primair beschouwd had. Wii zijn op dit oogenblik spr. aarzelde niet, het zoo te stellen aan een allesoverheerscher.d staatssocia lisme toe. De positie van den vrijen zakenman te midden van deze ontwikkeling is geens zins benijdenswaard. Het is hoog tijd, dat hij zijn kansen gaat bestudeeren. waarvoor allereerst een onderkenning van de ge varen vereischt is. Spreker kwam tot de volgende conclusies: Er moet met het oog op allerlei proble men. waarvoor de mengvoederfabrikanten zich gesteld zien naar een aaneensluiting der belangen gestreefd worden teneinde bij de regeering gelijke (tansen te erlangen met de beide andere groote groepen. Komt die gelijkstelling er, dan behoeft de particuliere ondernemer geen vrees te koesteren voor de toekomst. De groot-bedrijven zullen te eerder de opportuniteit van een zekere taakverdeeling erkennen, als zij een hechte groep particu liere ondernemers tegenover zich vinden. En tenslotte: de activiteit, het initatief en de ervaring van de particuliere fabri kanten zijn de beste waarborgen voor suc ces in den strijd tegen de coöperaties. Im mers weinig bedrijven zijn aan zoo intense veranderingen onderhevig, wat grondstof fen en methoden betreft, als de meng- voederbedrijven. Od den duur moet een aaneengesloten groep fabrikanten en han delaren. die gezamenlijk alle problemen onderzoekt en de voordeelen van het partl- KENT U HET RIVIÉRA PLANT Weet U, dat een 14-daagschc individueele reis naar de Rivièra ook in Uw bereik ligt? Prijzen van 89.— afl Vraagt Inlichtingen aan het bekende 19| REISBUREAU LINDEMAN N.V. |icL_k,_ leiden ilptfne «reestraat 151 llNDEMAN Telefoon 604 8770 (Ingez. Med.) culier initiatief onderling uitwisselt, de coöperaties achter zich kunnen laten. In de middagvergadering, welke een be sloten karakter had, is men. na belang wekkende discussies tot een beginselbesluit gekomen omtrent de op te bouwen samen werking De vergadering heeft aan de „comm'ssie samengestelde veevoeders" de opdracht verstrekt de uitwerking dei' plan nen ter hand te nemen zoo mogelijk in contact te (reden met andere organisaties en ten spoedigste met concrete voorstellen te komen. EEN BELANGRIJK WERK VOOR WERKVERSCHAFFING. De „slikken" worden ingedijkt. Gistermiddag is met eenige plechtigheid in tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden, de eerste spade in den grond gestoken voor de uitvoering van de indijkingswerken van circa 400 H.A. vrucht baar land. gelegen achter Pieterburen, on der de gemeente Eenrum (Gr.) en ressor- teerende onder het Buitendijksche water schap De Slikken" welk werk ook van groote beteekenis moet worden geacht voor de tijdelijke werverschaffing. Binnen een tijdsverloop van anderhalf jaar zullen deze werken, waarmede een be drag van l'/i millioen gulden gemoeid is, gereed komen. In deze kosten wordt door ingelanden van het waterschap voor een half millioen bijgedragen terwijl het riik 1 millioen voor zijn rekening neemt. Bij deze Indijking zullen niet minder dan 1200 a 1300 man te werk worden gesteld, waarvan ook de stad Groningen een niet onbelangrijk aantal zal kunnen leveren. Ook gedurende den winter 1939/40 zal hier nog een 300-tal arbeiders werk kunnen vinden, welk aantal in het voorjaar van 1940 tot 600 a 700 zal kunnen worden ver hoogd. Men hoopt in het najaar van 1940 met het eeheele werk gereed te zijn. VERSPREIDE BERICHTEN. Het bestuur van den A. N. W. B. heeft, na overleg met het bestuur van de Kon. Nederi. vereeniging voor luchtvaart, be noemd tot hoofd van het bureau voor lucht- toerisme op het vliegveld Ypenburg jhr. Oh. A. de Pesters, die reeds eenigen tijd met de waarneming was belast. Jhr. de Pesters wordt tevens definitief secretaris van de centrale commissie voor luchttoerlsme uit de beide organisaties. Bij Kcm. besluit is bepaald, dat met ingang van morgen de artikelen 9 en 13 der lamdbouwcrisiswet 1933 en het crisis- orgamisatiebeslult 1933 van toepassing zijn op huisbrandturf en op fabrieksturf. VOORZITTER FENTON B. TURCK ZET DE VOORDEELEN UITEEN. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam heeft gistermiddag in Hotel de L'Europe den president van Hol land House Corporation te New-York. Fen- ton B. Turck. die momenteel in ons land vertoeft, een lunch aangeboden, teneinde een aantal vooraanstaande figuren uit de kringen van handel, nijverheid, scheep vaart en bankwezen te Amsterdam in de gelegenheid te stellen, nadere bijzonder heden te vernemen omtrent het Holland House, de grootste stichting van het Rocke feller Centre te New-York, waar het ge- heele Hollandsche leven en alle Nederland sche belangen zich, naar men hoopt, zullen coneentreeren. De voorzitter, tevens tafelpresident, de heer Gottfried H. Crone. heette den heer Fenton B Turck hartelijk welkom en her innerde aan de uitgebreide handelsbetrek kingen tusschen de Vereenigde Staten en Nederland, vooral sedert drie jaar geleden het nieuwe handelsverdrag tusschen beide landen tot stand was gekomen. Zonder zich daarover te willen beklagen, consta teerde de heer Crone slechts het feit. dat terwijl de Amerikaansche invoer in Neder land sedert 1936 was gestegen, de invoer van Nederlandsche producten in de Ver eenigde Staten van 1936 op 1938 gedaald was van 44 millioen tot 37 millioen, zoodat deze slechts een vierde van den Amerikaan- schen import in ons land was. Hier was dus nog ruimte voor verbetering en een stich ting als het Holland House zou ongetwijfeld tot deze verbetering kunnen bijdragen De heer Fenton B Turck antwoordde, dat men in de Vereenigde Staten niets lie ver wilde dan de handelsbetrekkingen met Nederland te verbeteren en bovendien ook ce cultureele banden versterken. Door het stichten van het Holland House in het uitgebreide Rockefeller Building wilde men In steen en staal uitdrukking geven aan het respect, dat men in Amerika voor Ne derland koestert. Het Rockefeller Building is een grootsche ondernemin". hoewel spr. haar niet wil vergelijken met een onderne ming als de Zuiderzeewerken, die hij met verbazing en bewondering heeft bezich tigd. Het Holland House wil een trefount zlir voor alle Nederlanden. o!le Nederlanc'ehe ondernemingen en alle Nederlandsche be langen in New-York, alsmede voor alle Amerikanen, die belangstelling voor Neder land hebben. door J. P. BALJÉ. Het zachte klopje op de deur van zijn werkkamer, dat iederen middag de komst van R a met zijn kopje thee aankondigde, deed Rein v. Beukema ditmaal opschrikken. Nu zou hij het haar zeggen, hoe zwaar het hem ook viel. ..Uw thee. meneer van Beukema!" Ze had al weer een paar passen naar de deur gedaan toen hii haar terugriep. R a. ik wilde je wat zeggen". Langzaam draaide ze zich om en ze bleef staan juist buiten den schijn van zijn bureaulamp. Ze zag zijn ernstig gezicht en het gaf haar een schok. Ze voelde, dat het iets onaangenaams was, wat komen zou. Het duurde seconden Het gieren van den herfstw nd buiten en hét zenuwachtig tik ken van zijn potlood op zijn vloeiblok waren de eenige geluiden. ,.R'a. ik ga hertrouwen". Het viel haar als een steen op het hart. Onmiddellijk besefte ze de verstrekkende beteekenis van dit besluit voor haarzelf. Rein van Beukema ging hertrouwen en dus zou zij hier geen huishoudster kunnen blijven. Ze kneep de vingers in haar hand palmen om zich te beheerschen. .Hertrouwen Het was het eenige woord dat ze op dit moment zeggen kon. Leeg was het in haar hoofd. leeg. nu ze voelde, dat het geluk van enkele jaren haar zoo plots ging ontglip- oen. Om zich een houding te geven dren telde ze naar het raam en keek naar het verkeer bulten. Auto's reden met su'zend geluld langs het vochtige asphalt voet gangers tornden tegen den krachtigen wind op, die de boomen deed zwiepen. Bladeren werden wild opgejaagd, een tak brak krakend afZe drukte haar warme voorhoofd tegen het koele glas. ,Ja". zei hij ..ik ben erg tevreden over je Ria je hebt Ie laak d'e dr'e iaar uit stekend vervuld maar ik vind dat Fritsje een moeder "knoet hebben. Hij 's nog te jong om een moeder heelemaal te m'ssen. Drieënhalf is hi) nu en hij zou een tweede moeder nog als zijn eigen moeder kunnen beschouwen Ik heb er heel, heel lang over nagedacht, Ria. het was niet gemakkelijk. dit besluit te nemen. Wiiwaren zoo aan je gewend en het zal een heele ver andering geven. Ik ehga trouwen met mevrouw ter Meulen die. zooals Je weet weduwe is Ik meen, dat ze een goede moeder voor Fritsje kan worden" Mevrouw ter Meulen werd dus zijn vtouw! Dus daarom had ze enkele malen hier ge dineerd! Werktuigelijk trok R'a's vinger grillige figuurtjes od de plaats waax haar adem het raam bewasemd had Steeds volgde haar vinger dezelfde lijntjes. Toen besefte ze. dat ze iets zeggen moest. Ze voelde zijn oogen op haar gevestigd en zenuwachtig rechtte zich haar gestalte. „Ik ikfeliciteer u". Ze merkte. hoe onvast haar stem klonk. Het spreekt natuurlijk vanzelf. Ria dat ik je niet zoo zonder meer wegstuur. Ik had gedacht, je een half jaar salaris te geven. En dan.ik zal je de beste aan bevelingen voor mijn kennissen meegeven. Zelf wil ik graag eens uitkijken naar een nieuwe betrekking. En mocht je. na een half iaar, nog niets goeds gevonden heb ben, dan hoef Je je voor de toekomst heusch geen zorgen te maken Je weet Ria, dat je hier goede vrienden hebt en dat je hier nooit tevergeefs zult aankloppen". Ze knikte. ,Jk dank u. het is heel vrien- deliik van u!" wist. ze uit te brengen. „Wanneer wilt u. dat ikga?" Haar vraag scheen hem in verlegenheid te brengen. Misschien is het beteraarzelde hij. „Morgen?" stelde ze voor. Hij scheen opgelucht door haar voorstel. „Tja" zei hij „mevrouw ter Meulen heeft me beloofd, dat ze hier één en ander zou regelen. En dan is het misschien het beste. Ze knikte. .Goed meneer van Beukema. Ik zal morgen vertrekken". Met een korten groet verliet ze zijn werkkamer. De thee was koud geworden Rein van Beukema steunde het hoofd met de handen. Hij had den zwaren weg afgelegd. Het ergste was achter den rug. En hoe eerder Ria nu wegging hoe beter. Hij prefereerde een korte pijn boven een lange kwelling. Hoe lang had hti al niet moeten verbergen hoe hy van haar hield. HU. die vijftien, twintig laar misschien ouder was, dan dit jonge meisje. Een meisje, dat aan het begin van haar leven stond en er na tuurlijk niet aan dacht, haar leven te kluisteren aan dat van een man als hU. eenzelvig en stug en enkel nog levend voor zün kind. Iemand, die van het leven nog maar weinig verwachtte en zeker niet. dat het hem nog het geluk van een leven naast haar zou schenken. Hij wist, dat zijn besluit verstandig was, hoe moellUk het hem ook viel. het te ne men. Een paar weken terug had hU den knoop doorgehakt. Morgen zou Ria weg gaan. Ze zou een beetje zonneschijn mee nemen. maar hy zou er mogelijk zyn evenwicht weer door terugvinden En Elly ter Meulen zou zeker een goede moeder worden voor zijn jongen Met matte bewegingen pakte Ria haar koffer. Morgen zou ze dit kamertje ver laten. Drie jaar was ze hier gelukkig ge weest. Drie iaar had ze gezorgd voor Fritsje envoor hém. Ieder ding in dit huls was haar lief. ieder hoekje kende ze er van. Een ander zou hier nu komen een ander zou hem zUn thee brengen, bU hem zijn en rechten op hem hebben. Met bevende vingers haalde ze het kleine kiekje te voorschUn dat ze zelf nog eens genomen had Het kiekje van Fritsje en hem. Iedere trek van zijn gezicht was in haar geheugen gegrift die kleine rimpeltjes bil zUn oogen. het vouwtje bij zUn mond waar ze zoo van hield. Ze wist precies, wat hij dien middag gezegd had en dat ze hem plagend vertelde, dat zUn haren aan zijn slapen al een beetje begonnen te gryzen. Toen was hij plotseling weer ernstig ge worden en zijn oogen hadden haar zoo melancholiek aangekeken dat ze moe te gehad had hem niet om den hals te vallen. Het figuur dat ze dan geslagen zou heb ben Hii beschouwde haar immers als een kind een onbeteekenend «echt, dat je wegstuurt met een half iaar salaris maar die Je niet hebben wil als de moeder van ie zoontie! Waarom was ze zco dwaas ge weest zoo krankzinnig veel van hem te houden? Wll'oos liet 'e zich op het bed neerval len. Krampachtig scho'->n haar schouders. Het kiekje lag verkreukeld op den grond... Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden. Holland-West-Afrika Lijn JAARSTROOv thuisreis, pass. 19 Febr. Las Palmas av STELKERK, uitreis. 17 Febr. te Rome ULYSSES. 20 Febr. van R'dam te Hamburg vertr. 20 Febr. naar A'dain Maaskfbv' 19 Febr. van W. Afrika te A'dam. Kon. Ned. Stoomb. Mij. AJAX, naar A'dam pass. 19 Febr. n m. Brunsbuttel BERENIc? 19 Febr. van A'dam te Aarhuus cryks SEN. 19 Febr. n.m. 1 uur van Madeira oa» Plymouth EUTERPE. 18 Febr. van La Pallicc naar A'dam BARNEVELD, uitreis 18 Febr. van Callao GANYMEDES li Febr. van Famagusta n. Klmassi hÉBE naar A'dam, pass. 20 Febr. v.m. Brunsbuttii HELDER, 20 Febr. voorm. 6 uur van Ham burg te Antwerpen hermes, 19 p,ir" van Constanza te Istanboul juno 18 van Piraeus naar Calamata mars naar A'dm. pass. 19 Febr. Ouessant merope 1) Febr. van Palermo naar Venetië neretjs naar Adam. pass, 19 Febr. nam. Brunsbuttti ODYSSEUS, naar Passages, pass. 19 FrM Dover ORPHEUS, naar A'dam. pass m Febr. nam. 11 uur Brunsbuttel PERSEUS naar Gdynia, pass. 19 Febr, Holtenati POSEIDON, uitreis. 19 Febr. te Antwerpen - RHEA. 18 Febr. van Suzak n. Dubrovnik - SOCRATES, uitreis, pass. 19 Febr. Ouessant THESEUS. 19 Febr. van A'dam te Stettin TIBERIUS. 19 Febr. nam. van A'dam te Hamburg TRAJANUS, naar Tanger. pass. 19 Febr Dungeness VULCANUS, 19 Pebr van Instanboul te Bourgas PYGMALION 20 Febr. van Hamburg te A'dam Trius' 20 Febr. van Hamburg te A'dam Irene 19 Febr. van Mlddl. Zee te A'dam STELU n. Genua, pass. 19 Febr. Ouessant SIMON BOLIVAR, 17 Febr. van Barbados naar Porto Llmon. Ned. Ind. Tankstoomboot Mii- GENOTA, 18 Febr. van Liverpool naar St. Kittz v.o. - ROTULA, 16 Febr. van Los Angeles n. Manilla Rotterdam-Z. Amerika Lün ALBENA, uit reis. pass. 19 Febr. Ouessant ALUDRA, thuisreis, 18 Febr. van Rio Janeiro. Kon. Paketv. M(j. BOISSEVAIN, 18 Pebr. v. Port Elisabeth CREMER, arr. 18 Febr Ie Penang MAETSUYCKER. 18 Febr. van Singapore n. Sydney NIEUW HOLLAND, 18 Febr. van Melbourne naar Singapore - RUYS. 18 Febr, van Singapore n. Shanghae TEGELBERG, 17 Febr. van Kohslchang te Batavia. Java-China-Japan Lijn TJISADANE. 18 Febr. van Macassar te Shanghae TJILE- BOET, 17 Febr. van Yokohama n. Palembang. Silver-Java-Pacific Lijn DJAMBI, 18 Febr, van Los Angeles te Vancouver SIMALOER, 17 Febr. van Tampa te New Orleans. Java-New York Lijn BRASTAGI, 18 Febr. van New York te Hampton RORds MAPIA, 17 Febr. van Penang naar Port Swettenhun SOEKABOEMI, 18 Febr. van New York n. Java. Mij. Nederland JOHAN VAN OLDENBAH- NEVELT, thuisreis, 19 Febr. van Colombo - SALEIER. thuisreis. 19 Febr. van Port Said TAWALI. uitreis, 19 Febr. van Suez - SEMBILAN. thuisreis, pass. 19 Febr. Gibral tar POELAU LAUT, 19 Febr. van Bremen te Amsterdam. Kon. Holl. Lloyd SALLAND, 20 Febr. van Hamburg te A'dam WATERLAND, thuis reis. 19 Febr. nam. 5 uur van Montevideo - AMSTELLAND, thuisreis. 19 Febr. nam. 2 uur van Bahla ZAANLAND, uitreis. 18 Febr. nam. 2 uur te Santos. Ho'land-Afrika Lijn HEEMSKERK, uitreis. 18 Febr. nam. te Durban MELISKERK. 15 Febr. nam. 6 uur van Aden n. Mombassa - SPRINGFONTEIN, thuisreis. 19 Febr. vjn. Ie Durban RANDFONTEIN. 20 Febr. van Hamburg te A'dam. Holland—O. Azië Lijn ARENDSKERK. uit reis, 19 Febr. van Aden. Holland-Amcrika Lijn BINNENDIJK 18 Febr. van R'dam te New York NIEUW AMSTERDAM, toerlstenrels. 17 Febr. !t Cristobal STATENDAM, toerlstenrels, 18 Febr. van Kingston (J.) DINTELDIJK. thuisreis. 19 Febr. te Londen DELFTDIJK. uitreis, 19 Febr. te Londen NOORDAM, uitreis, pass. 20 Febr. Lizard BURGER- DIJK thuisreis, pass. 19 Febr. Sctlly - DRECHTDIJK. thuisreis, 19 Febr. van San Francisco BINNENDIJK. 19 Febr. van R'dam te Boston. Rott. Lloyd PALEMBANG. 19 Febr. van Java te R'dam DEMPO, thuisreis, 19 Febr. van Sabang KEDOE, thuisreis. 19 Febr. van Port Said INDRAPOERA. uitreis. W Febr. te Belawan KOTA AGOENG, uil- reis, 19 Febr. van DJeddah. Halcyon Lijn STAD ZWOLLE. 19 Febr. van Salta Cabello te Vlaardlngen STAD AL- STERDAM. 20 Febr. van Morphoubaa! - STAD ARNHEM. 19 Febr. van Algters naar Vecchla. Holland-Australië Hjn GAASTERLAND. uit reis, 19 Febr. van Karachi. Diverse Stoomvaartberichten FARMSUM n. R'dam. pass. 18 Febr. Flnisterre SOESTER- BERG, 19 Febr. van Guantanamo naar Boston HILVERSUM. 19 Febr. van B. Aires te Rosario LEERSUM. 19 Febr. van R'dam te Rosario TARA. naar Havre, pass. 18 Febr. Ouessant BATAVIE^-,- 19 Febr. van R'dam te Londen AMSTEL- STROOM. 19 Febr. van A'dam te Londen - HONTESTROOM, 19 Febr. van A'dam Londen BUSSUM. naar Huil, pass. 19Febr. Dover WICKENBURGH. naar Bordeaux pass. 19 Febr. Dungeness SLTEDHECHi. pass. 19 Febr. Dungeness EBRO, sleepboo. naar R'dam. pass. 19 Febr. Prawlcpoint TEXELSTROOM, n. Liverpool, pass. 18 teor. Prawlepoint RIJNSTROOM, naar Brlswi. pass. 18 Febr. Lizard THEANO. n»»r Dublin, pass. 18 Febr. Lizard B0^wrO 19 Febr. van Gent naar Onton GROEWW 18 Febr. van San Juan n. Sas van Gent PRINS FREDERIK HENDRIK. 19 Febr. vb 1 Jaffa te Liverpool MIDSLAND. 18 «"J van Bremen te Shields SCHIELAND. Febr. van Hamburg te Shields „„ei, LAND. 19 Febr. van R'dam te Orangem<JJ« ROODE ZEE. sleepboot, pass. 'JJj Gibraltar WOENSDRECHT. 18 Febr. w Constanza te Alexandrië AMELAND- Febr. van Sierra Leone naar R'dam -- LEMSPLEIN. naar Narvik, pass. 19 Udsire ALDEBARAN. 18 Febr. van kenaes naar R'dam OOSTPLEIN. «o r van Narvik te Hoek van Holland verïpnei TOWN. 18 Febr. van Antwerpen re w Hier is hel antivoort ■dl 1. Door Jan van Rlebeeck (1652). 2. De Kaspische Zee Deze zeeIs '1SS grootste meer van de wereld. 3. Door minister Reymer. Hii it uit van het derde ministerie RWS Beerenbrouck (1029/1933). 2-3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10