STADSNIEUWS Tekort van f. 280.000 bij het Talma-rustoord MAANDAG 20 FEBRUARI 1939 No. 24204 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79sfe Jaargang Soesoehoenan van Soerakarta overleden Een vreemde kwestie te Apeldoorn T00NEII NIEUW/ Loidsche Schouwburg. Dil nummer beslaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. .porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden (.2.35 per week ....'..\v..... (.0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten.' (voor binnenland 0.80 per 3 mnd.> DE HULDIGING VAN DEN HEER NOACH. Door de oud-leerlingen. Voor de huldiging van den heer Noach bij zijn zilveren leeraarsjubileum aan de H.8.S. hadden zich Zaterdagmiddag in de gymnastiekzaal aan de Burggravenlaan zeer veie oud-leerlingen vereenigd met den wethouder van onderwijs, mr. Tepe, de le den van de commissie van toezicht op het M O. en den gemeentelijken inspecteur op het onderwijs, den heer Vriend. De rijks inspecteur was verhinderd. De directeur der school, dr. J. D. A. Boks, sprak een woord van welkom tot de velen, die waren gekomen om den heer Noach hulde en dank te brengen. Een zeer moeilijke taak moest deze aan vaarden, nJ, een zoo bemind en geacht leeraar als de heer Draayer opvolgen. Van die taak heeft de jubilaris zich op uitne mende wijze gekweten. Hij wist zich de ge negenheid van zijn leerlingen, de achting van zijn collega's te verwerven door zijn werkkracht, waarom hij wel eens wordt be nijd, door zijn groote opgewektheid en nauwgezetheid en door de groote belang stelling voor zijn leerlingen. Spr. zegde den heer Noach dank voor hetgeen hij voor de school heeft gedaan. De wethouder van onderwijs, mr. Tepe, sprekend namens het gemeentebestuur en ce commissie van toezicht, heeft over den leeraar Noach zooveel goeds gehoord, dat hij zich heeft afgevraagd of er aan dezen decent nu werkelijk heelemaal niets man keerde. Zijn zegslieden hebben hem geen tekortkomingen van den heer Noach kun nen noemen en daarom kan hij zonder voorbehoud den voortreffelij ken leeraar huldigen, die 25 jaren al zijn krachten aan de Leidsohe H.B.S, heeft gegeven. Zijn ver diensten worden niet bepaald door het aantal jaren of door het vak, maar wel door de wijze, waarop hij Nederlandsch heeft gedoceerd en belangstelling en liefde neeft gekweekt voor onze moedertaal. Spr. hoopte, dat het den heer Noach zou zijn kegevcn ook in de komende jaren zijn taak met opgewektheid te verrichten. Nadat een oud-leerling, de lieer Mars man, den jubilaris had geschetst voor en achter het scherm, in en buiten de school, zeide de oud-directeur, dr. Schalkwijk, dat hij bijna 25 jaren met den heer Noach aan óe Leidsohe H.B.S. heeft samengewerkt en kan getuigen, dat alles wat over Noach is gezegd, ook juist is. Het deed spr. genoegen, dat zijn advies destijds heeft bijgedragen tot de benoeming van den heer Noach en hij gewaagde verder van den steun, welke ie jubilaris hem als directeur is geweest in zijn functie van secretaris der leeraren- vergadering. Voorts wees dr. Schalkwijk op de gave en het genoegen van den heer Noach om contact te blijven houden met zijn oud-leerlingen. De heer De Jong was daarna tolk der oud-leerlingen, die den heer Noach als een stoffelijk geschenk met een ideëele waarde de werken van Vondel aanboden met nog enkele andere geschenken. De heer Kriest. oud-hoofd der school aan de Aalmarkt, dankte den heer Noach voor diens werk in de oudercommissie en voor de wijze, waarop hij nieuwe leerlingen der H.B.S. steeds tegemoet treedt. Onder een daverend applaus kwam daar na de heer Noach cp het podium om in een vlotte en geestige speech te danken voor de geschenken en voor de hulde. Hij memo- teerde hoe huiverig hij had gestaan tegen over de taak om den ouden heer Draayer W te volgen ook, omdat hij op jongen leef- kwam tusschen leeraren, die al vrij beiaard waren. Maar hij kon ook wijzen op de groote tegemoetkomendheid en samen werking met zijn collega's. Er is gesproken over zijn geheugen en vriendschap voor zijn oud-leerlingen: de docent in het Neder- andsch heeft zooveel gelegenheid zijn leer- dugen meer dan louter kennis van zijn bij te brengen, te wijzen op de schoon- jfcid in taal, maar ook in geest en karakter, uil de waardeerende brieven van oud- TOlingen meent spr. te mogen opmaken. ?at hij in zijn taak is geslaagd, maar hij kan ook constateeren. dat zijn oud-leer- ungen in het leven zijn geslaagd. Dit jubl- wum is den heer Noach een oprechte ueugde. Om de waardeering en de hulde, tnaar nog veel meer om 't voorreoht, dat hij zoovele oudleerlingen om zich heen mag zien Een drukbezochte receptie volgde, waar- otl ook weer mevrouw Noach mocht doelen "t de hulde, haar echtgenoot bij zijn jubi leum gebracht. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Etcorsie naar de Sted. Lichtfabrieken. Zaterdag jj. organiseerde de V.V.M. een btcursie naar de Sted. Lichtfabrieken, ybke onder leiding stond van den heer E. van Teutem. Het gezelschap werd in jjroeDen gesplitst, welke werden rondge- -d door den heer ir. Ykema en eentge zoen van het technisch personeel der "hitfabrieken. tan v ?et s'ot van excurs'e dankte ir. an Teutem namens de aanwezigen den eer ir. Ykema en zijn assistenten voor va uiteenzettingen terwijl de voorzitter het n V V de heer J. Freeke namens j,'«stuur woorden van dank sprak tot den üï"e van de Lichtfabrieken en tot n leider van de excursie ir. van Teutem. voldaan keerden daarna allen huis- de V.V.M. kan wederom terugzien ecn zeer geslaagde excursie. „NUT EN VERMAAK". Het jaarlijksche bal-masqué. Der gewoonte getrouw heeft „Nut en Ver maak" Zaterdagavond aan den vooravond van den Vastentijd haar jaarlijksch bal- masqué gegeven en het is voor de organisa toren een droeve ervaring geweest opnieuw te hebben moeten constateeren. dat de be langstelling daarvoor zich nog steeds ln dalende lijn beweegt. Zeker, er waren ook nu nog eenige honderden gecostumeerden en een minstens even groot aantanl toe schouwers, die vanaf de balcons het fleu rige gedoe in de groote Stadszaal gadesloe gen, doch hun gezamenlijk aantal bleef toch verre beneden de drommen van feestgan gers, die in vroeger jaren niet alleen de groote zaal, maar ook de andere lokalitei ten geheel vulden, waarbij dan nog kwam, dat ,.in den goeden ouden tijd" „Nut en Ver maak" niet het monopolie had van bals- masqués, doch dat er elk jaar minstens drie gegeven werden, die geen van alle over ge brek aan belangstelling te klagen hadden. In dat opzicht laat de ongunst der tijden zich wel heel sterk gevoelen. Het is evenwel aan geen twijfel onder hevig. of de aanwezigen, deelnemers zoowel als kijkers, hebben zich uitstekend geamu seerd. Twee goede bands lieten zich afwis selend met de gebruikelijke „loopkapel" hooren en gunden de dansenden geen tijd tot rusten en.de toeschouwers konden ge nieten van menig fraai of geestig costuum. Het geslacht der Pierrots en Pierrettes schijnt zoo langzamerhand aan het uitster ven en had plaats gemaakt voor een groot aantal Spanjaarden zonder dat het er nochtans Spaansch toeging. Een bijzonder aardige vondst was de persiflage op het dienstbodenvraagstuk, waarbij twee echt paren zich aLs de plaatsvervangers van Grete en Kate aanmeldden en voorts iagen wij een meer dan griezelige Mlddeleeuwsche gifmenger, een waardige pendant van de boosaardige Koningin uit het sprookje vhn Sneeuwwitje, die een ieder met haar sma kelijk uitziende, vergiftigde appels trachtte te verleiden; een viertal roetzwarte Hotten - totten, die onder luid misbaar rondspron gen; een statige Britsch-Indische vorst met zijn gevolg, die bijzondere affecties toonde voor een zeer lieftallige Middeleeuwsehe slotvrouwe; twee schattige meiskes in Bie- dermayer-costuum en zoo zouden wij kun nen doorgaan. Al was de kwantiteit dan dit Jaar niet groot, de kwaliteit zagen wij wel eens heel wat minder! De taak om uit het vele goede het mooiste en geestigste te distilleeren, was ditmaal toevertrouwd aan den heer en mevrouw Sobels en den heer en mevrouw Van Spall, met wier uitspraak de overgroote meerder heid zich stellig heeft kunnen vereenigen. De heer Van Spall reikte de prijzen uit, welke als volgt werden gewonnen Afdeeling origineel: Groepen: le prijs: 3 kleine kleutertjes; 2de prijs: Hottentotten. Paren: 1. Oud- en Nieuw-Mexico; 2. Ker misklanten. Dames: 1. Pirate; 2. kaartlegster Heeren: 1. Middeleeuwsehe gifmenger; 2. Spaansche vluchtelinge. Afdeeling fraai: Groepen: 1. Britsch-In- dische vorst met gevolg; 2. Spaansche groep. Paren: 1. Biedermayers; 2. Kozakken. Dames: 1. Slotvrouw uit de middeleeuwen; 2. de Nacht. Heeren: 1. Pierrot; 2. Zuid- Italiaan. Afdeeling geestig: Groepen: 1. Dienstbo denvraagstuk: 2. Prof Vrouwenhater met vrouw en dochter. Paren: 1. Duiische dienstboden; 2. Niet toegekend. Dames: 1. Booze Koningin van Sneeuwwitje; 2. Insigne ..Nut en Vermaak". Heeren 1. Charlie Chaplin; 2. Cowboy. De prijzen bestonden uit fraaie kunst voorwerpen. manden wijn e.d. LELDSCHE CHR. JONGENSVEREENIGING „PHEBE". Herdenking van het 15-jarig bestaan. De Leidsohe Christelijke Jongensvereeni- ging „Phebe" die dezer dagen haar 15-Jarig bestaan herdenkt, hield ter gelegenheid van deze gebeurtenis in het gebouw „Pre diker" een gezelligen avond met leden, ouders, oud-leden en afgevaardigden van andere jongensclubs. De voorzitter, de heer J. Stigter opende dit samenzijn op de gebruikelijke wijze, waarna spr. alle aanwezigen hartelijk wel kom heette, in het bijzonder de vertegen woordigster van het Wijkbestuur ..Phebe" en later in den avond de eere-leden der vereeniging. Hierna bracht de secretaris I. v. d. Tuijn het jaarverslag uit, waarin tevens een overzicht werd gegeven over de afgeloopen periode sedert de oprichting der groep. Er werd begonnen met 24, momenteel heeft de groeo 28 leden. Vervolgens declameerden enkele leden ernstige en luimige voordrachten, welke zeer in den smaak vielen, gehoord het har- teiiik applaus, dat daaraan ten deel viel. Hierna werd de gelegenheid opengesteld tot het aanbieden van geluxwenschen. Als eerste spreker voerde de 2e voorzitter de heer Joh. v. Vliet het woord, die namens de leden, den leider hartelilk geiuk wenschte met zijn 15-jarig jubileum als voorzitter der groep. Als herinnering bood spr. hem het be kende Bijbelsche Dagboek van ds. Gun ning: „Op weg naar Sion" aan, terwijl aan mevrouw Stigter bloemen werden aange boden. De voorzitter der Jeugdorganisatie, de heer C. Wilbrink deed zijn gelukwenschen vergezeld gaan. namens al de medewerkers, van een prachtig „Bobspel", terwijl de Meisiesvereeniging een keurigen bloemen mand aanbood Ook de eere-leden Heten zich niet onbe tuigd; bij monde van den heer v. Weizen boden zij een mooi leesboek voor de Biblio theek aan. Getroffen door deze blijken van mee leven dankte de leider voor al deze ge schenken. welke een bewijs leveren van de goede onderlinge verstandhouding. Na de pauze, waarin een kooje thee werd rondgediend, werd de Kamofilm 1938 ver toond waarna de voorzitter nog een kort herdenkingswoord sprak. Nadat er nogmaals door de leden was ge declameerd werd deze avond, welke werd opgeluisterd met pianomuziek, met dank zegging aan God en gemeenschappelijk ge zang gesloten. Het feest voor de leden werd evenals bij het 10-jarig bestaan in „Oud-Hortuszicht" Zaterdag j.l. gevierd. Slechts enkele genoo- digden waren hierbij tegenwoordig zooals de eere-leden de heeren W F. v. d. Burgh en D. J. v. Weizen en het Organisatie- bestuur. Door de welwillende medewerking van den heer Spaanderman, die met zijn Uedjes en spelen de aanwezigen prettig bezig hield had deze avond een succesvol ver loop. Het hoogtepunt was de „warme maal tijd". Voor de meeste jongens was dit iets bijzonders; al die gerechten, welke op tafel werden gebracht; zoo'n menu hadden ze zelfs nog nooit in een kamp meegemaakt; maar al leek het soms een beetje vreemd, toch smaakte het fijn! Voordat men het wist, was het einde ge komen van deze tafel en daarmede ook van dit feestelijk samenzijn. De voorzitter sprak hierna nog een kort woord van dank voor het welslagen van dit derde lustrum, waarna deze tafel die met gebed was geopend met dankzegging door den voorzitter gesloten werd. De Jongensgroep mag met dankbaarheid op deze welgeslaagde avonden terugzien; ze zullen nog lang in de herinnering blijven voortleven! Hedenmorgen te half acht is, na een langdurige ziekte, overleden de Soesoe hoenan van Soerakarta. Voor de levenbeschrijving zie men Pag. 2 van het 4de Blad. Vrijdag j.l. is op verzoek van een 40-tal leden van het Talma-rustoord, toebehoorende aan de „Christelijke ver eeniging tot verzorging van ouden van dagen", welke vereeniging rusthuizen in Friesland en Gelderland exploiteert, een buitengewone algemeene ledenvergade ring gehouden onder voorzitterschap van dr. H. W. de Groot. Scherpe criitek werd geoefend op het financieele beheer der vereeniging en in het bijzonder op het beleid van den penningmeester, mr. F. van der B. te Apeldoorn. In zijn antwoord aan de vergadering deelde de voorzitter, dr. de Groot mede, dat zijn pogingen om voor de financieele moeilijkheden een oplossing te vinden, door den penningmeester waren gesa boteerd. Staande de vergadering, welke even eens door den penningmeester werd bij gewoond. is mr. van der B onder pres sie van de vergadering als bestuurslid afgetreden. Besloten werd de administratie zoo spoedig mogelijk van Apeldoorn naar Veenwouden over te brengen. Toen echter de leden van het bestuur Zaterdagochtend per auto aan de Tal- ma-stichting te Apeldoorn arriveerden, bleek dat mr. v. d. B. het archief reeds in een taxi geladen had. De ex-penning meester had hiertoe de assistentie van de Apeldoornsche politie ingeroepen, die de bescheiden thans op het politiebureau te Apeldoorn voor een nader onderzoek heeft opgeborgen Mr. v. d. B. heeft de justitie verzocht om een onderzoek in te stellen, omdat, naar zijn meening, de moeilijkheden dateeren van voor zijn optreden als pen ningmeester, welke functie hij eerst sinds eenige jaren vervult. Naar wij vernemen, bedraagt het te kort 280.000 gulden, terwijl de activa (liquiditeits-waarde) op 90.000 gulden getaxeerd wordt. KUNSTKRING HET SCHOUWSPEL." Ik heb den graaf vermoord. crimineele puzzle in drie bedrijven Eindelijk is de graaf dan vermoord! Zoo als men weet, is deze voorstelling toch in November gestaakt tengevolge van eeij bloedneus van ernstigen aard van Adoiphe Engers, die thans voor den aanvang dank zei voor het geoefende geduld en het on dervonden medeleven. „Ik heb den graaf vermoord" is een bij zonder aardige thriller, die de aandacht gevangen houdt van begin tot einde Bo vendien heeft de auteur, de Engelschman Alec Coppel, het geheel in humoristischen geest weten te houden trots den ernst van het geval op zich zelf. Men heeft hier der halve de zeer gelukkige combinatie van spanning en een dialoog van komischen aard. Jammer slechts, dat de afloop niet geheel kan bevredigen, want wel verneemt de bezoeker de oplossing, doch de mannen van Scotland Yard lossen de puzzle ten slotte niet op Ongetwijfeld mag men hier spreken van een verrassende combinatie, die met groote vindingrijkheid is uitgewerkt. Hier niet als anders het zoeken naar den dader, hier bieden de moordenaars zich zelf aan. Ten slotte bekennen vier personen den graaf te hebben vermoord, terwijl één het toch maar gedaan kan hebben. En tot driemaal toe zien we de bekentenis uitgebeeld naar de werkelijkheid, zoo. dat men volkomen overtuigd wordt met den waren dader ken nis te hebben gemaakt. Is het wonder, dat de detectives met de handen in het haar zitten? Met groote handigheid en levendig heid is het stuk in elkaar gezet, vol over tuiging. en toch tevens zoodanig dat het lugubere, aan moordstukken anders wel eens eigen, op den achtergrond wordt ge drongen door den humoristischen onder toon, die nimmer geheel verdwijnt Met het oog op de reprise van heden avond willen wij. der gewoonte getrouw, niet verder uitweiden over stuk en inhoud, om de spanning voor de komende bezoe kers onverdeeld groot to doen blijven. Zij kunnen hun speurzin dus op de proef stel len zonder nadere aanduidingen van te voren. Het Rcsidentie-tooneel heeft een goede greep gedaan door dit tooneelwerk op het repertoire te nemen. Bovendien wordt het over de ganscho linie met groote animo gespeeld. Adoiphe Engers met met heel eenvoudige middelen een prachtig type te maken van den poli- tie-inspecteur. door Paul Steenbergen uit nemend terzijde gestaan als ondergeschikte. Guus Oster laat zich driemaal als de graaf vermoorden op onverbeterlijke wijze de vierde maal wordt het zonder „beeld" ge daan! en dan de moordenaarsWij mogen hen echter niet tevoren noemen. De geheel gevulde schouwburg heeft met groeiend enthousiasme de opvoering ge volgd en was zeer dankbaar voor het ge- bodeno. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het voorbere dend kerke lijk examen de heeren J. E. Wagenaar iBloemendaall en J Kroon (Leiderdorp). Voor het candidaatsexamen theologie de heer P. M. Luca (Sassenheim). BINNENLAND. Hoe een Nederlander uit een Duitsche ge vangenis ontsnapte (4e Blad). Vergadering Alg. Ned. Vereeniging voor sociale geneeskunde (Binnenl., 4e BI.) De Kath. Dem. Partij ontbonden (Binnen land, 4e Blad). Het zilveren jubileum der vereeniging „De Narcis" (4e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Stille handel. Lustelooze markt, met neiging tot terugloopen. Amerika prijs houdend. Beleggingen kalm. BUITENLAND. De erkenning van Franco (Buitenland, le Blad). Vreemde zorg van president Roosevelt (Bui tenland, le Blad). De Britsch-Duitsche economische bespre kingen (Buitenland, le Blad). Pierlot zal trachten een kabinet in België te vormen zonder liberalen. Anders een zaken-kabinet op komst (Buitenland, le Blad). Het conclaaf toch op 28 Februari (Buiten land, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor het geheele land: Matige tot zwakke Noordelijke tot Westelijke wind. Aanvankelijk licht tot half bewolkt. Later toenemende bewol king. Weinig of geen neerslag. Temperatuur om het vriespunt des nachts. Overdag weinig verande ring in temperatuur. GEREF. GEMEENTE. Ook ds. J. van den Berg te Krabbendijke heeft voor het beroep naar de Geref. Ge meente hier ter stede bedankt. HERVORMDE JONGEREN ORGANISATIE. De Zondagsviering. Op uitnoodiging van de Hervormde Jongeren Organisatie sprak mej. H. de Witte in de N.C-S.V.-zaal over den Zondag. Aan de hand van het boekje van dr. van Selms over dit onderwerp liet spreekster de moeilijkheden zien, welke met de Zon- dagsv.ering samenhangen. Het meest be langrijke was wel. dat duidelijk naar voren kwam. hoe de christelijke kerk den Zondag niet is gaan vieren als voortzetting van den Joodschen sabbat, doch als tegenstel ling. Zij heeft ook bewust een anderen dag gekozen: het Joodsche volk eindigt de week met een rustdag, de christenen be ginnen haar met een gemeenschappelijke lofprijzing. Daarom moeten wij den Zondag allereerst zien als de door de Kerk in het leven geroepen gelegenheid voor de ge meente om bijeen te komen. Eerst van daaruit krijger, wii een juisten kijk od de verdere moeilijkheden, welke met de Zon- dagsv'ering samenhangen. Bii de bespre king over dit onderwerD kwam de sociale waarde van den Zondag nog naar voren; van de Kerk uit gezien kan deze heel groot zijn. doch zij blijft besüst secundair. GEEN VERGUNNING VERLEEND. De Commissie-vei voervergunningen, welke volgens art. 6 van het RAP. beslist over het verleenen van concessies aan exploitanten van autobusdiensten, heeft onder vele an dere een aanvrage afgewezen van de N.V. Autobusonderneming te Aalsmeer om op de trajecten AmsterdamRotterdam en Amsterdam—Leiden een autobusdienst te exploiteeren.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1