MASKERS LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 18 Februari 1939 Derde Blad No. 24203 Carnaval in Europa BELASTING MOEILIJKHEDEN! land- en tuinbouw PARLEMENTAIR OVERZICHT 79ste Jaargang IBUITENL. WEEKOVERZICHT Gerustheid door bewapening HOOGSTRATEN'! Boekhoudbureau De vorstschade in den tuinbouw Tweede Kamer. Leert talen via het gehoor Vele vooraanstaande personen in Europa en Amerika geven momenteel een gunsti ger oordeel over de algemeene verhoudin gen in ons werelddeel dan sinds langen tijd jet geval is geweest. Opnieuw hoort men den roep om vrede en de verklaring: dat de oorlog niet onvermijdbaar is! Onwillekeurig is men geneigd om zich dan eens de oogen uit te wrijven om beter te kunnen nagaan, op welke motieven deze verbeterde diagnose omtrent Europa's be vinden in wezen dan wel berust. En, helaas erg overtuigd zal men dan toch niet wor den, dat de situatie in werkelijkheid zoo zeer verbetering heeft ondergaan. Want, men mag het keeren of wenden zooals men wil, het optimisme is in hoofdzaak geba seerd op de herbewapening der demo cratieën! Of dat een bijzonder soliede basis voor gerustheid mag worden ge noemd. is. zacht gesproken, aan twijfel onderhevig! Actie roept als van zelf reactie op en zoodoende neemt men over de gansche wereld een bewapening waar in koortsach tige snelheid, waarvan men het einde nog niet in de verste verten kan overzien. Ka pitalen worden aan Mars geofferd en alle volken ondervinden aan den lijve, wat dit wil zeggen. Zwaar gepantserde zeekastee- len worden te water gelaten, de motorische afdeellngen bij het leger worden tot fan tastische hoogte opgedreven, doch in hoofdzaak concentreert alles zich echter op het wapen der lucht: het vliegtuig. Of dit wapen dan in staat zal zijn om een oorlog te beslissen? De meeningen daaromtrent loopen hemelsbreed uiteen, doch, zonder Ie kort te willen doen aan de uitwerking, die luchtbombardementen hebben, meenen wij ons toch te moeten aansluiten bij de genen, die. mede uit ervaring van wat zich afspeelde in Spanje en China, van oor deel zijn, dat het luchtwapen nimmer de beslissing zal kunnen afdwingen, wanneer het, onverhoopt, eens tot een botsing met de wapenen zou komen. Fabelachtig klinken ons in de ooren de (ommen, die Engeland zal gaan besteden voor de defensie, gelijk in het witboek daaromtrent is uiteengezet. Met vrijwel algemeene stemmen zal het parlement zich daarmede accoord verklaren, gelijk in Amerika het Huis van Afgevaardigden reeds deed inzake Roosevelt's defensie plannen, die onder het mom van neutra liteit een directe stehn voor de Wester- sche democratieën in Europa beteekenen. Ook de levering van vliegtuigen aan Frank rijk valt daaronder, meer en meer be schouwd als een goedkoope waarborg voor Amerika zelf. Frankrijk betaalt die leve rantie immers contant en, alle tegenspraak ten spijt, Amerika voelt instinctmatig, dat rijn grenzen inderdaad liggen aan den Rijn Summa summarum mag men zeggen, dat de vredesverzekering steeds duidelijker wordt gebaseerd op het gevoel, dat de de mocratieën weer in staat zijn om het hoofd te bieden aan de totalitaire staten, wanneer deze met eischen zouden komen. Maar in hoeverre dit nu een goede basis mag worden genoemd voor een ware vre- desstemming? In zeker opzicht mogen vooral de kleinere staten zich verheugen over dezen terugkeer van het evenwicht - het geeft hun een grooter gevoel van veiligheid! doch aan den anderen kant moet worden vastgelegd, dat op deze wijze toch nimmer uiteindelijk zal kunnen wor den gekomen tot de ontspanning, waarop de wereld wacht. Een vrede, alleen berus tend op de machtsidee, zal het verlossende woord niet kunnen spreken; daarvoor blijft ten allen tijde noodlg de idee van het recht", in den meest uitgebreiden zin des woords en dit begrip zoekt men, helaas, nog met een lantaarntje Het politieke spel wordt met groote in tensiviteit voortgespeeld. In de eerste plaats rondom Spanje. Zonder eenige overdrij ving mag worden aangenomen, dat de er kenning van Franco de jure door Frankrijk en Engeland nog slechts een kwestie is van dagen, misschien zelfs van uren. Dui delijker dan wat ook geeft dit wel te ken- ten, dat Franco het spel in Spanje heeft gewonnen, al schijnen Negrin c.s. nog ge neigd om het verzet in den sector Madrid- Valencia voort te zetten. Met opzet ge bruikten wij het woord schijnen, want de gang van zaken doet duidelijk uitkamen, tot de republikeinen gaame bereid zijn om to vlag te strijken, zoo het hun naar bui- ton mogelijk wordt gemaakt. Reeds worden bemiddelingspogingen in tot werk gesteld, blijkbaar onder Engel toto leiding. Aan Franco is de beslissing. I ™'Jft hij vasthouden aan een overwinning tonder eenige reserve, dan zal de strijd, ™e wanhopig ook, nog worden voortgezet: b hij bereid tot overleg, dan lijkt een einde den jammerlijken broederstrijd bin- ton het bereik der mogelijkheden te liggen, voor Italië en Duitsohland is het verloop an zaken overigens weinig bemoedigend, jrn' Franco toont meer en meer het undpunt te willen innemen, dat Oham- tobaan als goed handelsman voorzag: jwtoije voor de Spanjaarden! Hij heeft de ."'R van bedde dictaturen gaarne aan- ki di t°en hij deze noodig had, maar nu I .3, ,e' Pleit heeft gewonnen, wil hij zijn ."hdigheid hernemen. Het is waar- e" jjuuk een reden te meer, dat Londen ranjs zoozeer geneigd zijn om hun "'"ding te heralen! bruik11ti<iels toont Japan haast om nog ge- wiw maken van de Europeesohe ver- db tl' waarvan het einde wellicht spoe- beïraft verwachten, althans wat Spanje 'eeds 113(1 1161 totdusver, hoezeer het eerder gaarne had toegegrepen, de ken a3 van Frankrijk en Engeland ont doet 7i tting van het eiland Hainan co"?,?' dat Japan meent op het laatste van de u nog 16 moeten gebruik maken WoM»n dat de Europeesche landen OiiJL,vas'iRehouden in eigen werelddeel. tisK! w°rden natuurlijk de meest ge- benta i1<lc verklaringen afgelegd om- het feit bedoelingen dezer bezetting, doch ïu-ij: dat Japan zoowel de Franschc ais bic E:.«langen daar ter plaatse door tordm ernstig bedreigt, kan niet n ontkend. Voorloopig wordt volstaan PLANTSOEN 29 - LEIDEN - TELEF. 1154. 3022 (InRfZ. Med.) met protesten, zooals we dat gewoon zijn geraakt, dooh niettemin klinken als onder toon der commentaren thans toch ernstiger klanken, speciaal nu de houding der Ver- eenigde Staten aan duidelijkheid heeft ge wonnen. In België is de crisis nog niet opgelost Jaspar kon niet slagen: wie dacht op het moment, dat er voor dezen ouden staats man een „terugkomen" mogelijk scheen, aan, dat de dood hem zoo plotseling zou op roepen? Hij werd als kabinetsformateur opgevolgd door zijn partijgenoot Pierlot, maar de zaak-Martens vertroebelt dusdanig de situatie, dat ook zijn falen zeker schijnt. Arm België, dat juist krachtige leiding be slist van noode heeft.Bovendien doet de duur van de crisis steeds scherper naar voren komen het verschil tusschen Vla mingen en Walen, hetgeen zeer gevaarlijke aspecten opent. De liberalen spelen in dit opzicht met vuur! Spoediger opgelost was de crisis in Hon garije. waar het kabinet-Imredy van leider verwisselde. Imredy maakte immers plaats voor Teleki. doch de juiste beteekenis daar van is nog niet te peulen. Het heeft er echter den schijn van, dat Hongarije een meer zelfstandige politiek wil gaan voeren, dus minder gebonden aan de as Rome— Berlijn, ook al wil het deze niet los laten. Hetzelfde beeld geeft Zuid-Slavië te zien en ook in Roemenië bemerkt men eenzelfde streven. Economisch erkent men de waarde van de as, doch politiek weigert men toch zich te onderwerpen OVER STEUNVERLEENING IS NOG GEEN BESLISSING GENOMEN. Op vragen van den heer Wijnkoop betreffende verhooging van den steun aan de tuinders in verband met schade, teweeggebracht door de in December 1938 ingetreden vorst, heeft de heer Steen- berghe, minister van Economische Zaken, geantwoord, dat deze vragen door hem thans nog niet kunnen worden beantwoord, daar eenerzijds de omvang der schade, teweeggebracht door de in December 1938 ingetreden vorst, nog niet met nauwkeu righeid is kunnen worden vastgesteld, terwijl anderzijds nog niet door hem is beslist, zoo eenige tegemoetkoming van deze schade uit het landbouw-crisisfonds zal worden verleend, op welke wijze deze steunverieening zal worden berekend en uitgekeerd. ONHEILSWOLKEN BOVEN DE BOLLENSTREEK. Uit Amerika zijn berichten ontvangen, waaruit blijkt dat het congreslid Boykin een nota te Washington heeft ingediend, waarin hij verzoekt de onmiddellijke stop zetting van den invoer van narcissen en iris en een invoer-verbod met ingang van 1 Januari 1945 voor hyacinthen, tulpen, lelies en convallaria's (lelietjes van dalen). Boykin vraagt bovendien per 1 Januari 1942 een verbod tot invoer van rozen-on derlagen De vertegenwoordigers van de bloembol lenstreek hebben te Washington reeds be- INDISCHE BEGROOTING. (Van onzen parlementairen medewerker). Nog verscheidene sprekers kwamen gis teren over Indie aan het woord. Het zal den Minister van Koloniën on getwijfeld genoegen hebben gedaan dat een man als de heer van Lidth de Jeude van de Memorie van Antwoord gewaagde als van een voortreffelijk staatsstuk, dat blijk geeft van 's Ministers juist begrip der Ind sche samenlevhig en van een verstan dig en voorzichtig beleid. Een pluim die de Minister met voldoening op zijn steek mag dragen. De liberale woordvoerder schetste als zijn opvatting, dat Indië voor een zelfstandig heid op staatkundig gebied, als de petitie- Soetardjo blijkbaar wilde, nog niet rijp is en dat Indië ook staatkundig moet groeien. Inzake de economische politiek betreurde ook deze afgevaardigde het, dat door de omstandigheden de politiek van de open deur prijsgegeven is moeten worden. In afwijking van anderen zag hii in de motie- Stokvis inzake de olie niet allereerst een strijd om het principe van staats-exploi- tatie. maar wel over de vraag of h er veel risico —ost worden gewaagd en du; veel geld op het spel gezet En daarvoor gevoelde hii niet veel. Wel was krachtig zijn over tuiging, dat bij de exploitatie van de bodemschatten van Indië Nederiandsche ondernemingsgeest en Nederlandsch kapi- sprekingen geopend om dezen slag te voor komen. Een „hearing" waarop het voor en tegen der voorgestelde maatregelen zal worden besproken zal worden bijeengeroepen. (Msb.) zóó hebt Gij Uw moedertaal geleerd en zoo moet U ook vreemde talen leeren, het is de natuurlijke methode. De Linguaphone past deze methode toe: met behulp van de gramofoon leert zij U in enkele maanden een vreemde taal vlot spreien en verstaan. U kunt een cursus huren voor f. 5.50 per maand. Gramofoons beschikbaar. LINGUAPHONE, Amsterdam N.Z. Voorburgwal 112 N - Telef. 31149, gg23 (Ingez. Med.) taal zich niet onbetuigd moeten laten. Wat de gezondheids-zorg betreft meende hij, dat er meer gedaan zou kunnen worden, doch over het afgemeen was zijn rede zeer waardeerend over den Minister. Het oordeel van den liberalen spreker over de petitie-Soetardjo werd onder schreven door den vrijzinnig-democraat mr. Joekes, die overigens herinnerde aan de ontstemming ten aanzien van Neder land. zoo juist in de rede van den schei denden Volksraad-president tot uiting ge komen ontstemming omdat Nederland te weinig zou doen. Hij scheen daarover eenigszins anders te denken en schetste, dat de saamhoorigheid in Indië groot ge vaar loopt door het optreden van nationaal- socialisme en communisten: is de Regee ring vroeg hij er wel zeker van dat zij ten volle op haar ambtenaren kan rekenen, inzonderheid op hen die met de NS B. sympathiseeren? Te meer is dit ge boden. waar met het oog op den internatio nalen toestand (Japan!) waakzaamheid ia geboden. Mr. Joekes wees op de omslachtige en trage wijze waarop de Indische Begrooting wordt behandeld. Kan dit nu niet anders? vroeg hij. Hii betoogde dat zoo groot mogelijke ver vanging van het westersche door een in- heemsch ambtenarencorps de begrooting belangrijk zal kunnen ontlasten. Dat de financieeie beschouwingen, die de heer Rutgers van Rozenburg hield, ook al in mineur stonden, sprak van zelf, en hij voorspelde dat de klachten voorloopig nog wel zullen aanhouden. Maar ook in staat kundig opzicht was hij allesbehalve opti mistisch; hij bleek de beschouwingen, den vorigen dag door generaal Bajetto gehou den. allerminst te deelen en herinnerde aan de zoo juist openbaar geworden uitlatingen van Japansche bladen, die van expansie in de richting van Indië deden blijken. Daar om meende hij, dat er groote bedragen beschikbaar moeten worden gesteld om de Indische defensie krachtig te maken. En van Japan gesproken: als dit land. bij monde van zijn nieuwen gezant, concessies vraagt, moet het eerst zijn plichten maar eens nakomen. Een economische en staathuishoudkun dige beschouwing hield prof. van Gflderen. ongetwijfeld een man met groote kennis op dit gebied. Strekking van zijn rede was aan te too- nen. dat de economische toestand zeer slecht is en dat er een krachtige welvaarts- politiek dient te worden gevoerd. Hij er kende dat men met de bevordering der kleine industrie op den goeden weg is. maar was van oordeel dat zij in sneller tempo dient te geschieden. En wanneer de Regee ring de financieeie politiek te schriel op vat. ook de leenings-politiek, zal men on mogelijk genoeg geld kunnen vinden om werken ten bate van de volkskracht tot stand te brengen, meende prof. van Gelde ren. Voor economische samenwerking voelde hii veel. maar zei hij ter wille daarvan mag men toch de eischen van het internationale handelsverkeer niet ver- waarloozen. In Indië moeten de middelen worden gevonden, om een goede welvaarts- politiek te voeren. Ontpopte prof. van Gelderen zich, be grijpelijkerwijs. als een voorstander der motie-Stokvis, mr. Joekes schaarde zich bij de tegenstanders, want al is hij in beginsel niet tegen staatsexploitatie van olie, hij ging er niet mee accoord de Regeering uit te noodigen een proef er mee te nemen. Nu wij toch weer den naam van mr. Joekes noemen, worde nog vermeld, dat deze de burgemeesters-benoemng te Madioen (van een inlander) zeer toejuichte, maar zich tegen een pensioenkorting verzette. Een iets meer optimistisch geluid dan anderen omtrent den financieelen toestand liet mr. Teulings hooren; hij achtte de situatie niet onbevredigend, maar oordeelde dat. zoodra het mogelijk wordt, tot reserve vorming moet worden overgegaan. Hoe dit echter zij, hij waarschuwde tegen versobe ring op het terrein van volksgezondheid, bestuut, politie en onderwijs. Een pleidooi voor betere salarissen der ambtenaren hield de heer van Sleen: op het belang der defensie vooral wees de heer Woudenberg; terwijl eindelijk de heer Wijnkoop, die de rij der sprekers sloot, zich verklaarde voor de rijksconferentie, welke de petitie- Soebardjo wil, en er met kracht tegen op kwam, dat men nationaal-socialisten en communisten in één adem noemde. Het werd half zeven gisteravond, alvorens deze tweede dag van het Indisch debat kon warden beëindigd. Toen was de eerste termijn, wat de afgevaardigden be treft gesloten: Dinsdag komt Minister Weiter aan het woord. Wij hebben natuurlijk slechts het aller voornaamste aangestipt en constateeren in aansluiting daarop, dat het beleid van Minister Welter over het algemeen een gunstige beoordeeling vond. En voorts, het geen wij gisteren reeds zeiden, dat de tijd van de groote tegenstellingen althans voor het oogenblik. voorbij schijnt. Ook komt tijdens zulk een debat dp vraag op of het juist is. wat de Volksraad-voorzitter nog pas verklaarde dat het moederland niet genoeg voor Indië doet. Wii gelooven dat het niet juist is. In de discussie wordt zoo iets trouwens door niemand beweerd al worden er ten aanzien van verschillende zaken natuurlijk wel pleidooien vernomen om verder te gaan Ook ten aanzien van de deelneming van het inlandsche e'ement aan het bestuur ziin de meeningen plkander meer en meer genaderd: er is vrijwel een communus opinio, dat die deelneming ge- wenscht is en er is feitelük alleen een nuance-verschil of l'ever een tempo-ver schil. Maar van eenig verzet b v teven de burgemeester'"-benoem'-^ to Madmen d'e zulk "en treffend "et-"-o-mt. i-n -te mild" breede pol't'ek v-n s-n h-'d'^-n Landvoogd is in heel deze d scuss e niets gebleken. Laat ons nu afwachten wat de Minister van Koloniën te zeggen heeft.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9