KERK- EN SCHOOLNIEUWS De Berlijnsche Automobieltentoonstelling Fa. J. VAN DER STOK Rundveefokkerij in de Rijnstreek IEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 18 Februari 1939 ^MJN/T IM IITTEREN^J De volksauto voor het eerst te bezichtigen WEERBERICHT. Jaarvergadering te Leiden Dr. H. J. Lovink herdacht. AGENDA Kou - Griep - Pijn NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. Leiden Hooglandsche kerk: Voorin, half elf. ds. P. v. d. Sluys van Dedemsvaart (jeugd dienst). Leidschendam Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Vermet: nam 7 uur. ds. G. J. Itter- zon uit Den Haag (Jeugddienst). Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Kuiper uit Solo (N.O.I.). DE DUITSCHE REMBRANDTPRIJS TOE GEKEND AAN DR. WILLEM MENGELBERG. De Duitsche Rembrandtprijs voor 1938 is I door de ..Hanzische Universiteit" te Hamburg toegekend aan dr. Willem Mengelberg. De oorkonde van den Rembrand tprijs is heden in een plechtige zitting der Universiteit door den rector aan dr. Mengelberg, die gister avond in Hamburg een concert van het Ber- lilnsch Philharmonisch Orkest gedirigeerd had. uitgereikt. De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door den Nederlandschen consul-generaal. F. C. Baron van Aerssen Beyeren van Voshol en van de autoriteiten van den handel en van Neder - landsche Vereenigingen. De Rembrandtprys voor Nederduitsche letter kunde en kunst bedraagt tienduizend rtfksmark en wordt door de Hanzische Universiteit jaar lijks uitgereikt. Motoriseering van Duitschland verder doorgevoerd. HET RESIDENTIE-ORKEST. De leiding in het seizoen 19391940. Omtrent het concertseizoen 1939—1940 van het Residentie-Orkest kan worden medegedeeld, dat Frits Schuurman zijn werkzaamheid als dirigent-directeur van het Residentie-orkest in dat seizoen zal voortzetten Ook prof. Georg Szell zal wederom een reeks concerten dirigeeren. BREESTRAAT 155 - TEL. 1823 Gero-Zilver - Gero-Zilmeta Gero-tin - Gero-messen Het best gesorteerde Gero- adres! Prijs- en model boekjes gratis 8602 (Ingez. Med.) Barometerstand Gistermiddag 2 uur: 765. Hedenmiddag 2 uur: 763. BUITENLANDSCH WEER OVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te Do Bilt. Het gebied van lagen luchtdruk in het Noor den dat gistermorgen over de Noorsche Zee lag. trok naar Midden-Zweden. De langgerekte G-vormige ultlooper passeerde gisteren over de Brltsche eilanden en heden in den vroegen ochtend ons land. Tengevolge van krachtige stijgingen van den luchtdruk vormde zich een naar het Noorden gerichte rug van hoogen luchtdruk, die de oude opvullende depressie scheidt van een nieuwe die thans IJsland na dert doch wederom hoog ln het Noorden blijft. Ben breede gordel van hoogen luchtdruk strekt zich uit over den geheelen Oceaan en het Zui delijk deel der Ver. Staten en beslaat meer dan een kwart van den omtrek der aarde. De omslag van den wind naar Noord-West bracht geen marcante afkoeling en de begeleidende polaire buien kwamen niet of slechts zeer zwak tot ontwikkeling. De naderende depressie bracht verwarming op IJsland en in het geheele Wes ten. De aftrekkende depressie een zwakke koude-lnval ln onze omgeving en in het Weste lijke Oostzeegebied. In Zuid-Frankrijk en in de omgeving van de Alpen is de vorst nagenoeg geheel verdwenen. Na de dagen van droogte melden thans vele stations lichte of matige neerslag. Er is voorshands weinig verandering te verwachten in het heerschende weertype. WEERSOMSTANDIGHEDEN Binnenland (7 u. 30 voorm.) Den Helder: zwaar bewolkt, krachtige N.W. wind. temp. 4 gr. C., min. 3 gr. C., nrsl. 4 mM. Missingen: zwaar bewolkt, zwakke N.N.W. wind, temp. 4 gr. C„ min. 4 gr. C.. neerslag 3 mM. De Bilt: regenbuien, matige N.W. wind. temp. 3 gr. C„ min. 2 gr. C., neerslae 2 mM. Groningen: zw. bewolkt, matige W. wind. temp. 3 gr. C.. min. 2 gr. C., neerslag 3 mM Maastricht: lichte regen, matige W.Z.W. wind. temp. 4 gr. C,, min. 3 gr. C., neerslag 2 mM. Buitenland (8 uur voorm.). Parijs: Z.Z.W. wind. 6 gr. C„ lichte motregen. Londen: N.W. wind. 3 gr. C., mooi. Berlijn: Z. wind. 1 gr. O., mooi. Nice: N. wind. 9 gr. C., goed. Stockholm: Z.Z.O. wind, 2 gr. C.. zwaar bewolkt. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: VA gr. C. (40 gr. F.). 12 uur 's middags: 6V4 gr. C. (44 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE Voor Zondag. Voorm. te 2.59 uur; nam. te 3.11 uur. Voor Maandag. Voorm. te 3.26 uur: nam. te 8.40 uur. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Zaterdag van 5.46 uur nun. to 6.41 uur v.m. Zondag van 5.48 uur n.m. tot 6.39 uur v.m. MAANS OP- EN ONDERGANG. 18 Febr.: op 6.22 uur; onder 19.47 uur. 19 Febr. op 6.44 uur; onder 17.52 uur. iVan onzen specialen verslaggever). Berlijn, 17 Februari. Reeds vroeg in den morgen bereidde Berlijn zich voor op de feestelijke opening van de Internationale Auto- mobiel- en Motorrijwieltentoonstelling, waar tot 5 Maart de tienduizenden ver wachte bezoekers in de gelegenheid zijn de nieuwste snufjes van de in dustrie te bewonderen. Niettemin brengt deze expositie in technisch op zicht weinig opzienbarends en het belangrijkste is eigenlijk het feit dat de eerste Kraft durch Freude wagens, de veelbesproken volksauto's te bezich tigen zijn. Voor het overige zijn er vele veranderingen, maar revoiutionnaire dingen blijven uit. Om acht uur vanmorgen klonken reeds de snerpende bevelen, dreunde de zware stap van soldatenvoeten en schetterde de marschmuzlek. Twintigduizend man, leden oer N.S.K.K., afdeelingen S.S. en S A., van het Arbeitsfront, motorrijders en Hitler- jugend waren opgeroepen om luister bij te letten aan de officieele opening der ten toonstelling door Hitier. Het was de ge bruikelijke prelude voor een nationale plechtigheid, zooals ook de Autoschau-Ber lin wordt beschouwd. De Berlijners zijn ge wend aan het militaire vertoon, maar er waren toch nog talloozen die zich verdron gen om Hitier te zien langs den weg van de rijkskanselarij naar de hallen bij den Kaisersdam. Een escorte langs beide zijden van de route, vlaggen, vaandels, geschitter van uniformen en gejuich het was al les geheel in den tegenwoordigen Duitschen stijl. Met oorverdoovend brullende moto ren. waaraan blijkbaar de knalpot ontbrak gingen afdeelingen renwagens en motor rijders vóór Hitler, die om elf uur in de Ehrenhalle begroet werd door den presi dent van het Reichsverband der Automo bielindustrie; hierna hield minister Göb- bels een rede en tenslotte sprak Hitier en hield nogmaals (gelijk reeds door ons werd vermeldRed LD.i een hartstochtelijk pleidooi voor de motoriseering in Duitsch land. Alles moet hier trouwens voor wijken en de onderste steen wordt boven gehaald om het geheele land zoo spoedig mogelijk de vruchten te laten plukken van de activi teit der industrie. Van de Reichsautobah- nen, de geweldige autostrada's, die het derde rijk doorkruisen, zijn reeds driedui zend kilometer gereed en in koortsachtig tempo wordt er gewerkt aan om de res- teerende tienduizend kilometer te voltooien alsmede de duizenden bruggen. Met zulk een vervoersgelegenheid is er dringende behoefte aan auto's die ten eerste van goede kwaliteit zijn en ten tweede laag van prijs. De K.d.F.-wagen. Geen wonder dat de groote belangstel ling uitgaat naar de volksauto die nu voor den eersten keer in de Ehrenhalle der ten toonstelling is te zien Voor zoover het mo gelijk is door de groote massa kijkers, die samendrommen rond deze eerestand, kan men vaststellen, dat de berichten over het uiterlijk van dezen auto niet voorbarig zijn geweest: het is inderdaad een fraaie wagen, vloeiend van lijn en van behoorlijke proporties, een sierlijk en attractief ver voermiddel dat zijn negenhonderd mark volkomen waard is. Over de prestaties van de auto is reeds het een en ander bekend geworden. De constructeur, dr. Porsch, heeft een luchtgekoelde, vier cylinder mo tor achterin geplaatst en het geheele ont werp dusdanig gemaakt, dat met de ruim te gewoekerd is. dat men wel klein, doch comfortabel zit en geen pond overtollig materiaal wordt meegesleept. Voorts heeft de K d.F.-auto vier versnel lingen (waarvan de laatste prise directel onafhankelijke voor- en achterveering en als verbruik wordt opgegeven een liter benzine op zestien a zeventien kilometer. Wat deze auto echter vooral interessant maakt is. dat hij geheel op de autowegen ingesteld is. De liefhebberij van sommige bestuurders om hun auto „over den kop" te draaien door constant een hooge snel heid te rijden, kan hierop niet botgevierd worden. Ongestraft kan men lang achter een de maximumsnelheid van honderd kilometer per uur aanhouden. Ook de andere Duitsche merken beoogen zoodanig te zijn en men is hierin redelijk geslaagd. Als men van de automobieltentoonstel ling sensationeele vondsten verwacht, dan komt men. zooals gezegd, bedrogen uit. Dc motoren de chassis, de carrosserieën etc. zijn ln onderdeelen verbeterd. Vooral de stroom lijn is allerwegen tot een hoogere perfectie gebracht. Opmerkelijk is ook het ijveren voor het standaardmodel. Men wil groote verschillen vermijden en zooveel mogelijk komen tot een prototype, dat jaarlijks in groote lijnen hetzelfde blijft. Van de werkelijke bijzondere dingen is te melden, dat de Alfa Romeo een 2,5 liter motor introduceert. Audi een 3,3 liter motor en B.M.W. een 3,5 liter zes cylinder wagen, die de honderdvijftig kilometer per uur ge makkelijk haalt. Adler heeft alle 2,5 liter modellen voorzien van een bijzondere olie koeling, Hanomag toont zijn 1,3 liter vier cylinder wagens, die in de practljk even voortreffelijk blijken te zijn als volgens den catalogus. Mercedes js ook weer verbeterd en tot hoogere perfectie opgevoerd, waar door het product zijn goeden roep behoudt; Opel lanceert nog de „Kapitan", reeds ten onzent bekend, evenals de nieuwe Ford, die nu ook eindelijk voorzien is van hydrauli sche remmen, waardoor Ford de hekkeslui- ter werd van de Amerikaansche fabrikan ten. die deze remmen al lang gebruikten. De vooral ln Duitschland zoo gepropa geerde dieselmotor heeft, naar men uit de tentoongestelde wagens kan zien, ook thans weer terrein veroverd. Men is er nog lang niet met den dieselmotor, maar wat hier gedemonstreerd wordt getuigt, dat men langzaam maar zeker deze soorten gaat be- heerschen op een wijze, zooals vroeger niet verwacht is. De motorrijwielen vertconen hetzelfde aspect als de auto's, nl, dat ook hier de afwerking der details meer de aandacht vraagt dan de nieuwe constructies. Men wil ook de motoren aanpassen aan de autobaan en ofschoon uit de veelheid aanvankelijk niet goed blijkt, waarheen men nu eigenlijk wil, zijn toch vier typen te onderschelden: de 125 cm.3 voor den alleenrijder, de zwaar dere 250 c.3, de snelle sportmotor met 350 cm.3 en de zware 500 cm.3 voor groote rei zen. In al deze klassen leveren de onder scheidene fabrieken, de B.M.W.de D.K.W., Triumph, Victoria enz enz. constructies, die de moeite waard zijn. doch welker ver melding in dit bestek ondoenlijk is door de groote aantallen die ieder voor zich een nadere beschouwing zouden verdienen. Mocht de leek, die van een autotentoon stelling verwacht, dat deze technische nou veautés levert, die dc wereld van auto en motor doen wankelen op de grondvesten, in dit opzicht eenlgszins teleurgesteld zijn, hij zal zich nooit kunnen beklagen, dat er niets te zien was Als men consciëntieus een rondwandeling over de tentoonstelling gaat maken, dan heeft men verscheidene dagen noodig om zich eénlgszins te orlën- teeren. En dat is te begrijpen, als men weer, dat er maar liefst tien groote hallen zijn, die te zamen een oppervlakte hebben van. vijftigduizend vierkante neterü Voor den niet in wetenschappelijke bijzonderheden geïnteresseerden bezoeker is er een rebot die volgens de regelen der kunst een motor berijdt en beproeft en. behalve een attrac tie van de N.S.U.-afdeeling. ook practische waarde heeft om motoren op hun waarde te toetsen. Dan is er de amphibte-auto, ont worpen door Trippel; een wagen, die zich op het vasteland even goed thuis voelt als in het water en op een trapDe Duit sche regeering heeft het grootste model be reids voor militaire doeleinden gereserveerd, het andere komt voor den zoo heftig gepro- pageerden export in aanmerking. En na tuurlijk mogen niet de doorgezaagde auto's vergeten worden, de groote borden met de tientallen lichtjes, de boeiende Inzendingen van de Reichs-autobahn. met demonstratie tafels van enorme afmetingen, maquettes en minltuur autobahne en tenslotte de Reichspost, waar men de beeldtelegrafie kan beproeven of een televisiegesprek voe ren met München a raison van vijftig pfennig. Zoo staat Berlijn thans in het teeken (o Charivarius) van de automobieltentoon stelling. De hotels zijn overvol en negen van de tien gesprekken gaan over de-auto's en derzelver toekomst. En als men dan misschien niet zoo heel veel om een benzinemonster geeft, dan heeft de expositie tenminste dit voordeel nog. dat men er enkele dagen zoek kan brengen op even afwisselende ais aantrek kelijke wijze. Een bijzondere medewerker schrijft ons: De Bond van Rundvee-fokvereenigingen in de Rijnstreek heeft gistermiddag in Zomerzorg" zijn algemeene vergadering gehouden onder leiding van zijn voorzitter, qen heer W. F. Brunt te Bodegraven. On der de aanwezigen was o.a. ir. H. Wibbens, de directeur van het Nederlandsch Rund vee Stamboek; voor het overige had de opkomst van de leden grooter kunnen zijn, maar er waren verschillende omstandighe den, zooals de voorzitter opmerkte, die het bezoek ditmaal nadeelig beïnvloedden. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter er aan, dat twee jaren geleden de toenmalige voorzitter, dr. H. J. Lovink, was afgetreden en toen tot eere-voorzitter van den Bond was benoemd. We hadden gehoopt, aldus spr., dat dr. Lovink nog langen tijd als zoodanig in ons midden mocht blijven, doch helaas is na ruim een jaar de heer Lovink overleden. Spr. wil niet uitweiden over hetgeen de overledene voor den landbouw heeft gedaan, maar dat was niet gering. In het bijzonder inte resseerde dr. Lovink zich voor de veeteelt en het is onder zijn leiding geweest, dat de Bond van Fokvereenigingen werd op gericht, in den tijd toen hij nog burge meester van Alphen aan den Rijn was Steeds was de overledene bereid advies te geven. Wel was hij om gezondheidsre denen nogal eens verhinderd de vergade ringen bij te wonen, maar hij is de vee teelt hier toch tot grooten steun geweest. Zijn nagedachtenis zal bij den Bond in dankbare herinnering blijven. Ofschoon spr. liever had gezien dat tot opvolger van dr. Lovink een jongere kracht tot voorzitter was verkozen, wil hij toch, nu hij eenmaal daartoe is aangewezen, ditmaal wel als voorzitter optreden. Sprekende over den algemeenen econo- mischen toestand in het landbouw be drijfsleven releveerde spr. dat ln het begin van 1938 het voor de veeteelt vrij drage lijk leek: het vee kon tijdig in de weide en de prijzen waren vrij bevredigend. In den zomer en den herfst echter heeft het mond- en klauwzeer ernstig ln de veebe drijven gewoed. De melkproductie is ver beneden de normale gedaald, wat de vee houders geregeld ln de portemonnale mer ken. Naast deze geringere productie is de sterfte en het wrak worden, vooral van zeer goede fokdieren een enorme schade post. Deze mislukkingen, werken wel eens wat ontmoedigend, hoewel we ln de fok kerij vaak tegenslagen ondervinden en dus wel wat gewoon zijn. Ook over dezen tegen slag moeten we weer zien heen te komen. In verband met een voorstel van den Prov. Bond van Rundvee-fokvereenigingen om der. verkoop van overtollig fok-mate- riaal te bevorderen door samenwerking met de aangesloten Fok- en Controlever- eenigingen, ontspon zich nogal discussie. De secretaris, ir. P. Verhoeven, deelde mede, dat het in de bedoeling lag van de zwartbontfokkers in Zuid-Holland om een verkoopbureau op te richten, op de wijze zooals men die ook heeft in Groningen en in Zuid-West-Drenthe. Om tot de totstand koming daarvan mede te werken is het noodig een afgevaardigde naar de al gemeene vergadering van den Prov. Bond te sturen, daar de bestuursleden geen stem recht hebben. Op een vraag van den heer V. Dorp of het niet een eenzijdige bijdrage was om alleen voor den afzet van zwartbonten gelden beschikbaar te stellen, deelde lr. Verhoeven mede, dat geen bijdrage van den Bond uit de Rijnstreek werd gegeven maar dat de zwartbontfokkers uit dezen Bond in de gelegenheid moesten zijn om over hun belangen mede te kunnen beslis sen. Gevraagd werd of daarvoor de N.V. Vee export en Handelsver. uit de leden van het N.R.S. niet bestond. Ir. Verhoeven deel de mee dat deze N.V. hoofdzakelijk voor het buitenland werkt. In het binnenland neemt de productiecontrole sterk toe en ln verband daarmee de onderlinge uitwisse ling van fok- en gebruiksdieren waarvan antecedenten bekend en geregistreerd zijn. Voor dezen handel en het nagaan van deze antecedenten is een centraal punt ge- wenscht: een verkoopbureau. Tot afgevaardigde en plaatsvervanger werden vervolgens aangewezen de heeren Jos. Wesselingh te Zoeterwoude en A. J. de Jong te Hazerswoude. Bij monde van den heer M Noordam te Hazerswoude werd rapport uitgebracht over de rekening, welke zonder op- of aanmer king werd goedgekeurd, met een nogal aanzienlijke uitgave voor de „Vebo". Over den verkoopdag van stierkalveren werd uitvoerig gediscussieerd. Deze dag wordt ieder Jaar reeds gehouden, maar de regeling laat te wenschen, vooral komen de opgaven onvoldoende binnen, met het ge volg, dat er ruimtegebrek ontstaat, on danks de gereede medewerking van de Leidsche markt-lelding. Het ligt in de be doeling om de opgaven eenigen tijd tevo ren binnen te krijgen en om eenig inleg- geld te heffen, bv. 50 ets, per kalf, om daarmede eenige reclame te bekostigen. Aangedrongen werd om dezen dag in het najaar te houden: gevraagd werd of niet tegelijk met Utrecht te Woerden een verkoopdag kon worden gehouden, of van pinkstleren eenzelfde inleggeld moest wor den geheven als van een kalfje en of niet opgegeven dieren ook tot het voor dit doel gereserveerde, marktterrein werden toege laten. Besloten werd dat een en ander nog eens nader door het bestuur zal worden nagegaan. Bij ae rondvraag bracht de heer Van Dorp de minder goede samenstelling van den catalogus van de „VeBo" ter sprake: vijftallen van één eigenaar moeten kam pen tegen vijftallen uit een heele vereenl- ging. Dezen dienen ln 2 rubrieken te wor den verdeeld. Uit de discussie bleek wel dat er iets haperde bij de samenstelling van den 'cata logus, maar ook dat hieraan een volgenden keer een einde zal zijn gemaakt en dat de zaak dan wel ln betere banen zal zijn ge leid. Maar er moet rekenening gehouden worden met de voorwaarden waaronder dr. Lovink indertijd den wisselbeker heeft uit geloofd. Op een desbetreffende vraag deelde ir. Wibbens mede dat een volbloed-stierkalf door een lid van het N.R.S. kan worden aangehouden als het kalf aan bepaalde productie-elschen voldoet. De fokvereeni- ging, waarbij men is aangesloten behoeft niet lid te zijn van het N.R.S., ofschoon het wel gewenscht is. Tenslotte werd gewezen op de minder soepele houding door de Provinciale Rege- lings-Commissie van Noord-Holland aan genomen tegenover den eigenaar van een blaarkopstier vergeleken bij eigenaren van zwartbonten. Ir. Wibbens oordeelde dat het op den weg van den Bond lag om de belangen van zijn leden te behartigen ook buiten Zuid-Holland. De Bond is niet aan provinciale grenzen gebonden. De verplich te stierenkeuring in N.-Holland zal aan deze misstanden wel een einde maken. In middels zal het bewuste geval r.ader on derzocht worden. Hierna volgde sluiting, met een dank woord voor de aangename besprekingen. Districtsvergadering. Na deze bonds-vergadering is een districts-vergadering gehouden van het Nederl. Rundzee-Stambuek, onder leiding van den directeur, ir. H. Wibbens Hierbij was ook aanwezig de directeur van de N.V. Vee-export en Handclsver. uit de leden van het N.R.8., de heer D. C. C. Hartog. De heer Wibbens deelde mede, dat het Stamboek naar wensch gaat; het aantal leden groeit gestadig en bedraagt reeds meer dan 9000; het aantal ingeschreven kalveren en opgenomen koeien neemt Jaar- lijksch toe: in 1907 werden 169 kalveren in geschreven, in 1938 maar liefst ruim 28000. Het plan bestaat om, ingevolge het In dertijd genomen besluit telkens om de 5 Zondag. Ie Groenesteeg 16: Jeruël. Samenkomsten tê 10 uur voorm. en 6 uur nam. Middelstegracht 3: Evangelische Gemeen- schap, samenkomsten te 10 uur voorm. en hal! zeven nam. Maandag. Harmonie: Carnavalsavond der Limbumrc 8.30 uur nam. Dinsdag. Patrimonium: Chr. Dem. Unie. Spr. H van Houten. 8 uur nam. Schouwburg: Mij. voor Toonkunst. Bariton- solist Mack Harrell, 8.15 uur nam. Stadszaal: Ontspanningsavond „D.O.B." DIVERSEN: 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkundk Bureau. 9%—11 uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal)Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardigen, 7—8 uur nam. 's Woensdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebur v. Alcoholisten Hu 's Donderdags: Inst. voor Praeventieve Ge neeskunde (1ste Binnenvestgr.. 22). Inenting tegen dlphterle. 3H uur 's middags precies. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4-5 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam.: „Andaluslsche nachten". Eiken dag behalve Vrijdags ook om 2 uur Zondag 2—7 en 811 uur. Trianon-Theater, Breestraat 31: 8 uur nam. Woensdag- en Zaterdagnamiddag 2 uur: „Als ik Koning was".... Zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling. Lido-Theater, Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: „Professor wat ben je begonnen". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zon dag doorl. voorstelling van 2—7 uur en 8.15 uur, Casino-Theater, Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: „Verbannen". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur, Woensdag ook 2V% uur nam. Casino-Theater: Instituut voor Oullureela Films Zaterdag nam. 2% uur. Rex-Theater, Haarl.straat: lederen werkdag 2 en 8 uur nam. „Wereldstad". Zondag 2—7 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Nova-Theater (Katwijk aan Zee)„Verloren in de Wildernis". De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 18 t.m. Vrijdag 24 Febr. a.s. waargenomen door de apotheek: C. B. Duyster, N. Rijn 18, Tel. 523. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wllhelminapark 8, Tel. 274. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door de doctoren Jasperse, v. Leeuwen, Nieuwzwaag en Stoffers. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door dr. Hugenholtz, Tel. 390. Weet U het antivoord? 1. „De Staat ben ik" is een uitdrukking van: Mussolini Willem de Zwijger Naptoleon Hitler. Lodewijk XIV 2. Tusschen de onderstaande tinten be vindt zich één kleur: geel oranje bruin paars grijs 3. De eerste Nederlandsche spoorlijn liep van: Amsterdam naar Haarlem Leiden naar Utrecht Rotterdam naar den Haag Rotterdam naar Amsterdam Utrecht naar Amsterdam Antwoorden: pag. 2 van het Derde Blad Mljnhardtjes bewijzen U goede diensten. Doos 30 en 50 et. 8607 (Insez. Med.) jaren een nationale tentoonstelling te hou den. deze in 1940 weer te organlseeren. In 1923. '28 en '35 Is zij ook gehouden, een maal met een tusschenrulmte van 7 Jaren wegens het mond- en klauwzeer. Indien er zich nu geen bezwaren voordoen, zal 1940 weer de tentoonstelling brengen. Nader zal worden bekeken waar de ten toonstelling zal worden gehouden: in Utrecht als in '35 of ln 's-Hertogenbosch. waar de nieuwe markthal, die tegen de tentoonstelling van het Trekpaarden- Stamboek in den zomer van 1939 gereed' moet zijn, de mogelijkheid schept om onder alle mogelijke weersomstandigheden de keuringen „ln het droge" te houden. Het dagelijksch bestuur heeft de markt te Den Bosch bekeken en zal nader beslissen Het ligt in de bedoeling om de geboor- tebericht-kaarten, de z.g. zwarte schets.te voorzien van eenige productiegegevens van de voorouders van het erop vermelde kalf. Over dit voornemen werd ook nogal ge discussieerd en men voelde algemeen zeer veel voor dit idee, dat den reëelen han del, vooral in jonge fokstlertjes, ten goe® zal komen. Men voelde eerder voor nog meer gegevens dan voor minder. De weer gave der gegevens zal zoo veel mogelijk ce werkelijke productiviteit benaderen. Algemeen werd het toegejuicht om voor de productie-eischen voor stierkalveren nemen, die van de Veehouderij-Centrale. Temeer daar er thans nog wel eens eens verschil is. Nog werden enkele andere onderwerp)» besproken, waarna een door den heer wo- bens vervaardigde film werd vertoon1, tn zwartbont en zwartblaar rundvee uit «r nlngen, de hengstenkeuring te Utrecni vervolgens een film over de Royal 1938 In Engeland, waar we. naast versc lende specifiek Engelsche rasifn'm(«j vleeschrassen, hoornlooze en langhoorn rassen, enz., verschillende van de ln naar dat land uitgevoerde Nederlanns zwartbonten over het doek zagen para ren. Vooral voor hen, die toch n00 L,nir den haringvijver gaan, een interesse füm' 2-2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 6