De strijd in het Verre Oosten [EIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Zaterdag 18 Februari 1939 belgië. Pierlot waagt nog één poging duitschland. De kerkstrijd Een drievoudig militair verbond BEURSOVERZICHT Laatste Berichten Binnenland Verscherpt toezicht op de wilde bussen vereenigde staten. tsjecho-slowakije. Kundt dreigt Gewijzigde controle bij de spoorwegen Uil NedOost-Indië De moord te Brunssum Buitenland italië. Aanslag op Mussolini hazerswoude. miKI k gemuite* noorden. wadpinxvf.en Heden zal Pierlot nog een laatste poging doen om een kabinet te vormen, gebaseerd op de drie partijen. Gisteren was het de herdenking van den dood van koning Albert, tengevolge waarvan weinig „werk" \s verzet. Veel kans op succes geeft men den formateur niet. De Vlaamsch-nationalistische frac ties in Kamer en Senaat hebben een motie aangenomen, waarin o.a. ver klaard wordt, dat de jongste politieke gebeurtenissen de onvermijdelijke nood zaak hebben aangetoond, den eenheids staat te wijzigen op federalen grond slag teneinde de autonomie van Vla mingen en Walen te verzekeren. Zij achten het oogenblik gekomen, waarop alle Vlamingen een eenheidsfront moe ten vormen, teneinde de administra tieve scheiding te verwezenlijken. WEER VERDREVEN. Gistermiddag hebben politie en brandweer het Casa de Espana, dat door aanhangers van Franco was bezet, ontruimd. De recht- sche Spanjaarden zijn in een politieauto naar het paleis van Justitie gebracht. De Spaansche ambassadeur heeft een aan klacht ingediend. De indringers hadden de Spaansche vlag naar beneden gehaald en vernield, waarna zij de vlag van Franco hadden geheschen. In katholieke kringen in Muenchen is sensatie gewekt door de aankondi ging, dat op bevel van den minister van onderwijs, dr. Rust, de katholieke theologische faculteit der Muenchen- sche universiteit is gesloten. Verklaard wordt, dat de studenten de col leges hebben geboycot van een door Rust langestelden hoogleeraar. Men beweert in nazi-kringen, dat die boycot ingesteld is op bevel van het bureau van kardinaal Faulhaber die thans in Rome is en dat dit de reden ls geweest voor de sluiting der faculteit. Het conflict tusschen Staat en Kerk schijnt verband te houden met vele contro versen tusschen professoren, die door den staat zijn aangesteld en andere professoren, ten aanzien van de regeeringscampagne tegen de religieuze scholen. De „National-Sozlalistlsche Monatshefte", die door Alfred Rosenberg wordt uitgege ven, noemt het concordaat tusschen Duitschland en het Vaticaan een instru ment. dat door de evolutie achterhaald is en dat doordrenkt is van den geest der constitutie van Weimar, die door het na- tionaal-socialisme verworpen ls. De schrijver van het artikel betoogt, dat „het concordaat tot stand ls gekomen op den grondslag van een ontwerp van 1926, dat tekening houdt met de liberale begin selen van Weimar en de kerk toestaat, een staat in den staat te vormen". In een herderlijk schrijven dat afgedrukt staat in de OsseTvatore Romano, maakt mgT. Konrad Groeber, de aartsbisschop van Freiburg, in Brelsgau, toespelingen op de vervolgingen, waarvan Christus in Duitsch land het voorwerp is. ..Helaas, zoo zegt hij in dit herderlijk schrijven, kan men er niet aan twijfelen, dat ook in de Duitsche landen Christus miskend en vervolgd wordt op een steeds toenemende wijze. De haat Jegens Christus bedient zich zelfs van de schandelijkste passages van den Talmoed. Men weigert iedere eerbied jegens Chris tus op voorwendsel van zijn Joodsche af komst, maar men verwerpt hem in feite, omdat men zijn verlossingswerk niet wil erkennen". DE STRATEGISCHE BETEEKENIS VAN DE ZUID CHINEESCHE ZEE BRITSCH BEZIT TRANSCH BEZIT -NEDERLANDSCH BEZIT AMERlK AANSCH (V.S) BEZIT - JAPANSCH BEZIT - CHINEESCH BEZIT DOOR JAPAN BEZET JAPANSCHE INVLOEDS SFEER BRITSCHE VLOOTSTEUNPUNTEN FRANSCHE - -. A AWE RIKA ANSCHE(VS) - - JAPANSCH VLOOTSTEUNPUNT BRITSCHE VITALE BELANGEN Ook Washington informeert Ook Amerika is in actie gekomen. „De Amerikaansche ambassadeur' te Tokio. Grew, heeft een bezoek gebracht aan den minister van buitenlandsche za ken en geinformeerd naar de bedoelingen der Japansche regeering met de bezetting van het eiland Hainan, waar de Vereenigde Staten algemeene belangen hebben, waar vele Amerikaansche burgers en zendelingen verblijven en waar een Amerikaansche school bestaat, hoewel er geen consulaat is. De minister van buitenlandsche zaken, Arita, heeft den ambassadeur een uiteen zetting gegeven van dezelfde strekkiüg als die aan den Franschen ambassadeur ls ge geven. Hij verklaarde, dat „het de bedoe ling der bezetting van Hainan is, dat de blokkade van de Zuid-Chineesche kust versterkt wordt en de regeering van Tsjang Kai Sjek ten val gebracht wordt. Men zal niet verder gaan dan de militaire nood zakelijkheid eischt". Op Hainan zouden reeds een 20.000 Ja panners zijn. De guerilla-oorlog. De Chineezen blijven geregeld berichten uitgeven over successen in den guerilla- oorlog. Generaal Sji-joe-san zou zelfs de provincie Tsjahar zijn binnengedrongen. Naar wij vernemen is hedenochtend van den minister van justitie een aanschrijving irtgeqaan aan de procureurs-generaal bij de gerechtshoven, waarin er od wordt ge wezen. dat het wenschelijk is, dat den eersten tijd door de ops-orings-ambtenaren in het bilzonder wordt gelet op overtredin gen van het Reglement Autovervoer Per sonen 1939 ihet z.g. gewijzigde R.A.P.i en waarin opdracht wordt gegeven, om, indien overtredingen worden geconstateerd, met spoed Droces-verbaal op te maken en een rechterlijke uitspraak uit te lokken. Hugh Wilson gehoord. Hugh Wilson, de ambassadeur der Ver enigde Staten te Berlijn, heeft gisteren 'n de Senaatscommissie voor militaire za ken gesproken over de toestanden in Europa. De vergadering geschiedde met gesloten deuren. Zelfs de offlcieele steno- Staaf werd naar gemeld wordt niet toe gelaten. Na de bijeenkomst, waarin allen sena toren geheimhouding werd opgelegd, werd medegedeeld, dat Wilson op vele belang- htke kwesties niet wenschte te antwoor den met het motief, dat hij den Interna tionalen toestand te ernstig acht. Ook wordt, gezegd, dat Wilson in de com missie verklaard heeft, dat antwoorden, keike hij op zekere vragen zou geven, de internationale betrekkingen zouden kun nen verstoren. Be versterking van Guam. De viootcommissie van het Huis van Af vaardigden heeft gisteren formeel een Piogramma voor den aanleg van lucht- oases voor de marine ten bedrage van 52 muiioen dollars goedgekeurd. Daarbij is moegrepen een post van 5 millioen voor ii„vert>etermg van de luchtvaartaccomo- "aiie op het eiland Guam in den Stillen Oceaan. chen Nooit zullen wij Duitschsprekende Tsje *orden," aldus verklaarde onder tóe- de afgevaardigde Kundt, de lei- ten ^oitsohers in Tsjecho-Slowakije, in cultuurcentrum te Praag. vervolgdeWij willen en zullen als gp- m x oJ cv^ln_r-kJil_r w O/IYIJ Cm nieuwe ?5houden de opening van het Kunc Jile D bitsen nations naai J^'^aiistiscne wetten en natio- ParbVn- tlso^e rechtvaardigheid ln het Ullere zoowel als in het openbare Vrii rT vu DuitJnUitscllers 'even 'n den ssest van het rati™ hntionaal-sociolisme, volgens dr naal-'-oclalistische wetten en natio LUIT.-KOLONEL A. J. MAAS t In ruim 55-jarigen ouderdom Ls te Utrecht overleden de luitenant-kolonel A. J. Maas. commandant van het eerste regiment lucht doelartillerie. Overste Maas was hoofdbestuurslid van de vereeniging van officieren der Konink lijke landmacht en Medewerker aan het militaire jaarboek, voorts ridder in de Orde van Oranje-Nassau en ln het Fransche Le gioen van Eer. IR. T. MAAS OVERLEDEN. In den afgeloopen naoht is te Laren iN.H.) in den ouderdom van 82 jaren overleden de heer lr. T. Maas. oud-wethouder van Gro ningen en oud-directeur van het hoofdkan toor van de Geldersche credletvereenlging te Arnhem. De overledene was voorts be stuurslid van het sanatorium Juliana-oord te Laren. Ik reik den verantwoordelijken Tsjechen de hand. bereid met hen samen te werken, doch er kan geen sprake zijn van een com promis, omdat het Duitsche nationaai- socialisme in principieele kwesties elk com promis uitsluit. De beslissing moet spoedig komen. De geschiedenis wacht niet en wij marcheeren op met de geschiedenis van den modernen tijd, geleid door Adolf Hitler, wiens beginselen en wil ons leiden. PROEFNEMING TE UTRECHT. Naar wij vernemen, zal Maandag a.s. op het centraal station te Utrecht een wijziging worden ingevoerd in de con trole op de reizigers. Bij wijze van proef zal gedurende eenigen tijd geen controle meer plaats vinden van vertrekkende reizigers. Bij het betreden van het perron zullen de kaartjes derhalve niet meer worden geknipt. De controle bij het verlaten van het station wordt echter gehandhaafd. TUSSCHEN JAPAN, DUITSCHLAND EN ITALIË. Uit goede bron wordt vernomen dat de vertegenwoordigers van de regeeringen te Rome, Berlijn en Tokio sedert verscheidene maanden werken aan een drievoudig mili tair verbond. Zij zouden reeds overeen stemming hebben bereikt over den tekst. Op het oogenblik zou de regiering van Japan nog voorbehoud maiken. In gematigde kringen zou men een poli tiek van voorzichtigheid jegens de demo cratieën in acht willen nemen, waarbij zij ais argument de houding van de sovjet unie in het visscherij-conflict aanvoeren. De voorstanders van het verbond voeren als argumenten aan de val van Barcelona en het bezetten van Hainan, zij willen zoo veel moeelijk voordeel trekken uit de stra- teg:sche successen van de drie mogend heden. In wel'ngelichte kringen te Tokio wijst men er op dat de drievoudige overeen komst u'terlijk een verdrag van verded g;ng teeen de komintern zal blijven doch in werkelijkheid een militair verdrag van de tot*vta:re staten tegen de democratie zou zijn. SYNAGOGEN TE DANTZIG WORDEN AFGEBROKEN. De twee synagogen van Danzig zullen af gebroken worden, de eene vóór 1 Maart en de andere vóór 1 Mei. Hierna moeten de Joden in particuliere huizen hun godsdienst oefeningen houden. Alle eigendommen van de Joodsche ge meente, zooals grond, gebouwen, begraaf- nlaatsen, moeten aan de nationaal-socia- listen worden verkocht. De emigratie van Joden uit Danzig wordt voor een groot deel bekostigd uit de op brengst van den verkoop van een histori sche collectie zilver vaatwerk van de Jood sche gemeente in Amerika. De nationaal- socialistlsche autoriteiten hebben toege stemd in dezen verkooo op voorwaarde, dat de opbrengst zou worden gebruikt voor de finnaciering van de emigratie. In de komend0 dagen zal de eerste groen van 500 joden de vrije stad verlaten. Zij zullen in verzegelde treinen naar de ha ven van vertrek worden gebracht. Hun uit eindelijke bestemming wordt streng geheim gehouden Indien deze emigratie een suc ces is. zullen andere groepen volgen. Eventueel zal een vijftiental Joden, die door hun handel in hout en haring veel buitenlandsch geld naar Danzig brengen, verlof krijgen te blijven. DE SOESOEHOENAN VAN SOERAKARTA ACHTERUITGAANDE. DJOKJAKARTA, 18 Febr. (Aneta/ANP). - Gisteravond om zes uur werd het volgende medegedeeld omtrent den toestand van den Soesoehoenan van Soerakarta: De toestand van den Soesoehoenan is in den loop van den dag verder achteruit gegaan. De vorst had eenige opvolgende flauwtes. De helder heid van geest is minderende. Om half twee 's mid3ags zijn de gouverneur van Solo en de gewestelijke secretaris naar den kraton vertrokken, waar reeds alle pangerans aan wezig waren. De laatsten moeten in den kraton blijven. Den vorst zijn nog geen in jecties toegediend. De geneesheeren blijven steeds bij het ziekbed Een vanmorgen om half negen uitgege ven communiqué deelt mede dat de toe stand verder achteruit gaat. AMSTERDAM, 18 Febr. De laatste dag van de week had. zooals ge voegelijk verwacht kon worden geen verande ring in de verhoudingen op de effectenbeurs ge bracht. Want bijzondere aangelegenheden, waaruit gevolgtrekkingen konden worden ge maakt. hadden zich niet voorgedaan. Ook Wall- street had weinig indicaties gegeven. In New York waren de koersefi een kleinigheid inge zakt. doch de inzinking was van te weinig be- teekenis. dan dat daaraan waarde kon worden gehecht. Dc Amerikaansche fondsen werden weliswaar geheel naar het voorbeeld van Wall- street iets lager afgedaan, doch de verliezen welke moesten worden opgeteekend beperkten zich over het algemeen tot onderdeelen van procenten. En onder beurstijd bleven de koer sen zoo goed als stationnair. Door de Staal- aandeelen werden nu en dan kleine teekenen van aanwezigheid gegeven, doch daannee was vrijwel alles gezegd, want de affaire was alles bijeen genomen van minimale afmetingen. Het beste bewijs hiervoor werd geleverd door Ana conda's Dit fonds behoort tot een der meest gangbare van de geheele Amerikaansche markt en geeft dikwijls de grootste affaire te zien. Vandaag gingen er eenige tapes achter elkander voorbij, zonder dat het tot noteeringen kon komen. Op de locale markt was het niet veel beter gesteld. Op verscheidene afdeelingen moesten de noteeringen met passen en meten te voor schijn worden geroepen. Van een bepaalde stemming was eigenlijk geen sprake, doch we gens de afwezigheid van affaire legden de koer sen een kleine neiging tot afbrokkelen aan den dag. Dit is echter een te veel voorkomend ver schijnsel, dan dat daaraan bijzondere waarde kon worden geschonken. Op de Petroleum-afdeeling werden Konink lijke iets lager Ingezet en hoe weinig er om ging, werd wel hierdoor afgeteekend dat het verschil tusschen de hoogste en de laagste no teeringen nauwelijks een vol procent bedroeg. De Tabaksafdeeling lag geheel verlaten. Nadat de positie van de verschillende fond sen nauwkeurig was afgemeten, kwamen voor de Sumatra-aandeelen iets lager noteeringen te voorschijn. De animo voor Rubberaandeelen was vrijwel geheel verdwenen. Van schomme lingen in Amsterdam-Rubbers kon nauwelijks worden gesproken en de koers bewoog zich aan houdend juist tegen den onderkant van de 200' grens aan. Voor de incourante soorten kwamen noteeringen tot stand naar gelang er toevallig een enkel stukje werd gevraagd, of een enkel stukje werd aangeboden De Industrie- af deeling was stil. De belangstelling voor Aku's was geheel bekoeld en de koersstijging had plaats gemaakt voor een kleine reactie, zoodat tenslotte de noteering belandde op het peil waarmede gisteren een aanvang was gemaakt. De Philipsaandeelen konden zich juist even boven 200% handhaven, waarbij de affaire mi nimaal was. Unilevers waren bijna geheel uit het gezichtsveld verdwenen. De Suikermarkt was stil. Zelfs in H.V.A. was in het geheel niets te doen De koers kwam iets lager te liggen. De Scheepvaart-aandeelen moesten zich tevreden stellen met iets lager koersen. In be leggingen kon het moeizaam tot transacties komen. Van de staatsobligatlën werden inte gralen een fractie lager genoteerd. Fransche fondsen waren verwaarloosd. De Duitsche markt was ternauwernood prijshoudend. WISSELKOERSEN. Londen 8.74' Berlijn 74.85. Parijs 4,94"t. Brussel 31.44 Zwitserland 42.35. Kopenha- I gen 39.05. Stockholm 45 05. Oslo 43.95. N.- j York 1.86 9/16. Praag 6.40. Lire Bankpa pier 5.85. Prolongatie V*. Part. disc. 1/8. Daggeld 1/4. ZWARE STRAF GEËISCHT. De Maastrichtsche rechtbank deed heden morgen uitspraak in de zaak tegen een verver te Oirsbeek en zijn vrouw, beiden gedetineerd, die terecht hadden gestaan wegens den moord op de 23-jarige Mia Schumans, te Brunssum. Bovendien hadden zij zich to verantwoorden wegens het ver bergen van het lijk, dat in een jutezak, in een tuin eerst was begraven. De eerste verdachte werd veroordeeld wegens moord en verbergen van het lijk tot twintig jaar gevangenisstraf. De vrouw wegens het meehelpen aan het verbergen van het lijk tot zes maanden gevangenis straf. Het O.M. had tegen ieder der ver dachten vijftien jaar gevangenisstraf ge- eischt. leven Woensdag heeft zich in den middag op de Vla Nomentana, niet ver van de door Mussolini bewoonde villa Torlonla, een in cident afgespeeld. Een agent in burger van de wacht merk te, dat zich in die omgeving reeds eenigen tijd een verdacht individu ophield en hij stapte naar den man toe om naar zijn paoieren te informeeren. De aangehoudene deed. alsof hij naai' zijn identiteitskaart zocht, doch haalde "lotseling een revolver voor den dag en loste twee schoten op den agent, die, ern stig in den bulk gewond, ineen zakte. De dader werd onmiddellijk gegrepen en naar de questuur geleid. In politie-kringen verklaart men. dat men met een krankzinnige te doen heeft. :!ie eenigen tijd geleden uit een gekkenhuis ontslagen werd. Maar toch schijnt inderdaad de bedoeling van een aanslag op den Duce te hebben voorgezeten. EEN BEROEP OP CHAMBERLAIN. Inzake overdracht van koloniën. Een aantal aartsbisschoppen, bisschop pen, leden van Hooger- en Lagerhuis, heb ben een request aan minister-president Chamberlain onderteekend. waartoe het initiatief is genomen door de vereeniging tegen slavernij en tot bescherming van In boorlingen, waarin de wensch wordt uitge drukt, dat bij het eventueel overdragen van koloniaal gebied voor alles rekening zal worden gehouden met het welzijn van de bewoners Onder de onderteekenaars zijn de aartsbisschoppen van Canterbury, York en Westminster alsmede de lords Lytton, Mes- ton, Cecil en Strabolgi. Zij zijn van oordeel, dat de grondslag voor de koloniale politiek moet zijn het ver trouwen en de vereeniging overweegt met angst alle voorstellen om met geweld een volk over te dragen, waartegen het zich bij een onpartijdig onderzoek met meerder heid tegen heeft verklaard, aangezien dit zou leiden tot het maken van slachtoffers of bloedvergieten. Verder wordt voorge steld, eventueel over te dragen gebied on der eenigen vorm van internationale con trole te houden. UIT SPANJE. De genie van Franco heeft reeds 105 brug- jgen. die de republikeinen hadden ver nield, hersteld. Het spoorwegverkeer is reeds gedeeltelijk hersteld. I De C.NT., de vereeniging der arbeiders beweging. spoort aan om vol te houden in den midden-sector. Te Barcelona zijn weer twee doodvonnis sen geveld en vele gevangenisstraffen van 120 en 15 jaar uitgedeeld. Filmvoorstelling Batakzending. In het gymnstleklokaal der Chr. school op het dorp, had een filirivoorstelling plaats, betrekking hebbend op de Batak zending Nadat 's middags deze film voor de kin deren was vertoond, had 's avonds een voorstelling plaats voor volwassenen, waar bij de belangstelling grooter had kun nen zijn. Ds. Kiehl, Hervormd predikant, sprak openingswoord, waarin gewezen werd op Gods groote werken onder het Batakvolk. gedurende 75 jaar. De heer Ydens van Oegstgeest gaf een interessante toelichting Ds. Heuzenveldt. Geref. predikant sprak een slotwoord. Herkozen zijn tot bestuursleden der Jongedochtersver. „Tabitha": S. Blok, voor zitster: A. Immerzeel. 2de voorz.: M. Drie huis, seer.; M v. d Lingen. penningm.: G Hoogendoorn, biblA de Jong Ad., a!g. secundus. Uitvoering gymnastiekver. T. O. O. S. De gymnastlekver. T. O. O. S. gaf in het i gebouw Centrum haar jaarlijksche uitvoe- I ring. Zooals wij dat gewoon zijn werden ook I nu de verrichtingen en diverse standen I goed afgewerkt; zij getuigden van ernstige i studie. Een woord van lof voor den leider, den heer Spek ls hier op zijn plaats. De zaal was geheel bezet en het groote applaus bewees ook tevens hoezeer men had geno ten. De ver. T. O. O. S. kan met voldoening op deze geslaagde uitvoering terug zien. Eerst na het middernachtelijk uur ging men voldaan huiswaarts. Tot voorzitter der commissie tot wering van schoolverzuim (vacature wegens vertrek van den heer H. Hoek) is benoemd de heer J. Hommes, hoofd van school A; tot secretaris is herbenoemd de heer J. H. Mulder. LEIDEN, 18 Febr. Botermarkt Fabrieks- boter 1.55; Boerenboter 1.46—1.55. Aanvoer 175 Kg. Handel traag. LEIDEN. 1318 Febr. Turfmarkt Geen aanvoer. Lange turf 89. LEIDEN, 17 Febr. Coöp. Groenten- Fruit- en Bloemenveiling-Ver. „Leiden en Omstreken Per 100 Kg.: Roode kool 5.308; Sav. kool 5.70 6.70: Boerenkool 2122; Rapen 130—2.20; Prei 9.3013.90; Kroten 3.203.50; idem gekookt 4—7; Uien 2.10—6.20; Peen 2.30—7.90; Sprui ten 6—31; Andijvie 25; Sla 27; Nero 6; Wit lof 7—28; Spinazie 32-^6. Per 100 stuks: Salade 6—8.10; Knolseldery 3.80—15.70. Per 100 bos: Selderv 11.30—16.40: Rabarber 9—15; Raap stelen 3.30—3.40. AARLANDERVEEN. 17 Febr. Eierenveiling Kippeneieren 3—3,60; Eendeneieren 2,50—2.70: Kaas 23—26. BOSKOOP. 17 Februari. Coöp. Ver. „De Bos- kooosche veiling Diversen: Azalea Mollus- takken le srt. 1.80—2.20. 2e srt. 0.80—1 40; Ma honie blad 15; Prunus Triloba le srt. 0.93—1.09, 2e srt. 5360; Rhododendronbloemen (Pink Pearl» 1.101.60; Seringenbloemen 39—65; Tul pen 15—20; Narcissen 8; Cerasus Rosea (kers) le srt. 2.50—2.80. id. 2e srt. 1.30—1.80: ld. Hisa- kura 1.80: Sneeuwballen 50—70; Forsyhia 0 89— 1.20; Azalea Mollus (struik) 5881: Jap. Aza lea's 56—59; Funkia's 9; Clematis Nelly Moser in pot 36. HONSELERSDIJK 17 Febr Centr Westl. Bloemenveiling Spectrum 2.20—5 50; Sal mon 2.50—6.20; Rose 4—4.70; Wit 2.404 80: Gemengd 3.50—5.50: Topsy 5—5.20; Amarilly 7—13; Wit 15; Calla 1221Narcissen 8—23: Gele Prins 20—22; Pr. v. Oostenrijk 18—21; Murillo 14—18; Victoire 16—19; Elizabeth 30; Albino 46—54; Le Notre 26—37; Pitt 22—32: Copland 16—22; Freesia 11—23: Plumosa 23— 57; Sprengerie 2738. KATWIJK a. d. RIJN. 17 Febr. Groenten- veiling Roode kool 5—6.70; Uien 4.50—6; Witlof 2022; Waspeen 11.85; Kroten 6080; Knolselderie A 11—17,20, B 5—7.90. NAALDWIJK, 17 Febr. Bond Westland Alicante 42—43; Spinazie 54—59: Witlof 17—26; Uien 1—1.05: It. Andijvie 78; Flakk. peen 65; Spruiten 1.85; Boerenkool 0.701.05; Dunsel 4048; It Bloemkool 1517; Eieren 3.10—3.50; Kelen 3.20—3.40; Peen 21; Radijs 4.60; Selderv 9.50—10; Prei 11—11.90. RIJNSBURG. 17 Februari. Groentenveiling Aardappelen 6070; Kroten 6075: Wasch- peen 11.60; Roode kool 4.507; Gele kool 57; Uien 4.505; Knolseldery A 1419, B 8—12: Witlof 15—22. RIJNSBURG, 17 Februari. Bloemenveiling Rose Copland 26—31: Bartigon 2230; Pitt 23 —32; Le Nótre 3032; Goudvink 4044; Dorus Rijkers 3538; Weber 20—22; Liberty 18—20; Gele Prins 1520; Goudvink 23—26; Copland 18—24; La Reine 18—22; Witte Valk 20—24; Ibis 13—17; Prins van Oostenrijk 1418; Cra- moisieBrillant 1417; Schlegel 14—18; El Tore ador 13—17; Krelage 18—21; Castor 24—26; Vic toire 23—29; Murillo 13—19; Van der Hoeff 17 —26; Due de Berlin 1013; Moore 12—15; Tournesol 14—18; Mozart 18—22. Narcissen Vic toria 14—18: Golden Spur 10—14: Alfred 15— 18; Or->tus 6—9; Freesia Geel 10—22: Con- vellaria 0.802.80. TER AAR, 17 Febr. Centr. Veiling Spinazie 1—1.60, Breekpeen 2.10; Uien 570—6; Spruit- kool 10.90—16.10; Witlof 8—23.80; Prei 5—7 40: Selderv 10. UTRECHT, 18 Febr. Veemarkt Aanvoer 3555 stuks vee. Stieren 26—30. handel matig, prijzen redelijk; Slachtkoeien 2e srt. 30—34. 3e srt. 26—29. handel redelijk, ruim prijshou dend; Vaarzen 140; Melkkoeien 170—270; Kalf- koeien 180—285; Varekoeien 130—300, hanc'-l zeer kalm. prijzen gelijk: Mae. kalveren 45—110. handel kalm. prijzen onveranderd; Nueht. kal veren 3.50—550. hander stug, prijzen lager; Mes. varkens 21—20; Schrammen 16—21; Biggen 10 —10.50. handel kalm. prijzen iets lager; Mag. schapen 1122. handel zeer kalm. prTishoudend; Boter 1.70; Kaas 50—70; Eieren 1.40—4.25. 5—

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3