ZORGEN!! BUITENLAND TRIUMPH C. F. MEERPOEL's De Leidsche Bioscoop-Programma's LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 18 Februari 1939 VERZEKERT U GENOT I^Aen IS 'N TRIOMF VAN SMAAK 1 CENT VIRGINIA Algemeene Toestand Het Spaansche vraagstuk 100% Optimisme LEIDSCHE AMATEUR FOTOGRAFEN VEREEN IG1NG. Gisteravond hield de L.A.F.G. haar maandelli kschen clubavond in ..De Turk" De hoofdschotel vormde deze keer 'n cau serie door één der leden, de heer H Groe nendijk. over het onderwerp: „Blauwkleu- ring met goudchloride". In zijn inleiding wees hij allereerst op het merkwaardige verschijnsel, dat hier te lande maar weinig amateurs zich wa gen aan het wijzigen der gebruikelijke tint door ontkleuring. De normale zwart wit vergrooting. zij het dan ook in meer dere nuances is overbekend Goede omge- kleurde foto's zjjn zeldzaam. En toch is het mogelijk om door omkleuring tinten te verkrijgen, die. mits het onderwerp zich daartoe leent, in niet geringe mate bijdragen tot het verhoogen van de goede stofuitdrukking en de stemming van het .beeld. Zoo zal een sneeuw-opname bij een met smaak uitgevoerde blauwkieuring de sfeer veel Juister weergeven, dan het ge bruikelijke zwart-wit procédé. Op bevattelijke wijze behandelde de heer Groenendijk de „goud-thiocarba- mide"-omkleuring. Aan de hand van een stalenkaart" gaf hij een overzicht van de mogelijkheden door het gebruik van een meer of minder geconcentreerden ontwik kelaar en het wijzigen der ontwikkeltijden Ook de in verband daarmede verkregen resultaten bij de omkleuring waren op de stalenkaart te zien. Enkele fraaie blauwe beelden, waaronder ook een zeer mooie opname van den heer Soripada, leverden het bewijs dat er in deze richting iets bij zonders te bereiken is, ook voor tentoon- stellings-werk. Door tijdgebrek moest een causerie van den heer van der Mark over de stereo-fo tografie en haar toepassing voorloopig worden uitgesteld. Na de pauze projecteerde de heer Gey- tenbeek enkele leerzame films, waarin we oa. een overzicht kregen van de fabricage der prachtige Contax-toestellen en van de vervaardiging van het Zeiss-Ikon-nega- tiefmateriaal Tenslotte deelde de voorzitter nog mede. dat binnenkort een propaganda-tentoon- stelling georganiseerd zou worden, waar voor hij de medewerking van alle leden inriep. DE GEREF. KERKDIENSTEN IN HET MORSCHWEGKWARTIER. Zooals wij kort geleden hebben medege deeld, besloot de kerkeraad der Geref Kerk om in het evangelisatiegebouw aan den Morschweg 's Zondagsavonds een gods dienstoefening te houden. Daar deze diensten in een groote be hoefte blijken te voorzien, zal te beginnen met a.s. Zondag ook 's ochtends in dit lo kaal een dienst worden gehouden. Dr. H. J. Westerink zal de eerste morgengodsdienst oefening, welke om half tien aanvangt, leiden. VERGADERING K. D. P. In de gisteravond alhier gehouden leden vergadering der Kath Dem Partij, werd o.m. gesproken over de aansluiting bij de R.-K. S. P. De meeningen daarover wa ren zeer verdeeld. Scherpe critiek werd in deze op de partij-leiding uitgeoefend Be sloten werd den afgevaardigde naar het congres, dat morgen te Utrecht gehouden wordt, vrij mandaat mee te geven. BEEN GEBROKEN. Gistermiddag is de 24-jarige mej. M. v. d. T. toen zij in de Morschstraat van haar fiets stapte gevallen. Zij brak haar been en moest naar het Acad. Ziekenhuis -wor den overgebracht. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen klas sieke letteren de heer J. Brons (Den Haag) en voor het candidaats-examen Romaan- sche taal- en letterkunde, mej. J. H. Hyl- kema (Den Haagi. STUDIEKRING VAN JONG-LIBERALEN. Inleiding van prof. mr. C. W. de Vries. De pasopgerichte studiekring van de Leidsche afdeellng der Jong-Liberalen hield zijn eerste vergadering in den „Ver gulden Turk". Prof. mr. C. W. de Vries, hoogleeraar te Rotterdam leidde de ver gadering in met een voordracht: „Heeft het liberalisme ook thans nog een toe komst?". Deze vraag beantwoordde spr. bevestigend om de volgende redenen: In de staatkunde streeft het liberalisme er naar, dat de vertegenwoordigers zelf standig komen te staan tegenover de kie zers. Zij behooren niet in de eerste plaats versnipperde particulieren, doch nationale belangen te behartigen. Niet een manda taris-, maar een delegatiestelsel is libe raal. Op economisch gebied staat de vrij handelstheorie tegenover een protection- nistische werkelijkheid, de liberaal zal echter altijd blijven strijden voor het be houd van het particulier initiatief. Op sociaal gebied stond spr. persoonlijk betaalde vacantie voor arbeiders voor. Hij erkende dat de lasten op de industrie zoo doende nog zwaarder zouden worden, men moest echter niet vergeten dat verbetering van de volksgezondheid verhooging van de nationale productiecapaciteiten met zich meebrengt Na een zeer geanimeerd debat sloot voor zitter A. A. Moolenburgh onder dankzeg ging aan prof. de Vries tenslotte de ver gadering. 8617 De residentie der linksche Spaansche re geering blijft officieel in Madrid gevestigd. De regeering heeft echter besloten de mini- sterieele diensten in de Levantijnsche zone te installeeren. De ministers van justitie, on derwijs en arbeid zijn reeds uit Madrid ver trokken. teneinde over te gaan tot de in stallatie van de diensten in de aangewezen plaatsen Speciaal Carthagena wordt ge noemd. Negrin en Gomez Saenz, de minister van binnenlandsche zaken, blijven voorloo pig in Madrid. Er loopen geruchten, dat Azana ook naar Madrid komt om de situatie te bestudeeren. Negrin zou alle eischen. aan Burgos gesteld, willen laten vallen, alleen handhaven die van clementie. Burgos heeft diverse hoogleeraren en voor aanstaande ambtenaren ontslagen. Volgens den dlplomatieken redacteur van de „Evening Standaard" zou uit berichten uit Rome kunnen worden opgemaakt, dat Franco op het oogenblik zijn schuld aan Italië delgt, om de wereld te bewijzen, dat Spanje onafhankelijk van lederen buiten- landschen invloed is. De ambassadeur van Franco te Rome zou belangrijke bedragen storten, die de Spaansch-Itallaansche han delsbalans vrijwel in evenwicht zouden brengen. De diplomatieke correspondent van de „Times" bericht, dat de laatste twee of drie dagen drukke besprekingen zijn gevoerd tus- (Ingez. Med.) HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. WijzigingenN. V. „Duralinit" Naadlooze- vloeren Fabriek, Tramstraat 67, Katwijk- j aan-"Zee Nieuwe directeur: G. J. v. d. lin den, Katwijk a Zee (met ingang van 13 Febr. 1939). Brandstof-Centrale, Levendaal 84, Leiden. Handel in brandstoffen: rljwielfabriek en handel enz. o/d. naam „De Globe" is over gegaan aan W. Dusoswa en verplaatst naar Koningannelaan 2a. N. V. Wijnkooperij, distilleerderij en li keurstokerij „De Condor" voorh. Wilhelm Schudel en Co.. Papestraat 2, Leiden. Over leden directeur: C. F. Schudel, Wassenaar, dd. 11 Febr. 1939. over Uw naaimachine behoeft gij zeker niet te hebben, mits deze gekocht is in een kwatiteitszaak die U volledige garantie kan geven en tóch voor het gebodene niet te veel vraagt Daarom naar: Kwaliteits Naaimachinehandel Alléén: BREESTRAAT 17 1. 8671 'Tngez. Med.) (Ingez. Med.) As. Maandag zal onze vroegere stad genoot. de heer M. Spuyman te Voorscho ten, chef van de afdeellng Groenten-inkoop van de firma Tieleman en Dros, den dag herdenken, waarop hij vóór 40 Jaar in dienst dezer vennootschap trad. In het daarvdof1 zeer geschikte pand, Maresingel 34, heeft de heer H. J. v. d. Weerthof een slgarehmagazijn ,,'t Hoekje" geopend. De heer v. d. Weerthof, die in zijn zaak een zeer uitgebreide sorteering sigaren en sigaretten aanwezig heeft, heeft aan de inrichting groote zorg besteed. Dr. A. J. Goedheer en prof. mr. R. D. Kollewijn, belden alhier zijn benoemd tot leden van het Historisch Genootschap te Utrecht. Aan de door den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente benoemde Commissie van advies inzake de verheffing van het kerke lijk leven Is door de Diaconie dezer ge meente als lid toegevoegd dr. G. Brouwer. De gemeente-commissie benoemde den heer Stlgter als Ud van bovengenoemde com missie. HAAR SOEPELE gouden pen en onbreek bare houder maken de SWAN vulpen tot een der meest gevraagde. WBEfSTRflflT 145 rtL.nu 8679 (ïngee, mm.) schen Londen, Parijs en de beide partijen in Spanje. De regeeringen van Frankrijk en Engeland hebben de erkenning van Franco nog eenige dagen opgehouden, in de hoop dat spoedig een wapenstilstand of een over gave zou volgen. De Italiaansche pers blijft het Engelsch- Fransche optreden laken. Zoo schrijft de Relazioni Internationall o.a.: Tusschen het Italië van Mussolini en het Spanje van Franco bestaat een solidariteit van nieuwe, hechte en vruchtbare belangen. Door diplomatieke handelingen of intimida ties zouden zij noch beïnvloed, noch ge stoord kunnen worden. Het is beslist noodzakelijk, dat Londen en Parijs in het feit van een nieuw Spanje be rusten. Men mag niet aan het Spanje van Franco raken. „Handen af van de gemeen schappelijke idealen van Franco, Mussolini en Hitier". Zouden, zoo schrijft het blad verder, de democratische vleierijen zich veranderen in verkapte bedreigingen tegen punten, die b.v. Spaansch-Marokko konden heeten, dan zou direct de crisis tot uitbarsting komen. De Italiaansche vrijwilligers zouden daarheen gaan, waar Franco het noodlg acht, en waar de gemeenschappelijke belangen van Italië en Spanje het vereischen. Italic heeft Franco geholpen en zal hem verder helpen, tot hij zijn vredes- en oorlogswerk als ge ëindigd beschouwt. De Britsche onder-staatssecretaris voor koloniën, Lord Dufferln, heeft gisteren te Birmingham een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. zelde: „Geen oogenblik hebben wij, in dit land. onze tanden laten zien, maar. wanneer wij onze tanden niet hebben laten zien, hebben wij toch onzen bovenlip opgetrokken en deze waarschuwing, die, naar mijn meening niet onnoodüg was, doet heilzaam werk op het huidige moment. Wij hebben getoond, dat het niet de af loop van een oorlog is,, waarvoor wij be vreesd waren, maar dat wij den oorlog als zoodanig verafschuwen. Wij herwapenen (Ing"ez. Med.) zoo snel en zoo hard. omdat wij willen, dat allen, die luisteren naar het woord van Groot Brlttannië, weten, niet alleen dat het zijn woord ten uitvoer zal leggen, maar ook dat het de materieele kracht achter zich heeft om het in staat te stellen, die tenuitvoerlegging succes te doen hebben. Wij beleven een moeilijk en gevaarlijk tijdperk," zoo ging Lord Dufferin verder. Hij was echter de meening toegedaan, dat het ergste achter den rug Is. „Wij hebber, de wereld getoond, dat het democratische ideaal niet dood is, maar zeer sterk in leven Het is een hoogst geruststellend teeken, dat Amerika begrepen heeft, dat het hier niet gaat om een nietig gekrakeel tusschen kleine rivalen in Europa, maar dat alle naties ter aarde eventueel daarbij betrok ken zouden zijn." Onder auspiciën van de universiteit van Chicago heeft de vroegere president der Tsjecho-Slowaaksche republiek, Benesj een rede gehouden, waarin hij voorspelde' dat ondanks de gebeurtenissen in Eun»a' de democratie zal zegevieren. Hij verklaarde verder rekening te houden met de moge- lijkheid van een geweldig conflict tenge volge van de „zoogenaamde pacifistische penetratie" van Duitschland. de Middei- landsche-Zee-politiek van Italië en de posit e van Japan ten aanzien van China en de Sovjet-Unie. Benesj verklaarde evenwel niet te geloo- ven, dat de botsing van de verschillende politieke stroomingen in de nabije toe komst zal komen. Itaiiaansch verweer. De door mevrouw Roosevelt afgelegde verklaring, waarin zij o.a. betoogde, dat te verwachten is, dat de niet bevredigde na ties niet tot rust zullen komen en dat daarom de mogelijkheid moet worden onder oogen gezien van een oorlog, waar aan de Vereenigde Staten zouden moeten deelnemen, ten einde den afloop er van te bepalen en de beschaving te redden, wordt door de „Giornale d'Italia" bespro ken. Het blad noemt dit een typisch document van democratische oorlogsstemming en van een fatale richting, waarin de Noord-Ame- rikaansche politiek zich beweegt. Het blad acht het veelbeteekcnend, dat men met ka nonnen en gepantserde vuisten tegemoet treedt aan de niet-bevredlgde staten, in plaats van met begrip en een geest van sa menwerking. dan wel met voorstellen voor een geschikte verdeeiing van rechten en goederen. Met deze middelen, aldus de „Giornale d'Italia", verdedigt men niet den vrede en de beschaving, doch stelt men er slechts een blind egoisme tegenover, waarover de geschiedenis recht zal spreken. Het blad verzekert, dat de methoden, welke mevr. Roosevelt bepleit, een Noord- Amerlkaansche traditie bevestigen welke reeds ls tot uitdrukking gekomen in de In dianen-slachtingen en het optreden tegen nabuurlanden, die vooral de belangen der wapenleveranciers dienen, doch nimmer de houding van niet-bevredlgde landen, waar toe Italië. Duitschland en Japan behooren, zal kunnen beïnvloeden De voorstellen de zer landen zijn gebaseerd op goede gedach ten en zij zullen vroeg of laat overheer- scjien. Duitsch-Britsehc handelsbesprekingen. De diplomatieke medewerker van de .Times" schrijft, dat de Duitsch-Brltsche handelsbesprekingen, welke de volgende maand gehouden zullen worden, van gro ter omvang zullen zijn, dan tot nu toe werd aangekondigd Twee Britsche ministers, Stan-ley en Hudson, zullen naar Berlijn gaan, ongeveer tegelijkertijd met een depu tatie van den Britschen bond van indu- strieelen. Voordien zullen de besprekingen worden voorbereid door de handelsafdeellne van de Britsche ambassade te Berlijn en Ashton Gwatkln, den chef van het econo mische departement van het ministerie van buitenlandsche zaken, die de volgende week naar Berlijn zal gaan. Casino-Theater, Zarah Leander staat op het oogenblik in het middelpunt van de belangstelling. Ze wordt de grootste Europeesche actrice genoemd en stellig bezit de Zweedsche filmspeelster veel ta lent. In dit verhaal, dat ontleend is aan een boek van Louis H. Lorenz, is zij Gloria Vane, een jonge vrouw, die door haai- klee ding en liedjes verontwaardiging wekt. Wanneer een zekere Albert Finsbury een chèque vervalscht heeft, neemt Gloria de schuld op zich. De rechter deporteert haar naar Australië voor zeven jaar en Albert Finsbury vertrekt eveneens naar Australië om een nieuw leven te beginnen Gloria doet hem, vanuit de gevangenis een -briefje toekomen. Hij kan haar redden door haar te trouwen, maar Finsbury is inmiddels in nauwe vriendschap komen te staan met den gouverneur, wiens dochter verliefd op hem is geworden. In een moment van aar zeling ls een farmer hem voor. Deze kiest de gevangene tot vrouw en zoo herkrijgt Gloria Vane haar vrijheid. Zij vraagt Fins bury te spreken in het huis van den gou verneur en hoort juist, hoe deze de ver loving van zijn dochter bekend maakt In de kleedkamer van een tweederangs caba ret wordt het Finsbury bij een latere ont moeting duidelijk, dat hij de vrouw, die zich voor hem opofferde, voor immer ver loren heeft. Op den dag van zijn huwelijk met de dochter van den gouverneur vindt men hem met een kogel in het hoofd. Zoo is de tragische afloop van dit verhaal.... Naast Zara'n Leander, die de opofferende vrouw vertolkt heeft men een groote plaats ingeruimd aan Willy Birgel. Het samenspel van deze prominente figuren stimuleerde regisseur Detlef Sierck, tot vele goede momenten. De twe»de film is „In den greep van het ii-cr-i master", een huiveringwekkende fi'-n met Bela Lugosl in de hoofdrol. Lldo-Theater. Als er ooit achter een nietszeggende!) titel een uiterst fijne come- öie verscholen is geweest, dan is zulks wel het geval met „Professor, wat ben je be gonnen!", een aaneenschakeling van esprit en humor. Het is vooral Ginger Rogers, die dit luchtige verhaal met een aanstekelijke charme en vol temperament tot een onder houdend stuk amusement heeft gemaakt. Haar partner is James Stewart, een ont dekking met opmerkelijke .begaafdheid. Als professor van een universiteit, waarvan zijn vader president is, is hij naar New- York gestuurd, om een wat al te lichtzin- nigen neef weer op het goede spoor te brengen, die zwijmelt van een cabaret- artiste. Edoch, de professor zelf komt onder de bekoring van de zangeres, dat hij haar New-York „laat zien". Der. vol genden morgen is hij met haar getrouwd en tot zoover loopt alles goed. De profeasor neemt zijn vrouw mee naar zijn woonplaats een klein stadje „ergens", en moet alleen het gansche geval nog aan zijn ouders trachten te vertellen. De professor Ls na melijk verloofd en terwijl hij reeds ge trouwd is. heeft hij nog geen gelegenehld gehad, zijn verloving te verbreken. En deze heele geschiedenis is zoo geestig uitgewerkt dat de toeschouwer permanent met een glimlach op het gezicht dit verhaal volgt. De professor ziet er geen kans toe, zijn verloofde aan het verstand te brengen, dat hij getrouwd is, en neemt zijn vrouw als studente bij zich in het laboratorium. Na bijkans anderhalf uur vroolijkheid wordt het ijs ten slotte gebroken. De laatste expeditie, die -het echtpaar Martin en Qsa Johnson ondernomen heeft, was naar de ontoegankelijke oerwouden van Borneo, waar Martin Johnson, op be wonderenswaardige wijze geassisteerd door zijn vrouw, streken bezocht, die nog nim mer door een menscheiijk wezen betreden zijn. Wat in deze cultureele rolprent voorts sterk opvalt is de kunstzinnige montage van de fraaie beelden van dit wonder- schoone. tropische landschap. Van de op merkelijke bezienswaardigheden noemen we vooral het vangen van een orang- oetang, visschen, die uit het water krui pen, de vliegende slangen, die door de lucht vliegen en oesters, die aan de boo- men .groeien". „Borneo" is een succesvol wetenschappelijk document, dat we met groote belangstelling aanschouwd hebben. Luxor-Theater. Imperio Argentina, de Spaansche danseres, is dé ster van het programma in deze bioscoop; rondom haar dansende en zingende gracieuze verschij ning spelen zich de dramatische gebeurte nissen af, die onder den titel „Andalusische Nachten" ontleend zijn aan de „Carmen" van Prosper Mérimée. En zoowel scenario als regisseur (Herbert Maischi weten de Carmen, zooals Imperio Argentina die uit beeldt, van alle zijden te belichten. Het bekende romantische gegeven van de be- tooverende, grillige zigeunerin op wie een vloek schijnt te rusten en die met haar warmbloedige temperament ongeluk brengt over degenen, die zij naar zich toe lokte stellig zal menig bioscoopbezoeker er weer van genieten. Naast spel, zang en dans van de Spaansche schoone, geeft Friedrich Benfer een rake uitbeelding van den brigadier Don José, die zijn liefde voor Carmen duur betaalt: met eerverlies en tenslotte zelfs met den dood, zij het dan ook dat zijn laatste uren hem de gelegen heid boden zich volkomen te rehabilitee- ren. Van de kleinere rollen noemen wij die van de oude waarzegster, een lugubere en demonische vertolking, die een ware open baring is, en de cynische stierendooder Antonio, die zijn leven laat tijdens een stierengevecht. Als cabaret-danseres zien wij Imperio Argentina in haar volksdan sen en hooren wij haar zang en het cas- tagnet-geklepper waarmede zij zichzelf begeleidt en zij weet ons door de veelzij digheid van haar talenten steeds te boeien. Voor de pauze treedt Edward G. Robin son op als verdelger van gangsters op groote schaal in de spannende film „Ik elsch gerechtigheid". Die gerechtigheid wordt echter niet dan na tallooze offers en door den ijzeren wil en de taaie vol harding van den wreker verkregen. Ro binson strijdt tegen overmacht, corruptie, bedrog en zelfs de getuigen, de .slachtof fers van de practijken der gangster-bende, zwijgen uit angst voor ten uitvoerlegging van bedreigingen. Maar tenslotte zegeviert het recht en kunnen de bewoners van de onderwereld achter slot en grendel hun misdaden boeten. Rex-Theater. Twee groote films, zoo als er jaarlijks maar weinig gemaakt wor den, prijken deze week op het programma van Rex. In „Wereldstad" treffen we den onovertroffen acteur Spencer Tracy aan naast de talentvolle Luise Rainer. En dit perfect op elkander ingestelde duo speelt onder regie van Frank Borzage, een uiterst knap vakman. De achtergrond van het verhaal wordt gevormd door de wereld stad, waar een verwoede strijd gevoerd wordt tusschen taxi-chauffeurs. En in deze drukke wereld bewegen zich Spencer Tracy taxi-chauffeur van beroep, en zijn jonge vrouw, een Roemeensche immigrante. Er ls een aanslag in scène gezet door lieden van een concurreerend taxi-bedrijf en het noodlot betrekt de Jonge vrouw, onschul dig als zij is, ln den aanslag. Dit motief, een onschuldige, die gemoeid wordt in eei: misdaad, domineert en de uitwerking treft door het sublieme niveau van deze film. Spencer Tracy, de Jonge taxi-chauffeur, toont voor de zooveelste maal. welk een knap karakterspeler hij is. Luise Rainer, geen uitgesproken schoonheid, maar een sterk talent, legt prachtige accenten in haar gave rol. De tweede film „Blauwbaard's achtste vrouw" is een origineele, luchtige comedie, zooals alleen Ernst Lubitsch maken kan. Hij weet deze geschiedenis van den Ame- rlkaanschen milllonnair, die al zeven echt- scheldirgen achter den rug heeft, ln een rake dialoog, en met verrassende vondsten te vertellen Claudette Colbert, Gary Coo per en Edward Everett Horton, zyn de prominente figuren ln deze film en hun samenspel is meesterlijk. Trianon-Theater. De film „Als ik Koning was" met den immer graag ge- zienen Ronald Colman en de buitenge woon charmante Frances Dee in de hoofd rollen, ls weer een van die boeiende Ame- rlkaansche historische werken, waarin fan tasie zoowel ln letterlijk als figuurlij ken zin alsmede romantiek om den voorrang strijden. In het leven van den Franschen Koning Lodewijk XI speelde de vagebond-dichter Francois Villon een tijdlang een belangrijke rol. Deze volksheld plunderde een der pro viandkamers van den koning, om de be woners der achterbuurten van Parijs, die het noodige moesten ontberen tengevolge van de omsingeling der stad door de Bourgondische legers, van voedsel te voor zien. Nadat Villon's hart. in verrukkingb gebracht door de lieftallige hofdame d« koningin Katherine de Vaucelles, houdt hij in de herberg „De Pijnappel" een vin zijn revolutionaire, maar humoristische speeches, terwijl hij er zich geenszins van bewust is, dat de Koning, die vermonmd ls binnengekomen, naast hem staat. Hoe Villon den opperhofmaarschalk van den koning wordt om te toonen, hoe hij zou handelen als hij Koning was, hoe hi) het leger weet te bewegen tot een verwoe den strijd tegen de Bourgondiërs en zoo Parijs van den vijand weet te bevrijden, hoe hij toch uiteindelijk door den Koning buiten Parijs verbannen wordt, omdat zijn ideeën toch wel wat té revolutionair SE en hoe Katharine hem dan volgt, wordt ons in een serie even spannende en dik wijls geestige scènes voor oogen getoovero, gespeeld op een wijze, die slechts den knap pen regisseur Frank Lloyd en de beide hoofdvertolkers tot eer strekt, maar ook en wel zéér speciaal den acteur Basil Rath- bone, die de figuur van den ieeltjken, sjU' wen, maar toch ook voor humor en goede daden openstaanden koning ten volle doet leven. Een prachtige créatie van een man, die in staat ls, tot een algeheele en sugges tieve metamorphose: want wie hem a® herinnert uit de films „David Copper™» „Anna Karenina", „Romeo en Julia" ea heeft de grootste moeite hem thans in dt» raak-typeerende rol te herkennen. Gaarne geven wij dezen voortreffelljken acteur dan ook de eerepalm! De film biedt bovendien zooveel jiffW' loopende en voor den tijd, waarin zij speei karakteristieke tafereelen, is in alle ra»? zóó gevarieerd en veelal zóó schilderacnws dat men haar zeker gaarne zal willenzjejj Het enthousiaste spel van Ronald w» man vormt een juist contrast tot hetvoo name optreden van Frances Dee, doen» een C. V. France als de geestelijke en e Henry Wllcoxon, bekend uit de MU> „Cleopatra" en „De Kruistochten", dras bij tot een succesvol resultaat. Verschillende indrukwekkende scènes zijn eveneens te bewonderen. wijl meermalen de spitsvondige dialoog men denke aan de gesprekken lus* den Koning met zijn hooge fa'-etste® den onstuimigen roemruchten dichter ion de aantrekkelijkheid van deze rlsche film uitermate verhoogen. 2-1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2