BINNENLAND logat/ LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 17 Februari 1939 Derde BEad No. 24202 HET LEGIOEN DER WEGGEBRUIKERS J2^26 6,3$# zo 2; 79sfe Jaargang Rijksmiddelen geven gunstige cijfers Spoorweg-jubileum postzegel op komst Prinses Juliana helpt Hongaarsch gezin Vereeniging tot bevordering van slagersvakonderwijs Hoeveel in rooi: opging Nederland zal bezetting van Hainan voelen uafiQDmfiHek Bezwaren tegen toelating van Spaansdie vluchtelingen "™.tNDËP 193? Landbouwcrisisfonds Uil Ned. Oost-Indië DAGBLADRECLAME FAILLISSEMENTEN KAMING DER „OVERIGE MIDDELEN" MET l'/t MILLIOEN OVERSCHREDEN. Aan het overzicht van den stand der rijksmiddelen op ultimo Januari J.l. wordt ontleend, dat het zuiver bedrag der ko hieren van de diTecte belastingen op dien datum 1 39.897.912 bedroeg tegenover 36 810 194.op ultimo Januari van het rorig jaar, of 1.3.087.718 meer. Deze toe neming is uitsluitend te danken aan de Inkomstenbelasting, welke in vergelijking jnet het vorig jaar f. 4.500.938 hooger staat genoteerd. Alle andere belastingen waren lager dan het vorig jaar en wel: de grondbelasting 769 584.—; de vermogensbelasting (84.319.—; de verdediglngsblelasting 278 1 94— en de belasting van de doode hand (.281.172.—. Al kan na het einde van de eerste maand ran het loopende dienstjaar uit de op brengst van de overige middelen nog geen enkele conclusie worden getrokken voor het verdere verloop van deze inkomsten, toch mag het als een verheugend ver schijnsel worden aangemerkt, dat louw maand het bedrag ad f. 36.810.416.met ongeveer anderhalf millioen heeft over- xhreden en gekomen ls tot een opbrengst ran f 38 402.286.— Des te verheugender moge dit stemmen, rranneer we daartegenover stellen de op brengst van Januari van het vorig jaar, welke toen f. 33.340.621bedroeg en daar mede f. 2 428.138.bleef beneden de ra ming voor die maand ad f. 35.768. 750.en 1 5061.674.beneden de opbrengst van thans. Nog duidelijker komt de vooruit gang van de afgeloopen maand naar voren ranneer we in herinnering brengen, dat de opbrengst in Januari 1937 heeft bedra gen f 30 364.281 en in Januari 1936 27 743 568.—. Tot het zoo juist genoemd gunstige resultaat heeft voornamelijk bij gedragen de omzetbelasting, welke met een opbrengst van f. 9.736.681.— ruim 2.9 mil lioen boven de raming kwam en zelfs f. 5.379.635.boven de opbrengst van Ja- marl 1938. (Speciale berichtgeving.) Kaar wii van welingelichte zijde verne men overweegt het hoofdbestuur van P.T.T. momenteel om ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan der Nederlandsche Spoor- regen een jubileumpostzegel uit te geven. Hoewel een definitieve beslissing hierom trent nog niet is genomen, kan verwacht worden, dat P.T.T. binnen niet al te langen tijd gereed zal zijn met de voorbereidingen voor een dergelijke uitgave. Over den vorm. de uitvoering en de waarde van dezen !esel ls nog niets met zekerheid te zeggen. Wanneer P.T.T. Inderdaad besluit om ter gelegenheid van het eeuwfeest van Nederlands grootste vervoersorganisatie ren jubileumpostzegel uit te geven, zal dit ongetwijfeld een bijzonder accent aan de viering van het 100-jarig bestaan der N.S. ?even En niet aleen in Spoorwegkringen ral de verschijning van een' dergelijken regel met vreugde begroet worden, ook anderen met name de philatelisten rullen het op hoogen priis stellen, dat het Hoofdbestuur van P.T.T. op deze wijze uiting wil geven van zijn belangstelling ™°r een bedrijf waarmede het zelf in zoo bauw contact staat. SLOTVERGADERING COMITÉ NEDER LANDSCHE SCHOOLJEUGD. Het comité van de Nederlandsche school jeugd hield te Den Haag zijn slotvergade ring. Den penningmeester werd décharge verleend. De vergadering besloot het eind- jjjWo, groot f. 380.— in overleg met H.K.H. Prinses Juliana te besteden voor een alge meen jeugdwerk. De voorzitter, dr. Joh. H. van Burkom, bracht den leden van het co- Mé dank. in het bijzonder den secretaris, flen heer A. P. Jungcurt. en den penning meester, den heer dr, W. van der Wijk, voor alles, wat zij in het belang van de geslaagde actie onder de Nederland- schooljeugd hadden gedaan. Een J™ord van bijzonderen dank werd ook ge dacht aan mej. E. Mesdag voor de ver leende gastvrijheid, waardoor aan de slot- jrgadering een eenigszins feestelijk karak- 'er *°n worden gegeven. Vervolgens gaf Je voorzitter een uitvoerig overzicht van "«geen door het comité sedert de oprich- J?September 1936 tot stand was ge tracht en waardoor het gestelde doel: aan- me van een blijvend geschenk aan het Prinselijk paar door de geheele Nederland- '■e schooljeugd geheel was bereikt. Hij deelde mede. dat enkele leden van comité op 7 Januari door de prinses' ten Prins op Soestdijk waren ontvan- n. tijdens welk bezoek door beiden meer- 2? van Snoote Ingenomenheid met bi- biiiu sportpaviljoen en tennisbanen .J, *erd gegeven. Als laatste daad be- oncp et cornité zich te wenden tot alle w, isautoriteiten, gemeente- en school- uren' personeel der onderwijsinrichtin- icli, ,in tjet bijzonder tot de Nederland en j °°'ieuBd met een woord van war- NinitA voor de medcwerking die het van alle zijden mocht ontvangen. DE BOTERHEFFING. Ite-h '*tiras: van de heffing en steunult- lildvK 0°. bo'er. is behoudens tusschen- wiizi-inR. voor de week van 16 tot voruari vastgesteld op 60 cent per K G. MET GELD EN PASSAGEBn, JETTEN Het te Boedapest verschijnende dagblad Esti Kurir van 15 Febr.. zet, volgens den corr. van het „Rott. Nieuwsblad" aldaar, zijn lezers een aardig verhaal voor, waar in verteld wordt hoe Prinses Juliana dezer dagen een gezin in Hongarije geholpen heeft, dat zich onder den druk der heden- daagsche omstandigheden genoodzaakt ziet dit land te verlaten. In de stad Debrecen woont zekere Alajos Siegfried, die een betrekking had als amb tenaar in een particuliere onderneming. Daar hij niet „arisch" ls, verloor hij zijn werk. Hij ls getrouwd en bezit slechts één kind, een meisje, dat verleden jaar op precies denzelfden dag geboren werd als onze Prinses Beatrix. Alajos Siegfried waag de het, een brief aan Prinses Juliana te schrijven, waarin hij haar de moeilijkheden uiteenzette, waarin hij en zijn familie thans verkeeren. Prinses Juliana liet hem antwoord toe komen. Zij deed hem drie scheepsbiljetten toesturen voor een reis naar Ned. Oost- Indië, waarbij zich tevens de papleren be vonden. die hem en zijn familie het recht geven in Insulinde te landen. Bovendien bevonden zich ln den brief een cheque van f. 600en een aanbevelingsbrief voor de autoriteiten in Indië. In den brief stond verder, dat Prinses Juliana hem en zijn gezin veel geluk voor de toekomst toewenscht en dat zij het op prijs zou stellen, wanneer de familie, wan neer zij naar Indië reisde, haar eens in Nederland kwam bezoeken, daar zij het kindje graag wilde zien. Men kan zich voorstellen, hoe dolgeluk kig het gezin in Debrecen ls en hoe opge togen men in Hongarije ls over deze edel moedige daad van onze troonopvolgster, die hier vooral sedert haar bezoek aan Boedapest tijdens haar huwelijksreis toch al zoo populair is! INTERN. TENTOONSTELLING OP 6 SEPTEMBER TE UTRECHT. De vereeniging tot bevordering van sla gersvakonderwijs heeft te Utrecht haar jaarvergadering gehouden onder voorzit terschap van den heer A. L. J. de Haas te Den Haag. Uit het jaarverslag bleek, dat de organisatie naast de vier landelijke slagersbonden als leden thans reeds 1457 buitengewone persoonlijke leden telt. Door de invoering van de vestigingswet voor het slagersbedrijf is het arbeidsterrein van de organisatie belangrijk uitgebreid, wijl ze de geheele slagersvakopleiding, noodig in gevolge den vestigingseisch voor het slagers bedrijf gesteld, in den lande verzorgt. Naast het onderwijs in vak- en handelskennis aan de slagersvakschool te Utrecht, wor den thans door de vereeniging in 25 steden van ons land halfjaarlijksche vakcursussen voor onderricht vakbekwaamheid georgani seerd met ruim 500 leerlingen. De slagers vakschool te Utrecht heeft sedert de af kondiging van de vestigingswet een veel grooter aantal leerlingen. In 1938 waren het er 138 van wie er 126 slaagden voor het getuigschrift en diploma vakbekwaamheid en handelskennis, erkend bij de vestigings wet. Van de elf voorjaarscursussen slaag den er van de 275 deelnemers, die aan het examen deelnamen, 233 voor het diploma vakbekwaamheid centrale vleesch- en vee handel. eveneens eTkend bij de vestigings wet. Al deze examens werden te Utrecht afgenomen aan de slagersvakschool, als mede een tiental tweed aagsche vakexamens vbakbekwaamheid voor hen, die geen spe- cialen opleidingscursus hadden gevolgd. Van de 180 candidaten slaagden er 78 of 43 3 pCt. Dit jaar zal de vereeniging een leerling stelsel invoeren, krachtens den tweeden titel der nijverheidsonderwijswet. Hiervoor werd reeds rijkssubsidie verkregen. De nieuwe slagersvakschool, welke de ge meente Utrecht voor de vereeniging tot be vordering van slagersvakonderwijs bouwt, zal in September a s. worden betrokken. De officieele opening is bepaald op 6 September bij welke gelegenheid een in ternationale slagersvaktentoonstelling met vakwedstrijden worden gehouden, gecom bineerd met de jaarüjksche nationale vee- en paardententoonstelling. Verder wordt nog een internationaal congres voor de slagersvakopleiding geor ganiseerd. waarvoor reeds deelname is toe gezegd uit de navolgende landen: België, Duitschland, Engeland, Frankrijk, Noor wegen en Tsjecho-Slowakije. Een groote slagersgildestoet zal op 6 September door Utrecht trekken, teneinde aan te toonen. dat het oude ambacht in nieuwe vormen van een modern gildewezen herleeft. CURSUSSEN IN HANDELSBESCHERMING Naar wij vernemen heeft de regeering besloten hier te lande „cursussen handels bescherming" in het leven te roepen. De regeering is tot dit besluit gekomen uit overweging, dat het ter bevordering van de veilige vaart van de Nederlandsche koopvaardijschepen in tijd van oorlog of oorlogsgevaar noodig is gezagvoerders, stuurlieden en machinisten reeds in vre destijd op de hoogte te brengen van het geen ter zelfbeveiliging door de schepen kan worden gedaan. Tot dit doel wolden twee series cursussen gegeven, en wel een voor hen, die geen examen voor hoogeren rang meer hebben af te leggen en een tweede voor hen, die in het bezit zijn van het diploma 2e of 3e stuurman of machi nist diploma a. of b. IN 1929 NOG f.22 PER HOOFD, THANS f. 15. De cijfers voor 1938 toonen opnieuw aan, dat het ver bruik van tabak een belang rijke verandering van struc- tureelen aard ondergaat. Dit spreekt het duidelijkst bij vergelijking met 1929, het laatste jaar vóór de crisis. Ondanks de groote veran dering van de koopkracht der bevolking is het gemid deld verbruik van sigaretten per hoofd zonder onder brekingen van eenig belang gestegen van 409 in 1929 tot 549 in 1938. Daartegen over staat een vermindering van het verbruik van rook- en pruimtabak e.d. van 1.45 kg. <na een stijging tot 1.59 kg. in 1932) tot 1.16 kg. Aan gezien het hoofdelijk gebruik van sigaren slechts gerin ge schommelingen vertoond heeft en per saldo nog eenigszins gestegen is (van 173 tot 179), is de stijging van het verbruik van siga retten dus practisch geheel gegaan ten koste van dat van rook- en pruimtabak. De totale uitgaven voor ta baksfabrikaten zijn in be doelde periode belangrijk verminderd, nl. van 173 tot 132 millioen gulden of per hoofd der bevolking van f22 tot f. 15. Er heeft dus ook een belangrijke daling van de gemiddelde waarde der verbruikte artikelen plaats gevonden: voor sigaren van f. 69 tot f. 42 per dui zend, voor sigaretten van f. 17 tot f10 per duizend en voor rook- en pruimtabak e d. van f. 236 tot f. 175 per 100 kg. Het trekt de aandacht, dat de na 1930 begonnen daling van de totale waarde sinds 1936 weer voor eenigc stij ging heeft plaats gemaakt: bedroeg de waarde in 1930 f. 183 millioen, in 1936 was deze f. 124 millioen en in 1938 f. 132 millioen. Voor meer uitvoerige gege vens. ook over de tusschen- liggende jaren, moge verwe zen worden naar de zoo juist verschenen Januari-af leve ring van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek, waaraan deze cijfers zijn ontleend. wordt voorkomen en bestreden door het probate en onschade lijke middel Bij alle apoth. «n drog. vanaf f. 0.80 p. flac. (excl. O.B.) BBH CAMPAGNE DER JAPANSCHE PERS. Havas meldt uit Tokio: In de Japansche pers teekent zich een campagne af, welke de regeering er toe wil brengen, Hainan te benutten als een mid del, om in de komende maanden pressie uit te oefenen op Frankrijk en Engeland. Tegelijkertijd wordt in sommige bladen felle critiek uitgeoefend op Arita wegens de gematigdheid van zijn antwoord op de stap pen van den Franschen ambassadeur te Tokio, Jules Henry en van den Britschen ambassadeur Craigie, na de ontscheping van Japansche troepen op het eiland Hai nan. Alle gebruikelijke reserve overboord gooi end, schrijft de „Osaka Asaki": „Door de bezetting van Hainan bezitten wij de macht over leven en dood van Hongkong en plaat sen wij Indo-China in onze invloedssfeer. Frankrijk en Engeland zijn van nu af aan onmachtig een vastberaden houding tegen ons aan te nemen. Zij zullen meer en meer gaan voelen, welk een belemmering de be zetting van Hainan door de Japanners vormt voor hun imperia. Ook een ander land zal dit gaan ge voelen: Nederland, dat zich van Neder- landsch-Indië heeft meester gemaakt zonder voor dit bezit ook maar het min ste offer te betalen. Wij verwachten, dat dit land, zich bewust van den nieuwen toestand, ons den verkoop van Nieuw- Guinea zal aanbieden". EEN 102-JARIGE TE DORDRECHT. Gisteren heeft de oudste inwoner van Dordrecht, de heer J. M. Littig in opge wektheid zijn 102den verjaardag gevierd. De oude heer is geestelijk zeer goed bij en lichamelijk zelfs beter dan op zijn vorigen verjaardag. Dat bleek ook uit het feit, dat hij met den burgemeester, een der vele ge- lukwenschenden, een uurtje gezellig over oude Dordtsche toestanden praatte. Van eenige vrienden ontving hij zijn, door den Larenschen schilder Veenenbos vervaar digd portret, waarvoor de jarige met veel animo en groot geduld, verschillende malen geposeerd heeft. De belangstelling hem betoond, kwam uit verschillende kringen der burgerij, waarbij ook de schooljeugd zich niet onbetuigd liet. Hbld. 8550 (Ingez. Med.) GOUDEN DASSPELD VOOR STATIONSCHEF. Geschenk van den ex-keizer. Gistermorgen om half negen is de dienst doende hofmaarschalk van den ex-keizer, von Cranz. ner trein van Amersfoort naar Berlijn vertrokken. Voor zijn vertrek over handigde hij den stationschef, den heer J Houtman, namens ex-keizer Wilhelm een gouden dasspeld met de inscriutie W. 1859 —1939 LXXX Verder stelde de hofmaar schalk den stationschef een aan deze be- hoorend boekwerk ter hand, waarin de ge wezen keizer zijn handteekenlng had ge plaatst. VERKLARING VAN DR. COLIJN. Op vragen van het Tweede Kamerlid Al- barda betreffende medewerking door Ne derland aan voorziening in den nood der Spaansche vluchtelingen heeft minister Colijn geantwoord dat de regeering kennis heeft genomen van het op 3 November 1938 aan den Volkenbondsraad uitgebracht rap port van sir Denys Bray en den heer L. Webster, betreffende den nood der burger bevolking van Span ie. De Volkenbondsraad heeft zich in zijn zitting van 20 Januari jJ. er toe bepaald kennis te nemen van het rapport en van de door de Britsche en Fransche leden afgelegde verklaringen. Hij heeft zich onthouden van eenig voorstel tot verwezenlijking van het gezamenlijk plan. dat in het rapport wordt aanbevolen. Onder deze omstandigheden was er voor de regeering geen aanleiding zich over dit plan te uiten of daaromtrent medewerking toe te zeggen. Het is der regeering bekend, dat eenige regeeringen financieelen bijstand hebben geschonken aan het te Genève gevestigde comité, dat zich ten doel stelt aan de Spaansche bevolking hulo te verleenen. Het is der regeering niet bekend, dat de regeeringen van de Vereenigde Staten. Zwitserland. België en Engeland verklaard zouden hebben aan Frankrijk bijstand te verleenen in zake de hulp aan Spaansche vluchtelingen. De regeering overweegt in hoeverre het na de jongste gebeurtenissen nog nood zakelijk moet worden geacht op een of andere wijze mede te werken ter voorzie ning in den nood der vluchtelingen. Het is bekend, dat tusschen de Fransche regeering en de regeering te Burgos onder handelingen zijn aangeknoopt over de repatrieering dier vluchtelingen en dat reeds tienduizenden naar Spanje zijn te ruggekeerd De noodtoestand, die tot den vluchte- lingenulttocht aanleiding gaf. schijnt een acuut karakter te dragen en zal sterk in beteekenis afnemen, nu voor de vluchtelin gen de mogelijkheid aanwezig is naar hun woonplaatsen terug te keeren. Onder die omstandigheden wacht de regeering het verder verloop der zaken af. Mocht alsnog blijken, dat hulp geboden is, dan zal ook Nederland zich van die hulp verleening niet onthouden. Gegeven het groot aantal zich reeds hier te lande bevindende vluchtelingen, waar van met stelligheid te voorzien valt, dat zij in hoofdzaak hier zullen blijven, bestaan tegen het toelaten van andere vluchte lingen groote bezwaren, welke ook gelden voor het opnemen van Spaansche kinderen hier te lande. rekening wordt gehouden, en vroegen of, met het oog op den nood der hierbedoelde groep producenten, over 1938 niet een richtprijs van 100 pet. in plaats van 90 pet. op zijn plaats zou zijn. Eenige leden drongen aan op een behoor» lljke regeling voor de z.g. markttuinders. DE LECTUUR VAN OPENBARE LEESZALEN. Het Tweede Kamerlid, de heer van der Zaal heeft aan den minister van onder wijs. kunsten en wetenschappen de vol gende vragen gesteld: 1. Is het den minister hekend, dat in een rede, uitgesproken op de jaarvergadering der staatkundig gereformeerde partij op 8 Februari 1939 te Utrecht, ls gezegd, dat tonnen gouds worden uitgegeven o.a. „voor openbare leeszalen, die dag aan dag de meest Godonteerende en zeden verwoes tende lectuur onder het volk brengen"? 2. Heeft de minister, sinds ln de ver gadering der Tweede Kamer van 10 No vember 1938 door den voorzitter van den raad van ministers op een in gelijken toon gestelde klacht werd geantwoord, dat het de aangewezen weg ware. de feiten, welke ter zake bekend waren ter fine van onder zoek mede te deelen aan den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, van eenigerlei zijde mededeelingen te dezer zake b6r6ikt' 3. Indien de vorige vraag in bevestigen den zin moet worden beantwoord, hebben de bedoelde mededeelingen dan tot een onderzoek geleid, en, zoo ja, is dan bij dat onderzoek gebleken, dat inderdaad de mis standen bestaan, waarvan in de ln vraag 1 genoemde vergadering bij herhaling werd gewaagd? 4. Indien ook vraag 3 een bevestigende beantwoording vindt, welke maatregelen stelt de minister zich dan voor in dit op zicht te nemen? VERLANGENS DER EERSTE KAMER. De plannen der regeering om de land bouwcrisismaatregelen door de bednjfs- genooten te doen overnemen, vond. blijkens het verslag over de begrooting van het Landbouwcrisisfonds, bij de Eerste-Kamer- leden eensdeels instemming anderdeels af keuring. De eersten vroegen of de con- sumptiemelkregelingen ais voorbeeld zou den gelden; de iaatsten stonden er voorals nog sceptisch tegenover, hoewel de tegen woordige centralisatie te ver gaat. In alle geval moet bij de proef van overneming vooropstaan, dat de boeren redelijke prijzen kunnen maken. Enkele leden achtten het tegenwoordige stelsel van steunverleening zeer schade lijk en de economische ontwikkeling van het land schadend. Zeker mag de prijs regeling niet in handen van de producen ten worden gelegd. Enkele leden verweten aan de regeering beginselloosheid en geen zuiver inzicht in ..de volksche gedachte". Zij achtten over neming onaanvaardbaar. Sommigen vroe gen wat de regeering denkt te doen om te gemoet te komen aan de nooden van de kleine landbouwers. Zij bepleitten verhoo ging van de basisbedragen. Verscheidene leden zagen in uitbreiding van de oppervlakte cultuurgrond, gelijk die. naast de inpoldering van de Zuiderzee, bij uitvoering van het zoogenaamde rapport- Westhof mogelijk zou worden, een groot voordeel ter bestrijding van de werkloos heid ten plattelande en ter tegemoetko ming aan den landhonger Het bezwaar, dat als gevolg hiervan een nog grooter export van zuivelproducten tegen lage prij zen noodzakelijk zou worden, wenschten zij niet te onderschatten. Zou omzetting van wei- in bouwland hier niet ten deele uitkomst kunnen brengen? Eenige leden verzetten zich tegen deze sug gestie. tenzij het voor de defensie nood zakelijk zou zijn. Men drong er op aan nog eenige maan den door te gaan met het uit de markt nemen van vee. Kunnen ook geen schapen uit de markt worden genomen? De verplaatsing van het Rijkslandbouw proefstation naar Maastricht, vond geen algemeene instemming. Het is een excen trisch gelegen gemeente, waardoor de af standen te groot worden. Vele leden achtten het nadeelig prijs verschil tusschen Nederlandsche en Deen- sche boter op de Engelsche markt, dat ge woonlijk 10 et en meer per K.G. bedraagt, zeer bedenkelijk en vroegen zich af. of er wel voldoende naar wordt gestreefd, dit verschil door verbetering of aanpassing der hoedanigheid van het Nederlandsche product aan de in Engeland gestelde eischen op te heffen, hetgeen ettelijke mil- lioenen minder aan exportuitkeering en kans op vermeerdering van den uitvoer zou beteekenen. Men wees er op, dat honderden koude- grondtuinders in armoedige omstandig heden verkeeren. Is de steun aan hen van f. 4 millioen thans gedaald tot f. 2.760.000? Ook bij net vaststellen van dp prijzen is met oogstrisico te weinig rekening gehou den, meende men. Zij meenden, dat bij het vaststellen der prijzen met het oogstrisico onvoldoende Maano^,. 14x8^28' Vfijdas 17 1 ZiitunJag 4 11 jÜGSS ZANGVOGELS. Het Tweede Kamerlid mevrouw Bakker- Nort heeft aan den minister van economi sche zaken de volgende vragen gesteld: Is de minister bereid in verband met de artt. 7 en 21 der vogelwet 1936.mee te deelen 1. a. Hoeveel zangvogels, onderscheiden naar de soort, in het najaar 1937 en 1938 door vergunninghouders in ons land zijn gevangen. b. en aan welke instellingen en personen een zgn. wetenschappelijke vergunning tot het schieten en dooden van beschermde vogels is verleend? 2. a. Hoeveel zangvogels, onderscheiden naar de soort, in 1937 en 1938 ziin inge voerd en uitgevoerd; b uit welke landen deze invoer plaats vond en welke motieven daarvoor hebben gegolden en aan welke personen vergun ning voor invoer van zangvogels is ver leend? VERSPREIDE BERICHTEN. Naar wij vernemen is de Sultan van Langkat benoemd tot ridder le klasse ihoogste onderscheiding) van den draak van Annam. DE TOESTAND VAN DEN SOESOEHOENAN ZEER CRITIEK. DJOKJAKARTA, 17 Febr. (Aneta-A.N.P.) Om 12.30 uur werd officieel gemeld, dat de toestand van den Soesoehoenan zeer critiek was. Alle familieleden en de betrok ken autoriteiten zijn gewaarscr.uwd De vorst had eenige opvolgende flauwtes. De geneesheer van den kraton stelde zich in verbinding met den consulteerenden ge neesheer uit Soerabaja, dr. Bloch. oncentreer op het krachtigste reclame-middel Opgeheven wegens gebrek aan actief: A. Godvliet, Haarlemmermeer-Vijfhuizen.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9