Nieuws uit de Filmwereld „Als ik Koning was" LEiDSCH DAGBLAD, Vrijdag 17 Februari 1939 Vierde Blad No. 24202 De wenschen der Tweede Kamer ten aanzien van Indië F9sfe Jaargang uchtbescherming ter sprake in de Eerste Kamer Tweede Kamer. GEMENGD NIEUWS „Sibajak" mef torpedojager in aanvaring JdlN/T EN LITTEKEN. /CHEEP/ TJMNCENl iVan onzen parlementairen medewerker) Minister van Boeyen heeft gisteren zijn Msrooting in den Senaat verdedigd. Ten aanzien van de Friesche defensie- htestie 'wij hebben er gisteren iets van „rmeld naar aanleiding van de rede van dén heer Pollema) verklaarde hij thans nog £een bepaalde houding te kunnen aanne men omdat de zaak hem nog niet volledig bekend is: hierop wordt dus later terug- eekomen. Hij heeft overigens verschillende lit men noemt „speciale" punten en plaat je aangelegenheden behandeld en er sin meening over gezegd. Als gewoonlijk «ren daarbij ook enkele gevallen van op treden van burgemeesters. De minister leeft ook in deze Kamer, evenals in de Tieede. gewezen op het groote belang der luchtbescherming, waarvan de bevolking belaas nog niet voldoende is doordrongen, jells de burgemeesters kon men jaren lang niet tot de noodige activiteit brengen. Maar tu gaat het. beter en wordt de zaak krach tig aangepakt. De minister heeft de orga- liiatie van deze aangelegenheid nog eens liteengezet en medegedeeld niet alleen dat er spoedig verschillende adjunct-inspec teurs voor de luchtbescherming zullen wor sen aangesteld (om burgemeesters voor te Echten), maar tevens: dat in den loop van dit jaar onver- vacht voor het geheele land een ver duisteringsproef zal worden gelast. En dan zal ik wel zien hoe ver ik met de ticbtbescherming ben! zei de Minister. Ook wat de woning-politiek der Regee- llng betreft heeft de Minister nadere in- tchtlngen gegeven. Wat de tekorten der noodlijdende ge meenten betreft, die de Regeering gaat aneeren. deelde de Minister nogmaals mede. dat hij aan 35 millioen gulden in totaal genoeg heeft. De Regeering zal naar ine saneering, en dus naar het herstel der autonomie, krachtig streven. De Kamer heeft de begrooting van Bin- acnlandsche zaken aangenomen, evenals iie van het P.T.T.-bedrijf. deze laatste sprak de heer van Ves- jem overPeter Pech, den komiek van i! V.A.R.A., die, volgens hem, de Neder- iiudsche taal op z'n Joodsch uitspreekt. .Mijnheer de voorzitter. Het is niet mijn .rsoonte als eerste de politieke arena te kteden, maar de toestand van mijn land ia mijn volk noodzaakt mij er toe." Zoo verontschuldigde de communist Eoestam Effendi het feit, dat hij de eerste ■pieker was bij de Indische Begrooting. Maar die verontschuldiging was niet noo- lig, want tenslotte mag ledereen de eerste U zijn. Nu is het een feit, dat Indië er op het (ogenblik financieel eh economisch niet Khitterend voorstaat. De opleving is kort geweest. Staatkundig is de toestand onge twijfeld goed: het rustige, maar secure be leid van den tegenwoordlgen Landvoogd werkt verzoenend op de tegenstellingen die ginds toch altijd bestaan, verzoenend voor- il omdat hij er naar streeft op loyale wijze let inlandsche volk te erkennen. Maar de situatie moge staatkundig beter zijn dan in hng het geval was, economisch en flnan- tieel is dit niet zoo. Als wij hier zeggen staatkundig, bedoe len wij het in binnenlandschen zin. Want de heer Roestam wees op bultenlandsche gevaren, vooral met betrekking tot Japan en vroeg wat de Regeering daartegen doet. Dat hij overigens pleitte voor belang en rechten der inheemsche bevolking ook voor de petitie-Soetardjo ligt, van zijn standpunt, voor de hand. Nauwere econo mische samenwerking en een proef met staatsexploitatie wat de olie betreft vorm den andere elementen in zijn rede. Trouwens, tot dit laatste kwam ook de heer Stokvis, die daarvoor reeds vroeger een motie heeft ingediend, welke ook nu aan de orde is. Overigens gewaagde de socialistische spreker met lof van dc po gingen der Regeering om de welvaart ginds zooveel mogelijk te bevorderen, doch hij meende dat in de uitwisseling der produc ten Nederland nog steeds het voordeel aan eigen kant houdt, wat hij verkeerd vindt. De economische samenwerking vlot nog niet erg meent hij en daarnaast Is er op staatkundig gebied nog altijd achter stelling van het inheemsche element, al constateerde hij met voldoening, dat het een steeds grootere plaats krijgt in het be- stuurs-apparaat. Krachtig waarschuwde hij tegen het gevaar van de NSB. in Indië. Het fascisme is daar zei hij in een geëigende sfeer. Tegen de propaganda er van moeten maatregelen worden genomen. Met aandrang bepleitte deze afgevaardigde een oplossing van het financieele probleem en meer bevoegdheid van Indië ten aan zien van de eigen aangelegenheden. Ook de heer van Poll voelde veel voor dit laatste: ook hij wenschte een zoo groot mogelijke zelfstandigheid van Indië, doch het belang der Indische bevolking moet daarbij voorop staan. Voor staatsexploita tie van olie bleek hij niet veel te gevoelen, maar krachtig bepleitte hij bevordering van de oprichting van industrieën en hij vroeg waarom het Nederlandsche kapitaal zich daarvoor niet veel meer interesseert. Veel geld ligt hier braak, dat in Indië uit stekend besteed zou kunnen worden al dus de heer van Poll en hij ontwikkelde de stelling, dat economische samenwerking ook voor Nederland het middel tot econo mische verheffing en welvaartsvermeer dering kan zijn. Deze spreker heeft trou wens al vaak op dit aambeeld gehamerd. Wat de staatsrechtelijke ontwikkeling van Indië betreft, meende de heer Meyerink dat die de cultureele ontwikkeling reeds vooruit is en dat men Indië's staatsinrich ting langs natuurlijken en organischerr weg zich moet laten ontwikkelen. Eenigszins opmerkelijk was de rede van generaal Bajetto, die zich met kracht ver zette tegen de voorstelling, tegenwoordig van verschillende kanten verbreid, als zou de internationale positie van Indië aanlei ding geven tot ernstige ongerustheid. Hij meende dat hiervan geen sprake is. Noch Japan, noch de Europeesche mogendheden, die koloniën willen, bedreigen ons Indië speciaal, zoodat de generaal eigenlijk zei: wel waakzaam, maar niet angstig en ver trouwen hebben in de regeering en van GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN. Het Nederlandsche mailschip „Slbajak" van de Rotterdamsche Lloyd, dat zich op de thuisreis bevindt, is gistermiddag In de Straat van Gibraltar tijdens een hevigen storm in aanvaring gekomen met den Engelschen torpedobootjager „Somali", waarbij de Slbajak averij zou hebben op- geloopen aan stuurboordzijde van het voor schip en de oorlogsbodem aan den bak boordboeg, De botsing geschiedde doordat de Sibajak als gevolg van den krachtigen wind uit de koers liep. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Bij de Rotterdamsche Lloyd zijn de ge wone telegrammen van den gezagvoerder van de Sibajak ontvangen, waaruit blijkt, dat het schip op de normale, in de dienst regeling vastgestelde tijden. Gibraltar en Tanger heeft aangedaan en gisteravond om zes uur weer van laatstgenoemde plaats vertrokken is. Aangezien de kapitein geen melding maakt van dit ongeval, mag wor den aangenomen, dat dit niet van emstigen aard is geweest. MEISJE WILDE ACHTEROP EEN AUTO KLIMMEN. Gistermiddag om vüf uur is het negen jarig dochtertje van de familie Bienen te Óosterhout (N.Br.) op den Tilburgscheweg onder een auto van de Brabant Express geraakt en ernstig gewond. Het meisje werd naar het Sint Josephziekenhuis te Oosterhout vervoerd en bleek daar bii aan komst reeds te zijn overleden. De chauffeur had slechts een snelheid van vijf tot tien kilometer, toen het ongeluk plaats greep. Naar het schijnt wilde het meisje den rij weg eversteken, om achterop de auto te klimmen. herverdeeling van (onze) koloniën willen wij niet weten. Wat den staatkundigen toestand in Indië zelf betreft, adviseerde de heer Bajetto de nationalistische stroo mingen te eerbiedigen, zoolang zij zich binnen de grenzen der wet bewegen. Men moet aldus deze spreker tot samen werking bereid zijn en daarom juichte hij de bekende burgemeesters-benoeming toe. En het Nederlandsche parlement onthou- de zich van de behandeling van specifiek- interne Indische zaken. De zwakke financieele toestand werd in het bijzonder door den heer Wagenaar in het licht gesteld, die pleitte voor weder invoering der korting op de Indische pen sioenen. Het gaat niet aan, zeide hij, dat deze korting geheel is opgeheven, terwijl de kleine luiden in Indië loonbelasting moeten betalen. Men weet dat de Regeering (op het oogenblik) de korting afwijst, maar het zou ons niet verwonderen als ze in de naaste toekomst toch weer ernstig ter sprake kwam. Gisteren wezen we er trou wens op, dat ze in Suriname nog steeds wordt gehandhaafd. Wij hebben hier enkele van de voor naamste punten aangestipt uit het debat van gisteren. Wekenlang bedlegerig met Ischias. Toen hij 76 was overwon Kruschen zijn pijnen. Op 86-jarigen leeftijd geniet deze man nog een uitstekende gezondheid en toch was hij 10 Jaar geleden wekenlang bed legerig door een aanval van ischias. Lees hoe hij „fit" blijft, ondanks zijn hoogen leeftijd: „Tien jaar geleden was ik een maand bedlegerig door een hevigen aan val van ischias. Ik kon onmogelijk slapen en leed hevige pijn. Ik probeerde verschil lende' middelen, maar vond geen baat. Eindelijk besloot ik. Kruschen ook eens te probeeren en langzamerhand raakte ik mijn pijn kwijt. Vorige maand ben ik 86 ge worden gezond als een visch en ik zeg altijd, dat het allemaal door Kruschen komt". C. T. L. Of U jong of oud bent. het is nooit te vroeg of te laat om met „de kleine dage- lijksche dosis" te beginnen. Alleen maar een klem beetje in Uw eersten kop thee 's morgens dat is de Kruschen-wet voor volmaakte gezondheid. Want Kruschen lost het urinezuur de oorzaak van die pijnen op en helpt het lichaam, dit langs den natuurlijken weg te verwijderen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. 8549 (Ingez. Med.) WIELRIJDER STAK PLOTSELING DEN WEG OVER. Gisteravond omstreeks zes uur is de 21- jarige wielrijder E. de Jong, uit Nieuw Dor drecht (Dr.) door een personenauto, be stuurd door den heer S. uit Emmen, aan gereden en ernstig gewond. De Jong reed voor den wagen en stak plotseling den weg over. De bestuurder van de auto kon een aanrijding niet meer voorkomen. Een ge neesheer, die spoedig ter plaatse was, con stateerde een schedelbasisfractuur. een enkelfractuur en verschillende vleeschwon- den. Het slachtoffer, dat bewusteloos was, werd een nabij gelegen woning binnenge dragen. vanwaar hij later is overgebracht naar het Dlaconessenhuis. Zijn toestand is zorgwekkend. BUITENLANDSCH GEMENGD. OP 123-JARIGEN LEEFTIJD OVERLEDEN. De Poolsche bladen maken melding van het overlijden van Ester Finkelstein. die 123 jaar oud moet zijn geworden. Haar nageslacht bestaat uit 132 kleinkinderen en achterkleinkinderen. OVERVAL IN HOTEL. Een buit van ruim 200.000 dollar. In Palm Beach (Florida) zijn vijf zwaar bewapende gangsters het Blackstone Hotel binnengedrongen Nadat de bandieten verscheidene gasten en leden van het personeel hadden vast gebonden, braken rij veertien safes open. De overvallers slaagden er in met hun buit, bestaande uit baar geld en juweelen tot een totale waarde van meer dan 200.000 dollar te ontkomen. 7273 (Ingez. Med.) NIEUWE UITGAVEN. Verschenen bij: N. V. De Arbeiderspers, Amsterdam: Het Hart, de Normale Functie, en de meest voorkomende Stoornissen, door dr. P. Formljne. Em. Querido's Uitgevers My., Amsterdam: De Dans op de Vulkaan (De Democratie in Gebreke) door A. M. de Jong. J. Noorduyn en Zoon, Gorinchem: Luchtvaartwoorden. Uitgegeven door de com missie voor Luchtvaart-terminologie, onder re dactie van G. H. J. J. Schuurmans Stekhoven. H. J. Paris, Amsterdam: Techniek van het Orgelspel, deel II, door Hennie Schouten. Erven J. Bijleveld, Utrecht: Het dorp op den berg, Een verhaal uit den Duitschen Kerkstrijd. Verteld door Peter Holz- schuh. opgeteekend door Johan Maarten. Neder- landsch van Roel Houwink. L. J. C. Boucher, Den Haag. Eleonora Duse's Opgang, Gedicht, door Her- mance Fahrensbach. J. Philip Kruseman. Den Haag: De Dubbelganger uit Texas, door Jackson Gregory, vert, door M. J. LandréTollenaar. Paniek in Prairie City. door Charles Ballew. Vertaald door J. H. Delahaye. De Jacht op de Persfoto, door G. Harmon Coxe. Vertaald door A. A. Humme Jr. De Moord in de Studio, door G. Bagby. Ver taald door J. A. W. v. Hacht. ,.We moeten hier uitstappen. Loes". .Dat gaat niet. de beide heeren hebben de krant nog niet uit!" Kon. Ned, Stoomb. My. ACHILLES. 15 Febr. van Roterdam te Lissabon COLOMBIA, 16 Febr. n.m. 4 uur van Amsterdam te Ham burg IRENE, n. Amsterdam, was 16 Febr. 2 uur n.m. 216 mijlen Z.W. van Ouessant VAN RENSSELAER, uitreis, pass. 16 Febr. Ouessant. DOURO, 14 Febr. van Puerto Barrios n. Cristobal PERICLES. 15 Febr. van Barbados n. Amsterdam VENUS. 15 Febr. van Vostizza n. Algiers BODEGRA VEN, 18 Febr. te Callao gereed met dokken. Rott. Lloyd PALEMBANG, thuisreis, pass. 16 Febr. Ouessant WELTEVREDEN, thuis reis. 16 Febr. v. Colombo. Holland-West Afrika Lijn ULYSSES, 16 Febr. van West Afrika te Rotterdam. Halcyon Ltfn STAD SCHIEDAM, 16 Febr. van Pepel n. Rotterdam. Holland-Amerika Lyn BILDERDIJK, thuis reis, 16-Febr. te Antwerpen. My. Nederland SALEIER, thuisreis, 15 Febr. van Port Soudan. My. Oceaan MYRMIDON, 16 Febr. van Suez n. Java. Ned. Ind. Tankstoomb. My. CHAMA, 14 Febr. van Gothenburg n. Fayal v.o. Diverse Stoomvaartberichten WESTLAND, AMSTERDAM. 27 Febr. van New Orleans te Londen verwacht DEN HAAG, 6 Maart v. 16 Febr. van Rotterdam te Leith „ANDALUSISCHE NACHTEN' ie filmVeek kan men hier senieten van jL,™1 i'Andalusische Nachten", vervaar- vaarl "t31 de bekende opera „Carmen", Imperio Argentina als de zigeune- brtw?rmï1 en Friedridh Benfer als de De zlli n de hoofdrollen spelen. ionuzH7seur Herbert Maisch heeft de ten »lii van deze boeiende geschiedenis Hldfe U1'®ebuit en de in deze film veel- en dansende Argentina de teileid E.egevcn, haar groote capacitel- [tognifieke wijze te demonstreeren. kleinere rollen zijn in goede handen. gustaf GRUNDGENS. Als (egisseur van „Ontgoocheld". tijd niets meer van zich te bi'togen „,„J H| H E kJJ 'Aten hooren, als acteur zoowel als teii niüï beeft Gustaf Gründgens thans "(iiwüW^ film geregisseerd „Der Schritt (Ontgoocheld), die als Terra- film der Ufa hier zal worden uitgebracht. Het gegeven is ontleend aan den roman „Etfi Briest" van den bekenden novellist Theodor Fontane; de hoofdrollen worden gespeeld door Marianne Hoppe. Paul Hart- mann. Karl Ludwig Diehl. Kathe Haack, Paul Bildt en Hans Leibelt. „SPLINTER FLEET". Bij het begrip „landsverdediging" denken wij onwillekeurig aan ons eigen land en aan de bijzondere problemen, die daarmee samenhangen. Echter heeft elke natie op haar beurt met precies dezelfde moeilijk heden te kampen en vergt haar landsver dediging de oplossing van een reeks van vraagstukken. Neem bijv. de Vereenigde Staten van Amerika. Een enorm land. maar ook een bij uitstek kwetsbaar land. In het Zuiden heeft het een vrij kleine gemeenschappe lijke grens met Mexico, welke in een be hoorlijken staat van verdediging mag hee- tcn. Maar in het Noorden heeft de Unie een buitengewoon lange grens met Canada en die is gansch en al onbeschut. Canda, zoowel als de U.S.A. zijn lang ge leden overeen gekomen, dat zij elkaar over en weer niet zouden aanvallen en dat zij zouden afzien van grensverdediging. Tot dusver hebben de beide partijen zich stipt en strikt aan die afspraak gehouden, maar in werkelijkheid is dat toch geen oplossing van het vraagstuk der landsverdediging! Dit zijn de grenzen te land. maar in het Oosten en het Westen, waar Amerika's uit gestrektheid het grootst is, wordt de Unie omspoeld door twee oceanen, den Stillen en den Atlantischen Oceaan. Die twee ein- delooze watervlakten hebben geen andere communicatie met elkander dan het Pa nama-Kanaal en dit loopt niet op grond gebied der Vereenigde Staten. Dat beteekent. dat de U. S. A. niet min der dan twee vloten in bezit moet houden. Voor elk der beide oceanen één. Ten tijde van de drooglegging is genoeg zaam bewezen, dat Amerika zijn lange kustlijn niet eens onder voldoende politie bewaking houden kon. Het bleek onmoge lijk. een keten van vaste posten in te richten: men moest er zich toe bepalen, mobiele politie-brigades langs de kust te laten trekken. Hieruit volgt, dat de taak der twee Ame- rikaansehe vloten als verdedigsters der kusten buitengewoon zwaar is. Zij vormt een probleem, dat in den Wereldoorlog de autoriteiten voor de zwaarste opgaven zette. Tot het verdedigingssysteem der U.S.A behoort bovendien de zgn. „Splinter Fleet", een typische, maar zeer juist gekozen naam. Deze vloot is niet groot, de schepen zijn deels verouderd, deels van zeer ge ringe tonnenmaat en men zou er bijna toe kunnen komen, te meenen, dat zij uit minderwaardige vaartuigen zou bestaan. Niets is minder waar! Deze schepen zijn juist bij uitstek voor hun doel geschikt, alleen is dat doel in belangrijke mate af wijkend van dat, waarvoor de groote slag schepen en kruisers in actie moeten komen. De „Splinter Fleet" wordt gebruikt voor de kleine karweitjes. Zij dient te sluipen door de blokkades, welke door den vijand worden aangelegd, zij moet haar weg vin den, waar doorgang schijnbaar onmogelijk is, zij moet op avontuur gaan, op waag- halzig, doldriest avontuur, op hoop van zege. maar met een geweldige kans op verderf. Het verlies aan materiaal en man schappen is nérgens zoo groot, als juist op dit deel van de vloot, dat steeds met ver zegelde orders moet varen, en dat de won- lijkste en bijzonderlijkste opdrachten in ontvangst te nemen krijgt! Een film. aan dit onderwerp gewijd, ont hult de zoo aparte avonturen en daarom is het interessant, te kunnen mededeelcn, dat men inderdaad dit thema heeft ver filmd. „Submarine Patrol" (hier te lande vertaald met: „Onderzee-Patrouille") is de titel van de 20th Century-Foxfilm, die met volledige medewerking der Amerikaan- sche Marine dit boeiend onderwerp be handelt. Frances Dee en Ronald Ooiman vertolken de hoofdrollen in de romantische film „Als ik Koning was", waarover wij in deze rubriek reeds schreven. „Als ik Koning Was"If I were King',Si j'étais roi"wie kent niet het vele malen in alle talen vertelde, op gevoerde, verfilmde verhaal van dien lus- tigen dichter-vage'oond Francois Villon, in de romantische bewogen dagen van het Frankrijk van Lodewijk XI? Een dergelijk boeiend en „warmbloedig" gegeven, in scène gezet door Frank Lloyd (de man die „Ca valcade", „Muiterij op de Bounty" en „Tus- schen twee Oceanen" maakte) met Ronald Colman, uitbeelder bij uitnemendheid van romantische avonturiers en de bekoorlijke Frances Dee als de Prinses van zijn hart en duizenden figuranten in kleurige pittoreske costuums, zullen zeker velen met graagte zien! Hierboven een der artistieke massa scènes met terzijde de beide hoofdfiguren.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13