De Echte EMSER-PASTILLES IFIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 17 Februari 1939 KERK- EN SCHOOLNIEUWS VISSCHERIJ-BERICHTEN De uitvoer van bloembollen HOEST EN VERKOUDHEID Ds. Tichelaar te Lisse vraagt emeritaat PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 19 FEBRUARI. Benthuizen Ned. Herv. Kerk: Voorm. half- tlen en nam. 6 uur, ds. Bieshaar. Geref. Gemeente: Voorm. halftien, leesdienst; nam- 6 uur, ds. Stuyvenberg. Bodegraven Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien. ds. Klüsener; nam. 6 uur cand. A. v. d. End' uit Gouda. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur. ds Dam. Ev. Luth. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Gronloh. Geref. Gemeente: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. Evangelisatiekring „Bodegraven": Nam. half- leven, de heer J. v. Oostveen te Alkmaar. Boskoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Jacobs. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 u., ds. Petersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur. ds. Kleisen. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur. ds. H. de Kievid. van den Briel. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. Haarlemmermeer Ned. Herv. Kerk (Hoofd dorp): Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Salverda. Aalsmeerderweg: Voorm. halftien en nam. halfdrle, de heer Koudstaal. Vijfhuizen: Voorm. halftien en nam. halfdrle, de heer BrÖrens. De LeUnden: Voorm. halftien, de heer P. v. d. Berg. Badhocvedorp: Voorm. 10 uur, ds. van Beem van Amsterdam: nam. 7 uur, ds. Kalkman van Amsterdam. Hazerswoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Kiehl. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven, ds. Heuzenveldt. Hoogmade Ned. Herv. Kerk: Nam. 2 uur, ds. A. J. Eijkman uit Zoeterwoude. KatwUk aan den Rijn Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. E. Warmolts. Geref Kerk. Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. H. MeJjerlng. Koudekerk Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. v. Blnsbergen. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven, ds. Haspers. Katwijk aan Zee Geref. Gem. CRemisestr.) Voorm. 10 en nam. 5 uur, leesdienst. Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: Voorm.i 10 uur en nam. halfzeven, ds. Streeder. Kinderkerk (Kerklaan 2): Voorm. halftien, de heer J. H. Broersma. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven, ds. Dijk. Leidschendam Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Vermet. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Boukema. Nieuwveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u. ds. Brink. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven, ds. Speelman. Evangelisatie: Voorm. halftien en nam. half zeven, ds heer v. Scherpenzeel. Nieuw-Vennep Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds, Aalbers van A'dam; nam. 6 uur, ds. Salverda van Hoofddorp. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 3 uur, ds Smilde. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 3 uur, leesdienst. Noorden Ned. Herv. Kerk: Nam. half twee, ds. P. A. A. Klüsener van Bodegraven Geref. Kerk: Voorm. halftien, leesdienst: nam. 2 uur. ds. G. Mulder van Alphen a. d. Rijn Oegstgeest Groene Kerkje: Voorm. 10,15 u. ds. J. de Wit van Leiden. Pauluskerk: Voorm. 10 uur, ds. T. J. Jansen Schoonhoven: nam. 5 uur, J. Streefland. Ver. van Vrljz. Hervormden (W. de Zwijger- kerk): Voorm. halfelf, dr. Boersema. Sassenheim Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, is. J. Prins van Amsterdam Noord. Ned. Prot. Bond: Voorm. halfelf. ds. P. Elde- ring van Oegstgeest. Gemeente Gods: Voorm. 10 uur. paster Perkins. Valkenburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Veldkamp. Voorhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, os. Klomp. Waddinxveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien. ds. Damsté van Sluipwijk; nam. G uur, ds. Ottevanger van Leiden. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 6 uur. ds Smidt, Oud-Geref. Gemeente: Voorm. halftien en ham. 6 uur, ds. van der Kraats. Warmond Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en ham. 6 uur, ds. de Bel. Wassenaar Gebouw v. Chr. Belangen •Schoolstraat)Voorm. 10,05 uur ds. ten Kate: ham. halfzes. dr. Honders. Kieviet kerk: Voorm. 10.05 uur dr. Honders. Ned. Prot. Bond' Voorm. 10,35 uur. ds. F. Kleyn van Den Haag. Woubrugge Ned. Herv. Kerk: Voorm. half- HAARLEMSCHE RECHTBANK. Overtreding der Drankwet. De Haarlemsche Rechtbank deed uit spraak in de zaak tegen een 32-jarigen verlofhouder uit Aalsmeer, die In hooger beroep terecht heeft gestaan van een vonnis van den Kantonrechter te Haarlem, waarbij hij was veroordeeld tot 1 week hechtenis wegens overtreding der Drank wet. Hij had een 1 liter genever in voor raad gehad, terwijl hij niet in het bezit was van een drankvergunning. De officier van Justitie had bevestiging gevraagd van het vonnis van den Kantonrechter met ver beurdverklaring der inbeslag genomen genever. De Rechtbank bevestigde het vonnis van den Kantonrechter. Werk was te zwaar. Vervolgens werd uitspraak gedaan in de zaak tegen een inwoner van Aalsmeer, die in hooger beroep terecht heeft gestaan van een vonnis van den Kantonrechter waarbij hij was veroordeeld tot een geldboete van f. 10,subsidair 6 dagen hechtenis, daar hij eenlge paarden die voor een ploeg lie pen werk boven hun krachten zou hebben laten doen. De officier van Justitie had vernietiging gevraagd van het vonnis van den Kanton rechter en vrijspraak geëischt. De Rechtbank sloot zich hier bij aan. Overtreding der Jachtwet. Hierna volgde de uitspraak in de zaak tegen een varkenskoopman uit Rijpwete- rlng, die ln hooger beroep terecht heeft gestaan van een vonnis van den Kanton rechter te Haarlem waarbij hij was ver oordeeld tot een geldboete van f. 20, subs. 10 dagen hechtenis en verbeurdver klaring van een in beslag genomen ge weer. Verdachte had op 4 Oct. J.l. op den IJweg in de Haarlemmermeer een 1 loops- jachtgeweer ln zijn auto gehad, zonder daartoe vergunning te hebben. De officier van Justitie had bevestiging gevraagd van het vonnis van den Kanton rechter. De Rechtbank bevestigde het vonnis van den Kantonrechter. Aanrijding. Vervolgens deed de Rechtbank uitspraak in de zaak tegen een chauffeur uit Nieuw- Vennep, die in hooger beroep terecht heeft gestaan van een vonnis van den kanton rechter te Haarlem, waarbij hij was ver oordeeld tot een geldboete van f. 10, subs. 10 dagen hechtenis, daar hij op 18 Oct. j.l. toen hij met zijn auto reed over de brug der Ringvaart in de Haarlemmermeer te veel links heeft gereden, waardoor hij de 10-jarige H. M. v. Tol, uit Zwanenburg heeft aangereden. De officier van Justitie had bevestiging gevraagd van het vonnis van den Kantonrechter. De Rechtbank bevestigde het vonnis. Vrijgesproken. Vervolgens werd vonnis gewezen in de zaak tegen een aardappelenhandelaar uit Haarlemmermeer, die in hooger beroep terecht heeft gestaan van een vonnis van den Kantonrechter te Haarlem, waarbij hij was veroordeeld tot een geldboete van f. 10.subs. 6 dagen hechtenis en tevens tot intrekking van het rijbewijs voor den tijd van 4 maanden, omdat hij op 26 Juli j.l. met zijn vrachtauto een bakfiets te Santpoort heeft aangereden waardoor deze werd beschadigd en de berijder ge wond werd. De officier van Justitie had bevestiging gevraagd van het vonnis. De Rechtbank vernietigde het vonnis van den Kantonrechter en sprak verdachte vrij ENGELAND WIL HET INVOERRECHT VERHOOGEN. Het „Handelsblad" verneemt, dat ln En geland het plan bestaat, het Invoerrecht op bloembollen te verhoogen van 10 op 20 procent. De Engelsche kweekers, die vla het Im- pirt Duties Advisory Committee zich met hun regeering in verbinding hadden ge steld, vonden daar weliswaar een gewillig oor, doch deze laatste gaf er uit handels politieke overwegingen de voorkeur aan dat de Engelsche kweekers zich eerst ln verbinding zouden stellen met hun Neder - landsche collega's. Aan dit verzoek hebben de Engelsche kweekers voldaan. Aan deze besprekingen nemen van Ne- derlandsche zijde deel de heeren Warnaar, Sassenheim, mr. Toulon van der Koogh, Haarlem, Zonneveld, Sassenheim en Van Waveren, Heemstede, benedens onze rijks- tuinbouwconsulent te Londen, Ir. Gerritzen. Van Nederlandsche zijde ls voorgesteld, niet het invoerrecht, doch de minimum prijzen van naar Engeland te exporteeren bloembollen te verhoogen. Er zij op gewezen, dat Engeland verre en verreweg onze grootste afnemer ls van bloembollen. Vorig jaar exporteerde ons land 52,2 mlllloen kilo bollen; daarvan ging 28,0 millioen kilo of 54 pet. naar En geland. voor f. 16,600,000. De bollencultuur is in de laatste jaren vrij sterk toegenomen in Engeland; ook Nederlandsche kweekers hebben er bedrijven. UITKEERING IN CONTANTEN GEVRAAGD. De Nederlandsche Tuindersbond heeft een schrijven gericht tot den minister van economische zaken, waarin hij den mi nister vraagt, den maatregel, waarbij de kleine groenten-steuntuinders hun uitkee- ring gedeeltelijk ln natura ontvangen, althans voor dit voorjaar ongedaan te maken. Deze kleine tuinders zijn nl. niet ln staat de meestdringende bedrljfsinkoopen te doen door gebrek aan contanten. 8552 zijn en blijven van ouds het beste middel bij (Ingez. Med.) BESTRIJDING MOND- EN KLAUWZEER. Het Tweede Kamerlid, de heer Weitkamp heeft aan den minister van economische zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat sedert December 1937 door het serum-instituut ln België zijn af geleverd 35.000 liter reconvalescenten serum als voorbehoedmiddel tegen mond- en klauwzeer? 2. Is het Juist, dat de totale kosten aan deze aflevering verbonden, hebben bedra gen 300.000 francs of ongeveer 8.50 francs oer liter, dus circa 51 cent en dat onder de kasten van afrekening ook zijn begrepen die van het aanschaffen van de voor de bereiding noodige separatoren, van de flesschen waarin het serum afgeleverd wordt, enz.? 3. Indien deze vragen bevestigend worden beantwoord. Is dan de minister alsnog be reid. ln afwijking van het door hem od 16 Januari 1939 gegeven antwoord op de op dit onderwerp betrekking hebbende vragen van 28 December 1938 te bevorderen dat de orljs van het zoogenaamde reconvales centen serum tegen het mond- en klauw zeer hier te lande aanzienlijk worde ver minderd? UIT DE VEEVOEDER-INDUSTRIE. In de kringen der veevoederfabrikanten en -handelaren wordt sedert eenigen tijd ernstig gestreefd naar aaneensluiting ten einde tot gezamenlijke belangenbeharti ging te geraken. Na een aantal voorberei dende besprekingen is thans een vergade ring van den Nederlandschen bond van graan- en meelhandelaren in het Jaar beursgebouw te Utrecht vastgesteld op 18 dezer, waar belanghebbenden uit alle pro vincies zullen bijeenkomen. Mr. dr. P. G. Knibbe, secretaris van de Kamer van Koop handel te Lelden, zal een rede houden over ,,De toekomst aan den zelfstandigen par ticulieren handel ondanks de dreigende ge varen". DE KW 31 BINNENGESLEEPT. De motorlogger KW 31. die op 10 mijl van IJmuiden machlneschade had gekregen, is van morgen door de KW 22 t€ IJmuiden binnen gesleept. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 17 Febr. Per Kg.: Tarbot 0.90—0.78; Tong 1.12—0.72. Per 50 Kg.: Groote schol 12—7.50; Middelschol 12.50—10.50; Zetschol 18—14: Kleinschol 17—7; Bot 8.503.90; Schar 8.30—4.50; Wijting 6.50—3; Versche haring 5.802.10, Schiphol geland. Levende kabeljauw 4.904. Aanvoer 564 kisten versche haring. Treiler: RO 46 „Claesje" f. 1630. Kotter: MD 521 f. 500. Loggers: KW 22 I. 440; KW 31 f. 320. Drifters met versche haring: LT 345 f. 940. ..Zeg Frits, heb je er een idee van, hoe veel je hier als fooi moet geven?" tien en nam. halfzeven, ds. Doornenbal. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half een. ds. Dronkert. tio'?v5nhoven Ned- Herv. Kerk: Voorm. half- J?' c- A. van Marken (Bed. H.A.). j Kerk: Voorm. halftien en nam. half- Kam he8r Van dCr LInden" Cand- te Am- ,>«tomwr Ned. Herv. Kerk: Voorm. «7 en nam. halfzeven, dr. J. J. Woldendorp. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfze- v*n. ds. Versluys. 2n,!refj Gemeente: Voorm. halftien en nam. uur. ds. Stulvenberg te Benthuizen. vonmf6u' Verbreiding der Geref. Waarheid: hrolü1, halft,en en nam. halfzeven de heer Ge baad van Nieuwe-Tonge. van Vrijz. Hervormden: Nam. half- Ct P. L. L. Post. te Rijswijk (Wijdings- esi 25 j. bestaan der Vereeniging). Joe'erBOU<le Ned. Herv. Kerk; Voorm. 10 °Ur' ds- Eykman. loZ,!lltnmerdam Ned. Herv. Kerk: Voorm. <5™.1ïu nam. 7 uur. ds. Pop. ös ZtyaaJprk: Voorm. 10 uur en nam. 7 uur, ijt™ 'Geref.) Gemeente: Voorm. kwart voor mej. ds. GUnther. ned. herv. kerk. HuiSff.en: te Hel" en Boelcop J. Poot te ttfpflh n: te Maasbommel-Alphen J. Voor- £,«nd. te Den Haag. Kr t» m0mennaar Hollandscheveld W. Vol- te Nieuw-Amsterdam. geref. kerken. Rotterdam-C. (als miss. pred. rieron r Gdineezen op Midden-Java) A. P. T hnt ja Boterdam-Zuid, thans miss. prédi- «er te lande. TEGENWERKING BIJ LUCHT VERDUISTERINGSOEFENINGEN. Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft zich een viertal Inwoners van IJssel- monde te verantwoorden gehad omdat zij niet voldoende maatregelen hadden ge nomen om te zorgen dat op 19 Januari tijdens de verduisteringsoefeningen geen licht uit hun woningen straalde. Bil twee hunner hadden de controleerende ambte naren en de veldwachter herhaaldelijk moeten waaschuwen, alvorens de noodige maatregelen werden genomen. Een hunner had zelfs nog al onaangename opmerkingen gemaakt: tegen hem eischte het o.M. zeven dagen gevangenisstraf Tegen den ander, die volgens eh tO.M. niet zoo veel opzet had getoond, drie dagen gevangenisstraf. De andere twee hadden aan de aanmaning van den veldwachter dadelijk voldaan en tegen hen eischte het OM. tien gulden boete of tien dagen hechtenis. Uitspraak 2 Maart a.s. Copyr^MP°rB""6^i™6C^7^^^n Zij liep zoo hard zij kon door, totdat er plotseling een regiment sneeuwvlokken opdoemde. De vlokken kwamen niet uit de lucht vallen, want die was helder. Neen, de vlokken liepen over den grond en hoe dichterbij zij kwamen, des te grooter werden zij. Gerda dacht aan den dag, dat Karei haar sneeuwvlokken door een vergrootglas had laten zien. Maar deze waren inderdaad nog veel grooter. ZIJ leefden.... Zij waren de voorposten van de Sneeuwkoningin. Met 1 Mei A.S. Naar wij vernemen zal ds. G. Tichelaar, pred. bij de Ned. Herv. Gem. te Lisse, om gezondheidsredenen met Ingang van 1 Mei as. emeritaat aanvragen. Ds Tichelaar is reeds geruimen tijd niet ln staat zijn ambtswerk te verrichten en moest noode tot deze aanvraag besluiten, hetgeen voor hem, als trouw zleleherder en leeraar, een zwaar offer beteekent. Zijn ambtelijk werk had Immer de volle liefde en toewijding van zijn hart. Ds. G. Tichelaar werd in 1889 geboren te Staphorst, waar zijn vader predikant was. Na het gymnasium te Sneek bezocht te hebben studeerde hij aan de Rijksuniversi teit te Utrecht. In 1912 werd hij tot zijn dienstwerk ingeleid te Wllsum door zijn vader. In 1917 verwisselde hij Wllsum met Klundert en. diende vervolgens de gemeen ten Leiderdorp (1922) en Groningen (1926) om in 1931 te Lisse zijn intrede te doen. na bevestigd te zijn door zijn zwager ds. H. Bakker van Amsterdam. Ds. Tichelaar bewoog zich ook in Lisse op velerlei terrein. Hij was een warm voor stander van het Christelijk onderwijs en voorzitter van de Ned. Herv. Schoolvereenl- ging, van het bestuur van het Ned, Bijb. Gen. afd. I-Iillegom; van het Chr. leesgezel schap „De Iiris"; eere-voorzitter van de Zangvereeniging, de Jongelingsvereeniging, e.a. Het jeugdwerk had steeds zijn volle belangstelling. De sneeuwvlokken zagen er zonderling uit. sommige leken op groote stekelvarkens, andere daarentegen op slangen of kleine, dikke beren met steile, rechtopstaande haren. En zij waren alle schitterend wit, deze levende sneeuwvlokken. Xwe H/i/fer Gerda werd er bang van: met de handen voor haar oogen zei ze toen het „Onze Vader" opHet was zóó ontzettend koud, dat de adem als rookwolken uit haar mond kwam. Dikker en dikker werd de rook, vormde zich tot doorzichtige engelen, die hoe langer hoe grooter werden; zij droegen helmen en hadden speren en schilden in de handen. Toen Gerda het „Onze Vader" had opgezegd, was zij omringd door een leger van engelen. Deze duwden de leelijke sneeuwvlokken met hun speren weg, zoodat Gerda veilig door kon loopen. De engelen kusten en wreven haar handen en voeten, opdat deze niet van de koude te lijden hadden. Zóó liep Zij moedig naar het paleis. En Karei? Hoe was het met hem? O, hij dacht heelemaal niet aan Gerda en hij rekende er allerminst op, dat zijn vrien dinnetje voor het paleis zou zijn. 3—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11