BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 16 Februari 1939 Derde Blad No. 24201 F A M E L De meening van Generaal Röell over onze landsverdediging MgSKSB jjsie Jaargang Stand der werkeloosheid [apitein Bowier neemt afscheid HOEST „Conclusies van de regeering stemmen overeen met mijn zienswijze" Kosten mogen echter geen bezwaar zijn LUIK 1939 GEMENGD NIEUWS FAILLISSEMENTEN Dagbl adreclaine is niet te vervangen VRAGENRUBRIEK ik de week van 23—28 januari. De directeur van den Rijksdienst der «rkloosheidsvercekerlng en arbeidsbemid deling deelt mede. dat blijkens door het Centraal bureau voor de Statistiek ver bette voorloopige gegevens in de week 23 t 'm. 28 Jahuarl 1939 bij gesubsidieerde ter6enigingen met werkloozenkas waren «ngesloten 572.338 personen (waaronder 15134 landarbeiders). Van de 497.204 verzekerden, buiten de landarbeiders, was het werkloosheldsper- rtntage 26.9 (in de vorige verslagweek. 9 ljm, 14 Januari 1939, was dit percentage S3). Van de 572.338 verzekerden, met inbegrip van de landarbeiders, Was het werkloos heidspercentage 27.7 (vorige verslagweek 117). in de overeenkomstige verslagweek van januari was het werkloosheidspercentage róOr alle verzekerden in de laatste jaren 4 volgt (tusschen haakjes zijn vermeld ,4 percentages, indien de landarbeiders tailen beschouwing worden gelaten)1932 U (26 0). 1933 39.7 36.8), 1934 34 2 fi,g) 1935 36.0 '35.2). 1936 38.0 (36.8). 1937 36.1 (34.4), 1938 31.0 (30.3), 1939 27.7 1769) OP 28 Januari 1939 waren bij de organen ia openbare arbeidsbemiddeling inge dreven 422.934 werkzoekenden, waarvan 40407 werkloos waren (nl. 389.139 man- een en 15.268 vrouwen). Blijkens voorloopige opgave van den iirecteur-generaal van de werkverschaffing er :tcimv*Tleening bedroeg op 28 Januari 1939 het aantal tewerkgestelde werkloozen «067 en het aantal gesteundewerklooren 157.333, te zamen 223.400 verzorgden (Hier- mder bevindt zich een aantal verzekerden, der steun bestaat uit een aanvulling van Ir uitkeering uit hun werkloozenkas) "buS mededeeling van het Werkfonds «en op 28 Januari 1939 bij werken, die 5 behulp van dit fonds worden uitge- Ed direct en indirect werkzaam plm. 'm arbeiders. Bovendien is voor een aan- irbelders dat kan Worden geraamd op nam 3.200, als gevolg van bedoelde weTken erkgelegsnheld ontstaan. geheele oude ossche brigade aanwezig te nijmegen. In de Nijmeegsche manege aan den Ster- ipischansweg te Nijmegen heeft de dls- tictscommandant der Koninklijke Mare- éaussée, kapitein jhr. G. A. Bowier. die in (in zelrde functie is overgeplaatst naar {rottingen afscheid van zijn personeel ge- tomen. Al het personeel van het district, nader bevel van den oudsten brigadecom mandant, opperwachtmeester Soethout uit Boxmeer, was daarbij tegenwoordig. Op Jen linkervleugel stond de brigade Oss in de samenstelling van vóór 1 April 1938 op- (esteld. Voorts waren aanwezig de garni- senscomir.andant van Nijmegen luit. kol. J. Reeser, alsmede veel vrienden en tennissen van den scheidenden comman dant. Toen kapitein Bowier was binnenge- Ireden en de eerbewijzen waren gebracht, rerrichtte hij de laatste handeling als dis- Wctscommand te Nijmegen door uitreiking namens H. M. de Koningin van de zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst ian den opperwachtmeester Aartsen, bri gadecommandant te Well (L.) en aan den achtmeester le klasse Jansen, van de brigade Oss. Hierna hield de kapitein, die vergezeld ras van zijn echtgenoote, zijn afscheids ode, waarin hij verklaarde, dat de aan wezigheid van zoovelen bewijst, welk een bede geest heerscht in het district, dat tij gedurende twaalf jaren heeft gecom mandeerd. Toen spreker het commando aanvaardde, heeft hij een beroep op den brigadecommandant gedaan hem het ver bouwen te schenken, terwijl hij wederkee- rig hem vertrouwen schonk. Dit vertrouwen nimmer beschaamd geworden. Sprekers streven is er steeds op gericht geweest, rechtvaardigheid te betrachten. Bijzonder •P prijs stelde spreker, dat de brigade-Oss n de vroegere samenstelling hier aanwezig b- Spreker memoreerde het werk door deze brigade in de jaren 1935 en volgende ver richt, dat beloond werd door de Koninklij ke onderscheidingen op 28 Juni 1935 door M. de Koningin persoonlijk uitgereikt aan den opperwachtmeester Mintjes en den wachtmeester De Gier. Spreker zal steeds oe aangenaamste herinneringen aan het commando over het district Nijmegen be waren. Vervolgens voerde opperwachtmeester het woord. Als blijk van erken- o spr' een horlo6e aan. opperwachtmeester Curfs, sprekende na wis de vroegere brigade Oss, zeide, dat Bowier altijd en onder alle om- 'Sneden achter zijn mannen heeft staan. Dat de brigade zoo belangrijke :S5fri bij de bestrijding en opheldering d tal rij ke misdrijven kon behalen, is In ti.» Plaats te danken aan de krach- ijü voortreffelijke leiding van kapitein %cker bood een oorkonde aan, waarop garic - en van liet Personeel van de bri- ZIJn aangebracht. Vervolgens werd nel gevoerd door den iuitenant-kolo- nWr,. nfanteriB b.d. K. H. Bolt, oud-gar- Naditlnm?ndan(: van Nijmegen, had o. kaP"ein Bowier een dankwoord ten i:„proken werd de plechtigheid beslo- be iprto eeu ovatie op H.M. de Koningin en men van het Koninklijk Huis. Hbld. °*,leggingen zonder beteekenis. schrijft: ging J*106 langer hoe meer de overtui- Un a.w'nk. dab het èn in het belang si!lv»;uerkeelsvei"Sheid èn in dat van het beet ze'b '5' dat het motorische ver- w^ovee. mogelijk buiten bebouwde toch a moet W'orden gehouden, blijkt IgjJ °a(' als een soort compromis tusschen "(ebesturen en Rlik omleggingen worden gemaakt, met Rijksgelden nog wel, welke het doorgaande verkeer door de kom der gemeenten blijven voeren, zij het veelal aan den rand van de thans bestaan de bebouwingen. Ofschoon zulks om vele redenen van verkeerstechnischen en vei ligheids-aard reeds ernstig moet worden betreurd, blijft bovendien nog een belang rijk bezwaar tegen dezen gang van zaken, het feit, dat na het binnenkort van kracht worden van de Wegenverkeerswet en de daarbij behoorenae uitvoeringsbepalingen, een voor alle bebouwde kommen geldende maximumsnelheid zal worden Ingevoerd, welke dus automatisch ook van toepassing zal zijn op de nieuwe omleggingen, die daardoor dus zoo goed als Iedere beteeke nis waarvoor zij zijn aangelegd, nl. de be vordering van het snelverkeer, zullen ver liezen. Weliswaar voorziet artikel 32 tweede lid van het Wegenverkeersregle ment ijl een uitzondering, nl. wanneer het betreffende gedeelte van een bij het Rijk in beheer zijnden weg „behoorlijk van het overige deel is afgescheiden" en door den beheerder op door den Minister te bepalen wijze is aangeduid, maar het behoeft geen betoog, dat de beperkte formuleering van iets waarvoor geen vaste normen bestaan, tot vele moeilijkheden zal kunnen leiden en dat van den rechter, die hierover te zijner tijd zal hebben te oordeelen. is te verwachten dat hij niet gemakkelijk zal aannemen dat van een voldoende afschei ding kan worden gesproken. Deze ernstige bezwaren hebben de K. N. A C er toe geleid, zich met een adres tot den Minister van Waterstaat te wenden met het verzoek de nieuwe omleggingen zoo mogelijk buiten het in de naaste toe komst te bebouwen gebied te doen aanleg gen en overigens te streven naar een streng doorgevoerde afscheiding van de hoofdrij-baan van de andere verkeersbanen en tenslotte, dat bij de reeds uitgevoerde werken zal worden nagegaan op welke wijze alsnog in een behoorlijke afscheiding van de hoofdrijbaan kan worden voorzien. natriumverlichting op den auto snelweg den haag—utrecht. Naar de A.N.W.B. mededeelt, is gister avond de natriumverlichting op een deel van den autosnelweg Den HaagUtrecht, in bedrijf gesteld. Hiermede is het eerste gedeelte van dezen weg tot en met de brug over de Vliet te Voorburg, van een moderne verkeersverlichting voorzien, welke aan sluit bij de verlichting van het Verkeers plein te Voorburg en de verder naar Den Haag leidende Laan van Nieuw Oost Einde. intocht van het tweede regiment huzaren-motorrijders in 's-hertogenbosch. Gistermiddag heeft het tweede regiment huzaren-motorrijders, onder groote belang stelling, zijn intocht gedaan in 's Hertogen bosch. Om kwart over één werd het nieu we regiment aan de grens der gemeente welkom geheeten door den garnizoens commandant, luitenant-kolonel H. C. van der Bijl. Daarna werd gedefileerd voor den generaal-majoor H. F. M. baron van Voorts tot Voorst, commandant der lichte brigade, den generaal-majoor a. a. van Nijnatten, bevelhebber in de derde militaire afdecling, den garnizoenscommandant, den commis saris der Koningin in Noord-Brabant, jhr. mr. dr. a. B. G. M. van Rijckevorsel, den burgemeester van 's Hertogenbosch, mr. F. J. van Lanschot, en het dagelijksch be stuur der stad. Na het défilé werd het corps toegespro ken door den commandant der lichte bri gade, generaal-majoor H, F. M. baron van Voorst tot Voorst, waarna burgemeester van Lanschot het nieuwe regiment een hartelijk welkom toeriep. Mevrouw van Lanschotvan Meeuwen, de echtgenoote van den burgemeester, bood het corps na mens de burgerij acht klaroenen aan. Om vier uur arriveerde het corps op het ter rein der nieuwe Frederik Hendrikkazerne waar het werd verwelkomd door ritmees ter Wilbrennink. verspreide berichten. H. M. de Koningin heeft gistermiddag de heeren van het Permanente Hof van Internationale Justitie, alsmede den grif fier en de hooge ambtenaren van dit col lege ten paleize Voorhout te 's-Graven- hage ontvangen. Ook de echtgenooten en ongehuwde dochters van bovenstaande heeren waren bij deze ontvangst tegen woordig. Met 269 stemmen heeft de gemeen teraad van Haarlem een voorstel tot dem ping van de Bakenessergracht verworpen. Te Zandvoort is gisteren het hotel „Groot Badhuis", dat 112 jaar geleden werd gebouwd, in het openbaar verkocht. Het bevat 115 kamers, 15 badkamers, twee con versatiezalen, een eetzaal, restaurant, een leeszaal, een concert- en theaterzaal; voorts een garagegebouw, een dienstge bouw, een parkeerterrein en terassen. In gezet op f. 50.000 werd het gebouw zonder inventaris verkocht voor f. 77.000.aan den heer H. Stapel q.q. te Haarlem. Hbld. Naar wij vernemen, is met ingang van 1 Mei als opvolger van dr. A. H. Vossenaar te Heerlen benoemd tot hoofdmijnarts van de Nederlandsche mijnen de heer Jac. W. Creyghton, arts te Oldenzaal. De heer Creyghton werd geboren 22 Februari 1898 te Leiden. Hij deed 17 Juli 1918 zijn eind examen aan de H.B.S. van het Sint Willi- brordus college te Katwijk aan den Rijn en 26 Maart 1926 het artsexamen aan de rijksuniversiteit te Leiden. 26 Juli 1926 vestigde hij zich als arts te Oldenzaal. VERKOUDHEID BRONCHITIS Sedert meer dan 30 jaar wordt Siroop Fame! door doktoren gewaardeerd als een betrouw* baar geneesmiddel ter bestrij* ding van aandoeningen der ademhalingsorganen. SIROOP Kleine flacon f 1.15 Groote flacon f 1.90 1882 (Ingez. Med.) Naar aanleiding van enkele passages in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de Defensie-begrooting voor 1939. waarin ook de naam genoemd werd van den oud-commandant van het veldleger jhr. W. Röell hebben wil ons tot generaal Roell gewend. Jhr. W. Röell. Onze eerste vraag luidde: „Wilt u ons het genoegen doen uw ge voelens mede te deelen over enkele vragen, waarin ook uw naam genoemd werd, be treffende de in de Eerste Kamer aanhan gige Defensiezaken?" .Met zeer veel genoegen, maar met twee zeer nadrukkelijk te stellen voorwaarden. In de eerste plaats dat mijn groote waar deering voorop sta voor hetgeen dr. van Dijk als minister van Defensie in deze kleine twee jaren heeft weten te bereiken als uiterst waardevolle basis voor de her leving onzer nationale veiligheid en voor het daarop gegronde belangrijk begin van wederopbouw. Die feiten alleen al stemmen tot grooten dank. En als tweede voorwaarde wil ik bepaaldelijk stellen, dat ik bij mijn, u te geven antwoorden mij volkomen ont houd van eiken argwaan of achterdocht tegen wien ook. Ik ga uit van aller goede bedoelingen". „Wat is dan uw hoofdindruk van de thans in bespreking zijnde Defensiezaken, speciaal met het oog op de daarin bespro ken, door u op 17 December j.l. getrokken conclusies?" „Deze is zeer eenvoudig en zelfs bij een thans nrog niet tot uitvoering komen belangrijk want de Memorie van Ant woord van minister van Dlik geeft blijk, met de pricipieele strekking van het hoofd deel van mijn betoog in te stemmen, ja, hier en daar reeds schreden in de door mij gevraagde richting te doen, doch alleen om der kosten wille aan de genoemde nood zakelijkheid nog geen gevolg te kunnen geven. Ik geloof niet te veel te beweren wan neer ik zeg. dat ik de conclusie van den minister gelijk stel aan mijn beschouwing over de zich voltrekkende begrippen inzake strategie en oorlogsmoraliteit, welker re actie op onze landsveiligheid van de groot ste urgentie is, zoowel ten aanzien van de primaire en alles beheerschende nood zakelijkheid van de beveiliging der buiten fronten als ten opzichte van de gevolgen van den sehrijnenden achterstand der laatste jaren. De mededeelingen over de terreinver sterkingen zijn (met een vreemd beeld) koren op den (cement) molen van mijn vraag om betonguerilla. terwijl de onmoge lijkheid van aanmerkelijke versnelling van de mobilisatieparaatheid der troepen voor uitwendige veiligheid die geen vredesker- nen hebben, vooral in verband met de be volen aanmerkelijke uitbreiding der troe pen voor de grensbeveiliging in het zog vaart van de ernstigste mijner conclusies. Grensbeveiliging. Indien de genoemde aanzienlijke uitbrei ding der troepen voor de grensbeveiliging werkelijk de steeds aanwezige grensbatal- jons aangaat, dan vraag :k mii af of wii langzamerhand nog ver af zijn van de mogelijkheid van hunnen samenvoeging tot de door mij bepleitte twee nieuwe grensdlvisie-groepen (legerkorpsen) 1 Hoeveel grooter nog ware dan de preven tieve beteekenis en hoe zouden zij tevens als georganiseerde n'euwe groote eenheden voorzien in de noodzaak van het te zwakke veldleger ten aanzien van zijne zware taak bii de strategische verdediging van ons grillig gevormd vaderland. Een en ander ongeacht nog de waarde van de hierdoor te bereiken regelmatige vredes- en oorlogs- bevelvoering in een hand. Bescherming vliegtuigen. Minister van Dijk kon er onder de hui dige omstandigheden en gelet op hetgeen met 's lands financiën thans bereikbaar is, niet mede instemmen. Indien ik dit goed mag begrijpen, is er dus wel instemming met de in mijn be toog gestelde desiderata en zelfs met hun urgentie, doch thans alleen afstuitende op de kosten. Dit is al veel en hoopvol stemmend, vooral in verband met hetgeen ik zooeven (over de betonguerilla en de versterkine der parate grensbeveiliging mocht opmerken. Over de laatste der conclusies de Euro- peesche verdediging betreffende, n.l. die over de outillage der militaire luchtvaart en luchtafweermiddelen, is voor mij de mededeeling van gelijktijdige mobilisatie met de grenstroepen waardevolmits ook deze a la minute kan geschieden en gedekt is door de bovengesproken steeds aanwezige grenstroepen, In het moderne strategische voorspel neemt de luchtaanval een groote plaats in. De mogelijkheid van aanleg en enkele niet uitgebreide ondergrondsche vliegtuigbedrij- ven vond haar suggestie in luchtvaart kringen met het oog op den binnenduin- voet. welke door inbouw van betondakken (met duinzand weer af te dekken) voor zulke niet te kostbare ruimten een door de eeuwen gestabillseerden bodem zou bieden". Slagschepen. Maar hoe staat het dan met uw con clusie over 3 a 4 slagschepen voor Neder- landsch-Indië „Ik geloof hier een parallel te mogen trekken, wat den totaal gewijzigden poli tiek strategischen toestand in den Pacific aangaat, met dien in West-Europa nadat aldaar de basis aan de weermachts beper kingen van 1922 tot 1934 toegebracht, ont vallen was. De „grondslagen", waarop de maritieme verdediging van Aziatisch en Australisch Nederland berusten en van het zgn. plan-Deckers, toch hoe waardevol als springplank na het gevaarlijke afstem men van de vlootwet ook slaan evenmin nog op den huidigen toestand als de Euro- peesche weermacht dit sedert 1934 deed. De waardevolle aanvulling met vlieg- diensten en het licht materieel bleven allen in het kader van het over onzen archipel te strekken spinneweb (liever gezegd ma lienkolder), in welk web echter naar een geestig marine-slogan de spin mankeert. En die spin is een steunende en op nemende kracht aan de zwaarste artillerie, dus de slagschepen en de steunpunten. In land-strategie omgezet, is de toestand te vergelijken met dien van een veldleger, alleen uit drie lichte divisien bestaande". De kosten. .Mag ik hierover eerst zeggen, dat ik verheugd ben, dat minister van Dijk in zün M. v. A. ook op zijde geschoven heeft de kort geleden weer te berde gebrachte rangschikking van de uitgaven voor 's lands veiligheid als z.g. „ntet-economische" uit gaven. De minister spreekt van een uniek belang onder alle staatsbelangen en uit gaven. En mag ik nogmaals mede voorop stellen, dat zelfs geen enkel economisch rendement in het gemeentebest zeker is, zonder dat de veiligheidsorganen van den staat volledig verzorgd zijn. En daarnaast, dat de weermacht zelve, als allesbeschermende werkgeefster, tevens arbeidsobject, blijkens de practijk, overal waar zii is. of haar personeel, materieel en onderhoud arbeid vragen en leveringen eischen. Maar daarnaast is er in het huidig economisch bestel der werkloosheid nog iets bijzonders, wat de verhoogde mankracht in Europa aangaat, ben ik n.l, zeer getroffen geweest door het plan van den heer Walrave Boissevain te Amsterdam, in het kort inhoudende de gedachte om het leger dienstbaar te maken aan de dringende noodzaak om het vakkundig ongeschoold pau perisme van een groot deel onzer rijpe jeugd te keeren door een tweejaarschen eersten oefentijd in het leger in te stellen en wel aan een lichting van ongeveer 55,000 man en in dien tijd de militaire opleiding en blijvende paraat heid te verbinden met vak- en am- bachtsondenvijs in den ruimsten zin. zooals de mobilisatie dit al in het klein deed zien. De kosten hiervan, inbegrepen van den langeren eersten oefentijd en contingents- verhooging. welke laatste mogelijk wordt door minder weelderige keuring en minder vrijgevigheid met broederdienst, zouden naar de ambtelijk getoetste gegevens des voorstellers, ruim opgewogen worden door het vrijkomen van steungelden in velerlei vorm tot een bedrag van tegen de 40 millioen. De reeds besproken vraag om legerver- grooting en hoogste paraatheid zoude er mede opgelost zijn en de moreele omstan- dgheden van de straks aan ambachtspau- perisme onttrokken jeugd evenzeer. Overigens heb ik de gedachte aan een laag rentende weermachtsleening gekoes terd. Zeker, 300 millioen kosten. 9 millioen rente per jaar, maar het ongerept behoud van het vaderland, hier en overzee, is het gebruik van een klein deel van het thans in alle banken renteloos opgetaste geld wel waard". De groote Internationale Water* Tentoonttelling biedt U «eniatlo- neele attracties wedstrijden, acrobatie, het wondere Goud- Paviljoen enz... Het geheel een grootsch en origineel schouwspel. INTERNATIONALE WATERTENTOONSTELUNG MEI-NOVEMBER HA V AS GELDER 8482 (Ingez. Med.) bejaarde vrouw aangereden en gedood. Te IJsselmonde is gisteravond om zeven uur de 71-jarige weduwe Fiege bij bot oversteken van het kruispunt Rijksweg Koninginneweg door een personenauto uit Rotterdam aangereden. Enkele oogenblik- ken na het ongeluk is de vrouw ter plaatse overleden. het verdachte sterfgeval te rotterdam. De 22-jarige van der S de moeder van het kindje van zes maanden, dat de vorige week in de woning aan de Zoutziederstraat te Rotterdam plotseling is overleden, die in verzekerde bewaring was gesteld. Is gisteren, na door den officier van justitie te zijn gehoord, in het huis van bewaring ingesloten. Zij blijft ontkennen iets met den dood van haar kindje te hebben te maken. Uitgesproken: Chr. Bekooy. Wassenaar. Tulp- weg 4, R.c. mr. H. Haga. Cur. mr. J. van der Veen Vonk. Wassenaar. F. B. Meijer, vroeger tabakswerker, thans zon der beroep. Zwanenburg. Olmenlaan 25. Haar lemmermeer. Re. mr. J. H. P. E. Mijnssen. Cur. mr. T. A. M. A. van Löben Seis. Haarlem J. F. van Nieuwburg. kruidenier. Zwanenburg. Zwanenburgerdijk 467. Haarlemmermeer. Rc. mr. J. H. P .E. Mijnssen. Cur. mr. F. J. Gerritsen, Haarlem. door as van een molen gegrepen. Gistermiddag om één uur werd de acht tienjarige dienstbode, mej. Noteborn. werk zaam bij den molenaar Engelen te Gulpen (L.), door dat haar kleeren door de as van den molen werden gegrepen, eenige malen in het rond geslingerd. Enkele oogenblik- ken na het gebeurde is het slachtoffer overleden. TRAP VAN EEN VEULEN TEGEN HET HOOFD. Te Sprang bij Waalwijk kwam het 4-jarig zoontje van den heer v. Vugt te dicht bij een in den stal van landbouwer de Bie staand jong veulen. Het beest werd schich tig en trapte het ventje tegen het hoofd. Korten tijd later is de kleine aan de ge volgen overleden. felle brand te leeuwarden. Gisteravond ontdekten voorbijgangers een hevigen brand in den winkel van den muziekhandelaar Stoett in de St. Jacob- straat te Leeuwarden. De vlammen sloegen fel naar buiten, zoo dat zelfs een spiegelruit van een pand aan de overzijde van de straat sprong. Hoewel de brandweer met vijf stralen massa's water in den vuurpoel wierp, kon zij niet verhinderen, dat het pand in een ommezien uitbrandde. De oorzaak van den brand ls niet bekend. BUITENLANDSCH GEMENGD. cannes huldigt chamberlain en daladier. In tegenwoordigheid van lord Derby, als officieel vertegenwoordiger van den Brit- schen minister-president, alsmede van een detachement Britsche mariniers zijn de „Allée de la Liberie" en de „Place des Hes" te Cannes omgedoopt tot respectie velijk „Avenue Edouard Daladier" en „Place Neville Chamberlain". J. N. L. to V. Een pachtovereenkomst, aangegaan voor bepaalden tijd. eindigt door het verstrijken van den overeengekomen termijn. Met den eigenaar zal een nieuwe schriftelijke overeenkomst gesloten moeten worden Volgens de nieuwe y-ht—ct is dc iter verplicht binnen acht Cc-—ra het -ar.trau van de pachtovereenkomst een door pan en onderteekend of notarieel afschrift der overeen komst aan den in pachtzaken bevoegden rechter (pachtkamer van het kantongerecht) te doen toekomen.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9