STADSNIEUWS Wilde busdiensten blijven rijden DONDERDAG 16 FEBRUARI 1939 No. 24201 Per luxe touringcar LEIDEN-AMSTERDAM v.v. HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Htrishoud- en Industrieschool Nieuwe methode om aan het R.A.P. te ontkomen? Christoffel-fonds wil internationaal verkeer bevorderen. Leiden, Beestenmarkt 8r Tel1259 Amsterdam, Rokin 30,Tel. 34189 Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevesTIgdriJH: per 3 maanden f. 2.35 per week ./.V..'::. f. 0.18 Franco per postf. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mndL> (Rapenburg 23) GROOTSCHE BOUWPLANNEN. Aan het 22ste jaarverslag der Ver. Vak school voor Meisjes voor Leiden en om streken", Huishoud- en Industrieschool Rapenburg 23 is het volgende ontleend: ,Het jaar 1938 heeft voor de vereeniging ln het teeken gestaan van bouwplannen. Reeds ln vorige jaarverslagen wezen wij telkens op de steeds gTootere bezwaren, welke een tot school verbouwd heerenhuls opleveren. Deze bezwaren zullen thans tinnen afzienbaren tijd volkomen zün op geheven. Met diepe erkentelijkheid jegens het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en de Inspectie van het Nijverheidsonderwijs kunnen wij tot onze groote vreugde mededeelen, dat srij de toestemming mochten ontvan gen om den heer B. Buurman architect B.N.A., op te drdgen onze school te ver bouwen en te vergrooten met een aantal moderne ruime lokalen. Wan neer deze verbouwing tot stand is ge komen, zuilen wij in het bezit zijn van een geheel naar de eischen des tijds ingerichte huishoud- en industrie school Mevrouw J. A de Koster-Sijthoff, die gedurende eenige jaren als waarnemend voorzitster fungeerde, heeft zich bereid veTklaard het voorzitterschap te bekleeden. Eind Juli werden 112 diploma's en getuig schriften uitgereikt n.l. huishoudkundigen 12: kinderjuffrouw <met praktijk in in richtingen) 15: kinderjuffrouw 16: hulp ln te huishouding 15; costuumnaaister 12; coupeuse 10: 2-jarige primaire opleiding 26: 2-jarige huish. avondopleiding 6. De leerlingen der hoogste klassen maak ten een 16-tal leerzame excursies, w.o. drie naar Rotterdam en eenzelfde aantal naar de tentoonstelling Leyds Goedt" in de Gehoorzaal, waaraan de school met een tóen stand medewerking verleende. Voorts werd medegewerkt aan een enquête betreffende de gekozen beroepen na het verlaten der school. Het bleek, dat ongeveer 80 n/o der leerlingen inderdaad kerk ln huishoudelijke richting had ge vonden. In 1939 hoopt het bestuur een nieuwe opleiding n.l. tot kinderverzorgster in koloniehuizen te kunnen geven. Ongeveer 1 maal per maand bracht de schoolarts dr. Catha. Hovens Gréve een be zoek aan de school. In overleg met haar wordt regelmatig melk verstrekt aan leer lingen. die daaraan behoefte hebben. Eenige Pften maakten dit mogelijk. Het resultaat dat hiermee bereikt wordt is treffend. Op verzoek van de Gem. Commissie voor Huishoudelijke Voorlichting werden aan de school 4 naaicursussen, 1 kook- en «n zuiveikookcursus gegeven aan in totaal 134 leerlingen. Het aantal leerlingen der diverse oplei dingen bedroeg op 31 December j.l 272 het aantal deelneemsters aan de onder scheiden cursussen 455. zoodat het totaal aantal leerlingen 727 bedroeg. De afdeelingsschool te Alphen telde 57 leerlingen voor de dagopleiding en 129 cur- S®e.n' totaal 186 leerlingen. De rekening der ontvangsten en uitgaven Sluit met een eindcijfer van bijna f. 55.000. WERKLIEDENVEREENIGING „NUT EN GENOEGEN". De jaarlijksche feestavond. Onder groote belangstelling heeft de werkiiedenvereeniging ..Nut en Genoegen" sisteravond in de groote' zaal van ,,'t Schut tershof" haar jaarlijkschen feestavond ge- nouden Een openingswoord werd gespro ken door den voorzitter, den heer Knotter, °'e tot zijn vreugde constateerde, dat de «eeniging na eenige jaren van achteruit- -sne thans haar ledental weer ziet stijgen, be zieken, zoo zeide spr. hebben in het af- eeioopen jaar weer zware offers van de F's levraaed, doch de penningmeester neeit gelukkig steeds aan zijn verplichtin gen, kunnen voldoen. *Jlerna werd begonnen met de uitvoering i Ieestprngramma. waarin de be ende Jan van Zeyst, Geldersche Jan. met .cabaret-gezelschap Oké het grootste Wdeel had. Met verschillende korte etsen, liedies, praatjes en dansnem- Wisten zij er weldra de voor een der- te^11' ^vond onontbeerlijke stemming in 'ei<Hhg van den heer Kok zong het wil mannenkwartet ..Inter Nos" op zeer Jlr'enstelijke wijze enkele fraaie liederen, k™M' 'wep harmonicaspelers hun groote T»1v °P de aecnrflron toonden. „-•WnW" was er gplegenheid tot dansen. r,prir velen een druk gebruik een "eni!lakt. Zooals steeds is het weer ta*cze!liep en geslaagde avnnd geworden „Nut en genoegen" met volle te genheid kan terugzien. BEGRAFENIS DOKTER H. W. BLÓTE. Op de algemeene begraafplaats aan den Parkweg te Voorburg werd hedenmorgen het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer H. W. Blote, in leven bekend geneesheer te dezer stede, die op 73-jarigen leeftijd te Voorburg is overleden. Op de begraafplaats gaf naast eenige oud-patiënten en oud-collega's van zijn belangstelling blijk dr. P. Jasperse alhier namens de Ned. Mij. tot bevordering der geneeskunde. Aan de geopende groeve heeft een vriend de heer P. G. Vingerling eenige woorden van afscheid gesproken. Nadat de aanwezigen bloemen op de kist hadden gestrooid, dankte een zoon van den overledene, dr. H. C. Blote uit Voorschoten, voor de betoonde belangstelling. UITVOERING DER CHR. MUZIEKVEK. „ATHALIA". Tevens een mooie filmvoorstelling. De Chr. Muziekver. „Athalia" gaf gister avond in de helaas slechts gedeeltelijk be zette Stadsgehoorzaal een uitvoering, waar bij na de pauze o.a. een interessante voor stelling gegeven werd van de belangwek kende film „Een strijd om de Matterhorn". De avond werd geopend met het spelen van Psalm 98 vers 3. waarop een welkomst woord gesproken werd door ds. H. J. Wes terink, Geref. predikant hier ter stede, na dat deze in gebed was voorgegaan. Ds. Westerink begroette o.m. den heer Boot, in wiens lokaal de repetities der vereeni ging gehouden worden en hoopte, dat zulks ook in de toekomst zal mogen geschieden. Ook heette hij hartelijk welkom de afge vaardigden der 3 October- en andere ver- eenigingen, die van hun belangstelling blijk gaven. Spr. dankte voorts de dona teurs voor hun daadwerkelijken steun. „Athalia" deed zich dan hooien ln een 5-tal goed gekozen nummers: marschen als opening en slot, daartusschen de ouver turen „Die goldene Maske" van Staz, Gou nod's „Judex" en een fantasie op motieven van Mendelssohn. Wij kunnen niet iedere compositie afzonderlijk bespreken, doch willen gaarne gewagen van de loffelijke prestaties van dit harmoniecorps, dat zich op uitstekende wijze ontwikkelt onder lei ding van den voortvarenden heer H. v. d. Veld. een directeur, wiens frissche en dui delijke wijze van dirigeeren een bijzonder aangenamen indruk maakt. Nadat aan vankelijk eenigszlns met de zuiverheid ge kampt moest worden, kwam het ensemble, waarin de contra-bassist een voortreffe- Iijken steun vormt, er meer en meer in, zoodat oprecht van dit musiceeren geno ten kon worden. Vooral de Mendelssohn- fantasie werd uitstekend gespeeld. Tot slot kwamen de trommelslagers, de kla roenblazers en de trompettisten nog op voortreffelijke wijze voor den dag in een compositie, waarin de genoemde muzikan ten zich allen terdege konden laten gelden De hierin ontwikkelde prachtige klank liet niet na het gehoor enthousiast te beïn vloeden. Athalia" is een corps, dat blijk geeft van gedegen en opgewekte studie en vormt een waardig ensemble tusschen de vele, die wij ln de Sleutelstad mogen bezitten. Nadat in de pauze speldjes verkocht waren voor het uniformfonds, volgde een Interessante filmvoorstelling der Chr. Filmcentrale waarbij, na eenige komische films, speciaal de weergave der reeds ge noemde Matterhorn-expeditie een diepen Indruk maakte. Prachtige natuuropamen en sensationeele klimpartijen volgen elkan der met de noodige spanning op. Deze film brengt op bewonderenswaardige wijze de eerste bestijging van dezen 4600 M. hoogen bergreus in beeld, een aangrijpende her innering aan de eerste met succes bekroon de beklimming door Lord Whymper en zijn metgezellen, waarbij echter helaas drie En- gelschen en een gids in een 1300 M. diepen afgrond stortten en daarin een tragischen dood vonden. Aanvankelijk werd gedacht, dat Lord Whymper het touw had doorge sneden, om zichzelf te redden, doch geluk kig werd hij volkomen gerehabiliteerd. Dit alles ziet men natuurgetrouw zich herha len en men leeft geheel en al mede met de hierin weergegeven angstwekkende ge beurtenissen. De film oogstte als dank een luid applaus. De geslaagde avond werd door den* voor zitter van „Athalia", den heer de Neef, met een woord van dank en gebed besloten. Het gewijzigde Reglement Autover voer Personen, dat gisteren in werking is getreden, heeft nog geen einde ge maakt aan de exploitatie van wilde bussen. In Den Haag zijn alle bussen op de normale tijden uitgereden. Aanvankelijk was aan niets te bemer ken, dat het nieuwe R.A.P. zijn werking was begonnen, doch later op den dag werden enkele bussen door de Haag- sche politie aangehouden en werd er proces-verbaal opgemaakt. De bussen konden na het opmaken van deze pro- cessen-verbaal weer gewoon doorrijden. Ook heeft de politie zich ertoe bepaald tegen slechts één bus van elke onder neming proces-verbaal op te maken, zoodat de andere bussen van eenzelfde maatschappij haar tocht ongestoord konden voortzetten. Hei reisbureau Stoop, dat oa. den dienst Den HaagLeiden vice versa onderhoudt, heeft een nieuwe methode Uitgedacht, waardoor het hoopt aan een veroordeeling te ontkomen. Reeds in April 1938 is opge richt de stichting ,Het Christoffel-fonds", welke blijkens een gisteren aan alle Dassa- giers uitgereikte circulaire, ten doel heeft: „Het versterken van de goede verstand houding tusschen Nederland en de nabu rige landen door het bevorderen van het internationale verkeer! Voorwaar een Stichting, aldus vervolgt de circulaire, welke uw aller steun verdient, gezien den gespannen toestand, welke ln de gansche wereld heerscht. Wij zijn ervan overtuigd, dat een goede verstandhouding tusschen de volkeren een noodzakelijkheid 's voor het behoud van den vrede. Wti trachten dit doel te bereiken door: a. Het verbreiden van kennis betreffende binnen- en buitenland, onder meer door het organiseeren van reizen, het doen hou den ran lezingen en het doen vertoonen van lichtbeelden en films. b. Het uitgeven van een eigen orgaan, reisgidsen en andere werken. c. Het medewerken aan en het bevorde ren van het verkeerswezen. d. Alle andere wettig geoorloofde midde len, die aan het doel bevorderlijk kunnen zijn. Vanaf heden organiseeren wij dagelijks reizen van 'sGravenhage naar Rotterdam v.v. en 'sGravenhage naar Leiden v.v. Ieder, die zich tijdig daarvoor opgeeft, kan zonder vergoeding deelnemen aan deze reizen. Mochten er echter vele aanvragen tot deelname zijn, dan zullen zii de voor keur genieten, die blijkens een daarvan over te leggen bewijs, reeds een bijdrage in de kas der vereeniging hebben gestort. Een opwekking tot deelname aan deze reizen is haast overbodig. Wie uwer stelt geen belang in Rotter dam met zijn tunnelwerken. zijn prachtige havens, musea, stadion, enz. enz. Wie vindt het geen genot het intense handelsverkeer in onze drukste havenplaats gade te slaan. Den Haag met Scheveningen, centrum van toerisme in Nederland. Leiden, de Sleutelstad, waaraan zooveel historische herinneringen verbonden zün. Het Christ of Belfonds, kennis genomen hebbende van den strijd tusschen Spoor- en Tramwegen en de z.g. „Wilde Busdien sten" zal trachten alle nersonen, die de dupe van dezen strijd dreigen te worden in de gelegenheid te stellen toch te reizen. Hierdoor wordt het Vreemdelingenverkeer bevorderd en bewüzen wti aan duizenden een on-schatbaren dienst. Ten einde ons in staat te stellen boven genoemde en andere reizen te kunnen blüven organiseeren roepen wij aller mede werking en daadwerkeliiken steun in". Een dagsteun kost f. 0.50 per persoon, een weeksteun f. 150 en een maandsteun f. 5.00. t De „bijdragen" in de kas der stichting worden, zooals wii hedenmorgen bit de vertrekplaats aan de Beestenmarkt con stateerden. niet in de bus voldaan, aange zien dit het karakter zou dragen van col lecteeren waarvoor weer vergunning van den burgemerrber noodi": is. doch werden gestort in hef wachtlokaal aldaa". Met belangstelling ziet heel Nederland de eerstvolgende rechterhjke beslissing in deze zaak tegemoet. f. 0.50 enkele reis. STANDPLAATS 8530 (Ingez. Med.) ANTOON COOLEN SPREEKT OVER EIGEN WERK. Voor den Chr. Kunstkring. In de geheel gevulde zaal van het Nuts- gebouw heeft gisteravond voor den Chr. Kunstkring de romanschrijver Antoon Coo- len een lezing gehouden over eigen werk. Spr. wees er op dat zün eerste werken (Peel- werkers, de Goede Moordenaar. Het Don kere Licht) tot onderwerp hebben de Bra- bantsche Peel en zün bewoners. In de Peel, deze uitgestrekte barre vlakte moer- en veengrond heeft een volk, dat het eigene van den Brabantsch-Kempische volksaard heeft. Men vindt dat volkseigene bloeiender in de streken, waar de landbouw wordt be oefend. gelatener en oogenschijnlük som berder in het zuidelük gedeelte van den moer- en veengrond. Een primitief boeren volk vocht aan de barsche Peelgronden en drong door in de moer om plaggen en turf te steken. De somberheid van het land schap deelde zich mee aan de menschen. Wind en regen trokken in de gezichten het runenschrift. Door hun werk werden de menschen in den bodem geworteld, maar onder hun ruwheid liggen mildheid en goede trouw verborgen. Deze menschen heb ben een van geslacht op geslacht overgele verde reserve van levenskracht, verworven door levensaanvaarding en een diepgewor teld probleemloos geloof. De Kempische ziel heeft de ingetogenheid van het landschap en leeft in vrede met het leven. Met ver schillende züner romanfiguren wist spr. het bovenstaande te illustreeren. Hü behandelde daarna zün beide romans „Dorp aan de Rivier" en „De drie Gebroe ders". Met het eerste is hü naar de Maas streek gegaan, waar het leven opgeruimder is. geneigd tot het dwaze en het fantas tische, zooals uit het boek ook wel blüken kan, terwül „De drie Gebroeders" niet aan een bepaalde streek gebonden is. Van beide romans behandelde spr. de hoofdfiguren, waarna hü tenslotte een en ander vertelde overzijn onlangs verschenen roman „De her berg In 't Misverstand". De van Take's in de beide vorige boeken hadden het leven lief, zij achtten het waard geleefd te wor den. Ook in „De herberg In 't Misverstand" wordt in laatste instantie deze tendentie tot uitdrukking gebracht. De smart komt ongezien voor de van Take's en voor ons allen, de vreugden van het leven en zijn schoonheid moeten wij oproepen. De schrij ver, die er in slaagt zün lezers de kracht mee te geven van de gedachte, dat het leven schoon, goed en beminnenswaardig is, heeft een gelukkig contact bereik.t De heer Coolen ontving een hartelijk ap plaus. De voorzitter van den kring. dr. J. van Ham zette aller dankbaarheid in woor den om. SERGEANT PASTOORS ONDERSCHEIDEN Met zilveren medaille. In de Wittepoortskazerne is vanmorgen de zilveren medaille voor 24-jarigen trou wen dienst uitgereikt aan den sergeant der militaire politie. J. Pastoors. Nadat de groepscommandant, sergeant-majoor Go- dée het desbetreffende Kon. Besluit had voorgelezen, speldde kapitein van Such- telen, commandant van de eerste afdee- ling, sergeant Pastoors de medaille op de borst en wenschte hem geluk met zün on derscheiding. Spr. herinnerde er aan hoe sergeant Pastoors in 1915 als dienstplich tige bü de infanterie in dienst trad om in 1923 te worden overgeplaatst naar de Mili taire Politie. De jaren die gü. aldus spr.. bü dit wapen hebt gediend, zün zeer zwaar geweest en het aantal te overwinnen moei- lükheden was zeer groot. Doch dank zü den onmisbaren steun der onderofficieren Is het korps er steeds in geslaagd zün taak naar behooren te vervullen en den goeden geest te bewaren. Spr. roemde het goede voorbeeld, steeds door sergeant Pas toors gegeven en hoopte, dat het hem ge geven zou mogen zün nog vele jaren op dezelfde wijze voort te gaan. Namens de officieren bood spr. tenslotte een draag- medaille aan. Majoor Godée dankte sergeant Pastoors voor den steun die hü in de afgeloopen jaren van hem heeft mogen ontvangen en bood hem namens de onderofficieren een stoel, namens het hoofdbestuur der Ver eeniging van Onderoffficieren een lamp, en namens de afdeeling Rotterdam dier vereeniging een zilveren vulpotlood aan. Mevrouw Pastoors ontving bloemen. Namens de korporaals overhandigde kor poraal Snijders een Mjdschriftenbak. Verder werden nog gehi'cwenschen aan geboden door adjudant Wolvers, namens 4 R.I. en majoor de Geus namens het per soneel der Garnizoenswerkplaats. Sergeant Pastoors sprak een dankwoord. BINNENLAND. De onderwijsbegrooting door de Eerste Ka. mer goedgekeurd. (Pari. Overzicht, 3e Blad). Generaal Röell over onze landsverdediging. (3e Blad). Er zijn 87" millionnairs in Nederland. (3e Blad). Christ! Cranz drievoudig wereldkampioene skiën. (Sport, 3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Stille handel - Goed prijshoudende stem ming - Bijna algemeen hooger koer sen. - Amerika vaster - Be leggings- markt kahn. BUITENLAND. De uitbreiding der Britsche defensie. (3e Blad). Rond het Spaansche vraagstuk. (Buiten- lande le Blad). Overleden is de Belgische minister van staat Henry Jaspar. (Buitenland, le Blad). Het Amerikaansche Huis van Algevaardig den aanvaardt het defensie-program. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor het geheele land: meest matige Westelijke tot Noordwes telijke wind. Aanvankelijk nog zwaar bewolkt tot betrokken, later opklarend, mogelük enkele regen buien. Iets kouder. MARIA CONGREGATIE. De tooneelsectie der Maria Congregatie der Parochie van Onze Lieve Vrouwe He melvaart en St. Joseph gaf gisteravond een tooneelavond in den Burcht. Na een openingswoord door den direc teur, kapelaan Lansbergen, waarin spr. ln het bijzonder den ouders een hartehjk wel kom toeriep, werd direct een begin ge maakt met het vroolijk spel in drie bedrij ven „Napoleon de Vierd" van Mar. Janssen en Gerard Nielen, waarmede de aanwezi gen, gehoord het gulle applaus na elk be drijf. zich ten zeerste hebben vermaakt. Tüdens de entre-actes zorgde de mondhar monica-club van de Maria Congregatie voor gezellige muziek. Een verloting tüdens de pauze bracht menigeen nog een buiten kansje. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: „Eensgezindheid" Slagerü ..De Gezonde Apotheek", de Ruyterstraat 31, Leiden. Wüziging handelsnaam in: „Eensgezind heid Slagerü". ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het candidaatsexamen rechten mej. C. H. Vogelesang en de heer H. Feiten (beiden te Den Haag). TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Omstreeks 11 uur gisteravond is de 43- jarige motorrijder W. K.. alhier woonach tig, op den Rijnsburgerweg ter hoogte van de Leidsche Houtschool, tegen een boom gereden. Hij bleef hevig aan het hoofd bloedend liggen en is door den E°rste Hulp dienst per ziek°na'"tn het Acad. Zie kenhuis vervoerd. Hij bleek een vrü ern stige hersenschudding te hebben bekomen. De beschadiging van het motorrijwiel viel, gezien de hevige botsing, nog mee.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1