STADSNIEUWS DINSDAG 14 FEBRUARI 1939 No. 24199 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79sie Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN tóng van Philips van Marnix van Si. Aldegonde 1540-1940 NIEUW/ Leidsche Schouwburg. Dokter H. W. Blöte overleden Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te toetalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden •(- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.» NATIONAAL COMITÉ OPGERICHT. Marnix van St. Aldegonde. Zaterdag is alhier onder de auspiciën van de Maatschappij der Nederlandse he Letterkunde de constitueerende vergade- I ring gehouden van het Nationaal Comité I ter herdenking van Philips van Marnix van St. Aldegonde 15401940- Tot het eere-comité zijn toegetreden dr. H. Colijn minister van staat, minister van algemeene zaken; dr. J. R. Slotemaker de Bruine, minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen; jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, minister van staat, vice- president van den Raad van State; jhr. mr. dr, H. A. van Karnebeek, minister van staat, commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland; luit-generaal I. H. Reynders, chef van den generalen staf; jhr. mr. J. W. Quaries van Ufford. com missaris der Koningin in de provincie Zee land; mr. J. Schokking, lid van den Raad van State; prof. dr. J. Huizinga, voorzitter van de Koninklijke Neder lan&sche Aka- cemie van Wetenschappen, afd. Letter kunde; G. L. baron van Boetzelaer en dr. C- W. Th. baron van Boetzelaer van Aspc- ien en Dubbeldam. Het bestuur wordt gevormd door prof. dr. A. A. van Schelven, voorzitter, prof. dr. J. de Vries, vice-voorzitter, prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, eerste secretaris, dr. Paulina W. Havelaar, tweede secreta resse en den heer Jacob Mees, penning meester. Onder de leden van het comité zijn tal rijke ver tegenwoordligers van belangrijke openbare genootschappen, vereenigingen, kot Algemeen Nederlandsch Verbond enz. Het comité heeft, gelijk wij in het kort reeds meldden, besloten tot een gTootsche nationale herdenking in den voorzomer van 1940 te Leiden, waar Marnix het laatst heeft gewoond en is gestorven, de oprichting van een mo nument en het samenstellen van een tentoonstelling. Het comité is bovendien gaarne bereid provinciale of plaatselijke vieringen met raad en daad bij te staan. Binnenkort zal alom in den lande een oproep worden ver spreid tot medewerking aan en het schen en van bijdragen voor een waarlijk natio nale huldiging van deze groote vaderland je figuur. e.h.b.o. bij luchtbescherming. De directeur van den Gem. Geneeskun digen Dienst, dr. M. D. Horst deelt ons "Me, dat a.s. Vrijdag de eerste cursus in «rste hulp bij ongelukken in het kader '»n den Luchtbeschermingsdienst, waar voor de deelnemers reeds zijn opgeroepen, 1® aanvang neemt. Deze cursus, welke 12 (~sen omvat en geheel gratis wordt gege- 'f' staat onder leiding van dr. Horst. Een Parallelcursus voor hen, voor wie op deze eerste cursus geen plaats is. zal vermoede- Pi» de volgende week onder leiding der «adsgeneesheeren aanvangen. ten en ander geschiedt in overleg met P'aatselijke afdeeling der Ned. Ver. voor Luchtbescherming. MILITARIA. a, ren is door den garnizoenscomman- oant beëedigd de bij Koninklijk Besluit van Mfiari j.l, tot officier van gezondheid j^t.ae klasse aangestelde vaandrig G. R. academische examens. Geslaagd voor het doctoraal examen mevr. a. Huese-van Poelgeest ""tem) en de heer F. Houdijk (Rijswijk). VEREENIGING „BELLAMY". Rede van den heer J. Horsmeier. De afdeeling Leiden van de Internatio nale Vereeniging ..Bellamy" hield gister avond in de Kleine Stadsgehoorzaal een openbare propaganda-vergadering, waarin als spreker optrad de heer J. Horsmeier uit Bloemendaal, die tot onderwerp had geko zen „Geen ellende meer", maar „Welvaart voor allen". Spr. werd ingeleid door den voorzitter der Leidsche afdeeling den heer H. N. Ar nold. De heer Horsmeier wees er op, dat Bellamy op waardige wijze de maatschappij van zijn en onzen tijd heeft beschreven; hij heeft geschouwd in de toekomst en gezien hoe het oude zal moeten leiden tot het nieuwe. Hij heeft aangetoond hoe de evo lutie voortschrijdt ondanks tegenwerking van zijden, waarvan men medewerking "had moeten verwachten. Hij heeft, bewogen door een fntens medegevoel, personen als zoodanig zelf sparend, de toestanden, welke leiden tot verarming, verwildering, llcha- melijken en geestelijken honger, gehekeld. Bellamy heeft de menschheid laten zien hoe de oplossing van het maatschappelijke en geestelijke weedom zou gaan door het duister naar licht, maar ook hoe het moge lijk zou zijn om langs den weg der rede zonder geweld, te komen tot een samenle ving. waarin de eischen van Christelijke naastenliefde en rechtvaardigheid zouden kunnen worden vervuld. Bellamy, aldus spr. tast het kwaad bij den wortel aan en laat zien hoe de geldhandel, hoe het concurren tie- en winstsysteem ln alle verschrikkelijk heid leiden moet en zal tot concentratie van kapitaal en macht bij enkelen of enkele groepen eenerzijds en tot onbeschrijfelijke ellende bij de overgroote massa anderzijds. Bellamy heeft laten zien en wij moeten het helaas constateeren dat de verbete ringen van techniek en wetenschap niet strekken tot zegen der menschheid in haar geheel maar tot haar vloek. Met stralende zekerheid weten wij, dat de samenleving, die Bellamy heeft beschreven, komen zal. Dat staat vast. Daarom ls het niet onver antwoordelijk zulks thans te propageeren, nu velen, economen en theologen incluis, geen oplossing meer weten. Daarom is het niet fantastisch om het stelsel-Bellamy door te geven, nu het kapitaal bezig is zich zelf te vermoorden. Maar onverantwoorde lijk is het, niet na te denken en niet mede de hand aan de ploeg te slaan, niet met alle kracht, intensiviteit en met alle gaven, waarover wij beschikken, mede te werken aan de totstandkoming der nieuwe maat schappij. Fantasie is het te meenen, dat met een beetje arbeidsspreidlng en wat minder Invoerrechten de werkloosheid be streden, laat staan opgeheven wordt, en de handel op de binnenlandsche markt weer wordt verlevendigd. Hier staan in de vol heid der tijden belangen op het spel voor lederen kring, overal ter wereld. Gewerkt aan betere omstandigheden, beteekent ook de komst van een beteren mensch. Want, niet waar, de omstandigheden maken den mensch. Maar de bewuste mensch maakt de omstandigheden. Bellamy's stelsel verwerkelijkt, beteekent de komst van een maatschappij, waarin goedheid, waarheid en gerechtigheid zullen kunnen gaan heer- schen, waarin de mensch zal kunnen wor den opgevoerd tot zijn feitelijke bestem ming en waarin het in wezen zal kunnen zijn: Allen voor één en één voor Allen. Aan U het antwoord: de daad! De hand aan de ploeg. Na de pauze behandelde spreker de inge komen vragen, waarbij hij gelegenheid kreeg op enkele onderdeelen uitvoerig in te gaan. R.K. MIDDENSTANDSVER. „DE HANZE" De jaarvergadering. Bovengenoemde vereeniging hield gister avond in een der bovenzalen van café restaurant „In den Vergulden Turk" haar jaarlijksche algemeene ledenvergadering. De voorzitter, de heer H. L. J. Tobé. opende de vergadering met den christelijken groet en heette allen welkom. De secretaris, de heer Ph. van der Drift, las vervolgens de notulen der vorige leden vergadering, welke onveranderd werden goedgekeurd. Na afhandeling der ingekomen stukken en de installatie van een aantal nieuwe leden, deed de voorzitter eenige mededee- lingen over de nieuwe electriciteitstarieven. Op grond van persoonlijke berekeningen is spr. tot de conclusie gekomen, dat deze tarieven inderdaad voor middenstanders, die vrij veel of veel stroom verbruiken, voordeel inhouden. Spr. gaf een uitvoerig overzicht van de grondslagen, waarnaar de tarieven worden berekend en giaf den leden in overweging zich deskundig te laten voorlichten over de al dan niet wensche- lijkheid van aansluiting bij het nieuwe tarief. Ook het bestuur zal in deze gaarne van advies dienen c.q. zijn bemiddeling verleenen tot het verkrijgen daarvan. Over het algemeen kan spr. wel zeggen, dat de middenstand met ds nieuwe tarieven ge baat is. De kascommissie rapporteerde bij monde van den heer Compier. dat de boeken en bescheiden van den penningmeester, den heer Perquin in volmaakte orde waren be vonden en adviseerde tot het verleenen van décharge, waartoe werd besloten. De heeren v. Berge Henegouwen en Ver hoef verklaarden zich bereid om zitting te nemen ln de kascommissie 1939. Vervolgens bracht de heer v. d. Drift zijn jaarverslag uit, waaraan wij ontleenen, dat het ledental met 28 toenam en thans 262 bedraagt. Over het algemeen is de eco nomische toestand voor den middenstand nog niet gunstig. De voorzitter bracht den heer v. d. Drift dank voor zijn welverzorgd jaarverslag, dat onder applaus werd goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den penning meester, den heer J. L. C. Perquin, ver namen wij. dat de ontvangsten en uitga ven f. 2936,71 bedroegen, sluitende met een batig saldo van circa f. 400. Ook dit ver slag werd onder dank vastgesteld. De be grooting 1939 werd in ontvangsten en uit gaven vastgesteld op f. 2824,51. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren J. L. C. Perquin en B. W. H. Bou- chier werden herkozen, terwijl in de vaca ture, ontstaan door het vertrek van den heer van Zijl. werd voorzien door de ver kiezing van den heer Bayer, die zijn be noeming ln beraad hield. De heer H. P. Jansen bracht hierna het jaarverslag uit van de R.K. Schilders- patroonsver. „St. Lukas". hetgeen de heer Compier deed namens het R K. Melkver- koopersgilde ,JSt. Pascalis". Beide verslagen werden goedgekeurd. De geestelijk adviseur, kapelaan Berne- feld sprak vervolgens over het vertrouwen in het zakenleven, dat van groot geestelijk en algemeen belang is. Evenzeer als wij er in ons persoonlijk leven voor dienen te waken, dat wij niet het vertrouwen schokken, dat anderen in ons stellen, moeten wij er voor zorgen, dat men vertrouwen kan hebben in onze zaak. in de kwaliteit der producten en in de prijzen. Wij moeten stelling kiezen tegen het egoïsme, dat in de huidige maat schappelijke samenleving zulk een groote rol speelt en dit vervangen door weder- keerig vertrouwen. Eerst dan zal het woord van Paus Pius IX in ..Quadragesimo Anno" in vervulling gaan. dat liefde en recht vaardigheid dienen te worden hersteld. Na de rondvraag werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. TOONEELGROEP „HET MASKER". Jeugd, spel in drie bedrijven van C. A. Puget. Een spel van de jeugd inderdaad! Maar bepaald overtuigend mag dit luchtige Fransche tooneelwerk tenslotte toch niet worden genoemd. De inzet is veelbelovend; het eerste bedrijf doet het uitmuntend, doch dan valt het stuk zienderoogen terug om te eindigen als een doodeenvoudig, goedkoop liefdesromannetje in afleverin gen. Als het niet zoo prachtig werd ge speeldMaar zelfs het keurige spel over de gansche linie zwakke plekken waren er niet! vermocht toch niet om na de pauze het stuk tc redden, dat eenigszins uitgaat als de bekende nachtkaars, zelfs trots zwakke melo-dramatische neigingen. Wanneer de ouders van huis zijn wegens een sterfgeval hoe cynisch neemt de achtergebleven jeugd, bestaande uit kin deren en neef en nicht, dit op! ziet men amusant de verhoudingen geteekend tus sehen de jeugdige familieleden. In de kiem is er een band tussehen Marianne en Olivier, tussehen Pernette en Bernard, maar bepaald „vast" is deze band nog riet. Het wordt allen te gemakkelijk ge maakt, vooral aan Olivier. Pernette raadt dan aan om Olivier jaloersch te maken en Marianne ontwerpt met haar hulp een fan tasie-geliefde, een vliegenier die plotse ling in levenden lijve werkelijk uit de lucht komt vallen! Het is een prachtige vondst. Waarmede de auteur echter zijn kruit heeft verschoten, jammer genoeg. Men ziet het spel der jaloerschheid zich afspelen zon der verder verrassingen, zoowel Per nette als Marianne meenen verliefd te zijn op den vliegenier en betwisten elkaar diens gevoelens. Zelfs dreigt Pernette met een dramatisch einde als Marianne, die immers haar Olivier heeft, Michel niet wil afstaan en in miniatuur heeft dit drama dan plaats. Tenslotte komt alles natuur lijk zooals het komen moet: Marianne krijgt Olivier, Pernette haar Bernard en Francine. de derde vrouwelijke rol, blijft verliefd op den vliegenier achter Bewondering moet men hebben voor de wijze, waarop de jeugd van ..Het Masker" zich door dit stuk heenslaat. Speciaal de Pernette van Heieen Fimenlel en de Ber nard van Jan Retel worden kostelijk ge typeerd en leven ten voeten uit. Prachtig volgehouden tooneel geven zij beiden. Maar ook de overigen toonen wat in hun mars te hebben, waardoor een nauwsluitend geheel wordt verkregen zonder eenige de tonatie. Qua spel kunnen wij meer dan tevreden zijn. De goed bezette schouwburg het was de vijfde abonnementsvoorsleïling wist dit tooneelspel te waardeeren. Aan Heieen Pimentel werd een ruiker aangeboden. VROEGER GENEESHEER TE LEIDEN. Wijlen dokter Blöte. In den ouderdom van 73 jaar is gis teren te zijnen huize in Voorburg over leden dokter H. W. Blöte, vroeger ge neesheer in onze gemeente. Hendrik Willem Blöte werd op 8 Februari 1866 te Le.den geboren. Nadat hij de lagere- en H B. School alhier had bezocht, werd hij op 28 October 1885 als student in de letteren aan de Leidsche Academie in geschreven. Twee jaren studeerde hij let teren. doch toen voelde hij zich blijkbaar meer aangetrokken tot de studie der medi cijnen en in 1887 liet hij zich dan ook als student aan die faculteit inschrijven. In 1890 toen de heer Blöte zijn tweede examen met goed gevolg achter den rug had, werd hij benoemd tot assistent bij prof. Enthove, In deze functie bleef hli zijn geheelen verderen studietijd. Na zijn artsexamen, dat hij op 22 Jan. 1897 aflegde, werd hij speciaal belast met onderwijs en practicum in de histologie. Aan het histologisch laboratorium bleef hii verbonden totdat in 1911 het vak histo logie gevoegd werd bij de anatomie en een speciale lector werd benoemd. In Juli 1906 werd de heer Blöte benoemd tot schoolarts. Deze functie bleef hii waar nemen. tot dat hii zich op 1 November 1927 ook uit zlin drukke particuliere praktijk terugtrok. Nog eenigen tijd bleef hij in de Sleutel stad wonen en daarna vestigde hij zich te Voorburg. Niet alleen in zijn praktijk gaf de heer Blöte bewijzen van de groote liefde voor zlin vak. doch ook door de talrijke van zlin hand verschenen publicaties in de vakbla den. In het bijzonder had de tuberculose bestrijding zijn groote belangstelling. Van zijn bi'dragen aan deze bladen noemen wij o.a.: .Bloed en tuberculose". „Over het vraagstuk der bestrijding der TBC. als volksziekte" en De toepassing van de fon tanel bii longtering". Vooral voor de be- studeering van dit laatste onderwerD heeft de heer Blöte zich buitengewoon veel moeite getroost. De begrafenis van het stoffelijk over schot zal as. Donderdag geschieden od de Algemeene Begraafplaats aan den Parkwe» te Voorburg. Vertrek van het sterfhuis Laan van Nieuw Oosteinde 23 om 11 uur voormiddag. aquarium en terrariumhoüders- vereeniging „natuurgenot". Maandelijk.sehp ledenvergadering. Bovengenoemde vereeniging, afd. Leiden van den Ned. Bond van Aquariumvereeni- gingen hield gisteravond in Huize Feenstra haar maandelijksche ledenvergadering. In het openingswoord van den voorzit ter, den heer A. B. Donk. deelde deze o.m. mede, dat, dank zij de medewerking van den heer v. d. Lelie binnenkort in een huis houdelijke vergadering een film zal wor den vertoond over de vrije natuur van tro pische visschen. De heer J. v. Loef bracht hierna als lid der kascommissie verslag uit en verklaarde dat de penningmeester zijn taak met de meeste nauwgezetheid had waargenomen. Vervolgens hield de heer I. Kristensen, biologisch student een zeer interessante lezing over de Wetten van Mendel en de toepassing er van bij de kweek van tro pische visschen. In den aanvanv van zijn lezing behan delde de heer Kristensen, de geniale vondst van Mendel om vervolgens aan de hand van de erfelijksheidsregels verschillende rlannen op te maken voor het kweeken van bloedroode plaatjes, zwaarddragers en tal van andere variëteiten. Nu wordt ook dui delijk, aldus spr., waarom de zwarte zwaarddragers soms aan te veel pigment lijden en er zelfs aan sterven kunnen. Vele onvolwaardige visschen worden gedisqualifieeerr met het praedicaat „in teelt"; in feite berust dit op andere oor zaken, zooals slechte voeding, verzor ging, enz. Tevens toonde spreker aan dat inteelt bij tropische visschen niet als een groot kwaad beschouwd mag worden. Een.dankbaar applaus beloonde spreker voor zijn leerzame causerie. Na een korte pant" werd cl° liefhebberij besproken, ingeleid door den heer A. Gi'zenij. Te circa 11 uur sloot de voorzitter deze goed bezochte vergadering. BINNENLAND. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging; der invaliditeitswet (Binnenl., 3e Blad). Het gebruik van lachgas door tandartsen; een principieel proces. (3e Blad). Vergadering van anti-saneerders in het bloem bollen vak. (Land- en Tuinbouw, 2e Blad). Ons contact met Zuid-Afrika; een onder* houd met prof. dr. H. J. Lam, directeur van het Rijksherbarium te Leiden. (3e Blad), Kampeer-tochten per spoorweg-goederen wagon. (Laatste Berichten, le Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Zeer stille handel - Lustelooze markt - Geringe koersverschillen - Amerika prijshoudend - Beleggingen verdeeld. BUITENLAND. Rond het Spaansche diplomatieke spel. (Buitenland, le Blad). Doodvonnissen te Barcelona. (Buitenland, le Blad). Chamberlain antwoordt op vragen in het Engelsche Lagerhuis. (Buitenl., le BL). Jaspar in België niet geslaagd in het vor men van een kabinet. (Buitenl., le BI), ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET DERDE BLAD. Voor het geheele land: Stijging van temperatuur. Toenemende bewolking, later eenige regen. Toenemende Zuid-Westelijke wind. BLOEMISTPATROONS VEREENIGING OPGERICHT. Te dezer stede zijn pogingen in het werk gesteld tot oprichting van een Bloemist- patroonsvereeniging. Gisteravond is een bijeenkomst gehouden waar een tiental bloemistenpatroons tegen woordig was. De heer C. Sipkes uit Over- veen. secretaris der bloemist-patroons- vereeniging Haarlem en Omstreken" gaf een uiteenzeting van het doel en streven der Haarlemsche vereeniging. mede in ver band met de moeilijkheden, waaronder het hoveniersvak gebukt gaat. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren A. Buurman. Leeuwerikstraat 25. voorzitter, P. C. van der Most van Spijk en N. de Leeuw. Er zullen od ruime schaal onder vakge- nooten uitnoodigingen verspreid worden voor een bijeenkomst waarin de heer C. Beunder u't Haarlem een uiteenzettteg van het werk der vereeniging zal geven. ONEERLIJKE SCHIPPERSKNECHTEN. De politie heeft een tweetal schippers knechten aangehouden den 32-jarigen p. H. B. K. en den 50-jarigen J. W. J. beiden alhier, die zich bij herhaling hebben schul dig gemaakt aan diefstal van talen meel en vermoedelijk ook van balen ruiker. Het twee,al was in dienstbetrekking bij een Leidsch expediteursbedrijf en verkocht van tijd tot tüd te eigen bate zakken meel. wanneer deze tengevolge van een minder nauwkeurige t-ell'ng bii het laden, bii de aflevering overbleven. Ver:ch-ider>" backers h-bben van dit u t den aard der zaak coedkoon aangeboden meel gekocht, doch het is de vraag of rij zich hebben schuld'g gemaakt aan straf bare heling. Het onderzoek duurt nog voort.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1