Voorstellen aan den Leidschen Raad BLIJF THUIS |De Jneeuwkopingi»! Dinsdag 14 Februari 1939 gemengd nieuws vragenrubriek [EIDSCH DAGBLAD - Derde Biad buitenlandsch gemengd. JSS, „cycloon heeft het Portugeesche |^N/T IM UTÏERCN^j Een oude zaak Foto 3—3 INBRAAK TE HOENSBROEK. pief met ruim t. 1000 verdwenen. Zaterdagnacht Is een Inbraak gepleegd den winkel van .Ons BageHJksch Brood" jan de Hoofdstraat te Hoensbroek. De in- ueker heeft zich toegang verschaft door een ruit in te drukken, hetgeen hli ge- ruischloos kon doen. daar hij er van te voren een met Hjm besmeerd papier had opgeplakt. Hij heeft zich in het gebouw van een Hinken buit meester kunnen ma ken In een boodschappentasch. welke aan den muur hing, had de filiaalhouder de heer P. een bedrag van duizend gulden aan groot geld, alsmede nog 35 gulden aan klein geld verstopt. De dief heeft er zich meester van gemaakt. De gemeentepolitie heeft de zaak in on derzoek en speurt reeds ln een bepaalde richting. Msb. lijk GEVONDEN TE LEIDSCHENDAM. Ongeveer 4 weken geleden vond men aan den oever van de Vliet een jas, waarin ztch bevond een girobiljet ten name van J. L. W. «mende aan den Fluweelen Burgwal 76a ten Den Haag. Na onderzoek bleek dat deze persoon werd vermist. Gerulmen tijd heeft de politie ter plaatse gedregd, doch zonder succes. Zondagochtend bemerkten voorbijgangers een drijvend lijk. waarna de politie welke spoedig ter plaatse was, het heeft doen vervoeren naar het lijkenhuis. Niettegenstaande het lijk reeds in staat van ontbinding verkeerde kon men toch nog de indentiteit vast stellen en bleek het inderdaad te zijn de reeds vier weken ver miste J. L. W. uit den Haag te zijn, oud 46 [sar van beroep huisknecht. Omtrent de wijze waarop en waarom de man te water is geraakt tast men in het duister. HIJ WAS BOVEN OP DE LIFT GAAN STAAN.... Gistermiddag Is ln de electrlsche appa- ratenfabriek aan den Omval te Amsterdam «en emstlg ongeval gebeurd dat een 14- jarigen. In de fabriek werkzamen, jongen het leven heeft gekost. Een aantal Jongens had tijdens het schaftuur vertier gezocht bli een goederen- lilt. De liftkoker was ln reparatie en zoo was het mogelijk boven op de lift te gaan staan. Een van de jongens beging, toen de lift ln volle vaart omhoog schoot, de on voorzichtigheid zijn hoofd naar buiten te stelten om den achtergeblevenen iets toe te roenen. Daarbij geraakte hll met zijn hoofd lezen een steenen uitbouw. Het slachtoffer terd dood opgenomen. onder EEN AUTO GERAAKT. Gisteravond om zes uur wilde de 60- Isrise Wlelrltder A. van der Kruk uit •sGravenzande. komende van zijn land, den Leewee oversteken naar het rijwielpad. Tegelijkertijd naderde uit de richting Wes- terlee met vrij groote snelheid een perso nenauto. welke bestuurd werd door een in woner van Naaldwijk. De wielrijder werd door den wagen aangereden en tegen den grond geworpen, waarbij hU een schedel- basisfractuur opliep. In levensgevaarlijken toestand werd hli naar het ziekenhuis Bethel" te Delft overgebracht waar hij aan de gevolgen is overleden. Gistermorgen ls de 41-Jarige gehuwde Ktroleumvester S. Adema, wonende te I Buitenpost (Fr.) bli het oversteken van den weg door een auto van de rijksver- teersbrigade aangereden. In ernstigen toestand ls de man naar Sin woning overgebracht. Later op den dag u htl aan Zlln verwondingen bezweken. SPOORWEGONGEVALLEN. I BÜ het spoorwegongeluk ln Zuid Afrika du het dal van Josephat, 80 K.M. van Kaapstad, zijn 5 personen gedood en 7 gewond. personen zijn gedood en twintig gewond engevolge van een botsing tus sen een passaglerstrein en een raragee- locomotief bij het station van Leon t Nicaragua (Midden-Amerika). eiland angoche door cycloon geteisterd. S,., 1goche' dat °b 130 kilometer ten geteisterd Va" Mozambiaue 15 gelegen. 1iiw!Üe ^'Wanen en een aantal Inboor- hi,i," lo om het leven gekomen. Alle verwoest beschadl&d- Een dorp is geheel MoMmkflcon heeft oolc nog juist de stad Co w que bereikt en kleine schepen ln li vernield. inboorlingen zijn daar verdronken. begrafenis augusta de WIT. oude begraafplaats te Oosterbeek k4~J™1ddag ln allen eenvoud ter aarde hlJld "et stoffelijk overschot van de be- schrijfster Augusta de Wit, dezer da- Sit rüaarn overleden. "'t Oosterbeek, de vroegere woonplaats 1,.,overledene, waren veel belangstel den aanwezig. in He baar lan? een aantal kransen, die vn h röuwwagcn waren meegevoerd. Drie ,j de oudste vriendinnen van Augusta de legden bloemen op de baar neer. wi'i„ ens de familie dankte de heer j. g. trvni'er u'f Baarn voor de betoonde be reid"g. °P verzoek der overledene aankoop grond. In het voorstel van 1 Juli 1938 inzake den aankoop van het complex gronden in den Cro- nesteinschen polder, deelden B. cn W. mede. dat omtrent eenige perceelen grond nog onder handelingen met het RUk. de Provincie en de Tramweg-Maatschappij werden geVoerd. Met het Rijk hebben deze besprekingen inmiddels tot resultaat geleid. Het Rijk is bereid de strookjes grond, te zamen groot 745 vlerk. M., te verkoopen voor f. 521 in totaal. Deze prijs, die overeenkomt met de taxatie van de in onderling overleg benoemde schatters, is aan- neemlijk te achten. schoolkindervoeding. Het bestuur van de Vereeniging voor School kindervoeding en Schoolkinderkleeding ver zoekt om verhooging met maximaal f. 3000 van het subsidie over 1938. Naar van de zyde van het bestuur der ver eeniging mondeling werd medegedeeld, is de overschrijding eenerzyds toe te schrijven aan het feit. dat het aantal van de aan de ver strekking van voedsel en/of kleeding en schoei sel deelnemende kinderen vrijwel het geheele jaar door ongewoon hoog is gebleven, ander zijds aan de omstandigheid, dat de periode van de sluiting der scholen, in verband met het voorkomen van enkele gevallen van kinderver lamming, veel kosten heeft meegebracht. onderwijs-mutatie. By de Wet van 22 Februari 1936 is het 2de lid van artikel 176 der Lager-Onderwijswet 1920 aldus gewijzigd, dat de gemeentebesturen zijn ontheven van de verplichting tot het in stand houden van een commissie van toezicht op het lager onderwijs. Verschillende gemeenten (o.a. Amsterdam, Rotterdam, Den Haag. Haarlem. Schiedam, Arnhem. Enschede. Eindhoven. Tilburg. Assen, Vlaardingen en Apeldoorn) maakten reeds ge bruik van de bevoegdheid, om de Plaatselijke Schoolcommissie op te heffen. Met alle waar deering voor hetgeen door die Commissie in onze gemeente in het verleden is verricht, komt het B. en W. voor. dat onze gemeente zonder bezwaar het voorbeeld kan volgen, gegeven door de gemeenten, welke tot opheffing van de Commissie besloten. Op het terrein van het lager onderwijs toch beschikt de gemeente, ook buiten de Plaatselijke Schoolcommissie, over voldoende adviseurs, zoodat van een behoefte aan die Commissie, vooral ook na de instelling van de Raadscommissie voor het Onderwijs, de Gemeentelijke Schoolinspectie en de vergade ringen. welke de Wethouder van Onderwijs en de Gemeentelijke Inspecteur regelmatig met de hoofden van de openbare scholen houden, niet meer kan worden gesproken. Bovendien ls het arbeidsveld van de ouder commissies belangrijk verruimd. Immers, had den zij te voren enkel tot taak een schakel te vormen tusschen ouders en onderwijzers, ge meentebesturen en schooltoezicht en hadden zij ten doel de goede verhouding en samenwer king van school en huis te bevorderen, thans wordt haar taak aldus omschreven: zij hebben tot taak bij de ouders en verzorgers liefde en belangstelling voor de school van hun kin deren aan te kweeken, den bloei der school te bevorderen en de school te steunen bij de ver vulling van haar taak. Verder is nu de mogelijkheid geopend om een Ouderraad ln te stellen. Wel is waar bestaat hier reeds een z.g.n. Centrale Ouderraad, maar dat lichaam steunt niet op de wet. Uit de omstandigheid echter, dat de Oudercommissies zelf de behoefte hebben gevoeld aan een cen traal orgaan, dat een band vormt tusschen die Commissies, blijkt wel. dat er reden van be staan is voor een op de wet steunenden Ouderraad. Met de Commissie voor het Onder wijs zijn B. en W. dan ook van meening. dat het aanbeveling verdient gevolg te geven aan het verzoek, vervat in het adres van het be stuur van den Nederlandschen Ouderraad, tot instelling van een Ouderraad. afwijzend praeadvies. Thans is afgekomen het praeadvles van B. en W. op een verzoek van den heer R. Uges om restitutie van door hem betaald stroomver bruik in het Luxor-theater, reeds in Mei 1937 behandeld, doch toen aangehouden voor nader onderzoek. Ook nu is er in de desbetreffende Commissie geen eenstemmigheid. Gezegd wordt: Wanneer B. en W. allereerst eenige be schouwingen wijden aan de bij het sluiten van electriciteitscontracten te volgen gedragslijn, dan kunnen zij voorop stellen, dat de Directie der Lichtfabrieken tot dusver steeds dezen regel heeft gevolgd en nog volgt, dat voor zoover op grond van de Electriciteltsverorde- ning de mogelijkheid tot het sluiten van een bijzondere overeenkomst bestaat het aan den verbruiker zeiven wordt overgelaten te beslissen, ook al dient zij hem desgewenscht daarbij van voorlichting, óf dat een van de in die verordening opgenomen tarieven zal gelden, óf dat een bijzondere overeenkomst wordt ge sloten. Practisch is dit de eenig mogelijke en mitsdien ook de eenlg Juiste handelwijze. Men bedenke echter wel, dat. wanneer met een bepaalden afnemer een contract wordt ge sloten. waarin een gunstiger regeling voor de bepaling van den prijs is opgenomen dan het anders ln aanmerking komende tarief volgens de Electriciteitsverordening, hetwelk voor soortgelijke verbruikers op dat tijdstip in het algemeen geldt, er dan nog geen sprake is van een algemeene tariefsverlaging, welke als het ware automatisch ook voor andere verbruikers zou behooren te gelden. Een contract toch ls Individueel en het daarbij overeengekomen tarief is, behalve van omstandigheden, die gelijkelijk voor een geheele bepaalde categorie van stroomafnemers gelden, in het bijzonder afhankelijk van den aard van het betrokken bedrijf en van de bijzondere omstandigheden, die speciaal bij dat bedrijf een rol spelen en die de Directie kunnen nopen den prijs zoo scherp mogelijk te stellen. In een dergelijk geval nu, waarin van een algemeene tariefs verlaging geen sprake is, kan een andere ver bruiker. hij zij contractant of niet. voor wlen die bijzondere omstandigheden niet gelden, uit den aard der zaak noch rechtens, noch bil lijkheidshalve aanspraak maken op hetzelfde, lagere tarief. Bij een commercleele bedrijfs voering past nu eenmaal een verschillende be handeling bij verschillende omstandigheden. Voor zoover er echter inderdaad een wij ziging in de ten opzichte van contractanten gevolgde tariefspolitiek, bijv. In den vorm van een verlasing van het tarief, plaats heeft, volgt de Directie reeds sedert tal van jaren met. betrekking tot de door industrleelen gesloten stroomleveringsovereenkomsten deze gedrags lijn, dat zij de Leidsche Vereeniging van In dustrleelen daarmede in kennis stelt, die op haar beurt haar leden daaryan op de hoogte brengt en hen adviseert de loopendecontrac ten op te zeggen. Dit wil nu echter nog geenszins zeggen, dat van een bepaalden datum af alle loopende con tracten met de kleine en middelgroote in dustrie, waarover het hier in het bijzonder gaat. gelijktijdig op het lagere prijsniveau worden gebracht. Immers de bestaande over eenkomsten blijven nog van kracht tot aan haar oorspronkelijken einddatum als regel worden de electriciteitscontracten voor 3 volle kalenderjaren gesloten en op zijn minst tot aan het einde van het loopende kalenderjaar. Geheel nieuwe contracten worden daarentegen dadelijk tegen het lagere tarief afgesloten. Het lijkt B. en W. ten eenenmale uitgesloten ten aanzien van loopende contracten een andere ge dragslijn te volgen, omdat dan het sluiten van overeenkomsten tegen speciale prijzen, zulks tot nadeel van het electriciteltsbedrijf, geheel op iosse schroeven zou worden gezet, terwijl bo vendien voor de gemeente een zeer onge- wenschte wijziging in de verdeeling van het bij die overeenkomsten betrokken risico zou ontstaan. Zelfs wanneer alle contracten slechts voor één jaar werden afgesloten, zouden daaruit nog tal van moeilijkheden ontstaan, nog afgezien hiervan, dat een termijn van één Jaar voor belangrijke overeenkomsten voor beide partijen meestal tekort ls. In elk geval moet zoowel in het belang van het electriciteltsbedrijf als in dat van de verbruikers het sluiten van over eenkomsten voor zóó korten duur ten stelligste worden ontraden. Immers voor belde partijen is de waarde van contracten juist hierin ge legen. dat zij er zeker van zijn, dat de elec- triciteit voor gerulmen tijd. althans gedurende eenige jaren, tegen een bepaald tarief zal worden geleverd. De duur van de overeenkomst speelt dan ook, naast de garantie van een bepaald minimum- verbruik. een belangrijke rol bij het bepaling van de contractstarieven. Aangezien de duur van de overeenkomst dus een der factoren is, die met andere het contractstarief bepaalt, ls het in het algemeen ook volkomen rationeel, dat een algemeene tariefsverlaging voor con tractanten tijdens den duur van eenige over eenkomst haar Invloed eerst doet gelden, wan neer de periode, waarvoor zij is gesloten, ls verstreken en een nieuw contract wordt aan gegaan. Na ampele overweging van een en ander zijn B. en W. van oordeel, dat de gedragslijn, die de Directie bij het sluiten en vernieuwen van electriciteitscontracten pleegt te volgen en waarbij eenerzijds met de belangen van het bedrijf, anderzijds met die van de electrici- teitsverbruikers op alleszins redelijke wijze wordt rekening gehouden den toets van. een gezonde kritiek kan doorstaan en mitsdien geen wijziging behoeft. Met den meesten nadruk moeten zij In dit verband met name elk betoog bestrijden, dat de strekking heeft voor de Di rectie een verplichting te construeeren. krach tens welke zij op straffe van restitutie door de gemeente van het het eventueel te veel be taalde te zorgen heeft, dat niet alleen alle contractanten, doch dan ook natuurlijk de 26.000 verbruikers, die den stroom volgens een van de in de Electriciteitsverordening opge nomen tarieven betrekken, te allen tijde de electriciteit naar het voor hen voordeeligste tarief afnemen. Die verplichting heeft de Di rectie nimmer gehad en die kan haar ook in de toekomst niet worden opgelegd; niet ten onrechte schreven B. en W. reeds eerder, dat zij daarmede voor een onmogelijke taak zou worden gesteld. Bovendien is het ook in het geheel niet noodig haar met een dergelijke on vervulbare taak te belasten, omdat in het welbegrepen eigen belang van den verbruiker als regel voldoende prikkel is gelegen naar het voor hem voordeeligste tarief te streven: wil men dit streven met succes bekroond zien. dan zal men zich echter niet moeten wenden tot ambtenaren, die men in eigen oosen bevoegd acht, doch dient men. zooals de Electriciteits verordening voor overgang van het eene naar het andere tarief ook voorschrijft, daartoe een schriftelijke aanvraag tot de Directie te rich ten. Toen met ingang van 1 Octoberl934 met den exploitant van het Lido-Theater een overeen komst was gesloten, krachtens welke de stroom op Voor dat bedrijf voordeeiiger voorwaarden werd geleverd dan aan het Luxor-Theater, kon adressant, evenzeer als elke andere verbruiker aan dat feit op zichzelf noch een rechts-, noch een billijkheidsgrond ontleenen. om van dien datum af op dezelfde wijze te worden behandeld; immers het voordeeiiger tarief, dat aan het Lido-Theater werd toegestaan, was niet het uitvloeisel van een omstreeks dien tijd plaats hebbende algemeene tariefsverlaging, doch was enkel en alleen het gevolg van de zeer bijzondere omstandigheden, welke uit sluitend de stroomlevering aan het Lido- Theater betroffen en mitsdien niet de stroom levering aan het Luxor-Theater golden. Evenmin rustte op de Directie, bij het ont- Dreken van elke positieve bepaling daaromtrent, een rechtsplicht of, bij de ongelijkheid van de beide gevallen van stroomlevering een moreele verplichting om aan adressant tege lijkertijd een ontwerp-overeenkomst van onge veer denzelfden inhoud aan te bieden. Doch zelfs wanneer men eens het voor adressant gunstigste geval stelt n.l. dat hij de electriciteit vóór 1 October 1934 niet vol gens het dubbeltarief, doch volgens overeen komst had betrokken en dat het voordeeiiger tarief, hetwelk aan het Lido-Theater was toe gestaan. wèl het gevolg was geweest van een algemeene tariefsverlaging dan zou hij daarvan nog niet eerder hebben kunnen pro fiteered dan nadat het tijdvak, waarover de overeenkomst was gesloten, was verstreken. Schreef, zoo willen B. en W. dan ook vragen, de minderheid van Commissarissen in 1937 te veel, toen zij het verleenen van restitutie aan adressant onder deze omstandigheden een ge heel willekeurige handeling noemde? Zij mee- nen van niet. Zou men evenwel, ondanks alles, tot het verleenen van restitutie aan adressant over gaan, dan schept men niet alleen ten aanzien van in het verleden liggende gevallen van soortgelijken aard een hoogst gevaarlijk prece dent, dat de gemeente voor niet te overziene consequenties van financieelcn aard kan plaat sen, doch legt men tevens indirect de Directie de taak op er in het vervolg voor te zorgen, dat de duizenden stroomverbruikers in het leveringsgebied van Leiden de electriciteit te VAN VLIET maakt opnamen in Uw eigen omgeving. HAARLEMMERSTR. 263 TELEF. 1555. 8395 (Ingez. Med.) J. T. de G. te A. - U dient zich recht streeks te wenden tot de administratie der overdekte zweminrichting aan de Haarlem merstraat. die u gaarne volledige opgave zal doen toekomen betreffende toegangsprijs, uren van openstelling, enz. m. v. E. te L. - Dergelijke adressen kunnen wij u niet verstrekken. N. K. te L. - Het fonds voor Bijzondere Nooden is gevestigd Koningskade 17, Den Haag. A. M. B. te L. - De adressen zijn ons niet bekend. H. de L. te L. - Geen schadelijke diertjes: houtworm. De ingevreten plekken ruimschoots met petroleum inspuiten. C. C. V. te L. In het door U bedoelde geval is de eerste f.2.50 vrij indien het een ge zin met 1 of meer kinderen betreft. De bijver dienste. ook wanneer zij minder is dan f.2.50 moet wel worden opgegeven. M. H. houdt hiermede rekening. T. te L. Elk geval wordt afzonderlijk be keken. De Rijkspostspaarbank verstrekt geen ge gevens zonder machtiging van den spaarder. allen tijde naar het voor hen voordeeligste ta rief betrekken, taak. die B. en W„ mede met het oog op de daaraan periodiek verbonden controle, reeds eerder als een onmogelijke heb ben gekenschetst. Voorts kunnen, na hetgeen B. en W. daar omtrent reeds vroeger opmerkten, de pogingen, die adressant, naar hij mededeelt, bij „be voegde" ambtenaren zou hebben gedaan om vroeger dan 1 November 1935 een voor hem voordeeiiger tarief te verkrijgen, thans met stilzwijgen worden voorbijgegaan. Vast staat in elk geval, dat adressant den weg. dien de Electriciteitsverordening voor overgang van het eene naar het andere tarief voorschrijft schriftelijke aanvraag bij de Directie niet heeft ingeslagen. copyright p. i. 8. box 6 coponhaew» „Ft, ft", zei het ln de lucht en den geheelen nacht door vl-amde het Noorderlicht prachtig blauw op. Het was een heerlijk gezicht, en Gerda, diie ondanks de koude zoo veel ta bewonderen had gehad, vond dit wel het allermooiste. Eindelijk kwamen zij in Finmarken en bij het huisje van de Finnenvrouw. Hier klopten zij aan den schoorsteen, want een deur was er niet. Het was anoorheet binnen, zóó heet, dat Gerdia het dra te warm kreeg. De Finnenvrouw liet haar dan ook haar jas, laarsjes en handschoenen uitdoen, terwijl zij het rendier een stuk ijs op den kop legde, anders was het flauw gevallen. wet gesproken. nieuwe uitgaven. Verschenen bi): Drukkerij Korthuts te Den Kaag: „Protes- tantsch getuigenis Inzake Roomsche dwaling", vier toespraken ln de Groote Kerk te Dar. Haag gehouden door ds. D A. v. d. Bosch. dr K. H. E. Gravemeyer, ds. L. D. Terlaak Pool en ds. G. Bos. Vervolgens las de Finnenvrouw wat er voor een boodschap op de gedroogde klipvisch geschreven was door de Lappen vrouw. Driemaal las zij de woorden en toen kende zij ze van buiten. Meteen wierp zij de visch in den soepketel, want die kon nog best gegeten worden en de Finnenvrouw gooide nimimjer eten weg.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11