Uit de Rijnstreek LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 13 Februari 1?3f De Raadhuisbouw De Zijdeweg voor het rijverkeer opengesteld De griep In het land ALPHEN. De afwerking van het nieuwe Raadhuis vordert thans goed. Met het installeeren van eenige lokaliteiten is thans een aan vang genomen. De openstelling zal thans niet lang meer op zich laten wachten. 40-jarig jubileum. Onze plaatsgenoot de heer W. Koppe herdacht den dag, waarop hij voor veertig jaren in dienst trad bij de fa. D v. Oordt, óakpannenlndustrle alhier. Zaterdag werd hij ten kantore door de directie met dit feit gecomplimenteerd, terwijl hem van daag op den dag van zijn jubileum, door het personeel een crapeau en een bloe menmand werden aangeboden. BOSKOOP. Proefvaart van reddingboot met werkloozen. Zaterdag moest de firma de Vries Lents alhier met een reddingboot, bestemd voor de Koninklijke Paketvaart, op den Rijn een proefvaart houden. Doordat men zelf niet over voldoende personeel beschikte, daar de boot bemand moest worden met 100 personen, riep men de hulp der arbeidsbemiddeling in, die een 90-tal werkloozen zond. Zij allen maakten den tocht mee. De vaart had een uitste kend verloop. Als belooning ontvingen de werkloozen een goed uurloon. Burgerlijke Stand. Geboren: Emmy Maria Henriëtte Cornelia, d. van Antónlüs Henricus Johannes van Eupen en Agnes Gertrude Celina Blanckaert Sara Anthonia, d. van Dirk Verzaal en Aaltje van der Lede. Geboren: Johannes Arie, Z. van Willem Lin deboom en Sophia Neeltje van Rijn Meindert, Z, van Teunis Doeland en Dirkje de Jong Elisabeth Johanna. D. van Petrus W. Putters en Johanna B. van 'tWout. Overleden: Willem de Vries, 66 j. gehuwd met Reintje Zijlstra. Overleden: Marlnus van Delft 88 J., weduw naar van Cornelia de Graaf. Loop der Bevolking. Gevestigd: Wilhelmus Th. J. Rothengalter, Julianastr. 24 a Sara C. Langeveld, Stations straat 39 Prouwina de Jonge, Bilderdljkstr. No. 14 Dirk Busscher. Gouwsl.weg 21 Ger- rit P. A. Gardinh en echtgenoote, Dorpstr. 98 a - Gerrit de Knikker. Hooft-str. 281 Theodo- ws Schellingerhout. Zuideinde 7 Adriaan van Beek, Emmalaan 6. Vertrokken naar: Bodegraven, Meije 11, Gerarda J. van den Berg Amsterdam, Am- ^elveenscheweg 54. Johanna M. C, C. Moer kerk. Raadhuisstr. 44. Vertrokken: Naar Amersfoort, Goudsbloem- 'traat 4, Wulfert Zevenboom en gezin Naar Amsterdam. 1ste Helmerstr. 18II. Pieter K. van Veen. Een arbeidsgeschil. Nadat eenige arbeiders reeds naar huis waren gegaan, hebben ook enkele jeugdige arbeiders bij een betonfabriek alhier het werk stilgelegd. Aanleiding tot het geschil moet zijn het feit, dat men het quantum per dag te pro duceer en tegels wil opvoeren, wat volgens de werknemers niet mogelijk en te zwaar moet zijn, en niet in overeenstemming met het loon is. Alhier is een comité opgericht voor de diaconale kleerencentrale der N. H. Kerk Julianastr a at. Er heeft zich een dames- krans gevormd, die zich voorstelt de ver vaardiging van kleeding. Als presidente werd aangewezen mevr. v. d. Kemp en als penningmeesteres mej. C. A. Bos. Ook voor de wijk Gouwsluis en Hoorn tracht men een dergelijken krans in het leven te roepen. De opbrengst van de in de N. H. Kerk Manastraat gehouden collecte ten bate van den Ger. Zendingsbond bedraagt ruim f 100 Voor de Geref. Jeugdcentrale hield dit. A. J. Meijer een causerie over .Calvi nisme en Sociale Beweging", waarbij spr. wees op het belang van het Chr. organisa tieleven, ook op sociaal terrein, gevolgd door een gedachtenwisseling. De vergade ring stond onder leiding van ds. Bosch. Van Zaterdag op Zondagnacht heeft men getracht in te breken ten huize van de familie K. aan de Javastraat. Door het kelderraam te forceeren, heeft men zich toegang verschaft. Doordat de deuren ver der gesloten waren of omdat gestoord is heeft men evenwel de verdere pogingen ge staakt. Er wordt niets vermist: de politie stelt een onderzoek in. ALKEMADE. Tot Rijksveldwachter te Oud-Ade is tfnoemd de heer N. G. Commandeur, woeger te Haarlem. Deze benoeming houdt 'erband met het toenemende verkeer als gevolg van den aanleg van den nieuwen bvincialen weg. BODEGRAVEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Adrlana Catharina, D. van G. V. burggraaf en P. v. d. Pol Anderijntje, D. v. Bik en G. van Rijswijk Johannes Hen- icus Theodorus, Z van F. Bekker en A. M. r„ w an Johanna Maria, D. van J. van Tol H. van Tricht. gehuwd: A. F. Spierenburg 24 j. en M. Basse o,: BoerefUn en M. J. van Tuyi. Verleden: A. L Bakker 42 j. Loop der Bevolking. Gevestigd: J. van Dam en gezl-n, Weijpoort etT~,A- TroUe. Kerkstraat 92 W. de Bruijn 116 Weyland 27 L. G. Kok, Kerkstraat Wam -G- van den Berg, Meije 11 S. J. jmmee en gezin. Zuidzijde 116. Ussoi b Mulder, naar Capelle a. d. Zuirtriüreimlaan 20 Prent. naar Zaandam, buwl.il 0 c- Kleinveld. n. Leiden. Rijns- 162 o. Kaptein. naar Alkemade Conrj^®n z' naar Alphen a. d. Rijn, Zonder eenig ceremonieel is vandaag het rijverkeer over den nieuw verbreeden Zijde- weg opengesteld. Het rijverkeer, dat gedu rende vele maanden was omgelegd over de Boezemkade, Julianastraat en Zuidkade, kan thans weder de oude route volgen. Voor óe Boezemlaan, Julianastraat en Zuidkade beteekent de ontlasting van het rijverkeer het voorkomen van een alge- heele vernieling van genoemde wegen, daar deze, mede in verband met den slappen bodem, niet op het zware autoverkeer be rekend zijn. JAARVERGADERING BOOM- EN PLANTENBEURS. Dc nooden der kweekers zijn vele. De voorzitter, de heer B. Bunschoten, opende en dankte de autoriteiten te Den Haag en het college van B. en W. van Bos koop voor datgene, wat zij in het afgeloo- pen jaar voor Boskoop, met name de boom- kweekerij hebben gedaan. De notulen van den secretaris werden goedgekeurd. Na het jaarverslag van den secretaris volgde het financieele verslag, waaruit bleek dat 1938 voor de vereeniging een nadeelig saldo opleverde, waarvoor de reserve zal moeten worden aangesproken. De begrootlng 1939. uitvoerig toegelicht, werd goedgekeurd. Het verslag der Bos- koopsche beurs liet zien dat er in het af- gelcopen jaar verschillende verbeteringen werden aangebracht o.a. door het aan schaffen van boxen met bijbehoorende ver lichtingen. In totaal waren er dertig beu^s- dagen. De rozen-commissie had een rustig jaar; slechts twee aanvragen om keuring werden behandeld, in beide gevallen wer den geen bekroningen toegekend. Het stem de voor deze commissie tot voldoening dat twee harer leden werden benoemd tot leden der vaste keuringscommissie der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde. Het scheidsgerecht 'behoefde in 1938 slechts één geval te behandelen. De preventieve wer king van het scheidsgerecht mag echter niet worden onderschat. Het voorstel aan het bestuur om ook de andere plaatselijke organisaties C.T.B. en L.T.B. in het scheids gerecht en de rozen-commissie zitting te doen nemen, werd goedgekeurd. De mede werking dezer organisaties, alsmede die van den Bond van Plantenhandelaren en van de Ver. voor Boskoopsche Culturen zal worden aangevraagd. De heeren L. Konijn. Jac. van Otterloo en Anth. Borst werden als bestuurslid herko zen. Ter sprake kwam het initiatief van den regeeringscommissaris om te komen tot d^ stichting v&n een tuinbouwraaa. Algemeen werd deze noodzakelijk geacht. Den leden werd vervolgens het looncon- tract uitgereikt. De regeering werd van den gevoeligen slag voor de boomkweekerijtengevolge van de vorst op de hoogte gebracht. Het bleek overtuigend, wat de korte winter op zijn geweten heeft. Vele kweekers hebben voor honderden guldens schade. Na zooveel crisisjaren zou deze wel eens voor menig een den nekslag kunnen beteeken en. Het bestuur is echter ten deze paraat. Nadat verschillende vragen waren be antwoord en de heer Otterloo een propa gandistisch woord gesproken had, sloot de voorzitter deze goed bezochte vergade ring, waaruit weer overduidelijk bleek, dat de nooden der kweekers nog vele zijn. Dan Mijnhardtjes bij de hand. 8350 Doos 30 en 50 ct. (Ineez. Med.) De heer H. 't Hart, lid der controlecom missie bracht verslag over boeken en be scheiden. die in orde werden bevonden. Voor één jaar werd wederom goedgekeurd de vergoeding bij opname voor observatie. Dr. H. de Boer, controlcerend geneesheer te Wasenaar werd voor het jaar 1939 weder als zoodanig benoemd. De aftr. bestuursleden n.l. de heeren J. van Gemeren, B. Kremer en W. de Ruyter werden herkozen. Tot leden der controle-commissie werden aangewezen de heeren J. Ramp GzW. Kruiswijk en P. J. van der Willik. Na rondvraag volgde sluiting dezer ge animeerde vergadering. HAZERSWOUDE. Zilveren jubileum van den heer G. Rijsdijk. De heer G. Rijsdijk, arbeider bij de N.V H. van Leeuwen's pannenfabriek heeft het feit herdacht, dat hij 25 jaar geleden als j arbeider bij genoemde firma in dienst kwam. 's Middags werd hij op het kantoor ont boden, waar hij door een der firmanten werd gelukgewenscht. In den hulselijken kring teruggekeerd werd hem door zijn kinderen een rookfau- teuil aangeboden, waarna een der firman ten te zijnen huize verscheen, die hem onder waardeerende woorden een enve loppe met inhoud ter hand stelde Het was voor den jubilaris en zijn gezin, een onvergetelijke dag! Buruer'Okc Stand. Ondertrouwd: D. Harkes 25 j. en T. Bos 20 j. Schietwedstrijden B.V.L. Onder groote belangstelling werd in café Verhaar de eindwedstrijd der schietwed strijden gehouden. Er waren twee series, nl één van ..scherpschutters" en een ,1ste klas". De uitslag van dezen spannenden wedstrijd was: Scherpschutters: 1ste pr. G. Zandbergen; 2de pr C. A M. de Groot; 3de pr. W. van Dam; 4de pr. J. H. v. Tey- lingen. Eerste klasse: 1ste pr. A. Heyne- man; 2de pr. H. C. v. Egmond; 3e pr. J. C. van Ooyen4e pr. Abr. Schakenbos. troost prijs A. P. v. d. Berg. De prijzen zullen cp den grooten propaganda-avond der B.V.L. worden uitgereikt, wanneer de afdeellng haar 20-jarig bestaan viert. Bijeenkomst „Schrift en Historie", De A.R. Propagandaclub „Schrift en Historie" vergaderde onder leiding van haar voorzitter, den heer C. Bogaards. De heer K. J Matze sprak over de ver houding van A.R en C.H. Spr. bezag de historie, in het bijzonder die omstreeks de Fransche Revolutie met de daaruit voort vloeiende groote verandering in geestes richting. Vervolgens de beginselen der re volutie, het Liberalisme, het volksverval, het reveil, den Anti-Rev. Groen van Prin- stere, de nieuwe opkomst van het Calvi nisme. De A.R.-partij is sinds 1879 georga niseerd met een vast beginselprogram De Chr. Hist. Unie is ontstaan uit drie partijen. De vereeniging vond plaats in 1903; sinds 1908 is de Chr. Hist. Unie meer conservatief. Calvinistische Staatkunde en geloofs leer zijn niet identiek; verschil van in zicht leidde tot scheiding. Spr. belichtte beide beginsel-programma's, waarna een leerzame bespreking volgde. De heer C. Bogaards behandelde in zijn Internationale politieke beschouwingen talrijke interessante problemen, waarop eveneens een uitvoerige bespreking volgde De collecte in de Ned. Herv Kerk ge- houd2n ten behoeve der Herv School, heeft opgebracht de som van f. 2958. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. De collecte voor de Ned. Herv. Kerk in dc maand Januari langs de huizen ge houden en bestemd voor de Diaconie bracht op f. 254.55. De collecten in de Ned. Herv. Kerk over Januari bedroegen voor de Diaconie f. 107.73. voor de Kerk f. 64 24. voor de restauratie f. 57.26. busje plaatsengeld f. 16.83. LEIDERDORP. Verkiezing Gemeenteraad. De candidaatstelllng voor de verkiezing van de leden van den gemeenteraad is be paald op Dinsdag 9 Mei a.s. De stemming is door B. en W. bepaald op Woensdag 7 Juni a.s. Loop der Bevolking:. Gevestigd: A. Petermeyer. Acacialaan 16 Mevr. Ten BrinkeKnook en gez.. v. d. Valk Boumanweg 13 Mej. M. J. H. Zitman, Eiken laan 12 Mej. N. Ramp. Munnikenweg 2 Mej. M. Kramer, Berkenkade 11 L. Haksteeg en gezin. Eikenlaan 13 Mevr. Wed. Verduin- Zanen en gezin. Kastanjelaan 14 Mej. J. G. van Leeuwen. Hoofdstr. 104d E. A. Th. Vonk en gezin. Hoofdstraat 101 Th. van Es. Hoofd straat 116 inw. P. Plaizier, Hoofdstraat 27 Wed. L. Sierag—Van Roon, v. d. Doesstr. 2. Vertrokken: J. A. Polderman en gezin naar Leiden, St.. Jacobsgracht 18 Mej. J. F. C. Verbrugh, Maurik E 202 J. L. Borgdorff en gezin naar Amsterdam. Houtrijkste 140 M. van Dam en gezin naar Leiden. Musschenbroek- straat 6a J. J. Dernee naar Leiden, Oude Vest 61 D. Nieuwenhuizen en gezin, naar Leiden, Coornhertstraat 34 J. C. Vervark naar Breda. Trip van Zoutlandtkazerne A. Chr. Nonhebei en gezin, naar Beverwijk, Nar- cissenweg 33 Mej. H. Chr. Persant Snoep n. Haarlem, St. Eliz. Gasthuis A. Ph. van der Wilk n. Arnhem. Onder den Linden 37. Dinsdag a.s. hoopt mej. Aagje Zwa nenburg den dag te herdenken, dat zij 25 jaren bij de familie Samsom, Kerklaan 7 alhier, in betrekking is. LEIMUIDEN. Jaravcrgadering Ned. Herv. Jongelingsver. „Uw Koninkrijk Komt". Ouder groote belangstelling vergaderde deze vereeniging in' de zaal van het „Wa pen van Leimuiaen". De voorzitter, de heer W. F. Molenaar liet zingen Ps. 68 vers 10, en ging voor in gebed. Spr. betreurde het, dat wegens ongesteldheid de eere-voorzit- ter ds. Jongens niet aanwezig kon zijn; hij hoopte op een spoedig herstel. Nadat de jaarverslagen van den secreta ris en den penningmeester waren voorge lezen. volgden opstellen van de heeren O- Leeflang, C. van den Oever en A van der Boon resp. over „Herfstbladeren", „De Her derspsalm" en „Wie zal ons het goede doen zien." Het programma bevatte voorts vroolijke en ernstige, voordrachten en samenspra ken. Afgevaardigden der Jongelingsveree- r.iging te Ter Aar, Zevenhoven. Nieuwveen, Woubrugge, Rijnzaterwoude en de Ger. Jongelingsvereeniglng alhier, brachten groeten over. Nog dient vermeld het ta bleau „Het Nederlandsch Jongelingsver bond". Een groot bondsinsigne was opge steld. waaromheen geschaard stond een achttal jongelingen en twee meisjes, die de werkzaamheden voorstelden welke het Jon gelingsverbond verricht. Besloten werd met het zingen van twee verzen uit den Avond zang (Gez. 180). Een collecte ter bestrij ding der kosten bracht f. 9.28 op. De voor zitter eindigde met gebed. Raadsagenda. De Raad komt Vrijdag a.s. des nam. te 7 uur bijeen. 1. Opening, trekking van nummer voor stemming en rondvraag: 2. Vaststelling van de notulen der vergadering van 23 Dec. 1938; 3. Ingekomen stukken; 4. Mededee- lingen; 5. Voorstel om te besluiten tot toe kenning van voorschotten aan de besturen van scholen voor bijzonder gewoon en uit gebreid lager onderwijs, op de vergoeding, bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, voor het jaar 1939 6.1. a. Voorstel tot het vaststellen van een instructie voor den gemeente-ontvanger; b. het aanwijzen van zijn vervanger en c. opheffing van zijn zekerheidstelling d.d. 8 Maart 1908; II. Be- eediglng van den plaatsvervangend ge- nteente-ontvanger; 7. Voorstel tot wijzi ging van den titel van het hoofd van den dienst van publieke werken en van zijn assistent; 8. Voorstel tot aanvulling van het ambtenaren- en werkliedenreglement; 9. Voorstel tot nadere bepaling van de woningen Julianastraat Nos 63, 65, 67, 69 71 en 73; 10. Voorstel tot wijziging van de begrooting der gasfabriek, dienst 1939; 11. Voorstel tot wijziging der gemeentebegroo- ting, dienst 1930; 12. Voorstel tot wijzi ging van het besluit van 10 September 1936 tot waarborging van de renten en aflossingen van de door de tentoonstel- lingsvereeniging „Boskoop" gesloten geld- leening; 13. Rondvraag. Jaarvergadering Algem. Ver. Ziekenhuis- verpleging. De voorzitter mr. C. M. Loef opende en merkte op dat 1938 voor de vereeniging een goed jaar is geweest. De notulen van den secretaris den heer Kremer werden onder dank vastgesteld, alsmede het jaarverslag. Uit het financieel verslag bleek het vol gende: Aan contributies voor de verschil lende kassen werd ontvangen f 8.51.01'/», rente f. 118.65 te zamen f. 8.699.66'/t. Aan uitgaven: verpleeggelden met inbegrip van de terugbetaling van operatiekosten, ver voer en algemeene kosten f. 7.716.002'/»; batig saldo f. 983.66. Verpleegd werden 116 personen, waarvan 80 voor operatie en 36 voor observatie. 39 personen werden voor rekening der ver eeniging geopereerd. De stand der reserve rekening is ,na boeking van het batig saldo Ziekenhuisverpleging f. 3.137.43'/». Tus- schentar. f. 207.31. Operatiefonds f. 1.860.60. Foto en bestraling f. 200.63. De totale reser ve bedraagt dus f. 5.445.97'/-. Het aantal leden per 31 Dec j.l, bedroeg 4364, waarvan 4150 betalende en 214 niet betalende. Copyright P. I. B Boi 6 Coponhpgon „Wij zijn al in Lapland", juichte het rendier en van louter vreugde maakte het een paar danspassen. En Gerda klapte verheugd in haar handjes. Nu begint de zesde geschiedenis, waarin een Lappen- en een Finnenvrouw de hoofd-rol spelen. Voor een huisje was het rendier blijven staan. Het zag er nogal armoedig uit want het dak reikte tot aan den grond en de deur was zoo laag, dat de bewoners op den buik moesten kruipen, wanneer zij er in of uit wilden. Behalve een oude Lappenvrouw, die visch bakte bij het licht van een traanlamp, was er niemand thuis. Het rendier vertelde Gerda's geschiedenis, maar eerst die van hem zelf, want die leek hem veel en veel belangrijker. Gerda kon niets zeggen, want zij was verkleumd van kou. „Och, jullie arme stakkerds", zei de Lappenvrouw, „dan moet je nog een heel eind loopen. Je moet nog honderden en honderden mijlen ver, naar Fin marken. Daar woont de Sneeuwkoningin 's zomers buiten ea da&r steekt zij lederen avond' Bengaalsch vuur af. Ik zal een paar woorden op een gedroogde klipvisch schrij ven. Papier heb ik niet; maar die visch neem je maar mee naar de Finnenvrouw, Die zal jullie beter voort kunnen helpen dan ik." Toen Gerda een beetje warm was geworden en ook wat gegeten had, schreef de Lappenvrouw inderdaad enkele woorden op een gedroogde klipvisch en drukte Gerda op het hart de vjsch niet te verliezen. Zij bond Gerda op het ren dier vast envoort ging het al weer op weg naar d# Finnenvrouw.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7