H. M. de Koningin bij de huzaren LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 13 Februari 1939 iemeenteraad van Leiden UIT DE BONTE WAERELD Uit de Rijnstreek RECHTZAKEN Vonnis tegen Rotterdamsch notaris bevestigd Uit de Omstreken Hoe laat wordt de hoofdbus gelicht Buslichtingen aan het station te Leiden BEURSOVERZICHT WA1KÏ DE CONFERENTIE VAN EVIAN. vanochtend heeft de conferentie van Evian een voltallige vergadering gehouden, teneinde het rapport van Rublee over zijn wsprekingen te Berlijn aan te hooren. Dit rapport beëindigt de taak van sublee en naar vernomen wordt zal hij «ar de Vereenigde Staten terugkeeren modra de conferentie is afgeloopen. Nu Rublee de Duitsche voorstellen heeft ont- vansen is zijn zending ten einde. Hij heeft nadrukkelijk verklaard, dat zijn heengaan niets heeft uit te staan met eenig politiek gebeuren. DE VERDEDIGING VAN FRANSCH SOMALILAND. De nieuwe bevelhebber der Fransche troe- wn in Somaliland,. Ie Gentilhomme, ls te Diiboeti aangekomen, aldus meldt de cor- resDondent van de „Daily Telegraph". Te ziinere eere werd een wapenschouw ge houden, waarbij 1000 man defileerden, luide toegejuicht door de bevolking. De Fransche vlootstrijdkrachten in Soma liland oorspronkelijk bestaande uit twee duikbóoten, zijn thans versterkt met een 'orpedobootjager en een convooivaartuig, terwijl de kruiser „Primauguet" die van China terugkeert, gedurende eenigen tijd te Diiboeti zal blijven. Langs de Fransche en Britsche grens zijn thans ook Itallaansche Dosten geplaatst. In het oefenkamp te Agada wordt druk geoefend. De Britsche autoriteiten treffen voorzorgsmaatregelen. De landingsterreinen," die gedurende den Abessijnschen oorlog zijn aangelegd, wor sen verbeterd. Intusschen gelooft men te Djiboeti niet in een dreigend conflict. Het leven gaat er zijn gewonen gang. WEER FRANSCH JOURNALIST UITGEWEZEN. Ie Journal" bericht, dat het ministerie van buitenlandsche zaken op de hoogte is gsteld van een beslissing van de Itadiaan- sche regeering om den Romeinschen cor- iesDondent van de bladen „le Jour" en „les Debets" Guillaume,, uit te noodlgen het Itallaansche gebied binnen acht dagen te verlaten. EEN ITALIAANSCH PROTEST IN TURKIJE. De Itallaansche ambassadeur te Ankara heeft, naar verluidt, geprotesteerd tegen de anti-Italiaansche campagne in de Turk se;: e pers, welke een gevolg was van de publicatie in de Italiaansche pers van een kaart, waarop Turksche gebieden door Italië werden opgeëlscht. De campagne in de Turksche pers wordt inmiddels voortgezet. Zooals reeds op pagina 1 var. dit Blid ls gemeld bezocht H.M. de Koningin hedenmorgen te Den Haag de nieuwe Alexanderkazerne aan de Van Alkemado- laan. Op het met talrijke vlaggen feestelijk versierde voorplein stelden de drie esca- drons zich vanmorgen op met aan de eene zijde de muzieb en den standaard, aan de andere zijde de niet-ingedeelde officieren, oud-officieren en reserve-officieren. Onder de oud-officieren bevonden zich vier oud commandanten van het regiment, F. J, J. baron van Heemstra kolonel E. P. M. Cla- vareau, generaal-majoor A. Diemont en generaal-majoor A. W. E. Gelderman. On der de aanwezigen bevond zich oop Hare Majesteit's stalmeester jhr. C. E. J. M. Verheijen. Om elf uur kondigden trompetsignalen van de wacht en het hijschen van den Koninklijken standaard aan de speciaal daarvoor opgerichte vlaggemast de komst van de Koningin aan. die werd ontvangen door den regimentscommandant. Onder het spelen van het Wilhelmus ge volgd door het huzarenlied, inspecteerde de Koningin vervolgens de escadrons waarna een driewerf hoera op Hare Majesteit werd uitgebracht. Na de inspectie werd de Koningin door meester H. A. M. Latour, rondgeleid door het moderne kazernecomplex, waarbij Zij zich persoonlijk op de hoogte stelde van het leven der troep. De eenvoudige huzaar I die In wélk vertrek ook dat de Koningin (bezocht, dienst aced, moest zich persoonlijk I bij Haar melden. Zoo kon Zij uit den mond van de mannen zelf de gewenschte inlich tingen verkrijgen. Geruimen tijd vertoefde de Koningin in de prachtige keukens, waarbij Zij zich door den kok liet voorlichten omtrent de wer king van de machinale stamppotten en naar het menu informeerde, dat op dezen feestdag een speciaal karakter droeg. Tegen twaalf uur was het bezoek ten einde. Bij Haar vertrek onderhield Hare Majesteit zich eenigen tijd met overste Van Dlepenbrugge en den oudsten dienstdoen- den officier ritmeester W. E. Mathon. die de troep gecommandeerd had. Luid toege juicht door het publiek, dat voor den in gang der kazerne was samengestoomd, ver- de Koningin het kazerneplein. Na het bezoek van de Koningin heeft het regiment een feestmarsch door de stad ge maakt, Hierbij heeft het regiment voor den commandant van het veldleger, luitenant- generaal baron van Voorst tot Voorst, ge defileerd. die voor zijn bureau aan het Lange Voorhout te paard het voorbijtrek ken gadesloeg. Daarna, omstreeks één uur, heeft het regiment gedefileerd voor den minister van defensie, dr. van Dijk. die op het bordes van het departement van defensie aan het Plein stond. ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren: Toontje Adriana, D. van J, Vreeken en A. C. Baas. SPOORWEGONGELUK IN DE KAAPKOLONIE. Bij dal Josephat, op 80 kilometer van laapstad, is een ernstig spoorwegongeluk (tbeurd Het aantal slachtoffers ls echter Mg niet bekend. DUITSCHE STAP TE PARÜS. Naar eenige Duitsche bladen melden, heelt de Duitsche ambassadeur te Parijs bij het Fransche ministerie van buiten landsche zaken geprotesteerd tegen de arrestatie der Duitsche journalisten en de I huiszoekingen. Zooals gemeld, is een dezer journalisten wser op vrije voeten gesteld. De bladen melden verder, dat de Fran sche regeering heeft toegezegd, zoo spoe- tfj" mogelijk uitleg te zullen geven. HET GEBREK AAN METAAL IN DUITSCHLAND. De „National Tidende" bericht uit Apenrade, dat de Duitsche autoriteiten om tegemoet te komen aan het gebrek aan in Sleeswfjk de hekken van de be- iraafplaatsen hebben gesloopt. In het plaatsje Ditmarksen heeft dit 9000 kilo oud ijzer opgeleverd. BOSKOOP. BurgelUke Stand Geboren: Johannes Gerardus Maria, Z. van J. P. Pannebakker en A. S. Straver Dirk Cornells, Z. van C. Frets en J. C. van Nes. Ondertrouwd: A. van Ejjk en C. van der Laan Getrouwd: J. van Tol 26 j. en M. C. Schouten 26 j. M. Kersbergen 23 j. en C. Groenendijk 19 J. J. de Lange 43 j. en B. H. Droog 23 j. Overleden: Johannes Geers 80 j. Chr. Ver- meul, echtgenoot* van A. Assenberg. LEIMUIDEN. Burgerlijke Stand. Gehuwd: L. Wesselius en A. D. de Vos. TER AAR. (Zitting van hedenmiddag). Voorzitter burgemeester A. van de Sande Bikhuyzen, De notulen der vorige vergadering wor den goedgekeurd. Afwezig met kennisgeving de heeren Splinter iwegens ongesteldheid). Ingekomen Stukken w.o. missives van Ged. Staten houdende goedkeuring van ge nomen raadsbesluiten worden voor kennis- Sering aangenomen. HERDENKING VAN DEN HEER T. S. GOSLINGA. De VOORZITTER herdenkt, terwijl alle «den zich van hun plaatsen verheffen, den overleden oud-wethouder van financien, V'i'en den heer T. S. Goslinga. Spr. zeide, dat de heer Goslinga in de Paats der gemeente een vooraanstaande 'laats heeft ingenomen. Hij was hier en in het college van B. en W. een markante fi- Shur, slagvaardig als weinigen, overredend en meesleepend in zijn betoog, die door zijn Kennis van zaken de debatten op een hoo- Ser peil bracht. Als wethouder van sociale zaken en finan ciën heeft hij zijn invloed doen gelden op o™ gang van zaken bij de zoo belangrijke SMieentebedrijven. het college van B. en W. heeft hij ook ander gebied blijk gegeven van zijn 'raatheid en groote kennis van zaken, «n dergelijk toegerust strijdbaar politiek monsch moest tegenstand ondervinden. Hij ™uwde trouwens den strijd niet en lokte veelal uit, l den heer Goslinga is een begaafd en hn ïaand dienaar van het gemeentebe- heengegaan, dien wij -eerbiedig zullen Menken. j2ijn assche ruste in Vrede", net voorstel van den heer Schüller inzake P1» van leegstaande woningen en de vkÏ' Van den 'leer v- Weizen inzake huis- afwsJvan Spaansche kinderen, zullen na oop der agenda worden behandeld. Het ontraadt beide. Hal vu' vcrlaat de burgemeester de raads- i J plaats wordt Ingenomen door mr. G. M. Tepe. 1 de orde is 2fl-jarig bestaan R.K. Landarbeiders- afdeeling. De zaal van het Parochiehuis te Longe- raar was tot in alle hoeken gevuld 450 personen waren aanwezig toen de voor zitter der afd. Ter Aar van den R.K. Land- arbeidersbond St. Deus Dedit, de heer G. Versluis, een welkomstwoord sprak tot de talrijke leden en genooddgden met hun da mes, waaronder de geestelijken, vertegen woordigers van het hoofdbestuur, van ver schillende vereenigingen, van de Chr. Land- arbeidersafdeeling. enz. Na een korte inleiding van den voorz. werd de feestrede gehouden door den heer Loerakker, die wees op hetgeen in de afge loopen 20 jaar in de arbeiderswereld is ver anderd. De arbeiders uit den tijd der libe rale overheerschirag zouden moeilijk hebben kunnen gelooven, dat thans onder leiding der arbeiders een actie gevoerd wordt als „Naar de nieuwe gemeenschap". De avond werd verder gevuld met het optreden van het duo Verkerk. Een loterij ten bate van de groote gezinnen, waarvoor zeer vele prij zen door ingezetenen ter beschikking wa ren gesteld, nam geruimen tijd in beslag. Te omstreeks 11 uur sloot de voorzitter met den chr. groet. Ouderavond School C.V.O. De viering van den jaarlijkschen ouder avond van des chool v Chr. Volksonderwijs bracht vele ouders en leden van de school- vepeenlging bijeen. De eere-voorz. ds. Hoeufft van Velsen opende met gebed en sprak een inleidend woord aan de hand van het voorgelezen hoofdstuk uit den Bijbel. Een aantal kinderen voerde onder leiding van het hoofd der school, den heer Goed hart zeer verdienstelijk eenige zangnum mertjes uit, terwijl anderen proza en poëzie ten gehoore brachten. In een opstel van het hoofd der school, getiteld „Ouder avond 1939" bracht deze de hoofdzaken, waar het bij het Chr. onderwijs om gaat, naar voren en stipte hierbij terloops eenige leemten aan, aan de opheffing waarvan hij den ouders verzocht krachtig mede te ar beiden De heer Kerkhoven behandelde in een uitstekend gedocumenteerd opstel „Het onderwijs in de Vaderlandsehe Geschiede nis op de Chr School", waarin hij trachtte aan te toonen, dat de Openbare School dit uiterst belangrijke vak niet steeds in alle onderdeelen behoorlijk kan verzorgen, ge zien het neutrale karakter van de school. Het geschiedenisonderwijs is nu eenmaal, aldus spr., niet neutraal te geven. In de pauze werd het schoolwerk der leerlingen met belangstelling bezichtigd. Keurige werkstukjes vielen te bewonderen. Een tweetal krijtteekeningen, door den heer Veldhuizen op schoolborden geplaatst, had aller aandacht. Nadat het schoolhoofd had g,esproken over „Een gunstige dag", werd te omstreeks middernacht de verga dering met gebed gesloten. Het Haagsche gerechtshof bevestigde heden het vonnis van de rechtbank te Rot terdam, waarbij de oud-notaris M. wegens verduistering van hypotheek-gelden veroor deeld is tot een gevangenisstraf van twee Jaar met aftrek van de preventieve hech tenis, waarvan het Hof bepaalde, dat deze tot aan den dag van deze uitspraak zal worden afgetrokken. De advocaat-generaal had verhooging van deze straf tot drie Jaar gevangenisstraf gevorderd met aftrek van acht maanden voorarrest. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Volgende vonnissen zijn geveld: j. c. D. B.. Leidschendam. overtreding mo tor- en rfjwielwet. f.5 of 2 d.; M. D., overtr. verord. Leiden op het verkeer te land f. 1 of 1 d.; A. D. wielrijden zonder rood achterlicht, f.2 of 1 d.; L. H. S.. NOórdwiJk, idem. f.2 of 1 d.~; G. J. K. idem idem 2 of 1 d.; B. J. D.. Voorburg, overtr. spoorwegwet en motor- en rijwielregl. 2-maal f.4 of 2-maal 2 d.; P. J. A. de V., Amsterdam, overtr. motor- en rywiel- regl. f.5 of 2 d.; A. J. M. B„ Rotterdam, over treding motor- en rijwielwet, f.5 of 2 d.; Pt T. idem f7.50 of 3 d.; A. Ph., Sassenheim, overtr. motor- en rijwielregl. f.3 of 1 d.; D. B.. Am sterdam, idem f.3 of 1 d.; K. C., wielrijden zonder bel, f.2 of 1 d.; G. J. K. idem f2 of 1 d.; J. M. idem f.2 of 1 d.; P. v. d. W. idem f.2 of 1 d.; H. v. R„ Zoeterwoude, wielrijden zonder bel en licht, 2-maal f.2 of 2-maal 1 d.; M. M.. wielrijden zonder licht en rood achter licht, 2-maal f.2 of 2-maal 1 d.; P. A. v. G., wielrijden zonder rood achterlicht, f.2 of 1 d.; J. de R. idem f.2 of ld.: J. H. idem f.2 of 1 d.; A. H. W. v. I. idem f.2 of 1 d.; H. v. A. Idem f.2 of 1 d.: J. D. v. d. B., Leiderdorp, id., f. 2 of 1 d.; C. J. B overtr. verord. Leiden op de wateren, f.2 of 1 d.; P. C. B.. straatschen derij f.10 of 4 a.; G. J overtr. verord. Leiden op de straatpolitie f2 of 1 d.; G. den H.. Kat wijk. wielrijden zonder licht en rood achter licht, 2-maal f.2 of 2-maal 1 d.; W. L.. Am sterdam. overtr. motor- en rijwielregl., f. 7,50 of 3 d.; J. J. J.. overtr. leerplichtwet, f3 of 1 d.; A. v. d. M.. Valkenburg Z.-H., idem. f.3 of 1 d.; P. v H., Noordwijk, idem f.5 of 2 d.; J. W. S. Voorschoten idem f.3 of 1 dag; E. G. idem f.5 of 2 d.; W. F. F., idem f.5 of 2 d.; M. v. E., Rijnsburg. idem f.5 of 2 d.; H. L., huisvr. van K. v. S. idem f. 7.50 of 3 d.; C. E., huisvr. van Chr. v. d. S. idem f.3 of 1 d.; H. I. W. v. B.. Den Haag. autorijden over een ge sloten verklaarden weg f.5 of 2 d.: N. de W„ wielrijden over een gesloten verklaarden weg, f.2 of 1 d.: G. H. idem f2 of 1 d.; J. van V., Rijnsburg. te Leiden zonder vergunning venten. f.2 of 1 d.; W. I., Katwijk, overtr. leerplichtwet f.5 of 2 d. DE AGENDA. De heer VAN ROSMALEN beveelt voor de eerste drie vacatures aan de heeren v. d. Kwaak. v. d. Reyden en de Reede (in de volgorde Op verzoek van den heer GROENEVELDT ging de raad over in geheime zitting. (De zitting duurt voort). KATWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Leendert, Z. van A. Twigt en M. Barnhoorn Jannetje, D. v. T. van Duijn en M. Houwaart Johanna. D. van G. F. de Vreugd en A. Ros Trijntje, D. van H. Heem stra en R. van der Wal Helena Johanna, D. van P. G. van den Eijkel en J. G. Vink - Klasina Alijda. D. van J. M. de Jong en A. Nobbe Anna Lijdia, D. van J. Haasnoot en C. van der Plas Marrie, D. van C. Hoek en L. van Duijn Marijke, D. van C. Hoek en L. van Duijn Bastiaan. Z. van W. Ouwe hand en C. van Duijn. Overleden: Maarten Remmelzwaal 75 J.. ge huwd met W. de Jong Hendrik Jacobus Steenman. gehuwd met E. Glasbergen. Ondertrouwd: J. de Jong en W. v. der Plas. Ondertrouwd: L. van Duijn en T. Kerkheide L. van der Plas en S. de Best. LEIDSCHENDAM. Burgerlijke Stand. Bevallen: J. Olieman, geb. Staalduinen. D A, G. Groenewegen geb. Suidgeest, Z. M. van der Helm geb. Koree, Z. A. J. H. V. Leeu wen geb. Vieveen. Z. Getrouwd: S. J. A. van der Laan en C. M. Nederpel. RIJNSBURG. Burgerlijke Stand. EEN MAN VAN IJZER. De Britsche Lord-zegelbewaarder Sir John Anderson, die reeds ver in de vijftig is, ls van heel Engeland dé man, die den dood het vaakst onder het oog zag. Zijn leven bewoog zich steeds op politiek ge bied; vele aanslagen zijn op hem ge pleegd en toch werd hem, dde zijn vijan den steeds met goedertierendheid behan delde, nooit een haar gekwetst. Twee maal werd de trein, waarin Sir John Anderson reed, opgeblazen; de latere Lord-zegelbewaarder bleef ongedeerd. Een fanatieke Indiër wilde hem eens met een revolverschot dooden; Anderson schonk den ter dood veroordeelde gratie, liet hem na twee jaar in vrijheid stellen en maakte het zelfs mogelijk, dat de moordenaar in Londen kon studeeren. Toen hij in het jaar 1932 gouverneur van de Britsch- Indische provincie Bengalen werd, bevond hfj zich dagelijks in levensgevaar. En toch meende Sir John Anderson het ook met zijn vijanden heel goed. Anderson zelf is van meening. dat hij zijn leven te danken heeft aan zijn gevoel voor humor en zijn geloof in de mensch- heid. DE TACHOMETER ALS WAARSCHUVVINGSSIGNAAL. Amerika heeft een merkwaardige uitvin ding gedaan. Het patent werd aangekocht door een groote firma in auto-smeerolie, die de apparaten cadeau geeft aan haar groot-afnemers. Het betreft hier een tacho meter, waarin een gramofoonplaat en een luidspreker ingebouwd zijn. Zoodra de snel heidsmeter een bepaalde snelheid aan wijst, treedt het apparaat in werking. Bij 60 kilometer is de stem op de gramofoon plaat nog zeer vriendelijk. „Vergeethi niet", zegt de stem, „dat deze snelheid alleen op autowegen geoorloofd is". Bij 75 kilometer wordt de waarschuwing reeds dringender, „Nog bent u het stuur meester, maar denk er aan, dat er anderen zijn, die onvoorzich tiger rijden". Bij 80 kilometer roept de tachometer den chauffeur toe; „Zijn uw remmen wel in orde?" En bij honderd: kilometer roept de stem: „Nu bent u verantwoordelijk voor alles wat er verder gebeurt". Iedere vijf kilometer sneller verandert de stemhij smeekt, roept, dreigt en bij een snelheid van 130 kilometer roept de stem: „Heer in den hemel, wees zijn ziel genadig!!" Laatste buslichting ten Postkantore voor de eerstvolgende postverbinding in de richting van Amsterdam Rotterdam 2.40a 1) 15.05 2) 2.40a 1) 15.40 8.15 3) 16.00 2) 7.00 2) 16.00 2) 9.05 4) 17.20 9.45 19.10 2) 10.20 18.35 10.20 19.40 11.20 19.10 11.20 20.45 2) 12.05 20.45 2) 13.15 2) 22.20b 13.15 2) 22.20b 14.15 2) 23.45 2) 22.25 2) 23.45 22.35 2) aansluiting nachttreinen. 23.45 Luchtpost N.O.I. alleen op Maandag, Woensdag en Vrijdag. Utrecht Leiden-Stad Geboren: Jan, Z. van J. de Best. en E Pauw. Getrouwd; G. J, B P. ter Kuile en G. D. J. Jonker. Overleden: Jacob Wijsman, 82 Jaar. 2.40 1) 12.05 5.00 16.00 2) 5.45b 20.15 2) 6.30 le bestelling 13.40 2e bestelling 17.35 3e bestelling De met a aangegeven tijdstippen gelden mede voor Zon- en feestdagen. De met bij aangegeven tijdstippen gelden alleen voor Zon- en feestdagen. 1) Niet op Maandag en daags na een feestdag. 2) Na dit tijdstip kan nog gepost wor den in den postwagen van den aan- sluitenden trein. 3) Alleen op Maandag. 4) Niet op Maandag. Katwijk Noordwijk Leiderdorp Werkd.: 4.55 Werkkd.: 4.55 Werkd.: 5.35 13.15 11.20 6.15 18.10 13.15 12.15 17.00 16.10 17.30 Z.- en F. 4.10 Z.- en F. 4.10 Z.-en F. 5.40 Oegstgeest. Werkdagen: 4.10 4.55 12.05 16.10 17.20 Zon- en feestd.: 4.10 BUS STATIONSPLEIN EN PERRON. De buslichtingen aan het Station ge schieden ongeveer 10 a 15 minuten na de hierboven vermelde lichtingen ten Postkantore. van de afgeloopen week een betere sfco worden waargenomen, doch van een flinhi koersstijging was geen sprake. De omzetten te New York bedroegen niet meer dan 320.000 aandeelen cn hoewel de affaire des Zaterdags ook te New York meestenryds niet omvangrijk is. heeft een omzet, zooals genoemd, toch hoe genaamd niets te beteekenen. Op het oogenblik houdt men zich in Amerika weer ernstig bezig met de interne politiek, omdat er tusschen Roosevelt en de volksvertegenwoordiging wrij- ving bestaat. Dit wordt ten opzichte van de vooruitzichten van het bedrijfsleven niet gunstig uitgelegd. Bovendien zun de zaken- indices in de Ver. Staten niet onverdeeld gunstig, integendeel valt in diverse branches zelfs een achteruitgang te constateeren. Men volgt met gespannen aandacht het verloop van zaken in de zware industrie, omdat men meent, dat hierin een vingerwijzing zal liggen van de ontwikkeling van den toestand in de lentemaanden. Het optimisme in de Ver. Staten is nog wel niet verdwenen doch er wordt blijk baar toch een domper op gezet door het ver loop van de goederenmarkten. De prijzen van de voornaamste stapelproducten volgen met kleine fluctuaties nog een benedenwaartsche richting en dit wordt allerminst als een gunstig verschijnsel opgevat. De middagbeurs. Het weekend had geen verandering in den toestand met betrekking tot de effectenbeurs gebracht. De handel was vandaag wederom van uiterst geringe afmetingen. Niemand scheen er over te denken in de een of andere richting iets te ondernemen en er was bijna geen vraag en ook geen aanbod. Onder dergelijke omstan digheden kon ook geen bepaalde stemming worden aangegaan. De markt had een weifelend voorkomen en de koersen waren zoo goed als onveranderd. De beurs te New-York is heden gesloten, zoodat men morgen niet de beschik king zal hebben over de gebruikelijke Wall- street-noteeringen. die bij gebrek aan andere factoren als de beste maatstaf kunnen wor den gebruikt. Ten aanzien van de Amerikaan- sche fondsen werd dan ook een uiterst gereser veerde houding aangenomen en zelfs de aan deelen. welke doorgaans op den voorgrond tre den. zooals de Staalwaarden Anaconda's en enkele laag geprijsde spoorwegshares gaven nauwelijks teekenen van aanwezigheid Ten opzichte van Zaterdag waren de koersen niet noemenswaardig veranderd, daar New-York iets hoogere slotnoteeringen had overgemaakt kon in enkele gevallen een fractioneele verbe tering worden waargenomen. Onder beurstijd bleven de noteeringen zoo goed als onbewogen. De belangstelling voor locale fondsen, die ver leden week vrijwel tot het nulpunt was gedaald, was niet grooter geworden. Op de petroleumaf- deeling waren Koninklijken zoo goed als .onver anderd en daarbij bewoog dit aandeel zich bin nen zeer nauwe grenzen. Gedurende enkele tapes kwam zelfs geen noteering tot stand. Van de Suikerfondsen werd nu en dan iets gedaan in HVA's die op ongeveer het laagste peil van den vorigen beursdag werden ingezet en daarna geen wijziging van beteekenis meer te zien gaven. Die incourante suikeraandeelen lieten niets van zich bemerken. De tabaksmarkt lag geheel verlaten. Hoe gering de affaire was. kan wel hieruit blijken, dat er ongeveer een uur verstreek, al vorens behoudens een enkele transactie in aan deelen Deli Maatschappij, nog eens naar de overige soorten werd geïnformeerd. De rubber- af deeling was verwaarloosd. Amsterdam rubbers kwamen in doorsnee een kleinigheid lager te liggen. De incouranten werden genoteerd naar verhouding van de toevallige marktpositie van ieder aandeel op zichzelf, waarbij over het ge heel genomen, geen groote koersafwijkingen konden worden opgeteekend. Scheepvaartpa pieren lagen geheel buiten de belangstelling en slechts in de laatste tape kon het voor enkele specialiteiten tot een noteering komen. De in- dustrleelen werden feitelijk alleen vertegen woordigd door de Philipsaandeelen. die overi gens prijshoudend waren en zich onder beurs tijd juist even boven 200 procent bewogen. In beleggingen ging weinig om. Nederl. Staats papieren waren door elkander genomen prijs houdend. De Duitsche markt was lichtelijk ge drukt. terwijl van Fransche fondsen zoo goed als niets te bemerken was. Op de af deeling der mij naandeelen werd alleen iets gedaan in de aandeelen Billiton Mij. 2e ru briek. die prijshoudend maar nagenoeg onver anderd waren. WISSELKOERSEN. Londen 8.73 3/8; Berlijn 74.80; Parijs 4.93 3/4; Brussel 31.46; Zwitserland 42.25; Kopenhagen 39; Stockholm 45; Oslo 43.87' 2; New York 1.86 3/8; Lire Bankpapier 5.80; Prolongatie Vt; Part. disc. 1/8: Dag geld 1/4. Registermarken 27 3/8: Handels Sperr- marken 7 3/16; Reismarken 45' Bankpa pier 211/8. AMSTERDAM. 13 Februari. De eene dag gelijkt op de effectenbeurs precies op den andere, nu eens is de stem ming wat vaster en dan wat zwakker. Doch van een uitgesproken tendens is meestentijds geen sprake. De ondernemingslust is nog ver te zoeken en de markt heeft geregeld een lusteloos voorkomen. Op het oogenblik zijn er dan ook niet veel factoren, waarnaar men zich kan richten. De politieke toestand ziet er wat kalmer uit. maar blijft toch altijd nog een vraagteeken vormen. Ook zijn er geen gegevens, welke nieuwe perspectieven voor den econo- mlschen toestand openen. Het vertrouwen is echter nog niet teruggekeerd en de beurshan del kan slechts toenemen indien het gevoel van onzekerheid dat het zaken doen belemmert, geheel verdwijnt. Tijdens het weekend hadden zich geen bijzondere gebeurtenissen voorgedaan welke een nieuwe kijk op de situatie konden openen. In Wallstreet kon op den laatsten dag AMSTERDAM, 13 Febr. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 438 Vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 68—76, 2e kw. 58—66, 3e kw. 5056 per K.G. slachtgewicht: 105 Melk en kalfkoeien f. 180—250 per stuk; 58 Vette kal veren: 2e kw. 52—60, 3e kw. 40—50 ct per KG levendgewicht; 142 Nuchtere kalveren f. 5—8 per stuk; 11 Lammeren f. 1616,50 per stuk: 565 Varkens: Vleeschvarkens wegende van 90 - 110 K.G. 5657. Zware varkens 55—56. Vette varkens 5455 ct. per K.G. slachtgewicht: Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. ROTTERDAM. 13 Febr. Aanvoer totaal 2461* Vette runderen 619: Vette kalveren 254: Nuch tere kalveren 21; Schapen 841 en 1 lam; Var kens 724: Bokken en geiten 1. Prijzen per K G Vette koeien le kw. 74. 2e kw. 60, 3e kw. 38—48 ct; Vette ossen 66. 58. 38—48 ct: Vette kalveren 100. 90. 6070 ct; Varkens (levend gewicht' 48 47. 45; Schapen 48-^12. 31 ct: Lammeren 52. 46. 41 ct; Prijzen per stuk: Schapen le kw. f. 24 2e kw. f. 20. 3e kw. f. 17; Lammeren f. 19. f. 16, f. 12. Vette koeien en ossen aanvoer iets korter, handel traag, prijzen onveranderd: Prima koeien 76 cent, prima ossen 68 cent: Vette kal veren aanvoer iets ruimer, handel matig, prijzen dalende, prima tot 110; Schapen en lammeren aanvoer iets grooter, handel kalm. prijzen iets lager: Varkens aanvoer iets ruimer.handel stroef, prijzen onveranderd. Eenige partijen schapen voor export verkocht. ROTTERDAM, 13 Febr. Graanmarkt. Stemming: kalm. Rogge: Bahia Bianca 74/75 K.G. stoomend f 8.75. La Plata 73'74 K.G. disp f8.70. Zuid-Russische 76-77 KG öisp. 8.70. GerstLa Plata 64 65 K G. stoomend f. 155. La Plata 68 o9 K.G. stoo- mend f. 157. Amerik. No. 3 disp. f. 154 Pool- sche 70/71 K.G. dagel. ge wacht f.155. Do- nau 62 K.G. disp. f. 154. Zuid-Russische 65 K.G. disp. f. 157. Haver (per 100 K.G.) La Plata clipped 55 56 K.G. stoomend f6.85 Mais (per 2000 K.G.) disp. f. 159.50. aan gekomen f. 161, stoomend f. 159. Domini- eaansche disp. f. 154.50 Donau Galfox-Be- saraab aangekomen f. 154..50. Gele Amer. No. 2 di;p. f. 157.50. Gele Braziliaansche disp. f 155.50. Boekweit (per 100 KG.) Poolsche Herrschafts stoomend f. 7.90 Man- choerijsche disp. f, 9. Amerik./Canad. disp. f. 8.05. Binnenlandsche granen (per 100 K.G.) Haver f. 66.50 Gerst Chevalier f7.75 8.10. Gerst Winter f. 7.50—7.80 Rogge f7.75 —8.—. Peulvruchten (per 100 K.G.) Erwten, kleine groene f.910.15, Schokkers 110 —12.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3