LAATSTE BERICHTEN Het doorzetten van Negrin IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 13 Februari 1939 De strijd in het Verre Oosten Jaspar kabinetsformateur Rede van Flandin Binnenland Luchtafweergeschut in Friesland De bijzetting van Paus Pius XI De Duitsche minderheid Samenzwering tegen Calinescu Uit Ned. Oosl-Indië Buitenland BELGIË. Spaak heeft Zaterdagavond de zending, die de koning hem had toevertrouwd, neer gelegd. waarna koning Leopold gisteren den minister van staat Henri Jaspar heeft ver zocht eer/nieuwe regeering te vormen. Deze heeft in principe de opdracht aanvaard en zal heden definitief antwoord geven. Omvangrijke spionnagezaak ontdekt. De Llbre Belgique verneemt irit Ciney. Idat men daar op het spoor is gekomen van een ernstig geval van spionnage ten be hoeve van een buitenlandse he mogendheid in het Oosten. Nadere bijzonderheden ontbreken, doch de zaak zou een grooten omvang aannemen. Degenen, die het onderzoek leiden, bewaren het diepste stilzwijgen. Vijf personen, waar onder een afkomstig uit Dinant, zyn gear resteerd en te Dinant ingesloten. DUITSCHLAND. Morgen rede van Hitier Hitier komt hedenmiddag naar Hamburg. Hij zal er morgen de tewaterlating bijwonen van het eerste Duitsche pantserschip van 35.000 ton. Bij deze gelegenheid zal een groote poli tieke betooging worden gehouden en zal Hitier een redevoering uitspreken, welke draadloos zal worden verspreid. Kabinetsraad te Valencia. De meeste ministers van het linksche bewind in Spanje zijn Zaterdag te Valencia gearriveerd en direct is een kabinetsraad gehouden Na afloop is een communiqué uitgegeven dat spreekt over maatregelen om ten volle gebruik te maken van alle nationale hulpbronnen, geëischt voor de verdediging van de onafhankelijkheid van Spanje. De maatregelen worden overigens in het communiqué niet nader aangeduid. Het einde van den kabinetsraad viel juist samen met de hevigste der nationalistische luchtaanvallen Alle ministers woonden de vergadering bij op Gonzalez na. De generaals Miaja en Rojo zijn bevor derd tot luitenant-generaal. Het is de eer ste keer dat de regeering dezen rang ver leent. Del Vayo heeft aan de pers verklaard: De regeering is thans bijeen. Wij hebben kunnen constateeren. dat het moreel der bevolking zich gedurende twee en een half jaar ongebroken heeft gehandhaafd on danks den tegenslag. Bii een onderhoud, dat wij Vrijdag hadden met de vertegen woordigers der partijen, konden wij den eensgezinden wil vaststellen om het hoofd te bieden aan alle moeilijkheden en den strijd voort te zetten, totdat voorwaarden verkregen zijn welke de onafhankelijkheid ran het land waarborgen alsmede de ver zoening tusschen de Spanjaarden, d'e de eenige meesters van hun eigen lot zijn. Zooals reeds gemeld zal Madrid de zetel der regeering zijn waarheen ook de Bank zal worden overgebracht. Intusschen is ENGELAND. De aanslagen Onder de zittingen der stoelen in het salon van het stoomschip ..St. David", dat uit Rosslare te Fishguard is aangekomen, zijn drie brandbommen gevonden. Zij waren reeds tot ontploffing gekomen met het ge volg, dat de kussens smeulden. Het vuur kon gebluscht worden voor er ernstige schade kon worden aangericht De „St. David" ver voerde Iersche passagiers voor een rugby wedstrijd te Londen. Bij aankomst aan het Paddington-station te Londen zijn vijf pas sagiers van het schip aangehouden. Bi] Ferryhill (graafschap Durham) heeft een werklooze mijnwerker twee mannen verrast, die, naar men aanneemt, een po ging ondernamen, de spoorbrug op te bla zen van de lijn Londen-Edinburgh. Een pak met ontplofbare stoffen heeft men ter plaatse aangetroffen. Na een handgemeen zijn de mannen ontkomen. Voorts is in de nabijheid van een elec- trische centrale te Portsmouth een bom van eigen maaksel ontploft. Er is geen schade aangericht. De bewaking is verdubbeld. FRANKRIJK. Madrid gisteren reeds krachtig door de artillerie van Franco bestookt. Er vielen 16 dooden en 23 gewonden De meeste leden der regeering waren juist gearriveerd! De gebruikelijke oproepen worden ver spreid om te trachten er den moed in te houden. De vluchtelingen. Naar verluidt, zijn in totaal een 400.000 Spanjaarden in Frankrijk. Tusschen de Fransche autoriteiten en Franco-vertegen woordigers wordt druk besproken, hoe dezen het best te repatrieeren. Reeds heb ben 45.000 uitgewekenen voor Franco geopteerd. Zij zullen geleidelijk worden toegelaten. Reeds is bij Hendaye een op stopping voorgekomen. Vanaf morgen zullen er 6000 per dag de grens over komen. De luchtmacht van Franco heeft een aanval gedaan op Jativa, tusschen Alicante en Valencia. Naar vernomen wordt zijn hierbij meer dan 100 personen gedood. Bij aanvallen op Alicante zijn 20 personen gedood en 55 gewond Krijgsraden te Barcelona. Vanmiddag zullen te Barcelona de eerste processen voor den centralen krijgsraad behandeld worden. De beklaagden zijn Emilio Salazar Ventura, de voorzitter van de volksrechtbank, Francisco Piquer, een anarchist, die beschuldigd wordt van moord op vijf geestelijken. Emillo Morales, de voorzitter van den bond van werklieden in het automobielbedrijf en Guillermo Bodo, die beschuldigd wordt van ..moorden op langzame en geraffineerde wijze". OP MORGEN BEPAALD. Van gistermorgen af is het volk van Rome in de gelegenheid gesteld, de laatste eer te bewijzen aan het stoffelijk overschot van Paus Pius XI, en tot den avond toe heeft een défilé plaats gehad van honderdduizen den menschen. die van deze gelegenheid wenschten gebruik te maken. Een onafzien bare, stille stroom trok langs de baar, en nog moesten velen teleurgesteld huiswaarts keeren, omdat zij niet aan de beurt kwa men. Gisteren zijn ook de rouwdiensten begon nen. die negen dagen zullen duren, zes in den St. Pieter. drie in de Sixtijnsche kapel. Morgenmiddag circa vier uur zal het stof felijk overschot worden bijgezet in de crypte van den St. Pieter. naast het graf van Pius X. De lijkrede zal worden gehouden door mgr. Perugini. Hoewel nog geen officieele datum is ge steld voor het conclave, verluidt thans, dat deze waarschijnlijk 1 Maart zal zijn Reeds worden de kansëfi van eenige kardinalen besproken, doch daaromtrent is niets met eenige zekerheid te zeggen. OVER ECONOMISCHE SAMENWERKING. Tijdens een banket, aangeboden door de federatie der democratische alliantie vqp het departement Seine et Olse, heeft de voorzitter der partij, Flandin. een rede uit gesproken, waarin hij o.m. zeide: ..Het ware probleem van den vrede heeft geen oplossing door territoriale hervormin gen of koloniale herzieningen. Wanneer ik de laatste rede van Hitier goed heb begre pen, moet thans het economische aspect der internationale betrekkingen aangesneden worden, omdat daarin en uitsluitend daarin de sleutel gevonden kan worden voor Euro- peesehe samenwerking. Wanneer de groote produceerende en consumeerende landen van Europa wel willen toegeven, dat dit standpunt juist is en wanneer zij besluiten openhartig commercieele en financieele on derhandelingen te openen, die de staten kunen ontrukken aan de werken des doods en hun krachtsinspanning kunnen doen wijden aan een voortschrijdend herstel van den ruilhandel en de welvaart, zal de vrede gered worden". Actie tegen Duitsche correspondenten. De politie heeft twee Parljsche corres pondenten van Duitsche bladen gearres teerd. Het betreft den vertegenwoordiger der Berliner Börsenzeitung, Heinrich Baron en dr. Haack, die een aantal Duitsche pro vinciale bladen vertegenwoordigt. Dr. Haack is reeds weer op vrije voeten gesteld. De actie der politie was ook gericht tegen den Parijschen vertegenwoordiger van de Deutsche Allgemeine Zeitung, dr. Krug von Nidda. De woningen der drie corresponden ten werden nauwkeurig doorzocht. Alle do cumenten. welke te vinden waren, werden nauwkeurig bestudeerd. Een der correspondenten heeft een ver hoor ondergaan, dat een dag en nacht heeft geduurd. Hij werd daarbij aan een kruisverhoor onderworpen, dat anders slechts wordt toegepast tegen ernstige mis dadigers. Het onderzoek ls volledig zonder resultaat gebleven. Bij de huiszoekingen werd teruggegaan tot correspondentie, welke de corresponden ten jaren geleden hadden gevoerd. Naar uit de vragen van den rechter van instructie ls gebleken, zijn de telefoonge sprekken der correspondenten sedert lan gen tijd gecontroleerd. De actie en haar vormen heeft, te meer daar zij zonder re sultaat verloopen is, in journalistieke krin gen en daarbuiten groote verwondering ge wekt. De Duitsche gezant had een onderhoud met Bonnet in deze aangelegenheid. Nog wordt vernomen, dat tot de vreem delingen, die in Frankrijk wonen en er den laatsten tijd door uitzettingsbevelen werden getroffen, een vijftiental Duitschers be hoort. wier aanwezigheid op Fransch grondgebied als ongewenscht wordt be schouwd wegens hun activiteit. Men ver klaart. dat de arrestatie van Baron geen enkel verband houdt met zijn werkzaam heden als journalist. POLEN. Vandaag komt te Berlijn de Duitsch- Poolsche minderheden-commissie bijeen. In Poolsche kringen koestert men dienaan gaande eenige ongerustheid, vooral in ver band met berichten in de Duitsche pers. waarin de Duitsche minderheid ln Polen wordt geraamd op 1.265.000 zielen hetgeen de grootste minderheid sedert den terug keer van de Sudetenduitschers tot het rijk wordt genoemd. Volgens de Poolsche statistiek van 1931 telde deze minderheid 750.000 zielen. De Poolsche pers consta teert een vermeerdering van deze minder- heid met 54 procent, hetgeen wordt toe geschreven aan de re-germanisatie van de Duitsche protestanten. In Polen maakt men zich ook ongerust over het optreden van de organisatie der Duitsche minderheid, de Deutsche Vereini- gung, welke nationaal-socialistisch is. Deze vereeniging controleert alle cultu- reele, school- en sportorganisaties van de minderheid. De Poolsche autoriteiten reageeren hier op met arrestaties en huiszoekingen. Ten slotte maakt men zich er over ongerust over het schrijven van de bladen der Duit sche minderheden, die verlangen dat de commissie een concrete en definitieve rege ling van het minderhedenvraagstuk zal vinden. In den Poolschen corridor zijn reeds een 20 personen der Duitsche minderheid gear resteerd, meldt de „Daily Telegraph". ROEMENIË. De politie te Boekarest heeft een samen zwering ontdekt, die, naar men gelooft, ge richt was tegen Calinescu, den minister van binnenlandsche zaken. De bijzonderheden worden nog geheim gehouden. Niettemin wordt gezegd, dat belangrijke hoeveelheden ontplofbare stoffen, waaronder handgra naten van militaire fabricage, in beslag ge nomen zouden zijn. In den loop van den nacht zijn 25 leden van de vroegere IJzeren Garde gearresteerd; men verzekert, dat zich onder de arrestan ten geen officieren bevinden. De aanslag zou volgens de plannen gepleegd worden op 20 Februari, den dag, waarop de afkondi ging van de nieuwe grondwet herdacht wordt. TSJECHO-SLOW AKIJE. De verkiezingen in de Karpatho-Oekraine. Volgens de tot nu toe bekende uitslagen heeft de eertheidslijst der regeeringspartij bij de gehouden verkiezingen 90 procent der stemmen verkregen, behalve te Chust en in enkele dorpen met een sterke Hon- gaarsche minderheid. De bezetting van Hainan. De Fransche regeering heeft haar am bassadeur te Tokio opdracht gegeven van de Japansche regeering uitleg te vragen over de motieven, het karakter en den duur der bezetting van Hainan. Men meent te weten, dat de Britsche re geering tot een dergelijken stap zal over gaan. Hoewel het Fransche vertoog onafhanke lijk van dat van Londen geschiedt, houden beide regeeringen contact met elkander en waarschijnlijk is de kwestie besproken in het onderhoud, dat Bonnet Vrijdagavond met den Britschen ambassadeur te Parijs heeft gehad. Men meent te Parijs te mogen veronder stellen. dat de Japansche regeering tot de bezetting gebracht is mede door het ver moeden van wapenhandel door Indo-China. Daarom wordt er op gewezen, dat de hou ding der Fransche regeering steeds volko men correct is geweest en dat Frankrijk zelfs meer dan zijn plicht heeft gedaan. Arita heeft den Franschen ambassadeur, Henry, in antwoord op diens vertoog mede gedeeld, dat de bezetting van het eiland Hainan tot doel heeft de Japansche blok kade van Zuid-China te versterken en de ineenstorting van het bewind van Tsjang Kai Sjek te verhaasten. Arita verduidelijkte voorts, dat Japan geen territoriale bedoe lingen met Hainan heeft. Tsjang Kai Sjek heeft aan buitenland- sche journalisten verklaard, dat de landing van de Japansche troepen op het eiland Hainan beteekenis heeft voor den algemee- nen strategischen toestand in de Aziatische wateren, dus voor de Westersche mogend heden en Amerika. Volgens den maarschalk zijn alle militaire deskundigen van oordeel, dat de landing geen invloed zal hebben op den oorlog in China, aangezien deze wordt uitgevochten op het vasteland. De maarschalk tracht alle munt uit het geval te slaan, dat bereikt worden kan. 80.000 non-combattanten slachtoffers. Uit Sjanghai wordt gemeld: een rapport gepubliceerd door de commissie tot hulpver leening aan Chineezen onthult, dat 80.000 Chineesche non-combattanten in de zeven tien eerste maanden van den oorlog in het Verre Oosten werden gedood of gewond. 35.157 burgers zijn bij luchtaanvallen om het leven gekomen en 44.050 werden gewond. De commissie verklaart, dat in hetzelfde tijdvak 1318 luchtaanvallen werden uitge voerd op 53 steden in Kwantoeng, waar 9.797 non-combattanten werden gedood en 13.902 gewond. Inzameling van goud in Japan. Den Japanners, die in het bezit zijn van goudstukken of gouden voorwerpen zal ver zocht worden deze aan de regeering te ver- koopen. VEREENIGDE STATEN. Rede van Huil In een radiorede heeft de minister van buitenlandsche zaken, Huil, verklaard, dat het onder de huidige omstandigheden in de wereld de heilige plicht is van iedere regeering, die dezen naam verdient, vol doende verdedigingskrachten te onderhou den. In tijden als de tegenwoordige, waarin het spookbeeld van een nieuw groot we reldconflict op de aarde rondwaart, wordt de kwestie oorlog of vrede een bij uitstek persoonlijke. Ons land is de zaak van den vrede oprecht toegedaan. Als natie zijn wij ervan overtuigd, dat er geen internationale geschillen zijn. die niet met veel grooter profijt voor alle betrokkenen door een we- derkeerig billijke en vreedzame regeling dan door wapengeweld kunnen worden op gelost. Net zoo weten wij echter, dat zich omstandigheden kunnen voordoen, waarin de wil der natie, den vrede te bewaren, gedwarsboomd zou kunnen worden door het optreden van anderen. Een vreedzame regeling is slechts mogelijk, indien beide partijen bereid zijn. hiertoe over te gaan. De vlootmanoeuvres. Te middernacht zijn de groote manoeu vres van de Amerikaansche vloot begonnen. Hieraan wordt deelgenomen door 150 oor logsschepen en 600 vliegtuigen met meer ANTWOORD OP VRAGEN VAN DEN HEER POLLEMA. Op de dezer dagen door ons gepubliceer de vragen van het Eerste Kamerlid Polle- ma inzake het luchtafweergeschut in Fries land. hebben de ministers van algemeene zaken, van buitenlandsche zaken en van delénsie liet volgende geantwoord: De landsverdediging richt zich op de handhaving van de zelfstandigheid van den staat, hetgeen niet insluit de bescherming van de in het land aanwezige bedrijven individueel, ook niet wanneer deze bedrij ven uitgaan van publiekrechtelijke orga nen. Het risico van de gevolgen van lucht aanvallen dient ten laste te komen van deze bedrijven zelf, al mag in die gevallen, waarin met de instandhouding van de be drijven publieke belangen gemoeid zijn, ook een beroep worden gedaan op de medewer king van den staat. Op dien grond is het' alleszins redelijk te achten, dat in een be paald geval het bedrijf er toe overgaat de afwerende materieele hulpmiddelen tegen luchtaanvallen aan te schaffen, terwijl de bediening dier hulpmiddelen geschiedt door daarvoor in het leven geroepen bijzondere organisaties, die deel zullen uitmaken van de nationale weermacht. In aansluiting aan deze algemeene op merkingen beantwoordt de regeering de gestelde vragen als volgt; 1. Op verzoek van den commissaris der Koningin in de provincie Friesland, heeft de daartoe door den minister van defensie aangewezen deskundige autoriteit met de betrokken Instanties overleg gepleegd, ten einde na te gaan welke aantallen en soor ten vuurmonden het meest geëigend zou den zijn om het provinciaal electricitelts- bedrijf tegen luchtaanvallen te bescher men. en welke kosten daaraan verbonden zouden zijn. 2. De regeering heeft kennis genomen van het feit. dat Ged. Staten van Friesland f 60 000 beschikbaar willen stellen voor aankoop van een batterij afweergeschut, welke bediend zal worden door eigen per soneel. 3. De regeering heeft verder kennis ge nomen van de bezwaren, welke ln ,.Het Volk" van 24 Januari j.l. en „De Stan daard" van 1 Februari j.l. zijn ontwikkeld. Zij is van oordeel, dat de defensie inder daad uitsluitend rijkszaak behoort te blij ven, doch dat het, zooals uit de ln den aanhef dezes gegeven uiteenzetting volgt, geenszins ui strijd is te achten met dit be ginsel, wanneer bedrijven, door het aan schaffen van afweergeschut uit eigen.mid delen. zich tegen het "risico van luchtaan vallen dekken. 4. Mede omdat de regeering van oordeel is. dat tegen de door den minister van de fensie gestelde regelen noch grondwettige, noch practische bezwaren bestaan, acht zij het waarschijnlijk, dat het stelsel van plaatseiijken vrijwilligen luchtafweer in gang zal vinden. De volkenrechtelijke po sitie der vrijwilligers-bedieningsmanschap- pen is vastgelegd, doordat deze bedienings manschappen een verbintenis sluiten bij het nieuw-opgerichte vrijwillig landstorm - corps luchtafweerdienst. Immers, door het sluiten van zoodanige verbintenis zijn deze manschappen, in geval van oorlog, in alle opzichten militair ook in den zin van het volkenrecht. Wil de opstelling van lucht afweergeschut bij een bedrijf tot het be oogde doel leiden, dan ls het noodzakelijk, dat de bedieningsmanschappen bij drei gend gevaar in den kortst mogelijken tijd hun plaats bij het geschut kunnen inne men. Het is uit dien hoofde feitelijk on vermijdelijk, dat deze manschappen behoo- ren tot het personeel van het te bescher men bedrijf. Dat zulks invloed zou uitoefe nen op de volkenrechtelijke positie dier manschappen, komt der regeering ondenk baar voor. EEN 102 JARIGE TE DORDRECHT. Donderdag 16 Februari a.s. wordt de heer J. M. Littig oudste inwoner der stad Dordrecht 102 jaar. HIJ is in alle opzichten nog zeer kras en helder van gedachten. Door zijn positief christelijke beginselen is hij vooral christelijke kringen zeer bekend. dan 6.000 officieren er) minderen. De „witte" vloot wil pogen uit den Atlanti- schen oceaan ter hoogte van Brazilië op le rukken om een van de West-Indische eilanden te veroveren als basis voor verder optreden tegen de Vereenigde Staten. De „zwarte" vloot zal met Porto Rico en de Maagdeneilanden als basis deze verovering trachten te verhinderen. President Roosevelt zal aan boord van den kruiser Houston twee of drie weken de manoeuvres volgen. ZUID-AFRIKA. „Afrikanerbonden" in het ieven geroepen. De eerste daadwerkelijke stappen ter bestendiging, van de voortrekkersidoalen, die tijdens de ossewagenfeesten zoo krach tig tot het Afrikanervolk gesproken heb ben, zijn, zoo meldt „die Transvaler" door honderden Afrikaners gedaan te Brakpan, waar tot de oprichting van een Afrikaner bond is overgegaan. Het initiatief daartoe is uitgegaan van de plaatselijke „baard- kweekersvereeniging" Het doel van den bond zal hoofdzakelijk zijn, de Afrikaners te consolideeren, zon der acht te slaan op beroep of stand. Afrikaners, die van het platteland naar de steden verhuizen, kunnen in zulk een bond worden opgenomen, teneinde zich onmid dellijk in hun vreemde omgeving thuis te gevoelen. Ook uit andere plaatsen komen berichten over de oprichting van dergelijke vereenlglngen. EEN DIEF EN TWEE HELERS GEARRESTEERD. De Haagsche politie heeft den 31-jarigen koopman G. H. v. B. gearresteerd, dien zil ervan verdenkt met een steen een ruit te hebben vernield van de vitrine van den juwelier van Willigen in de Spuistraat te Den Haag. in den nacht van 14 op 15 Februari, en daarna vijf horloges te heb ben gestolen. De man heeft een beken tenis afgelegd en is heden voor den officier van justitie geleid. Verder heeft de politie gearresteerd den 24-jarigen monteur A. van K. en den 38-jarlgen schoolknecht H. de V., die als helers in deze zaak zouden zijn opgetre den. Beiden gaven toe, dat zij een van de vijf horloges van den dief gekocht hebben en in de bank van leening beleend heb ben. Na het verhoor is dit tweetal op vrije voeten gesteld. DE WENSCHEN TOT ONDERWIJSVERNIEUWING. Naar wij vernemen heeft de derde atde:- ling van den Onderwijsraad besloten te onderzoeken, in hoeverre de van verschil lende zdjden geuite wenschen inzake onder- wijsvernieuwing aanleiding geven, wijziging van de wettelijke bepalingen in overweging te. nemen. BOERDERIJBRAND BIJ HEERENVEEN. Gisteravond is, waarschijnlijk doordat een stallantaarn in brand raakte, brar.d ontstaan in de boerderij van L. van der Harst te Prieschepalen bij Heerenveen De boerderij is geheel in vlammen opgegaan. Men slaagde er in, een paard en twee kalveren, benevens een groot d'zel van den inboedel ln veiligheid te brengen. Acht koeien zijn echter in het vuur omgekomen, Ook een hoeveelheid hooi ging verloren. Veizekering dekt de schade. ZIJ SCHROK VOOR BELASTING AMBTENAREN. En reed te water Een inwoonster van Aarlanderveen reed Zaterdagmiddag met haar dochter per fiets langs het Zuieinde onder die ge meente. Van de prins geen kwaad wetend bab belden zij gezellig met elkaar, totdat plot seling de dochter haar moeder opmerk zaam maakte op het feit, daar er hier ambtenaren stonden ter control van de belastingplaatjes. De moeder schrok toen zóó hevig, dat zijte water reed! Voordat de togeschoten ambtenaren hulp konden bieden, was zij ai weer op het droge gekomen. Toen kwam zij tot de onaangename ontdekking, dat al het geld, dat in haar fletstasch zat, in het water te recht was gekomen Waar dus hét tijdig koopen van een rijwielplaatje al niet goed voor is! TWEE DOODEN BIJ EEN MOTORONGELUK. BATAVIA, 13 Febr. (Aneta/A.N.P.i Gis termiddag heeft op den weg van Batavia naar Tandjong-Priok een zeer ernstig on geluk plaats gehad, waarvan twee militai ren het slachtoffer zijn geworden. Een Me- nadoneesch fuselier, die daar fietste, werd gegrepen door een achteroprijdend motor rijwiel. Het motorrijwiel sloeg over den kop. De Europeesche sergeant Dijksma, die zich op de duozitting bevond, was op slag dood. De bestuurder van het motorrijwiel de Europeesche sergeant Stel, werd zwaar gewond. Hij werd in het militair hospitaal opgenomen, waar hij later is overleden. Beide militairen zijn heden met militair» honneurs ter aarde besteld. De Menadoneesche fuselier werd slechts licht gewond. HITTEGOLF IN ZUID-AUSTRALIË. Adelaide heeft opnieuw van een hittegolf te lijden. Duizenden hebben den nacht in de bergen en aan zee doorgebracht. De temperatuur is over de 100 gr. Hoewel er weer boschbranden zijn uit gebroken, zijn zij niet van ernstigen om vang. Ten-nat Creek in Midden Australië is door zwaren regenval geïsoleerd. Er heerscht daar een ernstig voedseltekort. DE „ARISEERING" VAN OOSTENRIJK De Oostenrijksche Commissaris Rafels berger heeft 111 de „Volkszeitung" geschre ven, dat de kleinhandel, het bankwezen en het transportwezen geheel arisch zijn ge maakt, terwijl dit bij den groothandel en de industrie voor een derde het geval is. HU rekent er evenwel op, dat in Juli 1939 alles arisch zal zijn. In 1937 waren van de 146.000 ondernemin gen 36.000 in Joodsche handen. BELGIË KAN ZUIDPOOLGEBIED OPEISCHEN. Het koninklijk aardrijkskundig genoot schap te Antwerpen heeft een brief gezon den aan het departement van buitenland sche zaken, waarin er op gewezen wordt dat een bepaald gebied aan de Zuidpool hetwelk ontdekt zou zijn door den Belgi schen ontdekkingsreiziger de Gerlach m 1897 en 1898, door België dient te worde» opgeeischt. Gerlach, die leider was van d „Belgica-expeditie", heeft Belgische ?an?el: gegeven aan bergen, eilanden, enz. in Zuidpoolgebied. Men is thans ijverig bens met te zoeken naar stukken over dez expeditie. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2