JOHN BULL'S OUDE KWAAL Strijd rondom een eiland AUTO-RADIO LHSCH DAGBLAD, Zalerdag 11 Februari 1939 Derde Blad No. 24197 BELASTING MOEILIJKHEDEN! KARSOTE QC H. G. v. LUIJKEN 79sie Jaargang „Aul En Hat juist nul" De verovering van Minorca door Franco Om de macht in het Westen der MiddellandscheZee i BUIÏENL. WEEKOVERZICHT Interessant diplomatiek spel GEMENGD NIEUWS BUITENLANDSCH GEMENGD. FINANCIEN - lAArrrniTrur. n..i.Lli Gaan we inderdaad een periode van ont spanningen tegemoet doordat klare wijn geschonken wordt of is dit slechts schijn? Een juist oordeel in dezen lijkt ons nog „iet te vellen. Ongetwijfeld heeft Chamberlain's jongste verklaring, waarin hij ronduit vaststelde, ciat. Engeland zonder eenige reserve achter frankrijk stond, niet nagelaten grooten invloed te oefenen. Ook al doen Duitsch- land en Italië nog zoo gereserveerd naar buiten, voorgevend, dat deze verklaring niets nieuws was, zoo onomwonden heeft be EngeLsche premier nog nimmer gespro ken. zoodat ieder misverstand uitgesloten is te achten. En waar de Britsche premier niet over één nacht ijs pleegt te gaan, in tegendeel, mag aan zijn verzekering, juist nu Engeland en Italië immers elkaar zijn genaderd, bijzonder beteekenis worden toe gekend. De Engelsche regeering heeft blijkbaar het oogënblik gekomen geacht om zoo duidelijk te spreken en de redenen daarvoor moeten aanwezig zijn, zij het ook achter de coulissen, Het lijkt niet te brutaal, wanneer wij veronderstellen, dat de Italiaansche elschen tegenover Frankrijk, hoewel officieel nog altijd niet gesteld ook bij de bijeen komst van den grooten fascistischen raad heeft de Duce immers opnieuw het stil zwijgen daaromtrent bewaard mede oorzaak zijn geweest, rechtstreeks of zij delings in verband met den gang van za ken in Spanje. Engeland heeft een scherpe waarschuwing geplaatst, die tengevolge van de verklaringen van president Roose velt (daargelaten nu de juiste inhoud) nog aan kracht heeft gewonnen. De as der Westersche democratieën dient als zeer hecht te worden beschouwd, ieder die het anders zou willen voorstellen, zou ten zeerste bedrogen uitkomen! En Ame rika staat geestelijk zeker achter deze as, ook dat is niet aan den minsten twijfel onderhevig Dat kunnen Rome en Berlijn niet over het'hoofd zien! En de eerste symptomen zijn ér, dat zij het in feite ook niet doen, al houder, zij tegenover eigen land het hoofd rechtop. Dat kan gunstig voor den vrede zijn, waarvan een warm voorvechter is heen gegaan in de figuur van Paus Pius XI. den veizoenings-paus, om wien de geheele E -K. wereld oprechten rouw bedrijft. Trouwens bepaald voor den wind gaat het de spil Berlijn-Rome momenteel toch al niet. Het is al weer eenige weken geleden dat wij gewaagden van het vermoedelijke spel van Engeland om Franco los te trach ten te maken van de spil, zoodra het eind van den burgeroorlog in zicht zou komen; dat spel schijnt thans in ernst te zijn in gezet en in den aanvang al niet geheel ronder succes, al is het te vroeg om nog een eind-conclusie te kunnen trekken. Na den val van Barcelona was de bezet- ling van Catalonië door Franco verzekerd, het mocht dan wat korter of langer duren. Pet is gegaan in zeer snel tempo, de weer stand der republikeinen was gebroken. Zij hebben een toevlucht moeten zoeken op Fransch gebied; met pak en zak zijn zij gevlucht voor de overwinnaars. Frankrijk, door de grenzen voor hen open te stellen, evenals voor de duizenden arme vluchte lingen, de wetten der humaniteit zeer prij zenswaardig behartigend, heeft daarmede een zeer zwaren last op zijn schouders ge nomen. In de eerste plaats doordat het zoodoende op zijn grondgebied velen heeft vergaard, waarop het feitelijk allesbehalve gesteld is, in de tweede plaats financieel. Want aan wie kan het de rekening straks presenteeren? Met het leger is ook de regeering Negrin moeten vluchten en zeer terecht wil Frankrijk op zijn gebied deze Spaansche regeering als zoodanig niet dulden. Willen Negrin es. particulier blijven, het zij zoo, doch dan zullen zij zich hebben te ont houden van alle actie! President Azana zou blijkbaar het liefst het hoofd in den schoot willen leggen, erkennend, dat de republikeinsche zaak hopeloos verloren is, Negrin en dei Vayo weigeren echter nog zich voetstoots over te geven. Zij denken nog, dat Franco voorwaarden zijn te stel len, zij het ook gematigd, maar zy verge ten, dat Franco de overwinning niet meer ontgaan kan en dus voor voorwaarden niet meer toegankelijk is, al kan de broe derstrijd misschien in de centrale zone nog een korte poos gerekt worden. Madrid en Valencia zullen moeten be zwijken, misschien zelfs wel zonder veel verderen strijd, nï. door den honger! Ook Engeland en Frankrijk erkonnen deze realiteit en zij verzetten thans de bakens. Merkwaardig is daarbij wel, dat zelfs iemand als Blum, wiens sympathieën voor het republikeinsche Spanje toch niet te betwisten zijn, de noodzaak blijkt in te zien, waar hij ietwat bitter tot de erkenning kwam, dat de republikeinen mo menteel wel de „rebellen" zijn geworden! Beide landen spannen zich in om de re publikeinen tot de erkenning van hun ne derlaag te brengen en verder verzet, dat toch nutteloos zal zijn, te staken. Aanvan kelijk leek dit streven kans op succes te hebben, maar later is weer een kentering ingetreden en het laat zich thans aanzien, dat Negrin en zijn aanhangers zullen door zetten tot het bittere einde. Niettemin, Engeland en Frankrijk heb ben hun houding tegenover Franco gron dig herzien! Zelfs is Engeland zoover ge- traan om Franco te helpen, zij het zijde- "Ugs bij de bezetting van het strategisch zoo belangrijke eiland Minorca, waarbij de Italianen afzijdig werden gehouden, even zeer als ook aan de Fransche grens geen Italiaansche troepen zullen verschijnen! Eta Franco lijkt niet geheel ongeneigd, om den steun der democratieën te aanvaarden Vol verbazing mag men zich immers nu al «vragen, hoe Franco totdusver zijn zaak hoeft kunnen financieren laat staan, nu het oogënblik nadert, dat hij Spanje zal moeten her-opbouwen, een taak, waarmede muliarden zullen zijn gemoeid. Onnoodig zeggen, dat hij die bij de spil Rome- uerlijn niet zal kunnen vinden Maar even onnoodig te verklaren, dat deze spil er weinig voor voelt om, na voor Franco S® kastanjes grootendeels uit het vuur te nebben gehaald, zich eenvoudig aan den nt te laten schuiven. ten bijzonder interessant spel is het, dat u Spanje wordt gespeeld! L,9?k al is de juiste beteekenis van de "o'netswisseling in Zuid-Slavië nog niet PLANTSOEN 29 - LEIDEN - TELEF. 1754. 3022 (Insrez Med.) aan te geven, toch lijkt deze voor de tota litaire staten minder gunstig. Weliswaar schijnt men de crisis op zich zelf geheel aan binnenlandsche motieven te moeten wijten, n.l. het streven om de kwestie met de Kroaten eindelijk eens tot een bevre digende oplossing te brengen, zooals wijlen koning Alexander reeds voorstond, maar men vergete in dit verband echter niet. dat juist de Kroaten sterke pro-Fransche neigingen hebben. Hun meerdere macht kan derhalve slechts de verhoudingen met de Westersche democratieën ten goede ko men. Trouwens de nieuwe premier Tsjev- kovitsj staat als Frankophiel bekend! Van de sovjets is daarnevens het plan geopperd om een Zwarte Zee-front te stichten. Natuurlijk als een dam tegen het opdringen der Duitschers naar het Oos ten! In België is de oude taai-strijd weer eens opgelaaid tengevolge van een benoeming. De vroegere activist Martens, die eens ter dood werd veroordeeld, doch later onder de amnestie viel en dientengevolge zijn bur gerrechten volkomen herkreeg, is benoemd tot lid der Vlaamsche academie. VanWaal- sche zijde is daartegen direct een krach tige actie ingezet een „verrader" be noemd, dat ging te ver! De liberalen heb ben zich geheel vereenzelvigd met deze actie en dientengevolge is nog vrij onver wachts een kabinetscrisis geforceerd ten gevolge van het aftreden der liberale mi nisters Wat uit deze crisis geboren zal worden? Te Londen is de zoo belangrijke confe rentie inzake Palestina geopend. Eigenlijk mag men het nog geen conferentie noe men, want de diverse partijen vergaderen nog gescheiden van elkaar met de regee ring als centraal lichaam. We staan ech ter nog pas in het begin-stadium en En geland" heeft het vaker klaar gespeeld om tot. elkaar te brengen, wat hopeloos ver deeld leek.... Zonder tegenstand van beteekenis te ontmoeten hebben de troepen van Franco Minorca, het kleinste eiland der Balearen, bezet. De vrees, die Londen en Parijs koes terden, dat de bezetting van dit eiland zou geschieden door Spaansche troepen met behulp van Italianen, is niet bewaarheid. Franco heeft zijn toezegging, de verovering zonder buitenlandsche hulp te volbrengen, gestand gedaan. Daarmee is een nieuwe moeilijkheid in de internationale politiek na de verovering van Catalonië opgelost. Doch ondanks dat zien de Fransche en Engelsche diplomaten met spanning naar het verdere verloop der gebeurtenissen. Door de verovering zijn de Balearen nu geheel in Franco's handen geraakt. Zal dit echter zoo blijven en wanneer dat wel het geval is. hoe groot zal dan de invloed wor den van Franco's grooten bondgenoot, Italië, vooral op het kleine, doch uiterst belangrijke Minorca? Want groote belangen staan achter deze bezetting. Geen belangen van koloniale politiek, zooals bij de Ethiopische kwestie, doch strategische, waarvoor zoowel Enge land als Frankrijk zeer veel interesse heb ben. Dit blijkt al duidelijk uit de geruchten welke den laatsten tijd de ronde deden, dat Frankrijk op dit eiland aanspraak zou willen maken, om zijn positie ten opzichte van de Afrikaansche kust te kunnen hand haven en verbeteren. Doch naast Frankrijk staat de andere belanghebbende: Italë. Want Minorca is één dier punten in en aan de kusten van de Middellandsche Zee die de volle belang stelling hebben van Rome in verband met het doel van Italië: de vestiging van een groot Romeinsch rijk. zooals het in de grijze oudheid heeft bestaan. Toen Italië na eeuwen een mogendheid van den tweeden rang te zijn geweest, zijn zelfbewustheid weer wat terug kreeg, be gon het reeds dadelijk met het zoeken naar vaste steunpunten in de Middellandsche Zee, om daardoor weer meer macht te krijgen. Italië bleef het oog gericht houden op het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee. Toen Mussolini aan het bewind kwam zei ook hij het: „Italië kan slechts naar het Oosten gaan!" Doch dat wilde niet zeggen dat Rome niet lette op hetgeen in het Westen ge beurde. Want het voelde maar al te zeer den grooten tegenstand van het Britsche wereldrijk door zijn strategsche punten Malta en Gibraltar. De burgeroorlog in Spanje was voor Italië een dankbare gelegenheid om te pogen ook macht te krijgen in het Westen, waar het zoozeer gevreesde en gehate Gibraltar ligt. In een eventueelen oorlog, waarin Italië en Engeland als vijanden tegenover elkaar zouden komen te staan, zouden de Ita- laansche vliegtuigen wel tot Gibraltar kunnen komen, doch de afstand is te groot om geregelde aanvallen mogelijk te kunnen maken. Daarom liet Italië een begeerig oog val len op de Balearen. terwijl vriendschap met Spanje ook van zeer veel belang kon zün. De hulp aan Franco moet dan ook alleen beschouwd worden als een middel tot ver grooting van eigen macht en als een etapoe om den grooten machtstrijd die thans in de Middellandsche Zee wordt gevochlen tusschen Engeland, Frankrijk en Italië. Tusschen Italië en Gibraltar liggen Sar dinië en de Balearen. belangrijke steun- Griep en verkoudheid^PSlk zullen onmiddellijk verdwijnen!"^, ^9 wanneer ge dadelijk deslnfec-Ü»^ teerende Karsotedampen inha-U^v leert. F 0.70 en F lr- per flacon. J 8243 (Ingez. Med.) ONTPLOFFING IN KUNSTZIJDEFABRIEK, Een arbeider licht gewond. Gistermiddag werd men in de omgeving van de kunstzijdefabriek Nijma aan den Weurtscheweg te Nijmegen opgeschrikt door een ontploffing. In een der chemische afdeelingen waren chemische praeparaten tot ontploffing ge komen. Gelukkig waren de gevolgen niet zoo ernstig als gevreesd werd. Het glas vloog uit een deel van het dak. Ofschoon er verschei dene arbeiders in deze afdeeling werkten, werd er slechts één door een weggeslagen stuk ijzer licht aan het been gewond. De materieele schade viel nog ai mee. ARBEIDER ACHTEROVER GEVALLEN EN ERNSTIG GEWOND. Té Nieuw-Amsterdam (Dr.) is in de coöperatieve aardappelmeelfabriek „Ex celsior", de 30-jarige timmerman J. Vos bij het verrichten van werkzaamheden op den z.g. slempzolder van een hoogte van een meter achterover met het hoofd tegen den vloer geslagen. Met een ernstige sche delbreuk en een zware hersenschudding is de man naar het ziekenhuis te Emmen overgebracht, waar men operatief heeft ingegrepen. De toestand van het slacht offer is hoogst ernstig. EEN GRIEP-EPIDEMIE IN ZWITSERLAND. Vooral in Zuerich. In tal van plaatsen van Zwitserland heerscht in ernstige mate griep. Vooral te Zuerich is de ziekte ernstig verspreid en zijn er dagen voorgekomen, dat meer dan 1600 gevallen werden gemeld. Gedurende de afgeloopen week moesten 36 schoolklas sen gesloten worden, omdat de meeste kin deren ten gevolge van de griep afwezig waren. Ook bij de openbare bedrijven is het aantal grieppatiënten zeer groot en de diensten ondervinden ernstige stagnatie. De geneeskundige dienst van de Zwitser- sche spoorwegen heeft bepaald, dat aan alle leden van het personeel prophylacti- sche kinine-tabletten moeten worden ver strekt. EEN PRINS GEBOREN. Prinses Kyra, de gemalin van prins Louis Ferdinand van Pruisen, heeft het leven geschonken aan een zoon. Prins Louis Ferdinand is de oudste zoon van ex-kroonprins Wilhelm van Pruisen. NED. FORD KEERT 20'/. UIT. In de gisteren gehouden vergadering van den raad van beheer der N V. Nederland- sche Ford Automobielfabriek werd beslo ten aan de jaarlijksche algemeene verga dering van aandeelhouders voor te stellen, het slot-dividend te bepalen op 14 procent, hetwelk te zamen met het in December 1.1, uitgekeerde interimdividend van 6 pro cent, een jaardividend zou vormen van 20 procent over het boekjaar 1938 evenals in het voorgaande jaar. Bijzondere aanbieding - NIEUW, compleet ingebouwd, 90 GULDEN. BREESTRAAT 39 - TELEFOON no. 35. 8102 (Ingez. Med.) punten voor de Italiaansche zee- en luchtmacht, Sardinië is Italiaansch, de groote strijd gaat daarom om de Balearen, speciaal om het kleine Minorca, dat den zeeweg van Italië naar Gibraltar en van Marseille naar Algiers beheerscht. Dit eiland is reeds vele keeren van eigenaar verwisseld. In de 14de eeuw be hoorde het aan Spanje. In 1708 kwam het aan Engeland, in 1756 aan Frankrijk doch 8 jaar later werd het weer Engelsch. In 1782 werd het Fransch-Spaansch, doch in 1798 werd het reeds weer Engelsch bez t. terwijl het sinds 1802 Spaansch is. Veie pogingen zijn er echter nog nad en onder nomen om het eiland aan Spanje te ont nemen, zij het langs vreedzamen weg. Primo de Rivera sloot in 1926 een verdrag met Mussolini, dat Italië in geval van oor log de Balearen mocht bezetten. Doch na het uitroepen van de Spaansche republiek in 1926 deed Frankrijk een poging de Ba learen te koopen. Engeland kreeg van deze poging de lucht en wist den koop te ver hinderen, Men was in Londen niet erg ze- steld op een allecheerschaDcii van Frank rijk in het We-ten van de M ddel"ar.ds"he Zee en vond dat Frankrijk er reeds genoeg macht had Zoo bleven de eilanden Spaansch. Zooals ze het thar.s nog ziin. Voor 9 Februari 1939 was Minorca republi- keinsch Spaansch thans heeft Franco het bewind er in handen. En I'aiië heeft daar door een staD gedaan in de door hem be- Daalde richting het vcrc-ooten van ei'en macht in de Middel!"-d--che Zee Van eventueele verdere stappen zal veel afhan gen. ïvet alleen voor Italië zelf. doch ook voor Engeland en Frankrijk en vooral voor den wereldvrede!

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9