LAATSTE BERICHTEN lElM DAGBI1D - Eerste Blad Vrijdag 10 februari t939 De teraardebestelling van Sir Henri Deterding De strijd in het Verre Oosten Vicks Va-tro-nol beikiitin^T^ Groote belangstelling te Dobbin Binnenland Het noodwetje op de wilde bussen Congres van de organisaties van spoor- en tramwegpersoneel Buitenland Stop verkoudheid VÓÓRDAT zij begint! Na den dood van Paus Pius XI De Belgische kabinetscrisis De landing op Minorca Stadsnieuws Uit de Omstreken BEURSOVERZICHT MAILT s—t o Het A-N.P. meldt uit Dobbin (Mecklen- furg' Het stoffelijk overschot van sir Henri Deterding, oud-directeur-generaal van de N. V' Koninklijke Nederlandsche Pe- I troleum-Maatschappij, is heden op het I landgoed Dobbin ter-aardc-bcsteld. De Nederlandsche en Duitsche vlag gen waaiden op het landgbed halfstok. In de hal werd om halftwaalf een plechtigheid gehouden, waarbij slechts de naaste familie en intieme vrienden tegenwoordig waren. Te Dobbin waren honderden tele grammen en brieven van condoleance ontvangen uit de geheele wereld en tal rijke officieele vertegenwoordigers uit verscheidene landen bevonden zich ter plaatse. I£r waren kransen van de Ne derlandsche regeering, van rijkskanse lier Hitler, van generaal-veldmaar schalk Göring, van den rijksstadhouder van Mecklenburg, van ir. J. E. F. de Kok, directeur-generaal van de Ko- ninklijkc Nederlandsche Petroleum- Maatschappij, van Walter Clark Teagle, president van de Standard Oil Com pany, van de maatschappij „Rhena- nia", van de „Ossag" te Hamburg en tallooze andero personen en instellin gen. Er bestond, zooals te verwachten was, voor de teraardebestelling 'zeer veel be langstelling. De directie van de Koninklijke Petroleum Maatschappij was vertegenwoordigd door dc heeren ir. J B. Aug. Kessler, mr. J. C. van van Panthaleon baron van Eek. beiden uit Londen en J. M. de Booy uit Den Haag. Van de directie der Shell Transport and Trading Company waren er de directeuren F. Godberg en de commissaris Sir Andrew Agnew. Het college van commissarissen van de Koninklijke Petroleum Mij. was vertegen woordigd door ir. W. H. van Leeuwen..pre sident-directeur van de gist- en spiritus fabrieken te Delft en door ir. E. J. IJzer man. Voorts was er een deputatie van het per soneel van de Koninklijke, bestaande uit d<r. H. M. E. Schürmann, chef van de geo logische afdeeling, mrKL.G. O. baron van Lynden, chef van de araeeling personeel en C. Sauer, secretaris van den raad van be heer van het voorzieningsfonds. De Ba- taafsche Import Mij. was vertegenwoordigd, door haar directeur, den heer E. J. Muller. Ook waren er deputaties van het perso neel der met de Koninklijke in Engeland verbonden petroleummaatschappijen en van de état-major van de vloot der Ko ninklijke Shell. Het noodwetje betreffende de ongecon- cesHoraieerde autobusdiensten is door de Eerste Kamer met 19 tegen 14 stemmen langenomen. In den dierentuin te Den Haag hield de personeelraad der Nederlandsche Spoor wegen een beeturencongres voor de vijf erkende organisaties van spoor- en tram wegpersoneel ter bespreking van de aan hangige wetsontwerpen tot coördinatie van het personenvervoer en tot coördinatie van het goederenvervoer. Op dit congres waren aanwezig namens den minister van water staat, de secretaris-generaal mr. dr. G. W. Smit, ir. Zijdelaan, rijksverkeers-inspecteur, Ir. W. Hupkes, lid van de directie der Nederlandsche Spoorwegen, alsmede ver tegenwoordigers van de verschillende frac ties van de Eerste en Twee Kamre. Het woord werd gevoerd achtereenvol gens door prof. mr. W. A. Beniger, hoog leeraar in de sociologie aan de universiteit te Amsterdam, door prof. ir. E. R. Honde- link, hoogleeraar van de afdeeling weg- en waterbouwkunde der technische hooge- school te Delft en door prof. mr. F. de Vries, hocgleeraar in de economie aan de handelshoogeschool te Rotterdam. PRINSES ARMGARD TE SOESTDIJK. Prinses Armgard, de moeder van Prins Bernhard. is per auto uit Duitschland aan het Paleis Soestdijk aangekomen. MIJNWERKER VERONGELUKT TE HEERLEN. Gisteren is de houwer P. Kohnen uit ochaersberg in de ondergrondse he werken van de Oranje Nassaumijn 4 te Heerlen verongelukt. Terwijl K. bezag was met het plaatsen van een betimmering, werd hij verrast door ven instorting, waarbij K. werd bedolven en gedood. PERSONENAUTO OP ONBEWAAKTEN OVERWEG DOOR TREIN GEGREPEN. De bestuurder licht gewond. Vanmorgen omstreeks half tien is een personenauto, bestuurd door den handels reiziger J. van V. uit IJsselmonde. op den onbewaakten overweg in de Wijk Drie Hoefijzers, onder de gemeente Zevenberg- sche Hoek door een trein uit Breda ge grepen. De bestuurder kreeg lichte ver wondingen. Nadat hem door dr. Verhaak de eerste hulp was verleend, is de heer de V. oer auto naar zijn wonine vervoerd. Zijn wagen werd geheel vernield. Hainan door Japanneezen bezet. Officieel wordt gemeld, dat de Ja- pansche troepen geland zijn op het eiland Hainan, gelegen in Zuid-China, tegenover Fransch Indo-China. De woordvoerder van het departement van buitenlandsehe zaken heeft aan de pers verklaard, dat de ontscheping ge schied is uit militaire noodzaak. Hij voegde hieraan toe. niet te kunnen zeggen of het hier een blijvende of een voorloopige be zetting betrof. Hij gaf toe. dat Frankrijk van deze actie niet op de hoogte was ge steld. Op de vraag, of Japan Duitschland en Italië gewaarschuwd had. antwoordde de woordvoerder „natuurlijk". De notawisseling van 1897 tusschen Frankrijk en China, waarbij werd overeen gekomen, aat China het eiland nooit zou afstaan, is. aldus de woordvoerder, een aangelegenheid dier beide landen, waardoor Japan in geen enkel opzicht gebonden is. Weer een grensincident. Aan de grens van Mandsjoekwo en sovjet- Rusland heeft weer een grensincident plaats gehad, waarbij men elkaar over en weer de schuld geeft. Protesten zijn uitge wisseld. Beide partijen fproken van dooden en gewonden bij de tegenpartij. Bij het eerste niezen vlug een paar van deze nieuwe druppels "7A P: is een "gevaarzóne" in Uw neus en keel, waar bijna alle verkoudheden ontstaan. Dit is óók de plaats om verkoudheden te voorkomen. U behoeft slechts een paar druppels Vicks Va-tro-nol in de neusgaten te doen, zoodra U niest of snuift. ««•Direct verdwijnt het verstopte gevoel. De tin telende geneeskracht verspreidt zich snel door de aangedane neuskanalen en spoort de natuur aan verkoudheden tegen te gaan. Tijdig gebruikt zal Va-tro-nol menige verkoudheid geheel voorkomen. Verlrcht het hoofd Zelfs als Uw hoofd reeds, verstopt is en zwaar aanvoelt, verwijdert Va-tro-nol snel het hinderlijke slijm, vermindert de zwelling der slijmvliezen en maakt dc neusholte schoon. U kunt weer vrij ademen.; Dl BONDOINOOT VAN VICKS VAPORUB Prijs per fladón f0.90. 8166 (Insrez. Med.) DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken afd. Arbeidsbemiddeling, stonden gisteren als werkzoekenden Ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Behangers 28; Bagèerlie- den 1; Betonvlechters 33; Betonwerkers 78; Fundeeringwerkers 1; Glazenmakers 2; Glazen- wasschers 14; Granietwerkers 13; Grondwerkers 118; Helers 1; Metselaars 109; Opperlieden 106; Schilders 239; Sloopers 6; Steenhouwers 2; Straatmakers 10; Hulp-Straatmakers 14; Stu- cadoors. Witters 62; Timmerlieden 259; Uit voerders 10; Voegers 23; Ongesch. Bouwvakarb. 17. Totaal 1146. Fabrieksarbeiders: Lompensorteerders 17; Bleekers 21; Vellenblooters 2; Vuurwerkmakers 1; Steenfabr. Arb. 116; Zeepfabr. Arb. 4; On gesch. Fabr. Arb. 64. Totaal 225. Kantoorpersoneel: Kantoorpersor.eel78Rei zigers. Colp. 38; Winkelbedienden 30: Etaleurs 3: Incasseerders 17; Musici 6; Onderwijzers 1; Verplegers 2; Overheidspersoneel 13. Totaal 188. Hotel-Oafé-Personeel: Huispersoneel 14; Huls jongens 3; Kellners 64; Koks 9. Totaal 90. Houtbewerkers: Beddenmakers 4; Houtbe werkers 67; Kistenmakers 8; Kuipers 5: Lijsten makers 3; Mandenmakers 1; Meubelstoffeerders 14; Meubelmakers 37; Politoerders 2; Ongesch. Fabr. Arb. 42. Totaal 183. Kleermakers: Kleermakers 79: Kappers 5; Schoenmakers 16. Totaal 100. Land- en Tuinarb.: Bloemisten 43; Landar beiders 52; Tuinlieden 33; Warmoeziers 16; Ongesch. Landarb. 8. Totaal 152. Metaalbewerkers: Bankwerkers 87; Blikbe- werkers 27; Burgersmeden 35; Electriciens 46; Gasfitters 14; Gasmetermakers 1; Gereedschap makers 1; Instrumentmakers 1;: Isoleerders 7; KeUingsmeden 16; Klinkers 9: Koperslagers 4. Lab Bedienden 2; Lasschers 8; Loodgieters 35; Machinisten 14: Metaalboorders 5. Metaal draaiers 4; Metaalslijpers 3; Monteurs 28; Pianostemmers 2; Polijsters 2; Ponsers 4; Rij wielherstellers 15; Rijtuigschilders 2; Scheeps timmerlieden 5; Stokers 23; Tegenhouders 11; Hulp-Verw. Monteurs 14; Voorslaanders 8; Voorwarmers 3; Vuurwerkers 9; Wagenmakers 3; IJzerwerkers 44; Zandsftmlters 1; Zandvor- mers 4; Zilversmeden 2; Ongesch. Arbeiders 46. Totaal 545. Sigarenmakers: Sigarenmakers 20: Sigaren- sorteerders 1; Sig. Strippers 3. Totaal 24. Technici. Opzichters: Bedrijfsleiders 7; Inge nieurs 1: Teekenaars 11; Werkmeesters 8. Totaal 27. Textielarbeiders: Hekelaars 5: Katoendruk kers 20; Kluwers e.a. 8; Luikers 12; Plaatsnij ders e.a. 10; Spinners 44; Spoelers 2; Sterkers 3: Staaldraaddraaiers 2; Strijkers 5; Wevers 55; Wolbewerkers 33; Ongesch. Textielarb. 69. Totaal 268 Transportarbeiders: Emballeurs 2; Chauffeurs 143; Exp Knechten 24; Koetsiers 12; Loop knechten 40; Magazijnknechten 68; Schippers 103; Spoor- en Trampers. 17; Wakers 5; Transportarbeiders 62; Losse Arbeiders 489. Totaal 965. Typografen: Boekbinders 32; Boekdrukkers 15; Fotografen 5; Hulp-Vakarbeiders 4; Letter zetters 28; Steendrukkers 1. Totaal 85. Voedingsmlddelenarb.Bakkers 86; Ovenisten 2; Slagers 62: Suikerwerkers 19: Wijnkoopers- knechten 12; Zuivelbereiders 4; Ongesch. Fabr. arb. 47. Totaal 232 Vrouwen- Strijksters 1; Naaisters 12; Win- kél juffrouw en 10: Serveersters 1; Kooksters 1: Kantoorbedienden 29; Ass. bij Tandarts 1; Ver pleegsters 5; Biologen 1; Bedrijfsleidsters 2; Teekenaressen 1; Onderwijzeressen 3; Ass. en Huishoudsters 8; Dagmeisjes 13; Dienstboden 3; Kinderjuffrouwen 2; Werksters 43; Fabr. Arbeidsters 5; A.V.O. 5. Totaal 146. Alg. totaal (w.o. 14 werkverschaffing) 4376 8 Februari 1938 4803 8 Februari 1937 5074 Ben. 29 Ged. Werkloozen. BOTSING MET DOODELIJKEN AFLOOP TE DEN HAAG. In den afgeloopen naoht, omstreeks Jen uur, had op den hoek van de Van Wkemadelaan en den Wassenaarscheweg Je, Den Haag een aanrijding plaats tus- Mien een personenauto, bestuurd door een «-jarige dame. wonende op de Van Alke- ■nadelaan en een motorrijwiel, bestuurd "dor den 30-Jarigen J. H. B. van het Nas- jeupleln. Deze laatste kreeg daardoor ver kondingen van dien aard, dat hij enkele en later in het ziekenhuis Bronovo Is «verleden. HET CONCLAVE Or 28 FEBRUARI. Naar gemeld wordt, heeft de Paus een minuut voor zijn overlijden nog de woorden kunnen uitspreken: „Jezus, Maria, Joseph, 111 Uwe handen beveel ik mijnen geest" In den namiddag zal het stoffelijk over schot van den paus uit zijn particulier vertrek worden overgebracht naar de Six- tijnsche kapel, volgens den rhythus welke in gebruik was voor 1870. Voor de verzoe ning met het Capitool werd het stoffelijk overschot van den Paus opgebaard in de troonzaal, waar een chapelle ardente was Ingericht. Thans wordt een chapelle ar dente ingericht in de Sixtijnsche kapel zelf, waar na vanmiddag vijf uur eerst de leden van de Romeinsché adel. vervolgens de bij den Heiligen Stoel geaccrediteerde diplo maten, daarna de voornaamste persoonlijk heden en ten slotte de geloovigen zullen worden toegelaten. Alle buitenlandsche kardinalen zijn tele grafisch opgeroepen naar de conclave, welke na de begrafenis van Pius XI zal bijeenkomen om een nieuwen Paus te kie zen. Het college van kardinalen omvat op het oogenblik 62 kardjftalen, waarvan 35 Italianen en 27 niet-Italiapen. De termijn, vastgesteld voor de bijeenroeping van de concluave. Is gezet op 18 dagen, teneinde de in ver verwijderde landen wonende kardinalen In de gelegenheid te stellen deel te nemen aan deze vergadering, die voor de katholieke kerk van het allergroot ste belang is. Aangezien het aarttal Ita- liaansche leden van het college dat der niet-Italiaansche kardinalen overtreft, en deze overweging gevoegd wordt bij zooveel andere van internationalen aard, kan men het a priori reeds als uitgesloten beschou wen dat een niet-Itallaan tot paus geko zen wordt. De beeldhouwer Mistruzzl zal een doods- masker van den Paus vervaardigen. Uit alle deelen der wereld worden be richten ontvangen waarin het werk van Plus XI wordt geprezen en waarin de stem van de geheele katholieke wereld wordt vertolkt. Vanmorgen ls de zuster van den Paus, Carmela Ratti, vergezeld van graaf Franco Rattl, tot de sterfkamer toegelaten, Kardinalen, aartsbisschoppen en andere hoogwaardigheidsbekleeders brengen het stoffelijk overschot de laatste eer. De Belgische Koning- is vanmorgen met de besprekingen betreffende de kabinets crisis begonnen. Hij heeft achtereenvol gens den voorzitter van Senaat en Kamer en de ministers van staat, Brunet en Hij- mans, ontvangen. Later heeft de Koning een onderhoud gehad met Van Overbergh, minister van staat en voorzitter van de rechterzijde in den Senaat. Omstreeks halfeen kwam Spaak bij het paleis aan. VERKEERSONGELUK TE MAASSLUIS. Op de Wedde te Maassluis is vanochtend ««ernstig verkeersongeval gebeurd, waar- ««"-jarige fabrieksarbeider G. de Jong ;'1 Maassluis ernstig gewond werd. De ™g reed op zijn fiets links van den weg. vrachtauto uit tegenovergestelde eating naderde, wilde de wielrijder over- c«n. Hierbij botste hij tegen de auto en werd «oor den laadbak getroffen. Het l/?lt9,ter kreeg ernstige verwondingen en 'evensgevaarlijken toestand naar het £enhuls té Rotterdam overgebracht. BRITSCII-INDIE UIT DEN VOLKENBOND? De wetgevende vergadering te Delhi, heeft met 55 legen 54 stemmen een motie aangenomen voor de onmiddellijke terug trekking van Britsch-Indië uit den Volken bond- CIANO NAAR BERLIJN. Uit goede bron wordt thans bevestigd, dat de Italdaansche minister van buiten landsche zaken, Clano, zich op 28 Februari één dag in Berlijn zal ophouden op zijn terugkeer uit Warschau. Spaansche vluchtelingen, die aan boord van den Britschen kruiser „Devonshire" te Marseille zijn aangekomen, hebben me degedeeld, dat gedurende de onderhande lingen op Minorca gevochten ls. Italiaan se he vliegtuigen hebben het eiland gebom bardeerd. De republikeinsche militaire gouverneur kwam te Mahon aan boord van den krui ser en besloot na een gesprek met kolonel San Luis het eiland aan de rechtschen over te geven. Toen brak echter de strijd uit: Italiaansche vliegtuigen vernielden 30 hui zen, waarbij een aantal bewoners om het leven kwamen. De „Devonshire" werd door eenige bomscherven getroffen. Bij het onderhoud tusschen San Luis en den militairen gouverneur waren geen Brit- sche officieren tegenwoordig. De ..Devon shire" is gisteren voor de aankomst der rechtsche troepen verfrokken. De 450 vluchtelingen, die te Marseille zijn aange komen, zijn allen Spanjaarden. MIAJA PLEEGT OVERLEG. Generaal Miaja heeft gisteren overleg ge pleegd met eenige generaals en vertegen woordigers van alle partijen en vakbonden in de centrale zone. Hij zette hun uiteen, welke maatregelen getroffen worden voor een krachtig verzet. Allen verzekerden Miaja van hun volledigen steun. TWINTIG GEWONDEN BIJ TREINBOTSING Op het station te Essen is vanmorgen een personentrein in botsing gekomen met een rangeerenden goederentrein. Een twintigtal reizigers werd min of meer ernstig gewond. As. Donderdag zal het 25 jaar gele den zijn, dat de heer B. M. Noach zijn werkkring als leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde aan de Gem. H.B.S met 5-jarigen cursus alhier aanvaardde Naar wij vernemen heeft zich uit zijn oud-leerlingen een comité gevormd, dat zich voorstelt om zijn oud-leeraar Zaterdag 18 dezer ln de gymnastiekzaal der H.B.S. des middags om 3 uur een huldiging te bereiden. AALSMEER. Vergadering Tuinbouw en Plantkunde. De afd. der Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde vergaderde in „De Oude Veiling" onder voorzitterschap van den heer G. Oud. Na opening las de secr., de heer C. J. Augustijn, de notulen, die vastgesteld werden. Uit het jaarverslag bleek, dat de afdeeling 357 leden en be gunstigers telt. De voorzitter deelde mede, dat het hoofdbestuur voor 1939 als voogd der afdeeling had aangewezen den heer G. van Noort te Boskoop. Als bestuursleden werden herkozen de heeren D. Jongkind Mrz., G. Oud en D. van Leeuwen. De pen ningmeester. de heer D. Jongkind Mz., gaf rekening en verantwoording van zijn be heer over 1938. Per 31 December j.l. bedroeg het batig saldo f. 578.20. De heer J. H. Mefelink hield een lezing verduidelijkt door lantaarnplaatjes over het onderwerp Het Nationale Park „De Hooge Veluwe". De voorzitter dankte den heer Memelink voor zijn interessante en leerzame lezing, waarna sluiting volgde. Het Chr. Dameskoor „Dindua" (dir. de heer G. v. Hulst) organiseerde een vo caal en instrumentaal-concert in „De Oude Veiling". Een. mooi programma werd afge werkt. Ds. Y. Alkema opende en ds. F. Knoppersen sloot den avond. Velen waren opgekomen om het concert te beluisteren Burgelijke Stand Geboren: Andries z. van D. v. d. Beitel en li. v. Langeraad; Rudolf Ernst z. van P A. Hinze en B. v. d. Haak. Getrouwd: F. C. Toepoel. 24 Jaar en A E. Tas 25 jaar: W. Piet. 30 jaar en M v. d. Zwaard 23 jaar. Overleden'; P. Daalhuizen. 26 jaar, ongehuwd; C. A. Kramer, oud 52 jaar. echtgenoot van J. M. Boomhouwer; P. Zekveld 10 dagen z van P Zekveld en A. Vis; W. v. d. Breggen. 94 jaar weduwnaar van A Nedcrveld; J. Prook. 60 jaar. echtgenootc van W. Resting. gedaald en hoewel dit ten opzichte van de be drijvigheid in de bouwvakken in de naaste toekomst nu niet zooveel beteekent. had men, aan de hand van de mooie voorspellingen, eer der een toeneming van die contracten mogen verwachten. Het aantal wagonladingen is daar bij achteruit gegaan en dit wiist ajlerminst op vooruitgang. Integendeel worden de wagon- verladingen steeds beschouwd als een goede indicator voor den algemeenen gang van zaken. Ook de ontwikkeling van de automobielindustrie gaat niet geheel naar wensch en ih Januari zijn de omzetten niet in overeenstemming geweest met de berekeningen, terwijl zich tot dusverre ln Februari geen groote verbetering heeft ge openbaard. Alles bij elkander is er nog geen reden tot extase over de ontwikkeling van de situatie. Bovendien schijnt men bezorgd te zijn over de tegenstellingen tusschen Roosevelt en de volksvertegenwoordiging, omdat men het niet uitgesloten acht, dat daaraan minder pret tige consequenties verbonden kunhen zijn. De omzetten te New York. die gisteren niet meer dan 550.000 bedroegen doen helder uit komen, dat men zich uiterst gereserveerd houdt, De middagbeurs. In het voorkomen van de effectenbeurs was heden niet veel verandering gekomen. De markt onderscheidde zich wederom in het bij zonder door algeheele afwezigheid van onder nemingslust en had mitsdien een lusteloos verloop. De koersen waren overigens niet veel veranderd, maar in sommige rubrieken kon onder beurstijd een kleine achteruitgangwor den waargenomen. Voornamelijk moest dit worden toegeschreven aan het voor de houders van Amerikaansche waarden teleurstellende verloop van Wallstreet en aan de onverwachte gedrukte houding van den Nederlandschen gul den op de wisselmarkt, waarvoor men niet dadelijk een voor de hand liggend motief kon vinden, afgescheiden dan van de geruchten, waarvan de herkomst niet was te onderkennen en het karakter niet was te be>alen. Evenals de laatste dagen werd de belang stelling weer getrokken door de claims Billiton maatschappij, waarin het vrij levendig toeging, doch vanzelfsprekend was de handel heden toch beduidend ingekrompen. Nadat aanvankelijk was gehandeld tegen circa 427 gulden kon een verbetering worden waargenomen tot omstreeks 434 gulden, daarna kreeg het aanbod echter weer de overhand en later op den middag werd gehandeld tegen circa 425 gulden. Met den handel in de locale fondsen was het droevig gesteld. Nu en dan werd iets gedaan ln Koninklijken die na enkele procenten lager te zijn ingezet tijdens de middaguren slechts onbeteekende fluctuaties meemaakten. Op de suikerafdeeling gaven H.VA.'s nu en dan kleine teekenen van leven. Aanvankelijk werd enkele procenten beneden de vorige slotnoteering afgedaan, waarna nog een kleine verzwakking kon worden waargeno men. Diverse Incourante soorten werden iets lager genoteerd. Voor Scheepvaartpapieren was de belangstel ling nog niet teruggekeerd. In verband met de algemeene lustelooze beurstendenz werden di verse aandeelen iets lager genoteerd. De Tabakken waren bijna geheel uit het ge zichtsveld verdwenen. De Sumatra-aandeelen waren weinig veranderd, doch waren blijk baar toch aan den gedrukten kant. Van de Rubberfondsen kwamen Amsterdam Rubbers wederom een kleinigheid lager te liggen, waar voor diverse incourante soorten eenlg aanbod te verwerken was. kwamen lagere noteeringen te voorschijn. De industrie-afdeellng was verwaarloosd. De Philips-aandeelen bewogen zich voortdurend in de naaste omgeving van de 200 procentsgrens. A.K.U.'s en Unilevers waren weinig veranderd. De Amerikaansche markt was zeer stil. in over eenstemming met Wallstreet werd op een lager peil verhandeld de affaire was zoo gering dat zelfs de toonaangevende staalaandeelen en Anaconda's bij wijlen-geheel verwaarloosd waren De beleggingsmarkt was stil en vrijwel onver- anderd. Voor de Nederlandsche staatsobligatiëm De obligatlën Nederlandsch Indië A. waren goed prijshoudend. Fransché fondsen trokken nau welijks attentie. De Duitsche markt had een gedrukt voorkomen. De obligatlën uit de Young- leening werden lager afgedaan. AMSTERDAM. 10 Februari. Het wil met Wallstreet nog altijd niet. den kant op dien de bezitters van Amerikaansche fondsen gaarne zouden zien. Gisteren heeft zich te New York wederom een daling voltrokken en de koersen bewegen zich nog niet zoo heel ver boven het laagste pell van dit Jaar. Nu eens is het de eene en dan de andere oorzaak die wordt aangegeven voor het gebrek aan her stellingsvermogen van de Amerikaansche fond- senmarkten. Maar de werkelijke motieven van teleurstellend koersverloop zullen ongetwijfeld toch wel wortelen ln de interne verhoudingen in de Unie. Weliswaar is men in Amerika tegenwoordig bijzonder gevoelig voor de poli tieke gebeurtenissen in Europa en anJere ge bieden, doch men kan toch moeilijk veronder stellen dat Wallstreet steeds ongunstig zou worden beïnvloed door externe factoren, indien de maatschappelijke verhoudingen in het land zelf alle reden tot tevredenheid gaven. De tweede maand van het nieuwe jaar begint al weer aardig op streek te geraken, maar de economische opleving laat nog altijd op zich wachten. Hetgeen hedenmorgen omtrent het Amerikaansche zakenleven werd vernomen maakte geen optimistischen indurk. De waarde van de bouwcontracten is ln de afgeloopen week WISSELKOERSEN. Londen 8.713/4 (8.69'/t); Berlijn 74.55 (74.47«/«); Parijs 4.92'/t (4.91Vt); Brussel 31.38 (31.37); Zwitserland 42.16 (42.08) Kopenhagen 38.92l/j (38.85Stockholm 44.95 (44.85); Oslo 43.821/2 (43.72V«); New York 1.85 7/8 (1 85 9/16); Praag 6.38l/« (6.37); Italië lire 5.75. Prolongatie 1/2 pet., Part. disc. 1/8, Dag geld 1/4. Regis term arken 27 1/2, Crediet Sperr- marken 7 3'16, Reismarken 45 1/2, Bank papier 20 7/8. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. LEIDEN, 10 Febr. Ter veemarkt aangevoerd: 10 Stieren f. 240—270 per stuk, 54—58 ct. per K.G. (schoon gewicht), mat; 134 Kalf- en Melkkoeien f. 180290. mat; 165 Varekoeien e.a. f. 120—185. tam; 129 Vette koeien f. 180— 290. 50—72 ct„ tam; 18 Vette kalveren f. 70 110, 7098 ct,, stroef; 292 Nuchte slachtkalveren f. 49. stroef; 200 Vette schapen f. 1825. 40— 46 ct.. mat: 1052 Vette Zuiglammeren f. 12—17. 4450 ct.. mat; 2 Lammeren: 36 Zeugen f. 40 65, iets vlugger; 399 Mestvarkens f. 18—33, iets vlugger; 228 Biggen f. 711, iets vlugger; 1 Paard; 12 Bokken en geiten f. 4—9, mat. Kaasmarkt 10 Febr. Goudsche kaas le soort f. 2526. idem 2e soort f. 2425. 26 partijen; Leidsche kaas le soort f. 2324'^ per 50 K.G., 10 partijen. Handel matig. A ARL ANDER VEEN, 9 Febr. Eierenveiling. Kuikeneieren f. 2,803,00 per 100 stuks; Kippen eieren f. 3.003,60 idem; Kaas 24 ct. per pond. BODEGRAVEN. 9 Febr. Eierveiling B.PJC.V. Aangevoerd 977 stuks kipeieren, prijs wit f.2.80 —3.40; bruin f. 3.303.80; eendeieren f. 3.30. HOOFDDORP. 9 Febr - Rogge f. 7.60—7.80; Chevalier gerst f. 7.753.00; Wintergerst f. 7.60 —7.80; Haver f. 6.206.50; Duiveboonen f. 11 12; Paardeboonen f. 8.75—9.00; Groene erwten f. 8.759.50; Vale erwten f. 1618; Gele mosterd f.1416.50; Kanariezaad f. 7.508.00; Karwij- zaad f. 20.50—21.00; Blauwmaanzaad f.3233. Alles per 100 K.G. LEEUWARDEN. 10 Febr. Nagelkaas 23-25; Goudakaas 2639; Edammerkaas 10—20. Aan voer 2353 Kg. Veilingboter 1.42—1.37. Aanvoer 4 6 vaten. Commissie 88. Edammer kaas 20 plus 9—91.-: id. 40 plus 1717ViGoudsche kaas 20 plus 99'i; id. 40 plus 1717^; Volvette 40 plus f. 22.50—23; Broodkaas 40 plus f. 17.00 17.50; Leidsche kaas 20 plus f. 9.5010 per 100 Kilogram LEIDSCHENDAM. 9 Febr. Het Blesse Paard. 2423 Kipeieren f. 3 50—4: Heneieren f. 3.30—3.40 Eendeieren f. 3,per 100 stuks. LEIDSCHENDAM. 9 Febr. Vrije Velling. 7817 Kipeie>;m f 3.50—4.25; Eendeieren f. 3.05— 3.75 per 10Ó stuks; Kippen 4085 ct; Eenden 30—65 cent; Duiven 817 ct; Konijnen f. 0.20 —1,75 per stuk. VOORHOUT. 9 Februari. Slachtkonijnen f. 0.85—1.40; Jonge konijnen tot 35 ct.; Slacht- kippen tot 55 ct: Jonge hanen tot 55 cent; Eenden 50 cent. Alles per stuk. WOITBRUGGE 9 Febr Errenveiling Kir>n°reieren 3.2°-3.60; Klel">~ e^-en 3. ZEVENHOVEN. 9 F'br. E'ervrlllnc Aan~- voerd 2419 stuks. Kipeicren f. 2.90—3.45; eend eieren f. 2.30—2.85 per 100. ZOETER MEER. 9 Febr. Eierenveiling Aanvoer 13.000 stuks. Kippeneieren 3—3.80; Eendeneieren 3—3.20

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3