BINNENLAND Nieuws uit de Filmwereld Een Engelsch epos „The Drum" LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 10 Februari 1939 Vierde Blad No. 24196 Tögat/ 79ste Jaargang Dr. Jan Kalf Problemen van Sociale Zaken Tandheelkundigen en tandartsen Geheel door Engelschen gemaakt bi; zijn heengaan als directeur VAN het rijksbureau voor de monumentenzorg Dr. Jan Kalf. Dr. Jan KaJf. wien aooals gemeld ls ontslag ls verleend als directeur van het Rijksbureau voor de Monumentenzorg, ls 10 Mei 1873 te Amsterdam geboren. In de hoofdstad doorliep hij het gymnasium en (tudeerde hij letteren en kunstgeschiedenis Mn de universiteit. Van 1899 tot 1903 was hij assistent aan het Nederlandsch museum voor Geschie denis en Kunst. Van 1903 tot 1918 vervulde hij het secretariaat van de rijkscommissie toot de inventariseering der monumenten. In laatstgenoemd jaar werd dr. Kalf be noemd tot directeur van het Rijksbureau voorde Monumentenzorg, uit welke betrek king hem thans wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd eervol ontslag is verleend. Sinds 1927 is de heer Kalf, aan wien de Vtrechbsche Universiteit in 1912 het doc toraat honoris causa in de letteren en wijs begeerte verleende, lid van de Koninklijke Academie van Wetenschappen. Van zijn hand verschenen: bijdragen tot de geschie denis en kunst, van oude en nieuwe kunst, de Katholieke kerken in Nederland, de monumenten van geschiedenis en kunst in de voormalige baronie van Breda, in samenwerking met ande ren, catalogus der nationale tentoonstelling ran oude kerkelijke kunst te 's-Hertogen- boseh en de oude kerkelijke kunst in Neder land. Verder schreef hij in 1908 een novelle, getiteld „Forensen" en ln 1918 een blijspel, genaamd „De duivel in Delft". champignons uit indië. Vrijgesteld van invoerheffing. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat bij den Invoer van champignons hier te lande geen prijsver schil zal worden berekend voor champig nons in blik. waarvan ls aangetoond, dat zij uit Nederlandsch Oost-Indlè hekomstig zijn, zulks tot een gezamenlijk gewicht van ten hoogste 10.000 K G, netto 'sjaars. wenschen en verlangens der eerste kamer. Verschenen ls het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Sociale Zaken. Verscheidene leden meenden, dat de op lossing van het werkloosheidsvraagstuk nog niet naderbij is gebracht. Bh wordt ge wacht op daden. Verschillende andere leden betuigden instemming met het beleid van den minis ter betreffende de bestrijding van de werk loosheid. in het bijzonder ook ten aanzien van de Jeugd. Gewezen werd op den- moeilijken toe stand, waarin kleine boeren, tuinders en andere zoogenaamde kleine zelfstandigen zich bevinden. Nogmaals werd aangedron gen op het treffen van maatregelen tot verbetering van de positie dezer groepen. Verschillende leden hadden met groote belangstelling kennis genomen van het den laatster, tijd sterker op den voorgrond getreden streven naar een „nieuwe ge meenschap". een streven dat. naar blijkt, in breeden kring de aandacht trekt. Betreurd werd de inschakeling van den economlschen raad. aangezien zij tot ver traging leidt en het nut er van problema tisch ls te achten. Met teleurstelling hadden verscheidene leden vastgesteld, dat de arbeid van de commissie, welke oun. naar middelen zou zoeken ter bevordering van de arbeids- spretding. tot dusver een gering resultaat heeft opgeleverd. In verband met het lelt. dat nog altijd vele ouden van dagen van elke ouderdoms- ultkeerlng zijn verstoken, drongen ver scheidene leden bij den minister aan op maatregelen, waardoor de toestand van dezen ouden van dagen kan worden ver beterd. Er wordt op gewezen, dat de plaatse lijke cijfers van het aantal werkloozen dik wijls zeer onbetrouwbaar zijn. wat de vak rubrieken betreft. Den minister komt lof toe. aldus ver scheidene leden, voor zijn houding met be trekking tot de kwestie van overmatig Duitsch huispersoneel tegenover een te gering aanbod van Nederlandsche hulp. ZIJ spraken den wensoh uit, dat het bij den ten deze gedane eersten stap niet zou blijven. Nogmaals werd er op aangedrongen de tewerkstelling van buitenlandsche musici zooveel mogelijk tegen te gaan. De voorstelling van den minister in de Tweede Kamer alsof het werken door Duitschers in ons land gelijk kan worden gesteld met het werken van Nederlanders in Duitschland, konden verscheidene le den niet als juist erkennen.. ■Van verschillende zijden werd ernstig bezwaar gemaakt tegen de uitvoering in werkverschaffing van werken, welke zich hiervoor niet leenen, omdat bij de uitvoe ring daarvan van werkverschaffing geen sprake is. een vleesch-consbrvkn- con ventte? Naar de .Msö." verneemt, heeft een be langrijke groep fabrikanten uit de vleesch- conserven-industrle besloten, de regeering te verzoeken een vleeschconservenconven- tie met annex een quotaregeling in het leven te roepen Het desbetreffend verzoek is bereids bij den minister van Economische Zaken in gediend. hun bevoegdheden vastgesteld. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp hou dende nadere voorzieningen inzake de tandheelkunde, zegt de minister van So ciale Zaken o.m Bii de thans bestaande onzekerheid kan op de uitoefening van de tandheelkundige praktijk toezicht nu eenmaal niet naar wensch worden uitgeoefend. Tegen het denkbeeld om aan hen. die krachtens de wet van 1925 een visum heb ben verkregen en die thans ouder zijn dan 55 jaar, de bevoegdheid van den tandheel kundige te verleenen zonder examen, heeft de minister bezwaar. Met betrekking tot de nadere omschrij ving van de bevoegdheid van den tand heelkundige worde in de eerste plaats op gemerkt. dat die omschrijving geheel over eenkomt met de praktijk, zooals deze zich, ondanks het arrest van den Hoogen Raad van 9 Februari 1920, heeft ontwikkeld. Op die praktijk ls tevens ingesteld geweest het examen van 1930 Het ligt natuurlijk in de bedoeling, ook thans het voor-onderzoek en het examen op die omschrijving geheel in te stellen. Het verschil tusschen de bevoegdheid der tandartsen en die der tandheelkundigen zal voortaan bestaan allereerst in het feit, dat de uitoefening der orthodontie, d.w.z. de behandeling van de anomalieën van den stand der tanden in haar geheel, aan de tandheelkundigen blijft ontzegd en dat dezen evenmin de tandkassen en het tand- vieesch zullen mogen behandelen, behalve wanneer een dergelijke behandeling gebo den is door een extractie. Aangezien de opsomming in artikel 4 van het ontwerp blijkens den aanhef limi tatief is. en in het bijzonder extracties in de meeste gevallen niet zonder plaatselijke verdooving behooren ie geschieden dient nog te worden vastgelegd, dat het aan wenden van plaatselijk gevoelloos makende middelen van tandheelkundige geoor loofd ls. Voosts zal verschil in bevoegdheil be staan ten aanzien van de behandeling van jeugdige personen, welke aan de tandheel kundigen zal worden onthouden. De leef tijdsgrens is Veiligheidshalve op 16 jaar gesteld. Nu ten gevolge van het onderhavige wetsontwerp, de groep der tandheelkundi gen zal worden uitgebreid en hun bevoegd heid wettelijk zal worden vastgesteld, be staat er naar de meening van den Minis ter wel reden om een clausule betreffende d' beroepsethiek in de wet te nemen. De uitbreiding der wettelijke bevoegdheid be hoort voorts met een uitbreiding der wet telijke verantwoordelijkheid samen te gaan. Ten slotte is in voorgaande jaren de noodzakelijkheid aan den dag getreden om te kunnen optreden tegen tandheelkundi gen, die zich door misleidende handelingen (b.v. het z.g. dekken van onbevoegdeni en propaganda (o.a. in dagbladen, strooibil jetten, prospectussen en met misleidende qualificaties aLs „kliniek voor tandheelkun dige patiënten" e.d i een groote praktijk hebben verworven ten nadeele van de tandartsen, die wel aan de regelen eener beroepsethiek zijn gebonden. De besturen van de Nederlandsche Ver- eeniging van tandheelkundigen en de Ver- eeniging van Tandtechnici hebben met de sterkking der regeling him volledige in stemming betuigd. BOTERNOTEERING. De commissienoteerine voor Nederland sche boter is gisteren vastgesteld op 88 ct. per KG. DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en de steun- uitkeering op boter is. behoudens tusschen- tiidsche wijziging voor de week van 9 tot 16 Februari vastgesteld op 60 cent per K.G. wordt voorkomen en bestreden door het probate en onschadelijke middel Bij allopafh. «n drag, vanaf f. 0.80 p. flac. (axel. O.0 J 8164 (Ingez. Med.) geestelijke en moreele herbewapening. Nationaal fonds voor bijzondere nooden. Het Nationaal fonds voor bijzondere nooden schrijft ons: H. M. de Koningin heeft in Haar radio rede op 27 Januari j.l. de bijzondere aan dacht van het Nederlandsche volk ge- viaagd voor de nooden van groote groepen der bevolking, die onder de gevolgen der huidige economische omstandigheden ge bukt gaan. Richt de oproep zich tot de geesten en harten van alle Nederlandrs. ook met de daad moet naastenliefde ln nationalen zin cn samenwerking boven verdeeldheid wor den nagestreefd. Velen voelen zich geroepen om het ini tiatief te nemen tot nieuwe organisaties. Men kan echter ook de bestaande instel lingen, die nationaal en neutraal in den besten zin hulp bieden, op breede schaal steunen in haar streven. Voor nieuwe en stille armen, voor mid denstanders, die in moeilijkheden zijn ge raakt werkt het Nationaal fonds voor bij zondere nooden met zijn 300 plaatselijke commissies van samenwerking, gevormd uit alle geledingen der bevolking, een voor beeld van de door de Koningin, bescherm vrouwe van het fonds, bedoelde nationale samenwerking. Wie zich geroepen voelt, na het woord van Hare Majesteit een daad van naasten liefde te verrichtenkan door zijn steun aan het Nationaal fonds (giro Den Haag 2727271 bijdragen tot leniging van bijzon dere nooden in nationaal verband. In 1938 kon het fonds ruim f. 450.000 aan giften tot herwinning of handhaving van zelfstandigheid door bijdragen van het Nederlandsche volk uitkeeren. het twintigste dietsch studentencongres. Na de rede, waarmede de gezant van de Unie van Zuid-Afrika dr. h. D. van Broek huizen gistermiddag zooals reeds gemeld het twintigste Dietsch studentencongres in het muzieklyceum te Amsterdam opende, werd achtereenvolgens het woord gevoerd door een drietal studenten, die onderschei denlijk namens de Dietsche studenten in Nederland, in Zuid Afrika en in Vlaanderen de groeten aan het congres overbrachten. De eerste congresdag werd hierna geslo ten met een rede van prof. dr. F. J. M, de Waele uit Nijmegen over het onderwerp: „Dietsche fierheid en Dietsche plicht". In de collegezalen van het Amsterdam- sche Universiteitsgebouw is vanmorgen het congres voortgezet. In de historische .sectie hield prof, dr. P. L. Tack een inleiding over „De buiten landsche politiek van den Raad van Vlaan deren". In de juridische sectie sprak prof. mr, L. J van Apeldoorn uit Amsterdam over: „Dietsch recht". In de Friesche sectie hield prof. dr. G. Gosses uit Amsterdam een inleidine over: „De plaats der Friezen ln de Dietsche samenleving". Tenslotte gaf mej. dr. E. J. M. Conradi een overzicht van de ontwikkelingsgang van de Nederlandsche en van de Zuid- Afrikaansche literatuur. VERKEERSONGEVALLEN IN DECEMBER. De K. N. A. C. schrijft: De door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek verstrekte voorloopige gegevens om trent het aantal verkeersongevallen over de maand December geeft een gunstiger beeld dan de voorafgaande maanden. Niettegen staande de vele gevaren van gladde weg dekken in de koude-periode, waarin het mo- torwegverkeer door het uitvallen van an dere vervoermiddelen een verhoogde pres tatie kreeg te leveren, is het aantal ver keersongevallen met doodelijken afloop beduidend geringer dan in de voorafgaande maanden en tevens iets gunstiger dan vorig jaar. Eensdeels moet dit natuurlijk geweten worden aan het feit, dat het an dere dan motorverkeer in deze koude maand zeer veel geringer was, waardoor de gevarenfactor eveneens sterk verminderde. Anderzijds wijst het er echter op, dat door de bestuurders van motorrijtuigen onder de gevaarlijke omstandigheden beleidvol gereden is. De cijfers voor de laatste zes maanden zijn als volgt (tusschen haakjes de overeenkomstige cijfers van vorig jaar): gedood ernstig gewond Juli 71 (47i 401 (390) Augustus 68 (64) 429 (471) September 68 61) 452 417) October 90 (47) 408 (404) November 68 (62) 365 (329) December 42 (45) 312 (314> de nood in de venen. Tekort aan kleeding, dekking en babygoed. Het Tweede Kamerlid, de heer Posthuma heeft aan de ministers van binnenlandsche zaken en sociale zaken de volgende vragen gesteld: 1. Hebben de ministers kennis genomen van onderstaand „dringend verzoek" ge- platast in eenige dagbladen? In de Drentsche Veenkoloniën is drin gend behoefte aan kleeding en dekking. Vooral bij d e kinderen. Ook aan babygoed ls nijpend gebrek. Daarom wordt er een beroep op u gedaan om uw afgedankt goed. wat het ook zij, te willen zenden naar het gemeentehuis te Emmen. waar .voor rechtvaardige en doel treffende verdeeling zorg wordt gedragen. J. L. Bouma. Burgemeester van Emmen. 2. Zoo ja. zijn ze dan niet met onder- geteekende van oordeel, dat in genoemde „dringende behoefte" aan kieeding. dekking en babygoed niet kan worden voorzien door de inzameling van afgdankt goed? 3. Zoo dit het geval is, zijn de ministers dan bereid maatregelen te nemen, om aan de in genoemd „dringend verzoek" bedoelde gebreklijdende personen in de Drentsche Veenkoloniën de benoodigde kleeding. dek king en babygoed te doen verstrekken? 4. Indien de ministers hiertoe bereid zijn, willen ze dan mededeelen op welke wijze ze dit denken te doen? DE GOOISCHE TRAM. Alleen autobussen? Naar de „Stand." verneemt, is het thans vrijwel zeker, dat de lijnen van de Gooi- sche Tram zullen worden opgebroken en de exploitatie met autobussen zal worden voortgezet. Hierdoor zullen ook de werk plaatsen van deze onderneming verdwij nen: de groote reparaties van de autobus sen zullen in de werkplaatsen van de A.T. O. worden verricht. Intusschen bestaan er plannen om b.v. op het traject ZwolleKampen proeven met de motorrijtuigen van de Gooische Tram te nemen. Het zou nJ. zijn gebleken, dat de bestaande motorrijtuigen der N. S. voor den bodem op dit traject te zwaar zijn. de geïnterneerde spanjaarden. Naar wij vernemen, zullen de in ons land geïnterneerde Spanjaarden eerstdaags naar hun land terugkeeren. Zij die de terugreis zeil kunnen bekostigen, mogen reeds thans naar Spanje teruggaan. (Msb.) Guiick, das ist reizend von dir" zingt, spelen nog mede Otto Tressier, Fritz Ode- mar. Hilde von Stolz. Anton Pointner, Josefine Dora en Annie Rosar. De manne lijke hoofdrol wordt vertolkt door den Ita- liaanschen jeune-premier Vittorio de Sica. ANNA VON PALEN OVERLEDEN. Anna von Palen, die o.m. in de films „Zeven Ooorvijgen" en Fanny Elssler" mar kante bijrollen vervulde, is dezer dagen overleden. Zij heeft meer dan vijf-en- twtintig jaar voor de film gespeeld; vooral moederrollen heeft zij steeds met toewij ding gespeeld en er vaak suggestief gestalte aan gegeven. „problemen der jeugd". Vreemd genoeg was het tot nu toe altijd Amerika, dat de Britsche wapenfeiten en nistorie verheerlijkte in groote films als »ine life 0f a Bengal Lancer", en „The maige of the light Brigade". Thans be- nandelt Alexander Korda met zijn „The wum", het leven van het Engelsche leger Bntsch Indië. Sabu, de ontdekking uit .Elephant Boy" SP11 200 )ulst ons land bezocht heeft, «Peelt de hoofdrol In A. E. W. Mason's ver- Jan heldentrouw en moed, bijgestaan Jï~r belangrijke acteurs, zooals Raymond J^sey, Valerie Hobson, Roger Livesey, Des- mond Tester en Edward Lexy. allp W€rd natuurlijk voor gezorgd, dat es tot in de kleinste onderdeelen authen- was. Daartoe werd een staf technici ..„„"biera's naar de meest afgelegen bui- ömV? ?an Chitral in Indlë gezonden om net landschap en het leven der in gingen te filmen. „„„"werd nog een groep technici uit- enkrf naar Cwm Bychan in Wales, waar wie scenes met de hoofdrolspelers wer- en opgenomen. Verboden grondgebied. ^selsche gouvernement verleende CJJ- "bgelijke faciliteiten aan den Indischen om 32? kreeS ze"s de toestemming y.lo dringen in de z.g. „verboden i die geheel aan de inboorlingen toe- Niet alleen het Engelsche leger, maar ook de Mehtar van Chitral verleende zijn medewerking door 3000 mannen van zijn lijfwacht uit te leenen als figuranten in de gevechtsscènes. Ook stond hij toe. dat zijn paleis, een der mooiste van Britsch Indlë, werd opgenomen. De gevechts-scènes werden grimmig rea- lilian harvey in „ins blaue leben". De montage van de nieuwe Lilian Har- vey-film „Ins blaue Leben", die de Ufa vervaardigd is op Capri en in de Cine- citta te Rome, zulks onder regie van den Italiaanschen regisseur Augusto Genina, is thans beëindigd. Genina is, zooals men zich zal herinneren, de regiseur van ver schillende Beniamino Gigli-films. In deze film, waarin La Harvey o.m. Franz Gro- the's lied „Guten Tag liebes Glück. kommst. Peter Paul Brauer spannend geregisseerde du endlich zur mir, guten Tag liebes1 film. In de U.F.A.-film „Problemen der Jeugd" die hier deze week vertoond wordt, spelen verschillende nieuwe actrices, o.a. Jutta Freybe. Christine Grabe, Ingeborg v. Kusse- rouw. Maria Koppenhöfer de hoofdrollen. Hierboven Jutta Freybe uit deze door dr. gewezen zijn en die een blanke zonder spe ciaal verlof niet mag betreden. Maar al met al bleef het toch een moei lijk karweitje! Bij deze expeditie waren slechts 4 blanken en dezen konden later vol trots vertellen, dat zij tot de 20 Europeanen behoorden, die zoover waren doorgedron gen. lederen ochtend werd de zware camera uitrusting op muilezels geladen en van het kamp te Chitral naar de Khyber Pas ver voerd, een plekje, dat maar 100 mijl van de Russische grens afligt. De meeste opnamen werden gemaakt op een groote hoogvlakte, omringd door woes te met sneeuw bedekte bergen De gemid delde temperatuur bedroeg 120 a 130 gra den Fahrenheit en de lage luchtdruk miste zelfs zijn invloed niet op de inboorlingen. Vele meters film werden bedorven, door dat het materiaal smolt, maar gelukkig had men sneeuw genoeg voorhanden om de op genomen film koel te houden. Realistische gevechten. Sabu, de held uit „Ele listisch uitgevoerd. Korda's staf had een dorpje van de inboorlingen gekocht en dit werd gebombardeerd, terwijl zes camera's van verschillende hoeken draaiden De op namen moesten dadelijk goed zijn, want het zou te kostbaar zijn om meerdere dor pen te koopen. De scènes, waarin de hoofdrolspelers op traden, werden opgenomen bij Cwm By- phant Boy" en „The Drum" clian in Wales, waar de entourage onge veer hetzelfde was als in Indië. Zij vergden een enorme organisatie. Een kamp werd opgeslagen, waar 500 ar- tisten en technici onderdak konden vin den. Hieronder bevonden zich 200 kleurlin gen, die men uit Soho. de bekende Lon- densche vreemdehngenwijk gerequireerd had, benevens een 100-tal ex-soldaten.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13