BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 9 Februari 1939 Derde Blad No. 24195 tongres voor Lichamelijke De Kamer van Repetitie Opvoeding. KERK- EN SCHOOLNIEUWS 79sie Jaargang Mr. A. Baron van Wijnbergen. Onze betrekkingen met Duitschland. Uitvoerigoverbodigvervelend VRAAGT ONTSLAG ALS VOORZITTER VAN DEN CENTRALEN RAAD VAN BEROEP. Mr. A. Baron van Wijnbergen. Naar het „Utr. Dgbl." verneemt, heeft mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen, voorzitter van den Centralen Raad van Beroep te Utredht, uit deze functie ontslag aangevraagd met ingang van 1 April as, Deze ontslag-aanvrage houdt verband met het feit. dat baron van Wijnbergen op 8 Maart a.s. 70 jaar wordt, en daarmee de leeftijdsgrens bereikt, welke voor leden van de rechterlijke macht gesteld is. Het voorzitterschap van den Centralen Raad bekleedt de heer Van Wijnbergen sedert 1932. beperking heeft moeten opleggen. Prof. Brinkman uit Groningen zal o.m. spreken over één dier vraagstukken, die als hoek- steenen kunnen gelden, n.l. over het Ver- moeienisvraagstuk. dr. Reys uit Den Haag behandelt het ook voor den practischen medicus en voor den sportmensch zoo be langrijke onderwerp: ..Sportongevallen en -letsels" en zal tevens op de vergadering, waar de weermacht ter sprake komt. spre ken over .Lichamelijke opvoeding en het physiek der Weermacht". Dr. C. D. Verrijp uit Lelden zal het wed- strijdvraagstuk bespreken onder den titel: „Over de voordeelen en over de beteugeling der nadeelen van wedstrijden". Direct met de interne geneeskunde han gen samen de onderwerpen: .Bart en Vaten" en ..Orthostatische Albuminuric" die respectievelijk behandeld zullen wor den door dr. Hoogerwerf en dr. Boekel- man uit Utrecht. Voorts staat een excursie naar het Pro vinciaal Ziekenhuis te Santpoort op het programma, waar de directeur, dr. G. Kraus. niet alleen zal spreken over „De lichamelijke opvoeding voor psychisch on- volwaardigen" maar deze ook vooral zal demonstreeren. Hierbij sluit zich aan de voordracht van dr. J. Lubsen Nzn. uit Am sterdam over Individueele verschillen in bewegingsvaardigheid". Ook het onderwerp „Voeding bij trai ning" zal ter sprake komen. Als inleider heeft dr E. G. van 't Hoog zich bereid verklaard. (Nadruk verboden). EEN NIEUW SCHIP VOOR DE HOLLAND-AFRIKA LIJN. Naar wij vernemen, zal op 4 Maart as. de ..Klipfontein", het nieuwste schip van de Holland-Afrika lijn, van de werf der firma PSmit Jr. te Rotterdam te water worden gelaten door mevrouw Beelaerts van Blok land, echtgenoote van den vice-voorzitter van den Raad van State. De Berliner Börsenzeitung schrijft: De Nederlandsche minister van buiten- landsche zaken heeft vastgesteld, dat in Nederland en in het Duitscne rijk goede wil tot het onderhouden van de beste be trekkingen aanwezig is. Des te bedenkelij ker is het, dat uit Nederland steeds nog geruchten naar Londen worden overge bracht dat Duitschland van plan zou zijn in Maart Nederland aan te vallen. Deze geruchten hebben de bedoeling in de eerste plaats den indruk van ontspanning, welke de rede van den Führer heeft ge wekt, weg te nemen en in de tweede plaats de openbare meening van Engeland te ver giftigen, ten einde een nieuwe crisisstem ming te veroorzaken. Gezien de hardnek kigheid der duistere elementen zou het in het algemeen belang zijn, indien van Nederlandsche zijde nogmaals een duidelijk woord zou worden gesproken. Naar aanleiding van bovenstaand tele gram kan na informatie te bevoegder plaatse worden opgemerkt, dat berichten als waarop de Berliner Börsenzeitung doelt hier te lande onbekend zijn. Een duidelijk woord van Nederlandsche zijde als waarop het Berlijnsche blad aan dringt is juist enkele dagen geleden ge sproken door den minister van buiten- landsche zaken in de memorie van ant woord inzake de begrooting voor 1939. in de uitvoerige paragraaf, welke daarin aan de betrekkingen tusschen Duitschland en Nederland werd gewijd en welke in de Nederlandsche pers in extenso is afge drukt. De tekst van dit regeeringsstuk. op genomen in de Nederlandsche bladen van Dinsdag, stond te zelf der tijd ter beschik king van het officieele Duitsche Nieuws bureau. Men zou er zich dus over moeten verbazen, indien de Berliner Börsenzeitung daarvan tot heden nog geen kennis heeft gedragen. FRANK VAN DER GOES TACHTIG JAAR. Mede-stichter van de S.D.A.P. Maandag 13 Februari a.s. wordt Frank van der Goes tachtig jaar en uit zeer uit- eenloopende kringen zal men ongetwijfeld blijk geven van belangstelling en sympa- thie op den verjaardag van dezen „tach tiger" in den dubbelen zin des woords. die een zoo bijzondere plaats inneemt in de cultuurgeschiedenis van ons land in de laatste halve eeuw. Op tweeerlei gebied heeft Van der Goes een belangrijk aandeel gehad aan de ver nieuwing van het geestelijke en politieke leven in ons land in den tachtiger jare der vorige eeuw en wel op het terrein van het geestelijke en letterkundige leven als mede-oprichter van De Nieuwe Gids" en op piolitiek terrein als principieel tegen stander van Domela Nieuwenhuis. toen deze de nog jonge arbeidersbeweging in Nederland in anarchistische richting dreig de te drijven en Van der Goes daartegen krachtig stelling nam, zoodat hij een zeer belangrijk aandeel had in de oprichting van de S.D.A.P. CONGRES DER STAATKUNDIG GEREFORMEERDE PARTIJ. In het gistermiddag in Tivoli te Utrecht voortgezette congres van de Staatkundig Gereformeerde Partij, dat onder de leiding van het Tweede Kamerlid, ds. G. H Kersten stond, werden met algemeene stemmen de aftredende voorzitter ds. Kersten uit Rotterdam en de heer Joh. de Kok uit St. Laurens herkozen. De secretaris en de penningmeester van de partij brachten hun jaarverslagen uit en gewaagden van een bloeiend partijleven. Staande de vergadering kwam aan giften, bestemd tot dekking van het kastekort, een bedrag van f. 641 binnen. Ds van de Graaf van Schoonhoven heeft tenslotte de vergadering met dankgebed gesloten, nadat hij eerst een opwekkend woord gesproken had en de beide Kamer afgevaardigden de zegenbede van Psalm 134 had doen toezingen: „Dat 'sHeeren Zegen op u daal". 59 IN APRIL TE AMSTERDAM EN 'S GRAVENHAGE. (Van een bijzonderen medewerker). Op 13. 14 en 15 April a.s. zal voor het eerst in Nederland een congres plaats vin den, geheel gewijd aan de problemen, welke samenhangen met de lichamelijke opvoeding, waavoor. ondanks de misver- sianden. welke hieromtrent nog blijken te bertaan, toch tfen groeiende belangstelling te constateeren is. Twee dagen zal men in Amsterdam samengekomen om den derden dag in de residentie door te brengen, ill welke laatste stad In aansluiting op dit congres de jaarvergadering gehouden zal worden van het internationale weten schappelijke gezelschap voor lichamelijke opvoeding. De belangstellenden, die het initiatief voor de bijeenroeping van dit congres heb ben genomen, zijn er in geslaagd een comité te vormen, dat alle wetenschappe lijke. geestelijke en maatschappelijke rich tingen telt. Het voorzitterschap hiervan werd aangeboden aan prof. dr. G. A. van Poelje die dit aanvaardde, terwijl de mi nisters van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. van Defensie en van Sociale Zaken zich bereid verklaarden het eere voorzitterschap te aanvaarden. Bij de samenstelling van het programma ging het voorbereidend comité van de ge dachte uit. dat dit congres voornamelijk de taak heeft om de grondslagen der lichamelijke opvoeding en de richting, waarin de organisatie der lichamelijke op voeding van kinderen en volwassenen zich in de toekomst bewegen moet, aan te duiden. Daarnaast zal echter gelegenheid ge geven worden om speciale medische, psy chologische en paedagogische vraagstukken te bespreken. In de algemeene zitting van den eersten dag zullen dr. K. H. van Schagen en prof. dr. K. L. Gaulhofer een overzicht geven van de problemen op het gebied van de lichamelijke opvoeding van de jeugd en der volwassenen. Het onderwerp der psychologisch-pae- dagogische pectie in de middagzitting luidt: De geestelijke en sociale waarden der lichamelijke opvoeding", met als inleiders den heer prof dr. L. van der Horst. prof. <ir. C A. Mennicke, pater dr. Johannes en hater dr. p. de Bruin. De tweede dag is aan de jeugd gewijd, waarbij 's morgens door de heeren prof. Gaulhofer, J. M. Korpershoek en dr. C. D. Verrijp en door de dames mej. E. M. M. Broekhuizen en mevr a van Houweningen-Schoutens het onderwerp „De beteekenis van de licha melijke opvoeding voor het schoolonder wijs" toegelicht zal worden. Ook de lichamelijke opvoeding buiten het Sterruikelijke schoolverband zal ter sprake komen, waarbij de heeren G. van Veen. dr. A G. van der Wielen en mr. H. J. Reinink, benevens mevr. Van den Bosch-de Jong °-hi. een referaat zullen houden over •Lichamelijke opvoed.ng en vrije jeugd- vorm ng", .Lichamelijke opvoedüig en Volkshoogescholen" en ..Lichamelijke op voeding en de Universiteiten". De derde congresdag zal gewijd zijn aan .De beteekenis van de lichamelijke opvoe- ipv voor beroepsarbeid en bedrijven", waarbij prof. dr. R Brinkman en mej. dr. 3e?el het vraagstuk van de vermoeien s ter i Drake zullen brengen, terwijl dr: H. jj ugmans Het probleem van vrije tijd en 'chamelyke opvoeding" zal behandelen, kolonel P. w Scharroo en dr. J. H. O. pi's zullen tenslotte uiteenzetten wat de chamelijkn opvoeding voor de weerbaar- ne d beteeker.t. Ziehier in het kort het programma dat bc raedagOTi'dvrsvcholcgise.he onderwev- Pén omvat. Daarnaast zal één der afdee- 'Pgen van het congres gewijd zijn aan de geneeskundige zijde, zij het dan ook, dat ™n z'ch in verband met de vele onder werpen, welke hiertoe behooren, een zekere (Van onzen parlementairen medewerker). Kamer van Repetitie! Ziedaar den naam dien de Eerste Kamer zich be gint te verwerven. Geen eere-naam! Immers, er wordt mee te kennen ge geven, dat de Senaat hoe langer hoe meer gaat repeteeren, wat in de Twee de Kamer al uitvoerig is betoogd. Ook wij hebben daar de laatste jaren in onze overzichten al meermalen op ge wezen. Men zou met een woord van Heemskerk kunnen zeggen: de Kamer herhaalt wat al herhaaldelijk her haald is. De instelling van de Eerste Kamer (in 1815) is bedoeld als: Kamer van Revisie. D.w.z. van evcntueele revisie: om te herzien wat de Tweede Kamer verkeerd of „overijld" mocht hebben ge daan. Maar dit doel streeft de Kamer hoe langer hoe meer voorbij: zij wordt Kamer van Repetitie uitvoerig, over bodig en vervelend. Dit doet haar posi tie èn haar reputatie geen goed. Wij zullen het voorbeeld niet volgen. Wij zullen geen repeteerende overzichten ge ven en ons bepalen tot de aller-dringend- ste hoofdpunten en tot- de nova in het debat. En misschien mogen wij dan wel voor opstellen dat Minister Colijn, bij interrup tie, erkende een fout te hebben gemaakt, toen hij onlangs vertrouwelijke mededee- lingen deed over hetgeen in 1935 en 1937 tusschen de ministers en candidaat-minis- ters was behandeld inzake de wijziging der Tariefpolitiek, mededeelingen, die in meer dan één blad als een vergissing zijn be schouwd, wat het standpunt der vrijzinni ge bewindslieden betreft. Enkele afgevaar digden brachten deze zaak ter sprake en de Minister-President erkende dat hij be ter zou hebben gedaan, niets uit den Mi nisterraad mede te deelen. Wat de discussie betreft moeten wij er kennen. dat verschillende sprekers naar kortheid streefden, trouwens, tegenwoor dig wordt er ook in den Senaat gerant soeneerd. De heer De Savornin Lohman heeft toe gejuicht, dat het saamhoorigheidsgevoel in ons volk toeneemt, en wees het chris tendom aan als het eenig-ware cement. Hij prees opnieuw onze zelfstandig heids politiek stelde de nood zaak van bezui niging in het licht nóg hoo- gere belastingen zijn vrijwel onmogelijk geworden) en noemde de voorziening inzake onze defen sie en de werkloosheids-bestrijding als de beide voornaamste actueele punten der re- geerings-politiek Dit laatste deed ook de heer Van Lanschot. die overigens het be leid der roomsch-kalholieken verdedigde, en tegenover prof. Van Embden, die de ouden van dagen wilde laten voorgaan, betoogde dat in de nieuwe belasting-plan nen de groole gezinnen moesten worden ontlast: een strijd om de bekende 11 mil- lioen gulden, die de Minister wil bezuini gen. Er was ook hier, evenals in de Tweede Kamer, nog een ander strijdpunt: het plan Westhoff. De heeren Lohman en Diepen horst voelden er veel voor, doch de heer Van Embden oordeelde dat we al cultuur grond genoeg hebben en er niet meer bij behoeven te krijgen. Een verdediging onzer handels-politiek leverde prof. Diepenhorst, tegenover den heer De Zeeuw, die het economische beleid der Regeering bestreed, evenals het optre den inzake de vluchtelingen, waarin hij een tekort aan naastenliefde vond. Dat we tot een matig-beschermend tarief over gaan vond de heer Diepenhorst, uitstekend. Op den weinig-rooskleurigen financieelen toestand heeft de heer Gelderman gewe zen, die als liberaal verklaarde zich over het algemeen wel met het regeerings-beleid te kunnen vereenigen, behoudens een en kele bedenking op economisch gebied. Naar gewoonte deed de heer Van Vessem een aanval op het parlementaire stelsel, dat naar zijn meening ten doode is opgeschre ven. Ziehier slechts enkele mededeelingen over een weinig belangrijk debat in deze Kamer van Repetitie. Tweede Kamer. HET RECHT VAN VEREENIGING EN VERGADERING. Een belangrijk ontwerp, verband hou dend met een der grondrechten van ons volk, is gisteren in de Tweede Kamer in behandeling genomen: dat tot wijziging en aanvulling der wet op het recht van vereeniging en vergade ring ien van eenige daarmee verband hou dende strafrecht-artikelen). In dit ontwerp wordt de vrijheid van vereeniging zonder voorafgaande goed^ keuring gehandhaafd, doch het bedoelt bepalingen te scheppen ten opzichte van het misbruik dier vrijheid. Dit repressieve toezicht wordt, meent de Regeering, in de bestaande wet (van 1855) onvoldoende ge regeld, en daarom wenscht zij een betere regeling op den grondslag der reeds thans in de wet neergelegde normen van open bare orde en goede zeden. Bepaald wordt dat: le. de burgerlijke rechter, op vorde ring van het openbaar ministerie, kan verklaren (los van eenig strafgeding tegen een verdachte) dat een vereeni ging verboden is als strijdig met de openbare orde; 2e. de wettelijke regeling voortaan van toepassing zal zijn op alle vereeni- gingen zonder onderscheid (dus niet alleen op rechtspersoonlijkheid bezit tende, zooals thans); 3e. verboden kan worden elke ver eeniging, die de in de wet genoemde i-esultaten (ongehoorzaamheid aan of overtreding van de wet; aanranding of bederf der goede zeden; stoornis in de uitoefening der rechten, van wie het ook zij) niet alleen „ten doel heeft" (gelijk thans in de wet staat) maar ook „te weeg brengt"; 4e. eveneens met de openbare orde strijdig geacht wordt de Nederlandsche staatkundige vereenigingen. waaraan vreemdelingen deelnemen of die haar werkzaamheid tot het buitenland uit strekt; 5e. de politie vrijen toegang heeft niet alleen tot alle openbare vergade ringen (zooals thans), maar ook tot niet-openbare vergaderingen van meer dan tien personen, uitsluitend of mede door vreemdelingen bijgewoond; Ce. het aan vreemdelingen verboden is het woord te voeren in vergaderin gen, ook niet-openbare, waarin uitslui tend op mede de Nederlandsche staat kunde in algemeenen zin wordt behan deld. Het liet zich voorzien, dat over dit ont werp ernstig zou worden gedebatteerd. Er was éen groep, die meende dat het ontwerp speciaal tegen haar was gericht: de N S.B. De heer de Marchant gaf daar uiting aan. Hij zag er overigens in een I aantasting van één der fundamenten van het democratisch systeem en profeteerde dat dit systeem zélve er door zou ineen storten, evenzeer als hij de komende over winning van het nationaal-socialisme voor spelde, echter met deze erkenning: „Tenslotte kan men hier slechts tot een nationaal-socialistischen staat komen, als de groote meerderheid des volks het wil en de Kroon er ons toe oproept." De vrijzinnig-democraat mr. Joekes heeft nog eens in het kort op de groote beteeke nis van het recht van vereeniging en ver gadering gewezen; het heeft 80 jaar lang be vredigend gewerkt, maar de spanningen van dezen tijd eischen herziening. Over het algemeen had de heer Joekes tegen die herziening geen ernstige bezwaren, maar krachtig verzette hij zich tegen de nieuwe bepalingen inzake het deelnemen van vreemdelingen aan onze staatkundige ver eenigingen. Hij zag er b.v. volstrekt geen bezwaar in, dat vreemdelingen, die in ons land wonen, van zulk een organisatie lid zijn of een bijdrage geven, en dat zulke vereenigingen een enkele maal ook eens b.v. met een redevoering van haar verte genwoordiger, onder geestverwanten in het buitenland optreden. Waarom vroeg hij zou dit laatste moeten leiden tot het verbieden der betrokken vereeniging? Dit ging hem veel te ver. Veel meer zou hij er voor voelen, om anti-semietische vereeni gingen als in strijd met de openbare orde verboden te verklaren. Ook de bepa ling dat vreemdelingen niet het woord mo gen voeren in vergaderingen achtte mr. Joekes onjuist en dubbelzinnig. Het crite rium moet ook hier, meende hij, blijven: de openbare orde. En evenzeer had hij be zwaar tegen het recht der politie, om voortaan besloten vergaderingen (zelfs familie-bijeenkomsten i bij te wonen, zoo- dra er maar één vreeemdeling aanwezig is. Op deze punten overschreed meende hij het ontwerp zijn natuurlijke grenzen. Bezwaren in nog scherper vorm kwamen ook van andere zijde. Zoo zag de communistische heer De Visser in het ontwerp een aanslag op de arbeidersbeweging (gelijk de heer DeMar- chant er een aanslag op de N.S.B. in ziet! het bedreigt één onzer hoogste vrijheden, en dit aldus de heer De Visser ter wijl tegen het fascisme en zijn uitingen van rassenhaat en landverraad bijna niet wordt opgetreden. Hij gewaagde van „poli tieke autarkie", in verband met de voorge stelde bepalingen inzake de vreemdelingen. Ook de christen-democratische heer Pos- thuma bleek weinig voor het ontwerp te gevoelen, omdat rechten van de eerste orde worden verzwakt: niettemin verklaarde hij niet uitdrukkelijk, dat hij er tegen zal stemmen. Anders dan de leider der sociaal democraten, de heer Albarda, die zulke ernstige bezwaren heeft tegen de voorge stelde wijziging van het vereenigings- en vergaderingsrecht, dat hij verklaarde het ontwerp niet te kunnen aanvaarden. Waaruit dus mag worden afgeleid, dat de socialistische fractie zal tegenstemmen Een verdediger vond het wetsvoorstel in den roomsch-katholieken heer Van Maar- seveen. die betoogde dat de begrippen „openbare orde" en „goede zeden", aan de wet van 1855 ten grondslag liggend, tegen woordig een gewijzigden inhoud hebben verkregen, vooral onder invloed van chris telijke beginselen, en dat daarom reeds herziening der wet gerechtvaardigd moet worden genoemd. Intusschen was hij van oordeel, dat ook in de nieuwe bepalingen de „goede zeden" (b.v. tegen het Nieuw- Malthusianisme) nog niet voldoende wor den beschermd, maar, troostte hij zich, dit zal later nog wel komen. Ook de anti-revo- lutionnaire heer Algra verdedigde het ont werp. Tenslotte worde gewag gemaakt van het standpunt van den liberalen heer Wende- laer, die niet bepaald geestdriftig was over het- ontwerp, die het in normale omstan digheden zou afwijzen, maar het als tijde lijkcrisis-product, wil aanvaarden. Wat de bepalingen inzake de buitenlanders be treft, wees hij er op. dat er bewegingen zijn die met buitenlandschen steun onze regeering en ons eigen land bestrijden; dit is ongeoorloofd. Er zullen nog wel een paar dagen met dit ontwerp heengaan, vooral ook omdat er heel wat amendementen over zijn uit gestrooid. VERDWIJNT DE TRAM UIT FRIESLAND? Omzetting in een autobedrijf. In Friesland aldus de Stand.", doen hardnekkige geruchten de ronde dat de Nederl. Spoorwegen plannen hebben ge maakt voor een ver doorgevoerde reorga nisatie van de Ned. Tramweg-Maatschap pij. waardoor een groot deel van het per soneel met ontslag zou worden bedreigd. Het blad verneemt dat de personeels organisaties reeds door de directie der Ned. Tramweg-Mij. met plannen in kennis zijn gesteld. Deze zullen vermoedelijk bestaan in een ver doorgevoerde omzetting van het trambedrijf in een autobedrijf, waardoor in de toekomst tal van lijnen zullen worden opgebroken, wat voor het personeel ern stige gevolgen zal hebben. De directeur der N.T.M. heeft in een conferentie, met de vakorganisaties mede gedeeld. dat inderdaad het vraagstuk der reorganisatie zeer sterk aan de orde is en dat de kans zeer groot is. dat een bedui dende omvorming van het bedrijf aan staande is, alhoewel de omvang daarvan nog niet vast staat. Wel kan een spoedige beslissing worden tegemoet gezien over de trajecten BolswardHarlingen, Leeuwar denArum en Leeuwarden—St. Jacobi Parochie. Gaat dat door. dan is het waar schijnlijk, dat het zal geschieden met in gang van den zomer 1939. Het vermoedelijk gevolg zal zijn een ontslag van 27 man, t.w. 5 man machinepersoneel, 6 man weg- personeel. 4 man treinpersoneel en 5 amb tenaren. Reglementair is geen uitkeering verschuldigd. Over den weg die bewandeld moet worden, om wel een tegemoetkoming te verkrijgen, zullen de hoofdbesturen van de vakorganisaties zich nader beraden. Toegezegd werd verder, dat behalve bij overneming van andere busdiensten de chauffeurs uit het personeel zullen worden betrokken. DE BEBOUWING VAN HET MIDDEN- DAMTERREIN TE AMSTERDAM. Voordracht van B. en W. op verzoek van de regeering aangehouden. Op de agenda van de gistermiddag gehou den vergadering van den gemeenteraad van Amsterdam kwam wederom voor de veertien dagen geleden door den raad aan gehouden voordracht van B. en W. betref fende den verkoop van het midden-Dam- terrein voor een bedrag van 400.000 gulden aan de N.V. assurantiemij. „De Nederlan den van 1845", welke maatschappij zoo als bekend hier een gebouw wil stich ten, bestemd voor kantoren, café-restau rant en winkel. Alvorens deze voordracht in behandeling kwam, las dr. de Vlugt een telegram voor van den minister voor onderwijs, kunsten en wetenschappen, die mede namens zijn ambtgenoot van financiën den raad ver zocht de voordracht aan te houden. De regeering, zoo stond in dit telegram, zou er prijs op stellen, eerst haar advies-col lege over de plannen te raadplegen. Na eenige discussie heeft de Raad beslo ten de voordracht aan te houden. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag.) ENGELAND EN DE VERDEDIGING VAN NEDERL ANDSCH-INDIË. Op een vraac betreffende samenwerking tusschen de Britsche en de Nederlandsche regeering op het stuk van defensie-aan gelegenheden in het Verre Oosten, heeft de onderstaatssecretaris van buitenland- sche zaken Butler in het Engelsche Lager huis verklaard, dat buiten de normale uit wisseling van inlichtingen omtrent tech nische punten, verband houdende met defensie-aangelegenheden, zooals deze tus schen verscheidene regeeringen en o.a. ook die van Nederland, is geschied, geen spe ciale besprekingen zijn gevoerd. PREDIKBEURTEN. Haarlemmermeer Gebouw Samuel: Heden nam. 7 1/4 uur, ds. Bos. Sassenheim Gem. Gods: Vrijdag nam. 3 uur, paster v .d. Wouden van R'dam. Waddinxveen Gebouw Centrum: Vrijdag nam. 7 uur, ds. de Rover van, Vlaardingen. Zevenhoven Chr. Geref. Kerk (Polder): Vrijdag nam. 7 uur, ds. D. Driessen van Rotterdam. Ds- A. J. BOSMAN. A-s. Zondag viert ds. A. J. Bosman, Ned. Herv. predikant te Maassluis, zijn 40-jarig ambtsjubileum. Ds. Bosman werd 5 Sept. 1874 te Schie dam geboren en bezocht het gymnasium aldaar, waarna hij aan de Rijksuniversiteit te Leiden theologie studeerde. In 1808 werd hij candidaat in Noord-Brabant om 12 Febr. 1899 te 'tWoudt bij Delft in zijn eerste gemeente te worden bevestigd door ds. C. de Wilde van Schiedam. In 1908 vertrok hij naar 's-Gravendeel. welke ge meente hij 18 jaar heeft gediend om zich 23 Mei 1926 aan zijn tegenwoordige ge meente to verbinden. Ds. J. KOERTS SIKKEMA. A.s. Zaterdag herdenkt ds. J. Koerts Sik- kema, em.-predikant te Velp. den dag waarop hij vóór 45 jaar het predikambt in de Ned. Herv Kerk aanvaardde. Ds. Koerts Sikkema werd in 1867 geboren en in 1893 candidaat in Drenthe, oni 11 Febr. 1894 zijn intrede te doen in zijn eerste gemeente tc Cornjum. Vandaar ver trok hij in 1903 naar Westzaan, welke standplaats in 1904 met Marssum verwis seld werd. In 1906 deed de jubilaris zijn intrede te Wormerveer, welke gemeente hij gediend heeft tot aan zijn emeritaat op 1 Oct. 1934. waarna hij zich metterwoon te Velp vestigde. Ds. W. L. WELTER 65 JAAR PREDIKANT. Gisteren herdacht de oud-hofprediker ds. W. L. Weiter te Den Haag den dag waarop hij voor 65 jaar het predikants ambt aanvaardde. In verband met den hoogen leeftijd van den jubilaris werd deze dag niet officieel gevierd. Vele ambt- gencoten echter brachten ds. Weiter In den loop van den dag een bezoek tc.zijnen huize aan de Jan van Nassaustraat. Een groot aantal bloemstukken en telegrammen werd bezorgd.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9