Dr. Colijn spreekt: LEIPSCH DAGBLAD - Eerste B§ad Donderdag 9 Februari 1939 NAGEKOMEN BERICHTEN YISSCHERIJ'BERICHTEN Buitenland Werkloosheid op niet geringe ivijze dedende Kamervergadering van heden Regeering-Spaak afgetreden De vlucht uit Spanje Onderhandelingen tegengesproken van militaire huis Azana Scheepsongevallen Stadsnieuws SPORT De Olympische dag FAILLISSEMENTEN VRAGENRUBRIEK BEURSOVERZICHT 4 RECHTZAKEN centrale bond van nederlandsch p.t.t.-personeel bestaat twintig jaar. In 1891 werd door een aantal Amster- darosche brievenbestellers de eerste plaat selijke brievenbestellersvereeniging gesticht op politiek-onafhankelijken grondslag. In 1893 werd de landelijke bond van lager postpersoneel definitief opgericht, meer bekend onder den naam bond „De Post". Vooral in de mobilisatie jaren ontwik kelde zich tevens zeer snel een organisatie van kantoorpersoneel, de z.g. bond van middelbaar personeel bij P.T.T. Op 10 Febr. 1919 vereenigden zich de bond „De Post" en de „Middelbare Bond" tot één organisa tie en werd de centrale bond van Neder- iandsob P.T.T.-personeel (C.B.P.T.T.) ge sticht, eveneens op politiek-onafhankelij- ken grondslag, waarin schier alle catego rieën. werkzaam bij het staatsbedrijf der p T.T.. veréenigd zijn. Deze centrale postbond, die thans ruim 7500 leden telt, herdenkt morgen zijn 20- janig bestaan. HET TWINTIGSTE dietsch studenten-congres. Heden, morgen en Zaterdag wordt te Amsterdam het 20ste Dletsoh studenten congres gehouden. De eerste congreszit ting had vanmiddag plaats in het muziek- lyceum. De openingsrede werd uitgesproken door den gezant van de Unie van Zuld-Afrika. dr. H. D. van Broekhuizen, die in het Afrikaansch sprak. Bij Kon. Besluit is aan M. H. Eggink, op zijn verzoek, met ingang van 1 Maart a.s. eervol ontslag verleend als burgemees ter der gemeenten Maarssen en Maarsse- veen. De Belgische regeering-Spaak is afge treden. GEMOTORISEERDE SPAANSCHE TROEPEN OVER DE GRENS. Vannacht zijn gemotoriseerde Spaansche troepen van het tweede en twaalfde leger corps bij ie Penthus over de Fransche grens gekomen, terwijl colonnes infanterie over andere passen Frankrijk zijn binnengeko men, Onder de infanteristen bevonden zich deelen van het leger van generaal Perea uit Olot. Vrachtauto's met enorme hoeveel heden oorlogsmateriaal reden naar le Bou- lou. Voorts zijn op Fransch gebied, deels op eigen kracht, deels op auto's geladen, 15 machinegeweren en zes tanks aangekomen. Volgens inlichtingen van de Spaansche olficieren, die met hun troepen over de grens zijn gekomen, voltrekt de aftocht zich in Noordoostelijke ridhtin.» langs den weg Figuerasle Perthus. De evacuatie van het materiaal geschiedt onder bescherming van troepen van het 18e legercorps onder kolo nel de Barrio, die zich langzaam en strijd leverend, terugtrekken. Tusschen Figueras en de kust wordt het front in stand gehou den door de troepen van generaal Modesto en generaal Lister. Te le Perthus begint men zich reeds voor Ie bereiden op den nieuwen toestand, welke val ontstaan zoodra de troepen van Franco aan de grens komen. Men verwacht dit tegen morgenochtend. 80.000 uitgewekenen passeerden Motabira. Volgens verstrekte cijfers zijn seciert den uittocht uit Spanje ruim 80.000 uitgeweke nen, miliciens en gewonden, het station Motabira gepasseerd, meerendeels vrouwen, kinderen en grijsaards, die een onderdak hebben gekregen. 22.000 gewonden en zieken zijn in hospi talen opgenomen en 10.000 miliciens die zich voor Franco hebben uitgesproken, zijn naar Hendaye gezonden om naar hun vaderland twug te keeren. De Spaansche ambassade te Parijs spreekt de geruchten omtrent onder- derhandelingen over een wapenstil stand, die gevoerd zouden worden tus- schen vertegenwoordigers van Franco en generaal Miaja, tegen. MINORCA. De Britsche kruiser „Devonshire" is van ochtend van Mahon op Minorca vertrokken "iet 450 vluchtelingen aann boord. Het schip was ,jaar gisteren aangekomen met kolonel San Luis. den rechtschen com- Bandant van Majorca, om dezen in staat te stellen in contact met de republikeinsche *«en van Minorca te treden. Wat het aandeel der Britsche regeering I® Joze aangelegenheid betreft: het is be pakt gebleven tot het verschaffen van e'sgelegenheid voor San Luis, op verzoek JEr fechtsche autoriteiten. Wat het resul- 'aat der besprekingen is, weet men nog ««•Het feit dat de Devonshire" 450 •iï- n«en aan boord heeft genomen, cnijnt er op te wijzen, dat zij politieke rooien zijn wier Dositie door het resul- van onderhandelingen bedreigd zou ^nnen worden. Het is n et bekend of ook n Duis op de „Devonshire" terugkeert. DiDERDAAD NAAR RECHTSCH SPANJE. heT'enoffic.eren, die deel uitmaken van "ui'talre huls van president Azana en h'iu'ii 'lun aankomst in Frankrijk ver- Fe -ill e't'en 'e Canet. °P 12 kilometer van hadden gisteren het. verlangen S-ani r ?emaa'tt zich naar het rechtsehe m«t vf 'e begeven Zii zijn vanochtend Un gez'nnen per auto naar Hendaye hatm i6n zu"en vanmiddag over de inter- treien bruï den Spaanschen b°dem be- In de Eerste Kamer zijn hedenmorgen de algemeene beschouwingen over de rijksbe- grootlng voor 1939 voortgezet. De heer De Bruijn (r.k.i wil allereerst in antwoord aan den heer Van Vessem zeggen, dat het een goede gewoonte is, eerst de leiders van de fracties aan het woord te laten. Toen spr, vernam, dat de heer Van Vessem zich had laten inschrijven heeft hij zich teruggetrokken om den heer Van Ves sem te laten voorgaan. De heer Van Vessem (n.s.b.): U bent te bescheiden geweest De heer De Bruijn: Maar dit heeft niets te maken met sympathie voor de nationaal- socialistische beweging. Voortgaande, betoogt spr. ten aanzien van het regeeringsbeleid, dat, welke man nen in de tegenwoordige omstandigheden met de regeering worden belast, allen de zelfde moeilijkheden zouden ondervinden. Indien in Duitschland thans arbeidskrach ten te kort komen, dan zijn daarvoor an dere oorzaken dan opleving aanwezig. Ook onze regeering zou de werkloosheid kun nen oplossen, indien zij arbeidsdienstplicht invoerde, de bewapeningsindustrie ten top dreef, vestingwerken deed aanleggen, geen controle op haar financiën toeliet en den schuldenlast ontzettend deed stijgen. Spreker geeft een resume van maatrege len en door de regeering aangekondigde plannen ter bestrijding van de werkloos heid en zegt dat men moeilijk kan volhou den dat de regeering niet al het mogelijke heeft gedaan om de werkloosheid te be strijden. De minister-president, dr. Colijn, zal zijn antwoord in hoofdzaak concentreeren op het buitenlandsch beleid en de defensie, de economische en sociale aangelegenheden, de kabinetsformatie en de „salto-mortale" van den formateur en het sermoen van den heer Van Vessem. die een pleidooi voor nieuwe staatkundige vormen hield. Tevoren moet spr. echter eenige detail punten beantwoorden. Spr. moet het ver zoek van den heer van Embden Inzake vóór publiceering van ontwerpen van algemeene maatregelen van bestuur afwijzen. De amb telijke molen zou op die manier nog lang zamer gaan malen. Wat be treft het tweede punt. door den heer van Embden aange stipt, de plaatsing van de vereeniging „Kerk en Vrede" op de voor ambtenaren verboden lijst, het is voorgekomen, dat ambtenaren, leden van die vereeniging, ambtshalve mo bilisatietelegrammen moesten verzenden. Een hunner nam toen ontslag als lid van „Kerk en Vrede", een tweede maakte be zwaar tegen de ambtelijke opdracht, een derde wilde er nog wel eens over denken. Spr. staat op het standpunt, dat de ambte naren de bevelen van de overheid behooren op te volgen. Vandaar de plaatsing van ge noemde vereeniging en van enkele andere vereeniglngen op de verboden lijst. Wat onze zelfstandigheidspolittek betreft, wij doen het uiterste om onze zelfstandig heid te handhaven. Nederland en Ned.-Indië liggen beide in stormhoeken van de wereld. Een verschil tusschen wat we financieel kunnen doen en wat we zouden behooren te doen. blijft altijd aanwezig, doch binnen de beperkte grenzen van onze financiën wordt het mogelijke gedaan. Thans overgaande tot de opmerkin gen van sociaal-economischen aard, zegt spr., dat men de leerlingenschaal als een soort stormram tegen het kabi net heeft gebruikt. Deze schaal is niet door het tegenwoordige kabinet, doch door het kabinet-Ruys ingesteld. Zij dateert van 1932. Daarom kan spreker niet inzien, dat de actie zuiver zakelijk is. Veeleer gelooft hij aan politieken opzet. Wanneer een minister van onderwijs verklaart dat hli niet ln staat ls ln de leer lingenschaal wijziging te brengen wegens financieele bezwaren, dan spreekt hij na mens het kabinet. Wat zou men ervan zeg gen indien in die omstandigheden de mi nister van onderwijs heenging en de andere leden van het kabinet bleven rustig zitten? Spr. meent, dat deze zaak thans voldoende duidelijk is. Ten opzichte var. de arbeidsverzekering is sprekers standpunt niet veranderd. Met het verwijzen naar andere landen ten opzichte van de werkloosheidsbestrij ding moet men nu eindelijk eens ophouden. Amerika heeft ondanks het gebruik van middelen met nauwelijks uit te spreken financieele bedragen, nog tien millioen werkloozen. d.i. naar verhouding tweemaal zooveel als Nederland. Engeland heeft een even groot percentage als wij; Zweden verkeert in bijzondere om standigheden door zijn bêwapeniiïgsifl- dustrie. welke tegenwoordig overbezet is. De koopkrachttheorie moet spr. als werk loosheidsbestrijdingsmiddel afwijzen Uitvoering van openbare werken kan de oplossing niet brengen, hoewel zooveel mo gelijk op dit gebied wordt verricht. Het plan-Westhoff is niet te beschouwen als een doktersrecept, doch als een opsomming van mogelijkheden. De regeering zal daar uit kiezen, wat zij het meest gewenscht acht. In het tweede half jaar 1938 zijn niet minder dan 92G5 werkverschaffingsobjecten goedgekeurd. De werkloosheid is op niet-geringe wijze dalende. In October 1936 waren er 394.000 werkloozen, in October 1938 was dit aantal gedaald tot 315.700, een vermindering der halve met 80.000 personen. Bovendien heeft het bedrijfsleven ln die twee jaar tweemaal 35.000 nieuwe werkkrachten geabsorbeerd, zoodat in die twee jaren hier te lande uit eindelijk ongeveer 150.000 personen aan den arbeid zijn gekomen. Een onderzoek naar de verdere oprui ming van krotwoningen is gaande. Voort durend moeten nieuwe maatregelen wor den afgewogen tegen de financieele moge lijkheden. Dit maakt het besturen zoo uit puttend. De politiek, waarbij men eenerzijds be weert, dat minister de Wilde en spreker de gevangenen van Rome zijn en anderzijds, dat de katholieken door hen zijn geklui sterd, noemt spr. niet slechts een kleine, doch ook een vieze politiek, waarbij spr wijst op wat hij noemt „nationaal-socia- listische verdwazing". Ten opzichte van de matige bescherming herhaalt spr. zijn verklaring, dat hij in 1935 reeds tot de overtuiging was gekomen, dat het vraagstuk van tarieven of contin- genteeringen nader onder de ocgen moest worden gezien, al erkent hij dat het een fout zijnerzijds is geweest daarover met den ministerraad te hebben gespreken Spr leest voorts uit het kabinetsprogram van 1937 voor. dat zoolang de internatio nale belemmeringen van de handelsvrij heid niet zijn opgeheven, alle maatregelen dienen te worden genomen om het bedrijfs. leven, waar noodig, te beschermen. Op een interruptie van prof. Kranen burg antwoordt spr. dat een soortgelijke passage voorkwam in het program van 1933. Van sluwe methoden heeft spreker zich steeds onthouden Indien hij daartoe ooit mocht worden gedwongen dan zou het tevens zijn laatste dag in het politieke leven zijn. Aan den heer Van Vessem antwoordt spr. allereerst, dat over de natlonaal-socialisti- sche beweging de opvattingen verdeeld zijn. Blijkens een persbericht eischt men in Duitschland den naam „nationaal- socialistische" politiek voor zich op en zou dit aan dergelijke bewegingen in andere landen verboden zijn. De heer Van Vessem zal dat wel eerder hebben vernomen dan wij uit de kranten. De heer Van Vessem (N.S.B.): Dat is een insinuatie. Minister Colijn.' U nóémt het een insinuatie. Voortgaande, zegt spr het parlemen taire stelsel niet als feilloos te beschouwen, doch tevens overtuigd te zijn, dat Neder land daarvoor nooit het nationaal-socia- listische stelsel in de plaats wenscht te zien, omdat dit in strijd ls met den aard en den vrijheidszin van het Nederlandsche volk. Hierna wordt pauze gehouden. Duitsch schip gezonken Het Duitsche s.s. „Glueckauf" (1915 ton) is aan den ingang van de Humber van morgen gezonken. De bemanning is door een Noorsch vaartuig gered. Engelsch schip in nood. Het 4988 ton metende Britsche s.s. Maria de Larringa verkeert in zinkenden toestand op 1200 mijl ten oosten van New York De Aurania van de White Star Line, die ln de nabijheid voer. is ter assistentie derwaarts opgestoomd. Het in nood verkeerende schip heelt op verschillende uitgeseinde radio grammen tot dusver niet geantwoord Alle kuststations en de schepen zijn gewaar schuwd om te trachten met het vaartuig in verbinding te komen. Het schip heeft 37 man aan boord. Het Engelsche vrachtschip „Clintonia" zou slechts 32 mijl van het in nood ver keerende vaartuig verwijderd zijn, doch kon het wegens de zware zee niet bereiken. Drie andere schepen, waaronder het Ne derlandsche s.s. „Veendam", snellen te hulp doch kregen op hun vele seinen geen ant woord. Evenwel wordt gemeld, dat in Hali fax een bericht is opgevangen, volgens het welk het waterdichte schot van de „Maria de LarMne.ga" hoewel he'cbadigd, net kat houden, en dat de zee kalmer wordt. Later wordt gemeld: De „Veendam" heeft de plek bereikt, waar de „Maria de Lar- rinaga" naar gemeld was, ln nood verkeer de en zelfs zinkende zou zijn. Het Neder landsche stoomschip ls met de nasporin gen begonnen. DE TOESTAND VAN DEN PAUS. Zonder dat een belangrijke verergering in den toestand van den Paus is ingetreden zijn toestand is stationnair moet men toch constateeren dat de ongesteldheid aanhoudt en zijn brachten afnemen, terwijl de temperatuur wat gestegen is. De Paus verklaart zich echter niet ziek te voelen en blijft bij zijn voornemen deel te nemen aan de herdenking van het ver drag van Lateranen. DE WERKLOOSHEID IN BELGIË. Op 28 Januari bedroeg het aantal werk loozen ln België 213.962. OVERSTROOMINGEN IN TRANSVAAL. In het westen van Transvaal heeft een ongekend zware regenval uitgebreide over stroomingen tot gevolg gehad. Een aantal Inboorlingen is verdronken. Te Lijdens- brug is een blanke vrouw door afgeknapte electrische draden getroffen en door den stroom gedood. De stad Stunderton staat gedeeltelijk on der water. Het spoorwegverkeer tusschen Johannesburg en Lorenzo Marques is ge stremd, doordat tijdens een aardverschui ving een enorme keisteen van 300 ton op de spoorbaan ls terecht gekomen. begrafenis van wijlen den heer t. s. goslinga Onder zeer groote belangstelling, is he denmiddag op de nieuwe Oosterbegraaf plaats te Amsterdam, texaardebesteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer T. S. Goslinga. in leven voorzitter van den Raad van Arbeid te Amsterdam en voor dien verscheidene jaren in gelijke functie werkzaam te Leiden. Aanwezig waren o.a. de burgemeester, mr. A. van der Sande Bakhuyzen. de wet houders mr. A. F. L. M. Tepe en M. G. Verwey en de gemeentesecretaris mr. C. E. van Strijen. Aanwezig waren voorts ir. F. Stokhuyzen, adjunct-directeur van het Electriciteitsbe- drijf te Leiden; W. Wiggers. administrateur van de Lichtfabrieken te Leiden; dr. ir. P. Fehmers, adjunct-directeur van de Licht fabrieken te Lelden; de heer J. H. de Jong, directeur van den Gemeentelijken Reini- gings- en Ontsmettingsdienst te Leiden; G ku-perus, bestuurder van de Gereformeerde School vereeniging te Leiden; de heeren C. R. van der Bie, E. Bakema en D. Meyer, hoofden'van Gereformeerde Scholen te Leiden dan namens het bestuur der Rijks verzekeringsbank te Amsterdam mr. H. Bij- leveld en de heer Van Uden. Verder; mr. R. Cock, oud-directeur van den Raad van Arbeid te Amersfoort; dr. Blan ken, cud-geneesheer-directeur van „Son- nevanck" te Harderwijk. A. Parmentier. chef de bureau van den Raad van Arbeid te Leiden; W. van de Brink, oud-chef de bureau van den Raad van Arbeid te Leiden, H. J. Lek, inspecteur v. dien Raad te Leiden. Verder de voorzitters van vele raden van arbeid, o.a. mr. dr. C. J Koch uit Haarlem, de heeren I. G. Keesing van den Raad van Arbeid te Utrecht, mr. P. L Nijmans uit Amersfoort, mr. S. Mek uit Leiden. Y. Buis Kzn. uit Leeuwarden J A. Kramer uit Assen; mr. J J. A. Bakker uit Nijmegen, namens het bestuur van de vereenieingen van voorzitters van raden van arbeid, de heeren J Kolk. mr. M. J. Harts, mr. G. Snoek Henkemans. Verder meerdere afge vaardigden van den raad van arbeid te Amsterdam. J. J. Perquin. A. N. Römer. directeur van de Perfva te Delft, P. Keulemans, oud- voorzitter van den raad van arbeid te Am sterdam, mevr. Th. SchippersNooratzij, secretaresse, en de heer J. Zuidmeer, voor zitter van den Bond van Chr. Bewaarscho len in Nederland en ds. C J. Sikkel van ..Sonnevanck" te HardeTwijk, de heer dr. C. C. Beekenkamp, voorzitter van de A. R. raadsfractie te Leiden en mr. F. D. E. Gunning, directeur van de Leiasche Bui tenschool. Aan de groeve werd op uitdrukkelijk ver zoek van de familie niet gesproken. Slechts dr. p. G. Kunst, Geref. predikant te Am sterdam sprak een kort woord van af scheid. waarin hij dank aan God bracht vcor hetgeen Hii ons in Goslinga heeft ge schonken. Dr. Kunst besloot met de acte van geloof, waarna prof. dr. A. Goslinga, broer van den overledene, dank zegde voor alle belangstelling bij dit overlijden be wezen. zoodat art. 2 subs. 7 der Hinderwet van toepassing moet worden geacht. Spr vor derde dan ook bevestiging van het vonnis omdat, al moge de Hinderwet gewijzigd worden, zij thans als zoodanig geldig is. Op een vraag van den rechter, mr. van Rhijn van Alkemade, deelde de burgemeester nog mede, dat de gemeente Warmond de kwes tie aanhangig heeft gemaakt, want het terrein ligt vlak bij die gemeente, omdat elders géén terrein beschikbaar is. De wet houders sloten zich aan bij de beschouwing door den burgemeester gegeven. De uitspraak wordt bepaald op ovei 14 dagen. Het bestuur van het Nederlandsch Olym pische comité deelt ons mede. dat de Olympische Dag dit jaar gehouden zal wor den op Zondag 18 Juni in het Olympisch stadion te Amsterdam. Uitgesproken: W. G. Peet. bouwondernemer, Haarlemmermeer. Marialaan 39. R.c. mr. J. H. P. E. Mijns sen. Cur. mr. Silvain Groen. Haar lem. J. W. te K. - U kunt inlichtingen vragen op het Gemeentehuis, afd. Militaire Zaken. D. K. te H De Boerderij wordt uitgege ven door N.V, Uitg. My. C. Misset te Doetichem VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN. 9 Februari. Tarbot f. 0.84—0.70, Tong f. 0.72—0.48; Heilbot f. 0.780.64 per kg.Griet f.2210; Groote schol f. 8.90—7; Middel schol f. 10.20—9; Zetschol f. 18 —15; Kleinschol f.19—7.10. Bot f. 6.50—3.80; Schar f.105; Poontjes f6.305.50; Groote schelvisch f.23; Middel schelvisch f.1917.50; Kleine schelvisch f 15.509.10; Groote gul f.13 6.50; Kleine gul f.116; Wijting f.82; Ma kreel 6.50 per 50 kg.; Kabeljauw f.32 per 125 kg. Vleet f.65; Koolvisch f.407 per stuk. Besommingen trawlers: „Emma" IJm. 177 f.1630; „Alma" IJm. 44 f.2620; Loggers: RO. 9 f.940; KW. 48 f.680; KW. 22 f.920; KW. 130 f.770; KW. 127 f.1000; KW. 24 f.1270; SCH. 225 f. 1970. haagsche rechtbank. B. cn W. van Sassenheim als verdachten. Vanmorgen was het college van B. en W. van Sassenheim in de verdachtenbank; het college zou n.l. de bepalingen der Hinder wet hebben overtreden De kantonrechter te Leiden had elk van de verdachten tot f. 6 boete subs. 6 dagen hechtenis veroordeeld. De kwestie is, dat op een terrein aan de Zandsloot te Sassenheim het college een stortplaats voor huisvuil had laten in richten. Daartoe werd het terrein met prikkel draad afgezet, met openingen voor toe gangswegen. In 1931 was besloten het terrein te koo- pen voor f. 30.000, om het vuil daarop te storten. Nadat de Rijksveldwachter H. C. Weste naar eerst enkele formeele inlichtingen had gegeven over de storting van het vuil, gaf de burgemeester, de heer J. P. Gou verneur, een verdediging namens het col lege. Spr. wees erop, dat hier niet kan gelden een persoonlijke dagvaarding, omdat het college slechts optrad namens de gemeen te. ter uitvoering van een besluit van den gemeenteraad. Dat raadsbesluit, n.l. tot aankoop van grond, werd door Ged. Sta ten goedgekeurd, waarbij reeds kenbaar werd gemaakt, dat het terrein bestemd zou worden voor de vuilstorting. Het college van Ged. Staten maakte ook daarop geen bezwaren en zag dus blijkbaar géén overtreding van de Hinderwet, daar hierop anders wel gewezen zou zijn. De kantonrechter te Leiden heeft in zijn vonnis gewezen op het arrest van den Hoo- gen Raad, inzake een kwestie te Breda be treffende een vuilnisbergplaats. Spr. wees er op, dat het geval-Sassen- heim echter verschilt van dat te Breda, omdat daar b.v. een schaftlokaal, fietsen bergplaats, keet, etc. aanwezig waren, en dus meer het karakter van een bedrijf heeft. Spr. wees er op. dat ook thans aan het terrein nog geen bestemming is gege ven, en dus niet gesproken kan worden van inrichten van het gebouw. De burgemeester wees op enkele leemten in de Hinderwet, en achtte deze niet van toepassing op deze kwestie. net requisitoir. De subst.-officier van Justitie, mr. Rouf- faer, achtte het dag. bestuur der gemeente aansprakelijk voor de gemeente, waarom dus het college is gedagvaard. Het geval-Breda moge niet volkomen analoog zijn, doch in hoofdzaken komt het er mee overeen, zoodat spr. een beroeo op de uitspraak van den Hoogen Raad zeker mogelijk acht. Doordat het vuil wordt begraven, en ook het terrein wordt opgehoogd, wordt vol daan aan het karakter van „inrichting", AMSTERDAM, 9 Febri In de situatie op de Amsterdamsche eff^- tenbeurs was heden vrijwel geen verandering gekomen, tenminste wat den handel betreft. De omzetten waren zeer klein en vrijwel voor geen enkele fondsensoort werd goede belang stelling aan den dag gelegd. Bij afwezigheid van nieuwe indicaties werd een teruggetrokken hou ding bewaard en het geheele koersverloop, dat overigens eenigszlns onregelmatig was. gaf hier van een weerspiegeling. Evenals de laatste da gen ging de attentie voornamelijk uit naar de claims Billiton. die wederom ln een grooten open hoek werden verhandeld en waarin net nu en dan zeer levendig toeging. De stemming was echter geheel omgeslagen. Terwijl in het begin van de week regelmatig aanbod viel te verwer ken, zoodat de prijs gestadig naar beneden liep. was er thans voldoende vraag om een flinke verbetering te voorschijn te roepen, waarby in aanmerking dient te worden genomen, dat de houders van Billiton-aandeelen welke van zins waren hun claims te realiseeren, hun materiaal bereids hadden verkocht. Reeds dadelijk by de opening werd aanmerkehjk boven het vorige slot afgedaan en reeds spoedig kon een verdere appreciatie worden geconstateerd, zoodat later op den middag werd gehandeld tegen om streeks f.445—, nadat begin-beurs nog tegen f. 421 was afgedaan. De meeste lokale fondsen gaven slechts be scheiden omzetten te aanschouwen. KoninkhJ- ken. die aanvankeiyk goed prijshoudend waren, zakten later op den middag een kleinigheid in. waarna tegen het slot weer eenig herstel kon worden waargenomen. De Scheepvaartmarkt lag geheel verlaten en van handel was eenvoudig geen sprake. Hetzelfde kon worden vastgesteld van de Ta- baksmartk; de Sumatra-aandeelen werden des niettemin over de geheele linie hooger geno teerd. In Rubberaandeelen was zoo goed als niets te doen. Te hooi en te gras werd een enkel stukje gedaan in Amsterdam Rubbers, die een vrij lusteloos verloop hadden, maar tenslotte in doorsnee geen verandering van beteekenis on dergingen. Van de incouranten was niets te bemerken. Op de afdeeling der Industrieelen was alleen iets te doen in de Philipsaandeelen. die na prijshoudende opening een kleinigheid reageer den en zich later op den middag in hoofdzaak bewogen rondom 200%. A.K.U.'s en Unilevers waren veronachtzaamd. Voor Suikerfondsen bestond vrijwel geen be langstelling. Het bericht inzake de limiteverla- ging door de N.I.V.A.S. voor suikers met be stemming naar Britsch-Indië, werd in hoofd zaak voor kennisgeving aangenomen. H.V.A.'s zakten, na goed pryshoudende opening een paar procenten in. De Amerikaansche markt had een kalm voor komen. In de Staalaandeelen en Anaconda's ontwikkelde zich nu en dan eenige affaire. De koersen waren niet veel veranderd, maar naar verhouding van de verbetering in New York vielen de koersen hier toch niet mee. De beleggingsmarkt was stil met slechts on- beteekenende wyzigingen voor de Nederland sche staatsobligatiën. Fransche fondsen waren goed prijshoudend, in het bijzonder voor de Fransche rente. De Duitsche markt kon zich gemakkelijk handhaven. Een bepaald vaste stemming bestond voor Braziliaansche waarden, waarvoor zich vraag openbaarde, zoowel lokale als voor buitenlandsche rekening. WISSELKOERSEN. Londen 8.69 1 2 (8.69 3/4). Berlijn 74.47 1 2. (74.47 1/2)Parijs 4.911/2 (4.91 1'2». E-us- sel 31.37 (31.381. Zwitserland 42.08 (42.04 Kopenhagen 38.85 (38.85). Stockholm 44.85 (44.85). Oslo 43.72 1 2 43.72 1 2New- York 1.85 9/16 (1.85 5/8). Prafig 6.37 (6 30). Lire Bankpapier 5.75 (5.G0). Pro^ncatie '.'2; Part disc. 1/8; Da^gc'd 1/4; Reg'stermari'?n 26 7/8; Hand-V:perr- marken 7 1/16; Re smar'*en 45Vï; Bank papier 21 3/8. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. s—1 1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3